over vier Scheveningen-Radio weken in comfortabel home Rode LUCHTMACHT in Korea gestaag uitgebreid Eerste wijnstudiekring van Nederland in oprichting Geruislozeverhuizing op Zondagmorgen Nieuw paard voor de Prins Goed nieuws is welkom nieuws Wijnproeflokaal in Amsterdam bakermat van het initiatief Tijdens visite vrouw des huizes getracht te worgen 0 no vertrojfen Geallieerden wachten op bekrachtiging van overeenkomst door de Roden Havenwerker gedood Man uit Jutphaas pleegt roofoverval te Amsterdam Nieuwe vinding behoud van kleuren Mevr. Den Ouden ontvangt de Silver Star 'Nê 45 C*M Deelname is voor weinig liefhebbers weggelegd Regeling kraam- verzorging DINSDAG 23 OCTOBER 1951 PAGINA 3 Scheerapparaat Naar Kootwijk Huisvrouwen kunnen hiervan profiteren Plechtigheid op Amerik. ambassade Ex-N.S.B.-journalist krijgt twee jaar GESCHIEDENIS VAN DE WIJN EEN KLANKVOL LIED Proeven het belangrijkste Door vallende pijp getroffen DOOR ALEXANDRA OR ME m&kik Bondselftal tegen Finse ploeg Commissie geïnstalleerd In de twee angstwekkend kleine sehoollokaaltjes aan de Houtmanstraat in iJmuiden, waar Scheveningen-Radio sedert de oorlog allergebrekkigst gehuis vest is, heerst een prettige stemming. Het werk is er steeds normaal doorgegaan, maar nu gebeurt het met zo mogelijk nog meer animo, omdat de dames en heren, die hier via de sein^leutel en koptelefoon het contact onderhouden van de wal met de schepen, „waar ook ter wereld", weten, dat zij de laatste maand van hun bestaan in deze school zijn ingegaan en dat, vandaag over een maand, de dienst reeds geheel zal zijn overgebracht naar het tweede Sluiseiland, waar een comfortabel gebouw, uitstekend passend in het geheel van officiële gebouwen, dat daar in de loop der jaren aan en bü de Noordersluis is verrezen, gereed is gekomen. De verhuizing van Scheveningen-Radio, of zoals men het steeds meer gaat noemen „IJmuiden-Radio" is aanstaande en eindelijk zal dan de misère van een op luttele vierkante meters samengedrongen bedrijf van wereld-omvang tot het verleden behoren. Het nieuwe gebouw van PCH op het tweede sluiseiland is een lust voor het oog. Hier hebben gevoel voor aesthetics en practische zin samengewerkt aan de ontwikkeling van een pand. dat aan alle moderne eisen voldoet. Reeds eerder schreven wij over de talrijke nieuwe snufjes, die er zijn aangebracht: de air conditioning, het aan twee betonnen draagpalen hangende dak, het gedeel telijk in de grond verdwenen gebouw om het uitzicht van het havenkantoor niet te belemmeren cn de geluids-isolatie om de langsvarende schepen niet als sto rende elementen in de verbindingen te krijgen. De verhuizing is een probleem op zich. Hiervoor komt veel organisatie kijken, want de scheepvaart mag er niets van merken, d.w.z. het werk moet, ondanks verhuisdrukte, normaal doorgaan, de binnenkomende telegrammen moeten op tijd verzonden blijven worden en de aan gevraagde gesprekken voor de afdeling radio-telefonie mogen onder geen voor waarde hiervan stagnatie ondervinden. Vandaar, dat de verhuizing in gedeelten zal geschieden, zodat gedurende enkele dagen, rondom Zondag 18 November, de dienst eigenlijk over twee gebouwen ver spreid zal werken, het oude onderkomen aan de Houtmanstraat en de nieuwe, ge rieflijke ruimte op het Sluiseiland. Het grootste deel van de verhuizing zal in enkele uren van de vorige Zondagmor gen zijn beslag moeten krijgen. Dan is het voor Scheveningen-Radio het rustig ste moment van de week. De rederij kantoren zijn gesloten en laten dus geen telegrammen uitgaan; de telegraafkan toren zijn eveneens gesloten, dus van particuliere zijde zijn evenmin telegram men te verwachten en voor de afdeling radio-telefonie is het dan ook het rustig ste tijdstip. Intussen heeft men in het nieuwe ge bouw reeds proeven genomen, wat mo gelijk is, omdat de, afdeling telegrafie reeds klaar is. Daarbij is gebleken, dat de ontvangst aanmerkelijk beter is door de gunstiger ligging. In de Houtman straat zit men volkomen in de bebouwde kom en stofzuigers, motoren in kleine bedrijfjes e.d. kunnen lelijke storingen veroorzaken. Dat bleek de vorige week,, toen militairen in een gedeelte van het schoolgebouw waren ingekwartierd. Op een middag was de gehele kortegolf weg. Er was geen verbinding mogelijk. En toen men ging onderzoeken, bleek, dat een aantal militairen zich met een elec- scr, scheer-apparaat aan het fatsoene ren was. Op zichzelf een nuttige bezig- held, maar in deze omgeving onmogelijk. De commandant maakte er een einde aan. De militairen zullen waarschijnlijk hun toevlucht hebben genomen tot de „ouderwetse" kwast, maar Schevenin gen-Radio kon tenminste weer werken. Hoewel het aantal golflengten, waarop Scheveningens-Radio kan, werken, voor lopig hetzelfde blijft, zal men in 't nieu we gebouw toch aanmerkelijk vlotter kunnen, werken door 't groter aantal an tennes. Tegenover het handejevol, dat nu rond de watertoren staat gegroepeerd, staan er op het sluiseiland niet minder dan 16 van elk 40 meter. En dat is ook wel nodig, want in de reeks van kust- stations neemt Nederland de tweede plaats in. Het aantal ontvangers zal aanmerke lijk worden uitgebreid. Voor de telegra fie op de middengolf wordt het aan tal tafels van 3 op 4 gebracht, voor de telegrafie op de korte golf is de groei van 7 naar 12 tafels gebracht cn de af deling radio-telefonie, die nu met 4 ta fels werkt, is voorlopig gerekend op 6, maar dit aantal kan belangrijk worden uitgebreid, wanneer daaraan behoefte zal blijken te bestaan. Voor de oorlog had Scheveningen-Ra dio, dat toen gehuisvest was in het ou de postkantoor aan de Kanaalstraat, ook een aantal ondergrondse antennes op het eerste sluiseiland liggen, in de buurt van de gedenknaald, voor gerichte ont vangst op de lange golf- Het ligt in de bedoeling, dit straks weer mogelijk te maken, door een aantal „aarddraden" op het tweede sluiseiland in te graven. Ook wordt gewerkt aan de toepassing van het adcock-systeem. dat straks de mogelijkheid zal geven van gerichte ontvangst op de middengolf, wat een belangrijke verbetering van het tele- grafie-verkeer op de 600 m-band zal geven. Door de gerichte ontvangst wordt het mogelijk alle storende elementen, die niet in de baan van het schip naar het ontvangst- en zendstation liggen, uit te schakelen, zodat een veel beter contact kan worden verkregen. Los van deze verhuizing in IJmuiden, is ook voor Scheveningen een belang rijke verandering op til. Zoals bekend, staan in Scheveningen de grote zend masten. die op royale afstand van het ontvangkantoor moeten staan om sto ringen te vermijden- Scheveningen is echter te klein geworden, kan niet uit breiden en ondervindt bovendien veel last van de steeds dichterbij komende stad. In de oorlog is veel van de appa ratuur vernield en nu er toch ver nieuwd moet worden, zullen de 10 nieu we kortegolf-zenders. die op het pro gramma staan, in Kootwijk worden herbouwd, waar men een prima wa- terkoelings-apparatuur voor de lampen reeds beschikbaar heeft. De nieuwe zen ders zullen tevens aanmerkelijk ster ker worden, alles ten voordele van een vlotter verkeer in de aether. Door deze maatregelen zullen in Sche veningen alleen de zenders voor de te legrafie op de middengolf en de radio telefonie. die eveneens op de midden golf werkt, overblijven- Voor deze twee groepen is het van belang, dat de zen ders kort bij de kust staan. Voor de korte golf, die zich over de gehele we reld uitstrekt, maakt het geen verschil op welke plaats van ons land de zen ders staan. Op tienduizenden kilome ters spelen een paar honderd geen rol meer. Terug naar IJmuiden zien wij, dat de Met het m.s. „Alhena" is Maandag in Rotterdam aangekomen Guen Barbaro, een hengst, bestemd voor de stal van Prins Bemhard. Z. K. H. kreeg deze viervoeter ten geschenke tijdens zijn reis door Zuid-'Amerika. Guen Barbaro, die op Maandag juist drie jaar was, wordt van boord gebracht. Advertentie Als het wintergoed na lange tijd op geborgen geweest te zijn weer te voor schijn komt, bezorgt de aanblik hier van menige vrouw een teleurstelling. Het valt haar dan plotseling op hoe vaal sommige kleuren geworden zijn en die gewaarwording, is als een koude douche. Het mooie is er dan immers af en zij zal zo'n kledingstuk niet meer met plezier kunnen dragen- De oorzaak? Veelal is die te zoeken bij verkeerde wasmiddelen, waartegen op den duur geen kleur bestand is. Het is voor een huisvrouw daarom belangrijk te weten, dat een geheel nieuw wasmiddel in de handel gekomen is. waardoor in de toekomst een derge lijk euvel voorkomen kan worden. Het is het alkalivrije Castella Wolwas met Kleur Actief. Jaren lang zijn che mici bezig geweest een wasmiddel samen te stellen, dat alkalivrij is en bovendien een substantie bevat, waar door de kleuren van wollen en zijden kledingstukken hun oorspronkelijke frisheid behouden- Zij zijn daar nu ge lukkig volledig in geslaagd. Castella Wolwas met Kleur Actief (rose pak) voorkomt niet alleen het vaal worden van kleuren, maar boven dien het nadelige krimpen en vervilten van wol. Na de opzienbarende vinding van Castella voor de Gezinswas met Actief Wit (blauw pak) wordt dit door experts en huisvrouwen algemeen als een zeer grote vooruitgang beschouwd. Doordat kwaliteit, vorm en kleur van jumpers, blouses, babygoed en lingerie behouden blijven, gaat deze kleding vele vele malen langer mee- afdeling telegrafie in het nieuwe ge bouw reeds aan de slag zou kunnen gaan. De daarvoor benodigde verbin dingen zijn gelegd. In hef laatst van deze week zal de sector radio-telefonie klaar komen en dan blijft er alleen nog over het tot stand brengen van de landverbindingen, in hoofdzaak telety pe, maar, wat daarvoor komt kijken is in dit verband zo eenvoudig, dat het nog gemakkelijk op tijd klaar zal ko men. Rondom Zondag 18 November zal de verhuizing plaats vinden. Het hoogte punt in de verhuizing zal de Zondag morgen zijn. Maar het hoogtepunt voor de dienst komt waarschijnlijk op 22 November, welke datum voorlopig is uitgekozen voor de officiële opening. Dan zal men met vreugde de vlag In top zien gaan op het nieuwe gebouw, dan zal er voldoening zijn over ecu werk, dat men in goed een jaar had willen klaren, maar dat door materia- lenschaarste twee jaar gevergd heeft. Maar in deze twee jaren is iets goeds en iets moois gegroeid, dat Schevenin- gër.-Radio een comfortabel huis geeft, waar het zich verder zal kunnen ont plooien als de onmisbare schakel tussen de vaste wal en het schip dank zij de radio niet langer eenzaam op zee, ,,wraar ook ter wereld". Voor een klein aantal Nederlandse Amerikaanse autoriteiten heeft gistermor gen mr. Selden Chapin, ambassadeur der V.S. in ons land, aan mevr. Den Ouden de „Silver Star" uitgereikt, waarmee wijlen haar echtgenoot, luitenant kolonel Den Ouden, voormalig commandant van het Ne derlandse detachement in Korea, door de Amerikaanse regering posthuum werd on derscheiden. In de ambtswoning van de ambassadeur werd deze korte plechtigheid o.m, bijge woond door de Staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, de Staatssecretaris van Marine en mevrouw Moorman, de chef van de generale staf en mevr. Hasselman, de chef van de Luchtmachtstaf en mevr. Aler. de chef van de marinestaf en mevr. De Booy en generaal en mevr. Kruis In een der salons stond de Amerikaanse vlag op een standaard opgesteld. Daarnaast bevonden zich de Nederlandse driekleur en de vlag der Verenigde Naties. Nadat col. Bruce W. Bidwell, eerste at taché van de strijdkrachten en militair at taché aan de ambassade der V.S., de betref fende legerorder van luit.-generaal Matthew B. Ridgway had voorgelezen, overhandigde de ambassadeur de bronzen ster. waarop in het midden een zilveren ster is aange bracht, met een enkel woord van grote dankbaarheid zowel namens zijn land als namens de Verenigde Naties aan me vrouw Den Ouden. De na zes jaar eigener beweging naar Nederland teruggekeerde 28-jarige voormalige nat.-soc. journalist B. ter S. uit Amsterdam, die zich na de be vrijding aan zijn berechting door vlucht naar Frankrijk had onttrokken, is Maandag door de Amsterdamse rechtbank conform de eis, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met le venslange ontzetting uit de openbare rechten. 4 Advertentie is de pittige smaak, het fijne aroma van Drosie's Verpleegster Cacao. In cartons van 'U, 'h en 1 kg. Steeds verkrijgbaar en ALTIJD WELKOM Het geallieerde hoofdkwartier te To kio was vandaag nog steeds in afwach ting van de bekrachtiging door de Noor delijken van de overeenkomst in zake voortzetting van de bestandbesprekin gen te Pan Moen Jon, die gisteren door de strijdende partijen in Korea is onder tekend De bekrachtiging van de over eenkomst door de geallieerden bereikten de Noordelijken reeds gistermiddag. De bestandsbesprekingen zullen echter pas weer aanvangen na ontvangst van de ratificatie der Noordelijken door de ge allieerden. Na de ondertekening van de overeen komst heeft kolonel Tsjang. de leider van de Noordelijke verbindingsofficie- Advertentie Rhftumin b«atrtych alle pijnen snel en afdoende en wordt, ook door gevoelige N magen uitstekend verdragen! 20 tabletten Binnen afzienbare tijd zal de eerste wijnstudiekring van Nederland in Amster dam worden opgericht. Evenals in het buitenland, met name in Frankrijk en Italië, zal de studiekring geheel zijn aangepast aan de idee van intimiteit en sfeer, die de edel" drank, de wijn, steeds omringt. Daarom zal de serie studie avonden niet worden gehouden in een grote zaal, maar in de sfeervolle om geving die het wijnproeflokaal van de firma Ognibeni in de Reguliersdwarsstraat aan een klein gezelschap wijnliefhebbers kan bieden. Het plan voor een dergelijke wijnkring ontstond enige tijd geleden in het brein van enkele vaste bezoekers van het wijnproeflokaal en het is gerijpt in ge sprekken tussen de bezoekers en de heer H van Hoboken. die kort geleden uit Frankrijk terugkeerde van een drie jarige wijnstudie en die als assistent van de firma de gehele cursus zal verzorgen. De strekking hiervan zal zijn, een vergroting van de algemene wijnkennis bij de liefhebbers en een opvoeding tot het proeven en beoordelen van de diver- f? wijnsoorten. Zodra de studiekring de finitief is gevormd, zal het de bedoeling worden om gedurende de tijd tussen November en Maart elke twee weken eeH_jwjH^üdie-avond te houden. De avonden zullen dan bestaan uit drie ge deelten; vooreerst een kleine causerie, al dan met geïllustreerd met platen, fo to s en lichtbeelden, vervolgens een wijnproef, indien deze past in het kader van de voorafgaande bespreking en ten slotte een discussie over de rijk geva rieerde aspecten van de geschiediens, de productie en het gebruik der wijn. Er zijn slechts weinigen, die de veel zijdigheid van de wijncultuur gedegen kennen. De heer v. Hoboken hoopt daar om in een tiental avonden de voornaam ste aspecten op dit gebied te belichten; de geschiedenis van de wijn, die haar oorsprong vindt in het Aardse Paradijs, het Mesopothamische gebied tussen de Euphraat en de tigres en die daarna ge durende lange tijd nauw verbonden is gebleven met Egypte. Men zal zich nau welijks een denkbeeld kunnen vormen over de wijze, waarop de edele drank door de primitieve volken werd bereid en gedronken. In de meest primitieve vorm werd de wijnbouw in Egypte in cultuur gebracht; waar thans zware per sen het vocht uit de druiven persen, moesten vroeger de voeten het werk verrichten. Het mengsel van sap en vruchtvlees, dat uit de druiven was ont staan, filtreerde men door middel van jute-zakken en bewaarde daarna d° wijn in stenen kruiken, die men aan de binnenkant van een pek- laag voorzag ter conservering van het kostbaar product. De geschiedenis van de wijn vormt op zich een klankvol lied, dat in de loop der eeuwen door vele landen is meegezongen. Geleidelijk aan ontstond de wijnhandel; de zeelieden brachten het „druivensap" naar de landen rond de Middellandse Zee, waar zij een uit stekend afzetgebied vonden voor het gewilde artikel. Ook de religie mengde haar stem in het grootse wijnlied, toen Karei de Gro te de kloostermonniken aanspoorde om Tijdens reparatie-werkzaamheden aan boord van een in het IJ liggend Argen tijns zeeschip is in de machinekamer een ontluchtingspi.jp uit een zgn. knie stuk losgeraakt. De pijp werd wegge slingerd en kwam acht meter lager te recht. Een 31-jarige sjouwerman werd door het vallende voorwerp ernstig ge troffen. Hij moest naar het Binnengast huis te Amsterdam worden overge bracht Zaterdag is hij'aan de opgelopen verwondingen overleden. Uit een onderzoek is komen vast te staan, dat de ontluchtingspijp mogelijk reeds bij de bouw van het schip op on deskundige wijze was gemonteerd. DE RUSSEN KOMEN VERTALING: FRaNS VaN OLDENBURG ERMKE Fifi..^t?reep zÜn vraag niet en vroeg wat hij bedoelde. „Kom. kom." zei de majoOr scherp, zijn jullie landeigenaars of aristocra ten?" De arme Fifi kromp letterlijk ineen. «i MiTAii i Lre t... doek omlijst werd: een vreemde com binatie van moderne schoonheidsmid delen en overdreven boersheid. De bei de officieren legden hun militaire mantels af. Sergiej was in zijn nor male dracht en op het eerste gezicht Nauwelijks waren we die twee ban- moeilijk als een majoor te kennen, maar dieten kwijt, en nu zaten we opge scheept met een politieke commissaris of de hemel weet wie. -En?" dronS dp majoor ongeduldig aan. „Jullie moeten toch tot de een of andere klasse behoren? Wat zijn jullie? Gravinnen; Is het dat? Aristocraten?" „Neen. antwoordde ik vlug. „mid denstand", en ik wees op Fifi en me zelf. Het had geen zin om te proberen er om te liegen, want wellicht hadden die vervloekte boeren hem al verteld, dat Rudi eengraaf was. Tot dusverre had den de Russen geen enkel belang ge steld in titels, behalve die bandiet, die weten wilde of Marietta's vader op de foto, die hem onderweg naar de kro ning voorstelde, een koning was; dus waren we op dit soort ondervraging niet voorbereid. De majoor schudde bruusk en ongelovig. Toen stond hij plotseling op. „Weten jullie zeker, dat jullie van de middenstand zijn?" vroeg hij iro nisch. „Waar gaat u naar toe? Maar u is voor het souper geïnviteerd! Kom, gaat u toch niet weg!" Maar de majoor mompelde enkel Iets onverstaanbaars en wandelde weg met grote passen tot grote verontwaardi ging van de Hongaren. Buiten was het donker. De generaal was natuurlijk niet gekomen en dus hadden we de kamers voor niets in or de gebracht. Het gebeurde bijna iedere dag. dat die kamer voor iemand als kwartier werd aangewezen, die nooit kwam opdagen, zodat wij met ons dertienen in drie kamers moesten sla pen, waarvan er een geen kachel had. Zware voetstappen op de gang en kre ten; „Lida! Lida!" van de Hongaren kondigden de terugkeer van de Lange Majoor aan. Hij kwam de kamer bin nen, gevolgd door majoor Sergiej en een dorpsmeisje in haar boerinnedracht met hoge laarzen en een zorgvuldig op gemaakt gezicht, dat door een hoofd- de ander droeg reusachtige gouden epauletten, een onberispelijk, pas ge perst uniform en al zijn medailles. Majoor Sergiej verontschuldigde zich, dat hij een gast had meegebracht. „De schelmen plunderen iedereen," verklaarde hij. „en zij" en hij wees op het meisje naast hem „is bang. Ik ga na het eten zdfs in hun huisje slapen. Arme meid!" De „arme meid" knikte bevestigend met het hoofd en zag, dat we over haar spraken. Ze voelde zich niet op haar gemak bij ons en we konden zien, hoe zij door tegenstrijdige aandoeningen heen en weer geslingerd werd. Als dochter van een van de Zwijgers niet inwonende bedienden, was ze er trots op naar een souper bij haar meesters te zijn meegenomen, maar van de an dere kant wist zij niet, hoe zij zich tegenover ons houden moest, én was dus allesbehalve op haar gemak. Haar idee omtrent het communisme was, zoals bij de meeste vrouwen uit het proletariaat, beperkt tot haat jegens de hogere standen, en het program van dit vereenvoudigd communisme was in haar ogen al heel eenvoudig: haar va der zou het lar.d van de bloedzuiger krijgen en zij de kleren van zijn vrouw en op die manier was er aan de ge rechtigheid voldaan en een nieuwe or de in de wereld gevestigd. De Lange Majoor zei, zoals gewoon lijk, niets, maar majoor Sergiej praatte voor twee. Hij was zo gek op zijn dorpsmeisje, dat hij geen oog voor mij had; maar zij bleef ons verachtelijk aankijken. Ha! dacht ze ongetwijfeld, kijk, hoe de tijden veranderd zijn. Hier zit ik nu bij jullie aan een souper, sa men met mijn majoor-minnaar! We za gen nu, dat het hopeloos was om er aan te denken, de majoor hier ingekwar tierd te krijgen, want we hadden nie mand om hem des nachts gezelschap te houden. Dus moesten we ons best doen om de Lange Majoor te charmeren. Het bleek, dat noch hij, noch kapitein Sashka (die de avond tevoren cham pagne met ons gedronken had), tot het veterinair hospitaal behoorde, maar of ze enkel maar trekvogels waren, kon den we niet te weten komen. De Rus sen waren overdreven zuinig met in lichtingen van die aard. Alles, letterlijk alles, was voor hen militair geheim. Toch hoefde je enkel maar een gesprek met. hen te beginnen om vele dingen te horen, welke van groter belang wa ren dan de naam van hun g'eneraal. Je kon vernemen, zoals van Grigory, dat de Sovjet-Unie. na de fascisten ver slagen te hebben, de kapitalisten zou gaan bestrijden. Grigory voorspelde een tweede, nog bloediger oorlog in het Westen, zo gauw als de Duitsers ver slagen waren. Ik weet niet. of kame raad Stalin zijn plan persoonlijk aan luitenant Grigory' toevertrouwde, maar ik ben er zeker van. dat zijn spraak zaamheid hem niet bevallen zou heb ben Maar tegen de Russische spraak zaamheid is geen kruid gewassen; daar kan ik de Russische leiders de verze kering van geven. Men kan de Russi sche soldaat leren om niet de divisie of het regiment, waartoe hij behoort, te verraden, of om te doen, alsof hij de naam van zijn kolonel niet kent, maar men kan hem niet beletten om te spreken over zulke natuurlijke en van zelfsprekende dingen, als dat bijvoor beeld Alaska van de Amerikanen moet worden teruggenomen, omdat zij de Czaar dronken maakten, voordat zij hem het verdrag van afstand lieten tekenen; of dat Rusland, na de neder laag van Japan, heel Mantsjoerije zou krijgen; dat het na de nederlaag van de fascisten (d.i. van de Duitsers) noodzakelijk zou zijn de kapitalisten in Europa (d.w.z. de Engelsen) te vernie tigen en op de koop toe ook Zwitser land te nemen, omdat het toevlucht verleende aan alle Nazi-leiders. Die dingen waren zo vanzelfsprekend, dat iedereen het wel zien moest; het was de gewone gang van zaken, als het recht zijn loop nam; wat kon er dus voor kwaads in schuilen om er over te spreken? (Wordt vervolgd). zelf tot de wijnbouw over te gaan ter voorziening jn hun eigen behoefte aan Miswijn. Door de eeuwenlange cultuur van de wi.in in de verschillende landen ont stonden tenslotte vele soorten. De ver schillen in klimaat, in bodemgesteldheid en in behandeling, kwamen op den duur in het gevoelige wijnproduct tot uiting. Heden ten dage nog maakt men onder scheid tussen aristocratische wijnen, o.a. Bordeaux, Chianti, Falerno en demo cratische wijnsoorten, zoals Samos en Mistclla, die alle een zeer uiteenlopende smaak hebben. Het proeven en beoor delen van de wijn is daarom een be langrijk onderdeel van de wijnstudie. Men zal de verschillen gaan leren zien in schakering en diepte van de wijn- kleur, men leert het verschil van bou quet en smaak, van ruiken en proeven en tenslotte leert men de wijn drinken op de manier waarop zij de meeste vol doening schenkt. Of men nu Franse ta felwijnen. apéritifs, champagne of Ita liaanse mousseux. Spaanse port en sherry of Duitse Moezel- en Rijnwijnen proeft, het persoonlijk ontleden bij het proeven brengt de aroma en het karak ter van de wijn tot volle ontwikkeling De veelzijdige facetten aan het „wijn- diamantje" zullen worden bijgeslepen voor een voorlopig klein gezelschap. De belangstelling voor de wUnstudie- kring uit alle oor den van Nederland is groot, doch men kan hierin niet voorzien. Wanneer echter het expe riment slaagt en de causerieën hun waarde hebben bewezen, dan zal men ongetwijfeld overgaan tot het oprichten van een tweede kring, waarmee meer wijnproevers en -kenners uit wijn liefhebbers geboren kunnen worden. ren, voorgesteld het tijdstip voor hervat ting van de bestandsbesprekingen vast te stellen op hedenmorgen 11 uur, maar kolonel Andrew J. Kinney, de leider var, de geallieerde verbindingsofficieren heeft verklaard, dat hij niet gemachtigd was een tijdstip van aanvang vast te stellen. In het bericht van ratificatie heeft vice- admiraal Charles Turner Joy de Noor delijken laten weten, dat hij generaal Nam II gaarne zou ontmoeten te Moen- san om elf uur in de morgen van de dag volgend op de dag van ontvangst van het Noordelijke ratificatiebericht. Radio-Peking heeft hedenmorgen twee wijzigingen in de communistische wa penstilstandsdelegatie bekend gemaakt. Een- nieuwe Chinese en een nieuwe Noordkoreaanse gedelegeerde komen in plaats van de Chinese generaal Teng Hoeai en de Noordkoreaanse generaal Tsjang Pyoeng San. Vermoedelijk zal de Noordkoreaanse generaal Nam II als de voornaamste communistische onderhan delaar blijven fungeren. Uit een officiële mededeling van het Pentagon, hel Amerikaanse militaire hoofdkwartier in Washington, blijkt, dat de rode luchtmacht in Korea ge staag is uitgebreid en ondanks de communistische verliezen in omvang is toegenomen. Volgens een schatting van het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht bezitten de Noor delijken in Mandsjoerije thans zeshon derd straaljagers en zeshondérd an dere vliegtuigen. Volgens een schatting van vier a vijf maanden geleden beschikten de Noorde lijken over ongeveer duizend vliegtui gen in Mandsjoerije, dat is dus tweehon derd minder. Sedertdien verloren de Noordelijken tijdens de strijd in Korea minder dan tweehonderd toestellen. De officiële cijfers van de verliezen van da vijand in de afgelopen vier en een halve maand belopen 70 neergeschoten. 20 waarschijnlijk neergeschoten en 204 be schadigde vliegtuigen. De rode lucht macht in Korea is in die periode dus met ongeveer driehonderd vliegtuigen uitge breid. Aan het front bij Kumsong schrom pelde gisteren de tegenstand van de vij and ineen. Geallieerde tanks drongen voor de derde maal in drie dagen in deze Noordkoreaanse stad door en richt ten er tijdens een felle beschieting van vier uren grote verwoestingen aan. Daarna rukten geallieerde infanteristen op tot minder dan 600 meter van de brandende plaats en verdreven op een paar na alle vijanden, die zich nog ten Zuid-Oosten van Kumsong hadden ver schanst. Het proeven van de wijn is een delicate aangelegenheid. In de dikwijls uitgestrekte wijnkelders onder de kastelen in Frankrijk treft men steeds weer een typische sfeer aan. t)e dikwijls oude wijnknechten en schenkers kennen de diverse wijnsoorten door en door, omdat zij zich regelmatig op de hoogte houden met het bouquet en de smaak van de wijnen. Zaterdagavond om ongeveer half elf heeft zich in de Oude Kennisstceg te Amsterdam een roofoverval afgespeeld waarvan de dader enige tijd later is gearresteerd. Zaterdagavond was een 22-jarige vloe- renlegger uit Jutphaas op bezoek bij een zijner kennissen, een 47-jarige be woonster van de Oude Kennissteeg. Hij kwam eigenlijk om de heer des huizes, een handelaar in horloges, te spreken, doch daar deze niet thuis was. kortte de bezoeker de tijd door een gesprek met de vrouw aan te knopen. Na ongeveer een uur met haar gepraat te hebben vroeg hij of hij misschien even in de keuken een glas water mocht gaan drin ken. Uiteraard gaf de vrouw hiervoor haar toestemming. Toen de man uit Jutphaas weer uit de keuken kwam liep hij achter de stoel waar de vrouw op zat. om, zogenaamd naar zijn eigen plaats te gaan. Toen hij achter de vrouw stond wierp hij haar een shawl, die hij reeds bij zijn binnenkomst om had, om de hals en daar probeerde hij Kaar mee De Nederlandse ploeg, welke Woens dagavond 31 October in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij kunstlicht te gen het Finse elftal zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Saris (BW) Achter: De Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO) Midden: Fanger (DWS), Bak ('t Gooi) en Appel (Be Quick) Voor: Van der Bogert (DOS), Kuneman (HBS), Van der Weerd (Wageningen). Clavan (ADO) en Van Overbeek (BVV> Reserves: Van Raalte en Mesman (BI. Wit), Groothuys (Enschedese Boys) en Joop Heyster (Hermes DVS). De ontmoeting begint om 20.15 uur. te wurgen. De vrouw raakte versuft en viel met een harde bons op de vloer van de kamer. De man nam daarop de vlucht doch niet eerder, dan nadat hij zich van zes op een buffet liggende hor loges had meester .gemaakt Buren, ge- allarmeerd door 't ongewone geluid dat de val van de vrouw op de kamervloer had veroorzaakt, schoten toe en consta teerden hetgeen geschied was. Een hun ner zette de gevluchte dader na. die aanvankelijk een café in de Nieuwe Brugsteeg in was gegaan. Toen hij merk te. dat men hem op de hielen zat vlucht te hij naar de daken. De achtervolgers waarschuwden daarop de politie, wie het gelukte de onverlaat, die nog in het be zit was van zijn buit, te arresteren. Naar nader bekend is geworden heeft de vrouw geen blijvende nadelige gevol gen van de aanslag ondervonden. Tot heden ontbreekt een wettelijke bescherming van het diploma kraam verzorgster. Ook de uitoefening van dit in het buitenland vrijwel onbekende beroep is niet wettelijk geregeld. Over wegende dat deze lacunes tot voor de volksgezondheid ongewenste toestanden kunnen leiden, heeft de Staatssecreta ris van Volksgezondheid een „commis sie voor de regeling van de kraam- verzorging" in het leven geroepen. De commissie zal de vraag moeten beant woorden of een wettelijke bescherming van het diploma en een wettelijke re geling van het beroep gewenst en mo gelijk is. Bij bevestigende beantwoor ding zal zij een voorontwerp van wet dienen op te stellen. De commissie is reeds door de Staatssecretaris van Volksgezondheid ir. G. Muntendam geïnstalleerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3