Goedkoop-geldpolitiek van minister Lieftinck wreekt zich Meer dan 100 doden in Italië Generaal MARK CLARK Amerikaans ambassadeur bij Yaticaan benoemd Demonstraties in in Khartoem Tot ernstige onlusten kwam het echter niet Lairo en WAPENSTILSTANDSBESPREKINGEN OP KOREA WORDEN HERVAT Overeenkomst vandaag getekend en bekrachtigd I- Fraude G.E.B. ontdekt hij het te Amsterdam BELASTINGEN ONNATUURLIJK HOOG GEACHT Diplomatie en menselijkheid volgens Truman hierdoor gediend BRITTEN BEZETTEN DOUANE GEBIED VAN SUEZ Belgische tanker doormidden Tot hoofd en hart Verschillende arrestaties verricht Prof. dr. C. Hins doodgereden Afschuwelijk drama in Den Haag Treinoverval op Java PROF. ROMME OP K.V.P.-CONGRES OVER PARLEMENTAIRE WERK Bij P.v.dA. neiging tot verder gaan dan mogelijk is Tengevolge van storm en overstromingen 180.000 liter benzine verloren gegaan Het weer V rouw vermoord, dader slaat hand aan zichzelf Vier militairen gedood MAANDAG 22 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25207 WHIPCORD REGEWJaSSEKj Kinderverlamming te Meppel BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphhisstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ru*. Wnd hoofdredacteur: W. Severn». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mun.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Verhouding tot Indonesië nog in een mist (Van onze Utrechtse correspondent) Prof. Romme, voorzitter van de K. V. P.-fractie in de Tweede Kamer, heeft Zondagmorgen op de derde plenaire zitting van het Partijcongres van de KV-P. te Utrecht een boeiend exposé gegeven van het parlementaire werk in de af gelopen periode. Prof. Romme gaf te kennen geen chronologisch overzicht te zullen geven van het werk der Kamer, maar dit te behandelen tegen de alge mene achtergrond van de beleidslijnen, die de houding van de katholieke frac tie hebben gekenmerkt. Alvorens prof. Romme zijn rede begon had voorzitter Andriessen een kort wel komstwoord gericht tot de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Korten- horst, Z. Exc. min. prof. dr. A. H. Albregts, Z. Exc. min. mr. J H- van Maarse- veen, Z. Exc. min. ir. L. A. H. Peters, Z. Exc- min. prof. dr. F. J Rutten de voorzitter van de katholieke Eerste Kamerfractie, mr. G. C. Kropman, mgr. H. J. van Straelen, hoofdlegeraalmoezemer, mgr. dr. F. Opdecoul, directeur Cen- ®ureau. va" Onderwijs en Opvoeding en de deken van Utrecht, de hoog- eerw. neer A. Wiegennk. «frfHvJïrJittediwde sectievcrgaderingen opgestelde resoluties, gaf de partijvoorzitter het woord aan prof- mr. C. P IVÏ. Romme. Er is ook van Nederland, aldus spre ker door de veranderingen, die het wereldbeeld te zien geeft, groot aanpas singsvermogen en medewerking ge vraagd. Op het terrein van de buiten landse politiek heeft Nederland ge toond dit aanpassingsvermogen te be zitten en deze medewerking te kunnen verlenen. Bij het streven naar de een heid van Europa en naar versterking van de Atlantische gemeenschap kunnen aan Nederland weinig verwijten worden gemaakt. Op het gebied van de Euro pese integratie heeft Nederland een werkzaam aandeel gehad, men denke aan de Raad van Europa te Straatsburg en aan het plan-Schuman, waarop Ne derland een wezenlijke invloed heeft geoefend. Ook in de toekomst zal Ne- belangrijke bijdragen te le veren hebben. Er heerst in vele landen van Europa een diepgaande politieke verscheurdheid, die gevaren inhoudt zowel voor de betreffende landen als voor het gehele wereldddeel. Vervol gens is daar de nog steeds niet opge loste kwestie van Duitslands herbewa pening. Beide bronnen van onrust zijn niet bevorderlijk voor de stabiliteit van Europa. Wij staan er voor te tonen dat er ook anders kan worden geleefd dan op de rand van een afgrond en tevens dat de rechtsgelijkheid van Duitsland mogelijk is. In verband met de Europe se eenwording heeft ook de Benelux zijn grote betekenis. Behalve dat wij, zo zei prof. Romme, in de moeizame opgang naar een plaats in het geheel van de Europese eenheid bij alle tegenvallers die wij ondervinden aangewezen zijn op directe samenwerking met België en Luxemburg, kunnen wij bovendien niet vergeten de broederlijke houding, die België in moeilijke perioden heeft ge toond. Een ander gebied waar Nederlandse aan passing nodig was, is gelegen in wat men zou kunnen noemen de buitenlandse za ken. Zoals aan het einde van het jaar '49, verkeren wij ook nu nog ten aanzien van onze verhouding tot Indonesië, in ge noemd jaar nog deel van het Koninkrijk, thans een souvereine staat, in een mist. Geen enkele staat treedt te voorschijn als volwassene, en ook in Indonesië is de toestand, zowel in politiek als in economisch opzicht, nog steeds niet ge consolideerd. Van de toekomst is ons *og niets bekend, maar wij doen ver- s*andig als wij de souvereiniteit als on- aahtastbaar feit aanvaarden, handelen ®>et voorzichtigheid, en, de economische verhoudingen overwegend, een groot zelfvertrouwen behouden in de reële waarde van Nederland in de Indonesi sche volksgemeenschap. Het terrein van de binnenlandse wetgeving en het binnenlands bestuur werd door prof. Romme, naar zijn eigen woorden, met een zekere schroom en een zekere vurigheid be treden. Vurigheid, omdat in de pu blieke discussie het beleid van de fractie onderhevig is geweest aan critiek van twee zijden: die van de roepers van het zogenaamde potver teren enerzijds en anderzijds van hen die een zekere blindheid meenden te constateren voor de grondslagen van de katholieke politiek. Schroom, om de eentonigheid die er in het verhaal van spr. dreigt, want ook op binnenlands terrein is er te spreken van verande ring in omstandigheden of eerder nog: van 'n breuk De ingrijpende gevolgen memorerend van de oorlog in Korea op het economische leven van Neder land, en ingaande op de vraag wat de mogelijkheden zónder Korea zouden zijn geweest, kwam spreker tevens tot de noodzakelijke conclusie dat. wanneer men thans spreekt van pot verteren, men zich schuldig maakt aan aan redenaties achteraf. Men heeft de Koreaanse oorlog, en zo ook zijn ge volgen, te aanvaarden, en om te zien naar de middelen die er zijn om uit de moeilijkheden te geraken. Tegen de critiek, die er op spreker's persoonlijk zogenaamd beginselloos ge drag was geuit, heeft prof. Romme zich zeer beslist, en tevens zeer gestig verzet. Het steeds opnieuw toetsen van steéds dezelfde zedelijke beginselen aah veran derende en veranderde omstandigheden wordt slechts aangezien voor beginsel loosheid als men niets begrijpt van de katholieke beginselen. Vervolgens gaf prof. Romme een eerbiedwekkend over zicht van het voornaamste van wat er in sociaal-economisch opzicht in de afge lopen periode is gepresteerd; spreker memoreerde o.m. de herhaalde plei dooien voor deelname der arbeiders aan de welvaartsvermeerdering, de wet van het bedrijfspensioenfonds voor kleine boeren, de wet op werkloosheid- en werkloosheidsverzekeringen, de wet op autovervoer personen, de grote rol die de K.V.P. heeft gespeeld bij de tot standkoming van de wet op de-PB.O.. de steun aan Hooogovens en Breedband, en, na de vergeefse poging van Van Vliet tot huurverhoging van 25 procent: de compensatie voor de zwakste huur ders, de loonronde van vijf procent tot boven f4600.—, de pleidooien voor de middengroepen en de behartiging der belangen van de kleine zelfstandigen, de verschillende amenderingen ten aanzien van de jongste belastingvoorstellen in overeenstemming met de katholieke zienswijze, en tenslotte, om aan te geven dat spreker zelf niet overal afzijdig van stond: de verwerving van een bijzon dere minister ter behartiging van mid denstandsaangelegenheden. Tens lotte maakte prof. Romme enkele algemene opmerkingen over het fractiebeleid. Al lereerst getuigde spreker van de waarde volle werkzaamheid van het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat in tal van actuele zaken een schat van des kundige diensten bewijst. Wij hebben de indruk, aldus prof. Romme, dat het goed zou zijn wanneer de Kamer over meer deskundige voorlichting zou kun nen beschikken, en dit niet alleen door schriftelijke rapporten, maar evenzeer door mondeling contact. De klachten over de zware belas tingen werden door prof. Romme be grijpelijke geacht, maar ter wille van de klaarheid in deze materie wenste spreker de opmerking te maken dat een verantwoordelijk politicus, gezien de onnatuurlijke wereldverhoudingen, en gelet op de Nederlandse na-oor!ogse positie, wel uiterst voorzichtig moet zijn om belastingverlagingen in het vooruitzicht te stellen. Hij verwees daarbij naar de houding van Churchill in dit opzicht Ten aanzien van bepaalde aanmerkingen betreffende een zogenaamde geestelijke verwantschap met de Partij van de Arbeid, die spreker zou kenmerken, zei prof. Romme niet zo wereldvreemd te zijn dat hij daar niets van zou hebben bemerkt. Deze nieuwe, thans waaiende wind wordt aangeblazen door de vrees voor staatsso cialistische tendenzen. U weet, aldus prof. Romme, dat wij een regering voorstaan op brede basisdaarin geleid door de overwe ging, dat dit in de gegeven zeer moeilijke omstandigheden passend is, en dat dit de beste kansen biedt voor de verwezenlijking van ons program. Voor de genoemde aan blazingen van de nieuwe wind zelf onge voelig, legde spreker ten aanzien van de oorzaak van deze nieuwe aanblazingen de vrees voor staatssocialisme de schuld op verschillende gedragingen van expo nenten van de Partij van de Arbeid. Maar een geest van bereidwillige samenwerkina is, waar dat zonder schade mogelijk is. voorwaarde voor het scheppen van gunsti ger omstandigheden, aangezien het hoofd gerecht van de politiek nu eenmaal in het sociaal-economisch vlak ligt. In dit verband verklaarde prof. Rom me, dat minister Lieftinck veel belang rijk werk heeft gedaan. Behalve de zich thans wrekende fout van deze minister inzake de goedkoop-geldpolitiek de monstreert zich nu de neiging verder te gaan dan wat in dit kabinet met ver schillende partijen mogelijk is. Spr. noemde de heffing in eens en het toe zicht op het credietwezen. Gebrek aan élan in de politiek hangt sa men met een manco aan persoonlijke liefde en samenwerking, hèt kenmerk van de christen, aldus spreker, die tenslotte een krachtig beroep op de jongeren deed „Schept toch voor alles zelf uw vertrou wen in de toekomst van uw land", zo be sloot prof. Romme zijn rede. „Bouwt met uzelf, met uw hele persoon aan een nieuwe maatschappij, waarin ieder van ons wat meer van Gods goedheid door zich stralen laat." De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie oogstte met zijn redevoering een stormachtige bijval. Staande bracht de volle zaal de ministers in het voorste gelid hem een minuten-lang durende ovatie, waarvoor prof. Romme met en kele brede armgebaren dank zegde. Partijvoorzitter Andriessen heeft na de rede van de voorzitter der katholieke Tweede Kamer-fractie het congres gesloten met woorden van welgemeende dank aan sprekers, organisatoren en congresgangers en met een geestdriftige aansporing de tijd die voor ons ligt uit te buiten, met de vastberaden wil door niemand overtroffen te worden. In de afgelopen week ztfn in Zuid- Italië, Sicilië en Sardinië meer dan hon derd personen om het leven gekomen tengevolge van storm en zware regen val, waardoor grote schade aan huizen en spoorweginstallaties en gewassen is aangericht, aldus meldt Reuter. De storm was de hevigste in dit gebied sinds 50 jaar. Honderden steden en dorpen heb ben zware schade geleden. Op Sardinië zijn gehele dorpen geëvacueerd. Over stromingen, ontstaan ten gevolge van zware regens, richtten zware schade aan. Het zal nog maanden duren voor het gehele verlies geraamd is. De Ita liaanse spoorwegen hebben alleen al een schade van vier millioen gulden geleden. Het zwaarst werd het gebied van Zuid-Calabrië getroffen, waar bruggen en wegen in een gebied ter diepte van zestien kilometer tussen Reggio. Cala- brië en Kaap Stilo weggevaagd werden Luigi Einaudi, president van Italië, heeft vandaag en gisteren het geteisterde ge bied bezocht. Het Italiaanse kabinet heeft een bedrag van drie milliard lire beschikbaar gesteld voor de bevolking van het getroffen gebied. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondag President Truman heeft Zaterdag generaal Mark W- Clark benoemd tot ambassa deur bjj het Vaticaan en met grote voldoening heeft men te Rome dit bericht vernomen. Het communiqué, waarin deze beslissing openbaar gemaakt werd, kwam enige uren voor de Amerikaanse Senaat zijn zittingen verdaagde tot Jannari. Zaterdagmiddag maakte het Witte Huis het volgende bekend: „De President heeft besloten, dat het voor de Verenigde Staten van algemeen belang is, een diplomatieke vertegenwoordiging hij het Vaticaan te hebben. Hij heeft daarom generaal Mark W. Clark benoemd tot ambassadeur in Vaticaan stad. In de oorlog had President Roosevelt Myron Taylor benoemd tot de per soonlijke vertegenwoordiger van de President bij Zijne Heiligheid de Paus. Tij dens en na de oorlog is Taylor's missie buitengewoon nuttig geweest niet alleen op diplomatiek terrein maar ook bjj het lenigen van de ellende van de mensheid. Deze diensten zijn duidelijk geworden door de officiële correspondentie, die op gezette tijden werd gepubliceerd. De President meent, dat de diplomatie en de menselijkheid gediend zullen zijn bij deze benoeming. Het is algemeen bekend, dat het Vaticaan in zware strijd gewikkeld is met het communisme. Directe di plomatieke betrekkingen zullen er toe bijdragen, de krachten, die strijden tegen de communistische dreiging, samen te bundelen. Zevenendertig andere mogend heden hebben sinds vele jaren diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan." Ka zijn rede tijdens de slotzitting oan het vierde Partijcongres van ie K.V.P. te Utrecht, werd de voorzitter van de Tweede Kamer fractie, prof. mr. C. P. M. Romme, door het congres staande toege juicht. Van links naar rechts de ministers ir. L. A. H. Peters, mr. J. H. van Maarseveen, prof. dr. A. H. M. Albregts, prof. dr. F. J. Th. Rut ten, staatssecretaris mr. J. M. L. Th. Cals en mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, de spreker hun hulde betuigend. Het is dit weekeinde vrij onrustig ge weest in Egypte, maar tot ernstige on lusten is het nergens gekomen. Britse troepen hebben het douanegebied van Suez bezet, in Cairo hebben gistermor- en ffisternitddag studenten en ar beiders gedemonstreerd hier en daar werden enige schoten gelost en tenge volge van het ingrijpen van de politie bij t>een wervingsactie voor „vechtgroe- pen" in Cairo zijn vijf personen gewond. Hef Egyptische kabinet heeft besloten de Britse nota van -Vrijdag te verwet- pen, waarin verklaard is dat de Britse troepen moestén ingrijpen omdat de Egyptische burgerlijke autoriteiten in Ismailia en Port Said er niet in ge slaagd waren de toestand in handen te houden. Het desbetreffende antwoord zou naar men verwachtte vandaag over handigd worden, aldus meldt Reuter. Een Engelse militaire woordvoerder heeft officieel verklaard, dat Britse soldaten het douanegebied van Suez zijn binnengetrokken nadat Egyptische func tionarissen het gebied hadden verlaten. Het kustplaatsje Adabijah is nu ge heel bezet. Volgens berichten in de pers hebben de Britten daarbij geweld ge bruikt. Het is niet volkomen duidelijk waarom de Engelsen deze stap hebben genomen, doch men gelooft dat hij het gevolg was van het vertrek van de meeste Egyptische functionarissen en ar beiders uit Suez, hetgeen ten gevolge had dat het douanewerk practisch stil Zondagmorgen is voor de kust van Sta- venisse, gelegen op het eiland Tholen. het Belgisch tankscheepje „Gurka" omhoog ge varen en toen het laag water werd door midden gebroken. Een van de tanks met benzine brak hierbij eveneens doormid den, waardoor 180.000 liter benzine zich over het water verspreidde. Deze benzine leverde groot gevaar op voor de scheep vaart, aangezien een brandende sigaret, die over boord zou worden geworpen, deze benzine kon doen vlamvatten. Het bergingsvaartuig „Walrus" heeft in de middag kans gezien bij het opkomende water het doormidden gebroken schip op een zandplaats te slepen, waarna een Be! gisch tankschip, de „Colve" het grootste gedeelte van de lading benzine overge pompt heeft. De „Gurka" is vandaag naar Antwerpen gesleept. De verbindingsofficieren der verbon denen en van de communisten hebben Zondag „in beginsel algehele overeen stemming" bereikt over de voorwaarden waarop de wapenstilstandsbesprekingen in Korea zullen worden hervat. De overeenkomst is vandaag getekend, en hierdoor is de hoop. dat door middel van onderhandelingen een eind aan de zestien maanden oude Koreaan se oorlog kan komen vóór dat de win ter opnieuw de slagvelden in zijn greep neemt, aanmerkelijk gestegen. De verbindingsofficieren hebben een tien punten omvattende basis-overeen komst, welke de hervatting van de be standsbesprekingen te Pan Moen Jon regelt, bereikt en een drie punten om vattende regeling betreffende het op treden tegen guerüla-strijders m de neutrale zone en tegen mogelijke schen dingen van die zone. Verwacht wordt dat de bestandsconferentie morgenoch tend in het leemhuttendorp van Pan Moen Jon zal beginnen. Dat de impas ses betreffende de veiligheidsschikkin gen voor het conferentie-oord doorbro ken konden worden, doet bij vele geal lieerde autoriteiten de mening postvat ten, dat de communisten ditmaal wer kelijk naar een staken van het vuren Achter iedere smart ligt de troost van de verheerlijking i streven, aldus meldt U.P.. De verbindingsofficieren van beide partijen zijn het eens geworden over de volgende punten: rondom Kaesong en Munsan, waar de twee delegaties zullen verblijven, komen neutrale zones van engeveer vijf kilometer; langs de 35 kilometer lange weg tussen Munsan en Kaesong zullen in een vierhonderd meter brede corridor geen militaire ac ties mogen worden uitgevoerd, een ge bied rondom Pan Moen Jon, waar de eigenlijke besprekingen zullen worden gevoerd, met een doorsnee van bijna een kilometer, wordt tot neutrale zone verklaard en de beide partijen zullen ir. het gebied, waar de besprekingen worden gevoerd, veiligheidspatrouilles handhaven. Volgens het Chinese nationalistische persbureau „China Union Press" zijn in Mandsjoerije 300 jachtvliegers uit Sibe rië aangekomen. De piloten zouden vol gens het bericht binnenkort actieve dienst in Korea doen. Maandagmorgen heeft hethoofd van de V.N.-delegatie bij de wapenstilstands besprekingen, vice-admiraal Joy. de overeenkomst voor hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen, die van morgen door beide partijen is getekend, bekrachtigd. kwam te liggen. Egyptische kringen melden verder dat Britse tanks en pant serwagens gisteren in de straten van Suez patrouilleerden, doch incidenten hebben zich daarbij niet voorgedaan. Uit Port Said wordt verder bericht, dat gistermorgen zes Britse tanks en een open vrachtauto, waarin onge veer vijftien Britse soldaten met het geweer in de aanslag zaten, door de hoofdstraten van Port Said reden om nabij het strand zand te laden. Er de den zich incidenten voor. De Egyp tische gouverneur van het Suezka- naal, Ab Del Hadi Ghazali Bey heeft bij de Britse commandant van Port Said, luitenant kolonel T. P. Tilly een protest ingediend. De gouverneur zei- de dat hij de Engelsen verantwoorde lijk hield voor het volgend incident dat misschien zou volgen als voertui gen van het Britse leger op zulk een „provocerende wijze" door de straten reden. Zaterdagavond hebbef studenten in Khartoum de eerste ann-Britse demon stratie in de Soedan gehouden. Zij trok ken over de Gordon Avenue en riepen „weg met de Engelsen" en „Soedanese partijen verenig je". De politie kwam tussenbeide en dreef de demonstranten met een paar traangasbommen uiteen. Elf studenten werden gearresteerd. (United Press.). Soetan Sjahrir, voormalig premier van Indonesië, heeft vandaag Egypte veroordeeld voor het eenzijdig opzeggen van het Engels-Egyptische verdrag. In een exclusief interview met A.P. deelde hij mee te geloven, dat Indonesië daarom Egypte niet zal kunnen steu nen wanneer de kwestie voor de Alge mene Vergadering van de V.N. komt. Terwijl de Britse militaire autoritei ten gemeld hebben, dat alles rustig is in de kanaalzone, heeft de Egyptische legering in een nota de Britten ervan beschuldigd op te treden alsof zij bin nentrekken om Egypte te veroveren. 33g Gen. Clark spreken van een De afgelopen week heeft de Centrale Recherche bij het Gemeentelijk Energie bedrijf te Amsterdam een groot aantal arrestaties verricht in verband met ern stige malversaties en frauduleuze han delingen, die zijn gepleegd in de op slagplaatsen van het G.E.B. Naar men vermoedt is hier sprake van een uitgebreid complot, dat in hoofd zaak moet bestaan uit ambtenaren en werklieden van de verschillende ge meentediensten. De omvang van het complot is moeilijk te bepalen, evenmin als het totale bedrag, waarvoor de ge meente is opgelicht. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten. dat de Centrale Recherche nog diverse arrestaties zal verrichten. Bij de G.E.B.-opslagplaatsen bestaat een z.g. bonnensysteem, dat het moge lijk maakt om allerlei materialen, die worden gebruikt voor verlichtingsin stallaties, kookapparaten en verwar mingstoestellen, uit de magazijnen te betrekken. De oplichters hebben zich in het bezit -gesteld van een grote hoeveel heid valse bonnen, waarop zij meestal in onopmerkelijke hoeveelheden lood kabel, pijpen, snoer, buizen enz., uit de magazijnen haalden en elders verkoch ten. Zodoende is het met geen mo gelijkheid is te zeggen, welk een bedrag met deze malversaties is gemoeid. Men vermoedt, dat de magazijnamb tenaren, die belast zijn met de controle van de bonnen, de leiding hebben gehad in het complot en dat de gewone werk lieden het eigenlijke verduisteringswerk hebben gedaan. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien, vooral in de kustprovincies. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.17—17.31. Maan: 23.37—15.12. Zondagavond is de 61-jarige professor dr. C. H. Hins, observator van de Ster renwacht te Leiden, by een aanrijding gedood. Prof. Hins passeerde de smalle Zyipoort te Leiden en zag niet dat uit tegenovergestelde richting een autobus naderde, die hem tegen de muur drong. Zwaar gewond aan het hoofd overleed prof. Hins vrijwel onmiddellijk. Prof. Hins was oud-hoogleraar aan de Universiteit van Bandung, daarna was hij werkzaam in Leiden en nam o.a. dee1 aan een der bekende Kenya-expedities Hy was Officier der orde van Oranje- Nassau. De Directie van het Gemeente-Ener giebedrijf te Amsterdam deelt naar aan leiding van het in een der dagbladen verschenen bericht mede, dat er van frauduleuze handelingen bij het corps meteropnemers niets is gebleken, dat er ook geen abnormaal groot aan tal klachten is over te late opneming van de meters en dat evenmin meter opnemers zijn ontslagen. Toen Zondagavond laat de heer en mevr. A. B„ wonende aan De La Reyweg te 's-Gravenhage, thuis kwamen van een weekend buiten de stad, roken zij by het openen van de voordeur een scherpe gaslucht. Zij haastten zich naar de eerste etage, waar de pleegmoeder van mevr. B. woonde. In de keuken kwamen zij tot een afschuwelijke ontdekking. De 58- jarige mevr. A. C. de M. lag gewurgd voor de aanrecht. Aan twee haakjes aan de keukendeur hingen levenloos haar twee rode katten, en in een leunstoel eveneens in de keuken trof men de 65- jarige huisgenoot H. J. S. aan, die door gasverstikikng een einde aan zijn leven had gemaakt. De onmiddellijk gealarmeerde recher che kwam to de conclusie, dat S. reeds in de loop van de Zaterdag mevr. De M., bij wie hij sedert een half jaar inwoon de, met een touw had gewurgd. Het was bekend, dat de verstandhouding tussen de twee de laatste weken veel te wen sen overliet en S., gemeente-werkman van beroep, een hekel had aan de twee grote rode katten, lievelingsdieren van zijn slachtoffer. Dat geen der buren iets van dit af schuwelijke drama heeft gemerkt is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat het ontsnappende gas een uitweg wist te vinden naar de tweede etage, waar het echtpaar A. B. woont, dat echter het weekend afwezig was. In een afscheids brief schrijft S., dat hevige desillusie hem tot zijn daad heeft gedreven. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Te Meppel is bij het driejarig dochter tje van de familie B. kinderverlamming geconstateerd. De kleine is in de ba rakken te Zwolle opgenomen. Deze officiële mededeling van het Witte 'Huis heeft ontegenzeglijk een sterk polemisch karakter. Er worden verschillende argumenten aangevoerd tegen de critiek. die ongetwijfeld van vele kanten zal losbreken. Een van die argumenten dat het Vaticaan in zware strijd gewikkeld is met het com munisme en dat men samen moet strij den tegen de drei ging van het com munisme is niet gelukkig geformu leerd. Weliswaar is de Katholieke Kerk in strijd met het communisme, maar de manier waarop de Verenigde Staten tegen het commu nisme strijden en de strijdmethode van de Kerk ver schillen te zeer; beider doelstellin gen liggen te ver van elkaar af, dat men zou kunnen samenbundelen van krachten tegen de communistische drei ging. Het is bekend, dat het Vaticaan sterk afwijzend staat tegenover alles, wat een verwarring van internationale politiek met de strijd der Kerk voor haar rechten zou kunnen veroorzaken. Maar voor het overige is het Vaticaan zeer ingenomen met de hervatting der diplomatieke betrekkingen, hoewel een officiële reactie van het Staatssecreta riaat nog niet is gepubliceerd. De be noeming van een Amerikaanse ambas sadeur ten Vaticane werd reeds lang verwacht. En de beslissing van het Witte Huis was het Staatssecretariaat van Zijne Heiligheid natuurlijk reeds lang tevoren bekend. Het is zeer aan- nemelijk. dat deze zaak beslist werd tijdens het bezoek van mgr. Montini. de substituut van de Staatssecretarie, aan de Verenigde Staten. Mark Wayne Clark is zijn gehele le ven soldaat geweest. Hij bezocht de mili taire school van West Point en verliet deze in 1917 op 22-jarige leeftijd als tweede luitenant. In 1918 werd hij zwaar gewond in de Vogezen en nam hij deel aan het Argonne-offensief. Na de eerste wereldoorlog was hij comman dant van verschillende onderdelen tot hij in 1937 op de legerschool kwam. In 1840 werd hij benoemd in het Algemeen Hoofdkwartier van generaal Marshall en m 1942 tot generaal-majoor. Clark werd chef van de generale staf van de strijdkrachten in Engeland en bereidde in die hoedanigheid de landingen van 1942 in Noord-Afrika voor, die onder zijn leiding stonden. In November 1942 werd Clark luitenant-generaal en ra 1943 commandant van het vijfde leger in Italië. In 1944 werd hij commandant van de XVe legergroep, waarvan het Ve Amerikaanse leger en het VlIIe Engelse deel uitmaakten. Clark is niet katholiek, zoals dat gebruikelijk is voor diploma ten, die een land met gemengde bevol king bij de Heilige Stoel vertegenwoor digen. (Ook de vertegenwoordigers van Nederland. Engeland en Indonesië zijn niet katholiek, terwijl er op het ogen blik over gestreden wordt, of de Duitse ambassadeur al dan niet katholiek zal zijn.) Clark behoort tot de Episcopaalse Kerk. waarvan ook Tylor lid was. U. P. meldt uit Washington, dat men van verschillende zijden in de V. S. reeds tegen het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met het Vaticaan heeft geprotesteerd. Velen in Washington verwachten dat deze kwestie een belangrijk punt zal gaan uitmaken bij de verkiezingscam pagne van het volgend jaar. Generaal Mark Clark heeft zelf in een telefonisch onderhoud uit Fort Mon roe medegedeeld, dat zijn nieuwe be noeming niet betekent dat hij zich uit het leger terugtrekt. De Italiaanse communisten hebben zich met hun volle propaganda-apparaat geworpen op de militaire antecedenten van generaal Clark en beweren boven dien, dat het Vaticaan d.m.v. kardinaal Spelmann de democraten zal steunen in de komende presidents-verkiezingen in ruil voor het benoemen van een Ameri kaanse ambassadeur. Vrijdagmiddag heeft een sterk gewa pende bende de sneltrein van Djakarta naar Surabaja tussen Djatibarang en Pagdenbaru overvallen. Vier militairen die met de trein meereisden werden ge dood en twee leden van de marine wer den ontvoerd. De trein werd leegge plunderd. Aneta verneemt nader, dat de overval niet met voorbedachten rade is geschied, doch dat de bende toevallig de spoorlijn kruiste terwijl de trein stilstond. Men drong de trein binnen en dwong de tweehonderd passagiers uit te stappen. Zj; werden daarna van alles beroofd, terwijl de bagagewagen werd geplun derd. Enige uren later kreeg de trein bestuurder verlof om verder te rijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1