Geen spionnageeentrum Y aticaanstad Stoel wil slechts vrede in H. NIEUWE VOORSTELLEN DER NOORDELIJKEN Nieuwe Prinsessen-kalender Rond de benoeming van generaal Clark Vorming van onderwijzers ü\Motct Vee-uitvoer wordt Zaterdag stopgezet Fantastisch Osservatore over de benoeming van Clark: „Dwaasheden" Voor geallieerden onaanvaardbaar West-Duitsland in ernstig gevaar Oranje Nassau s Oord vijftig jaar AANBIEDING Nadere toelichting van de minister op nieuwe ontwerp-regeling Insecten in plastic Gevolg van mond en klauwzeer PRESIDENT TRUMAN HAD EEN GROTERE CONTROVERSE VERWACHT PEEK CLOPPENBURG Aanmeldingsplicht VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 PAGINA 3 Robert Lehr waarschuwt: Door ondergrondse acti viteit van communisten Mijnenvegers terug uit Indonesië Gelukwens van dr. Munten dam namens regering Kapitein wilde spaarpot niet missen Zeven maal Enny Mols- de Leeuwe Audiënties Wij vervolgen Alaska-ulsters Colbert Costuums 99.- Demi-saisons Herensportjekkers mei alpaca kraag en teddy voering, II-rij model met lederen knopen 59." Herensportjekkers Tinneroy Sportpantalons Sportcombinatie. Ook dit Najaar brengen wij een rijke collectie Sportcolberts en Sportpantalons. Beter.... en stukken goedkoperf Lfadife*tde> DOOR ALEXANDRA ORME r^- PRINS BERNHARD IN DE V.S. Boekenweekgeschenk 1952 Examens Schipper verduistert deel van ontvangen bedrag Voor buitenlandse militaire orders Krachtig is de „Osservatore Romano" van Dinsdagavond ingegaan tegen de onwelwillende commentaren, die de inmiddels opgeschorte benoeming van generaal Clark tot ambassadeur der Verenigde Staten bij de Heilige Stoel overal heeft verwekt- Deze reeds lang verhoopte benoeming heeft niet alleen felle reacties gewekt bij de Amerikaanse protestanten, maar ook de communistische pers van heel de wereld is er grif op ingegaan, terwijl radio- Moskou zelfs verklaarde, dat de nieuwe ambassadeur de psychologische cam pagne zal moeten voeren ter voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog. Reeds wees ik er op, dat de motivering van de benoeming door president Truman niet erg gelukkig was. Nu heeft Theodoor Roosevelt daar nog een schepje bovenop gedaan door te verklaren, dat het Vaticaan overal achter het IJzeren Gordijn „zjjn mensen" heeft, zodat de ambassadeur bij het Vaticaan kan beschikken over de allerbeste informaties. De Osservatore gaat in het hoofdartikel, van de hand van Graaf Delia Torre, mei grote polemische kracht op al deze kwaadwillige of onnozele opmerkingen ui. weringen, als men bedenkt, dat de ver volging van geestelijkheid en katholie ken achter het IJzeren Gordijn door de communisten door iedereen dag in dag uit kan worden waargenomen. Wat de communisten denken en doen op poli tiek terrein, dat hoeven de politieke mogendheden heus niet te vragen aan een religieuze „mogendheid", die hoog stens bijzonder geïnformeerd is over de toestand van de godsdienst en de ka tholieke kerk, een zaak waarvoor diplo maten nu niet bepaald een bijzondere interesse plegen te hebben. „De aanvankelijke benoeming van ge neraal Clark tot Ambassadeur der Ver enigde Staten bij het Vaticaan heeft de communisten ertoe aangezet, hun aan vallen op de oorlogspolitiek van de Ver enigde Staten te hervatten, die gevoerd wordt in nauwe samenwerking met de Heilige Stoel. Men spreekt van een „spionnageeentrum" met het oog op de uitvoerige verslagen die het Vaticaan van alle kanten bereiken; men spreekt over „strategische en politieke motie ven", die de keuze hebben doen vallen op een generaal; over de „politiek van verdeling der wereld en voorbereiding op de oorlog", en radio-Moskou heeft zelfs medegedeeld, dat de nieuwe am bassadeur vanuit zijn zetel te Rome „de psychologische campagne zou leiden ter voorbereiding van een nieuwe oorlog; eer. campagne die de Amerikanen al lang hebben toevertrouwd aan nun me deplichtige en maat, het Vaticaan." „Dit laatste overtreft alles wat er aan leugens en laster ooit gezegd is. en het is nodig, dat we weer eens een afdoende weerlegging geven." Wanneer men bijvoorbeeld speciaal de nadruk legt op het feit, dat Clark een militair is, om daaruit op te ma ken, dat men oorlogszuchtige bedoe lingen heeft, dan maakt men zich belachelijk, omdat het geestelijk ka rakter van de Heilige Stoel en zijn geheel op de vrede gerichte actie vast staan, zoals die vaststonden zelfs toen er niemand minder dan Josef Bonaparte als Frans ambassadeur bij de H. Stoel naar Rome kwam, die lei der was geweest van het revolution- naire leger en die vergezeld werd door generaal Duphot. Al even grotesk van dwaasheid is het, als men spreekt over de onverge lijkelijke mogelijkheden, die het Vati caan biedt op het stuk van diepgaande inlichtingen of als men het Vaticaan aanduidt als een centrum van spionna- ge- Dan volgt men het recept na van de processen achter het IJ/eren Gor dijn. Nog dwazer worden dergelijke be- Nog dwazer is het, wanneer men denkt aan de stromen inkt, die men vergoten heeft om onthullingen te doen over de geheime informaties, die het Vaticaan tot op heden al aan Amerika gaf. zonder dat er gewacht werd op een ambassadeur, die dus blijkbaar moet komen om openlijk en officieel dingen te gaan doen, die men het beste in het geheim doet. Al net zo staat het met het beweerde doel van de ambassade: de strijd tegen het communisme, hetgeen dan wordt gemaakt tot een synoniem voor oorlog. Zelfs al zou dat waar zijn, dan zou men eerst nog moeten aantonen, dat de strijd van het ene geloof tegen het andere, van de ene moraal tegen de andere sy noniem is met oorlog. Als dat waar zou zijn, dan zou ook de strijd van het com munisme tegen ieder geopenbaard ge loof en tegen de katholieke Kerk op zijn beurt zonder meer gelijk staan met oorlog. Als dat waar zou zijn, dan zou men bovendien nog moeten aantonen, dat de strijd van de godsdienst en van de Kerk iets anders is dan een zuivere en noodzakelijke verdediging tegen de aanval van een tegenstander, die de eigentijdse historie voldoende kent. En dit aan te tonen, zou nog moeilijker zijn. De beweerde medeplichtigheid van het Vaticaan aan het oorlogszuchtig im perialisme van Amerika blijkt een te genspraak in zich zelf te zjjn en een dwaasheid. De Noordelijken hebben bij de be spreking van vandaag voorgesteld, dat de troepen der V.N. zich langs het ge hele front 24 kilometer terug trekken. De noordelijken stelden voor, dat het door de strijdkrachten der V.N. ont- ïuimte gebied als gedemilitariseerde zone administratief onder het beheer der V.N. zou blijven. De verbondenen hebben verklaard, dat de noordelijke voorstellen onaanvaardbaar zijn. Geallieerde gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren opnieuw het ontwrichte spoorwegnet van Noord-Korea be stookt. Jachtbommenwerpers wierpen in golf na golf hun bommenlast op com munistisch rollend materieel, dat in het open veld werd verrast. Officieren van de vijfde Amerikaanse luchtmacht deel den mede, dat de communisten volko men werden verrast en geen tijd hadden om hun treinen in de beschutting van tunnels te brengen. Negen locomotieven en 99 wagens werden vernield en 19 lo comotieven en 129 wagens beschadigd. E>e prinsesjes heb ben een heerlijke vrije jeugddie zo min mogelijk ivordt omsloten door de begrenzingen welke er voor koningskin deren nu eenmaal zijn. Zoveel mogelijk krijgen ze de gele genheid om gewoon met andere kinderen mee te doen Toen vorige week de voor-verkoop der kinderpostzegels door de schooljeugd begon, is ook Prin ses Ireneals leer- lingetje van de Nieuwe Baarnse School, met de en veloppe langs de huizen gegaan. In hun eigen om geving, in de tuinen van paleis Soestdijk en ook binnenshuis, hebben de twee fo tografen Annelies Romein en Ad Win dig de prinsesjes gadegeslagen en hen in hun spel op on gedwongen wijze vastgelegd. H.M. de Koningin heeft we derom dertien der aardigste foto's, on der andere deze van Prinses Margriet met haar pony. be schikbaar gesteld voor de Prinsessen- kalender die dezer dagen is verschenen en die verkocht wordt ten bate vcl11 Pro Juventute. Niet alle kinderen hebben het zo goed als de vier zusjes op Soestdijk. Pro Juventute heeft tot taak die kinderen die bescherming nodig hebben, te helpen. Maar helpen kost altijd geld. Men kan de kalender bestellen bij de „Kalenderactie Pro Juventute", Willem de Zwijgerlaan 26 B, Den Haag. President Truman heeft gisteravond verklaard, dat de controverse over de benoeming van generaal Clark tot am bassadeur bij het Vaticaan niet zo groot was als hij verwacht had. Geërgerd door opmerking van een journalist ver klaarde Truman, dat de vestiging van een ambassade bij het Vaticaan en de histo rische Amerikaanse opvatting over de scheiding van kerk en staat niet met elkaar in strijd zijn. Deze kwestie tijdens zijn wekelijkse persconferentie bespre kend merkte de president tevens op dat er genoeg tijd zal zijn om kritiek op de benoeming uit te oefenen vóprdat het Congress deze in zijn Januari-zitting in behandeling neemt. De correspondent van de „Times" te Rome meldt, dat, ofschoon men zich in Vaticaanse kringen niet over de benoe ming van Clark heeft uitgelaten, het bekend is dat het Vaticaan het geens zins op prijs stelde 'n nog actief dienend generaal tot de eerste Amerikaanse am bassadeur bij de Heilige Stoel benoemd te zien. Als burger zou generaal Clark wel welkom zijn geweest, doch _;iet als militair, aldus de „Times". Onafhankelijke waarnemers te Rome zijn, naar Reuter meldt, van mening, dat deze gehele aangelegenheid van Ameri kaanse zijde onhandig is behandeld. Be weerd wordt dat zelfs minister Acheson tevoren niet door de president over de benoeming zou zijn ingelicht. Het staats secretariaat van het Vaticaan was na tuurlijk wel ingelicht over het voorne men van het Witte Huis om permanente 'diplomatieke betrekkingen tussen de V.S. en de Heilige Stoel tot stand te brengen, en het had hier zijn instem ming mede betuigd, doch de afkondiging van Zaterdag j:l:, dat generaal Clark tot Amerikaans ambassadeur bij het Vaticaan was benoemd, betekende ook voor Vaticaanse kringen een volslagen verrassing, aldus Reuter. Een betrekkelijke kalmte trad aan de fronten in, nadat de wapenstil standsonderhandelingen te Pan Moen Jon waren hervat. Ten Zuid-Oosten van Koemsong aan het Centrale Front, heeft door tanks gesteunde in fanterie ondanks hevige tegenstand, een door de communisten bezette heuvel genomen. De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, Robert Lehr, heeft gister avond da waarschuwing geuit, dat on dergrondse communistische activiteit, waaronder het binnensmokkelen van wapens uit de Russische zone, een ern stig gevaar voor de West-Duitse repu bliek vormt. Lehr verklaarde op een persconferentie, dat zijn ministerie tal van bewijzen had. dat de communisten wapens het land binnensmokkelen. Hij weigerde bijzonderheden te geven, maar deelde mee. dat de communisten be schikken over een reusachtig net van agenten in de regeringsburèaux en de essentiële industrieën. Hij verklaarde, dat deze agenten voor Rusland en de Oost-Duitse regering spionneerden. Lehr voegde hieraan toe, dat hij bewijsmate riaal aan het verzamelen is om de com munistische partij in'Duitsland te laten verbieden. Ook wordt een verbod van de neo-nazi-partij overwogen. Donderdagavond is de divisie mijnen vegers, bestaande uit de „Abraham Crijnssen", „Abraham van der Hulst" „Jan van Gelder" en „Pieter Florisz", onder commando van de lt. t. z. eerste klasse J. H. van de Weyer, na een ver- blijï van ongeveer drie jaar in de Indo nesische wateren te Vlissingen gearri veerd. Zij hebben in Indonesië eerst aan de kustbewaking deelgenomen en daarna mijnenvelden geveegd. Tenge volge van de mist zijn zij nog niet door gevaren naar Den Helder. In aanwezigheid van Prinses Wilhel- inina is vandaag te Renkum het vijftig jarig bestaan van het sanatorium „Oranje Nassau's Oord" herdacht. Staatssecretaris dr. Muntendam hield daarbij een rede waarin hij wees op de zeer belangrijke koninklijke gift aan de Nederlandse centrale vereniging tot be strijding van de tuberculose na de oor log in een tijdsgewricht, dat het aantal patiënten in ons land onrustbarend groot was. Met grote erkentelijkheid voor de be langrijke bijdrage van Oranje Nassau s Oord voor de tuberculose-bestrijding in Nederland bood spreker de gelukwen sen van de regering aan. Hij sprak de hoop uit dat dit sanatorium, als in het verleden, de regering wil helpen in het beteugelen van deze meest gevreesde besmettelijke ziekte. De samenwerking tussen regering, art sen en volk op het gebied der T. B. C- bestrijding heeft volgens dr. Munten dam reeds geleid tot zulke gunstige re sultaten, dat ons land hierdoor mede staat aan de spits der volkeren. Dit is vooral te danken aan het volk. dat be grijpt, dat dan pas successen geboekt kunnen worden in de strijd voor bet behoud van zijn gezondheid, indien dit volk zelf zijn strijd weet te strijden. Dit boven alles is de reden, waarom de re gering dankbaar is voor de rol, die dit sanatorium in de geschiedenis der tu berculose-bestrijding heeft gespeeld. Bijzondere waardering sprak dr. Mun tendam uit voor de arbeid, welke de voorzitter, mr. R. J. M. L. van Zinnicq Bergman uit Vught, gedurende zeer lan ge tijd heeft verricht. Hij deelde mede. dat mr. Van Zinnicq Bergman benoemd was tot Officier in de orde van Oranje Nassau. G. J. J., gepensionneerd kapitein grote vaart te Zandvoort, heeft zich gedurende de oorlog grote verdiensten voor ons land verworven, door vrachten naar Rusland over te brengen. Een en ander legde hem natuurlijk geen windeieren en zo kon hij zich in Amerika een spaar potje van ongeveer tien duizend dollars vormen. Toen hij naar ons land terug keerde droeg hij zijn tegoed door middel van een trustcontract over, om zich te wapenen tegen eventueel te nemen maatregelen. Hij werd toen hij zonder vergunning van- de Nederlandsche Bank beschikte over die buitenlandse betaalmiddelen, vervolgd, maar door de Amsterdamse politierechter en daarna in appèl door het hof vrijgesproken. De Hoge Raad verwees de zaak daarop naar Leeuwar den. waar verdachte Donderdag terecht stond. Hij beriep zich er op, dat hij door het trustcontract zijn vordering had over gedragen en ook de verdediger voerde dit in zijn pleidooi aan. Mr. Besier was het met die zienswijze niet eens en zei in het contract niets anders te zien dan een ontduiken van de bepalingen van het deviezenbesluit. Verdachte deed ook niet geheel afstand van zijn kapitaal en profiteerde ook nog van de provenuen. Met vernietiging van het vonnis van de politierechter vorderde spreker 1000 boete of twee maanden hechtenis. Uit spraak 8 November. Het „Toneelgezelschap Johan Kaart" zal 1 November in Amsterdam de pre mière geven van de thriller „De Appels van Eva" van dr. Allan Berthal in .de Nederlandse bewerking van Hans Nesna. Overeenkomstig de bedoelingen van de schrijver zullen de zeven verschillende vrouwenfiguren in het stuk door één actrice gespeeld worden. Enny Mols-de Leeuwe heeft deze taak op zich geno men. De aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht zal in de komende week alleen op Dinsdag en Woensdag audiëntie ver lenen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal Dinsdag 30 October geen audiëntie verlenen. Advertentie Royale reisulsters van zuiver wollen Engelse ilausch in moderne kleu ren en dessins. Een top prestatie van goed vak manschap. 99." van zuiver wollen katn- garen, 2-rij model in originele Schotse Harris-tweed 99.- met prachtige bontkraag en echte bontvoering, II-rij model met lederen knopen, in luxe uitvoe ring 99.— met elastieken band en extra hor- 1 O 75 logezakje AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM GRONINGEN - LEEUWARDEN - UTRECHT LEIDEN HAARLEM ARNHEM NIJMEGEN EINDHOVEN LET OP ONZE AANBIEDING! De Tweede Kamer bereidt de open bare behandeling voor van het wets ontwerp „regeling van de vorming van onderwijzers en onderwijzeressen voor het Algemeen Vormend Lager Onder wijs en van de bevoegdheden, verbon den aan de akten van bekwaamheid tot het geven van dat onderwijs". Na bestudering van de memorie van antwoord achtte de commissie van voorbereiding het wenselijk nog Over een aantal punten met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mondeling van gedachten te wisselen. Dit overleg, waarbij de minister zich had doen vergezellen van de heren dr. Wesselings en Van Lakerveld van zijn departement, vond plaats op 13 Juli 1951. Aan het. verslag van dit overleg is het volgende ontleend: De commissie achtte het niet wenselijk dat het leerplan niet alleen van formele aard zal zijn maar tevens aanwijzingen zal geven omtrent de omvang van het onderwijs, omdat dit op een vrij sterk gedetaileerde re geling van die omvang zou duiden. De minister achtte deze vrees on gegrond- In het leerplan komen slechts in algemene bewoordingen gestelde aanduidingen omtrent de omvang van het onderwijs voor. Wat de aesthetische vorming betreft wordt naast tekenen (in allerlei vormen) in het ontwerp-leerplan o.m. genoemd: bespreking van kunstuitingen in be langrijke cultuurperioden, alsmede vgn de kenmerkende waarde van grote kunstwerken, voorts: hoofdza ken uit de algemene muziekleer, een voudige muziekgeschiedenis, luister oefeningen, het zingen van liederen en canons, het bespelen van de blok fluit en het beoefenen van ensemble- spel. In hoever dit onderricht tot zijn recht zal komen, hangt uiteraard in overwegende mate van de daarbij betrokken leraar af. Verder was het voor de commissie een vraag, hoe leraren niet uit het L.O- OE RUSSEN VERTALINGi FRANS VAN OLDENBURG ERMKE 1— KOMEN meester geweest op een landgoed, dat het eigendom van een der Naryszkins was. Dus zo had onze majoor de vreug den van de jacht leren kennen, en Vooi de eerste keer sinds drie dagen sche officier had gepresteerd. Hii maak- Staat 0111 ons ecn warm te zijn excuus, dat hij zo laat was en miaqagmaai te permitteren. Daarna be- zei, dat hij al gegeten had, welke'be sloot de z-wijger om een bezoek te gaan leefde leugen dc Hongaren grif slikten ---- - - brengen aan majoor Sergiej en de Lange hoewel Fifi en ik wisten, dat het niet vandaar zijn herinnering aan betere Majoor en om de laatste uit te nodigen waar was, maar omdat We niet in ons lijden, voor het souper. Er volgde een lange eigen huis waren, konden we hem niets discussie, of het voor de Zwijger het bes- aanbieden. De Zwijger echter bleek met te zou zijn om alleen te gaan of dat hij een opgewekt gezicht bereid om een zijn vrouw zou meenemen. Wat zou de fles van onze Tokayer open te trekken, beste indruk op de Russen maken? Ze We zochten een gezellig zitje in dé begrepen maar niet, dat dit details wa ren, welke de Russen volkomen koud lieten. Eindelijk gingen ze dan samen en kwamen verrukt terug over de ont vangst, welke hun ten deel was geval len, want men had hun champagne ge geven. De Lange Majoor had beloofd, dat hij om zeven uur zou komen. Ma joor Sergiej, die op het laatste ogen blik ook uitgenodigd was, had zich verontschuldigd op grond van het feit, dat hij een oogje moest houden op de meisjes van het dorp, dat ze niet be laagd werden; met andere woorden: wij hingen hem onbeschrijfelijk de keel uit. Het werd zeven uur en er viel geen spoor van de majoor te bekennen. Om acht uur was hij er nog niet. De Zwijger besloot om niet langer meer te wach ten en liet opdienen. Wij Polen stonden versteld over dit gebrek aan tact, maar de Hongaren, meer Europees dan wij, zijn erg gevoelig op het punt van stipt heid, en zo swpeerden we dus zonder de Lange Majoor. „Die heeft afgedaan", zei de Zwijger verachtelijk. „Wat mankeren al die ke i-els toch? In het begin zijn ze zo aar dig en dan breken ze ineens met de vrienden, die ze pas gemaakt hebben." „Ik veronderstel, dat het alleen is, om dat hij genoeg van ons heeft", merkte Rudi 'op, „maar dan had hij toch min stens zijn oppasser kunnen sturen om ons te verwittigen." Aldus de Hongaren: maar Fifi en ik hadden diep in ons hart het geloof aan onze Lange Majoor nog niet verloren. En we hadden gelijk, want omstreeks een uuf of negen kwam hij aanzetten met fladderende mantel en buiten adem En hij had zelfs geen oppasser bij zich, wat tot dusver nog geen hoge Russi- hall op, namen onze glazen mee en ge noten van het vooruitzicht van de rus tige avond die zich voor ons uitstrekte als een vruchtbare, koele vlakte in de schemering na een warme dag. We voel den ons veilig en op ons gemak met onze majoor er bij, die bovendien in een uitstekend humeur was. Hij was ons net iets aan het vertellen, toen Jack, die juist voor een paar dagen ontslagen was van zijn gedwongen werk bij de Russen, binnenkwam, waarop de woor den de majoor op de lippen bestierven, terwijl zijn gezicht de gebruikelijke, strak onbewogen uitdrukking aannam. „Het is énkel mijn neef maar, over wie ik u gesproken heb", zei ik, toen ik zag, hoe hij veranderde, „Hij is juist Vertrouwelijker wordend, bekende de majoor toen, dat, zodra hij gehoord had, dat er in het dorp „een familie van jul lie soort" woonde (het woord „bour geois" vermeed hij), hij de wens had gehad om ons een bezoek te brengen en ons te leren kennen. „Ik zag onmid dellijk wat voor soort mensen jullie waren", zei hij met kinderlijke trots. „Ja, ja", zei de majoor zacht en be droefd en zweeg toen. We merkten, hoe hij met zichzelf streed, hoe hij ons iets wilde vertellen en het dan toch niet durfde, bevreesd reeds te véél te hebben gezegd. Toen stond Jack' op om naar bed te gaan, maar nog bleef de majoor zwijgen. „Kom, spreekt u maar gerust", waag de ik op te merken. „Niemand verstaat Russisch hier,,behalve mijn vriendin en ik." Ik kon het nauwelijks van mezelf ge loven, dat ik de moed had om zoiets te terug van het front, waar hij twee we- zeggen, want men moet begrijpen, dat. ken bij de contra-spionnagedienst ge werkt heeft." Op het woord „contra-spionnage dienst" keek de Lange Majoor onwil lekeurig om zich heen Die blik sprak voor ons boekdelen. Geen door een agent provocateur voorgewende angst kon zo echt zijn als deze. Geen come- diant kon zó knap zijn. Ik ook had reden om het N.K.V.D. te kennen en ik zou èr alles bij elkaar acht keer mee in aan raking komen, maar nu zag ik, dat de majoor er zelfs nog banger voor was dan ik. „O, u hoeft heus niet bang te zijn", verzekerden Fifi en ik hem met een glimlach. „Aha! Daar hebben we dus de be roemde Gepoe-man", riep de majoor uit, verzamelde al zijn zelfbeheersing en gaf Jack glimlachend de hand. De onbehaaglijke stilte duurde nog even voort, maar het incident gaf ons de moed om hem te vragen, wie zijn vader was. Hij was, naar bleek, rent- zoals de majoor bang was voor het N.K. V.D., ik sinds jaren geleerd had om bang voor «je Gestapo te zijn. We waren als twee vaft Pawlow's honden, „proefhon- den" met dezelfde angstreacties. We waren er aan gewoon geraakt om onder de druk van de angst te leven, en geen in vrijheid levend iemand zou ons ook maar enigszins kunnen begrijpen, want hij weet niet, wat het betekent om jarenlang in angst te leven. Wij hadden alle twee dezelfde reacties en dit zagen we al spoedig, misschien juist omdat we tot de opgejaagden behoorden en niet tot de jagers. In ieder geval behoefde de majoor geen verdere aanmoediging, maar begon onmiddellijk te vertellen. Hij sprak gretig en met vuur, maar viel zichzelf telkens weer in de rede, als was hij toch nog bang te veel te zeggen en tegelijk toch ook bevreesd, niet alles onder woorden te kunnen brengen. Toen kwam Muki's kindermeisje, Honono, binnen en de majoor zweeg onmiddellijk met een verwijtende blik op mij. (Worai vervolgd). afkomstig (b.v. degenen, die uitsluitend een academische opleiding genoten hebben) voor hun didactische taak voorbereid zullen worden. De minister was van mening, dat de leraren, die zonder ervaring van het L.O. - als kweekschoolleraar optreden, zich genoopt zullen zien de didactiek van hun vak te bestuderen- De minis ter noemde een viertal eisen voor de paedagogische en didactische voorbe reiding van de aanstaande leraar, die echter nog niet definitief zijn vastge steld; over deze materie is overleg gaande met organisaties, die »ich met de studie der paedagogiek bezighouden. In antwoord op een volgende vraag deelde de minister mee, dat de urenta bel, vermoedelijk gedurende ca- vier uren per week, ruimte zal laten voor het onderwijs in enkele facultatieve vakken. Verder zal de mogelijkheid be staan, dat meer of minder begaafde leerlingen zich in een op de urentabel voorkomend vak meer dan normaal verdiepen. Gedacht wordt hier b.v. aan tekenen, zang, handenarbeid, geschiede nis, aardrijkskunde, biologie. Besproken werden ook de mogelijkheden hoe de akte van volledig bevoegd onderwijzer op andere wijze dan door het volgen van de derde leerkring kan worden verkregen.- Tegen het exarpen na de eerste leer kring dat dezelfde rechten zou ver schaffen als het eindexamen H.B.S- hetgeen de meerderheid van de com missie wenselijk achtte bleef de mi nister bezwaren koesteren. Prins Bernhard's bezoek aan de mili taire installaties in de V.S. zal Maandag worden afgesloten met een inspectie van de luchtbasis te Washington met een opleidingsstelsel, dat ook voor Ne derland van groot belang is. Donderdag heeft de Prins voor het „National War College", waar voor hoge officieren en functionarissen van de buitenlandse dienst voortgezet on derwijs op militair, politiek en econo misch gebied wordt gegeven, gesproken over „Nederland in het kader van de N.A.T.O-". De Prins is op zijn tocht langs bijna de gehele Oostkust der V.S. gereisd en is in de gelegenheid geweest de op leiding in ogenschouw te nemen van mariniers, vlootofficieren, onderzee- bootpersoneel en vliegers. De Prins bracht onder meer een dag door aan boprd van een der grootste Amerikaan se vliegdekschepen. Aan de jaarlijkse novelle-prijsvraag van de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek hebben dit maal 34 schrijvers 'deelgenomen. De bekroonde novelle, die gedurende de Boekenweek 1952 van 23 Febr. tot 5 Maart als geschenk zal worden uitgereikt, is getiteld „Insecten in plas tic" en werd ingezonden onder het mot to „De zachte onordelijkheid'. Zoals bekend worden de oritvangers van hel geschenk in de gelegenheid gesteld de auteur te raden in een speciaal daarvoor uitgeschreven prijsvraag. De uitslagen van de prijsvragen worden begin Mei 1952 bekend gemaakt. De jury, die de 34 manuscripten heeft beoordeeld en de bovengenoemde in zending heeft bekroond, bestond uit Hella S. Haasse, Antoon Coolen. Ben Stroman, dr. Garmt Stuiveling en drie leden van de commissie voor de propa ganda: de heren Chr. Leeflang, F. J. Dupont en P. J. Venemans. AMSTERDAM Bevorderd tot arts: mej. A, Dekkers, C. Makaliwy, Amsterdam; Artsex. Ie ged. mej. M. Broer, J. v. Eyck, A. v. Dantzig, G. Dorgelo, K. Douwes, J. v. d. Berg, Amsterdam; J. v. Hoek, Den Helder; Doet. geneesk. A. Franswa, Amster dam; Cand. rechten; Mej. ~3. Klein, Amster dam: J. v. d. Booii, O verveen. AMSTERDAM (V.U.). Calid. paedag.:. J. Loggers, Breda. DEN HAAG Wiskunde LO: J. Arend- seh, Almelo; J. v. Paasen, Amsterdam; Wis kunde MO (KH: G. Landweer, Amsterdam. LEIDEN Doet. Ned. recht: mej. E. Guyot v. d. Ham, Den Haag; P. Rutgers, Oegstgeest, D. Hijmans, Den Haag; Cand. wis- en nat, (FI)W. Krul. Leiden; (F); F. Pijpers, Rotterdam; B. Kuiper, Leiden; J. Scheer, R. Deen, Den Haag; (K)mej. P. Bongers, Den Haag; (L): mej. N. Am stelveen, Leiden; (I): M. v. Loon, Lisse. NIJMEGEN Cand. rechten: H. Maeijer, Breda; W. v. d. Stappen, Heesch; N. Gouka, Nijmegen. UTRECHT Cand. Indo-Iraanse lett.: W. Bollee Bilthoven; Cand. geneeskunde: E. Aartsen, Velp; M. Anderegg, Nuenen (N.B.); H. Bartlema, Zeist; P. v. Beek, Oosterhout (N.B.); W. Boonen, Amersfoort; A. Bos, Utrecht; G. Bozuwa, Rotterdam; mej. N. Caspers. Driebergen: L. Couvee, Den Haag; A. Fischer, Zeist; mej. M. Fournier, Utrecht; W. Fraza, Utrecht; H. Ghering, Utrecht; J. de Groot, Tilburg; A. Herlaar, Rotter dam; B. Kemp, Bodegraven; G. Kuiper, Amersfoort; .A. Marcus, Zwolle; A. Ten Pas, Utrecht;» mej. J. Radder, Bergen op Z.; C. v, Rooyen, Woerden; J. Rosier, Utrecht; H. Scholten, Enschede; mej. A. Tjebbes, Den Haag; J. Vossen, Maastricht; mej. M. Vijlbrief, Utrecht; H. de Waard, Utrecht; H. Zaadnoordijk, Gorinchem; Cand. tand heelkunde: W. Brans, Stadskanaal; G v. d. Burg, Utrecht; H. Derks, Den Haag; G. Diekman, Geleen; R. Dom, Amsterdam; J. Ferwerda, Wageningen; J. Fick, Den Haag; H. Hilarides, Enkhuizen; mej. T, Jacobs, Driebergen; mej. F. Klevant, Utrecht; W. Muuse, Utrecht; O. Notterman, Amsterdam; G. Oudhof, Amsterdam; C. Penning, Den Haag; H. Schintz, Delden; J. Smit, Arn hem; mej. H. Teenstra. Laren (Gld.); H. Waalkens, Winschoten; Doet. veeartsenijk.: G. Jensma. Dronrijp (Fr.); E. Klopping, Duivendrecht: J. Kramer, Utrecht; F. Nee- teson, Kloosterzande; A. v. Pul, Utrecht; G. Doggen, Kruisland* D. Willems, Twello. In aansluiting op onze berichtgeving inzake het onder het Nederlandse vee heersende mond- en klauwzeer en be zwaren van enkele landen om ons vee te importeren Zwitserland en Italië hadden de grens gesloten en Frankrijk was voornemens zulk^te doen verne men wij, dat de Nederlandse regering besloten heeft een indirect uitvoerver bod voor alle herkauwende dieren en varkens af te kondigen, dat a.s. Zaterdag ingaat. Nederland wil hiermede voorkomen, dat de goede naam van ons vee in dis- crediet gebracht zou worden. De Vee- artsenijkundige dienst is tenslotte toch tot de slotsom gekomen, dat bij toepas sing van een dubbele dosis entstof geen afdoende garantie gegeven kan worden, dat het vee vrij is van de gevreesde ziekte. Een 59-jarige schipper, die een klein schuitje in bruikleen had van een eige naar. zou dit bootje trachten te verko pen. De eigenaar wilde zelf bij de trans actie aanwezig zijn, doch de schipper verkocht het op eigen gelegenheid, kreeg het bedrag contant en deelde de eigenaar mee, dat hij slechts een ge- deelte van het geld had ontvangen. Na- I derhand bleek, dat hij het andere deel ten eigen bate had besteed. De maatregel bestaat hierin, dat de Veeartsenijkundige dienst niet meer de keuringen verricht, welke voor het ver krijgen van de uitvoerrrrachtigingen noodzakelijk zijn. Het is een maatregel met een tijdelijk karakter. Zoals ge meld is men bezig met de vervaardiging van een nieuw vaccin. Zodra hiermede bevredigende resultaten zijn bereikt, zal het exportverbod weer komen te ver vallen. Het stopzetten van de uitvoer komt op een ongelukkig moment, aangezien de export in dit jaargetijde vrij groot is. De laatste tijd gingen rond 6000 stuks rundvee per maand naar het buitenland. De minister van Economische Zaken heeft een beschikking uitgevaardigd, krachtens welke alle lopende en toe komstige buitenlandse militaire orders moeten worden aangemeld bij de com missaris voor de militaire productie bij zijn ministerie. Dit voorschrift is uitge vaardigd, daar het uit het oogpunt van de Nederlandse defensie-inspanning, mede gezien in internationaal verband, van belang is. dat de overheid een vol ledig inzicht heeft in de mate waarin door het buitenland, bij het plaatsen van militaire orders hier te lande, be slag wordt gelegd op de beschikbare productiecapaciteit en schaarse grond stoffen. De verstrekte gegevens worden als geheim beschouwd en zullen ais zo danig worden gehanteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3