OORLOGSSCHEPEN naar Suez-kanaalzone Egypte beschuldigt de Engelsen van agressie 1 I ZWAAR en GEWICHTIG werkjaar ligt voor ons Oliegeschil weer naar Int. Hof van Justitie Tussen neus en lippen IDCOMOTIB Tragische dood van 3 kinderen D MORRISq t. jp& Weekend met wind Voorzitter J. W. Andriessen op K.V.P.-congres Bestuur van het land en internationaal beleid nopen elke staatsburger tot intense belangstelling Mgr. Beran in een concentratiekamp Atoomproeven uitgesteld Binnenlandse dan wel internationale aangelegenheid? Tot hoofd en hart Onvoorzichtigheid met oorlogstuig Door vrachtauto gegrepen Een hoogst actuele brochure J ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25206 In onbewaakt ogenblik verdronken 5 H Weinig neerslag „Ceram" op Curasao 55 55 hei ligt Vordering in V.S. niet de waterstofbom OEFENINGEN IN HET KANAAL Uit Indonesië terugkerende mijnenvegers in actie Veiligheidsraad schort besprekingen ofi Amerika beëindigt de staat van oorlog Met Duitsland Protest tegen de annexatie van Steinstücken ,,Een zwaar en gewichtig werkjaar, waarvan ook katholieke volksdeel zich goed moet doordringen, voor ons aldus de heer J. W. Andriessen in zijn openings rede van hei congres van de Katholieke Volkspartij, dat vanmorgen te Utrecht is begonnen. Het kan zijn nut heb ben zo vervolgde hij ter adstructie van deze stelling, hiervoor enige argumenten bij ie brengen, welke mei weinig moeite aan hei doel en de betekenis van de ko mende verkiezingen ontleend kunnen worden. Dat doel is immers geen ander, dan een Tweede Kamer te formeren, welke met de regering, die straks weer gevormd moet worden., de koers bepaalt, waarin ons land de komende vier jaren geregeerd gaai worden. Hei gaai dus om rich ting en inhoud van hei bestuur des lands en dan in een tijdsgewricht, dat wel als zeer ernstig mag worden aan gemerkt. De klemmende vraag rijst, welke staatsburger daartegen over indolent en onverschillig kan, neen mag blijven staan. Er is maar één antwoord op deze vraag en dat luidt: niemand. Ook dus niet zij, die tot hei katholiek volksdeel gerekend moeien worden. De plaats, welke ons goede vaderland in hei huidige wereldgebeuren inneemt en de rol, welke hei daarin moei meespelen, nopen tot een in tense belangstelling voor dit buitenlandse, wil men, inter nationale beleid. Oplossing problemen kan niemand koud laten Vele problemen helpt oe bisschop Drie gewonden bij explosie Winkeljuffrouw tussen auto en muur gedood VICO WINDBREAKERS In Korea gesneuveld Geval van waterpokken In het Keiëzen-kamp te Westkapelle BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr 45. tel 3998 Bijkant. Ummden: Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avorvds 21544 Directeur: J. 7. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoud! zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Drie Britse torpedobootjagers zijn gisteren het Suez-kanaal opgestoomd, terwijl Egypte Engeland beschuldigde van agressie in de kanaalzone en Engeland ver goeding eiste voor schade aan Britse eigendommen tengevolge van de ongere geldheden, die zich deze week hebben voorgedaan. De torps-vibootjagers, die Van Abadan kwamer.., voeren door het Grote Bittermeer in de richting van Port Said, waar de kruiser „Liverpool" het vlaggeschip van Admiraal Sir John Edelsten. opperbevelhebber van de Britse vloot in de Middellandse Zee, spoedig Verwacht wordt. Uit de Kanaalzone zijn gisteren geen incidenten gemeld. Britse tanks patrouilleerden evenwel door de stra ten en gewapende afdelingen bewaak ten de toegangswegen naar de zone, bruggen en belangrijke punten in het gebied. In Cairo en Alexandrië was het rustig. De Egyptische politie werkte samen met Britse militairen om de rust en orde in de voornaam ste steden te bewaren. De scheep vaart door het kanaal bleef normaal. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen is in de Egyptische nota van gisteren aan Engeland, het gedrag van de Engelsen in de Kanaalzone een „daad van agressie" genoemd. Egypte zou er op hebben aangedrongen, dat Engeland zijn patrouilles uit Egyptische plaatsen terugtrekt, omdat zij de bevolking „provoceerden". Gisteren trokken duizenden demon stranten door de straten van Damascus om hun instemming te betuigen met het besluit van Egypte zijn verdrag met Engeland op te zeggen. Aan het hoofd van de demonstranten gingen leiders van de Mohammedaanse Broe derschap en de Ulemmas Liga. De de monstratie was door deze groeperingen uitgeschreven. De Syrische politie stel de de Westerse legaties in Damascus onder zware bewaking, doch er zijn geen incidenten gemeld. In een onbewaakt ogenblik is gisteren ^et tweejarig zoontje van de familie J. W. te Drogteropslagen bij Zuidwolde in een wijk nabij de ouderlijke woning geraakt. Toen de moeder het kind miste, vond zij het in de wijk. De levensgees ten waren toen reeds geweken. Eveneens nabij de ouderlijke woning verdronk in de omgeving van Dedems- vaart het tweejarig kindje van de ar beider G. W. Vrijdagmiddag waren in het Zuid plantsoen bij de prof. Schoemakersstraat te Delft twee kinderen van de familie De G. bij de Wetering aan het spelen. De kinderen, de 3 'A-jarige Martinus cn zijn zusje Cornelia, die bijna twee jaar was, raakten daarbij te water. Het jon getje zag kans op de kant te kruipen en liep naar huis. Hij wist echter niet te vertellen, waar het zusje was. De ouders begaven zich daarop naar het plantsoen, waar de vader zich te water begaf en het meisje vond. De Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst paste nog x (Van onze weerkundige medewerker! Dit weekend komt ons land in het randgebied van actieve storm-depressies te liggen. De neerslag zal de eerste da gen echter nog van w7einig betekenis zijn. De wind neemt vandaag en ook morgen tot krachtig of hard toe. De mijnenveger ..Ceram". die 17 September naar de West is vertrokken, is Vrijdag op de marinebasis Perare. Curacao, aangekomen. De „Ceram" zal gedurende twee jaar patrouillediensten en oefeningen in het gebied van de Antillen uitvoeren. Advertentie Het stoffelijk overschot van Liaquat .4 li Khan, de premier van Pakistan, die deze week vermoord werd, is in Ka rachi met grote eer begraven. Duizen den Pakistanen waren tezamen ge stroomd langs de route, welke de stoet volgde. De baar en do weg waren be dekt met bloemen. mm1*!1** „4 innon Zwaar bewapende Engelse soldaten bewaken in de Suez-kanaalzone een cantine die door overhoop gehaald. plundercyars ig Mgr. Josef Beran, aartsbisschop van Rraag, is gevangen gezet in een concen tratiekamp te Telce in Moravië, aldus hieldt het Romeinse blad Veritas. Tevoren was de aartsbisschop geïn terneerd in een klooster te Novarisa. Zoveel gelovigen maakten echter naar dit klooster een bedevaart dat de Tsje- choslowaakse regering besloot mgr Beran naar elders te vervoeren. De Amerikaanse Atoomenergie Gom gossie heeft medegedeeld dat de atoom- in°cven dic gistermorgen te Las Vegas A de staat Nevada zouden plaats hebben uitgesteld wegens een plotselinge /Wg in het electrische net. Ver iY'S- ZGUden „een snelle, zekere en Schrikkelijke tegenaanval met atoom wapenen" kunnen uitvoeren, zo ver klaarde gisteren de Speciale commissie uit het Amerikaanse Congress voor atoomenergie. In haar jaarrapport aan het Congress, waaruit de militaire ge heimen zorgvuldig zijn weggelaten zegt de commissie, dat de grootste vorderin gen in de afgelopen twee jaar gemaakt zijn op het gebied van de ontwikkeling van wapens. Het program voor de ont wikkeling van een waterstofbom was gevorderd. De V.S. hadden een systeem voor 't controleren van atoomontwikke lingen geperfectionneerd, waardoor de President in staat was geweest tweemaal aan de wereld melding te maken van Russische atoomproeven, aldus hetrap- Tori. Het voegt er aan toe dat het ge bruik van atoomkracht voor een experi mentele duikboot en een vliegtuig met "flinke schreden" vordert. Het vliegtuigdirectieschip „Soemba", de ■torpedobootjagers „Kortenaer" en „Mar- hix", de mijnenveger „Batjan", de on derzeeboten „O 21" en „O 27" en vier Mitchell-patrouillevliegtuigen van het vijfde squadron van de Marinelucht vaartdienst zullen, evenals van 27 tot 29 September het geval was, van 20 tot 25 Petober a.s. in smaldeelverband oefenen m het Kanaal, 24 October zal dit smal deel rendez-vous maken met de uit In donesië thuisvarende mijnenvegers Hr. Ms. „Abraham Crijnssen", „Abraham Van der Hulst", „Jan van Gelder" en "Pieter Florisz", waarna gezamenlijk Wordt thuisgevaren. De oefeningen betreffen vliegtuigaan- vallen, luchtafweer, onderzeeboot-aan- *'aHen, onderzeebootbestrijding en ma- doeuvre-oefeningen. Smaldeelcomman- ?®ht is schout bij nacht C. W. Slot, com- "iandant der Zeemacht in Nederland. i De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten de bespreking van het Brits-Eirvn- t.sche oliegeschil op te schorten totdat het InternationaleGerechtshofwwtaSt °f *et een binnenlandse dan wel een internationale aangelegenheid is Het hof schappij vo'1 voorl°PiSe uitspraak Perzie verzocht de Brits-Iraanse oliemaat- scnappij voort te laten werken hangende een beslissing inzake de bevoegdheid raaa"d weXr de te ^hande.en. Tijdens dede&tt^ta de V™3ÏÏ£ raad werd uiteengezet, dat de beslissing van het Internationale Hof alleen de jurisdictie van het hof zou betreffen en niet noodzakelijk de competentie van r- naif w fSraad- Van Perzië wordt nU verwacht' dat het zich voor het Inter- ïie 'hof in te dTn/n^' T<>t 3 DeCember hCeft la"d de *Ün zaak hij De Joegoslavische gedelegeerde, Ales Bebler, had gisteren in de Veiligheids raad verklaard, dat zijn land de Britse resolutie, waarin wordt aangedrongen op hervatting der Brits-Perzische be sprekingen, met kan steunen. De Franse afgevaardigde, Frangois Lacoste, stelde daarop voor het debat te verda gen, totdat het Internationaal Gerechts hof te Den Haag had uitgemaakt, of het oliegeschil binnen zijn rechtsbe voegdheid ligt. Sir Giadwyn Jebb, En geland, ging accoord met het Franse voorstel. Er was gèèn Perzische gedele geerde aanwezig. De Perzen hadden tevoren verklaard, dat zij hun stand punt' hadden uiteengezet en niet meer aan bijeenkomsten zouden deelnemen- Sir Giadwyn Jebb, de Britse verte genwoordiger in de Veiligheidsraad, is gisteren per vliegtuig uit New York naar Londen vertrokken. Hij zeide het Gisteren heeft president Truman te Washington de gemeenschappelijke Congressresolutie ondertekend, welke een eind maakt aan de staat van oorlog tussen de Verenigde Staten en Duits land. Generaal-majoor Mathewson, de Ame rikaanse commandant in West-Berlijn. heeft in een protestbrief aan Dengin, de Sovjet-Russische vertegenwoordiger in Oost-Berlijn, de bezetting van Stein stücken door de Oost-Duitse politie een daad in strijd met de overeenkom sten" genoemd. Mathewson eist, dat de Sovjet-Russi sche bezettingsautoriteiten het gebied teruggeven aan de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten. resultaat van de behandeling van het Perzische oliegeschil door de Veilig heidsraad n'et als een tegenslag voor Engeland tc beschouwen. „Ik denk, dat het beter geweest zou zqn, indien de Veiligheidsraad de Britse resolutie had aangenomen, maar in ieder geval zou de Sovjet-Unie er haar veto over uit gesproken hebben. Het is toch wel iets dat de raad heeft moeten erkennen, dat het Internationale Gerechtshof een rol in deze kwestie moest spelen" aldus Jebb. Als eerste stap ter voorziening in de aanvoertekorten, ontstaan door het Britse verbod van bepaalde exporten naar Perzië, hebben de Perzische auto riteiten bij de Sovjet-Unie 32.000 ton suiker besteld. Na de afkondiging van het Britse uitvoerverbod heeft Perzië de Sovjet-Unie verzocht haar uitvoer te vergroten, vooral van suiker, tex- tielgoederen en ijzer-, In de eerste 9 maanden van dit jaar heeft de Sovjet-Unie reeds 20-000 'ton suiker, circa 20% van de totale Per zische behoeften, geleverd. Perzië heeft naar de Sovjet-Unie o m. tabak, katoen, rijst en gedroogde vruchten uitgevoerd. geopencE Dit beraad, dat nog niet tot af sluiting is gekomen, heeft plaats in een sfeer van wederzijds vertrouwen, begrip en waardering. Doch daarnaast staan dan de vele en velerlei binenlandse problemen, welke, al dan niet in verband met de internationale ontwikkeling, om op lossing vragen. De wijze, waarop naar deze oplossingen wordt ge streefd, kan ons toch bezwaar lijk koud laten. Het gaat bij de koers en de inhoud van het bestuur van het vaderland in dezen om hoge waarden: „Het naderbij brengen van een christelijke wereldorde" en „het scheppen van de voorwaarden voor een betere beleving van het chris tendom". Vervolgens bracht de voorzitter in herinnering, dat hij enige maanden ge leden een polemiek heeft gevoerd met prof. mr. F. J. F. M. Duynstee. Naar aanleiding van de daarin opgeworpen quaesties heeft zich een groep van per sonen gevormd, waarmede op initiatief van het Partijbestuur besprekingen zijn Gebleken is immers, dat ook van haar kant de groep-Steenberghe er naar streeft de eenheid der partij te verster ken en haar werfkracht bij de komende verkiezingen te vergroten. Suggesties nopens beleid en program, welke naar sprekers mening als waardevol moeten worden aangemerkt, zijn van weerszij den naar voren gebracht. Zij worden thans in de betrokken partij-instanties onderzocht en besproken. Een meer in bijzonderheden gaande verklaring over de- resultaten van het beraad is na beëindiging der procedure te verwachten. Spr. zei geen verkiezingsprogram te zullen ontwikkelen. Andere orgènen in de Partij zijn daarvoor reglementair aangewezen. Doch zonder daartoe te ko men liggen daar toch problemen als: het sluitend maken van onze betalings balans; het voeren van eer. juiste eco nomische politiek waarin de maatschap- KERKEN BOUIVEN/ Naarmate wij onszelf scherper zien, zullen wij tegenover anderen milder zijn De nieuwste Ziehier de nieuwste story van achter het IJzeren Gordijn: Zij be treft drie Roe m ene n, werkzaam op een staal fabriek. De eerste kwam 's morgens om 5 minuten voor 8 op z'n werk, de tweeae slapte precies 8 uur de fabriek binnen en de derde 5 minuten over 8. Zij werden alle drie doodgeschoten. De eerste wegens een r evolution- naire afwijking, de twee de wegens zijn bourgeois- mentaliteit en de derde wegens sabotage. Fictieve oorlog Een aantal Amerikaan se schrijvers hebben een hypothetische oorlog van drie jaar met de Sovjet unie beschreven in hei deze week verschenen Amerikaanse tijdschrift „Colliers". Het gehele nummer is aan deze atoomoorlog gewijd. De bedoeling is „een beroep te doen op het gezond versland en begrip tus sen Oost en West- voordat het te laat is." De fictie ve oorlog is door Rus land tengevolge van een misrekening „precies ie 1.58 uur Zaterdag 10 Mei 1952" begonnen'. In 1955 heeft Rusland de oorlog verloren, doch de Ver. Staten en de rest van de wereld hebben ontzag lijke verliezen geleden. Het denkbeeldige conflict ontbrandde door een Russisch geïnspireerde poging om maarschalk Tito te vermoorden. Deze poging mislukte echter. Moderne Eva Mevrouw Trellis Mae Peebles heeft geprobeerd langs psychologische weg op onderbewustzijn van haar echtgenoot te iver- hen om zodoende een bontjas van hem los te krijgen. Zij liet voor dit doel een persoonlijke boodschapop een gra mmofoonplaat opnemen, waarin hem werd aange raden niet zo krenterig te zijn. Als manlief sliep werd hem door zijn vrouivtje via de plaat in gefluisterd: „Wilbur Peebles, luis ter. Zit nu niet je hele leven zo op je geld. De vrouwen van al je vrien den hebben een bontjas. Wil je, dat je eigen vrouw er uit ziet als een slons? Zeg haar nu morgen, dat ze een bontjas mag ko pen. Je kunt per slot van rekening je geld na je dood niet meenemen. Geef er wat van uit, Wil bur. Zeg haar nu maar, dat ze die jas kan kopen." De zack liep echter scheef toen bleek dat Peebles in plaats van, in slaap, klaar wakker was geweest. Hij zei echter niets, deed de volgende morgen alsof hij de bood schap „door had gekre gen" en gaf zijn vrouw geld voor de jas „Leer om leer", dacht Peebles en Het een gra- mofoonplaat vervaardigen met de aanmaning: „Een goede vrouiv ontziet het geld van haar man". De opname miste haar uit- werking niet. Mevr. Pee bles, die de jas al ge kocht had, zei, dat ze hem weer naar de winkel zou terugbrengen. Maar er kwam een kink in de ka bel. Mevr. Peebles deelde haar man opeens vastbe sloten mee, dat ze de jas toch maar hield. „Je hebt gen foutje ge maakt, Wilbur" zei ze. „Je hebt vanmorgen ver geten je plaat van de gra- mofoon te nemen." pelijke activiteit binnen het kader van het algemeen welzijn de eerste en ere plaats wordt toegekend; de werkgele genheid, de industrialisatie; de emigra tie; de opvoering van de productiviteit; het voorzien in onze volkshuisvesting; het organiseren van onze defensie; de handhaving van het monetaire even wicht; kapitaalvorming en een daartoe geëigende fiscale wetgeving; het sterk aanwakkeren en stimuleren van het sparen; de verwezenlijking van de be zitsvorming; steun aan jonge mensen om een gezin te kunnen stichten, mede door fiscale maatregelen; bevordering van onderwijs en cultuur; eerbied voor de arbeidsprestaties, mede door het stui ten van het nivelleringsproces; bestrij ding van het perfectionisme; het terug dringen van de Overheidsinvloed, daar. waar deze kan worden ontbeerd; het toekennen van de daarvoor in aanmer king komende,bevoegdheden aan de la gere organen; een op de noden van de tijd afgestemde middenstandpolitiek; een vooruitziende agrarische politiek; een sociale politiek passend in het ka der van deze tijd; een juiste gezinspoli tiek. Voor wat dit laatste punt betreft, vroeg de heer Andriessen nog eens de aandacht voor het reële verlangen, dat een doeltreffende gezinspolitiek wordt gevoerd. Helaas is begrip voor dat verlangen nog niet overal aanwezig, zoals feiten uit het recente verleden maar al te duidelijk bewezen hebben. Het verheugt ons, dat rondom de door de Katholieke Tweede Kamerfractie be pleite gezinsraad zekere milde geluiden zijn opgeklonken. Doch het moet pijnlijk treffen, wanneer van uitlatingen als in de achter ons liggende maanden in „Vrij Nederland" en „Het Parool" voorkwa men, kennis moet worden genomen. In eerstgenoemd orgaan werd zonder blik ken of blozen beweerd, „dat een aantal Rooms-Katholieken zich door hun over tuiging verplicht achten grote gezinnen te stichten"; dat de verwijten aan ds regering eigenlijk wat anders betekenen dan zij zeggen: „Men bedoelt, dat de regering verzuimt een nog groter deel over te nemen van de zorgen, die een groot gezin nu eenmaal meebrengt, dan zij nu al doet door middel van kinder bijslag en kinderaftrek enz.", „dat het verwijt aan de regering hierop neer komt, dat de regering de bevolkings aanwas niet sterker stimuleert". En ii „Parool" noemde prof. dr. J. J. Fahren- fort „progressieve kinderbijslag waan zin". Uitlatingen als deze doen weer eens zien, hoever men nog verwijderd is van een juist inzicht in de katholieke op vattingen en hoe weinig begrip er bij dergelijke schrijvers voor de noden en behoeften van de grote gezinnen is. (Vervolg on nag. 4) Vrijdagmiddag had de 50-jarige elec- tricien K. F. M. uit Bergen op Zoom, tussen oud ijzer, dat op de opslagplaats van de firma Strijbos aan de Borgvliet- sedreef te Bergen op Zoom ligt opge slagen, drie drukontstekers van mijnen gevonden, welke hij meenam naar de carrosseriefabriek A. B. C. waar hij werkzaam is, om ze aldaar te demon teren. Hij plaatste een der ontstekers tussen een bankschroef en met een ha mer trachtte hij de koperen dop van de ontsteker af te slaan. De ontsteker kwam hierdoor tot ontploffing, waar door niet alleen M. zelf, doch ook twee jeugdige arbeiders, n.l. de 16-jarige J W en de 17-jarige P. N„ die in zijn nabij heid stonden, werden gewond. De 16- jarige W. bleek er het ergst aan toe. Hij was o.m. verwond aan zijn ogen; ge vreesd wordt dat hij een oog zal moeten missen. De drie slachtoffers mijesten naar het Algemeen Burger Gasthuis worden overgebracht. De 25-jarige winkeljuffouw D. v. d W. afkomstig uit Rotterdam en se dert kort woonachtig te Vries werd ge grepen door de aanhangwagen van een vrachtauto, bestuurd door H. J. O. uit Oldekerk. Ze raakte bekneld tussen de auto en een stenen muur en was viijwel op slag dood. De chauffeur, die niets van het ongeluk had bemerkt en doorgereden was. werd later door de po litie aangehouden. Hem treft evenwel geen schuld. (Van een bijzondere medewerker) e moderne katholiek die. in welke functie dan ook, min of meer lei ding geeft aan het openbare leven, behoort zonder twijfel te worden inge deeld bij de categorie lekenapostelen. Een vakverenigingsleider, die streeft naar een ordening van het maatschap pelijk leven volgens de wetten van het Evangelie, een journalist, die de vinger legt op de wondeplekken van het maat schappelijk bestel, een hoogleraar, die zijn colleges projecteert tegen de ach tergrond van zijn levensbeschouwing en ieder ander die het publiek voorlichten wil, omtrent de meest juiste levenshou ding, zij allen zijn het over de gronden van hun vormende arbeid volkomen eens. In hun aller mond zijn bepaalds uitdrukkingen, geijkte termen geworden: alleen het Christendom kan de wereld redden. Alleen het katholieke Christen dom heeft de waarheid en alleen de volle waarheid. Niemand twijfelt daaraan, nie mand krijgt het in zijn hoofd, deze grondgedachten te bestrijden. Zodra het echter gaat om de vraag, hoe men tot een wezenlijk christelijke structuur van de gemeenschap moet komen of hoe het feit moet worden verklaard dat in lan den met een overwegend katholieke be volking toch niet meer van katholieke landen kan worden gesproken, wanneer de vraag aan de orde komt hoe de brug weer kan worden geslagen tussen de katholieke levensbeschouwing en het moderne openbare leven, dan blijken de verschillends personen niet langer een zelfde taal te spreken, maar dreigt eer een Babylonische verwarring te ont staan. De grote gedachte van de her kerstening kan volgens de een bij uit sluiting worden overgelaten aan de Actio Catholica, volgens de ander is de maat schappelijks hervormingsarbeid van de katholieke vakbeweging afdoende ga rantie. De een legt de nadruk op het daland godsdienstig peil en de noodzaak dit te herstellen, de ander schijnt te menen, dat als de maatschappelijke om- stsndigheden maar goed, maar christe lijk zijn, dat dan de zaak vanzelf in orde komt. Voor en na hebben we betoogd, het noch met het ene noch met het an dere standpunt volledig eens te kunnen zijn. Voorstander zijn we uiteraard van beide standpunten voor zover ze deel- doelen nastreven, of en in zoverre ze voorwaarden scheppen, fundamenten leggen voor de bouw van een wezenlijk christelijke structuur. Goddank, komt het probleem waar om het hier gaat steeds duidelijker in de publieke belangstelling te leven. In onze grote sociale organisaties begint het te rosren. We lezen van voorgenomen studiebijeenkomsten, een bisschoppelijke adviescommissie, en we horen leiders van grote sociale organisaties met vrij moedigheid verklaren, dat de weg, die thans wordt gegaan, niet de juiste is. Het erkennen van eigen tekortkomingen is het noodzakelijk begin van alle ver betering. (Vervolg op pag. 4) Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Wisselende bewolking met voorna melijk later op de dag enkele buien. Matige en aan de kust later krach tige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon: 7.1317.36. Maan: 21.11—14.20. Maandag: Zon: 7.1517.33. Maan: 22.22—14.50. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea zijn gesneuveld: Op 10 October j.l. de korporaal D. de Blaey. legernummer 240421007, afkomstig uit Wolphaartsdijk. Hij werd 21 April 1924 geboren, was ongehuwd en afkom stig van 't eerste regiment genietroepen. In de periode van 915 October de soldaat G. Nagei, legernummer 190921024 afkomstig uit 's Gravenhage. Hij werd 21 September 1919 geboren en was on gehuwd. Zij rusten in vrede. In een der twee Keiëzenkampen te Westkapelle heeft zich bij een volwassen bewoner een geval van waterpokken voorgedaan. De patiënt had eerst ver toefd in een ander kamp. waar een aan tal bewoners deze ziekte had. Het kamp waar de patiënt zich thans bevindt, is geïsoleerd. Uit een opgave in de Staatscourant blijkt, dat in Nederland in de week van 7 t/m 13 October zijn aangegeven veertig gevallen van kinderverlam ming. Hiervan waren zes in Noord-Hol land. n.l. drie in Amsterdam en een in Haarlem, Landsmeer en Velsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1