360 graven en bronzen urn als middelpunt nw£Uke>i£ KREMER'sTHEE Afscherming van „aardstralen op kwekerijen miné I .God heeft de mensen nodig Indrukwekkende film in Luxor-theater MISDRIJF WAARSCHIJNLIJK m Nog f 30.000.- nodig voor volledige afwerking Voor kille dagen Scltindeler Herhalings oefeningen Schelpenvissers slaags Goede resultaten Hoe spelen de R.K. clubs? Bliksemoperatie Sectie op stoffelijke resten verschaft misschien positieve gegevens Pastoor De Moei overleden HERINGA WUTHRICH DAUDEY WIJKHUIZEN VOOR bontreparatie DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 PAGINA 2 ER EBEGR A AFPL A ATS BLOEMEND A AL lil ORATORIUM- BINDING Federatie voor Haarlem en omstreken Burgerlijke Stand f. 14.95 f. 8.75 VOOR DE BABy Drie jaar geëist voor verduistering van fiets Schoenmaker ver duisterde slangenleer Kringwedstrijden zwemmen BILJARTEN VOLLEYBAL BOND HALFWEG Noordwijk contra Zandvoort Wim Sonneveld in Stadsschouwburg HEEMSTEDE Kath. Middenstand en televisie Kath. Gem. Koor Noordwijker tot 6 mud. veroordeeld „DE VRIJE TIJD" Een praatje met een plaatje GOUDEN BRUIDSPAAR Wijkcomité LIaarlem-Noord A FINE TRADITION Another Fine Tradition WIJ REPAREREN EN VERVEN LEDEREN KLEDINGSERVICE Een ruime 2 persoons wagen. Benzine 1 op 20. Laagste wegenbelasting. Overal agenten J. Leonard Lang Personalia Regie: Jean Delannoy Officier van Justitie over vondst te Laren Beurs van Amsterdam Beurs van New York VOOR BLOEMEN Actief priesterleven op verscheiden terrein Ged. Oude Gracht 49 De erebegraafplaats in de duinen bij Bloemendaal is practisch voltooid. Vo rige week hebben wil hierover reeds het een en ander geschreven. Werklie den leggen de laatste hand aan een schuin oplopend terras, dat straks met mos begroeid ral zijn en bedoeld is als plaats waar de herdenkingsredevoerin gen kunnen worden uitgesproken. Het ligt afgescheiden van de door zandsteen ommuurde rustniaats van de gefusilieer- den. Voordat deze erebegraafplaats is geworden tot wat het nu is, waren er hee! wat moeilijkheden te overwinnen. Direct na de oorlog verenigden zich diverse personen, die zich met de op gravingen hadden bezig gehouden, tot een voorlopig comité dat aangevuld werd met vertegenwoordigers uit de verzetsorganisaties. Een belangrijk aan deel in de totstandkoming van dit groot se monument voor verzetsstrijders had den mevr. Debussy, die bepaalde feiten verzamelde, en de heren Plug en Wassen- berg, die de plaatsen opspoorden waar de gefusilleerden lagen Ook is grote dankbaarheid verschuldigd aan de dok toren Nieland, Hulst en Van Dam. dife zoveel gegevens vergaarden over de identiteit van de verzetsstrijders. Het terrein temidden van het prachtige duinlandschap langs de Zeeweg werd spontaan door de eigenaars, de Erven v. d. Vliet, gratis aan de stichting ter beschikking gesteld. Men trachtte gel den te verzamelen voor de uitvoering van het plan om een waardige ere begraafplaats aan te leggen. De rege ring had echter andere plannen en meende, dat er een speciale commissie in het leven geroepen moest worden, die tot taak zou hebben gelden in te za melen voor alle monumenten van natio nale betekenis gezamenlijk. Dit hield in dat afzonderlijke coinité's zich van na tionale inzamelingen moesten onthou den, De actie van dè door de regering ingestelde commissie leverde niet vol- Advertentie Moderne wollen HEKEN VESTEN met lange mouwen HANDSCHOENEN met een pret tige pasvorm, van prima leder 1 zl T en geheel met wol gevoerd Gen. Cronjéstraat la - lb Telefoon 16045 Uw adres voor kwaliteitskleding Als afdeling van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden werd dezer dagen te Haarlem in een daartoe beleg de vergadering gesticht de Federatie van Zang- en Oratoriumverenigingen „Haarlem en Omstreken", waarin de in deze stad en haar naaste omgeving be staande koren zijn ondergebracht. Het ligt in de bedoeling de beharti ging van de belangen der koren ter hand te nemen, waarbij men o.a. door samen werking hoopt te komen tot een betere spreiding der concerten over net gehele seizoen. Verder wordt beoogd door con tact te zoeken met verschilende over- heids-instanties, deze belangen in meer algemene zin te dienen. Het bestuur werd samengesteld uit de navolgende personen: C. Overbeek, voorzitter, J. E. Voet, secretaris, C. C. A. v. Wel, penningmeester. R. H. Smink en G. Vixseboxse, leden. GEBOREN: H. W. Kinkhouwersvan iwijk z, K. de BruinSpijkstra z, M. Hunekerde Jong z, A. J. Huizing Blom z, M. BuijtendijkOppelaar z, C. van der SluisSchreurs z, J. van Gel derBlom d, J. E. F. Bruntvan Wijn gaarden d. ONDERTROUWD: W. Verwer en J. Horselenberg, P. de Vries en H. O. Fleschenberg, J. Kruijer en W. Vreden- berg, C. J. Schoen en D. J. M. Suijker- land, G. Houtwipper en A. Revers. C. J. Kamer en S. M. Gloerich, H. Vonk en M. J. Schaeffer, A. G. Cornet en J. H. P. van der Meulen, B. von Eugen en J. van Paasschen, A. P. Peters en L. J. Meijer, M. H. van Amerongen en E. S. Horeman, A. A. de Jong en J, B. Zwiers. GEHUWD: A. J. Holt en H. A. J. G. Binnerts, P. H. Kok en J. de Rooij, W. J. Remmé en A. J. Prent, H. J. M. Lips en J. H. M. van Schaick, H. W. Hore man en J. C. Rienstra, J. P. Nolet en A. Ariaans, W. L. M. van der Linden en C. Gooijer. A. Lameris en J. A. Wezenbeek, A. A. Teeuw en J. C. van Wilgen, W. Vogel en T. L. Lünenburg, H. A. A. Bo gaard en T. A. M. Coppens, M. Nuis en E. Frikken. H. P. M. Sturkenboom en C. H. Konings. A. van der Meer en J. Kruizinga, G. Cassee en W. Schrama, T. Stuurop en J. Brouwer, P. Riem en E. Wielenga. G. A. Ottolini en F. M. van Stijn. H. Rollfs of Roelofs en J. J. Ree nter, J. Hoppenbrouwer en G. Paap, M. Baardman en G. G. M. Homan, J. C. Smits en M. N. Beukman, M. C. Kuipers en J. van Bakel, L. de Kwaadsteniet en C. Kluijt, F. J. J. M. Haakman van den Berg en J. H. van Helmond, A. Wassen- berg er. W. J. Hardebil, B. J. Koning en E. M. J. van Loevezijn, A. J. Stienstra en P. de Jong. OVERLEDEN: J. D. Rijbering, 74 jr., Maerten van Heemskerkstraat. Advertentie met een leuke Schotse-ruit gevoerde capuchon. ONZE NAJAARS RECLAME! Trainingspakjes 1e kwaliteit! 19.25 - I. 9.75 Anegaag 46 - Haarlem Tel. 44651 doende geld op voor het aanlggen van de erebegraafplaats in de duinen, zoals men die zich gedacht had. Er werd een beroep op de regering gedaan en deze gaf na veel gepraat toestemming om volgens een door A. Komter, architect B.N.A.. ontworpen sober voltooiings- pian de afwerking van het ereveld te voltooien. Oorspronkelijk was door de architecten prof. G. Holt en A. Komter gezamenlijk een veel monumentaler plan uitgewerkt, In Mei van dit jaar werd met de afwerking een daadwerkelijk begin gemaakt en thans heeft de voltooiing haar beslag gekregen op enige onder delen na. Zo zal er nog een sober ge denkteken komen ter ere van alle ge vallenen in het verzet. Ook de toe gangsweg moet verhard worden. Ver der zijn er nog enige kleine verlan gens, waarmede alles tezamen een bedrag van dertigduizend gulden ge moeid is. In dit tekort hoopt men als nog te voorzien Naast de graven bevindt zich een bronzen urn, naar een ontwerp van prof. L. O. Wenckebach. Deze bevat as van de lichamen van gefusilleerden verstrooid bij het crematorium te Vel- sen en aangetroffen in de verbrandings oven te Vught. De luidklok anno 1647, die is opgehangen in een klokkenstoel, is in bruikleen van de gemeente Bloe mendaal en afkomstig uit het voor malige raadhuis. Het geheel biedt reeds vanaf de Zee weg een grootse aanblik. In de duinen bij Bloemendaal is een waardige ver blijfplaats voor de gevallenen gegroeid, waarvan de woorden die er te lezen staan getuigenis afleggen: Geheiligd is de grond, die gij betreedt. De Officier van Justitie voor de Haar lemse rechtbank, mr. Van den Burg, eiste vanmorgen een gevangenisstraf van drie jaar tegen de 28-jarige wever J. Th. P. uit Enschede. P. stond terecht terzake van verduistering van een da- mesrijwiel. In Juli van dit jaar werd de wever voor de achtste maal in zijn leven uxt de gevangenis ontslagen. Drie maal werd hij namelijk veroordeeld voor ver duistering en vijf maal wegens diefstal. Terstond na zijn vrijlating begaf hij zich naar Zaandam, waar hij een kosthuis zocht en vond. Nog geen veertien dagen was hij hier toen hij een fiets van zijn hospita leende, er mee naar Utrecht leed en aan een ijscoman verkocht! De Officier van Justitie oordeelde het wenselijk om P. zo lang mogelijk uit de maatschappij te verwijderen, daar hij zeker opnieuw tot misdrijf zou komen. Daarom stelde hij zijn buitensporig hoge eis. Het onderzoek van de psychia ter had uitgewezen, dat de wever vol komen toerekeningsvatbaar is. P. had tegen de psychiater gezegd, dat hij eigen baas wilde zijn en mensen voor zich wilde laten werken. De raadsvrouwe, mr. M. Gooszen, be pleitte uiterste clementie. Zij was de mening toegedaan, dat de verdachte na zo'n lange afwezigheid niet meer in de maatschappij zou kunnen wennen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De Haarlemse politie heeft gisteren te gen de -52-jarige schoenmaker W. J. F. C. proces-verbaal opgemaakt, omdat hij op 8 October een hoeveelheid slangenleer ter waarde van ruim ƒ300 verduisterd zou hebben. De man, die reeds enige tijd geleden werd aangehouden wegens het verbreken van een muntgasmeter en verduistering van 168 dubbeltjes, had het slangenleer van een Haarlemmer gekre gen met de opdracht er tasjes en schoe nen van te maken. Hij verkocht het leer echter nog dezelfde dag in Amstredam en zette de opbrengst om in drank. Hij bevindt zich thans in het Huis van Be waring. Op Vrijdag 26 October organiseert de Haarlemse Zwem- en Poloclub HVGB de eerste kringwedstrijd van dit seizoen. Voor deze wedstrijd kwamen meer dan 250 inschrijvingen binnen. Er is een zeer gevarieerd programma samengesteld, waarvan de belangrijkste nummers wel zijn de honderd meter vrije slag dames en heren-nieuwelingen. Bij de dames zal de strijd voornamelijk tussen E. Hölsken CZ C Haarlem) en M. Marsman (HVGB) gaan, terwijl bij de heren F. Michelsen en J. de Haas favoriet zijn. Voor adspiranten zijn ook enkele num mers ingelast. De meisjes zwemmen 50 meter rugslag en de jongens 50 meter schoolslag. De wedstrijden beginnen precies acht uur. „Rembrandt" uit Amsterdam is er in geslaagd het jubilerende Hof van Hol land de eerste nederlaag toe te bren gen. De uitslagen zijn: Scholten Koster v. d. Veldt Auerhaan Nobels Reich Thoolen Deen Kroon Roeg Luiten Nikkelsberg 230 230 140 130 250 250 140 140 209 230 129 130 126 250 140 81 170 170 39 16 160 131 39 14 36 36 35 35 20 20 28 28 25 72 18 20 24 50 21 10 200 155 96 26 15 155 26 21 5.80 6.38 3.68 3.71 6.30 12.50 5.— 2.89 4.35 3.35 3.69 5.96 Stand 1014 voor Rembrandt. Vrijdag komt „Ben. Het IJ" uit Amsterdam op bezoek. Uitslagen van 24 October 1951: dames le klas A: Velox—BGV 3—1, VCK— VCR 4—0, HVSPWN 3—1; B: OVRA— Rapiditas 2 40, OSSRamplaan 40. PSVH 2—VCR 2 4—0. Heren le klas A: PSCBVelox 31. Die RaeckseOSS 1—3, VCK—VCR 3—1; 2e klas A: HVS 2 BGV 40, Brandweer 2VCR 2 40, OVRA—CIOS 2 1—3; B: Rapiditas 2— PWN 13. BoruRamplaan 22, Da- miate—PSVH 2 2—2; C: OVRA 2—Rapi ditas 3 0—3, Haarlem—VCR 3 2—2, HVS 3a—HBC 2 4—0. BIOSCOPEN Rembrandt: Schipper naast God, 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Gevleugelde Kruisvaarders, 14 jaar. 2 en 8 uur. Luxor: Cocaïne, 18 j. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het gouden kroningsfeest, a.l. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Een slechte vrouw, volw. 2.15, 4.30 en 9.15 uur. Spaarne: King Kong, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Advertentie U drinkt toch ook ER IS GEEN BETER De jubilerende Vereniging van Huis vrouwen heeft het cabaret van Wim Sonneveld tweemaal in de Stadsschouw burg laten optreden als geschenk aan de leden. Daardoor kreeg een deel van de Haarlemmers de gelegenheid om een reeds door een nieuw programma ver vangen cabaret-revue alsnog te zien. In „Herhalingsoefeningen" worden dq grootste successen, die het vrolijke' troepje in de afgelopen vijf jaar mocht behalen, nogmaals ten tonele gebracht. Wim Sonneveld bond de nummers aan elkaar en verscheen voor het doek zowel als een jongen van tien jaar, als een grijsaard van negentig. Zijn nummer „Kleding door de eeuwen" oogstte op nieuw daverend succes. Albert Mol ex celleerde in een paar komische dansen, waarvan de bioscoopflits uit de dagen van de stomme film (met Conny Stuart, wel zéér op dreef de laatste tijd) dave rend applaus oogstte. Emmy Arbous ver zorgde enkele monologen, maar kon toch niet het peil behalen van Sophie Stein, die vroeger een bijzondere dis tinctie in het satirische genre wist te leggen. De herinnering aan 1924, toen de charleston hoogtij vierde, gaf vooral Dihi de Neef gelegenheid om haar jonge naam als cabaretière meer glans te ge ven Lia Dorana demonstreerde aan- het slot haar mimisch talent in de liedjes Voor een draadloze microfoon en een gewillige onzichtbare gramofoon. De dames hebben zich goed geamu seerd. waarschijnlijk niet minder dan de artisten, die het uitstapje naar Haar lem kennelijk als een verzetje beschouw den. v. W. De afdeling Heemstede van de Kath. Middenstand gaat Dinsdag 30 October een uitzending bijwonen van televisie, welke gegeven zal worden door de heer N. Opdam alhier. Natuurlijk is de be langstelling overweldigend en daarom wordt er de aandacht op gevestigd, dat men uiterlijk 8 uur in de zaal van het parochiehuis aan de Achterweg aanwe zig moet zijn, want precies 8 uur wordt de zaal gesloten. Het Kath. Gem. Koor te Heemstede zingt Zaterdag 27 October voor de KR O.-microfoon van 2.40 tot 3.05 uur. De sopraansolo wordt gezongen door Lenie Haak en Thea Meyer. Pianobege. leiding Marlo Saaf. Het geheel staat onder leiding van de heer Evert Heek. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de affaire Noordwijkse contra Zandvoortse schel penvissers. In de vroege morgen van 28 Juni hadden enige Noordwijkse schel penvissers een hoop schelpen opgepikt op het Zandvoortse strand, die door een Zandvoortse collega bij elkaar was ge harkt om in zijn wagen te laden. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de Zandvoorter hulp kreeg van een aantal dorpsgenoten. Bij deze vechtpartij werd een der Zandvoorters aangereden dooi de Noordwijkse schelpenvisser P. W., die met zijn vrachtauto in het vuur van het gevecht recht op zijn tegenstanders in reed. Veertien dagen geleden eiste de offi cier van justitie vijf maanden gevange nisstraf tegen deze man. Vanmorgen werd hij veroordeeld tot zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Bij de opening van het nieuwe seizoen zijn wij een avond te gast geweest bij een prettige groep mensen, die wij lang zamerhand zijn gaan kennen als ...De Vrije Tijd"-club. Feitelijk mogen we niet spreken van de opening van het nieuwe seizoen, omdat met de toneelavond van enkele weken geleden het winterpro- gramma is ingezet. „De Vrije Tijd" leeft echter niet van toneel alleen en zo zijn er reeds enige jaren lang maandelijkse bijeenkomsten, waarop kapelaan J. A. van der Zalm een gemoedelijk praat avondje houdt. Gisteravond was het dan de eerste van een nieuwe serie en ter afwisseling had de commissie, die de organisatie van „De Vrije Tijd" in han den heeft, pater v. d. Vrande uitgeno digd. die zou komen spreken over het onderwerp „Zijn wij arm of rijk?" De heer Luxemburg moest in Zijn openingswoord gisteravond echter mede delen, dat pater v. d. Vrande plotseling ongesteld was geworden, maar dat ka pelaan v. d. Zalm als van ouds bereid was gevonden de spreekbeurt te ver vullen. De fietstocht van de pastorie aan de Amsterdamstraat naar het Vin- centiusgebouw aan de Zoetestraat, waar de bijeenkomst werd gehouden, bleek overigens ook niet over rozen te gaan, maar met een gezellige gemoedelijkheid wachtte de „club" haar spreker af. Ka pelaan Van dér Zalm liet de keuze van het onderwerp over aan zijn mensen en na het „de meeste stemmen gelden" werd het Lourdes, waarover hij het een en ander zou vertellen. Aan de hand van vele illustraties op het witte doek bracht hij de bekende historie van Bernadette en de verschijningen van de H. Maagd in beeld en de aandacht, waarmede zijn causerie werd gevolgd, bewees wel, dat hier een goede greep was gedaan. Het was er minstens even gezellig als warm en het feit, dat het zaaltje tot op de gang" gevuld was, toonde aan, dat „De Vrije Tijd" zich in een steeds groei ende belangstelling mag verheugen. Dat is ze ook ten volle waard en het ware te wensen, dat alle conferenties van de St. Vincentiusvereniging in ons land tot een dergelijk initiatief overgingen. Het echtpaar Janus-Kerkman, wo nende Esschilderstraat IA, hoopt 6 No vember zijn vijftigjarig huwelijksfeest te vieren. Het feestvierende paar ge niet nog een goede gezondheid en leest reeds jaren ons blad. De heer A. Werner van het Ned. In stituut voor Wichelroede-onderzoek, heeft in de afgelopen jaren tal van on derzoekingen gedaan in de kwekerijen naar de aanwezigheid van z.g'.n. „aard stralen" en de mogelijke schadelijke in vloed op de bodem en de gewassen. Daarbij werden door hem in tal van ge vallen met de wichelroede „aardstra len" aangewezen, welker afscherming volgens de onderzoeker en de betrokken kwekers geleid heeft tot een belang rijke verbetering van het gewas. De on derzoekingen werden voortgezet. Thans zijn door drie kwekers met de onder zoeker mededelingen gedaan over de resultaten, die in het vorige jaar op een drietal kwekerijen zijn bereikt. De firma Verdegaal Bros te Sassen- heim deelde mee, dat in het seizoen 1949/50 reeds was opgevallen, dat na plaatsing van een z.g. afscherming de opbrengst aanmerkelijk hoger lag dan normaal. In het seizoen 1950/51 werd besloten nauwkeurig aantekening te houden van het aantal manden plant goed en het aantal manden gerooide bol len. Normaal wordt aangenomen, dat een gewichtstoeneming van 100 pet. reeds een zeer goed gewas ir.ag worden ge noemd. De opbrengsten bedroegen na de afscherming, uitgedrukt ui procenten, voor de bollen „King Alfred" een toene ming van 125 pet. en voor de bollen „Scarlet Elegance" een toeneming van 140 pet. De hyacinten op de tuin met afscherming bereikten een omtrek van 27 cm., terwijl de grootste omtrek van de bollen op de niet afgeschermde tuin 19 cm. bedroeg. Bij de kweker P. Lagraauw te Naald wijk bevindt zich op zijn terrein een grote plek grond, waarop ondanks alle laboratorium-onderzoek en deskundige adviezen, reeds meer dan vijftig jaar geen enkel gewas tot cntwikkeling wil de komen. De plek bleek volgens de wichelroede-onderzoeker „bestraald" te zijn. In 1949 werden er proeven genomen met het neutraliseren van de storings zone door het aanbrengen van een af schermingsapparaat. Een en ander ge schiedde onder leiding en controle van een bioloog van het T.N.O. te Den Haag. Op diens voorschrift werd een plek goede grond verwisseld, met een stuk slechte grond en daarnaast een stuk slechte grond verwisseld met een plek goede grond; de kweker stelde vast, dat de invloed van het storingsveld reeds afgenomen was. Ook met enkele andere gewassen constateerde hij een aanmer kelijke vooruitgang. Na enige tijd ver wacht hij, dat. de verbetering zich nog verder zal doorzetten. De heer S. Prins te Naaldwijk zag zijn bedrijf ondanks geregelde bemesting achteruit gaan. Aanvankelijk bleven kleine plekjes achter in groei. Dit ver ergerde, zodat tenslotte grote plekken een onvoldoende ontwikkeling vertoon den en de planten zelfs dood gingen. Adviezen van verschillende laboratoria en deskundigen brachten geen verbete ring. In 1949 en 1950 kwamen telkens ongeveer 15000 takken chrysanten niet tot ontwikkeling, hetgeen een schade post van duizenden guldens betekende. Eind November onderzocht de heer Wer ner de bodem. Ofschoon er geen plan ten meer stonden, wees hij storingszones aan, die juist klopten met de bevindin gen van de kweker. Er werd een af schermingsapparaat geplaatst. Alhoewel er enige tijd nodig is, voor men de juis te resultaten zal kunnen vaststellen, heeft de kweker reeds vele verbeterin gen geconstateerd. Zo toonden moer- planten in een vak ir. het warenhuis, waar zij voorheen niet meer wilden groeien, van den beginne een normals en snelle ontwikkeling. Stekken gezet op een plaats waar er vroeger weinig van terecht kwam, toon den nu een goed gewas. Op een stuk, waar vroeger de chrysanten niet tot ont wikkeling kwamen, staan nu 3000 zaai lingen, waarmee thans een uitstekend gewas verkregen werd. Ook met andere gewassen, zoals kasspinazie, tomaten, violieren en ander werden, naar hij meedeelt, de verwachtingen overtroffen. Kwekers en onderzoekers verwachten na enige tijd, als de afscherming verder heeft doorgewerkt, meer resultaten. Vrijdagavond 26 October houdt het wijkcomité Haarlem-Noord weer spreek uur van 8 tot 9 uur in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat. Advertentie v">eimA clBAH[TTts' Advertentie Uw lederen kleding onder garantie. Spaarnwouderstraat 2 - Haarlem Telefoon 20670 18266. na 18 uur 24189 Schoenen verven in alle modetinten vanaf 3. OP ZONDAG 28 OCTOBER VelsenVitesse WatergraafsmeerDEM ZaandijkWijk aar Zee De PostduivenTYBB HBCZandvoortm. Energia—ADO HEDW—NAS NFC—DSS VVSBTeijlingen LisseConcordia Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoe kende clubs is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. (Van onze Haagse redacteur) Bij de Haagse politie is aangifte gedaan van diefstal van een fototoe stel, ontvreemd uit de etalage van een winkel in tweedehands goederen aan de' Veenkade. De wjjze, waarop de dief te werk is gegaan, is een staaltje van zeer snel handelen, gepaard met een bij zondere brutaliteit. De verdachte T„ die reeds in het huis van bewaring is opgesloten, kwam de tweedehands zaak binnen, nam ijlings uit de eta lage het fototoestel weg en verkocht dit rustig aan de inmiddels naar voren gekomen winkelier. Advertentie Voor ondernemers f 4870.- Cemakkelijke condities A'dam - Stadhouderskade 114 Tel: 27100 Mej. ff. Boer is aan de gemeente- universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamea rechten. drukkelijker naar voren doet komen. Do katholieke filmkeuring heeft echter de toelaatbaarheid voor volwassenen vastgesteld „voor zover zij dwars door de barbaarse geloofsvorm van een verzameling eilanders de ruige maar onverwoestbare geloofsessentie weten te zien". De film werd bekroond op het Festi val te Venetië en verwierf de Grand prix de l'Office Catholique Internatio nal du Cinéma" omdat „God heeft de Broederlijk zaten tijdens een invitatie-voorstelhng van de veel besproken en veel bekroonde film „God heeft de mensen nodig" de katholieke geestelijkheid, de predikanten van de protestantse kerken, de oud-katholieke bisschop en bestuursleden van organisaties in het Luxor Theater bijeen. Ieder heeft er het zijne van gedacht, niet zozeer om de artistieke waarde van dit Franse filmproduct (Dieu o besoin des hommes" van Jean Delannoy), als wel om de probleemstel ling, die, welke bezwaren men op bepaalde momenten moge hebben, oprecht en gezond interessant is. Wat ons betreft, wij voelden ons dankbaarder dan ooit jegens onze parochieherder, die naast ons zat. Wij, die zo graag kritiek uitoefenen op onze priesters, kunnen van deze film in ieder geval leren, hoe arm en veria/ten we zouden zijn zónder hen Het gaat hier om de verfilmde roman van Henri Queffeler, die ons brengt naar een klein eilandje aan de kust van Bretagne, waar de bevolking katholiek is, maar er niet naar leeft. Hun laatste pastoor is van verdriet gestorven en een opvolger werd niet benoemd. Bij al hun boosheid hunkeren de mannen en vrou wen naar de vervallen kerk, waarin de koster langzamerhand de taak van dè pastoor overneemt. Het begint bij korte preekjes, dan volgt het biechtho ren en het geven van de absolutie en juist wanneer de koster de Heilige Mis wil celebreren, opgezweept door de bijna waanzinnige parochianen, zet een pastoor van het vasteland voet aan wal, met een aantal gendarmes. Hij treft een zwijgende troep barbaren aan, die niets van hem willen weten en aan.de koster genoeg hebben. De sacramenten zijn hun een behoefte, maar wie ze toe dient komt er minder op aan. De con flicten verscherpen zich met als hoog tepunt de weigering van de curé om een zelfmoordenaar in gewijde grond te begraven. Als de zingende rouwstoet de door de gendarmes versperde kerk deur nadert, zwenkt hij af naar de zee, om op een plechtige zeilvaart het lijk aan de zee toe te vertrouwen. Dan ver heft de koster zich in zijn boot en schreeuwt over het water: „Èn nu alle maal naar de Mis, die de ware priester zal opdragen." Bij het lezen van deze korte inhoud zijn wellicht reeds bedenkingen bij u opgekomen, zodat u nog meer verrast zult zijn met de bekentenis, dat de film, door haar grote dramatische kracht en rustige suggestie, de situaties ia hun schijnbare aanvechtbaarheid na- mensen nodig" een opmerkelijke poging is om vorm te geven aan een leven dige geloofsovertuiging en aan de noodzaak van een godsdienstige prac- tijk op de sacramenten gebouwd. Men kan er bezwaar tegen hebben en wij voegen ons bij dezulken dat de priester van het vasteland de koster, die om hulp komt smeken, afsnauwt en met lege handen laat vertrekken. Of dat het laatste deel, wanneer de koster de woorden van de consecratie over de hosties uitspreekt (bij wijze van repe titie) en een dorpeling die zich ophing, omdat hij zijn moeder vermoordde, absolveert, te na/drukkelijk, zo ge wilt cru, is voorgesteld. Maar anderzijds komt juist door deze climax de behoefte aan een gebed voor de priesters naar boven, een grote winst, die zelfs de niet meer practiserende katholiek moet treffen. Be koster wordt gespeeld door Pierre Fresnay, die zovelen hebben be wonderd als „Monsieur Vincent". De film gaat Vrijdag in het Luxor Theater draaien. v. W. Een imitatie-priester (de koster) en zijn parochianen in de film „Dieu a besoin des hommes". Naar aanleiding van de vondst van de stoffelijke resten van twee Joodse fa brikanten uit Keulen in de tuin van een huis te Laren heeft de Officier van Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Was- senbergh. medegedeeld, dat voor hem nog niet zonder meer vaststaat, dat hier van een roofmoord kan worden ge sproken. De beide mannen zijn in 1942 overleden en eerst enkeie dagen gele den gevonden, zodat hun stoffelijke resten negen jaar onder de aarde zijn geweest en wel op een diepte van drie meter. Het gevolg is, dat de stoffelijke overschoten vrijwel geheel vergaan zijn, zodat nauwelijks meer dan de geraam ten zijn teruggevonden. Het feit, dat beide mannen in eenzelfde kuil zijn begraven en waarschijnlijk op hetzelfde ogenblik de dood hebben gevonden, is uiteraard een sterk© aanwijzing in de richting van misdrijf. In de bezettingstijd kwam het voor, dat ondergedoken Joden geen officiële begrafenis kregen, aangezien daardoor de autoriteiten zouden kunnen worden gewaarschuwd en de S.D. degenen, die de onderduikers onderdak hadden ver leend, zouden kunnen arresteren. Dat deze 'beide onderduikers echter op de zelfde dag een normale dood zouden zijn gestorven, is onwaarschijnlijk, ten zij er een ongeluk zou zijn gebeurd. Ik ben echter geneigd, aldus de Officier van Justitie, te veronderstellen dat hier wel van misdrijf sprake is. De tijden in 1942 waren echter zó verward, en de toenmalige bewoonster van het huis had zoveel connecties, ook met Duitsers zij was van origine Duitse dat evenmin uitgesloten is, dat Duitse be zoekers zich geërgerd hebben over het feit, dat in het huis, waar zij hun feest jes vierden, Joden ondergedoken wa ren en dat zij in een opwelling van woede de beide oude mannen om het leven hebben gebracht. Het feit, dat mevr. Sch- een geweld dadige dood heeft gezocht, is op zich zelf geen bewijs, dat zij haar onderdui kers heeft gedood of heeft doen doden. Zij was op het ogenblik, dat zij door een autobus werd overreden, in een financieel dermate deplorabele toe stand, dat dat zeer wel een reden voor haar kon zijn om de dood te zoeken. Wij tasten dus, zo vervolgde mr. (Niet-officiae koersen) 314 Nederl. 1948 S'i pCt. Ned. 1950 3-3V2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. 24/10 23/10 Anaconda Copper 4814 47% Bethlehem Steel 54% 53% Chrysler Corp 71% 70% General Electric 56% 56% General Motors 51 50% Hudson Motors 13% 13% Kenneeott Copper 85 81% Montgomery Ward 70% 70% North American Co 17% 18 Radio Corp 22% 22% RepuDhc Steel 44% 43% Shell Oil 66 66% Southern Pacific 61% 61 Southern Railway 51% 51% Tidewater 40% 40 U.S. Steel 43% 42% Vorig Opening slot 25/10 88/, 84 |l 85 85 87 88(4 143% 167 106 122 161gb 151 229 231 221 176% 171% 171% 296% 297 100%b 101% 1.83 131 132 144 145 110% 112 86% 88 Wassenbergh, bjj dit onderzoek in het duister. Slechts een zeer uitvoerige ei» nauwkurige sectie op de gevonden stof felijke resten zal ons misschien positie ve gegevens verschaffen. Deze sectie zal echter geruime tijd in beslag nemen. Inmiddels zijn wy bezig zoveel moge lijk personen, die in die tijd met mevr. Sch. in connectie hebben gestaan, te verhoren. Van arrestaties onder ver denking de hand in een moord te heb ben gehad, is voorlopig geen sprake. Daarvoor beschikt de Justitie op het ogenblik nog over tè weinig positieve gegevens. Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Advertentie Bronsteevveg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 Gisteravond is te Leiden tengevolge van een hersenbloeding plotseling over leden pastoor J. C. de Moei, sinds 1949 herder van de parochie van St. Jan de Doper te Boskoop. Pastoor de Moei werd 6 November 1889 te Schagen geboren en priester gewijd op 9 Augustus 1914. Al aanstonds werd hij benoemd tot zielzor ger bij de te Nieuwediep gelegerde strijdkrachten, waar hij ruim drie jaar verbleef. Toen werd hij overgeplaatst naar Bergen, waar hem een speciale en zeer moeilijke taak wachtte, namelijk de geestelijke verzorging van de aldaar ge- interneerde vreemdelingen. Ruim dui zend deserteurs waren daar onderge bracht en de jonge priester heeft in dit dramatische kamp veel meegemaakt. In 1918 werd hij kapelaan te Rijswijk en in 1921 te Amsterdam (H. Agnes), alwaar hij zich meer dan 12 jaren voornamelijk wijdde aan het maatschappelijk jeugd werk, 19 Mei 1934 benoemde de bisschop hem tot pastoor van de parochie van de H. Gregorius te IJmuiden. De parochie was toen noodlijdend, maar daar ging deze herder niet voor uit de weg. Hij stichtte het katholiek zeeliedentehuis op het Sluisplein en het eerste militaire te huis te IJmuiden was een katholiek. De liefde, die hij in Nieuwediep had op gedaan voor de soldaten en de matrozen is in IJmuiden zeker versterkt. October 1941 werd hij overgeplaatst naar Am sterdam, waar hem de belangrijke paro chie van O. L. Vr. van Lourdes werd toevertrouwd. Acht jaar heeft hij zich daar bemind weten te maken en toen kwam de tijd voor een rustiger parochie, die de bisschop in 1949 in Boskoop voor hem vond. Dit betekende echter geens zins dat deze actieve priester op zijn lauweren ging rusten. Hij was namelijk: ook lid van het Comité Bedevaarten^ Niet minder dan vijftien maal ging hij naar Lourdes en in het Heilig Jaar trok hij vier maal naar Rome. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2