van Engelsen Reeds de Phcirao s beginnen Ferdinand de Lesseps tot stand brengt twist- en oogappel en Egyptenaren wat later WAT SCH°0H hiOBT Nieuw observatorium voor radio-astronomie Belevenissen van de struisvogel Rasmus a Britten kopen grootste percentage der aandelen van geruïneerde Pacha Groten der aarde bij de opening vK Bouw wordt opgedragen aan Werkspoor Dr. L. A. Veegert t. rubber laarzen gymschoenen pantoffels DINSDAG 23 OCTOBER 1951 PAGINA 4 m&mm m Richelieu: Men zou een kanaal kunnen graven van Suez naar Cairo wmm m w aan de heerlijk frisse geur Ingenieurswerk van hoge kwaliteit Geen kentekens voor bromfietsen Nieuwe regeling in verge- vorderd stadium Voorzitter Wit-Gele Kruis Werkloosheidswet in Juli 1952 in werking Nieuw Tweede Kamerlid WlÖMETERS Avonturen met schép Suez-kanaal (Van onze redacteur) Pacha Ismail van Egypte heeft het eens zo uitgedrukt: „Ik wil, dat het Suez-kanaal aan Egypte hoort en niet Egypte aan het Suez-kanaal." Het kanaal was nog niet voltooid, toen hij dit zei. In zijn woorden tekent zich de strijd af, die reeds toen men schreef 1860 gevoerd werd om de hegemonie over het gebied tussen Rode Zee en Middellandse Zee, Suez en Port Saïd. Het Suez-kanaal was van meet af aan de oog- en twistappel der volkeren. Frankrijk, Turkije en Engeland hebben er menigmaal een begerig oog op gericht. De Engelsen gingen er tenslotte mee strijken. Zij veroverden om te beginnen het grootste per centage der aandelen van de maatschappij, die het kanaal be heerde en zij legerden vervolgens genoeg troepen langs het kanaal om er de lakens uit te delen. Egypte werd daarvan het slachtoffer. Het kanaal, dat Ferdinand de Lesseps ook in het belang van Egypte heeft ontworpen, bracht het land der Pha- rao's meer nadeel dan voorspoed. Een oude droom der Egyp- naren werd ermee verwezenlijkt. De vruchten ervan plukten zij niet. Wie de geschiedenis van het Suez-kanaal bestudeert, raakt verzeild in een serie politieke verwikkelingen, waarvan het eind, blijkens de jongste gebeurtenissen in Egypte, nog niet in het zicht is. Natuurlijk, het ljjdt geen twijfel, dat „het kanaal van de twee zeeën", zoals de Lesseps het bij voorkeur noemde, van vitaal belang is voor iedereen, die erop uit is de wereld naar zijn inzichten te regeren. Verwon derlijk is het dan ook niet, dat in een tijd, waarin Engeland oppermachtig was, de Engelsen er in geslaagd zijn zich van de prerogatieven, die net kanaal bood, meester te maken zonder overi gens in de kosten van de aanleg prac- tisch te hebben bijgedragen. Want de kosten zijn voor een groot deel op re kening gekomen van Frankrijk en het Ottomaanse keizerrijk en last but not least Egypte zelf. Alleen: toen Pacha Ismaël dringend om geld verlegen zat en zijn aandelen in de maatschappij van het Suez-kanaal wilde verkopen waren de Engelsen er als de kip pen bij. De Engelse premier üisraëli vond bij Rothschild het kapitaal, dat hij nodig had. Frankrijk kon het zo gauw- niet opbrengen en de zaak was beklon ken- Dat alles gebeurde zes jaar na de opening van het kanaal in 1875. Zeven jaar later bezetten de Engelse troepen wanneer een opstand in Egypte is uit gebroken en buitenlanders worden ver moord, Cairo. Ze verlaten Egypte niet meer- Turkije, dat de souvereine rech ten over Egypte heeft, kiest in de eerste wereldoorlog de zijde van Duitsland. Egypte wordt dan Brits protectoraat. Altijd blijven op Egyptische bodem En gelse troepen. Alle nationalistische stre vingen ten spijt zijn ze er nog- Het Suez-kanaal is voor de Britten te be langrijk en de Egyptische aspiraties moeten daarvoor wijken. Wat zou Egypte zijn zonder het Suez- kanaal? De geschiedenis van Egypte leert, dat het Suez-kanaal er feitelijk al is voor Let gegraven wordt. Wanneet- wij een forse sprong maken in het ver leden, blijkt, dat al van ver voor Chris tus plannen in de maak zijn om Egypte een kanaal te schenken. Pharao Ramses de Tweede (1303-1237 v. Chr.) verwe zenlijkt een idee, waarmee zijn voor gangers reeds hadden rondgelopen: Hij laat een kanaal graven tussen de Rode Zee en de delta van de NijL Het kanaal verzandt- Pharao Raches (600 jaar v. Chr.) begint er opnieuw aan- Honderd twintig duizen arbeiders komen, vol gens Herodotus, bij het uitvoeren van de werkzaamheden om het leven. Voltooid is het kanaal dan nog niet. De Perzenkoning Darius I zet het werk voort. Pas onder Ptolemeus II (265- 247 v. Chr is het kanaal bevaarbaar. Wanneer Cleopatra aan de regering is blijkt het opnieuw zo verzand, dat de oorlogsschepen van de Egyptenaren, betrokken bij deze zeeslag van Actium, in het slib biijven steken. Men heeft er niet aan gedacht het te onderhouden. De vaargeul wordt smaller en smaller. Ten laatste neemt de natuur terug wat men haar had ontnomen en de handels weg naar de Rode Zee loopt voortaan weer over land. Maar daarmee is niet gezegd, dat het belang van een verbinding te water van Middellandse naar Rode Zee nu voorgoed de gedach ten is- Het duurt wel een hele tijd eer er pogingen worden onderno men het project opnieuw uit te voeren. De kruistochten geven de eerste stoot. Men ziet Egypte weer, men ontdekt het Nabije-Oosten, de betekenis voor het handelsverkeer van een snelle en directe verbin ding met het Westen gaat een ge ducht woord meespreken. Tot con crete resultaten leiden de overwe gingen niet. Eerst wanneer Frank rijk tot bloei komt en zijn over heersende rol op het Europese continent gaat spelen, komt Egypte in het middelpunt van de belang stelling en zal er, getuige de ge schiedenis, niet meer uit verdwij nen. Dat de Franse interesse niet eerst in de negentiende eeuw begint, bewijzen Zestig schepen met vorstelijke gas ten varen bij de officiële opening van het Suez-kanaal op 17 Novem ber 1869 de landengte binnen. wel de woorden, die Richelieu in 1629 aan Egypte wijdt. De Portugezen en Spanjaarden drijven een levendige handel met het Oosten om de Kaap. Ze zijn Frankrijks zwaarste concurrenten- Hoe graag zouden de Fransen die han del aan banden leggen 1 Richelieu te kent aan: „Men zou een kanaal kunnen graven van Suez naar Cairo, zoals ge beurd is onder de vroegere koningen van Egypte, en misschien onder Salo mon. Turkije mag hopen zijn land er mee te verrijken, Venetië zou weer tot bloei komen, Marseille zou machtig worden en men zou de handel met Abessinië kunnen doen opleven. Door deze verbinding der zeeën zouden de Spanjaarden in het Middellandse Zee gebied en overal elders, waar hun voor naamste steunpunten zijn, worden ver zwakt". Ook uit de nagelaten documenten van Lodewijk XIV. Lodewijk XV en Lode- wijk XVI blijkt, hoezeer dit probleem de Fransen bezig houdt. Zo schrijft Leibnitz aan de Zonnekoning, die zich juist uitrust voor een oorlog tegen de Nederlanden op de 18e Maart 1672: „Ik zou u graag over de verovering var. Egypte willen spreken. Sire. Van alle landen der aarde is Egypte het gunstigst gelegen om de heerschappij over de wereld en de zeeën te ver krijgen. Door zijn ligging is Egypte een prachtige verbindingsweg met de rijke landen van het Oosten. Ik ben er zeker van dat u de Nederlanden gemakkelijker klein krijgt door Egypte dan door een aanval gericht op de lage landen zelf. Want men ontneemt hen zonder moeite wat hen zo doet bloeien: de schatten van het Oosten." De Franse koningen gaan er echter niet op in. De revolutie moet komen om de Fransen in de schaduw der Fyrami- den te brengen. Napoleon ziet echter zijn plannen om via Egypte door te dringen tot het rijke Oosten mislukken. Een van de argumenten, die de te genstanders van De Lesseps tegen zijn plannen aanvoerden argumen ten. die ook in de oudheid al opgeld deden was, dat het peil van de Rode Zee 9.908 meter hoger zou zijn dan dat van de Middellandse Zee. Het bleek niet het geval. Evenmin hebben de getijden invloed op de waterstand. De meren, die het kanaal doorsnijdt, nemen de periodieke toe vloeiing van het water gemakke lijk op. vaart in het Suez-kanaal garanderen zo wel in tijd van oorlog als van vrede. De eerste onderzoekingen naar de mogelijkheden van een kanaal tussen in 1851 verricht. In opdracht van de Oostenrijkse premier Metternich sticht de Oostenrijkse ingenieur Ne- relli de „Société- d'études pour le Suez en Cairo, onderzoekingen, die een nuttig effect sorteren, worden percement de risthme de Suez". Deze Oostenrijkse interventie heeft alleen tot gevolg, dat een jonge Franse ingenieur, Ferdinand de Lesseps, zich voor de plannen gaat interesseren. Het blijft niet bij interesse alleen In 1854 bestijgt pacha Said de troon van Egypte. Ferdinand de Lesseps is in 1822 te Alexandrië als consul werkzaam geweest en heeft zijn aandeel gehad bij de vorming van de toen nog jonge pacha. Hij schrijft hem en krijgt de uitnodiging naar Alexandrië te komen. De 15e Nov. 1854 ontmoet de Franse ingenieur pacha Said. Hij legt hem zijn plan nen voor. De pacha is meteen enthousiast. Vijftien dagen later krijgt De Lesseps toestemming een maat schappij te stichten, die het werk ter hand zal nemen. Nu begint de werving van het benodigde kapitaal. En nu beginnen meteen ook de ver wikkelingen. Engeland, bij monde van eerste minister Palmerston, gaat de on derneming tegenwerken. Het tracht Turkije er toe te bewegen zijn toestem ming niet te verlenen. Ofschoon Turkije niet zijn goedkeuring aan de concessies van Pacha Said verleent, begint men toch met de uitvoering van het werk. De Engelsen steken dan een spaak in het wiel door zoveel pressie op Turkije en Egypte uit te oefenen, dat de Pacha besluit het werk te doen staken. Napo leon III bewerkt echter Oostenrijk waarmee hij juist vrede heeft gesloten en Rusland. Nu wordt Turkije van de andere kant onder druk gezet. In 1866 bekrachtigt de sultan de concessies. De Lesseps is intussen toch doorgegaan en reeds voor twee derden gereed. Twintig duizend man graven de landengte van Suez door. En kentering van het getij wanneer op 17 November 1869 het kanaal plechtig geopend wordt zijn zelfs de Prins en Prinses van Wales aanwe zig. De Engelse politiek neemt een andere koers! De opening - t> ?v Feesten te Ismailia aan de vooravond der opening in de Oosterse sprookjessfeer. Ferdinand de Lesseps, onitwerper en uitvoerder, volhardend ondanks alle tegenwerking. Wat later, in 1837, schrijft de roman cier Balzac: „Als Frankrijk en Rusland de rol be grijpen, die de Zwarte Zee en de Mid dellandse Zee spelen, dan zal op een goede dag de weg naar Azië via Egypte of via de Euphraat, die door nieuwe vindingen gekanaliseerd is, Engeland de doodsteek geven, zoals eertijds de ont dekking van Kaap de Goede Hoop de doodsteek betekende voor Venetie." En Flaubert voorziet: „Het is bijna onmo gelijk, dat Engeland niet te zijner tijd meester over Egypte wordt. Reeds is Aaan vol troepen. Als de vaart naar Suez mogelijk is, zullen op een kwade dag de rode uniformen in Cairo ver schijnen Tenslotte de Fransman Zaraye, die tussen 1789 en 1800 een militaire functie vervulde in de missie. welke Bonaparte had gezonden om de mogelijkheden van een Suez-kanaal te onderzoeken. Hij geeft een advies, dat bijna een eeuw later door de grote mogendheden inder daad is opgevolgd: „De landengte van Suez moet neutraal gebied blijven, open voor alle volkeren. Men mag er geen versterkingen aanleggen noch kazernes bouwen." In 1880 komt een verdrag tot stand, waarbij Engeland, Duitsland, Ne derland, Frankrijk, Oostenrijk-Honga- rjje, Italië, Rusland en Turkije de vyije Op 12 Maart 1869 stroomt het water van de Middellandse Zee het kanaal binnen, op 15 Augustus komt de ver binding met de Rode Zee tot stand. De doorvaart is op de 17e November al niets nieuws meer, nochtans wordt zij dan eerst met alle luister gevierd. Pacha Ismail, die intussen Said is opgevolgd, verkwist er goud en goed aan. Keizerin Eugénie van Frankrijk is er bij aanwe zig, de Keizer van Oostenrijk, de Kei zerlijke Prins van Duitsland, de Prins der Nederlanden, de latere Willem III, geleerden, kunstenaars en zij worden onthaald met een pracht en praal, die het verklaarbaar maken waarom Pacha Ismail later zijn aandelen moet verko pen. Verdi componeert ter gelegenheid van de opening zijn opera Aïda. Zestig schepen met vorstelijke gasten varen het kanaal op. Als een sprookje uit dui zend en een nacht zo vol pracht en praal zijn de feestelijkheden. De groten der aarde vieren de triomf der schep ping van Ferdinand de Lesseps. En daarmee is dan de droom der Pharao's verwezeplijkt. Pacha Ismail verkoopt echter zijn aandelen aan de Engelsen. Bezorgd als zij daarvoor zijn grijpen de Engelsen in 1882 de eerste de beste gelegenheid aan om de toegan gen tot het Suez- kanaal te bezetten, wanneer de Britse belangen in gevaar komen. Frankrijk, aanvankelijk van hetzelfde voorne men bezield, zet niet door. Verdra gen hebben het En geland toegestaan zijn troepen in Egypte te blijven legeren al is dan ook het Suez-kanaal neutraal gebied. Die troepen wisten van geen wijken, ook al zijn zij gedurende de laatste oorlog danig in gevaar ge weest. De Egyptena ren proberen thans waar te maken wat Pacha Ismail zeide: „Het Suez-kanaal hoort aan Egypte en Egypte niet aan het Suez-kanaal." Maar of zij er in zullen slagen de Engelse troepen van de landengte van Suez te verwijde ren, is een zaak, die met nieuwe ver dragen wel niet op gelost zal worden. aF aan net milde, dik schuimende aan Uw stralend wasgoed Naar wij vernemen heeft de Neder landse organisatie voor Zuiver-Weten- schappeljjk Onderzoek (Z.W.O.) be sloten een aanzienlijk bedrag beschik baar te stellen voor de constructie van een observatorium voor radio- astronomie. Deze nieuwe tak van wetenschap is mogelijk geworden door de ontwikkeling van de korte-golftechniek (radar). Zij houdt zich bezig met de studie van de electromagnetische straling met golf lengten van enkele centimeters tot en kele meters, die uit de hemelruimte de aarde bereikt. Op dit terrein waarop Nederland een vooraanstaande plaats inneemt, zijn reeds zeer belangrijke waarnemingen verricht en ontdekkingen gedaan, die van invloed zijn op de we tenschappelijke inzichten over samen stelling en structuur van een melkweg stelsel. Ook over de processen die zich op de zon afspelen, kan de radio-astro nomie belangrijke gegevens verschaffen. Deze verschillende soorten straling, wel ke de zon uitzendt, hebben grote in vloed op de aard-atmosfeer, in het bij- Naar aanleiding van een door de K-N.A.C. ingediend adres, heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat mee gedeeld, dat van de invoering van de kentekcnregeling voor bromfietsen, zo als thans in het Wegenverkeersregle- meist is bepaald, wegens de daaraan verbonden hoge kosten zal moeten wor den afgezien. Een nieuwe regeling voor de bromfietsen is thans in een gevor derd stadium van voorbereiding. zonder de zogenaamde ionosfeer, die een grote rol speelt bij de radiocommu nicatie over lange afstand. Reeds enige jaren heeft Z.W.O. krachtige steun verleend aan de door samenwerking van de Leidse en Utrechtse sterrenwachten, de P.T.T.. het K.N.M.Ï. en het Philips laborato rium ontstane stichting Radiostraling van zon en melkweg, die o.a. in Koot wijk waarnemingen verricht met n ra darapparaat. dat nog van de Duitse bezetters afkomstig is. In plaats van deze „spiegel" met een middellijn van 1% meter zal de stichting, waarvan prof. dr. J. H. Oort de voorzitter is, nu. daartoe door Z.W.O. in staat ge steld, een parabolische reflector gaan oprichten met een middellijn van 25 meter. Daar deze „spiegel" in alle richtingen draaibaar moet zijn ep de beweging van zon, maan en sterren langs de hemel nauwkeurig moet kun nen volgen, vereist de constructie in genieurswerk van hoge kwaliteit. De bouw zal worden opgedragen aan Werkspoor, dat reeds lange tijd de zorgvuldig opgestelde plannen heeft helpen voorbereiden. Het nieuwe ob servatorium zal het grootste ter we reld worden. De plaats waar het observatorium zal worden gevestigd is nog niet bepaald. De eisen, die aan de omgeving moeten worden gesteld, zijn vrij streng. Storin gen in de ontvangst zijn bijvoorbeeld reeds te verwachten indien op enkele kilometers afstand auto's met hun voort durend vonkende motoren de reflector passeren. Verwacht mag worden, dat met a bouw van het metalen gevaarte en verdere voorbereiding en inrichting het radio-observatorium verschelde jaren gemoeid zullen zijn. Dr. L. A. Veeger, de voorzitter van de Nationale Federatie „Het Wit Gele Kruis", is in de afgelopen nacht te Nij megen overleden. Dr. Veeger, 30 Augustus 1880 te Gro ningen geboren, heeft in zijn geboorte stad gestudeerd en is vervolgens lange tijd huisarts geweest te Schalkhaar. Na dien is hij geneeskundig inspecteur ge- weest, de laatste jaren, tot hij in 1946 die functie neerlegde, ook waarnemend hoofd-inspecteur van de Volksgezond heid. Hij heeft zich zijn leven lang op een zeer uitgebreid gebied van de medische zorg bewogen en daar veel stimulerende arbeid verricht. Zo behoorde hij tot de oprichters van het Wit-Gele Kruis van de Nationale Federatie was hij sify 1846 voorzitter en van de R.K. Art' senvereniging, waarvan hij erelid was- Hij heeft ook het initiatief genomen tot de oprichting van het Paedologisch In stituut en van de MaartenskUn.iek te Nijmegen Hij maakte ook deel uit van het regentencollege van het St. Cani- siusziekenhuis te Nijmegen. De regering beeft besloten de Werk loosheidswet 1 Juli 1952 in werking te doen treden. Over een aantal uitvoe ringsmaatregelen zal nog het advies van de sociaal-Economische Raad worden gevraagd. TweArffV Vacature-Tuin (Arb.) in de m ,w Kamer (de heer Tuin is burge meester van Groningen geworden) heeft üe voorzitter van het centraal stembu- u benoemd verklaard tot lid van dat college de heer J. Roorda te Ter Apel. De heer Roorda is bestuurslid van de Nederlandse Onderwijzersvereniging. Advertentie 5. Zij besloten aan boord van dat schip te gaan. Zij moesten daar een heleboel gangetiet door en overal j stonden er theepotten. Tenslotte kwamen zij bij de i chef van de havenpolitie ia hoogst eigen persoon. Die wilde hen direct in dienst nemen, want hij het erg gemakkelijk, dat zij een eigen boot hadden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4