Zal FLORA 1953 millioen bezoekers trekken? Van papieren voorbereiding naar de realiteit De Nederlandse delegatie voor zitting der V.N. Je kunt me vertellen wat je wilt ...MAAK* boven alles triumpheert W Klokketoren met carrillon Kerko Cable Shirts RADIO VERPACHTING UITSPANNING GROENENDAAL VIRGINIA 20 voor 80 ct. Expositie in Frans Halsmuseum DIRK NIJLAND: HARDNEKKIG MERKWAARDIG Kerkrade ,v muziek concours om de vier jaar van kimifienacdc Langdurig punt van bespreking Bervoets Vriezelaar GARAGE VAN WIJK VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 PAGINA 2 Heden ontvangen: 11,50 Makelaars en zelfst. tussen personen bloembollenbedrijf vergaderden Burgerlijke Stand ^Winnaars sportprijsvraag K.A.B. Kring' Oost St. Willibrordusviering Kamerleden Beaufort en Ruygers naar Parijs Gemeenteraad Heemstede Vergadering „Het Witte Kruis" Luchtverkenners organi seren kermis Burgerlijke Stand Vergadering Katholieke V rouwenbe weging Voorwiel van vracht auto liet los Voorbijganger werd er door getroffen en gewond Gouden jubileum Gevonden en verloren voor Haarlem: Grote Houtstraat 46 Automatisch telefoneren Aansluiting Haarlem Leeuwarden Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. VERKOPINGEN Winterfiliaal geopend Bestelauto reed brom fietser omver Beurs van New York Lugubere vondst Laren Betrokkene wordt Maandag gehoord Studentenparlement op Ket Binnenhof Kortenhorst zal vergade ringen zelf leiden wteo Enkele siuks LEVERBAAR OVERVEEN Telefoon 10503 Werktijden in de winter van overheidspersoneel Breuk in de Duitse Pen-club De voorbereidingen voor de internationale bloemententoonstelling Flora 1953 in Heemstede verkeren grotendeels in het papieren stadium, hoewel ook in het twandelpark Groenendaal reeds gewerkt wordt. Het directiegebouw zal spoedig betrokken kunnen worden en voor het grote restaurant zijn de fundamenten al gelegd. In 1935 werden 6'00.000 betalende bezoekers geregistreerd, maar straks is de directie daar eigenlijk niet mee tevreden, want de grootse opzet en hqt zeer intens geworden internationale verkeer zouden een bezoek van een millioen bloemenliefhebbers geenszins onmogelijk maken. Om een voorbeeld te noemen: in Amerika worden nu reeds reizen naar de Flora geboekt en samengesteld. Het gaat daar straks in Heemstede met uitsluitend om bloembollen, hetzij in kassen (ivarenhuizen) of in de volle grond. Ook de beoefenaars van andere takken van de Nederlandse tuinbouw kunnen demonstreren, wat in het voor jaar tegelijk met de bloembollen in tuin, park en huis in bloei te zien is. De Flora zal dan ook bestaan uit een doorlopende Vollegrondstentoonstelling, vijf tiendaagse tentoonstellingen in het bloemenpaleis, een industrie- en midden standsexpositie een winkelgalerij en een mechanisatie- en algemene vakten toonstelling. Zij zal worden geopend op Vrijdag 13 Maart 1953 en duren tot 14 Mei d.a.v. Verleden week meldden wij, dat het programma der vollegrondstentoon- stellingen voor inzendingen van tuin- bouwgewassen verschenen was en dat reeds 21 afdelingen der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een collectieve inzending toezegden. Thans is ook een fraai verzorgd pros pectus voor inzendingen van han del, nijverheid en industrie van de pers gekomen, waaruit blijkt, dat in dustriële artikelen in de onmiddellijke nabijheid van de bloemen- en planten- exoosities getoond kunnen worden, mits zij in deze aesthetisch zeer ver zorgde omgeving volkomen passen. El ke uitstalling zal in het teken van de bloem moeten staan, weefwerk met bloemen, kristal met bloemmotieven, corsages etc. Daardoor hoopt de di rectie van de Flora de viervoudige kosten van 1935 in zoverre te kun nen dekken dat het entrée binnen redelijke grenzen kan blijven. Iedere winkel van de winkelgalerij heeft een omvang van 12 M.2, n.l. 4 m. Advertentie l.M. in 5 effen pasteltinten met dubbel front in dé prijs van 5?paarn\vouder«5tr. 47-80, tel. 21392 Op de gisteren in restaurant Brink- mann gehouden vergadering van de ver eniging van makelaars en zelfstandige tussenpersonen in het bloembollenbe drijf kon de voorzitter, de heer H. L. van der Horst, meedelen, dat de vereni ging. die 5 October van het vorig jaar werd opgericht, de koninklijke goed keuring van de statuten had gekregen. Hij zette in het kort uiteen wat vooral de taak van de leden was. Wij moeten de bollenkwekers opvoeden in hun be drijf. Ik ben er zeker van, zo besloot de voorzitter zijn openingswoord, dat zowel de exporteurs als de kwekers be langstelling zullen gaan koesteren voor onze vereniging. Op voorstel van het bestuur werd besloten om ieder nieuw lid een soort examen af te nemen, alvorens hem toe te laten tot de vereniging. Er zal een ballotage-commissie in het leven ge roepen worden, die zich belast met deze examens. Na de gebruikelijke agendapunten kwam de benoeming aan de orde van drie leden van het bestuur wegens de periodieke aftreding van de heren C. Braun, P- H. J. van Waveren en P. A. Mascini Jr. Deze aftredende bestuursleden werden herkozen. Een ander punt van de agenda was 't vast stellen van de contributie voor het ko mende jaar. Besloten werd deze te be palen op f 30. De vergadering hield zich ook bezig met het bedrag, dat be nodigd is voor de reclamedoeleinden op de in de winter te houden vaktentoon stellingen. Hierbij kwam eveneens de Elora 1953 ter sprake. Een bedrag van f 50 werd uitgetrokken voor de aan koop van een beker. GEBOREN: P. Koningvan Schep pingen, A. A. A. van der VeldtBak ker, E. van OostenAdema, A. Razoux SchultzRoos, allen een zoon; E. D. J. MantelBos, J. C. ClaudiusPhilippo, M. A. Hartmande Haas, R. Visser Kuipers, C. W. van RooijNelis, d. GEHUWD: W. Koning en J. L. J. Ge daan, J. Burgerjon en E. van Zanen, H. R. K. de Langen en J. A. Doppenberg, A. J. Mulder en S. H. Kreek. OVERLEDEN: L. J. de Leth, 67 j. Sint Bavostraat; D. Bos, 84 j, Bakkum- itraat. frontbreedte en 3 m. diepte, "daarbij 214 m hoogte met een luifel van 3 m. lengte. Op bovenstaande foto van een ma quette ziet men in het midden de ere- hal, die zal dienen voor officiële ont vangsten en een monumentale toegang zal geven tot het daarachter gelegen bloemenpaleis, dat als zijarmen de in dustriehallen zal hebben. Rechts ziet Vogelvlucht *Fiora 1953 van het hoofdgebouw der met klokketoren (rechts). men de te boi/wen klokketoren. waarin een carillon zal worden aangebracht, dat op regelmatige tijden zijn geluid zal laten horen. Tussen de van Merlen- vaart en de Torenlaan komen de tuinbouw-industrie-paviljoens en aar. de overkant daarvan zai een regerfrigs- payiljoen verrijden. De warenhuizen zijn vlak bij de klokketoren geprojecteerd. Overdag zullen de bezoekers dwalen over de prachtige terreinen en des avonds zullen zij zich ophouden in het centrum, het hart van deze Flora. Er zal zeer veel met verlichting gewerkt worden, hoofdzakelijk floodlight. Ver schillende groepen bomen zullen ver licht worden, zoals het Kenaupark op hoge feestdagen Het amusement is in grote stijl gedacht. Het centrum zal veel levendiger zijn dan op de vorige Flora, omdat r.u in dustrie, handel en nijverheid de schoonheid van hun speciale producten met die van de bloemen zullen laten wedijveren. Bij bestellingen moeten fabrikanten en groothandelaars de de tailhandel echter inschakelen. Zo wordt het „Lentefeest in Neer- landg Tuin" voorbereid door een veel zijdige directie, bestaande uit de heren jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. H. J. Voors, Fr. Roozen Lzn., Carel Briels en H,_ C. Vermeulen. Advertentie Ged. Oude Gracht 53 - Telef. 13762 tegenover de kerk Philips - Erres - Fridor - Columbia Betaling in overleg Rémbrandt: De hertogin van Idaho, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Pinky. 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: God heeft de mens nodig, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Superman, 14 j. 2.?0, 7 en 9.15 uur. City: De man die mij ge'geven tverd. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Het land der reuzen, 18 j. 2.30, '7 en 9.15 uur. Vrijdag 26 October Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Toon Verhey; soliste: Henriëtte Fauré, piano, 8 u. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel Ge zelschap met „Qethello" (G. en W.), 8 uur. Zaterdag 27 October Stadsschouwburg: Comedia met ..Kinderen zijn kinderen". Jubileum Magda Janssens, 8 (Zondag 21 Octoberj lste prijs 10.Leo van Berkel. Schoolstr. 10, Lisse, 8 pnt. 2de prijs, 7.50: J. v. Rosenhart, Cas- telijnstraat 3. Haarlem, 8 pnt. 3de prijs, ƒ5.Ruth de Ruijter, Duin weg 16, Heemskerk, 8 pnt. 4de prijs, 2.50: W. Sanberg, Emostraat 18, Haarlem, 8 pnt. Zondag 4 November a.s. gaat kring Oost van de KAB haar winterprogram- ma openen met het St. Willibrordusfeest. Dit bestaat vooreerst in een kerkelijke viering met een H. Mis des morgens half acht waaronder algemene H. Communie aan alle leden van kring Oost in de parochiekerk St. Jan. Daarna feestelijk ontbijt in het jeugdgebouw Teijlerplein Op deze feestmorgen zal het Tweede- Kamerlid. de heer C. J. van der Ploeg, het eerste programmapunt van het KAB-wintel-programma bespreken. Een buitengewoon actuele morgen be looft het te worden. Voor deelname aan deze feestmorgen met ontbijt is bewijj van deelname verkrijgbaar bij de heren B. Rei.jnders, Zomervaart 134, L. C. Ste vens, Zomervaart 234 en J. Bruin. Emo straat 16. Op 1 November wordt de deel name aan het ontbijt afgesloten. Men vervoege zich voor die datum bij een der bovenstaande heren. Voor de kerke lijke viering wordt ieder lid verwacht. Naar wij vernemen zal de Nederland se delegatie naar de zesde zitting der Verenigde Naties, welke op 6 Novem ber te Parijs begint, waarschijnlijk als volgt zijn samengesteld: De delegatie staat onder leiding van minister D. U. Stikker; als zijn plaats vervanger treedt op de heer D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordi ger van ons land bij de V. N. Voorts maken deel uit van de delegatie het Eerste Kamerlid dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. voor de sociaal-juridische com missie en het Tweede Kamerlid Geert Ruygers voor de economische commis sie De namen van de overige gedelegeer den zijn: dr. C. L. Patijn, raadsadviseur en chef van de afdeling internationale organisaties op Buitenlandse Zaken, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, hoogleraar te Utrecht, prof- mr. B. V. A. Röling, hoogleraar te Groningen, mr. J. Luns. plaatsvervangend gedelegeerde in de Veiligheidsraad en ambassaderaad bij de permanente Nederlandse delegatie van de V. N. en mej. dr. M. Z. N. Wit- De raad der gemeente Heemstede heeft gistermiddag onder presidium van bur gemeester A. G. A. Ridder van Rappard twee uur lang gesproken over het voor stel van B. en W. om het verversings- huis in Groenendaal voor de tijd van vjjf jaar ondershands te verpachten aan de gebr. Uitendaal te Heemstede. De pachtsom moet 7.000 per jaar bedragen, terwijl de belvédère in de jaren 1954, 1955 en. 1956 voor 250 per jaar aan de gebroeders voorgesteld werd verpacht te worden. De heer Reynders (Arb.) vond deze onderhandse verpachting niet inhet belang van de gemeente. Hij stelde een openbare inschrijving voor opdat de som, die redelijkerwijze gegeven zou kunnen worden, werd Opgebracht. Ook ooi-deelde hij het niet noodzakelijk om gedurende de duur van de Flora 250 per jaar af te trekken voor het gemis van de belvédère. Bij een goede exploi tatie zouden de gebroeders immers zo veel aan de Flora verdienen de heer Reynders was van mening dat veel be zoekers niet het restaurant daar maar het verversingshuis zouden bezoeken dat deze 250 er wel af konden. De heer Verhoeven (KVP) merkte naar aanleiding hiervan op, dat er een frontverandering bij de P.v.d.A. te con stateren viel. De heer Reynders stelde zich door zijn voorstel immers aan de zijde van het kapitaal, want bij een openbare inschrijving zóu er immers wel een brouwerij als pachter komen. Ook vond spreker het billijk, dat de gebr. Uitendaal. die reeds dertig jaar het object pachten, nu wederom een kans kregen, baarom was onderhandse aanbesteding de aangewezen weg. De heer Reynders als verdediger van het grootkapitaal vond de heer Verhoeven een merkwaardig fenomeen! De heer Van den Bripk stelde voor om in het contract met de gebr. Uiten daal een clausule op te nemen waarin zij verplicht werden om hun voorraden van de Heemsteedse middenstand te betrekken De heer Van Wijk (C.Hd sloot zich hierbij aan en wees er tevens op, dat het beheer van de uitspanning de enige broodwinning van de gebroeders is, zo dat het billijk is, hen nu in de gelegen heid te stellen een nieuwe pachtover eenkomst aan te gaan. Ook de heer Kamerbeek (Kath. Vrije Lijst) vond het gemeentebelang niet ge schaad door een onderhandse aanbeste ding. Wethouder Bakhuyzen van den Brink antwoordde, dat het college de zaak ter dege bekeken had alvorens met het voorstel te komen. Bij een openbare in schrijving had. men het gevaar dat men niet 'wist wie er in kwam. Voorts hadden de gebr. Uitendaal sinds de bevrijding niet minder dan f 8000 aan de inrichting van de uitspanning besteed De verdiensten tijdens de Flora zouden volgens de wethouder wel meevallen, want op de tentoonstelling zouden gele- De afdeling Heemstede van de Noord- Hóllandse vereniging. „Het Witte Kruis" houdt Donderdag 1 November haar algemene vergadering in het Ge zondheidshuis. De agenda vermeldt o.vn. de begroting en de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering. Het aan- vangsuur is vastgesteld op uur. De luchtverkennersgroep „Anthony Fokker" organiseert op 8, 9 en 10 No vember in het Heivormd Jeugdhuis aan de Herenweg een kermis in miniatuur, waaraan verschillende bijzondere ge beurtenissen vastgekoppeld worden. GEBOREN: B. A. de Ruijter—Schrie- ver d: B. M. RumpingDuiker d; A. C. DirksenSchouwenbusg d; C. M. van EerdenBeentjes z; M. J. v. d. Sluis Rees d; A. C. VonkMolenaar d; A. N. Sinnigev. d. Kolk d; M. P. C. de Reus Schoemaker d; F. C. Smit—Bloedjes d. GETROUWD: W. A. de Ruijter en P. Weiling; Th. H. A. Pekel en A. «'an Baar. OVERLEDEN: G. Schouws, 86 jr., m; C. Admiraal, 79 jr. m. genheden genoeg zijn waar het publiek iets kon consumeren. In tweede en derde instantie werdén er vervolgens nog verscheidene opmer kingen gemaakt, beze handelden echter meer over detailkwesties en hadden met de kern der zaak niets te maken. Op uitdrukkelijk verlangen van de heer Reynders (Arb.) ging de raad dan in geheime vergadering. Dit duurde on geveer een half uur. Het was zes uur toen het voorstel uiteindelijk werd goed gekeurd. De heer Reynders wenste ge acht te worden te hebben tegengestemd. Ook het voorstel van B. en W. om een crediet van f 5750 beschikbaar te stellen voor vernieuwing van de Ovexbosch- brug lokte .veel discussie uit. De heer Zeelenberg (V.V.D.) was tegen dit voorstel, daar het beschikbare geld voor de woningbouw beschikbaar moest worden gesteld. Twee zulke uit gaven en we hebben het geld voor een arbeiderswoning uitgegeven^ aldus spre ker. Hij vond het volstrekt niet noodza kelijk de brug te vernieuwen. De heer Van Bruggen (C.H.) wees er op, dat deze uitgave alleen gedaan moest worden als het beslist noodzakelijk was- Wethouder Van Lent oordeelde ver nieuwing nodig, daar de brug te ver vallen was om nog gerepareerd te kun nen worden. Zoals de heer Zeelenberg mocht men niet denken, zei hij vervol gens. Dan zou men immers de hele be groting wel kunnen laten schieten en al het geld aan de huizenbouw, beste den. We komen in zo'n toestand dat we dit moeten gaan doen, was het antwoord van de heer Zeelenberg hierop. De wet houder wees nog op het recht dat er voor enkele percelen ter plaatse be staat om een regelrechte oeververbin ding. te hebben, waarop de heer Zeg waard voorstelde een roeiboot neer te leggen. Tenslotte werd het voorstel goedgekeurd, waarbij de hefer Zeelen berg tegenstemde. Aan de agenda was toegevoegd het voorstel om een geldlening van f 217.062 voor de tijd van 50 jaar aan te gaan voor de woningbouw. Dit voor stel vond algemene bijval en werd goedgekeurd- De afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwenbeweging organiseert Woensdag 31 October een ledenverga dering, die wel een zeer bijzonder ka rakter zal krijgen door de aanwezigheid van de spreekster mevrouw Roorda uit Santpoort. Welk onderwerp zij zai be handelen, is niet bekend, maar vóór de pauze zal de ernst daarin overheersend zijn en na de pauze komen scherts en luim aan de beurt. De spreekster is geen onbekende in Heemstede. Ais nieuw lid van het bestuur wordt voor gesteld mevr. A. Stolvoort-Renizie en aan de vergadering zal bekrachtiging van dit voorstel worden gevraagd. Voorts worden in de betreffende con vocatie de dames aangespoord op Zon dag a.s. medewerking te verlenen aan de collecte aan de uitgangen der beide kerken, van welker opbrengst een ge deelte wordt gebruikt voor charitatieve cn sociale doeleinden van de afdeling. Bij de Herenweg te Heemstede reed gisteren een vi'aehtauto met aanhangwa gen, waarvan plotseling het rechter voorwiel losliet en met kracht tegen de achtentwintigjarige G. v. L uit Benne- broek werd geslingerd, die langs de weg stond te praten. Het slachtoffer kreeg een zware hrsenschudding, vermoedelijk inwendige kneuzingen en een gebroken rechterbeen en werd naar de Mariastich- ting vervoerd. De bestuurder van de vrachtwagen kon niet direct remmen, zodat de auto pas na vierhonderd meter tot stilstand kwam. De heer F. Weijers heeft zijn gouden jubileum als boekhouder in dienst van de N.V. Wasserij D. W. Rookmaaker en Zn. in de Frankestraat gevierd- Op har telijke wijze is hij doör de directie en personeel gehuldigd. De heer G. v. Dam sprak de jubilaris toe namens de directie en bood een pick-up installatie aan. Mej. v. Gasteren sprak gelukwen sen uit namens het personeel en over handigde een geschenk in de vorm van een serie langspeelplaten. Een aardige attentie bewees mevr. Meyer-Waveren de jubilaris. Zij is reeds twee en vijftig jaar cliënte van de zaak en heeft de heer Weijers als jonge man zi.in intrede zien doen. Daar om bood zij hem een gelukwens en een geschenk aan- Bij het afscheid dankte de jubilaris voor de hem bewezen huldiging. Des middags hield de heer Weijers een re ceptie in zijn woning; hij werd hier ge lukgewenst door vele cliënten, vrien den en bekenden. Advertentie TRIUMPH Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassaupiein 3, zijn op alle werkdagen van 10.3012.30 uur, inlich tingen' te bekomen omtrent de navolgen de gevonden voorwerpen: Autopeds, speelgoed-autootje, arm banden, werkbroek, rekenboekje en schrift, gezangboek, blik verf, brillen, broches, capuchon, ceintuurs, kinder- cape, wieldop, deken, duif, zilveren doosje, stropdassen, étui's met inhoud, gordijnstof, gebit, bank- en muntbiljet ten, handdoek en zwembroek, hoofd doek, gedeelte hengelstok, handschoe nen, dameshoed, honden, diverse horlo ges, japon, jassen, paarlenketting, ny lonkousen, kano, gouden kettinkje, rood katje, laarzen, zaklantaarn, manchet knoop, zakmes, mutsen, nummerplaat, overtrek van kussen, gouden en zilveren oorbel, passerdoos, pop, handpompje, passer, tabakspijp, parapluie, porte feuille, porlemonnaies m. inhoud, rokje en blouse, padvindersriem, diverse gou den en zilveren ringen, rozenkransen, driewielig kinderrijwieltje, shawls, schortje, sokken, slinger, schoenen, sleu tels, speldjes, trui, springtouw, kinder tuigje, tang, tekeningen, tassen met in houd, vest, vormpjes, vulpotloden, vul pennen. wagenwiel, windjack, een knot sajet, wasgoed, wanten, dekzeil, plastic zakje met inhoud, zegels. Advertentie ie wel eens een karikatuur heeft gezien die gemaakt werd door Cornells Veth zal de waarde daarvan gevonden hebben in de inven tie, niet in de manier van tekenen, want deze is bepadld onbeholpen te noemen. Bijna zoals Veth tekent, zo schildert Nijland meestal. Hardnekkig het schil derachtige vermijdend. Als een typisch schilderij van hem in de etalage van een uitdragerswinkel zou staan tussen de verdere koopwaar, dan geloof ik niet dat de passerende lief hebber zou afstappen van zijn fiets met de verraste uitroep: Daar staat zowaar een Nijland:', hetgeen prompt zou ge schieden waar het een Breitner of een Maris betrof. Neen, ook dan zou hij niet afstappen, want die Breitner zou er al niet meer staan, iemand voor hem zou de ontdekking reeds gedaan heb ben. Terwijl het niet eens zeker is óf het ding wel in dc etalage verzei ld ge raakt zou zijn, want die kooplui zijn ook niet gek tegenwoordig Maar een Niiland gewoon gesig neerd D. N. met een jaartal zou de argeloze koopman voor een amateurs schilderijtje hebben gehouden. Het is niet om te kleineren maar om te typeren: een indruk te geven hoe het werk van Niiland aan de argeloze be schouwer voorkomt Het heeft zo echt de toewijding van de gedoemde ama teur, de zondagsschilder. Maar als je eenmaal voor zo'n land schap staat waarvan er in het Frans Halsmuseum t.rri. 11 November een zaal vol hangt: een niet schilderachtig on derwerp als een kleurenfoto soms ge tint. cn je komt zo af en toe een por tret tegen, dan kijk je door de techniek heen in een gevoelige kunstenaarsziel die ondanks zijn ongewone manier van werken een gevoelen weet te definiëren, even weinig gekunsteld als een volks rijm dat diepe dingen in eenvoudige woorden precies bij de naam noemt. Zijn techniek is droog, dor soms en zijn onderwerpen weinig boeiend maar alzo doende weet hij in de beschouwer een sentiment te verwekken alsof hij het trok uit het merg, zo aangrijpend. Het beeld beeldend, gaat het niet om het beeld; uit zijn omstandigheden maakt hij zonder het ding te noemen dit duidelijk zoals een pantomime- speler suggesties tastbaar maakt, louter door zijn spel. Hier is dan misschien geen schilder in de gewone zin van het woord be zig. maar dan toch wel een geest die zich uit door middel van de beeldende materialen. Het zijn au fond de roman tische spanningen die hij stelt: herinne ring, weemoed, stille droefheid, rust. verlatenheid, troosteloosheid, leegheid; de symboliek die hij er steeds voer vindt is ongebruikelijk voor de hand lig vend, en volkomen duidelijk. .Soms ook brengt hij humor, in „Oude Lietde en Jonge Liefde". „Het oude paar". „Her innering aan Seegert v. d. Linden te Rhoon" Geestig is het standbeeld van Oats tussen de suikerbieten. In dit alles toont Nijland zich een goed observator die zijn beelden sug gestief en dwingend weet te stellen, zo onontkoombaar als de „Blauwgas- houders" uit het vlak on je afkomen. Zo scherp noteert hij ook zijn portret ten. men zie dat van Mej. Ester van Wit-sekerke. waar hii p"en rinr-r is van zijn model. Het portret van zijn eer ste vrouw, Mevr. Nijlandvan der Meer de Walcheren, bezit als uitzon dering sublieme schilderwaarden: de blonde toon van het geheel, de mild heid van de witten en dan is het por tret een klare zieleschildering. Mede uitzonderingen zij de kaft in het „Stilleven met boeken" waar hij meer dan een kartonnen plat, de kromge trokken glanzende hardheid ervan hoor baar en koud-aanvoelend heeft gemaakt en „Circus" waar het typisch haif- diffuse licht van hetgeen zich in de tent bevindt prachtig wordt gecontrasteerd met het doorlichte gestreepte tentdoek. Men hoeft zich er niet over te verwon deren dat Nijland ook en misschien wel in de eerste plaats graficus is. Maar wel weer te verwonderen is de gulle schilderachtigheid, juist in zijn potloodschetsen, die een en al vloeiend zijn en niets hebben van dat krampach tige dat zijn verfwerk kenmerkt:- een gulheid die overal elders gemist wordt. Nijland, een merkwaardige figuur in onze hedendaagse kunst, meer de denker in strakke weinig-toeschietelijke taal dan de schilder, ook al heeft hij van de ze het gereedschap geleend. L. T. Maandag 29 October om acht uur zal de abonné-koppeling tussen de netten van het district Haarlem en die van het district Leeuwarden in diepst worden gesteld. De aangeslotenen in het district Haarlem kunnen dan alle geautomati seerde netten in het district Leeuwarden rechtstreeks kiezen. Vanavond om 8 uur precies is er de verplichte oefenavond voor de leden van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. „St. Bernardus". Het practische ge deelte zal deze avond onder deskunige leiding een beurt krijgen Uitslag van de verkoping van Donder dag 25 October 1951 in het Notarishuis te Haarlem: Duindoornlaan (Bouwter rein) f 6300, P. Dompeling qq; Schee- perstraat 22 f 3600; Scheeperstraat 24 f 3500; Scheeperstraat 26 f 3500; Schee perstraat 28 t 3505, Mw. M. Posthuma, Scheeperstraat 30, f 3500; Tulpenstraat 30 en 32 Santpoort f 6030. J. van Ipen- bürg; Heemsteedse Dreef 25 Heemstede f 14100, B. M. Paanakker; Teylerstraat 62 f 3050, J. W. Heuperman qq; Bos cn Vaartstraat 34/Boekenrodestraat 15, f 12.850, W. Blankevoort qq; Iepenlaan 88, Bloemendaal f 10700, J. M. Strijbis qq; Iepenstraat 2, f 8050. J. C. Demoitié qq; Olmenstraat 50, f 5800, J. Gordijn; Soen- dastraat 26 en 28 f 5000 H. C. Bruin, Mw. M. Posthuma. Vanmorgen werd in het pand Grote Houtstraat 179 een winterfiliaal ge opend van de beddenspeciaalzaak Was senaar. Gedurénde de zomermaandeni is dit in gebruik door de ijssalon van Gi- randi. Door dit winterfiliaal heeft cte heer G J. Wassenaar thans ook m het hartje van Haarlems winkelcentrum een plaatsje kunnen veroveren voor de tud van vijf maanden. Op de hoek van de Kleine Houtweg en de Hertenkamplaan kwam gisteren avond om half zes een bromfietser in botsing met een bestelauto. De autobe stuurder wilde naar x-echts de Herten kamplaan inrijden en stak het fietspad over, waar de bromfietser reed, zon der deze voorrang te verlenen. De 52- jarïge bromfietser A. H. V. viel en liep verwondingen aan de linkerkaak op. Hij moest naar het Diaconessenziekenhuis vervoerd worden. Zijn bromfiets werd zwaar beschadigd. De 56-jarige wielrijder J. W. van V. uit Heemstede kwam gisteravond om kwart over tier* op de hoek van de Wa genweg en Spanjaardslaan in botsing met een motorrijwiel. Hij sloeg plotse ling naar rechts de Spanjaardslaan i«< juist op het moment, dat een motor") der hem passeeide. De man viel en n een hersenschudding en hoofdwWjjT op. Hij werd naar het, Grote Gas vervoerd. Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. RepuDlie Steel Shell .Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 25/13 48(4 53(4 71 55% 51 13% 84 70(4 18 22% 43% 66 61% 51 40% 43 24/10 48% '•l"8 56% 51 13% 85 70% 17% 22% 44(4 66 61% 51% 40'/.. 43% tevoen. eveneens ambassaderaad New York. Aanvankelijk was ook nog aangewezen jhr. v- Vredenburch van het departement van Buitenlandse Za ken. doch deze vertegenwoordigt ons land ï-eeds bij de besprekingen over de vorming van een Europees leger. Als deskundigen zouden aan de de legatie worden toegevoegd jhr. dr. v. Asch v. Wiick. Nederlands gedelegeerde bij de Europese zetel van de V. N. te Genève, dr. J. B. Bannier van het de partement van O.. K. en W„ mr. Debrot, gedelegeerde van de regering v. d. Ne derlandse Antillen, drs. Jonker en ba ron van Linden, beiden secretarie van de permanente Nederlandse delegatie bij de V. N- te New York, mr. dr. R. H. Pos, vertegenwoordiger van Surina me in Nederland, mr. W. Riphagen. re ferendaris op Buitenlandse Zaken en A. I. Spits, oud-gouverneur van Sumatra. Meer dan twee maanden na het inter nationaal muziekconcours, dat de stad Kerkrade meer dan 300.000 bezoekers bezorgde, hebben de voorzitters van de twaalf organiserende verenigingen be sloten een stichting te vormen, die het internationaal muziekconcours cm de vier jaar opnieuw zal organiseren. Het muziekconcours van Augustus j.l. leverde een batig saldo op van f 30.000. De helft van dit bedrag zal gebruikt worden als een fonds voor de te vormen stichting en de andere helft wordt ver deeld over de twaalf verenigingen, die het internationaal concours hebben ge organiseerd. De stichting zal steun krijgen van de gemeente. Kerkrade's nieuwe burge meester, mr. C. J. G. Becht, is een voor stander van de muzikale plannen en het gemeentebestuur heeft voor f 10.000 van het organiserend comité de concourster reinen en opstallen overgenomen. De in verband met de opgraving van de lijken van de gebr. H- verhoorde F. uit Laren, die momenteel huisartest is qpgelegd, zal Maandag voor de rechter commissaris worden geleid. In deze zaak zijn diverse personen onder vraagd. De dierenarts H. ter B. uit Naarden is zelfs enkele dagen in ar rest gehouden. Zaterdag 15 December a.s. zal naar aanleiding van een initiatief van de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tevens curator van de rijksuniversiteit te Leiden, mr, L G. Kortenhorst, en onder auspiciën van de vereniging voor staatkunde te Leiden, in de vergaderzaal der Kamer aan het Binnenhof een Leids studentenparlement bijeen komen. Op die dag zal een wets ontwerp houdende de nadere voorschrif ten van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in de afdelingen van het stu dentenparlement worden onderzocht. Na de schriftelijke voorbereiding zul len de verantwoordelijke studenten ministers het voorstel in een tweede openbare vergadering in de maand Janu ari a.s.. tegen de bedenkingen der stu dentenkamer verdedigen. In de bijeenkomst van 15 December a.s. zal een der vrouwelijke leden van het studentenparlement een interpellatie houden, welke vermoedelijk betrekkind zal hebben op de positie van de ge' huwde ambtenares. De parlementaire pex'S en de techni sche en administratieve outillage der Advertentie Type 1900 en 2500 öVJllt: CU dujnnnanaucve vui.»"-" kamer worden ingeschakeld °m ze zittingen zo goed mogelijk te doen ver lopen. De vergaderingen zullen door de heer Kortenhorst zelve worden geleid. Mocht dit experiment slagen dan zal het regelmatig worden hernaald met in schakeling evenwel van studenten van andere universiteiten en hoge-scholen. De gedachten gaan daarbij aanvankelijk uit naar fractievorming per universiteits- i c.q hogeschool)-stacl, zodat b.v. uit Nijmegen en Wagemngen het gros der KVP-studentenfractie en uit Amsterdam (VU) het grotere gedeelte ener AR-frac- tie afkomstig zou kunnen zijn. Het Tweede Kamerlid Welter (K.N.P.) heeft de ministèr-president over de nieuwe regeling van de werktijden van het overheids-personeel, gedurende de Wlntermaanden, o.a. het volgende ge- vraagd: Acht de regering het geheel in over eenstemming met redelijke arbeids voorwaarden, waaromtrent de overheid toch 't voorbeeld behoort te geven, om °p een werktijd van acht uur slechts een half uur uit te trekken voor het gebruiken van een middagmaal, vooral waar dit er toe moet leiden, dat het overheids-personeel gedurende zeker drie maanden van liet jaar op werkda gen niet bij daglicht in de open lucht kan vertoeven? De Duitse Pen-club heeft zich op haar jaarlijkse algemene vergadering te Diis- seldorf na het kiezen van het bestuur in twee groepen gesplitst. Een groep West-Duitse leden, onder wie prof. dr. Hermann Friedmann, die tot nu toe voorzitter was, besloot een zelfstandige Duitse groep binnen de in ternationale vereniging te vormen. Aanleiding tot dit besluit was het feit, dat door geringe opkomst van West- Duitse leden afgevaardigden uit Oost- Duitsland de Oost-Duitse dichter Johan nes Becher tot voorzitter konden kie zen. Becher is door zijn lofdichten op Stalin, waarvoor hij eeri prijs van de Oost-Duitse regering kreeg, sinds lans een omstreden figuur bij de West-Duitse leden. Verscheidenen van hen, onder wie Theodor Plivier, zijn reeds om deze reden uit de vereniging getreden. De eveneens in het nieuwe bestuu gekozen Guenther Weisenborn verklaa de. dat hij zal ijveren voor het sP°5°g houden van eert nieuwe vergadert s. waarvoor ook de afgescheiden groep West-Duitsland zal worden uitgenoctife

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2