BENELUXLANDEN het nog niet eens over te volgen gedragslijn BOC de nood mam: 3e ivt&ék het 3 §mm- Landbouw ernstig ongerust ■I 41U hefQagkoek Van Et AAR Westerse Drie wensen snelle vorming van politieke federatie r (scheepvaartbericbtin) Weer straaljager verongelukt Telkens wijzigingen van het prijsbeleid wekt geen vertrouwen HIJ WEL HELPEN... Wij luisteren naar HERBEWAPENINGSPROBLEMEN VAN EUROPA Eén slachtoffer Critiek op rede van Sukarno Drooglegging Griekse gebieden \A A IJ V.. Van de Pol uitgeschakeld voor wereldtitel 47J2 Milward Black Spider Terylene snoer, Training Ned. athleten voor Helsinki Belgische athletiekploeg naar Nederland 6 Juli 1952 „generale repetitie" voor Ol. Spelen Voorlopig Ned. Elftal oefent tegen Brentford Negende wegverkeersdag van de KNAC r 'N J VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 PAGINA 5 Inruilen van ongeldige postzegels „In Nederland was het reeds lang gebeurd" DE „BLUEBIRD" GEZONKEN 25.000 Belgen willen Ned er landB elgië zien Rytkönen Martin (VIFK) Ideaal voor het snoeken. Selectie moet strenger zijn MARKTBERICHTEN (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, hedenmorgen. Met het oog op het voorbereiden van de Atlantische Conferentie, welke op 24 November te Rome wordt geopend, hebben zoals gemeld een aantal ministers van Nederland, België en Luxemburg gisteren te Brussel een bijeenkomst gehouden om de gemeenschappelijke houding van de Benelux- landert ten overstaan van de herbewapeningsproblemen te bepalen. Hoewel reeds in September door Nederland een dergelijke vergadering was voor gesteld, werd hiertoe eerst na langdurig overieg tussen de ministers van Buitenlandse Zaken besloten. Volgens het zeer beknopte communiqué, dat werd bekend gemaakt na afloop der besprekingen, die als naar gewoonte door een volstrekt blackout waren omgeven, gold het hier een onderzoek van de verschillende kwesties, die door het organiseren van een Europese verdedigingsgemeenschap aan de orde gesteld kunnen worden. i Naar uit doorgaans goed ingelichte kringen wordt vernomen, zouden de Nederlanders er ten sterkste op heb ben aangedrongen, dat dit onderwerp der besprekingen niet zou uitlekken. Het zou namelijk van Nederlandse zijde zijn, dat de grootste bezwaren tegen een Europees leger zouden ko men. De gedeeltelijke afstand van nationale souvereiniteit, alsmede het centraliseren der benoemingen, wed- desehalen en zelfs defensiebudgetten, vormen enkele van deze bezwaren. In hoeverre men de standpunten van de drie Benelux-partners heeft kunnen coördineren, was niet te achterhalen. De Belgische eerste minister, Pholien. weigerde de pers alle commentaar. Het A.N.P. verneemt uit bevoegde kringen te *s-Gravenhage, dat enkele bezwaren van de zijde van Nederland, die in de Belgische pers zijn genoemd, in algemene lijn inderdaad juist zijn weergegeven. Tegen de gedachte van de vorming van een Europese defensicge- meenschap als zodanig heeft Nederland evenwel geen bezwaar, getuige onze deelneming als volwaardige partner bij de voorbesprekingen. „Het gaat uitein delijk om de vorm van een dergelijke gemeenschap", aldus deze kringen. Deze punten maken thans onderwerp van be spreking uit. Tot overeenstemming is men nog niet gekomen, aldus het bericht uit Den Haag. Gistermiddag is een straaljager, die ie vliegbasis Leeuwarden die te- «gclijk met een aantal andere vliegtui- ;en boven Twenthe aan het oefenen was, boven Hengelo in brand gevlogen sn bij Borne neergestort. De machine «randde volledig uit. De piloot is om iet leven gekomen. Het is de 21-jarige ijdelijke reserve tweede lt.-vlieger P. lartsema uit Groningen. Het toestel is in de lucht geëxplodeerd ;n daarna onder hevige ontploffingen ian onderdelen neergestort. De stukken sn brokken die in het rond werden ge slingerd, hebben nogal wat ravage aan gericht in Borne. Een wiel kwam door het dak van een werkplaats naar bene den, vlak naast vier mannen, die daar aan het werk waren. Het dak van een woning aan de Letterveldweg werd vrij ernstig beschadigd doordat er een zwaar onderdeel op terecht kwam. Een stuk van een vleugel viel naast een landbou wer, die aan het werk was. De motor kwam neer vlak naast de spoorlijn Bor neAlmelo, niet ver van de overweg in ie Bornebroeksestraat. Daar is ook het stoffelijk overschot van de piloot gevon den. De motor had zich diep in de grond geboord. Van de brandweren van Borne, Alme lo en Hengelo, die onmiddellijk waren aitgerukt, behoefde alleen die van Bor- ae op te treden om de brandende resten van het vliegtuig te blussen. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk is gebrek aan de zuurstoftoe voer, waardoor de vlieger waarschijnlijk bewusteloos is geraakt. Dit vermoeden wordt ondersteund door het feit, dat hij aan zijn volgvlieger geen voornemen neeft kenbaar gemaakt in duikvlucht aver te gaan en voorts dat hij zeker nooit de maximum veilige snelheid zou hebben overschreden, indien hij bij be wustzijn was geweest. (Reeds in gedeelte van de vorige op lage geplaatst) Bij het publiek nog voorhanden postzegels met de beeltenis van Konin gin Wilhelmina van het type Hartz (uitgifte 1947), alsmede briefkaarten en andere postwaarden, voorzien van een daarmede overeenkomende zegel- afdruk, die sinds 1 October voor de frankering waardeloos zijn, kunnen tot en met 31 Januari 1952 op de post- inricl.tingen worden omgeruild tegen zegels enz. van de gangbare soort. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft gisteren verklaard, dat hij met Amerikaanse' en Britse goedkeuring de volgende maand in Straatsburg tijdens de zitting van de Raad van Europa zal voorstellen van Europa onmiddellijk een politieke fede ratie te maken, aldus melden A.P. en Reuter. Schuman zei, dat de „Grote Drie" het eens zijn, dat het super- nationale politieke gezagsorgaan zo spoedig mogelijk tot stand gebracht moet worden om concrete Europese problemen te behandelen. Hij verwees in dit verband naar het plan-Pleven voor een Europees leger en zijn vrijwel goedgekeurde plan-Schuman voor de steenkoolmijnen en de staalindustrieën. In een commentaar op de rede van Sukarno noemt het blad de „Nieuws gier" het „bijzonder jammer", dat hij gemeend heeft in zijn rede ter gelegen heid van de dag der Verenigde Naties veel oude en nieuwe grieven tegen do Nederlandse politiek jegens Indonesië te moeten ophalen. Er is geen geheel be vredigende verklaring te vinden voor het feit. waarom het vraagstuk van de verhouding tot Nederland op zo'n bittere toon moest worden besproken, nog wel op een dag. die herinnering brengt aan de hooggestemde idealen waarmee de georganiseerde samenwerking der vol keren is begonnen. Schuman voegde hieraan toe, dat veel van de vraagstukken over een Europees leger opgelost zijn. Dë moeilijkheden op financieel gebied noemde hij echter nog zeer groot. De noodzaak voor een super- nationale federatie, zo zei hij, wordt evenwel onderstreept door de afkerig heid van sommige parlementen meer dan de helft van 'hun militaire begro ting beschikbaar te stellen voor een leger, waarover zij misschien geen ver dere zeggenschap zullen hebben. Het zou gemakkelijker zijn een Euro pese dan een Atlantische gemeenschap te smeden, zo verklaarde Schuman. Hij wees er op dat hij van een Europese gemeenschap sprak en dat hij hierbij in het bijzonder aan Groot-Brittannië dacht. Londen heeft zich. zoals bekend, afzijdig gehouden van het plan-Schu man en het plan-Pleven. Als bewijs van de groeiende belang stelling voor het denkbeeld van het in stellen van een Europees leger noemde Schuman de beslissing van Nederland om na aanvankelijk waarnemers te hebben gezonden de conferentie te Parijs over de instelling van een Euro pees leger door een volledig bevoegde delegatie te doen bijwonen. Ir. J. M. van Staveren en ir. P. Voren kamp de twee ingenieurs die in op dracht van de N.V. „Grontmij" te Zwol le een reis naar Griekenland hebben gemaakt om de mogelijkheden voor en de rendabiliteit van de drooglegging van enige gebieden te bestuderen hebben tezamen met J. M. J. Hanraats, directeur van de maatschappij, enige inlichtingen verstrekt over de voorlopige resultaten van hun reis. Zoals bekend, is over de financiering van de werkzaamheden reeds overeenstemming bereikt tussen de Griekse regering en de E.C.A. Hoewel de definitieve resultaten nog ongeveer vier maanden op zich zullen laten wachten kon reeds worden vast gesteld, dat, vooral voor de grootste objecten, drooglegging en ontzilting eco- itomisch verantwoord zijn. „Als deze mogelijkheid tot landwinning eventueel in ons land zou hebben bestaan, dan zou de drooglegging van dergelijke gebieden i reeds jaren een feit zijn geweest", aldus een van de ingenieurs. De problemen van de werkzaamheden zelf zijn niet zo heel groot, hoewel de Grieken zullen opzien tegen het ontzil- tingsproces. De N.V. „Grontmij" heeft alle hoop. dat dit werk aan een Neder landse firma zal worden toegewezen. „Men heeft hier ten slotte de nodige ervaï-ing". (Van onze Haagse redactie) Op de gistermiddag in Den Haag gehouden jaarvergadering van het Kon. Ned- Landbouwcomité heeft ir. C- Knotterus, de nieuwe voorzitter van het comité, uitdrukking gegeven aan de ernstige ongerustheid die in de kringen va<n de land bouw bestaat over het door de minister van Landbouw bij de begroting aange kondigde nieuwe prijsbeleid. Het telkens wijzigen van het beleid, zo betoogde hij, kan onmogelijk vertrouwen wekken. Nu door de moeilijkheden met de melkprijs '50-'51 al een terughoudendheid onder de boeren ten aanzien van het landbouwbeleid der regering aanwezig was, is de uitwerking natuurlijk des te groter Door deze plotselinge aankondiging bij het indienen van de landbouwbe groting, zonder voorafgaand overleg met de georganiseerde landbouw, wordt sterk de indruk gewekt dat de minister, die regelmatig verklaart dat hij zo'n grote waarde hecht aan het overleg, alleen maar wil praten als zijn begro ting in de Kamer is aangenomen. Hij ontneemt hierdoor de georganiseerde landbouw echter de mogelijkheid om ten eerste te overleggen met de rege ring zonder dat hiér haast achter zit en in de tweede plaats de mogelijkheid om bij niet slagen van de onderhande lingen via de volksvertegenwoordiging een weloverwogen uitspraak Van het Nederlandse volk te krijgen. Beziet men de inhoud van dit nieuwe prijsbeleid nauwkeurig, dan blijkt dat dit slechts op een punt nieuw is name lijk ten aanzien van de melk; voor de rest is het een continuatie van de oude toestand- Bij de begroting wordt voorgesteld voor die producten, waarvoor de rege ring geen maatregelen nodig acht, al leen de „kale kostprijs" voor dit jaar'te garanderen. Dit acht men in landbouw- kringen onaanvaardbaar. De regering meent waarschijnlijk, dat de vrije uit loop naar boven wel voldoende moge lijkheden biedt om te zorgen, dat ge middeld toch een ondernemersbeloning wordt verkregen. Zij- garandeert dit echter niet. Het bereiken van overeenstemming over de concept-Algemene Maatregel van Bestuur tot het instellen van een landbouwschap achtte ir. Knotterus voor de georganiseerde landbouw een zeer belangrijke gebeurtenis. Het feit echter, dat, nu het ontwerp is gepubli ceerd. allerlei instanties zich hierover opmerkingen veroorloven, doet vrezen, dat met het bestuderen en goedkeuren nog wel enige tijd gemoeid zal zijn. Van allerlei zijden worden thans aan vallen op de P. B. O. voor de landbouw zelf gedaan, vooral van industriële zijde. „Ik zou echter", aldus ir. Knotte rus, „de industrie in overweging willen geven om bij zichzelf te beginnen, daar mij bekend is, dat bij haar meerdere „closed shops" voorkomen. Het feit, dat de bescherming van <le industrie momenteel voornamelijk achter geslo ten deuren plaats vindt kan toch niet voorkomen, dat de landbouw wel de gelijk voelt, dat zij aanwezig is. Het zou gewenst zijn, dat de minister van Economische Zaken eens mededeling deed, welke industrieën momenteel de zogenaamde opvoedende bescherming genieten. Wij krijgen van deze minister wel vaak industrialisatienota's, maar over de omvang van het geheel is zelfs de Staten-Generaal niet ingelicht". Het bezitten van een eigen beamb- tenkorps, dat is opgewassen tegen de ambtenaren van de overheid en pro ductschappen, achtte ir. Knotterus onontbeerlijk. De boer is van nature geneigd het werk van de ambtenaar te wantrouwen, omdat deze man van de materie altijd meer weet dan hij zelf. Het vinden van een goede werkverdeling tussen bestuurders en ambtenaren is een eerste vereiste om weer de medewerking te verkrijgen van de vele deskundige bedrijfsgeno- ten, die in Nederland gelukkig vol doende aanwezig zijn. „Dat wij daar toe zullen moeten overgaan tot het in dienst nemen van meerdere be ambten, is een noodzakelijk kwaad. Wij worden hiertoe gedwongen, om dat het aantal ambtenaren, dat de overheid in dienst kan nemen, blijk baar ongelimiteerd is. Dat dit gaat lijken op een soort werkverschaffing van admiftistratief personeel, is dui delijk", aldus de voorzitter van de K. N. L. C. Het Finse voetbalelftal, dat morgen te Rotterdam de strvjd zal aanbin den tegen de Nederlandse ploeg. Zittend van links naar rechts: de aanvoerder en rechtshalf Veikko Asikainen, linkshalf Erik Beijar, doelman Olavi Laaksonen, rechts back Kurt Martin en de spil 'Fauna Pylkkönen. Staande van links naar réchts: rechtsbuiten Jorma Vaihela, middenvoor Seppo Pelkönen, rechtsbinnen Aulis Rytkönen, links back Stig-Göran Myntti, linksbin nen Kalev Lehtovirta en links- bu'tr—. o'.. 10. Eric is de vreemde houding van Gonor's afgezanten en hun zonderling-over haast vertrek weldra vergeten. De koolzwarte hengst neemt echter dadelijk een 0rote plaats in zijn leven in. Ieder vrij ogenblik is hij met het edele dier bezig. De schone bouw en de soepele gang van het jonge ros brengen de geboren ruiter in Eric in vervoering. Reeds de eerste keer, dat hij het bereed, heeft hlbemerkt, hoe goed zijn vriend Gonor het heeft afgereden. En zodra zijn werkzaamheden het toelaten, trekt de Noorman er op zijn zwarte rijdier op uit. Het is een genot de snelheid' van de jonge hengst te beproeven. Wolf draaft vrolijk achter zijn meester aan en de arend, die nu veertien weken oud is krijst opgewonden. Groot dierenliefhebber die hij is, vindt Eric een gewel dige vreugde in deze onbezorgde rit door de natuur. Hij ademt de zuivere lucht diep in en de stoffige sfeer van de burchtvertrekken valt van hem af. De Noorman leeft helemaal op! Nu wil hij ook proberen, de jonge roofvogel af te richten De eerste proeven op het binnenplein van Wograms burcht hebben a lie hoop op succes gegeven, doch hoe zal de roofvogel zich houden, wanneer hij wer kelijk vrij wordt gelaten? Eric heft de arm met de vogel omhoog; het schijnt zijn bedoeling te begrijpen en verheft zich langzaam m de lucht, eerst nog wat aarzelend, maar weldra met krachtige vleugelslag. Hoog stijgt hij boven ae tiUC velden uit- Een doordringend gefluit: onmiddellijk gehoorzaamt de jonge adelaar en keert in grote kringen naar zijn meester terug, om zich weer op Eric's met leder beschermde onderarm veer te zetten. Weer laat de Noorman de vogel opvliegen. Gespannen slaat hij het jonge dier gade op zijn vlucht. Wéér fluit hij het terug. Nog eens en nog eens herhaalt hij dit spel. Een gevoel van triomf maakt zich van Ene meester. Het lukt! De arend blijft terugkomen en hapt iedere keer gulzig naar het brokje vlees, dat de koning hem als beloning toesteekt. Nu doorgaan! Deze eenvoudige oefening van gehoorzaamheid is êen veelbelovend >egin. Opnieuw laat de koning zijn adelaar los. Het dier zweeft met krachtige vleugel slag de wolken tegemoet. Eric blijft de vogel nazien dan snerpt zijn gefluit. Doch nu wordt het hem duidelijk, dat hij te vroeg heeft gejuicht. De roofvogel zweeft en zwenkt vér voor de ruiter uit. De Noorman fluit opnieuw. Een heftig krijsen, doch de adelaar schijnt niet aan terugkeren te denken. Ietwat verontrust spoort Ene zijn hengst tot grotere spoed aan om de vogel niet uit het oog te verhezen. Doch hoger stijgt de arend, om danmet een snelle wendingover de boomtoppen te verdwijnen. De bekende „Bluebird" van Donald Campbell is tijdens een snelheidsproef op het meertje van Coniston in het Lake District gezonken terwijl ze met een vaart van meer dan 264 km/u. voer. Campbell en zijn monteur werden gered en zijn niet gewond. De „Bluebirdwerd later naar ondiep water gesleept en zal geborgen worden. De boot raakte half onder water na een ontploffing in de motor, maar de juiste oorzaak van het ongeval kan nog niet worden aangegeven. Campbell was al geruime tijd aan het trainen voor een aanval op het wereldsnelheidsrecord, dat, naar hij meende, binnen zijn bereik lag. Bij de Kon. Belgische Voetbalbond zijn 25.000 aanvragen binnengekomen om plaatskaarten voor de wedstrijd Nederland—België op 25 November a.s. te Rotterdam. Aangezien er slechts ongeveer een derde van dit aantal beschikbaar is voor België staat ook de Belgische Bond wederom voor het moeilijke pro bleem van een juiste verdeling. Leden van clubs, commissies en scheidsrech ters hebben voorrang. Jan v. d. Horst (Zuilen) heeft het na tionale kampioenschap van de Jiu Jitsu- en Judobond gewonnen (zwarte ban den). De titel blauwe en bruine banden ging naar Geesink (Utrecht). NEDERLAND: Kraak (Stormvogels) Bakers Odenihal (PSV) (Haarlem) Wieriz Terlouw Van Schijndel (DWS) (Sparta) (SVV) Van der Tuin Lenstra Van Melis Biesbrouck Groeneveld (Hermes) (Heerenveen) (Eindhoven) (RCH) (Haarlem) Siolpe (VIFK) Lehtovirta (TuPy) Beijar (VIFK) Myntti (VIFK) Pelkönen (JoPS) Pylkkönen (Ponnistus) Laaksonen (TuTo) (KuPS) Asikainen (Haka) Vaihela (Ru-38) FINLAND De Argentijn Pedro Carrera heeft in de zevende ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap biljarten ka der 47/2 Piet van de Pol verslagen, waardoor hij de wereldtitel binnen zijn bereik heeft gekregen. Carrera won van Van de Pol met 400 tegen 122 in elf beurten. Hoogste series waren resp. 128 en 81, gemiddelden 36.36 en 11.11. Van Hassell, België, versloeg Francisco Delvecchio, Brazilië, 400/105 in zeven beurten. Hoogste series waren 241/46, gemiddelden 57.14/15. René Gabriëls, België, de enige speler, die Carrera nog naar de kroon steekt, versloeg de Ar gentijn Enrique Navarra met 400/112 in zes beurten Hoogste series resp. 143/43, gemiddelden 66.66/18.66. Kees de Ruyter, Nederland, boekte zijn eerste overwin ning door de Fransman Jean Galmiche te verslaan met 400/70 in zeven beurten. Hoogste series waren resp. 100/22, ge middelden 57.14/10. De stand is thans: Carrera 6 punten; Gabriëls 5; Van de Pol en Van Hassel 4; Navarra 3; Gal miche en De Ruyter 1; Delvecchio 0. Piet en ik hebben een besluit geno men. Een zeer verstandig besluit, zo menen wij. Al veel eerder had den wij daartoe moeten overgaan. Pas nu, nu het in feite weer te laat is, zijn we er van overtuigd, dat een strikte doorvoering ervan noodzakelijk is en van het grootste belang. .„Als het kalf verdronken is, dempt men de put". En inderdaad is het eerst nu onomstotelijk bepaald, dat niemand ons schepnet meer ter hand zal mogen nemen om assistentie te verlenen bij toekomstige vangsten. Laat het iedereen vooral dui delijk zijn, dat, wanneer wij zeggen niemand, wij zulks bedoelen zonder aanzien des persoons! Enfin, geen ster veling dus! Afblijven! Allemaal. Want wat heeft er zich afgespeeld, dat wij onze toevlucht hebben moeten nemen tot het uitvaardigen van een dergelijk kras verbod? Ge weet immers, waarde collega, dat wij hartstochtelijke aanhangers zijn van de kunstaas-hengelarij op roofvis? En tevens dat wij het lichte, ja zelfs het lichtste materiaal bij voorkeur ge bruiken? Welnu. Wij hebben de vorige week een vrije dag genomen (met per missie van de bazen thuis en elders) om te snoekbaarzen. Onze afspraak was dat slechts de spinner en de streamer er aan te pas zouden komen. Om redenen van zuiver sportieve aard. Zeker niet gemakshalve- Want de glasoog, fel rover als hij toch is, jaagt op geheel andere wijze dan de baars en de snoek zulks plegen te doen. Hij kent niet het schot op lange afstand van de Esox- Ook het langdurig achterna zitten van onze gestreepte Perca laat hij achter wege. Hij is, wat je zoudt kunnen noe men. een langzame starter. En dan bo vendien nog een, die her- en derwaarts lichtelijk afzwenkt. Niet ongelijk een klein straatschoffie, dat plotseling voor een tafel met allerlei snoepgoed komt te staan en niet weet wat het eerst te grijpen. Maar die heus wel aan zijn trek komt- Wij hadden besloten, na lang! en wijs? beraad, om naar een kanaal te gaan en van de wal af te vissen. En we troffen het buitengewoon goed, want het beetje wind dat er stond, hadden we nog in de rug ook. Zodat lange worpen moge lijk waren. Temeer, omdat het kanaal ter plaatse een diepte heeft van onge veer acht meter en we een grammetje of vijf lood voor het lepeltje op de lijn konden zetten. Zonder bij herhaling aan de grond vast te lopen. Leken alle omstandigheden wellicht verre van slecht. bepaald denderend waren de resultaten van ons spinnen toch niet te noemen. Zo dachten wij er tenminste over, toen wij na vier uur van werkelijk intensief vissen precies Advertentie één snoekbaars op de wal hadden lig gen- Weliswaar woog hij zeker zes pond. Maar één snoekbaars in vier uur was toch wel een beetje schameltjes Al helemaal voor mij, want Piet ving hem. Maar het geluk leek te keren, töen hij kort na elkaar er nog twee verschalkte. Terwijl ik er eentje ver schalkte. Kennelijk kwamen ze los; gin gen ze lopen. Een kleine pauze volgde op die drie en dan, een poosje later, voelde ik wederom een vis en sloeg aan. Direct bemerkte ik, aan dat „boom-gevoel", dat dit een knaap was. Mijn lijn begon van de spoel te slippen op een manier van heb-ik-jou-daar. Op dit moment geeft Piet, een goede hon derd meter verderop, een gil en be duidt dat hij mijn hulp én het schepnet wenst! En dat lag ergens tussen ons in- Daar stonden we. Netjes met de hen geitjes in een fikse bocht en een „lijvi ge" vis aan de haak. Nou hadden we het "best gerooid hoor, met een beetje geduld. Maar het duuFde slechts even of er kwam al een snaak aanhollen met een net- Voor elkaar was-ie; laat ie fijn zijn! Ja, maar niet heus! Die vent met dat net, dat was een sufferd eerste klas. Nog een heleboel andere dingen boven dien. Bij Piet pakte hij, één moment vóór het scheppen, de lijn vast; lijntje gebroken, vierpondertje wég! Bij mij begon hij in het wilde weg naar de nog zwemmende vis (van min stens negen pond!) te steken: lijntje gebroken, negenpondertje wég! Waarna: ons beschavings-vernisje ge broken; schepnet-ventje wég! Df. De K.N A.U. heeft tot voorbereiding voor de Olympische Spelen te Helsinki een trainings-commissie ingesteld, be staande uit ir. A. Paulen, W. Peters, G. N. Rinkel en J. Moerman. De selectie zal dit keer strenger moe ten zijn en daarom heeft de commissie zowel bij de dames als de heren twee ploegen gevormd. De eerste groep zijn athleten, die zeker voor uitzending in aanmerking komen. Hierin zijn ge plaatst: Slijkhuis, Harting, De Kroon en Visser (heren); Fanny Blankers-Koen en Willy Lust (dames). De tweede groep zijn zij, die dit jaar verdienste lijke prestaties hebben geleverd, maar door intensieve training en resultaten op wedstrijden vóór de Spelen zullen moeten bewijzen, dat van geen toeval of uitschieter sprake is geweest. Naar wij vernemen zal op 6 Juli van het volgend jaar de landenwedstrijd voor heren tussen Nederland en België worden gehouden. De athletiekbonden van beide landen hebben over deze da tum reeds overeenstemming bereikt. Men moet deze wedstrijd beschouwen als een generale repetitie voor de Olympische afhletiekwedstrijden. Het bestuur van de K.N.A.U. zal de plaats, waar de lan denwedstrijd plaats vindt, nog nader aanwijzen. Van West-Duitse zijde is een voorstel gedaan om in het aanstaande seizoen een officiële da mes-landen wedstrijd Duits landNederland te organiseren, welke te Dinslaken of Düsseldorf zal worden gehouden. Als datum komt Zondag 8 en 15 Juni in aanmerking. Het bestuur van de K.N.A.U. zal t.z.t. een beslissing over dit voorstel nemen. Als oefening voor de interland voet balwedstrijd NederlandBelgië, welke 25 November in het Feijenoord-stadion te Rotterdam wordt gespeeld, speelt het voorlopig Nederlands Elftal op 14 No vember a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd tegen de Engelse tweede-divisieclub Brentford. De wedstrijd zal om 3 uur beginnen. (Van onze Haagse correspondent) Vanmorgen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, Z. Exc. H. H. Wemmers. de negende wegverkeersdag van de KNAC, die in Pulchri-Studio te Den Haag gehouden wordt, op offici ële wijze geopend. De minister zei hier bij voor critiek volkomen open te staan, wanneer er dan ook regelen en midde len worden gegeven om tot verbetering van de verkeerssituatie in Nederland te geraken. Jhr. mr. J. Smits van Oyen, voorzitter van de KNAC, sprak een kort welkomstwoord. De wegverkeersdag werd o.a. bijge woond door mr. P. J. Kranenburg, Staatssecretaris van Oorlog, mr. dr. Spitzen, secretaris-generaal van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, de hoofdcommissarissen van politie uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en vertegenwoordigers van de ministers van Binnenlandse Zaken, Justitie, Wederopbouw en Oorlog. ALDERAMIN p. 26 Sable-eil. n. Nee AMSTELVEEN p. 26 Abaco n. New Orleans AMSTELSTAD 23 te Philadelphia. ARUNDO 26 te Amst. ABBEKERK 26 te Genua. ALAMAK 25 te Chittagong. ALMKERK 26 te Alexandrié. ALPHERAT p. 25 Anticosti n. Montreal. AALSDIJK 26 te New Orleans. ALPHACCA 26 te Norfolk. AMSTELDIJK 26 te Norfolk. ARIADNE 26 v. Rott. n. Gibr. AGAMEMNON p. 26 Dungen. n. Barbados BARENDRECHT 25 te Pernis. BLITAR p. 26 Dover n. Hollandia. BAARN 26 te Callao. BONAIRE 26 te Amst. BORNEO p. 26 Kp. Bon n. Amst. BALI p. 26 Guardafui, 27 te Djibouti. BINTANG 25 te San Francisco. BLIJDENDIJK 26 te Antwerpen. CEFAM 26 ten anker Karachi. CLAVELLA 25 v. Singapore n. Fremantli COTTICA 26 te Paramaribo. CISTULA p. 26 Azoren n. Stanlow. CHAMA p. 26 Pt. Sudan n. Aden. CORILLA p. 26 Kreta n. Livorno. DANAE 26 te Amst. DGIVENDRECHT p. 26 Madeira n. B Atr. DIEMERDIJK p. 25 Azoren n. Pac. kust ESSO HAAG p. 26 Azoren n. Rott. GROOTE BEER p. 26 Kreta n. Amst. GAASTERLAND p. 26 Recife n. B. Aires. GADILA p. 24 Sandakan n. Melbourne. HECTOR 26 te Alex. HEELSUM p. 25 Azoren n. Havre. REBECCA p. 26 Ouessant n. Curasao. HERCULES 26 te Rott HAULERWIJK 27 te Baltimore verw. ILOS 25 te St. Marc. JAVA 26 te Semarang. KEDOE p. 26 Aden n Pt. Sudan. REMPANG p. 26 Gibr. n. Genua. KIELDRECHT 26 v. Suez n. Japan. KLIPFONTEIN p. 26 Ouessant n. Amst. LUNA 25 te Lissabon. LOPPERSUM 26 te IJmuiden. LUNA 25 te Lissabon. LEUVEKERK 26 te Hamburg. LINGE p. 26 Texel n. Helsinki. LAAGKERK p. 26 Kreta n. Rott. LEOPOLDSKERK 25 te Basrah. LOENERKERK p. 26 Perim n. Rott. MOLENKERK 26 te Lagos. MARIEK. p 25 Kp. Leeuwin n. Sydney. MALVINA 26 te Aruba. MACOMA 26 v. Djibouti n. Aden. MARKELO 25 te Dakar. MACUBA 25 v. Cochin 27 te Bombay. MELISKERK 26 te Kaapstad. MEERKERK 26 v. Teneriffe n. Amst. MIRZA p. 26 Kp. de Gata n. Gibr. NESTOR 25 te Kalamata. ORION 25 v. Patras n. Bibr. OBERON 25 v. Trinidad n. Amst. ORANJESTAD 26 te Amst. PARKHAVEN 23 te Tynedock. PR. J. W. FRISO p. 26 Cp. Clear n. Hamb. PYGMALION 27 te La Guaira verw. RUYS 26 te Durban. RIOITW 26 te Antw. RIJNLAND p. 26 Kp. St. Vine. n. B. Aires. SCHIE 25 te Istanbul. SIBaJAK p. 25 Pt. Soedan n. Priok SIBAJAK p. 26 Perim n. Djak. ST. ALKMAAR p. 26 Keywest n. Ned. SUMATRA 25 v. Surabaja n. Makassar. TJIPANAS 26 te B. Aires. TOMINI p. 26 Napels n. Pt. Said. TARIA p. 25 Muscat n. Singapore. TERNATE 26 te Suez. TITUS 26 te Antw. THESEUS p. 26 Dungen. n. Algiers. VULCANUS 26 te Amst. VOLENDAM p. 26 Scillv n. Halifax. VENUS p. 26 Kp. de Gata n. Cartag. vb. WM. BARENDSZ p. 26 Pauls Rock n. Kp.st. WELTEVREDEN 25 te Cheribon. WINSUM p. 26 Kp. de Gata n. Palermo. WINTERSWIJK p. 26 Algiers n. Rott. ZUIDERKRUIS 26 v. Aden n. Amst. ZIJPENBERG p. 26 Gibr. n. Savona. MARKT BARNEVELD 25 Oct. Pluim- veemarkt. Vlugge handel. Aanvoer daalde met ca. 10.000 stuks tot 23.000 stuks, wat de handel ten goede kwam. Zwitserland nam niets af. Engeland daarentegen wel, de voor uitzichten zijn onzeker. Prijzen: oude kip pen: witte, lichte 1.601.70, rode, zware 1.801.95 per kg. N.H. blauwe kuikens, zware 2.50—2.70, lichte 2.25—2.50 per kg; wil de konijnen 1.402.00; hazen 3.007.25: wil de fazanten 2.253.50 en wilde patrijzen 1.25 2.30 per stuk. Eierenmarkt: vlugge handel. Aanvoer ca. 750.000 stuks. Prijzen; grote eieren 19.00— 19 50, middenprijs 19.25. kgprijs 3.05; jonge- henneneieren 14.7517.50, middenprijs 15-75, kgprijs 2.98. Kaasmarkt: matige handel. Aangevoerd werden 16 partijen boerenkaas. Prijzen le srt. 2.41—2.45. 2e srt. 2.37^-2.40 per kg. Varkensmarkt: redelijke handel. Aanvoer ca. 180 stuks. Prijzen biggen 4055; schram men 7095; 5 zeugen 300375 per stuk. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO; 7.00 nieuws, 7.15 muziek, 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 gram., 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 amusem. muziek, 14.00 Theo Casion in misdaad en antiek, hoorspel, 14.20 En gelse les, 14.40 gemengd koor, 15.05 kro niek van letteren en kunsten, 15 50 mandoline-orkest, 16.05 gram.. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 buitenl. week- overz., 18.25 orgel en zang. 18.45 buitenl. corresp., 19.00 filmprogr., 19.20 parlem.- overzicht, 19.30 gram., 19.52 actualitei ten, 20.00 nieuws, 20.08 de gewone man, 10.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op, heren!, 21.00 gevar. progr., 21.53 amu- ^ementsmuz., 22.30 Wij luiden de Zon dag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, *3.25 Maastr. Sted. Ork. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 lieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 8.00 nieuws. 8.18 orgel. 8.45 huisvrouw. 8.5a Tram VPRO: 10.00 causerie. 10.05 prot or. VARA: 10.20 herh.. 11.35 banton en oiano, 12.00 gram.. 12.33 Mftropole-ork. 13.00 nieuws. 13.15 Kleine Zonden hoor spel. 13.30 dansmuziek, 14.10 filmprogr.. 14.30 Gronings progr.. muziek. 15.20 Reportage voetbalwedstc Nederland—Finland. 17.20 JeuÊd- JL®^0 nieuws, 18.20 lichte muziek. 18.40 Wes terse defensie, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout. causerie, 19.40 causerie. 19.55 Dpze week. cause rie. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 actuali teiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 Weense muziek. 21.45 soc. comm., 22.00 fanfare orkesten, 22.30 Onder de pannen, hoor spel. 22.50 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC. home service 330 m 11.30 lichte muziek, 12.00 orkestcon cert. 15.10 orkestconcert. 16.15 orkest concert. 19.30 lichte muziek. BBC light progr. 1500 en 247 m.: 12.0o orkestconcert, 13.00 lichte muziek. 14.45 orkestconcert, 15.15 lichte muziek, 16.30 koperorkest. 19.00 jazzmuziek. 21.15 lichte muziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 in.: 12.00 amusem.muziek. 13.25 om roeporkest, 14.00 gevar. muziek, 16.00 amusem.muz., 17.30 volksliederen. 20.00 dansmuziek, 22.10 symphonie-orkest, 22.50 amusem.muziek, 0.10 dansmuziek, 1.00 jazzmuziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.00 salonorkest. 12.34 omroeporkest. 13.15 Vlaamse lie deren, 15.00 accordeonduo, 16.15 Ethni- sche muziek. 17.10 balletmuziek. 17.30 klass. muziek. 20.00 omroeporkest en soliste. 22.15 verzoekprogramma. 484 m.: 12.05 omroeporkest en solist. 14.05 verzoekprogr., 16.30 lichte muziek. 17.10 lichte muziek, 18.30 accordeonmu- ziek 20 00 omroeporkest en solist, 21.00 lichte muziek. 21.30 jazzmuziek, 22.10 dansmuziek. 23.00 kamermuziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconeert, 14.12 sym phonie-orkest. omroepkoren en solisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5