M' Grof om het vuren te was 2 maanden onderbroken Overleg staken Anti-Britse demonstraties GENERAAL CLARK NOG NIET NAAR ROME D' H )R Tussen neus en lippen J Twee Oostenrijkers in arrest Financiële vraagstukken voor het siekenfondswesen Tot hoofd en hart Onder militair geleide de stad in EGYPTE EN DE SOEDAN ONRUSTIG Egyptische politie krijgt opdracht op onwillige betogers te schieten Truman wacht beslissing van Senaat af Op bevel der Russen Steinstücken ontruimd „DAG DER V.N." Zonnig weer met nachtvorst Acht wedstrijden uitgesteld Nog geen ontslag aan gehuwde ambtenaressen COMMUNISTEN RATIFICEREN OVEREENKOMST VAN PAN MOEN JON aJr IN KANAALZONE IS ALLES RUSTIG Brievenbus kreeg een verfje RIS fiefmycufiuy! Gevierd met talrijke manifestaties 7000 havenarbeiders in W.-Duitsland in staking WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25209 Ministerraad besluit Staatssecretaris over invoering Werkloosheidswet Na twee maanden van onderbreking zuilen morgenochtend om elf uur de besprekingen tussen de geallieerde en communisti sche delegaties over een staken van het vuren in Korea wor den hervat. Generaal Ridgway, de opperbevelhebber der V. N., heeft dit vandaag bekend gemaakt, nadat de roden heden morgen om tien uur aan de verbindingsofficieren van de V. N. te Pan Moen Jon de langverwachte ratificatie van de overeen komst inzake voortzetting van de bestandsbesprekingen had den overhandigd. De verbondenen hebben deze overeenkomst, waarin beide partijen het instellen van neutrale zones en de voorwaarden voor hervatting der besprekingen hebben be paald, reeds eerder bekrachtigd. NA OLIEBRAND IN ZISTERSDORF kJ u QJei i Bartei LOOF IISS' IR A AT 20 TEL. I3439 PELSGEVOERDE JEKKERS BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na ÏL30 uur avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur Drs. H. W. M. ven Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severm. IO NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter' hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weelc, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL en kan niet zeggen, dat de part ner van de Kath. Volkspartij in de regering, de Partij van de Arbeid, in de loop van de jaren lange samenwerking, een goede kijk op het wezen en karakter van haar bond genoot gekregen heeft. Herhaaldelijk blijkt uit de politieke beschouwingen van haar leiders, dat dezen in een zó n geheel andere gedachtensfeer leven, dat men zich onwillekeurig afvraagt, hoe zo'n jarenlange politieke samenwerking mogelijk is geweest en nóg is. Een duidelijk bewijs van het boven staande is te constateren in de wijze, waarop de twee socialistische bladen „Het Vrije Volk" en „Het Parool" op het jongste congres van de K.V.P. reage ren. Het Vrije Volk is van mening, dat de actie-Duynstee haar succes al wel als geïncasseerd mag beschouwen. Het blad zegt, dat er een kennelijke trek naar rechts valt te bespeuren en schrijft dan letterlijk: „Wij zullen uiteraard moeten af wachten. hoe de verhoudingen zich m de politieke practijk gaan ontwikke len. Maar het is goed, dat op dit geluid acht wordt geslagen. Het zou ook goed zijn, wanneer de K.V.P. tijdig zou willen beseffen, dat zij niet onder alle omstandigheden een soort exclusief eerste-keuzerecht ook in feite verwe zenlijken kan." Wist het Vrije Volk haar oordeel nog in zakelijke en beheerste termen te ken nen te geven, Pieter 't Hoen van „Het Parool', alias de heer Frans Goedhart, lid der Tweede Kamer voor de P.v.d.A., meent niet beter te kunnen doen dan op de K.V.P. zijn grofste geschut te richten. Wij zullen uit zijn artikel enige passages citeren, opdat onze le zers precies weten, welke mentaliteit er leeft in de kringen der P.v.d.A. en hoe dezen over de politiek der Kath. Volks partij denken. „Op één punt aldus Pieter t Hoen was men op het K.V.P.-con- gres bijzonder duidelijk. Men blijft voorstander van zeer grote gezinnen De niet-katholieken blijven de K.V.P. er onverminderd van verdenken, dat dit een onderdeel is van haar alge mene streven om de katholieke macht in Nederland zo snel mogelijk uit te breiden tot een katholieke meerder heid. Afgezien hiervan blijven alle mensen, die niet uitsluitend mystiek, maar ook nog een klein beetje ver standelijk denken, zich afvragen, wat voor zin het heeft, indien het Neder landse volk, dat sinds kort het wereld record overbevolking op zijn naam heeft gekregen, voortgaat met het nemen van maatregelen, die in elk geval niet tot uitwerking hbben, dal 4 het geboortecijfer een beetje terug loopt. Tot de K.V.P. is dit echter nog niet doorgedrongen. Zij „eist" een reëel welvaartspeil voor het grote gezin, waarmede zij bedoelt, dat steeds meer kinderbijslag gegeven moet wor den, zodat men op de duur de toestand in Nederland zou krijgen, dat de lonen onderscheiden zouden moeten worden Jp Jonpn voor normale en lonen voor ieké gezinnen. Na alles, wat er P dit terrein in Nederland reeds ge peurd is. kan men van de K V P slechts zeggen que l'appétit vient en mangeant!" Pieter 't Hoen besluit zijn artikel al dus: „Wie samen met de K.V.P. regeert moet zeer grote concessies aan de K.V.P, doen en achteraf mag hij de politieke rekening alleen betalen. Het is een nogal onbehaaglijke positie en men moet zich er eigenlijk over verwonderen, dat de P.v.d.A. zo lang met deze positie genoe gen heeft genomen". Tot zover de schrijver in „Het Parool". Weet U, Pieter 't Hoen, waaover w ij ons nu zo verwonderen? Dat de K.V.P.-leiding deze verdacht makingen door leden met wie zij in allerlei parlementaire commissies ten nauwste samenwerkt, b 1 ij f t dulden. Dat zij niet in lange rhetorische rede voeringen, maar in enkele korte bewoor dingen aan de P.v.d.A.-leiding de vraag stelt: is dit inderdaad uw mening over de politiek die de K.V.P. voert? Ja of neen. En uit het antwoord de politieke consequenties trekt, zo niet onmiddellijk, dan toch in de zeer nabije toekomst. Wij laten dan voor Pieter 't Hoen voor zijn „moedig" en grof optreden gaarne het door Het Parool altijd met zo'n kwis tige hand rondgestrooide „eikenloof mèt rupsen". De ministerraad heeft besloten het ontslag van de gehuwde ambtenaressen tot nader order op te schorten. Een com missie, welke deze aangelegenheid on derzoekt, heeft nj. haar verslag nog niet uitgebracht. Voor de zender Hilversum I spreekt Vrijdagavond kwart over zeven de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn over de betekenis van de invoering van de Werkloosheids wet. Honderdvijftig communistische straal jagers van het type MG-15 hebben gis teren deelgenomen aan het grootste luchtgevecht van straalvliegtuigen bo ven Korea. Zes en negentig straaljagers, Sebres en Thunderjets en een aantal B-29 superforten moesten golf na golf de rode jagers afslaan. Aan de chef van de generale staf der Amerikaanse luchtmacht, gene raal Hoyt Vandenberg, is gisteren op een persconferentie te Washington onder meer de vraag gesteld of Rus sen de vliegtuigen besturen, die de Chinese communisten boven Korea gebruiken en waarop hun kentekenen zijn aangebracht. „De „M.I.G.'s" wor den door Russisch sprekende piloten bestuurd", antwoordde generaal Van denberg. „Een ieder kan zijn eigen conclusies uit mijn mededeling trek ken". Omtrent de resultaten van de strijd tussen de Amerikaanse en de in de Sovjet-Unie vervaardigde straaljagers zeide Vandenberg: „Van de vijftien ge leverde gevechten wonnen wij er veer tien en verloren er een". Hij voegde hieraan toe: „Over het geheel genomen zijn de verliezen der geallieerde lucht macht boven Korea geringd gezien de grote steun, die wij aan de grondstrijd krachten verlenen door de vijandelijke troepen aan het front vanaf geringe hoogte te bombarderen en te mitraille ren". Volgens een communiqué dat het achtste leger in Korea vandaag heeft uitgegeven, hebben gepantserde afde lingen en infanterie der verbondenen in de buurt van Kumsong ruim honderd Chinese bunkers vernield. Op het groot ste gedeelte van het front maakten de manschappen der V.N. kleine vorderin gen, terwijl de tegenstander uit ingegra ven stellingen hevige tegenstand bood. M«4 il It Ml IIIMMIMMII II III UtHHIHININM II W apenstilstandsbespreking wordt hervat Gewapende Britse soldaten begeleiden twee Engelse huisvrouwen, die bood schappen gaan doen in Ismaïlia in Egypte. De soldaat rechts helpt de baby mand dragen. Na de jongste troebelen mogen de echtgenoten van het Britse personeel zich niet zonder militaAr geleide op straat begeven. Het Witte Huis heeft gisteravond be- kend gemaakt, dat president Truman besloten heeft generaal Mark Clark tij dens het reces van het Congress nog niet tot ambassadeur bij het Vaticaan te be noemen, aldus melden A.P. en tJ.P. Jo seph Short, de perschef van de president, verklaarde, dat Truman's besluit geba seerd was op de mening van juristen, die verklaard hebben, dat generaal Clark tijdens het reces van het Congress niet als zodanig benoemd kon worden zon der zijn milftaire status te verliezen. Generaal Clark wenste n.l. zjjn rang in net leger niet op te geven. Het besluit om Mark Clark niet tijdens het; reces van het Congress te benoemen, maar eerst het besluit van de Senaat af te wachten, betekent, dat de gehele zaak maandenlang aangehouden zal worden. De Senaat moet n.l. «je benoeming van ambassadeurs goedkeuren. Bovendien wenst Tiuman een wet te doen aanne men om Clark uit te zonderen van een oude wet, volgens welke legerofficieren geen burger yke posten mogen bekleden. Noch de goedkeuring Van een dergelijke wet. noch generaal dark's benoeming kunnen behandeld worden, voordat het Congress in Januari weer bijeen komt. Zoals onze Romeinse correspondent Maandag reeds heeft gemeld koesterde Truman aanvankelijk het plan 0m gene raal Clark onmiddellijk ais ambassadeur ,ad interim" naar Rome te zenden, door gebruik te maken van een „reces ap pointment", om de Senaat zodoende voor een fait accompli te stellen. Zaterdagmiddag is de benoeming van generaal Clark bekend gemaakt, hetgeen vooral in protestantse kringen protest uitlokte. Truman's perschef deelde voorts mee, dat generaal Clark nog enige werk- Fouad Serag El Din Pasja, de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, heeft de politie order gegeven op demonstranten te schieten, die een bevel om uiteen tc gaan niet opvolgen. Op een persconferentie verklaarde hij, dat het de monstratieverbod van de regering nog steeds van kracht was. Hij zei, dat „on verantwoordelijke elementen" zich gisteren tussen de rouwenden hadden ge mengd, die de slachtoffers van de jongste gebeurtenissen herdachten. Zijn waar schuwing kwam na grote demonstraties in alle delen van Egypte en de Soedan, tijdens welke de politie in Alexandrië overigens al van haar vuurwapens en in Cairo van traangas gebruik moest maken In Cairo kwam één demonstrant om het leven. In alle Egyptische steden stroomden gisteren anti-Britse demonstranten door de straten. In Cairo trok een menigte van duizenden mensen uit een van de slechtst bekend staande buurten van de stad over de Boulac-brug naar de Eu ropese Zamalek-wijk, die op een groot eiland in de Nijl gelegen is. Voor het gebouw van de Russische legatie in Za- malek riepen zij pro-Russische slagzin nen. Voordat de politie hen over de brug teruggedreven had, hadden ette lijke winkelruiten het moeten ontgelden. Andere demonstranten in Cairo eis ten wapens. Eén hunner zwaaide met een revolver en riep: „Zo zullen wij met Attlee spreken". Te Cairo werden de flessen op een vrachtauto van de pepsi-cola fabriek in scherven gegooid, een reclameplaat voor een Westerse film verscheurd en wat ruiten inge worpen. De winkeliers lieten de rol luiken neer. Zij waren op de dag van de nationale rouw gesloten. Britse mi litaire woordvoerders verklaarden, dat in de kanaalzone „alles rustig" was. A. P. meldt uit Suez, dat daar duizend mensen zonder incidenten gedemon streerd hebben. In Alexandrië, de tweede stad van Egypte, heeft de poli tie het vuur geopend op een mensen menigte, die weigerde zich te versprei den. Er zijn geen berichten over slacht offers binnengekomen. Het Britse ministerie van Oorlog heeft meegedeeld uit de Soedan be richt gekregen te hebben, dat de Egyptische troepen bevel hebben ont vangen zo nodig met geweld in de Soedan te blijven. Het bericht luidde: „Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de Egyptische comman dant bevel gekregen heeft, dat de Russische autoriteiten hebben de arrestatie bevolen van twee Oostenrij kers in verband met de geweldige brand in de olievelden van Zistersdorf, in de Sovjet-zone van Oostenrijk. De Oostenrijkse politie kreeg opdracht over Ie gaan tot de arrestatie van de direc teur van een tankstation in de olievel- 5~en' Helmuth Klein genaamd, en het noofd van de plaatselijke brandweer, Lowetzky. De oliebrand, die Maandagmiddag is Hitgebroken na de ontploffing van een tank van vijf duizend ton olie, is gister avond uit zichzelf geheel gedoofd, aldus meldt Reuter. Russische ingenieurs heb ben een tweede ramp weten te voorko men, toen een andere tank, die door de ontploffing van de eerste olietank was öeschadigd, eveneens dreigde te ont ploffen. Zij pompten water onder de olie in deze tank teneinde het peil van de vloeistof boven een verbindingspijp met de brandende tank te doen stijgen. Het betrokken district was gisteren de gehele dag afgezet door Russische troepen en gewapende Oostenrijkse fabriekswachten. De vlammen schoten in de nacht van Maandag op Dinsdag zo hoog op, dat ze in het zestig kilo meter verwijderde Wenen zichtbaar waren. Het communistische blad „Der Abend" beweerde gisteravond, dat Amerikaanse agenten verantwoordelijk zijn voor de brand. Een soortgelijke beschuldiging werd verleden jaar geuit bij een brand in de olievelden van Malacky aan de andere kant van de grens, in Tsjecho- slowakije. zaamheden wil voltooien in zijn huidige militaire functie, alvorens zijn even tuele diplomatieke post te aanvaarden. „Generaal Clark acht het beter te wach ten tot het Congress weer bijeenkomt," aldus verklaarde Short. Tom Connally, voorzitter van de Ame rikaanse Senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen, heeft verklaard, dat hij zich zal verzetten tegen de be noeming van generaal Mark Ciark als Amerikaans ambassadeur bij het Vati- caan. •WinPdHi^,rl°gAeeft Clark velen van de To'vlsï iiTt - National Guard van Jn staat opgeofferd bij het oversteken van de Ranpido-rivier. Ik meen uit zijn gedrag in die kwestie te moeten concluderen, dat hij op generlei vtair verantwoordelijke post in het f! ll™Je leve" benoemd be- h00r<L In' t° vei'telde Connally aan de pers Zijn houding is veelbete kenend, w^tzijncommisfie zal de no minatie van Clark moeten beoordelen. De Oost-Duitse volkspolitie heeft zich gisteren op Russisch bevel teruggetrok- ken uit het omstreden dorp Steinstücke.\ aan de buitenrand van Berlijn, dat zij vijf dagen bezet heeft gehouden. Dit ge beurde, nadat de Russen de Amerikaan se autoriteiten hadden laten weten, dat zij de Oost-Duitse politie bevel zouden geven het dorp te verlaten en dat daar na dan een gezamenlijk onderzoek naar de uiteindelijke status van het dorp zou kunnen worden ingesteld. Van Ameri kaanse zijde heeft men eveneens het idee geopperd een Amerikaans-Russische commissie te laten onderzoeken, welke partij rechten kan laten gelden op het "igenaardig gelegen dorp. De Oost-Duitse staat Brandenburg laat rechten gelden op het dorp, dat door vijftig gezinnen bewoond wordt, en wijst daarbij op oude documenten. Van Wes telijke zijde wordt betoogd, dat Stein stücken sinds 1945 deel van de Ameri kaanse sector van Berlijn uitmaakt. Het dorp vormt enigszins een eiland buiten de grens van de Amerikaanse sector en die van de Russische zone. Gedurende de communistische bezet ting die vijf dagen geduurd heeft, is Steinstücken vrijwel niet veranderd. De tijdelijke machthebbers hebben meteen de enige brievenbus van Steinstücken maar een nieuw verfje gegeven en er het bekende bordje „nat" hij geplatst. Toen de Oost-Duitsers weer waren ver trokken stond onder „nat" heel laconiek „bedankt hoor" Egyptische troepen de Soedan niet mogen verlaten, zelfs indien dit het gebruik van geweld tegen het bestuur van de Soedan noodzakelijk maakt". Naar Reuter meldt herziet de con stitutionele commissie in de Soedan haar verzoek aan de V.N. tot instelling van een V.N-commissie om de Soedan te besturen. De Britse regering zou het verzoek namelijk alleen willen steunen als het beoogde internationale orgaan de gouverneur-generaal niet zou ver vangen. In Beiroet, de Libanon, heeft de po litie gisteren eveneens het vuur ge opend op studenten, die een demonstra tie hielden om de Egyptische eisen tegenover Groot-Brittannië kracht bij te zetten. Op zijn minst zijn drie stu denten ernstig gewond. De leiding van de demonstratie was in handen van de dochters van Riad Solh, een oud-pre mier van Libanon, die in Juli vermoord werd. e ziekenfondsverzekering ziet zich voor grote financiële problemen geplaatst, in het bijzonder als ge volg van de stijging der prijzen van goe deren en diensten in de laatste jaren, de toenemende vraag naar bepaalde soorten geneeskundige verzorging, welke de Al gemene Ziekenfondsen verlenen, en de uitbreiding, welke de kring der ver plicht verzekerden met ingang van 1 Ja nuari 1951 heeft ondergaan door de opne ming daarin van ettelijke honderddui zenden ouden van dagen en rentetrek kers, die vroeger in het bedrijfsleven et. Rijk subsidieert de vrijwillige verzekering in 1951 met 10 mil- lioen; voor 1952 is een Rijkssubsi die van 8 millioen in uitzicht gesteld. De premie voor de verplichte verzeke ring wordt half door de werkgevers en half door de werknemers betaald, maar de vrijwillig-verzekerden moeten hun premie alleen opbrengen. Een premie van ƒ1.60 tot ƒ2.60 per week voor een. echtpaar met kinderen beneden 16 jaar is voor de talrijke vrijwillig-verzekerden met lage inkomens een zeer zware last. Vrijwillig-verzekerden van 65 jaar en werkzaam zijn geweest en die slechts ouder genieten een zekere premie-reduc- een deel betalen van de premie, welke nodig zou zijn om de kosten van hun verzekering te dekken. De kosten van genees- en verband middelen per verplicht-verzekerde, welke kosten in 1949 ƒ5.07 bedroegen, worden voor 1951 op ƒ5.95 en voor 1952 op ƒ6.25 geraamd. Voor de specialistische hulp zijn deze bedragen respectievelijk 4.07, 5.30 en 5.70; voor de tandheelkundige hulp ƒ2, 2.50 en ƒ2.80; en voor de zieken- huisverpleging 6.40, 9.40 en 10.70. De kosten van de vergoeding voor sanatoriumverpleging per verplicht- verzekerde bedroegen in 1949 1.92, maar moeten voor 1951 op ƒ2.95 en voor 1952 op ƒ3.35 worden geraamd. Voor de beheerskosten der Algemene Ziekenfondsen zijn deze bedragen voor 1949 2.90 en voor 1951 en 1952 3.30, bij welke stijging in aanmerking moe ten worden genomen de stijging van de lonen en de invoering van pensioenre gelingen voor ziekenfondspersoneel. Vermelding verdient ook de instelling bij wet van een Praeventiefond* ten bate van maatregelen om ziekten te voorkomen en om de gezondheid te be vorderen. In dat Praeventiefonds wordt uit de opbrengst van de premie der ver plichte ziekenfondsverzekering jaarlijks 4 millioen gulden gestort en voorts gedu rende 3 jaren (het laatste in 1952) jaar lijks 2 millioen ter bekostiging van extra voedingsmiddelen ten behoeve van ver plicht-verzekerde tuberculoselijders, die thuis worden verpleegd. De vrijwillige verzekering heeft met soortgelijke uitgavenstijgingen te kam pen als de verplichte. De premie voor de vrijwillige verze kering is reeds herhaaldelijk verhoogd, Over de jaren 1941-1949 is de vrijwillige verzekering gesubsidieerd met in totaal 35 millioen gulden uit de opbrengst van de premie der verplichte verzekering en tie, maar men moet zich afvragen, hoe, wanneer verdere premieverhoging plaats vindt, de vrijwillig-verzekerden met smalle beurzen de premie kunnen op brengen, welke noodzakelijk is om, door het Rijkssubsidie aangevuld, de kosten der verzekering te dekken. Wat betreft de premie der verplichte verzekering, de opbrengst daarvan is verhoogd ten gevolge van de stijging der lonen van de verplicht-verzekerden, van welke lonen de premie een zeker percen tage vormt. Maar de stijging van de pre mie-opbrengst houdt geen gelijke tred met de kostenstijging voor de verplichte verzekering. Afgaande op de tot dusverre beschik bare gegeven, moet men voor de ver plichte verzekering voor 1951 een na delig saldo van 21 millioen en voor 1952 een nadelig saldo van 41 millioen gulden ramen. De gegevens betreffen de premievaststellingen komen slechts geleidelijk van de Raden van Arbeid en de Bedrijfsverenigingen binnen en kunnen nog wel wijzigingen in het beeld van de premie-opbrengst ver oorzaken, maar op het ogenblik kan men moeilijk anders dan van nadelige saldi tot de hierboven genoemde groot ten uitgaan. Daarbij is, voor wat 1952 betreft, dan nog geen rekening ge houden met de mogelijkheid van zeke re kostenverhogende factoren, welke zich misschien nog zullen laten gelden. Het tekort van de verplichte verzeke ring over 1951 zal worden gedekt uit de reserve, maar een zeker deel van de re serve moet in stand worden gehouden, omdat daarmede conjunctuurschomme lingen opgevangen en de ziekenfondsen aan de nodige kasmiddelen geholpen moeten kunnen worden. De premie voor de verplichte verzeke ring bedraagt thans 3.6 pet. van het loon. (Zij wordt geheven over een dagloon van ten hoogste 14) Elke verhoging van het percentage me* 0.2 vermindert het tekort met bijna 10 millioen gulden. Om het tekort over 1952 4TImnLenrinüe'f4RV1lt4l^eVnnn„t0itqa^ geen andere dek: 4,5 millioen uit 's Rijks kas. Voor 1950 is het tekort der vrijwillige verzekering op 16.5 millioen geraamd; in de dekking hiervan is nog niet geheel voorzien. In 1951 is een gewijzigde subsidieregeling tot stand gekomen, als gevolg waarvan de Algemene Ziekenfondsen in de on derscheidene gedeelten des lands de pre mie op verschillende bedragen hebben vastgesteld. Zij loopt op het ogenblik uiteen van ƒ0.80 tot ƒ1.30 per persoon per week (met premievrijdom voor in wonende kinderen beneden 16 jaar) en Administrateur verdere verhogingen zijn al aangekon digd. Nu groepen vrijwillig-verzekerden, die vroeger in het bedrijfsleven werk zaam zijn geweest, naar de verplichte verzekering zijn overgebracht, wordt geen aanleiding meer aanwezig geacht tot verdere subsidiëring van de vrijwil lige verzekering uit de opbrengst van de premie der verplichte. kingsmiddelen in aanmerking zouden komen, de premie dus op ruim 4.4 pet. moeten worden vastgesteld, maar een dergelijke verhoging zou de loon. en prijspolitiek der Regering doorkruiser. Taak der Regering is, enerzijds de be langen der. volksgezondheid te beharti gen, anderzijds rekening te houden met de middelen, welke daarvoor ter be schikking kunnen worden gesteld. A. J. LUIKINGA, bij de Ziekenfondsraad. Advertentie Verwachting Ter gelegenheid van de „Dag van de Verenigde Naties" hebben vandaag in binnen, en buitenland talrijke manifes taties plaatsgevonden. De opperbevelheb ber van de verbonden strijdkrachten in Korea, generaal Ridgway, heeft een ver klaring uitgegeven waarin hij zegt, dat de Verenigde Naties aan gezag en pres tige zullen winnen, ondanks het feit dat deze organisatie zich geplaatst heeft gezien voor „vraagstukken, welker op lossing nimmer de bedoeling van haar oprichting is geweest". „Gekweld door obstructie, zijn haar successen toch al tijd opmerkelijker dan haar mislukkin gen geweest", aldus verklaarde Ridg way- Men moet het geluk niet achteloos uit handen geven Excentrieke candidaten overziet na bijv. een De Britse verkiezings- vierjarige parlementaire campagne heeft weer de gebruikelijke excentrieke figuren opgeleverd, die een kansje willen wagen in het Lagerhuis een ze tel te krijgen. Zo heeft een V-jarige Schot, de heer A. E. Pickard, zich als „onafhankelijk mïllion- nair" candidaat gesteld. Hij heeft de autoriteiten ver teld, toen hij zijn 150 pond deponeerde, die hij kwijt is als hij minder dan een achtste der uit gebrachte stemmen haalt, dat zijn leuze was „maak ze aan het lachen" en zijn verkiezingsprogram luid de: „blijf uit handen der politie." Pickard bezit heel wat onroerend goed in Glas gow, waaronder een aan tal bioscopen en men zegt, dat hij acht grote auto's heeft voor zijn particulier gebruik. Het liefst rijdt hij echter in een Mercedes uit.... 1903. William Brownring, een ongehuwde boer, die als onafhankelijke te Pen rith in Schotland meedoet, is ook een ietwat buitenis sige figuur. Hij staat op de bres voor de bij de wet geoorloofde koeiengevech- ten; requisitie van edel stenen en juwelen om de importen te betalen en verlaging van de leer plicht van 15 tot 12 jaar. Alexander Hancock, een schoenfabrikant tra ruste, treedt op tegen Winston Churchill in hel district Woodford aan de rand van Londen. Han cock is voorstander van de 1-uur-per-dag-werk- week. Vorig jaar kwam hij voor het eerst tegen Churchill uit en wist toen 10.488 stemmen te vergaren, tegen de oud- premier 27.688. De enige onafhankelij ke, die serieuze kans maakt te winnen is W. J. Brown. Zijn leuze is: „een appel per dag houdt de dokter buiten de deur." V vindt deze leuzen van deze excentrieke lie den natuurlijk ietwat be lachelijk en terecht. Maar ■is u de leuzen van se rieuze partij candidaten periode, kunt u dan dik wijls ook niet moeilijk een glimlach onderdruk kend Eén-persoons immi gratiebureau Julian Hermanowski, een in Amerika geboren fabrieksarbeider, die bij het begin van de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers in Polen werd gearresteerd en vijf jaar in concentratiekampen doorbracht, is een één persoons immigratiebu reau geworden. Door per soonlijk borg te staan heeft hij 114 ontheem den uit kampen van de internationale vluchtelin genorganisatie in staat ge steld zich in Detroit te vestigen. Voorts heeft hij een aantal inwoners van Detroit overgehaald om voor 163 andere vluchte lingen borg te staan. Ook heeft hij financiële hulp verleend aan 42 vluchte lingen-immigranten. Her manowski is een edel mens. Hij heeft zelf in de Duitse concentratie kampen zijn vrouw en achtjarig zoontje verlo ren. Hij weet, wat een concentratiekamp bete kent en zijn levensideaal is zoveel mogelijk ont heemden te helpen. Donderdagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en zwakke wind. Op vele plaatsen zware nachtvorst en liier en daar ochtendmist. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Zon: 7.20—17.27 Maan: 0.5215.41 Jacek Karpowicz, vroeger een bekend schrijver in Polen, heeft thans een van de interessantste ateliers in Parijs. Karpowicz maakt poppen van leidende internationale politieke figuren, die veel bekijks hebben, omdat zijn caricaturen zo'n grote gelijkenis tonen. Op z'n knie ziet men president Vincent Auriol, aan z'n voeten maarschalk Tito, op de ach tergrond generaal Mac Arthur. (Van onze weerkundige medewerker) Er kwamen de afgelopen nachten lichte tot zware nachtvorsten voor in ons land. Vooral gisterochtend werden lage temperaturen gemeten van min 2 tot min 3 graden Celsius. Op het vlieg veld Deelen bij Arnhem werd zelfs min 4 graden gemeten, en aan de grond zelfs nog enkele graden lager. Ons land ligt onder invloed van een hogedruk- gebied, dat zich de laatste vierentwintig uur vooral over West-Europa heeft uit gestrekt Dit houdt een zwakke Noor delijke luchtstroming in stand, waar door het weer een koud en in de kustgebieden overdag af en toe een guur karakter heeft, als gevolg van de enkele buien die aldaar nog optreden. De regen, die er de laatste dagen is ge vallen, is nog steeds van zeer weinig betekenis, zodat October met op de meeste plaatsen nog geen vijf m.m. neerslag nog steeds een abnormaal droge maand blijft. Ook in de komende da gen kan nog rustig weer verwacht wor den met overdag een zonnetje en in de nacht lichte tot sterke nachtvorsten. In verband met de interland voetbal wedstrijd NederlandFinland, welke Zaterdag 27 October te Rotterdam wordt gespeeld, zijn de volgende eerste klassewedstrijden, die vooir Zondag 28 October waren vastgesteld, uitgesteld: HermesDWS. VitesseRCH, ADO Eindhoven. FeijenoordBW, DHC SVV. LongaSparta, LimburgiaPSV en ChèvremontHBS. Gisteren waren ongeveer zevenduizend havenarbeiders in Hamburg en Bremen in staking ter ondersteuning van eisen voor hogere Ionen. De staking wordt niet gesteund door de betrokken vak vereniging. Naar Reuter en A.P. melden hebben de communisten tot deze staking in de twee grootste zeehavens van Noord-Duitsland aangezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1