in Suez-kanaalzone handhaven elke schrijft Morrison aan zijn Amerik. collega Hoofdkwartier Midden-Oosten op het eiland Cyprus? VIJFDUIZEND MENSEN IN ZUID-ITALIË DAKLOOS Overstelpende aanvoer van suikerbieten De Hollandte Halfweg kan toevoer niet snel genoeg verwerken I Nationale premielening voor woningbouw „Vriendschappelijke" sfeer te Pan Moen Jon Een moeilijk ambt Roden bezetten opnieuw dorpje Steinstücken Tussen neus en lippen Zware stormen en overstromingen Weer straaljager verongelukt Dwangarbeid onder de loupe Optimistische geluiden over kansen op een regeling in de oorlog Tot hoofd en hart Drie West-Berlijnse agenten en een journalist in de val weer Eén slachtoffer HONDERDVIJFTIG SCHEPEN WACHTEN OP LOSSING PROTESTACTIE van Protestanten Zondag a.s. in de V. S. Verkorte werktijd in zeepfabriek Landbouwproductie groter in Indonesië DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25210 Tegen benoeming van Clark MINISTERRAAD ACGOORP MET: U.N.O.-commissie vraagt alle regeringen inlichtingen I VICQ LEDEREN KLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphhjsstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severn». HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoog;a. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. ENGELAND ZAL POSITIE .MmmmiHiiiiiHitiiiMiMimmHtmiHMmHiiiiiitiHiiiiimiiiMHHmiimMMmtHmMHHiiHtHiHmHiiitiiiiifiiHiiiiMiiiriiiiir Meer dan 70 ■personen kwamen: om het leven en duizenden werden dakloos ten gevolge van de hevige onweersstorm en en regens, welke Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië teisterden. Brandweerlieden in een plaatsje op Sicilië brengen kinderen in veiligheid. In Ztrid-Italië heeft opnie#w een zwa re storm gewoed. Alleen al op Calabrië is het aantal slachtoffers van de natuur rampen daardoor gestegen tot 71. Meer dan vijfduizend mensen zijn dakloos ge worden. Op Sicilië, dat ook door de storm geteisterd werd, stroomt nu reeds vier dagen lang lava uit de Etna. De lava heeft nog geen schade aangericht. Ook in Noord-Italië zijn de rivieren door de zware regenval van de laatste dagen buiten hun oevers getreden. De v.eg van Milaan naar Bergamo staat ge deeltelijk onder water. Uit Genua, Va- rcsc en Alessandrië worden eveneens ri r, 'T11 n e e n gemeld. Doordat een r de stormen verzwakte brug in San Lorenzelh Catagorio bij Reggio, Cala brië, instortte, zijn gisteren negen ar beiders om het leven gekomen. Toen de brug instortte, wisten drie anderen zich nog in veiligheid te stellen. Vanmorgen is een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden, die tegelijk met een aantal andere vliegtuigen boven Twerrthe aan het oefenen was, boven Hengelo in brand gevlogen en bjj Borne neergestort. He machine brandde vol ledig uit. Eén lid van de bemanning is om het leven gekomen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft in een vertrouwelijk en persoonlijk schrijven aan zijn Amerikaanse collega Acheson verklaard, dat de Britse regering! voornemens is de positie van Engeland in de Suez-kanaalzone „tot elke prijs te handhaven", aldus meldt Reuter uit Washington. Morrison stelde verder voor onverwijld een opperbevelhebben voor de verdediging van het Midden-Oosten te benoemen. Hij was van mening, dat nu Egypte zijn mede werking heeft geweigerd het hoofdkwartier het beste' op het eiland Cyprus zou kunnen worden gevestigd. Zeven naties, Amerika, Frankrijk, Engeland, Turkije, Nieuw-Zeeland, Australië en Zuid-Afrika, hebben ondertussen Israël en alle Arabische staten, met uitzondering van Egypte, reeds meegedeeld dat zij, on danks de Egyptische weigering om deel te nemen, zullen voortgaan met het organiseren van een verdedigingsstelsel voor het Midden-Oosten. „Indien de Egyptische regering zou pogen de Britse strijdkrachten in de Suezkanaalzone te blokkeren, zal Enge land, teneinde hun veiligheid en die van de bevolking van de Soedan te verzeke ren, de reeds opgestelde plannen voor een tegenblokkade ten uitvoer brengen," aldus heeft Morrison verder aan Ache son meegedeeld. Morrison's persoonlijke schrijven is door Acheson op dezelfde wijze beant woord. Naar verluidt heeft hij de Brit se minister van Buitenlandse Zaken hierin verzekerd, dat Engeland kon rekenen op de morele steun der V.S. Ook heeft Acheson, naar verluidt, Morrison gewezen op het „belang om rekening te houden met de mening der Arabische landen". Voorts zou hij Morrison hebben gewezen op de „noodzaak van het zorgvuldig over wegen van alle stappen naast die wel ke vermoedelijk noodzakelijk zullen zijn. Het verluidt dat Morrison een overeenkomstig schrijven heeft gezon den aan zijn Franse collega Schuman. Te Suez hebben in de afgelopen dagen Egyptische arbeiders, die belast zijn met het aanbrengen van extra-lichten in de boeg der schepen, die het kanaal door varen, geweigerd deze lichten in Britse schepen aan te brengen. De Britse ma rine heeft daarop medegedeeld, dat zij ihans voor het aanbrengen dezer lich ten zal zorg dragen. Ook andere maat regelen van Egyptische zijde worden on gedaan gemaakt. Egyptische arbeiders in Suez leggen in steeds groter wordende aantallen het werk neer. B|j Jsmailia is gisteren een Brits con- vooi beschoten, maar er zijn geen slacht- (Van een onzer verslaggevers) T>e plotselinge overstelpende aanvoer vam suikerbieten bjj de Suikerfabriek ••Holland" te Halfweg heeft de directie gisteren doen besluiten een aantal sche den door te sturen naar Breda, omdat er bij „Holland" niet voldoende gelegen- "eid is, deze op korte termijn te lossen. Ongeveer honderdvijftig binnenvaart- Kchepen volgeladen met bieten uit Noord- en Zuid-Holland, de Wieringermeer en de Noord-Oostpolder liggen reeds langer dan een week in de Ringvaart te Wachten op ontvrachting, hetgeen én voor de schippers én voor de fabriek een financieel nadeel betekent. het offers gemeld. Schildwachten bij een Britse wegversperring hebben het vuur geopend op een Egyptische bus, die door de versperring probeerde heen te rijden. Inmiddels blijven Britse troepen zich ingraven op strategische punten tussen Port Said en Fayid. Soldaten zijn druk bezig barricades van zandzakken op te werpen bij Abbas Key, de militaire ha ven van Port Said. Op de honderd twin tig kilometer lange verkeersweg tussen Port Said en Fayid wemelt het van de militaire auto's, patrouilles, vrachtwa gens en konvooien, die góederen afleve ren aan de tientallen kampen in de zone. „Empress of Australia" is gister middag met een aantal evacué's en de vrouwen en kinderen van 270 militairen, die van Engeland naar Egypte gekomen waren, maar niet aan land mochten gaan, uit de kanaalzone naar Engeland vertrokken. De Nationale Evangelische Vereni ging in Amerika heeft alle protestanten opgeroepen aanstaande Zondag voor hun kerken bijeen te komen om te pro testeren tegen de benoeming' van een Amerikaanse ambassadeur bij de Hei lige Stoel. Zondag is hervormingsdag. Een woordvoerder van de vereniging verklaarde, dat handtekeningen ingeza meld zouden worden voor petities, die naar president Truman en de sena toren gezonden zouden worden in een poging om de goedkeuring door de Senaat van de benoeming van generaal Mark Clark te voorkomen. De vereniging telt vijftienhonderdduizend leden en haar .godsdienstoefeningen worden door ongeveer tien millioen ge lovigen bijgewoond, aldus meldt A.P. De vijf kranen op het emplacement van „Holland" werken practisch dag en nacht om de grote toevloed zo veel mogelijk te kunnen verwerken. Drie kranen zijn bestemd voor „het lossen van vrachtwagens, waarvan er per dag ongeveer 400 aankomen. De fabriek, die de organisatie van het vrachtautover- voer zelf in handen heeft en de aan voer practisch geheel kan regelen, on dervindt daarin weinig moeilijkheden. Het vervoer per schip echter wordt geregeld door z.g. scheepsbevrachters, die in de suikergebieden schippers aanne men voor het bietenvervoer naar de fabriek, die met bepaalde schippers een contract aangaat voor de hele bie tencampagne. De overstelpende aan voer nu is ontstaan doordat een sche- penvrachter, met name die uit de Noord-Oostpolder, dagelijks grote ladingen naar de fabriek liet brengen, terwijl de fabriek zelf eveneens voor aanvoer zorgde. Van de zijde van de schippersbazen deelde men ons mede, dat een onvoldoende contact tussen de fabriek en de betreffende schepen- vrachter de oorzaak is geweest van het feit, dat thans honderdvijftig schepen liggen te wachten op ontvrachting. De directie heeft gisteren derhalve maat regelen getroffen door een aantal sche pen naar Breda te sturen, waar de sui kerfabriek op het ogenblik zeer weinig aanvoer heeft. De oorzaak hiervan schrijft men toe aan het goede najaar, dat de Zeeuwse boeren er van terughoudt om nu reeds de bieten te gaan rooien. Deze groeien namelijk uitstekend en zullen over een paar weken aanmer kelijk meer opleveren dan thans. In het Noorden echter is men vlotter geweest met het rooien, omdat men de schrik van het vorig jaar nog te pakken heeft, toen het regenachtige seizoen het rooien aanmerkelijk be moeilijkte en er gemiddeld 30 pet. „tar" aan de bieten bleef hangen, waardoor ongeveer een derde van elke lading aan klei en losse grond verloren ging- Ondanks het feit, dat de fabriek in tegenstelling tot verleden jaar met een twee-ploegenstelsel werkt, wordt er op het ogenblik op volle toeren ge draaid. Gisteravond na tien uur is men doorgegaan met het lossen van de wach tende schepen en het laden van de schepen met bietenpulp- Men kan dus zeggen dat er practisch continu wordt gewerkt, zodat er per dag liefst 2700 ton bieten in de fabriek worden ver werkt. Luchtfoto van de suikerfabriek te Half weg, waar dag en nacht gewerkt wordt om de grote aanvoer op te vangen. Rechts onder een deel van de bieten schepen, die op lossing wachten. De ministerraad heeft zich in principe verenigd met de uitgifte van een pre mielening voor de woningbouw. Voor lopig zal een eerste tranche van 25 millioen gulden worden uitgegeven. Van het suces daarvan zal het afhangen of tot de uitgifte van een tweede en van volgende tranches zal worden overge gaan. Teneinde tegemoet te komen aan de principiële bezwaren, die bij een deel van het Nederlandse volk tegen derge lijke premieleningen bestaan, is besloten om ook gelegenheid te geven, tot in schrijving op een normale 4 pet. woning bouwlening. De voorwaarden, waarop de uitgifte zal geschieden, worden thans nader uitgewerkt. Reeds kan worden medegedeeld, dat de uit te geven obliga ties een rente zullen dragen van 2pet. Getracht zal worden vooral gelden aan te trekken uit de consumptieve sfeer om aldus te bereiken, dat er meer kapitaal voor belegging beschikbaar komt. Het ligt in de bedoeling te komen tot de vorming van een comité op zo breed mogelijke grondslag, dat de verdere uit werking der plannen ter hand zal nemen. De UNO-commissie voor dwangarbeid heeft besloten alle landen volledige in lichtingen te vragen over dwangarbeid. Deze commissie is destijds ondanks het verzet van Sovjet-zijde door de Alge mene Vergadering der V.N. in het leven geroepen. Verwacht wordt, dat het Sovjet-blok de vragenlijsten, welke de commissie naar alle regeringen zal sturen, naast zich neer zal leggen. Om toch inlichtingen over de dwangarbeid achter het IJzeren Gordijn te ontvangen heeft de commissie besloten, dat iieder- een gedocumenteerd bewijsmateriaal kan inzenden. De stinker, die bestemd is voor de warmwatervoorziening van de gemeente Rotterdam en die Woensdag te Papendrecht te water zou worden gelaten, ligt nog op het droge. Door het aanhoudende mooie herfstweer is de waterstand te laag voor de tewaterlating. De zinker is 115 meter lang en zal te zijner tijd dwars door de Coolhaven komen te liggen. Arm is hij, die veel niet bezit, niet hij, die weinig bezit j Vanmorgen is te Panmoendjon de eerste zitting van de vreidesdelegaties der verbondenen en communisten ge houden. De bijeenkomst duurde 35 min. De leiders van de delegaties waren de Amerikaanse vice-admiraal Turner Joy en de Noord-Koreaanse generaal Nam II. Joy deelde na afloop aan verslaggevers mee. dat de vergadering „vriendschap pelijk" was geweest. Er is een subcom missie ingesteld om de vaststelling van een waperjstilstandslinie te bespreken. Deze subcommissie zou heden nog bij eenkomen. t Sedert de besprekingen op 22 Au gustus werden onderbroken heeft geen van beide partijen te kennen gegeven haar standpunt ten aanzien van de demarcatielijn te hebben veranderd Zoals bekend menen de V. N. dat de lijn langs de huidige frontlijn getrok ken dient te worden, d.i. ongeveer 50 km. ten Noorden van de 38ste breed tegraad. De communisten willen een linie langs de 38ste breedtegraad. In Westelijke kringen te Moskou is men in maanden niet zo hoopvol ge stemd geweest over de kansen op een regeling in de Koreaanse oorlog, aldus meldt A.P. Het wordt in deze kringen zeer goed mogelijk geacht, dat de wa penstilstandsonderhandelingen deze keer tot enig resultaat zullen leiden. Men wijst er op, dat: 1. De onderhandelingen deze keer uitsluitend op de wapenstilstand zelf betrekking zullen hebben. 2. Twee leden van de Koreaans-Chine- se delegatie vervangen zijn. 3. Uit een rede, welke Mao Tse Toeng Dinsdag heeft gehouden, het verlangen naar een vredelievende regeling van de Koreaanse oorlog blijkt. In Seoul wordt gesproken over de mogelijkheid, dat hij een mislukking van de wapenstilstandsbesprekingen de geallieerden de communisten ongeveer 130 km. terug zullen drijven en een linie zullen vormen over het schier eiland van Pyongyang, de communisti sche hoofdstad, naar Wonsan aan de Oostelijke kust Een vijandelijke luchtvloot van ruim 150 MIG's zwermde gisteren opnieuw uit haar schuilhoeken in Mandsjoerije om binnen negentig kilometer afstand van het strijdfront de suprematie in de lucht van de verbonden lucht strijdkrachten te betwisten. De vijfde luchtmacht rapporteerde dat bij deze luchtactie een MIG-15 neergeschoten is, mogelijk ook een tweede toestel. Aan geallieerde zijde' ging een Sabre verloren. De Amerikaanse verliezen op Korea zjjn sinds de laatste week met 2062 man gestegen, t.w. 254 doden, 1.758 gewonden en 50 vermisten. In totaal heeft Ameri ka thans 92.997 man verloren, n.l. 13.985 doden, 66.535 gewonden en 12.477 ver misten. De burgemeesters behoren tot de bestuursorganen die het meest in de publieke belangstelling staan en meer dan anderen bloot staan aan openbare critiek. Nu heeft de be volking over het algemeen een over dreven voorstelling van de macht en de invloed van ae burgemeester. Als wij de gemeentewet openslaan, dan zien wij dat de burgemeester alleen op het terrein van de openbare orde zelf standige bevoegdheden heeft. Van de gemeenteraad is hij voorzitter, doch daarin heeft hij alleen een raadgeven de stem. In het college van burge meester en wethouders is zijn invloed groter; hij heeft daarin stem en, als de stemmen over zaken staken, zelfs een beslissende stem. Doch ook in ait be stuursorgaan kan hij alleen niets be reiken; hij zal steeds de medewerking moeten hebben van een of meer wet houders. De vraag, of een burgemeester in het gemeentebestuur een belanrijke rol zal spelen, hangt bijna geheel af van zijn persoonlijke kwaliteiten. Hij moet een hoogstaand karakter hebben en niette min plooibaar en soepel kunnen zijn. Hij moet voorgaan in liefde voor de ge meente en bereid zijrizdaarvoor offers te brengen; offers van persoonlijke in spanning en ongemak. Hij moet on kreukbaar zijn en onbaatzuchtig. Dan zal de burgemeester door de in gezetenen worden gerespecteerd en dat zal hem in de vergaderingen vat, de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders het no dige overwicht geven dat hij, met de onmisbare tact, kan aanwenden om het gemeentelijk beleid in de door hem wenselijk geachte richting te stuwen. Men ziet; het burgemeesterschap is een uitermate irtbeilijk ambt dat bij zondere persoonlijke kwaliteiten eist Hij heeft ook naar gelang het karak ter der gemeente verschalende re presentatieve verplichtingen, welke hem soms vragen een staat te voeren 4 welke met zijn bezoldiging niet in overeenstemming is. Als elk menselijk wezen zal een bur gemeester bü het vervullen van zijn taak wel eens falen Het is hem dan meestal niet gegeven, dat zijn fout dan binnenskamers blijft. Als open baar persoon staat hij dan bloot aan niet altijd welwillende critiek. Bij het uitoefenen van critiek besef te men dan evenwel, dat het hier een overheidspersoon geldt en dat onge rechtvaardigde of te scherpe critiek niet alleen de persoon, maar ook de gezagsdrager treft. Alleen reeds uit eerbied voor het wettelijk gezag be hoort critiek op de burgemeester indien men meent dat deze heeft ge faald bij het vervullen van zijn moei lijke taak gematigd en opbouwend te zijn. Vier West-Berlijners zagen zich gister avond 'n het omstreden dorpje Stein stücken plotseling van de buitenwereld afgesneden. Drie West-Berlijnse politie agenten en een verslaggever begaven zich gisteren naar het dorpje aan de rand van Berlijn bjj de Russische zone. Zij gingen uit van de veronderstelling, dat de Russen, die het dorpje aan West- Berlijn teruggegeven hadden, hun woord zouden houden. Maar de Russische mili taire politie en de Oost-Duitse volks- politie keerden onverwachts terug, brachten een uur in het gebied door en De Reden Naar aanleiding van het gesehermutsel tussen bondskanselier Adenauer en zijn Oost-Duitse tegen speler Otto Grotewohl over de eenheid van Duitsland, wordt door het pro-Franse blad „Der Ku- rier" de volgende aardig heid verteld: Grotewohl en Adenauer zitten broederlijk aan de oever van de Elbe te vis sen. Terwijl Adenauer de ene vis na de andere op haalt, zit Grotewohl zich tureluurs te staren naar zijn dobber, zonder ook maar de kleinste kans te krijgen. „Ik zit op de ver keerde plaats", klaagt de Sovjet-Duitser. Adenauer biedt hem grootmoedig zijn plaats aan, maar het helpt niet. „Het moet aan de hengel liggen", mop pert Grotewohl na een tijdje. De hengelaars wis selen van hengel, maar terwijl Adenauer vis na nis op de kant zwaait, krijgt Grotewohl geen beet. „Ik heb zeker geen goed aas", zegt de Oost- Duitser na een tijdje mis moedig, en zij ruilen hun voorraad aas. Ook dat baat Grotewohl niet. „Be grijpt u daar iets van? Kunt u dat verklaren?" vraagt hij radeloos. „Wel zeker", grijnslacht Ade nauer. „Het is doodeen voudig. Bij u durft nie mand zijn mond open te doen. Hoe kunt u dan verwachten ooit beet te krijgen?" Hohenzollem Na de dood van de Duitse ex-kroonprins is de 43-jarige prins Louis Ferdinand hoofd van het huis von Hohenzollem ge worden. De prins is een selfmade zakenman, die zich volkomen buiten alle politiek houdt en zelfs geen keizerlijke wensdro men heeft. „Ik ben een democraat, houd van vrij heid en haat alle extre- mismen, zowel rechtse als linkse", zegt hij. „Als Duits burger zal ik altijd proberen mijn best te doen in het belang van mijn land en mijn volk." Hij doet dat op het ogen blik in Bremen als direc teur van het verkoop kantoor van Ford aldaar. Hij woont met zijn echt genote, de vroegere Rus sische groothertogin Kyra Kyrilovna, en zijn zeven kinderen (vier zoons en drie dochtersin een een voudig huis buiten de stad. Vele Duitse bladen heb ben bij de dood van zijn vader, de ex-kroonprins, weemoedig hulde ge bracht aan het „beleid" van de Hohenzollerns en vele Duitsers verlangen met romantisch heimwee terug naar de vleespotten van het rijk van Pharao Wilhelm II; maar een „Kaiser-Pastei" is er niet en Louis Ferdinand, die in het gezelschapsleven wel zijn titel van Prins van Pruisen voert, is geen troonpretendent. Muziek en aviatiek zijn zijn grote liefhebberijen. Maar „Auf Flügeln des Gesanges" werd niet door hem ge toonzet. Opzienbarend Advies Mr. Guïlfoyle Williams, hoofd van een textiella- boratorium in Londen, heeft verklaard, dat er geen betere methode is om een herencostuum schoon en in goede staat te houden, dan het aan te trekken, ermee in bad te kruipen en dan te schrob ben en te poedelen alsof u het niet aan had, en dan tot slot een flinke douche te nemen. Hij zelf past iedere zes maanden deze methode toe en, naar hij zegt, met voor treffelijk resultaat. Na het bad dient de jas zorg vuldig op een kleerhanger gehangen te worden om te drogen, terwijl het aan beveling verdient de broek op een houten ta fel nog wat na te schrob ben. vertrokken toen. De communistische politie zette daarna posten uit, waardoor het dorpje met zijn 50 gezinnen volledig omsingeld werd. Deze patrouilles gren delden o.m. een veld af tussen het dorpje en de West-Berlijnse grens. In Steinstücken zaten daardoor plotse ling een officier en twee manschappen van de West-Berlijnse politie en een 23-jarige verslaggever van „Der Tag" opgesloten. Een andere West-Duitse ver slaggever werd bij de onverwachte over val door Russische patrouilles gearres teerd. De Amerikaanse autoriteiten zijn zeer ontstmd. Er zijn tkenen, die wijzen op een nieuw en scherper prottst bij de Russen. De vier West-Berlijners belden onmid dellijk door het IJzeren Gordijn heen op om te vragen wat zij doen moes- ten. Men deelde hun mede rustig af te wachten en niet te proberen door het cordon naar West-Berlijn te ontsnappen. De dorpelingen van Steinstücken voor zien hen van leeftocht. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Vannacht plaatselijk lichte nacht vorst en hier en daar ochtendmist. Overigens droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid-Ooste lijke wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. Zon: 7.22—17.25 Maan: 2.08—15.52 Tengevolge van slapte in het bedrijf zal met ingang van morgen op de fa briek der N.V. Zeepfabrieken De Haas en Van Brero te Apeldoorn waar ongeveer tweehonderd personen wer ken voor een groot deel van het per soneel de werktijd tot zeven en twintig uur per week worden ingekort. Inge volge de rijksregeling zal aan het per soneel het loon over een en veertig uur worden uitbetaald- Ook elders in de zeepindustrie moe ten soortgelijke maatregelen als hier getroffen, reeds zijn ingevoerd of op het punt staan, van kracht te worden. Volgens het C.K.S. te Djakarta was de productie over het eerste halfjaar 1951 op landbouwondernemingen (tussen haakjes le halfjaar 1950) voor rubber 96.734 ton (87.314,), voor thee 22.709 ton (18.2371, voor kinabast 4.363 ton (2.451) voor koffie 4.326 (1.732) en voor cacao 577 ton (4881.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1