Werkplaatsen van spoorwegen bij Sues besetoorlogsschepen en troepen met tanks in actie Olieramp in Oostenrijk ATOOMEXPLOSIES in V.S. en Rusland Tussen neus en lippen Na het congres Kleinere uitwerking dan vroeger bij ontploffing in Nevada Ml 3R Dieseltrein grijpt veeauto Ned. kustvaarder aan de grond SSBRkmttèê Korte lichtgloed Tot hoofd en hart Grote modderpoel in Zuid-Italië 3 goederenwagens ontspoord Drama s te Utrecht en Helmond Het Tank explodeerde Duizenden tonnen olie in vlammen opgegaan Engeland trekt export vergunningen in J I- Buitenlandse K.L.M.- vliegers Uee RIS (tejïmwL (rnt Inzittenden brengen het er levend af DINSDAG 23 OCTOBER 1951, o 75ste JAARCANC No. 25208 Bemanning door Finse reddingsboot opgenomen ie De explosie tv Rusland President Einaudi bezoekt de getroffen gebieden Reizigersverkeer Arnhem Nijmegen gestremd *ï.i Verbod tot landing in Cairo? Vrouw doodt man, Pool pleegt aanslag op ex-verloofde Bartei BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, t 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Voor een terugblik op het congres der Katholieke Volks Partij dunkt ons de dag van vandaag geschik ter dan die van gisteren: het rookgor dijn, dat de congressisten naar goed vaderlandse trant vooral tijdens de ple naire zittingen hadden weten te produ ceren, is weer tot helderheid verwaaid en de voor critische beschouwing no dige stilte heeft na de luiheid van het „partij "-dig applaus de neutrale sfeer herschapen De sterke maar tezelfdertijd zwakke zijde van het congres menen wij te mo gen vinden in het feit, dat het zich in zijn belangrijkste uitingen zo nadruk kelijk als een „geslaagd" congres heeft geopenbaard. Op het eerste gezicht lijkt het geslaagd zijn van een congres haar hoogste kwaliteit, maar bij nader in zien zal men moeten toegeven, dat het er slechts op aan komt of dit werd bereikt met middelen, die niet bene den de maat blijven van wat men op dat ogenblik had mogen verwachten. En in dat laatste opzicht werd men toch Wel wat teleurgesteld. Toen de heer Andriessen, voorzitter der partij, in zijn openingsrede met kracht de belangrijkheid naar voren bracht van dit aan de verkiezingen voorafgaande parlementaire werkjaar, had men er zich begrijpelijkerwijs op gespitst een ferme verklaring te zullen krijgen over het standpunt der partij juist in verband met die verkiezin gen tegenover wat wij gemakshalve de actie-Duynstee zullen noemen. In de plaats van zulk een ferme verklaring in vierkante termen kreeg men echter slechts te horen, dat er besprekingen gaande waren tussen enige partijinstan ties enerzijds en een afvaardiging der „GroepSteenberghe" anderzijds. Be doelde afvaardiging bleek behalve uit haar voorzitter Mr. M. Steenberghe te bestaan uit: prof. Duynstee. mr. E. Sas sen, mr. B. van Spaendonck en prof. F. van der Ven. De heer Andriessen meen de, dat het juister leek, niet in details te treden over de op gang gebrachte be sprekingen, omdat zij nog niet waren af gesloten. Het moet ons van het hart dat deze motivering voor een niet nader en open hartig spreken over de kwestie zelf in haar onvoldoendheid aan een uitvlucht doet denken. Ook degenen, die met graagte de afvaardiging der „Groep Steenberghe" alleszins vertrouwenwek kend achten, zuilen behoefte gehad heb ben aan duidelijker taal op het congres al was hét alleen maar om in zichzelf de verdenking te overwinnen, dat men werd gepaaid met een manoeuvre waar in de komende verkiezingen hun (lan ge) schaduwen reeds vooruitwierpen. De dubbelzijdigheid van het „ge slaagd" heten openbaarde zich nog ster ker in de met meesterlijke vaardigheid samengestelde en met boeiende orato rische kracht oorgedragen rede van prof. Romme, die als veruit de meest bekwame loods tenslotte de navigatie bepaalt, niet alleen omdat hij ietwat nadrukkelijk alleen het stuurwiel in handen houdt, maar ook omdat hij als geen ander de zeekaart van wat zich onder de waterspiegel bevindt kent. Een uitvoerig verslag van diens rede heeft gisteren in ons blad kunnen lezen. T iteraard zal ieder brandend be- |l nieuwd geweest zijn naar zijn mededelingen over het standpunt der partij („zijn standpunt" mag men hier met enige herinnering aan het con gres van '49 gerust lezen i ten opzichte van de verhouding tot Indonesië. Het vuur der nieuwsgierigheid werd echter eerder verstikt dan bevredigd door enige nevelachtige verklaringen over een nog van vóór de souvereiniteitsoverdracht daterende mist, waarin wij nog altijd zouden wandelen. Prof. Romme herin nerde zijn gehoor eraan, dat hij op net congres van '49 in andere bewoordingen ook over de toen tot onzekerheid stem mende mist eerlijk had gesproken. Bij wijze van een poging tot enige opklaring bij zoveel nevelachtigheid mogen wij prof. Romme er misschien aan herin neren. dat hij bij die gelegenheid toch duidelijk enige zonnestralen te voor schijn heeft weten te toveren, door te getuigen van zijn geloof aan een reële samenwerking. Wellicht was het de pijn lijke ervaring van zich hierin te hebben misrekend, die hem thans inspireerde tot een uit enkel vraagtekens bestaand weerbericht. Andermaal misten wij een bevredi gende duidelijkheid, toen de verhouding der K.V.P. jegens de P.v.d.A. ter sprake kwam, in verband waarmee prof. Lief- tinck weliswaar werd gekapitteld, doch niet dan nadat zijn bolhoed was voor zien van een ferme pluim, welke zich wel wat potsierlijk bewoog op een (door welke wind aangewakkerde?) golf van enthousiasme van de zijde der congres gangers. Zou die pluim dan toch voor de heer Lieftinck de onaardige dubbel slachtigheid hebben moeten verzachten, gelegen in een afkeuring van diens goed- koop-geld-politiek enerzijds, doch de tenminste door lijdelijk toezien verleen de medewerking daaraan anderzijds? Gelukkig werd op één punt vrij vierkant de wacht aangezegd aan onze op onbe haaglijke wijze naar de verwerkelijking zijner socialistische denkbeelden stre vende minister van Financiën, en dat was op het punt van een blijvende re«e ling van staatstoezicht op het crediet" wezen. Laten wij hopen, dat bij de be" handeling der daarop betrekking heb bende wet de K.V.P. van geen wijken zal willen weten. Te dien tijde zal mis schien bewezen kunnen worden, dat het de leider der K.V.P. ernst is. wanneer hij beweert van de „brede basis" geen afgod te willen maken. Even teleurstellend als merkwaardig was het tenslotte, dat ook in de rede van prof. Romme niet dan via enige onduidelijke toespelingen gewag werd gemaakt van de actie-Duynstee. welke in de voorzomer van dit jaar de katho lieke politiek toch maar danig op stelten heeft gezet al moet worden toegege ven, dat wellicht de gunstige invloed daarvan ten grondslag heeft gelegen aan de nadrukkelijke verzekering, dat tegen iedere doorvoering van een staatssocia listische structuur zal worden gewaakt en dat naar een behartiging van de be langen der middengroepen ernstig zal worden gestreefd. Wat ons, alles bijeen genomen, van één kant doet twijfelen aan het volle dig geslaagd zijn van dit congres is, dat, afgezien van wat inderdaad vertrou wenwekkend klonk, het thans zozeer nodige krachtige en duidelijke geluid met betrekking tot de boven gesigna leerde punten over het algemeen werd gemist. En wij vrezen, dat juist de ma tigheid van toon op die terreinen teza men met de nadrukkelijkheid ten op zichte van de kwesties waar we het al lemaal bij voorbaat over eens zijn op te gemakkelijke manier de schijn van volledig geslaagd te zijn aan het con gres heeft gegeven. Belangrijker dan het met hoffelijke gulheid gegeven applaus èp de conferentie achten wij de daden van na de conferentie. Engelsen nemen in Egypte straffe maatregelen Dertig Oostenrijkse brandweerbriga des strijden in het dorp Zistersdorf in Neder-Oostenrijk. Russische zone, tegen een enorme vuurhaard, die gevormd wordt door duizenden tonnen brandende ruwe olie.' De brand is gistermiddag ontstaan doordat een tank van 3000 ton ruwe olie explodeerde waardoor een andere tank van 4000 ton op verschil lende plaatsen lek sloeg. De olie, die uit de gaten stroomde, vloog onmiddellijk in brand. De oorzaak van de explosie is onbekend. Er zijn geen slachtoffers. De brandende olie bedreigt verschil lende tanks op het petroleumveld van Zistersdorf. Doordat de windrichting gunstig is lopen het dorpje zelf en zijn goederenstation geen gevaar. Een gedeel te van de oliè stroomt naar het riviertje de Thaya. Russische troepen hebben een cordon rondom Zistersdorf getrokken. Een Finse reddingboot heeft Maan dag de bemanning van het Nederlandse motorschip „Jan Kreumer". dat ter hoogte van Nystad (Zuid-West-Finland) aan de grond was gelopen, aan boord genomen. Allen bevinden zich in goede welstand. Twee bergingsschepen liggen bij het Nederlandse schip, dat water maakt. Hoge zeeën verhinderen de ber ging. De „Jan Kreumer" is een kleine kustvaarder van 267 brt. Het schip is dc- vroegere „Jola" en eigendom van J- Kreumer te Vlaardingen. Zondag verscheen Koning Leopold voor het eerst in het openbaar sinds zijn abdicatie. Op die dóg legde hij n zoon, Koning Boudewijn, een krans bij het graf van zijn vader Koning Aioen. Geheel links Koningin Elisabeth, moe der van Koning Leopold. Ook Prins Alben en prins Alexander, de broer en halfbroer van Koning Boudewijn, waren by de plechtigheid aanwezig. Veel Brusselaars waren op de been en nebben de Koningin hartelijk toegejuicht. De berichten uit Egypte maken melding van een voortdurend krachtig op treden van de Britse strijdkrachten. Tien Britse tanks hebben gisteravond de terreinen van de werkplaatsen der Egyptische Staatsspoorwegen by Suez bezet. Naar verluidt is deze maatregel genomen om kracht bij te zetten aan het Britse ultimatum aan de stakende havenarbeiders en loodsen. Volgens de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, Fouad Serag EI Din Pasja, hebben de Engelsen vijf en twintig locomotieven in beslag genomen. Terwijl de tanks de terreinen oprolden betrokken Britse soldaten de wacht bij de wissels van de spoorweg, die loopt van de Britse militaire haven Abadiya ten Zuiden van Suez naar de meer landinwaarts gelegen Britse kampe menten. Deze spoorweg loopt niet door, maat- om Suez heen. De Egyptische minister heeft verder verklaard, dat een lid van de Britse militaire politie een Egyptenaar heeft doodgeschoten, die volgens de M.P. een Brits militair kamp te dicht naderde. Engelse troepen hebben Maandagmid dag eveneens het station van Fayid bezet en twee personentreinen, die van Suez naar Ismailia onderweg waren, vastge houden. Ali Helmi. de Egyptische gou verneur van Ismailia, heeft verklaard, dat de Engelsen de beide treinen, waar mede ongeveer 4000 reizigers vervoerd werden, hadden doen ontruimen. De passagiers, grotendeels vrouwen en kin deren, zouden volgens de Egyptische lezing in Favid aan hun lot zijn overge laten. Egyptische bestuursambtenaren heb ben verklaard, dat de Britse legerleiders in de zone bij Suez ook voornemens zijn de beide pijpleidingen van Suez naar Cairo af te sluiten. De ene leiding met een maandelijkse capaciteit van 63.000.000 liter wordt gebruikt voor benzine. Door de andere wordt gezui verde petroleum getransporteerd. Naar Reuter en A.P. melden heeft de Egyptische minister-president Moestafa El Nahas Pasja de Engelsen gister avond „de vijand" genoemd, toen hij zich van zijn trein uit richtte tot een menigte in de Noord-Egyptische plaats Damanhour. Nahas Pasja reisde gis teravond van Alexandrië naar Cairo en op elk station werd hij toegejuicht door duizenden enthousiaste Egypte- naren. Toen de trein in Damanhour stopte verklaarde de minister: „Wij hebben alle mogelijkheden en alle aspecten van de situatie bestudeerd opdat wij ons doel zouden bereiken zonder de vijand en overweldiger in staat te stellen ons te overheersen. Die vijand is zijn hoofd kwijtgeraakt en overweldigd door een aanval van krankzinnigheid en angst", zo zeide hij. Hij deed tegelijkertijd een beroep op de Egyptenaren om kalm te blijven. Een militaire woordvoerder voor het Britse opperbevel in het Midden-Oosten heeft verklaard, dat de marine begonnen is schepen, bestemd voor Badiya. te escorteren, omdat de Egyptische autori teiten geweigerd hebben ze de haven binnen te loodsen. Volgens Egyptische autoriteiten pa trouilleren op het ogenblik Britse tor pedojagers in het Suezkanaal. De Britse oorlogsbodems Saintes en Armada ver trokken gistermorgen uit Port Said naar Suez, nadat zjj Zondagavond uit Sue* in Port Said aangekomen waren. De kruiser Gambia is met bestemming Suez het kanaal binnengevaren. Gistermiddag »s m de Amerikaanse staat Nevada een atoom hom tot ontploffin» gebracht, waarvan de uitwerking tot een dusdanig klein gebied beperkt is ge bleven, dat de explosie in Las Vegas, een plaats die slechts 120 km. van het proef station verwijderd is, niet zichtbaar en evenmin voelbaar was. De ontploffing werd door waarnemers op een brug op een afstand van ongeveer 80 km„ gedurende een tiende deel van een seconde waargenomen. Voor de in woners van Las Vegas, die gehoopt hadden de lichtgloed te zien, was het een teleurstelling. Voor de geleerden was deze vrijwel onopgemerkte ontploffing waar schijnlijk een mijlsteen, omdat het immers oneindig veel moeilijker is de atoom splitsing zo in bedwang te houden dat de explosieve kracht niet veel groter is dan die van een grote art»lene-granaat. ter schaal geweest zijn. Dit leidt tot de conclusie, dat gisteren een „baby atoombom" tot ontploffing is gebracht. Het wijst er ook op, dat de geleerden geleerd hebben de splijtstoffen bij deze proefnemingen uit te meten en de atoombom dus als tactisch wapen tegen grondstrijdkrachten gebruikt zou kunnen worden. Een Amerikaanse journalist, die de ontploffing buiten het proefterrein afge wacht had, verklaarde, dat deze nauwe lijks groter was dan de T.N.T.-ontplof- fing, die een uur eerder ter beproeving van de instrumenten te weeg was ge bracht. Hy had een korte zeer heldere lichtgloed gezien en daarna een witte rookkolom. „De rookwolk loste zich binnen 10 a 15 minuten op. in tegenstelling tot de atoomwolken tijdens de vorige proefne ming, welke meer dan een half uur bleven hangen en naar Las Vegas dre ven"; zo deelde hij mee. ,.Ik heb hier van de winter alle atoomontploffingen gezien en er is geen enkele overeen komst met die van vandaag. Er was deze keer geen schok en het lawaai was een doffe dreun ongeveer 5 minuten na de lichtflits". De atoomcommissie heeft verklaard, dat de ontploffingen van de winter op een kleinere schaal waren dan die in Eniwetok en Bikini. De explosie van gisteren moet dan op een nog beperk- De ontploffing heeft zich evenwel voorgedaan, terwijl de zon boven de bergen in het Oosten opkwam. Het is mogelijk, dat hierdoor niet de lichtgloed vande ontploffing kon worden waar genomen. Dit was de zesde atoomont ploffing in Nevada. De vorige vijf ont ploffingen in de afgelopen winter waren alle duidelijk honderden kilometers zichtbaar, maar deze deden zich alle voor het aanbreken van de dag voor. In een verklaring van de Commissie voor Atoomenergie wordt gezegd, dat een van de explosies, welke door de commissie op 28 Augustus werden aange kondigd, gisteren in Nevada tot stand gekomen is. Een woordvoerder van de commissie heeft verder verklaard, dat de ontploffing van de top van een onge veer 30 meter hoge stalen toren af tot stand gebracht werd. De commissie heeft -eveneens ver klaard, dat de ontploffing van gisteren louter proef was om een atomisch wa pen te beproeven. „Zij was niet bedoeld om de uitwerking op dieren en gebou wen na te gaan; dit gebeurt op een later tijdstip, evenals het inschakelen van troepen by een dergelijke proefneming". „Het nagestreefde wetenschappeiyke doel is bereikt", aldus de verklaring. Het Witte Huis heeft gisteren bekend gemaakt dat in Rusland een derde ato- mische ontploffing heeft plaats gevon den. De secretaris van de Amerikaanse president, Joseph Short, verklaarde, dat de nieuwe explosie blijkbaar deel uit maakt van een reeks proeven. Short gebruikte niet het woord „bom", zoals hij wel op 3 October deed, toen hy het nieuws van de ontploffing van een tweede „atoombom" in Rusland wereld kundig maakte. „Natuurlyk bestaat de kans dat dergelijke explosies van tijd tot tijd plaats zullen vinden", zo zeide Short in een korte verklaring. Short wilde niet zeggen, wanneer de nieuwe explosie plaats heeft gehad en evenmin gaf hij een reden op voor het gebruik van het woord „bom" op t October en de omschryving „atomi- sche explosie" thans. Truman's secretaris zeide: Het is n:et in het landsbelang meer të zeggen dan ik gezegd heb". Hij weigerde op vragen in te gaan. Short ontbood de verslaggevers in zijn bureau en begon onmiddellijk zijn korte verklaring te dicteren. Volgens een onofficiële telling heb ben zich thans in het geheel een en twintig atoomontploffingen voorgedaan waarvan achttien door de Amerikanen en drie door de Russen zijn teweeg gebracht. I Weinigen waarderen wat zij hebben; als zij het echter missenerkennen zij de waarde Een Egyptische juridische autoriteit, die in nauw contact staat met de Egyp tische regering, heeft verklaard, dat, in dien Engeland niet zijn strijdkrachten uit de „onwettig bezette" posities in de Suezkanaal-zone terugtrekt. Egypte de kwestie voor dc Veiligheidsraad zal brengen. Het Britse ministerie van handel maakte gisteravond bekend, dat het alle lopende vergunningen voor de export naar Egypte van wapens, munitie, vlieg tuigen. pantserwagens, machinerieën voor munitiefabrieken en ander oorlogs materiaal heeft ingetrokken. De Royal Air Force heeft gisteravond een „luchtbrug" voor het vervoer van 3000 militairen naar het gebied van het Suez-kanaal in het leven geroepen. Het ministerie voor luchtvaart maakte gis teren bekend, dat grote viermotorige transportvliegtuigen van het type Has tings „in de naaste toekomst" de gehele 3000 man sterke 19e infanteriebrigade over een afstand van ongeveer 5600 km. hemelsbreed regelrecht naar het Suez kanaal zullen vervoeren. Eerder was al bekend, dat Zondag twee groepen vlieg- veldbewakingstroepen van de RAF per vliegtuig naar het gebied van het Suez kanaal zijn gevlogen. Een onafzienbare modderpoel, tien tallen ingestorte huizen, en door het geweld van het water over een afstand van ettelijke kilometers weggeslagen wegen en spoorlijnen, dat was het trieste tafreel, dat de Italiaanse presi dent Luigi Einaudi gisteren by zijn be zoek aan de overstroomde gebieden van Zuid-Italië te aanschouwen kreeg. De president en zijn vrouw bezochten alle dorpen en gehuchten van de ge teisterde Zuidelijke kust van Calabrië, waar zij dekens, lakens en voedsel aan de getroffen bevolking uitdeelden. Som mige kinderen proefden voor de eerste maai in hun leven chocolade; Calabrië is een van de armste gebieden in Italië. Nu de verbindingen weer hersteld zijn komen uit alle delen van het ge bied berichten binnen over de ver schrikkelijke schade, die de overstro mingen hebben aangericht- Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal doden in een gebied, dat zich uitstrekt van Sicilië tot Napels, nu reeds hon derd en negen. In de afgelopen spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek de laatste drie wagens van een goede rentrein ontspoord. Daardoor is geer. treinverkeer mogelijk tussen Nijmegen e" Arnhem. De reizigers worden tijde- tyk met autobussen vervoerd. s -V Schiphol heeft thans zijn Ground Controlled Approach, een radarinstallatie voor het binnenloodsen van vliegtuigen zonder zicht. Door middel van een radar apparaat (bovenste foto) wordt het vliegtuig (links op de onderste foto„binnen- gepraat". Op de onderste foto het gebouw, waarin de radar-installatie is onder gebracht. De K.L.M. overweegt een dienstrege lingsschema voor de bemanningen waarbij de Djakarta- en Sydney-vliegtuigen door een geheel Nederlandse bemanning tot Basra aan de Perzische Golf worden ge bracht, terwijl de buitenlandse K.L.M.- vliegers van Engelse, Australische en Nieuw-Zeelandse nationaliteit de reis van Basra tot het eindpunt voortzetten. De thuiskomende vliegtuigen worden in Basra door een Nederlandse bemanning opgevangen. Een en -ander zal nodig blijken om in Cairo te kunnen blijven landen, aangezien een verbod op komst is, waarbij personen van Engelse, Austra lische en Nieuw-Zeelandse nationaliteit de toegang tot Egypte wordt geweigerd. De B.O.A.C. (de Engelse luchtvaart maatschappij) zal dan Cairo niet meer mogen aandoen. Gelukkig eiland De bewoners van .het Kanaal-eiland Sarrk heb ben maar weinig op met de lawaaierige producten van de moderne wereld. Na de auto hebben ze nu ook het vliegtuig taboe verklaard. De serene rust, die sedert feodale tijden dit eilandje kent, wensen ze niet te laten verstoren. Dezer dagen decreteerden zij, dat het vliegtuig een werktuig van het atoomtijdvak is eii als zodanig niet op 't eiland thuis hoort, dat als een brokje land van 5 km. tussen Engeland en Frankrijk ligt. In feite, meenden zij, is het vlieg tuig nog slechter dan de auto, die ook al door de Sarkers gewogen en te licht bevonden is. „De automobiel dreigde de< lucht met gevaarlijke dampen te doortrekken", zo legde een Sarker uit. „En wat het vliegtuig be treft, ons vee zou op hol slaan als zo'n machine zonder aankondiging zou verschijnen". Het verbod was een ge volg van de poging van twee Britse vliegers, die een mogelijk record voor dc langste over-water- viucht met een helicop ter 115 mijl vestigden om op Sark te landen. Do vlucht viel binnen het raam van het program der Britse Marine om te profiteren van de onder vinding, op Korea met hefschroefvliegtuigen op gedaan. De bewoners legden aan de marine *autoritei- ten uit, dat een helicop ter, die boven de gra zende kudden zou han gen, misschien zelfs voor een grote roofvogel zou worden gehouden. Zij zei den, dat, als dit gebeurde, misschien niet alleen het vee van Sark. maar zelfs ook het pluimvee de schrik op het lijf kon slaan. Het lijken ons ge lukkige mensen daar op Sark. Kenau De Londense mevr. Edith Summerskell heeft dezer dagen, hoewel ze een afkeer heeft van bok sen, een van haar toe hoorders op de vuist uit gedaagd, omdat hij haar verkiezingstoespraak keer op keer onderbrak. Zij had hem al eens woedend aangekeken en uitgeroepen: „ga naar huis en help uw vrouw de vaat doen", maar toen dat niet hielp, voegde ze hem toe: „ga zitten en houd u kalm, anders gooi ik u er uit". Even later zei ze: „grijns niet zo pé bij ons zo iets zou doen? Sinterklaas In Brussel zijn ze er dit jaar al heel vroeg bij. St. Nicolaas heeft name lijk in de Belgische hoofdstad op een „door atomen aangedreven ra ket" zijn flitsende intre de gedaan. Het werd in het stadscentrum een chaos van je welste. On geveer 50.000 kinderen en moeders wachtten op de Maandagavond heeft zich in het ge hucht Mierlo-Hout bij Helmond een echtelijk drama voorgedaan, waarbij de 30-jarige P. van den B. door zijn vrouw werd gewurgd. Van dfcn B„ die vaak beschonken thuis kwam, was ook nu weer onder de invloed. Bij thuiskomst van de man moet een ernstig handge meen zijn ontstaan. De vrouw, moeder van twaalf kinderen, is ingesloten op het politiebureau te Helmond. De Officier van Justitie te Den Bosch heeft persoon lijk het onderzoek in handen. De 25-jarige Pool E. D. heeft de wijk Ondiep te Utrecht in beroering gebracht door een aanslag te plegen op zijn ex- verloofde de 23-jarige T. H. H. Om on geveer elf uur Maandagmorgen belde de Pool bij het huis van het meisje aan en ging haar. toen zij zelf opendeed, met een mes te lijf. Hij bracht haar drie diepe steken toe in de armen en een steek in de borst. Ofschoon het meisje, dat naar het Stads- en Academisch Zie kenhuis is vervoerd, veel bloed verloor, bleken haar verwondingen gelukkig niet ernstig genoeg om levensgevaar te ver oorzaken. Advertentie stom, want al hou ik niet aankomst van de Sint. Na van boksen, ik ben in staat u op de vuist uit te dagen". Mevr. Summerskell maakt nog wel deel uit van de Britse regering. Kunt u zich voorstel len, dat mej. 'Agnes Nol- te of mej. Mar ga Klom- een perfecte landing maakte de Sint een tocht door de stad, waardoor het hele verkeer geblok keerd werd. Intussen gingen' duizenden speel goedballons de lucht in. En nu maar wachten op het „heerlijk avondje". Hï it LOOI RISS' TRAAT 20 TEL. 13439 1 Lamshuid handschoenen Verwachting tot Woensdagavond: Koude nacht met op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Overigens wisselende bewolking met voornamelijk in de kustprovincies hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind fussen Noord en West. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.1817.29. Maan: onder 15.28. Blijkbaar hebben we hier nu eens een originele foto pan het sprekende paard, waarvan in zoveel verha len gewag wordt gemaakt. Lady Rab. een van de merries Van de Christopher Ranch in 1VTiami, scheldt een buurvrouw de (paarden)huid vol, die kwaad heeft gesproken van een van haar kinderen. Op deze ranch worden eventuele renpaarden uitgezocht en op tweejarige leeftijd afgeleverd voor intensieve trai ning. Lady Rab is eert zeer gewaardeerde merrie, daar gij moeder is van verscheidene kampioenen op de renbaan. Maandagavond is een grote veeaute met oplegger op een onbwaakte over weg in de gemeente Beilen door de om half acht passerende Dieseltrein gegre pen. De truck, waarin zich drie perso nen bevonden, werd in een sloot ge slingerd, terwijl de oplegger ongeveer vijfhonderd meter werd meegesleurd. Eerst toen kwam de trein tot stilstand. De bestuurder van de auto, E. Blauw uit Beilen. werd uit de cabine geslingerd, doch bekwam slechts lichte verwondin gen. De andere inzittenden, de 12-jarige Jan Maat en A. Kleine, beiden uit Bei len, zijn ter observatie naar het Wilhel- minaziekenhuis te Assen vervoerd. Eni ge reizigers van de trein liepen lichte verwondingen op door glasscherven. De trein uit het Noorden, die even eens om ongeveer half acht Beilen pas seert. kon door de conducteur van de Dieseltrein nog tijdig tot stilstand wor den gebracht. De trailer versperde na melijk beide sporen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1