Verschil tussen regering en bedrijfs leven betreft het instrumentarium DE NOQBMAK: De iH&ek lHUI het ü(Hid f SCHEEPVAART BERICHTEN Sociaal-econ. toezicht is urgent Demonstratief congres over de woningbouw Geen doorzettingsvermogen bij Aj ax—Hapoël Jaarvergadering W it-Gele Kruis Ontwikkeling Benelux, eerder terug- dan vooruitgang r Ir. Witte: Huren sullen moeten worden opgetrokken tot 225 procent Verleden dient begraven Benelux-ministers bijeen Een big voor mevr. Strassburger MeltfoDÏon blijf Puntloos gelijk spel (Noordhollandse Bond) Mr. De Vreeze over gezondheidszorg en gemeenschapsbemoeiing Wij luisteren naar ik altijd fit/ J DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 PAGINA 5 Noodregeling onvoldoende in Katholieke bioscoop exploitanten bijeen Kunnen en moeten wij principieel zijn? Rede Sukarno Naar harmonieuze samenwerking Conferentie over het Europese leger Studententraditie in Groningen DRENTENAREN NAAR BRAZILIë? Emigratie onzeker II' 1460 ROOK-KATER U kunt zoveel 1flo5ÏOtt roken als,U wilt.Als talloze anderen zultif/ U ondervinden: Dr. Veeger herdacht Kamer over begroting Buitenlandse Zaken VAN DE POL verslaat Galmiche en Gabriëls Verkeersregeling bij N e der landFinland A Na bestudering van de M. v. A. over bet wetsontwerp Toezicht Creöietwezen beeft de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer het gewenst geoor deeld omtrent een aantal punten nog nader mondeling overleg te plegen met de minister van Financiën. Allereerst werd door de commissie gevraagd naar de redenen, welke de minister er toe hebben gebracht het overleg nopens het onderhavige wetsontwerp met vertegen woordigers van de Nederlandse Ban kiersvereniging en van de beide centrale landbouwcredietbanken te beperken. De minister antwoordde, dat het ver schil van inzicht tussen de regering en de bankiers bij de eerste bespreking moeilijk te overbruggen bleek. De rege ring ging er van uit, dat in de blijvende regeling ook een stuk sociaal-econo misch toezicht dient te worden opgeno men, terwijl de bankiers zich op het standpunt stelden, dat het gehele sociaal-economisch toezicht slechts voor abnormale omstandigheden aanvaard baar is. Toen na verloop van tijd bleek, dat de bankiers niet bereid waren op hun standpunt terug te komen, heeft de re gering de grens bij nota van wijzigingen gelegd tussen die van het oorspronke lijk wetsontwerp en die, welke door het bedrijfsleven wordt voorgestaan. Glo baal gesproken komt het er op neer, dat krachtens genoemde nota van wijzigin gen de quantitatieve controle blijvend en de qualitatieve controle slechts tijde lijk wordt mogelijk gemaakt. Het fundamentele verschil tussen het naastbetrokken bedrijfsleven en de re gering is hierin gelegen, dat de bankiers slechts 'een blijvend sociaal-economisch toezicht wensen door middel van dis conto en open-marktpolitiek. bevoegd heden, die reeds zijn opgenomen in de Bankwet 1948. terwijl de regering als blijvend instrument daarenboven nog over de mogelijkheid van credietrestric- tie wenst te kunnen beschikken. Het verschilpunt betreft dus het instrumen tarium. Het sociaal-economisch toezicht is urgent, aldus de minister, aangezien de mogelijkheid tot het hanteren van monetaire middelen van groot belang is voor het regeringsprogram, te weten het handhaven van het voor onze huidige economie onmisbare monetaire evenwicht en het streven naar een sluitende betalingsbalans. Naar aanleiding van een vraag naar de effectiviteit van de thans geldende noodregeling zette de minister uiteen, dat net hier gaat om twee verschillende regelingen, te weten het thans bestaande z.g. gentlemen's agreement, dat uitslui tend gericht is op het bedrijfseconomisch toezicht en de regeling, gebaseerd op de geldzuiveringsvoorschriften, welke ge hanteerd wordt voor het sociaal-econo misch toezicht. De eerstgenoemde regeling is onvol doende, omdat slechts een deel der banken bij deze overeenkomst is aange sloten en met name vele kleinere niet, terwijl de wenken van de Nederland- ghe Bank niet steeds zijn opgevolgd. Anifpv-Ü'1' gedurende de laatste jaren in 5 23 Bevallen niet geschied; een aantal van de daarbij betrokken instel- lingen heeft sindsdien op grond van betalingsmoeilijkheden moeten fusion- neren, failleren of surséance van beta ling aanvragen. De noodregeling, gebaseerd op de geldzuiveringsvoorschriften, is voldoen de effectief voor het sociaal-economisch Advertentie Gauw Aspirin laten halen! Maar uitdrukkelijk letlen op het Bayer-kruis. want alleen Aspirin is voorzien van dit merk, het symbool van vertrouwen. Gisteren werd in het Casino te Den Bosch de eerste vergadering van het Katholfeke Centrum voor Bioscoopex ploitanten gehouden. Na een ochtend bijeenkomst, die gewijd was aan de be spreking van interne vraagstukken voerde in de middagbijeenkomst mgr dr. F. Féron het woord over „Kunnen en moeten wij principieel zijn?" Spr. bracht allereerst onder de aan dacht, dat ieders leven een strijd is. Men kent de economische strijd om het be staan, de sociale strijd, waaruit zelfs tal van ideologieën zijn geboren, de cultu rele en godsdienstige strijd. Voor de bioscoopexploitanten achtte spr. nodig ten eerste een persoonlijke principiële denkwijze en houding en ten tweede een verankering in het maatschappelijk leven. Spr. wees er op, dat juist op het ter rein van de film, waar de kerkelijke overheid schroomvallig toeziet, voor de exploitanten een des te verantwoorde- lijker taak ligt. Daarom moeten zij le ren denken in katholiek culturele geest. Daarnaast ft de mens een maatschap pelijk wezen, dat nooit zijn doel kan be reiken als het geen rekening houdt met de maatschappij. De mens is sociaal in andere wezens verankerd. Spr. spoorde zijn toehoorders aan om bij het begin van dit contactcentrum naar de juiste vorm van samenwerking te zoeken, om dat men dan sociaal en cultureel sterk zal staan. „Gij moet een team vormen", aldus spr., „dat is een groep van mensen, die één gedachte, één ideaal en éen Plan hebben." De katholieke bioscoop exploitant moet zo zijn, dat God ziet, dat de mensen in veiligheid tot deze mens kunnen gaan. Door samenwerking en offerbereidheid kunnen de bioscoop exploitanten er toe bijdragen dat de tijd komt, dat ook de kerk de schroom valligheid, waarmee zij heeft gestaan en hog staat tegenover de film, kan afleg gen. Uit de teamgeest kan een sociale. Culturele en godsdienstige kracht voort komen, die een weldaad Is voor katho hek Nederland en die het eigen leven ®>eer inhoud geeft toezicht. De vraag inzake de mogelijk heid van een uitsluitend tijdelijk sociaal- economisch toezicht komt neer op de vraag, of het blijvend sociaal-econo misch toezicht niet kan worden beperkt tot een hanteren van de middelen van de open-marktpolitiek en de discontc- schroef. Deze laatste vraag kan sinds de in het wetsontwerp aangebrachte wijzi ging in het kort aldus worden geformu leerd: kan ook niet aan de daarin opge nomen bevoegdheid tot quantitatieve credietrestrictie een tijdelijk karakter worden verleend? De minister was van oordeel, dat deze blijvend moet zijn. Het middel van open-marktpolitiek is in ons land moeilijk te hanteren. Wat betreft de vraag of het bepaald noodzakelijk is onr thans reeds definitief te kiezen of het instrumentarium voor credietbeperking tijdelijk dan wel blij vend moet zijn, zei de minister, dat men dan aan de gehele wet voorlopig een tij delijk karakter zou moeten geven. De minister verklaarde zich bereid deze mogelijkheid in ernstige overwe ging te nemen. Men zou b.v. in de consi derans een tweede overweging kunnen opnemen, luidende: Overwegende, dat het wenselijk is de gelding van deze bepa lingen, in afwachting van de ervaringen met haar toepassing op te doen, voor alsnog aan een bepaalde tijdsduur tc binden. (Van onze Utrechtse correspondent) Onder grote belangstelling van de zijde van gemeentebesturen, architecten en afgevaardigden van woningbouw verenigingen werd gisteren te Utiecht een demonstratief congres gehouden over de problemen van de woningbouw. Op dit congres, belegd door het insti tuut voor Volkshuisvesting en de Na tionale Woningraad en bijgewoond o.a. door de directeur-generaal van de Volkshuisvesting, ir. IJ. Z. van der Meer, en de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer M A. Reinalda, hebben drie sprekers over verschillende aspecten van het woning- bouwvraagstuk, die in vele kringen grote zorgen baren, het woord gevoerd. Dr. ir F. Bakker Schut, hoofddirecteur van de Gem. Dienst voor Wederopbouw en Stadsontwikkeling te 's Uravenhage, zag de oplossing van het door hem bespro ken probleem van de verdeling van het bouwvolume in een sociaal en econo misch verantwoorde verhouding tussen de aantallen in de verschillende cate gorieën te bouwen woningen. Dit is slechts het geval, indien de verdeling zodanig wordt gekozen, dat enerzijds het in totaal te investeren bedrag zo klein mogelijk wordt gehouden en dat anderzijds een aanbod van nieuwe wo ningen wordt verkregen waarbij alle bevolkingsgroepen gelijkelijk in hun be hoeften tegemoet worden gekomen. De geografische verdeling van de wo ningen over ons land mag niet, zoals thans, vrijwel uitsluitend worden be heerst door de toevallige financiële mo gelijkheden der gemeenten, doch dient plaats te vinden op grond van de so ciaal-economische behoefte. Bij de be paling van deze behoefte moet worden gewaakt tegen een te eenzijdig acht- geven op de eisen der industrialisatie met voorbijgaan van de belangrijke so ciale factor van de omvang van het plaatselijk woningtekort. Ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Bei-pen op Zoom, sprak over het vraag stuk van de woninghuur. Spreker zag in de kunstmatig laag gehouden huren de oorzaak van o.a. een blijvende en steeds stijgende subsidiëring van de wo ningbouw, die een grote kans inhoudt, dat de woningbouw het slachtoffer wordt van noodzakelijke bezuinigingen, en dat bovendien de particuliere bouw hierdoor zeer wordt geremd. Bij een eventuele eerstvolgende ioonronde of bij een daling) van de index van de kosten van het levensonderhoud zullen de huren moeten worden opgetrokken, aldus spreker. Een prijsverhoging tot rond 225 procent etappegewjjs te be reiken zal noodzakelijk zijn. Het laatste onderwerp van dit congres, „de financiering van de woningbouw", werd behandeld door prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de economische faculteit van de V.U. te Amsterdam. B:nnen het kader van de thans in Ne derland gevolgde monetaire politiek, welke gericht is op het bestrijden van betalingsbalanstekorten, dient voldoende ruimte te worden gelaten voor de wo- Ter gelegenheid van de dag der Ver. Naties heeft Sukarno Woensdag in Dja karta een rede gehouden. Een groot ge deelte was gewijd aan kritiek op de Ne derlandse koloniale politiek in de jaren na de tweede wereldoorlog. Sukarno noemde de Nederlandse politionele actie van 1947 de grootste sinds Hitler's actie tegen Polen. Als belangrijk kenschetste Sukarno de vestiging van betrekkingen, leidende tot eensgezindheid en samenwerking onder de gewijzigde omstandigheden van thans. Hij zei, dat de Nederlands-Indonesische Unie in de Indonesische geesten psy chologisch te sterk het beeld oproept en te levendig herinnert aan een „ongeluk kig verleden", dat begraven dient te zijn. Daarom gevoelde mijn regering reeds enige tijd de noodzaak voor een nieuwe vorm van binding tussen beide landen, zonder ook maar in het geringst de noodzaak voor een samenwerking te ver vagen. Na rijp beraad hebben wij be sloten onderhandelingen te beginnen over een zo spoedig mogelijke annule ring van de Unie en de vervanging daar van door normale betrekkingen, welke, daarvan ben ik zeker, de weg kunnen effenen voor een harmonieuze samen werking tussen Indonesië en Nederland. „Ik kan u verzekeren, dat ik de Neder landers op geen enkele wijze een kwaad hart toedraag. Indien eens, en ik hoop spoedig, alle geschillen tussen Neder land en Indonesië tot het verleden be horen, zal ik de eerste zijn om hen als ware vrienden te begroeten", aldus Su karno. In diplomatieke kringen te Djakarta is het opgevallen zo verneemt Aneta, dat de Nederlandse Hoge Commissaris en de Woensdagavond ten paleize aan wezige leden van diens staf, zich na afloop van de rede van Sukarno van de andere gasten afzonderden en zich niet bij de buffetten ophielden. Men meent, dat deze houding een gevolg is van de ontstemming bij hen over de rede van de president. ningbouw. Het moet niet onmogelijk worden geacht, aldus spreker, om bin nen dit kader de woningbouw op de in het oorspronkelijk regeringsprogramma voorgestelde wijze voortgang te doen vinden. Voorzover het de bouw van woningwetwoningen betreft, is het ge wenst dat het Rijk de financiering weer ter hand neemt overeenkomstig art 56 van de Woningwet. Indien de overheid niet bereid of in staat is om aan deze financiering te voldoen, dient zij, volgens prof. de Roos, de hier bedoelde woningbouw niet onmogelijk te maken door het voor schrijven van rentemaxima, welke zo danig zijn gesteld, dat het kapitaal voor de financiering van deze woningbouw niet kan worden verkregen. De conclusies waartoe de beraadsla gingen van dit congres hebben geleid, werden neergelegd in een resolutie, die ter kennis wordt gebracht van de rege ring en de leden der Tweede Kamer der Staten Generaal. De Nederlandse, Belgische en Luxem burgse ministers van Defensie, Buiten landse Zaken, Financiën en Handel zijn vandaag in Brussel bijeengekomen om een gemeenschappelijke houding te be spreken ten aanzien van de vraagstuk ken betreffende het Europese leger. De conferentie wordt gehouden om een geza menlijk standpunt van de Benelux te be palen voordat de besprekingen van de landen van het Atlantisch Pact over deze vraagstukken in Rome worden ge houden, aldus meldt A. P. Het is een traditie geworden in Gro ningen, dat tijdens het verblijf van het circus Strassburger in Groningen de eerste-jaarsstudenten aan een der voor stellingen extra luister geven door iets vreemds te doen. Veeial proberen de oudere-jaars dan hun jongere collega's de uitvoering van hun plannen onmoge lijk te maken of hun het plezier daar van te ontnemen door de een of andere tegenactie. Dit jaar vond eveneens deze studentikoze plechtigheid plaats. De praeses van de eerste-jaarsstudenten bood met gratie en zwier mevr. Regina Strassburger een big aan. De in groten getale opgekomen oudere-jaars beperk ten zich ditmaal door enkel maar te joelen en te schreeuwen en te applau disseren. Mevr. Strassburger dankte voor dit geschenk door met het bestuur een rondgang door de piste te maken. De emigratie van ruim tweehonderd Dren- tenaren uit de veengebieden naar Brazilië, is nog onzeker Dit houdt verband met de veranderde politieke omstandigheden in Bra zilië, waardoor er waarschijnlijk wijzigingen in de emigratieplannen zullen komen. De selecue der Nederlanders zou geheel onder Nederlandse verantwoordelijkheid ge schieden. In de kosten van vervoer zou de Braziliaanse regering bijdragen. Deze zou volgens het aanvankelijke plan ook de be- drijfscredieten verstrekken. Alhoewel de emigratie der Drentenaren op het ogenblik onzeker is, kan met worden gezegd, dat het plan geheel van de baan is. m NV 9. Als de knaap met zijn gebruikelijke haast het vertrek komt binnenstuiven, is het Eric onmiddellijk duidelijk, dat deze ontmoeting van de jonge rijkaard met de mannen van Gonor niets over Gnom's afkomst zal ophelderen. Het was ook eigenlijk een verwachting tegen beter weten in! Gnom heeft in z\jn gelaatstrekken totaal niets gemeen met de uitheems donkere gezichten van de bezoekers uit de steppen. ,,Deze mannen komen uit het Oosten, Gnom!" zegt de koning veelbetekenend, „kent gij ze misschien? Ge hebt mij toch vertelddat gij ook uit Oostelijke streken afkomstig waart?" De jongen kijkt Gonor's mannen aandachtig aan. Doch dan schudt hij het hoofd. „Ik kom uit een dnder Oosten!" zegt hij opgewekt. De bekende grijns trekt weer over zijn gezicht. Vertrouwelijk legt hij de hand op de schouder van de hoofdman. ,Jn mijn Oosten groeien de staarten niet op iemands hoofd!" giechelt hij en speels laat hij de haarvlecht van Gonor's afgezant op zijn hand dansen. Met één heftige beweging schudt de man met het litteken de arm van de argeloze jongeling van zich af, alsof het een schadelijk insect was. Zijn ogen worden zwart van woede. „Een krijger van het grote opperhoofd Gonor duldt geen beledigingsist hij. Gnom staat paf en de zonnige lach sterft weg op zijn gelaat. Eric ziet de ver andering in de jongen, doch voor de opkomende woede zich een uitweg kan zoeken, grijpt hij in. Niet zonder reden vreest de koning een nieuwe uitbarsting van Gnom's enorme spierkracht. Hij doet een stap voorwaarts en met een dwingende blik be duidt hij de jongen zich terug te trekken. „Wilt ge mijn gastvrijheid dan werkelijk niet aanvaarden?" vraagt Eric nogmaals aan de man met. het litteken. „Neen," antwoordt deze stroefons wacht een lange reis! Vergun ons, o machtige heerser over vele krijgers, heen te rijden." In weerwil van 's mans onderdanige toon ligt cr iets onverzettelijks in die woorden. Dok de andere mannen nemen nu zwijgend, bijna overhaast, afscheid. Groet uw opperhoofd!" vraagt Ericals hij hen tot buiten de poort uitgeleide doet. De woordvoerder knikt. Peinzend staart de Noopnan de afgezanten van Gonor na. In stevige draf rijden zij heen; gedempt klinkt de hoefslag op net mulle zandpad. Weinige ogenblikken later zijn zij uit het gezicht verdwenen. Geen van de mannen heeft ook maar een enkele keer omgekeken En als Eric de burcht weer binnengaat, weet hij geen verklaring te geven voor het drukkende gevoel van onbehagen, dat hem besluipt Advertentie De Noordhollandse Bond van het Wit- Gele Kruis hield gisteren in het Amster damse „Krasnapolsky" zijn jaarvergade ring In zijn openingswoord herdacht de voorzitter mr. A. J. Hendrix met enkele woorden het verscheiden van dr. L. Vee ger voorzitter van de Nationale Federa tie'van het Wit-Gele Kruis en mede oprichter van de R.K. Artsenvereniging, wiens grote stuwkracht en toewijding door spr. met grote eerbied werden ge noemd Na deze woorden werd een kort gebed 'voor de overledene gestort. Mr. J. de Vreeze, secretaris-generaal van de Nationale Federatie, die tijdens de bij eenkomst een rede hield, gewaagde van dr Veeger als „een overtuigd pionier en voorvechter van de Katholieke Gezond heidszorg" en als een man „in wie wij een inspirerend voorbeeld behouden" Mr. de Vreeze gaf vervolgens een in teressante uiteenzetting over het werk van de Nationale Federatie en zijn ach tergrond. Spr. schetste de tijd, waarin wij leven als een yan „een trek naar boven", van centralisatie op elk gebied. En hij stelde vervolgens dat er, zelfs wanneer de plaatselijke afdelingen voor wat haar directe werk aangaat „niets aan de Federatie zouden hebben", noch tans reden te over is voor het in stand houden van een krachtig nationaal be raad. In een land als het onze, zo zei nij, is het op stuk van de gezondheidszorg, voor een katholieke organisatie niet mo gelijk haar verantwoordelijkheid t.o.v. de ontwikkeling te dragen zonder een federatieve instelling. Mr. De Vreeze illustreerde zulks met enkele passende voorbeelden, om vervolgens „de achter grond van de problematiek van de ge zondheidszorg" aan een onderzoek te on derwerpen. Zulks aan de hand van een Pauselijke uitspraak, die er de aandacht op vestigde, dat op het gebied van de geneeskunde en de gezondheidszorg enerzijds een enorm snelle ontwikkeling te constateren valt en dat anderzijds de sociale ontwikkeling een steeds toene mende gemeenschapsbemoeiing in het Zeer veel leden van de Tweede Kamer uiten in het Voorlopig Verslag over de begroting van Buitenlandse Zaken waar derende woorden aan het adres van mi nister Stikker en zijn naaste medewer kers voor hun onvermoeide arbeid in binnen- en buitenland. Zij menen dat de minister te hoge eisen stelt aan zichzelf, terwijl de ont wikkeling op internationaal gebied ook te veel vergt van de buitenlandse dienst, voor zover deze ingeschakeld is in de machinerie van conferenties, raden, com missies, enz. Het is noodzakelijk minis terie en buitenlandse dienst te leiden en dit wordt bijna onmogelijk door de veel vuldige afwezigheid van de bewindsman. Een groot aantal leden wijst er op, dat de snelle groei van een aantal der „specialized agencies" van de V.N. tot het ontstaan van een bureaucratie leidt, die dodelijk is voor een levende samenwer king tussen de volkeren der wereld, om dat experts en technici in vele gevallen beslissende invloed hebben. Deze leden spreken verder hun ern stige bezorgdheid uit ten opzichte van de Wereldgezondheidsorganisatie, wel ker leider, dr. Broek Chisholm, openlijk ieder onderscheid tussen goed en kwaad verwerpt en daarmede bewust en met opzet de grondslagen dezer christelijke beschaving aantast. Zij vragen zich af, erf zij onder dergelijke omstandigheden het wel met hun geweten in overeen stemming kunnen brengen om het Ne derlandse aandeel in deze organisatie te voteren. Veel leden hebben warme waardering voor de missive van de Koningin aan de president der V.S. over het vluchte lingenprobleem. Zij vragen hoe de stand van zaken is met betrekking tot de ratificatie van de conventie nopens de status van vluchtelingen. Nederland zou ter zake in aansluiting aan de brief wisseling van de Koningin met president Truman een lofwaardig initiatief kunnen nemen. Algemeen wordt de vraag gesteld, waaraan het geringe succes van de sa menwerking in Benelux-verband te wy- ten is. Dat de economie van de Belgisch- Luxemburgse douane-unie en Nederland elkaar slechts zeer ten dele aanvulden, was van tevoren bekend. Ook de kana- lenkwestie zou tot moeilijkheden kun nen leiden. Maar dat er gewichtige zwa righeden zyn gerezen van een orde van grootte als het r.g. snybloemenconflict, zou kunnen wijzen op een incompata- bilité d'humeur. De bestaande ontwik keling van de Benelux toont eer een terug-, dan een vooruitgang. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat het vredesverdrag met Japan algemeen een bittere nasmaak heeft achtergelaten daar de aanspraken van Nederland en van Nederlandse burgers op schadever goeding daarin niet zqn erkend. Men zou graag in den brede worden ingelicht over het ter zake door de regering ge voerde beleid. leven roept; omstandigheden die „een kluwen van vraagstukken" veroorza ken. En in dit verband schetste spr. de moderne mens als iemand „die zich graag van bovenaf laat verzorgen en die de zekerheid'boven de vrijheid verkiest". Mr. De Vreeze refereerde eveneens aan woorden van de Paus toen hij be toogde, dat de gezondheid niet alleen n biologische, maar ook een spirituele aangelegenheid is. Spr. wees op het ge vaar, dat de vergemeenschappelijkte mens zich op het gebied van de gezond- heilszorg, dank zij de „bedwelmende we tenschap", als een zaak laat dirigeren voor doeleinden, die buiten hemzelf lig gen. Sprekende over de sociale ontwik keling op het terrein van de gezond heidszorg, zette mr. De Vreeze uiteen, dat de moeilijkheden inzake de sa menleving tussen overheid en particu lier initiatief dikwijls berusten op de omstandigheid, dat men weigert de zaken op grondslag van een beginsel te bezien. Wij katholieken, aldus spr., moeten er van overtuigd zijn, dat wij er op ons terrein nooit uitkomen, in dien wij de onderhavige kwesties niet principieel stellen: een en ander ge toetst aan de omstandigheden, zoals die zich in ons land voordoen. (Van een speciale verslaggever) Over gebrek aan medeleven hebben de mannen van „Hapoël" gisteravond in het Olympisch Stadion tydens hun (licht) wedstrijd tegen Ajax in ieder geval niet te klagen gehad. Een goed deel van de ruim 10.000 toeschouwers ondersteunden hun verrichtingen op het groene veld voortduren^ met een in spreekkoor aangeheven, gescandeerd ..Ha-po-ël!" Het mocht echter niet baten. De knapen uit Israël, die bezig zün aan een uitgebreide toumée door Europa, konden er met géén mogelijkheid door komen. Tot hun geluk de iets sterkere Ajacieden aan de andere kant óók niet. Beide partijen demonstreerden in deze overigens aardige en alle prettige ken merken van een „friendly game' dra gende wedstryd, een opvallend gebrek aan doorzettingsvermogen en schotvaar digheid. Het aantal gevaarlijke momen ten voor beide doelen was op de vingers van één hand te tellen. Nauwelijks had scheidsrechter Horn het fluitje voor de eerste maal naar zijn mond gebracht of de „Hapoëi"- mensen dartelden als jonge veulens op het doel van de Amsterdammers af en forceerden meteen een corner. Na die eerste mislukte poging kwamen zij meteen weer terug en het leek er enkele ogenblikken werkelijk op. dat zy het karakter van de strijd, met snel open spel gingen bepalen. Maar de rood-witten bleken aldra over aanmerkelijk beter ploegverband te beschikken, hetgeen resulteerde in enkele goed opgezette, maar niet zo best afgewerkte aanvallen. Westers kanjerde een keer ferm tegen de paal en toen ge beurde er een hele tijd niets. Totdat dezelfde, overigens zeer actieve speler een ieder met stomme verbazing sloeg, toen hij na een ernstig falen van de „HapoëT'-verdediging mét de bal alleen voor de vijandelijke doelmond kwam te staan en nochtans met feilloze precisie het leer pal tegen keeper Buch opschoot. Vóór rust moest de Ajax-keeper. Visser, nog een halve salto mortale maken, om het leer na een venijnig schot van een der Hapoël-voorwaartsen uit zijn doei te houden. De tweede helft van de match was bijna identiek aan de eerste. Met dien verstande, dat nu een dei knapen van de Israëlitische voorhoede in navolging van Westers' voorbeeld een niet te missen kans naar de andere we- ARKELDIJK 23 te Houston. ABBEDIJK 23 te Tampico. AAGTEDIJK p. 25 Fern. Nor. n. New York. AMSTELDIJK 25 te Norfolk. AALSDIJK 24 v. Pt. Arthur n. N. Orleans. ALGENIB 24 v. Pt. Alegre n. Rott. ALMDIJK 24 v. Houston n. Havanna. AMSTELPARK 27 te Philadelphia. ANDIJK 25 te Rott. ARIADNE 25 te Rott. ALPHERAT p. 24 Belle-Isle n. Can. ALNATI 25 te Santos. ALPHARD 25 te Antw. ARUNDO 25 v. Lizard n. Rott. ALPHERAT p. 24 Belle-Isle n. Can. ALAMAK 23 v. Calc. n. Rott. ABBEKERK 25 te Marseille. ALDABI 24 te Santos. ALMKERK 25 V. Pt. Said n. Rott. BLITAR 25 v. Rott. n. Hollandia. BOSKOOP 25 te Barranquilla. BLOMMERSDIJK 23 te Baltimore. BONAIRE 25 v. Plymouth n. Amst. BOSCHFONTEIN p. 25 Guardafui n. Momb. COTTICA 24 v. Trinidad n. Paramaribo. CLEODORA p. 24 Azoren n. Curacao. CORYDA 23 v. Pt. Cardon n. Engl. CISTULA p. 24 Bermuda n. Engeland. DALERDIJK 24 te Los Angelos. DELFTSHAVEN p. 24 Fern. Nor. n. Casabl. EEMDIJK 24 te Havanna. GROOTE BEER 25 v. Pt. Said n. Amst. HELENA 25 te Maracaibo. HERMES p. 24 Azoren n San Juan. HAULERWIJK p. 25 Bermudas n. Hamptr. HYDRA p. 25 Finisterre n. Babados. JAGERSFONTEIN 25 te Amst. JUPITER 24 te Malta. KEDOE p. 25 Guardafui n. Rott. KLIPFONTEIN p. 25 Finisterre n. Amst. KIELDRECHT 25 te Port Said verw. LARENBERG p. 25 Kp. Roca n. Amst. LEUVEKERK 25 v. Rott. n. Hamburg. LAURENSKERK 24 v. Basrah n. Khorram. LEERSUM 25 te Antw. LEERSUM 28 te Rott. verw. LUTTERKERK 24 te Rott, LOENERKERK 25 v. Aden n. Rott. MAASLAND 25 v. Las Palmas n. B. Aires. MARIEKERK vtr. 24 v. Frem. n. Melb. MARKEN 24 v. Philadelphia n. Ned. MURENA 24 v. Bergen n. Aruba MOLENKERK 25 te Lagos. METULA 24 v. Calc. n. Bahrein. MITRA p. 24 Socotra n. Cochin. MERWEDE p. 25 Dover n. Houston. NIGERSTROOM 25 te Takoradi. NOORDWIJK p. 25 Finisterre n. C. Vecchia. ORANJEFONTEIN 25 te Durban. ORANJE 25 v. Amst. n. Djak. ORANJESTAD 25 V. Plymouth n. Amst. POSEIDON 25 te Curasao. PR. WILLEM III 27 te Havre verw. PYGMALION 25 te La Guaira. PR. ALEX. 22 te Montreal. PHRONTIS p. 24 P. de Galle n. Labuan. PR. FRED. HENDRIK p. 25 Scilly n. Montr. REMPANG p. 25 Finisterre n. Genua. ROSSUM 26 te Amst. RIDDERKERK 25 te Antw. RONDO 25 te Singapore. RUYS 25 te East London. RIJNDAM vtr. 26 v. New York n. Rott. RIJNLAND p. 25 Finisterre n. B. Aires. ST HAARLEM p. 25 Finisterre n. Spezia. SLÏEDRECHT 24 te Antw. SALLAND p. 24 Fern. Nor. n. Amst. SAPAROEA 25 te Bombay. SAPAROEA 25 te Bombay. SINGKEP 25 v. Suez n. Surabaja. STENTOR 24 te Barahona. STENTOR 25 te St. Marc. STR. MALAKKA 23 te Pulubukom. SALLAND p. 25 Pauls Rock n. Amst. STR. SOENDA 22 v. Singapore n. Rio de J TERO 25 te Antw. THESEUS 25 te Rott. TABIAN 25 te Priok. TAWALI 24 te Bandarshapur TERN ATE 24 v. Djeddah n. Rott. TJIBESAR 24 v. Manilla n. Saigon. TELAMON 24 te Maracaibo TJIWANGI 25 te Djak. reld hielp door over de uitgelopen Visser héén de bal tegen de lat te knal len. Rest ons nog te vermelden, dat Ajax. tevergeefs uiteraard, een buiten- speldoelpunt produceerde en dat Van Dijk het één keer werkelijk op zijn sloffer, kreeg en een reëel schot-a-la- Lagendaal loste. Maar de spectaculaire keeper Buch redde de situatie fraai met een zeer ingewikkelde duiksprong. Van de Pol heeft in Buenos Aires zijn partijen tegen Galmiche en Gabriëls ge wonnen. Van Hassel versloeg Navarra in 11 beurten met een hoogste serie van 177 en een gemiddelde van 36.36. Navarra vergaarde 65 caramboles. Van de Pol maakte tegen Galmiche de 400 vol in 13 beurten. Zijn hoogste serie bedroeg 224 en zijn gemiddelde 30.76. Galmiche maak te 252 caramboles. De partij Van de Pol Gabriëls eindigde in een overwinning voor onze landgenoot met 400 tegen 300 caramboles in 9 beurten. De hoogste serie van de Rotterdammer bedroeg 208, ter wijl zijn gemiddelde 44.44 was. Galmiche moest in Carrera zijn meerdere erken nen. Hij verloor zijn partij in dertien beurten met 266 tegen 400 caramboles. De hoogste serie van Carrera bedroeg 166 en zijn gemiddelde 30.77. De stand luidt thans: 1. Carrera (Arg.) 5 2. Gabriëls (B.4 3. v. d. Pol (Ned.) 4 4. v. Hassel (B.) 2 (4) 5. Navarra (Arg.) 2 (4) 6. Galmiche (Fr.) 1 7. Delvecchio (Braz.) 0 (4) 8. De Ruyter (Ned.) 0 (4) 2000 47 42.55 1990 60 33.16 1735 70 24.78 1175 50 23.50 1030 48 21.45 1414 74 19.10 1060 63 16.82 771 48 16.06 De hoogste serie werd totdusver ge maakt door Gabriëls met 265 caramboles. Voor de voetbalwedstrijd Nederland Finland op Zaterdag a.s. in het Feijen» oordstadion te Rotterdam zal de ver keersregeling nagenoeg gelijk zijn aan die bij de wedstrijd NederlandNoor wegen, welke goed heeft voldaan. Door dat het aanvangsuur vrij dicht ligt bij het Zaterdagse spitsuur (13—14 uur) zal het slagen van de regeling ook thans in hoge mate afhangen van de medewer king van het publiek. De grootste moeilijkheden hebben zij, die met motorrijtuigen van de rechter naar de linker Maasoever moeten. Hun wordt dringend aangeraden zo vroeg mogelijk te komen. Het stadion zal reeds om 13.30 uur geopend zijn. Het parkeren op de rechter Maasoever kan in de binnenstad geschieden. Zeer belangrijk is dat zij. die per motorrijtuig uit Utrecht, Friesland, Gro ningen, Drenthe, Gelderland en Overijs sel komen, op het verkeersplein ten Zuid-Westen van Utrecht de grote weg naar 's-Hertogenbosch nemen en vervol gens rijden via VianenWaardenburg Gorinchem. Men bereikt dan zonder enige hinderpaal via brede wegen Rot terdam-Zuid en het Stadion, terwijl niet noemenswaard behoeft te worden om gereden. Op deze wijze vermijdt men moeilijkheden en vertraging in de bin nenstad van Rotterdam en loopt men niet de kans op een langdurig opont houd bij de toch al zwaar belaste oever verbindingen. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 Engelse verkiezingen, 8.25 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 school radio, 9.45 Concertgebouworkest, 10.10 gram., 11.00 zieken, 11.40 gram., 12.00 Angelus, 12.02 schoolradio, 12.33 Metro- pole-orkest, 12.50 Engelse verkiezingen. 13.00 nieuws, 13.20 actualiteiten. 13.25 piano, 13.45 vrouw, 14.00 schoolradio. 14.20 zang en piano. 14.45 gram., 15.00 scholen, 15.30 kamerorkest, 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.35 Ra dio Philharm. Orkest en solist, 18.00 nieuws, 18.15 Als die van ons, klank beeld, 18,25 zang en piano, 18.40 De Uit kijkpost, 18.50 lichte muziek, 19.05 ma- rinenieuws, 19.15 Verklaring en toelich ting, 19.35 lichte muziek. 19.5o Engelse verkiezingen, 20.00 nieuws, 20.08 de ge wone man, 20.15 symphonette-orkest en solisten, 21.00 Brabants halfuur, 21.35 vierhandig pianospel. 22.00 Om de toe komst van Nederland, klankbeeld, 22.20 gram., 22.35 algemene beschouwing over de Nota-Rutten betreffende Onderwijs voorzieningen. 22.45 Het Godsrijk he den, causerie, 23.00 nieuws, 23.15 lichte muziek, 23.25 amusementsmuziek. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram., 7.50 ver kiezingen in Engeland. 8.0o nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 Thuis, causerie, 10.05 prot. pr. VARA. 10.20 gram., 10.30 schoolradio, 10.50 cello en piano, 11.20 voordracht, 11.40 orgel, 11.55 verkiezingen in Enge land. AVRO: 12.00 dansmuziek, 12.33 Engelse verkiezingen, 12.40 sport, 13.00 nieuws, 13.20 orkest. 14.00 vrouw. 1420 gram., 15.00 boek. VARA: 1600 amuse mentsmuziek, 16.30 jeugd, 17.00 gram., 17.20 muzikale causerie. 17 o0 verkie zingen in Engeland. 18.00 nieuws, 18.1a felicitaties. 18.50 verkiezingen in Enge land. 19.00 kinderkoor. 19.15 pryzen- praatje. VPRO: 19 30 Eenheid en een dracht, causerie, 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.10 gram., 20.30 Benelux, 20.40 Een sterk volk, causerie. VARA: 21.09 Engelse verkiezingen, 21.10 gram.. 21.50 buitenl. overz., 22.05 theaterkoor en or kest en solisten. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 prot. pr VARA: 23.00 nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin, cau serie, 23.30 orgel. VRIJDAG ZIET U: Televisie-uitzen ding. NCRV: 20.15—21.45 Actualiteiten. „Veilig varen", film. Wedstrijd in kij ken en peinzen. Voordracht. Dagsluiting. ENGELAND, BBC Home Service. 330 m.: 13.00 lichte muziek, 14.15 lichte muziek, 16.00 lichte muziek, 16.45 lichte muziek, 19.20 lichte muziek, 20.0o geva rieerde muziek. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 militair orkest, 13.00 orkestconcert, 14.15 lichte muziek. 14.45 lichte muziek, 16.00 amusementsmuziek, 16.45 lichte muziek 18.30 variété-orkest en solisten. 21.00 verzoekprogramma, 23.15 lichte muziek. 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert, 13.25 om roeporkest en solisten, 14.15 gevarieerde muziek, 15.50 amusementsmuziek, 16.15 kamerkoor, 16.30 kamermuziek, 19.30 „II Barbiere di Siviglia", opera. 22.35 amusementsmuziek, 23.20 solistenconcert, 0.30 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 operamuziek. 12.15 omroeporkest. 12.55 lichte muziek, 15.45 „Die Meistersinger von Nümberg" opera (acte 2). 17.10 lichte muziek, 20.00 filmmuziek, 20.15 orkestconcert, 22.15 jazzmuziek. 23.05 „Die Entführung aus dem Serail", opera (acte I). 484 m.: 12.05 lichte muziek, 183.0 film muziek, 20.00 omroeporkest en solisten. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 er. 249 m.: 12.30 orkestconcert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5