Beroemde testament met „rode dossierniet in Parijs gevonden Onbeperkte Duitse staal- en steenkoolproductie 5 Soldateske krabbels l 1 Mars KORT 1854 WAS NAUNDORFF WERKELIJK LODE WIJK XVII? Wereldnieuws Nederland maakt beswaar m Nieuwe nota van Rusland r J. Th. KORT 3 J U KRIJGT EEN STUK Mars CHOCOLADE GRATIS chocolade 20 cent ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 PAGINA 7 Als Plan-Schuman van kracht wordt: Tegen uitlating van generaal Olmsted De echte Dauphin? 1Uö-tfli X 1 Is 1. 08 „Frankrijk schendt het verdrag van 1944" Niet in het Vaticaan Gevangenbewaarder GRATIS VERTROUWENSZAAK SEDERT KAPOKMATRASSEN VAN EIGEN FABRIKAAT EPEDA-MATRASSEN OOK MET ELECTR. VERWARMING LATEX RUBBER MATRASSEN REPARATIES EEN DAG Haarlem - Heemslede - Zandvoort Haarlemse Kunstgemeenschap CAUSERIE CRU YS VOORBERGH Schriftverbetering voor volwassenen INST. REIBER-NAN Grote Houtstr. SOCIAAL ADVIES-BUREAU Geheim van hertogin van Angonlême blijft een mysterie (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, Vrijdagavond Honderd jaar geleden, op de 19e October van het jaar 1851, stierf in een klein dorpje in Oostenrijk als vorstelijke ballinge Madame Royale, hertogin yan Angoulênie, dochter van Lodewijk XVI en Marie Antoinette. Deze wees van de Temple, wier leven getekend was door de bloedige gebeurtenissen van de Franse revolutie in haar jeugdjaren en de rondzwervingen en bal lingschap op latere leeftijd, heeft wellicht met haar dood een van de grootste geheimen die de geschiedenis kent met zich mede genomen, tenzij zij dit ge heim heeft toevertrouwd aan haar testament. Tot op de dag van vandaag is de inhoud van dit testament evenwel nog steeds een mysterie, daar zij bij laatste wilsbeschikking heeft bepaald, dat dit testament pas honderd jaar na haar dood, dat is dus op 19 October van dit jaar, zou mogen worden ge opend. Naar deze dag van de 19e October hebben velen reikhalzend uitgezien, van heinde en verre zijl) de nazaten van de doorluchtige familie der Bour bons, waaronder ook de Nederlandse dichter en schrijver Louis de Bourbon zich rekent, naar Parijs gekomen om eindelijk de oplossing mee te maken, van dit historisch familiegeheim. Helaas viel er in Parijs niet veel te ont sluieren, daar het beroemde testament met. het befaamde „rode dossier in 1940, tengevolge van de oorlogshandelingen, van het ministerie van binnen landse zaken verdwenen is. Hebben de Duitsers het belangrijke document zoek gemaakt, of is het op andere wijze verdwenen? Op deze vragen is geen afdoend antwoord te krijgen. phins. Zij duiken op in Amerika, Cana da, Brazilië, Rusland, Engeland, Duits land en Dalmatië. Er is zelfs een kleurling van Engelse en Europese ouders, die zich uitgeeft als kroonpretendent. Ook is er een man bij, die vijftig jaar lang als vrouw had ge leefd. Zelfs is er het geval van de man, Zolang dit belangrijke document nog niet is teruggevonden, zal dus het mysterie mysterie moeten blijven. Maar wat is het geheim van Madame Royale? Op de 21ste Januari 1793, nadat onder tromgeroffel en het ge huil van een woedend gepeupelte het hoofd van Lodewijk XVI op het scha vot gevallen was, knielde Marie An toinette voor haar achtjarige zoon Charles Louis neer om hem te begroe ten als Koning van Frankrijk. Enkele dagen daarna werd de jonge Lodewijk XVII gescheiden van zijn moeder, zuster en tante, op gesloten in de on toegankelijkste ka mer van de Temple en werd de opvoe ding van deze jonge Capet toevertrouwd aan de schoenlap per Simon. Twee en een half jaar daar na, op 8 Juli 1795, werd officieel zijn dood bekend ge maakt. Maar nauwelijks ontwaakt Frankrijk uit de verschrikke lijke nachtmerrie Van de revolutie en openen zich de ■""itrdearen aller wegen, of achter eenvolgens verschij nen lieden die zich uitgeven voor Lo dewijk XVII. Bin nen enkele jaren zijn het er vijftig. Het is een soort epidemie van Dau- Madame Royale, hertogin van Angouléme De drie Westerse geallieerde mogend, heden hebben besloten alle beperkin gen op de Duitse staal- en steenkool- productie op te heffen en alle controle op de Duitse zware industrie te beëin digen zodra het plan-Schuman van kracht wordt. De door de drie grote mogendheden, met medewerking van de drie Benelux- landen, genomen beslissing heeft ten doel de ratificatie te bespoedigen van het historische plan om een gemeen schappelijke markt voor staal en steen- 'lo°l in het leven te roepen. het te Parijs uitgegeven commu- h'IUé wordt gezegd dat de controle, z°als dié op het ogenblik wordt uit. geoefend door de geallieerden krach tens het internationale accoord voor de Ruhr, ..onverenigbaar" zouden zijn met het Plan-Schuman. Bedoeld ac coord dateert van 28 April 1949. Malakka Zes Maleise jongelieden Werden gisteren ter dood veroordeeld voor hun aandeel in de ongeregeldheden tijdens de behandeling van de zaak- Bertha Hertog in December. Amerika Het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de rege ring werkt aan een nieuw plan om in één jaar tijds ongeveer 115.000 vluchte lingen uit het overbevolkte Europa naar de V.S. over te brengen. Formosa Maarschalk Tsjiang Kai Sjek, staatshoofd van Nationalistisch China (Formosa), heeft de ontslag-aan- vrage van premier Tsjen Tsjeng niet aanvaard, omdat „een regeringscrisis op het ogenblik ongelegen komt". Pakistan Gistermiddag is Ghoelam Mohammed, de voormalige minister van Financiën, beëdigd als de nieuwe gou verneur-generaal van Pakistan. Hij is de opvolger van Khawaja Nawimoeadin, die de vermoorde Liaquat Ali Khan is opgevolgd als premier. Raad van Europa Het voorlichtings bureau van de Raad van Europa maakt hekend, dat, waarschijnlijk 19 Novem ber, een speciale bijeenkomst te Straats burg zal worden gehouden van een dele gatie van Amerikaanse Congressleden, die 26 November en volgende dagen des gewenst als waarnemers de zitting van de Europese Assemblee zullen kunnen bijwonen, en een parlementaire delegatie van leden van de Consultatieve Verga- dering van de Raad van Europa. Naar te Parijs, door U.P., wordt beoogt de stap der West J mogendheden in de eerste plaaxs nei verwezenlijken van een snelle ratme - tie van hét Plan-Schuman door aue deelgenoten. Tot nu toe heeft geen en kel land dit program tot coördinatie van de Europese zware industrie Se^a" tificeerd. De Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, ziet zich inmiddels voor een toenemende oppositie geplaatst, niet al leen van de socialisten, maar ook van zijn eigen coalitie. In de tweede plaats beoogt het besluit een nog ruimere mate van souvereinlteit en vrijheid van handelen te geven op een ogenblik, waarop de geallieerde Hoge Commis sarissen bezig zijn hun „contract" met Adenauer uit te werken. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft, zo meldt Reuter, van de Amerikaanse ambassade in Den Haag, namens de Nederlandse regering, een verzoek ontvangen om de tekst van een verklaring, die generaal Olmsted, directeur van het program inzake militaire bijstand van het Ame- rikaanse departement van Defensie, on langs heeft afgelegd in de subcommissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. De generaal zei bij die gelegenheid, dat de inspanning voor de defensie in verscheidene West-Europese landen, waaronder ook Nederland, on voldoende was. In een bericht, dat in de Amerikaanse pers is verschenen, wordt gezegd, dat na Denemarken nu ook Nederland te Washington zijn bezwaar tegen de verklaring van generaal Olm sted heeft kenbaar gemaakt. Intussen heeft Amerika aan Denemarken reeds excuses aangeboden in verband met deze verklaring. Van officiële. Nederlandse zfjde ver neemt het A.N.P., dat van een demarche bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag niets bekend is. De verkeerde cij fers, die generaal Olmsted over de W.-Europese militaire krachtsinspan ning en in dit verband ook over Nederland heeft gegeven, hebben wèl de aandacht van de Nederlandse rege ring getrokken. Een en ander is monde ling onder de aandacht van de Ameri kaanse autoriteiten gebracht, doch een officiële stap is niet gedaan. die zijn hele leven lang zo had gestu deerd op het probleem van de echte en de valse Lodewijken, dat hij eindigde met te geloven, dat hij zelf de authen tieke Lodewijk XVII was. De meesten hunner zijn gekomen en gegaan zonder veel sporen in de geschiedenis na te laten. Een is er echter, die acht en dertig jaar na zijn officieel bekend gemaakte administratieve dood weer ten tonele verschijnt. Hij draagt dan de naam van Naundorff. Hij is van beroep horloge maker zonder klanten en heeft in Bel lijn, Spandau en in Brandenburg ge leefd. In de laatste stad heeft hij als valse munter voor de rechtbank moeten verschijnen. Zijn verweer was simpel: Heeft de Koning van Frankrijk niet het recht munt te slaan? Dank zij twintig francs, hem gestuurd door een gepen- sionneerd rechter uit Zuid-Frankrijk, komt Naundorff in Parijs. Hij is zonder middelen en wordt onderhouden door een klein groepje „hovelingen", die overigens niet veel rijker zijn dan hijzelf. Hij onthult het mysterie van zijn verdwijnen uit de Temple. In zijn plaats zou een doofstom kind gelegd zijn, dat kort daarna tengevolge van een misda dig slechte behandeling was overleden. Hoe dit alles in zijn werk is gegaan? Een verhaal, dat de stoutste romantische verbeelding uit die jaren tart. Zo avon tuurlijk, dat niemand het geloven kan. In 1836 wordt hij Frankrijk uitgejaagd en op transport gesteld naar Engeland. Naundorff vindt daar een helse machine uit een heel vroege voorloper van de atoombom sticht er een nieuwe gods dienst, breidt zijn gezin uit met zijn negende kind en raakt in de gevangenis wegens schulden. Ontslagen uit de ge vangenis vestigt hij zich in Delft, waar de Nederlandse piilitairen in die dagen belangstelling hadden voor zijn uitvin derstalent, getuige het feit, dat nog lang van de Bourbon-bom gebruik werd ge maakt in het Nederlandse leger. Hij sterft op 10 Augustus 1845. Zijn zoon komt de ambtenaar van de burgelijke stand mededelen, dat „op den tienden Augustus dezes jaars des namiddags bijna drie uur in het huis van nummer 62 aan het Oude Delft alhier is overleden Charles Louis de Bourbon, hertog van Nor- mandië, Lodewijk XVII, bekend ge weest zijnde onder de naam Charles Guillaume Naundorff, geboren op het kasteel te Versailles in Frankrijk de 27ste Maart 1785 en alzoo ruim zestig jaren, wonende binnen deze stad; zoon van wijlen Zijne Majesteit Lodewijk XVI, Koning van Frankrijk, en van Hare Keizerlijke en Koninklijke Hoog heid Marie Antoinette, aartshertogin van Oostenrijk, koningin van Frank rijk; beiden gestorven te Parijs." De arme ambtenaar van de burgerlijke stand, Daniël van Koetsveld, was lich telijk ontsteld en riep de hulp in van zijn burgemeester. Doch ook deze wist er geen raad mee en wendde zich tot de minister van justitie, die zijn ac- coordbevinding gaf. 'Was deze Naundorff werkelijk dc Dau phin uit de Temple Lodewijk XVII? Het testament van Madame Royale, de zuster van Lodewijk XVII, is wellicht het enige officiële document, dat dit geheim zal kunnen ontraadselen. Waarom heeft Ma dame Royale, zo zal men zeggen, dit dan niet tijdens haar leven gedaan? Ook dat zal misschien uit dit testament blijken. Eén ding staat vast, dat zij voortdurend geweigerd heeft Naundorff en de ruim twintig getuigen die hem hebben erkend, waaronder personeel van het konink lijke hof, te ontvangen. Is het misschien omdat Lodewijk XVII het kind van Marie Antoinette was, maar dat als zijn vader wel eens de Zweedse ambassadeur Fersen wordt ge noemd? Ligt hier ook de verklaring voor het feit. dat Madame Royale, toen zij nog leefde aan het hof van Lodewijk XVIII en Karei X, waar zij grote in vloed had de historie legt Napoleon de woorden in de mond, dat zij de enige man was van deze familie geen rouw- mis wilde laten opdragen voor de ziele- rust van haar broer? Om redenen van staat heeft zij wellicht zo gehandeld. Haar religieuze scrupules hebben haar evenwel verhinderd de nagedachtenis van haar broer te huichelen. Deze trotse hooghartige, onbegrijpelijke en grillige vrouw draagt in de geschiedenis de eric de noorman: Be iü&ek mm fff jMMMBTOa 5 Totaal verbluft staart de jongeling naar de edelman, die met een hooghartig gebaar zijn handen afslaat. Langzaam tast de knaap naar zijn wang, waarop zich een toodgloeiende plek begint af te tekenen. Het volgende ogenblik bruist een tome loze woede in hem op. Van een lacherig-vriendelijke jongen verandert hij ais ovi toverslag in een razende wildeman. „Lafaard!" brult hij, „als ge vechten wilt, zeg het dan! Dreigend balt hij de vuisten en doet een schrede voorwaarts. De edelman laent honend. Rustig trekt hij zijn zwaard. ti» „Vooruit.'" snerpt zijn stem, „iaat zien of ge uw speelgoed al ontgroeid zin- Dc krachtige toon waarop deze woorden gesproken worden, ontnuchtert de knaap. Hij weifelt even. morrelt onzeker aan het gevest van zijn zwaard. Het is een Kost baar stuk. ingelegd met edelstenen; en als hij dan eindelijk het wapen te voorschijn weet te brengen, glanst en blinkt het van nieuwheid. De edelman doet een schijn- aanval. „Eerlijk vechten!" roept de jongen boos, „ik ben nog niet klaar!" Onhandig maait hij zijn zwaard heen en weer voor het gezicht van de edelman, die aeen moeite doet zijn lachen te bedwingen. „Uw eerste les, nietwaar," gromt hij, „en ge treft gelukkig een goed leermeester. Een vervaarlijke uitvalde knaap kan zich slechts redden door aalvlug opzij Ik -al u laten huppelen als een konijn!" spot zijn tegenstander, „ais ge een pak voor uw broek hebt gehad, groeit er misschien nog een man uit u!" Weer schiet ziin arm uit, doch deze keer heeft de jongeman de slag zien aankomen en met meer geluk dan wijsheid weert hij de aanval af. De uitval die hij nu zelf onderneemt doet de edelman wankelen. Doch wat daarop geschiedt beneemt hem de adem: zonder een tegenstoot af te wachten werpt de jongen zijn zwaard van zich af! Hij springt onverhoeds op zijn tegenstander toe, grijpt diens pols in een knellende greep, zodat zijn wapen op de grond klettert. In een onderdeel van een seconde heeft de jongen het gegrepen en met een woeste krachtsinspanning op zijn knie in stukken gebroken. Volkomen overrompeld wijkt de edelman achteruit. Opnieuw nadert de jongeling hem, duikt onder zijn uitgestoken vuisten door hij neemt hem in een machtige zwaai bij de heupen en slingert het zware lichaam omhoog. De muts met de veren valt de spartelende edelman van het hoofd. De jongeling zwaait hem in de lucht heen en weer. Eerlijk vechten!" brult hij zegevierendDoch op dat ogenblik davert een toornige stem door de ruimte... „Houdt op!" En als de knaap verstoord opkijkt, ziet hij de koning gevolgd door een aantal lansknechten, met flikkerende ogen op hem toestormen. J.. Naundorff, in 1845 overleden, gaf zich uit voor de zoon van Lodewijk XVI. naam hertogin Kaïn. En Leon Bloy ge tuigt van haar met de hem eigen voort varende hardheid: „Men kan aannemen, dat Kaïn zijn broer in een paar minuten vermoordde. Maar deze hertogin had dertig jaren nodig om de hare te doden." Doch het oordeel van Bloy is gelukkig niet het laatste. Na Bloy zijn er velen die. weliswaar op minder wrede wijze, doch zeker even positief, hun oordeel hebben uitgesproken over wat men is gaan noemen „De zaak-Naundorff". Alle hulpmiddelen der wetenschap zijn er bij te pas gekomen Er zijn beroemde kos- mobiologische onderzoekingen; er zijn astrologische uitspraken; de duistere verzen van Nostra Dames hebben daar het hunne van gezegd: er is chemisch onderzoek gepleegd op handschriften; «raphologen zijn er bij te pas gekomen én tenslotte heeft de trichoscopie, de wetenschap, die zich bezig houdt met het identificeren van haren, voor som migen de knoop doorgehakt De directeur van de technische dienst van de politie in Lyon, prof. Locard krijgt van deze Bourbonse haren misschien zelf wel grijze haren. Nadat hij na microscopische analyse had uitgemaakt, dat de haren van Naundorff precies dezelfde afwijkin gen vertoonden als die van de Dau phin uit de Temple, groeit de stapel haarvindingen van kroonpretendenten voortdurend aan. FrofLocard heeft medegedeeld, dat hij T(iog andere din gen te doen heeft. Uit de reeks van verklaringen ten gunste van Naun dorff is die van Lodewijk van Frank rijk, prins van Anjou, en afstamme- De Sovjet-Unie heeft gisteren een nieuwe nota aan Frankrijk gezonden, waarin opnieuw de beschuldiging is vervat, dat Frankrijks deelneming aan het Noord-Atlantische Verdrag en in stemming met de herbewapening van West-Duitsland in strijd zou zijn met het Frans-Russische verdrag van 1944. De nota werd gisteren in Moskou overhandigd aan de Franse zaakgelas tigde Jean Brionval door de Russische minister van Buitenlandse Zaken Vishinsky. Het onderhoud tussen Vishinsky en Brionval duurde een kwartier. De Franse zaakgelastigde. Jean Brion val ontving van Vishinsky het antwoord op de Franse nota van 26 Septemebr, die weer een antwoord inhield op de Sovjet-nota van 11 September. ling van Karei van Anjou, de broer van de H. Lodewijk, nog wel de in drukwekkendste. De prins heeft zijn biechtvader, royalist en een vriend van de graaf van Parijs, die natuurlijk anti-Naundorff is, geraadpleegd. Deze priester heeft hem gezegd de gevolgen vooral goed te overwegen en naar de stem van zijn geweten te luisteren. De prins verklaart hierop, dat hij de zaak-Naundorff met behulp van onuit gegeven en vertrouwelijke, beslist be trouwbare documenten heeft bestudeerd en tot de conclusie is gekomen, dat Naundorff Lodewijk XVII was. Intussen duurt de strijd tussen de Naundorffisten en de anti-Naundorffisten voort. Van beide zijden worden de argumenten op gestapeld. Wie heeft er gelijk? Indien het testament van Madame Royale niet voor de dag komt, zullen wij waar schijnlijk niets anders te doen hebben dan de wellicht niet gewilde humor be wonderen van de Parijse gemeenteraad, die op dc plaats waar vroeger de toren van de Temple stond, een standbeeld van Diogenes met zijn lamp heeft opge richt, zoekende misschien naar de mens, die Lodewijk XVII heette. Mgr. Angelo Mercati, bestuurder van het geheim archief van het Vaticaan, heeft, aldus A.F.P., gisteren verklaard, dat het testament van de hertogin van Angoulcme zich niet in het archief van het Vaticaan bevindt en er nooit is ge weest. Men kan de nacht op twee manie ren beschouwen. Ik zeg dit niet, om mezelf als would-be filosoof te introduceren, maar alleen om een gefundeerd begin te hebben en boven dien om een zekere klasse volks van beschuldigingen betreffende improduc tiviteit te verlossen; dat zijn zij, die de hele dag zich ten dode vermoeien met rusten en zich dus nodig 's nachts moeten ontspannen door zich druk te maken. Zij dansen en drinken in roke rige en stemmingsvolle lokalen tot zij onder tafel (en zeil) zitten. Enfin, U kent dat. Zo waren we allemaal toen we Perzië nog hadden. De tweede groep daartoe behoor ik thans prefereert een tweétal blinkend witte lakens en een zoete sluimering. Dat is een koninklijk ge noegen. Het is geen wonder, dat men in vroeger eeuwen van een bed een klein paleis maakte. Men gaf het de eer, die het krachtens zijn functie toe kwam. Maar kom dan met bij me aanzetten met tussenvormen. Geen gesjacher voor mij met slapeloze nachten in nietsdoen'doorgebracht. Ik doel op het werk van wachtcommandant. Goed, er moet iemand zijn, die op dg kazerne vol met slapende soldaten past, en die zorgt dat de schildwachten geen peper muntjes staan te zuigen. Maar moet men mij daar voor nemen? Neen, zal men geneigd zijn te zeggen. Toch is het gebeurd. Bovendien rust in zo'n geval de plicht op de fragiele schou ders om de cellen, barstens vol met arrestanten, te bewaken. De ongeluk kige kerels; je zou ze 20 laten lopen. „Kijk eens hier. korporaal!" zei de officier van piket. „Achter deze deur zit een stelletje soldaten opgesloten". „Zal ik ze er uitlaten"? vroeg ik be reidwillig. Hij keek me verontwaardigd aan „Ben je bedonderd, korporaal! Weet je, wat die kei-els allemaal op hun geweten hebben?" „Nee", antwoordde ik imbeciel. Mijn hiërarchieke meerdere wierp het ge- straftenboek open. „Neem en lees", zei hij. „Hier staat soldaat Janse. Vijf dagen in do nor, meneer. En weet je waar voor?" Ik wist het niet. „Ik durf het haast niet te zeggen", aarzelde de officier. „De schurk. De schande". Hij greep het boek: bij het excerceren eenmaal...." Opnieuw keek hij me verlegen aan. „Nou?" vroeg ik oneerbiedig doch nieuwsgierig, „....eenmaal gebroekhoest en daarbij de instructeur aangekeken, waarmee hij wilde zeggen: „die is voor u be doeld". De Officier zag me ontz'et aan. „Be leefd van hem om „U" te denken", vergoelijkte ik nog. Intussen bladerde ik nog wat verder, maar sloot verbijsterd dit document, toen ik een rapport aantrof over een huichelaar, die .tijdens het uitoefe nen van dienstwerkzaamheden met een jonge dame onder een tentzeil werd aangetroffen. Toen hem gevraagd werd, waarom hij dit gedaan had. antwoord de hij „omdat het zo regende". Toen de schemering die avond reeds viel en de soldaten in de wacht zich schielijk te rusten legden, ten einde niet door mij voor allerlei onbenulligheden te worden weggestuurd, kwam ik tot de verbijs terende ontdekking, dat in een der cellen nog een barbaar zat, die ik ver geten was van een avondmaal te voor zien. Onmiddellijk ging ik hem opzoe ken. In zijn grauwe ellende zat hij me al op te wachten én hij ontving me met getier: ..Nog nooit heb ik zo'n prulcipier gehad", brulde hij. „Ik zit me hier te vergalstenen van de honger en hij laat me -maar wachten. Maar nou wil ik het niet meer". Plotseling trok de schaduw van zijn gezicht weg en hij begon te grijnzen. „Je hebt de deur van de cel toch dicht gedaan?" vroeg hij vals met een hoofdbeweging naar de deur. „Natuurlijk", antwoordde ik zelfver zekerd, „daar kom je zomaar met uit". Hij brulde van het lachen. „Maar jij ook niet", hoonde hij. „De deur kun je alleen maar aan dc buitenkant openen. Daar zit jé nou met je helm op je hersens." Ik verbleekte, drukte tegen de deur en was aan de ergste wanhoop ten prooi. Er was geen beweging in te krijgen. Ik bekeek met een vreselijke haat de sleutelbos, die mij hier niet kon redden en overwoog een ogenblik met mijn revolver het slot aan flar den te schieten. De desolate staat van 's Rijks begroting weerhield me echter van dit plan. „Daar zit je vies tussen, korporaal", zei de ellendeling voor me. Als alle volgende wachtcommandanten net zo veel zorg aan de gevangenen beste den als jij, zitten we hier tot je ver hongert. Maar zover is het nog niet; zullen we zolang maar wat pokeren?" In ijzige volharding wierp ik me op de electrische bel. die naar het wacht- verblijf loopt. „Beroerde kerels, die arrestanten!" riepen de soldaten van de wacht woedend. „Slapen willen we! Laat die lui maar wachten." Eindelijk werden mijn electrische noodkreten zo hevig, dat een van hen zuchtend overeind kwam en de sleutels ging zoeken. Zoals gezegd had ik die ech ter bij me, en dolgelukkig van deze taak wegens overmacht verlost te zijn, legde de soldaat zich weer te rusten. Niet voor mets heb ik destijds evenwel lucifers in huisbellen gesto ken en afgebroken. Zo deed ik ook nu. Dit middel bleek na zovele jaren nog te helpen en een vertrokken ge laat verscheen na korte tijd voor het getraliede venster. „En als je nou niet stil bent!" bul derde het hoofd, keek toen scherper en begon laaghartig te grinniken. „Het is warempel de commandant!" riep hij schertsend tegen de anderen. „Hoe komt die nou daar?" „Doe liever iets om me er uit te krijgen, idioot", zei ik getergd. „Hier zijn de sleutels." Ik wierp ze naar buiten, waar zij achter het gaas ble ven hangen. Nadat er voor enige gul dens aan Ri.jkseigendom was bescha digd. had hij de sleutels te pakken en bevrijdde mij uit de cel en de aanwe zigheid van de schurk-met-leedver- maak. In slopende slaap-aanvallen martel de ik de nacht door. Om vier uur in de morgen begonnen mijn benen te slaoen. Om half vijf mijn armen. Om vijf uur sliep ik bijna helemaal. „Heb het hart eens" zei de officier van piket, die me kwam controleren, wei nig goeds belovend. Buiten regende het, en ik begaf me daarheen om be ter weerstand tegen Morpheus te kun nen bieden; binnen enkele minuten was ik doornat en had een kleine longontsteking te pakken. „Zo mag ik het zien", zei een majoor goedkeu rend, toen hi.i uit zijn slaapkamerraam schouwde. „Niet van dat slappe." Ik heb werkelijk naar dat bed van me verlangd, die nacht. Het was hard te bedenken, dat de arrestanten rus tig sliepen, terwijl hun bewaker de ogen open moest blijven spalken. In het manschappenverblijf ronkten de kelen regelmatig een vorstelijk ge luid. En een vorstelijke gewoonte, dat slapen. FRANS GROSFELD m Hei succes van onze vorige 6xM-aclie wae' overweldigend. Na sluitingsdatum hebben nog velen hon uitgeknipte M's willen inleveren of men had deze nog niet. voltallig. Van alle kanten werd er dan ook om ge vraagd deze reclame te hervatten. Aan dit verlangen willen wij gaarne voldoen. Wh' starten dus opnieuw Vanaf heden tot nadere aankondiging geven wij nu één stuk Mars telkens als U 6x de grote letter M, geknipt uit de omslagen van onze wereldbekende Mars-chocolade, bij Uw winkelier inlevert. Iedereen heeft dus opnieuw een kans! gevuld met de allerbeste en vulkrachtigste kapok tegen Rheumatiek en koude. zeer soepele, onverwoestbare matrassen voor gezonden en zieken. aan kapokmatrassen, op eigen werkplaatsen verricht, prima, vlug en billijk, zo nodig in Dinsdag 23 Oct. in de Tuin- zaal van het Concertgebouw, aanvang 8.15 uur. door Onderwerp: „Het Ballet". Leden 1.-. Niet-leden 1 1.50 (alles inbegrepen). Kaartverkoop van Zaterdag 20 October af bij Cone. Bur. Alphenaar, Kruisweg. Tel. 11532. Lange avonden in zicht! Een prachtige gelegenheid om Uw onooglijk handschrift te verbeteren in een vlot, duidelijk en regelmatig persoonlijk handschrift. Voldoening na de cursus. INLICHTINGEN en AAN MELDEN dagelijks. An. 1899 Kleine Houtweg 8 - Tel. 17655 t/o Haarl. Dagblad Telefoon 17077 KOSTELOOS Jansweg 39 Spreekuren: Maandagmorgen van 10-^11 u. Woensdagmiddag van 24 u. Vrijdagmiddag van 24 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7