Experimentele proeven met straatverlichting TWEEDJASSEN! STRIJD tegen de PYTHON kanaal Edisonberoemd uitvinder Kaarskensprocessie TEKEN Allerheiligen j M, DOM EN ZOON Ruim aanbod op te Beverwijk ZOIVER WOLLEN DEKENS Schaakclubs in de competitie Vergelijking tussen vier soorten van lampen in Velsen Bloemen zijn peperduur De Visserijgolf f 35.50 Voor de Winter uw „bed" in orde Ned. Volkstoneel gaat verdwijnen VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 PAGINA 7 Oudjes gaan verdwijnen I mei geruite wollen T l r" I plaidvoeringHf)." t 'n Bijzonder mooie jas Te veel licht WIJ etaleren Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MflflKLO OW i pers. 12.50 2 pers. 15. HAARLEMS matrassenhuis Verenigde Kath. Dammers DAMMEN Bloemen en vorst Subsidie van Amsterdam voor A.T.G. en Comedia H.B.C. tafeltennis Kinheim groeit Concert voor niet- Amsterdammers Marine-sanatoriumfonds Loterij Missienaaikrans Jaarvergadering vakgroepen L.T.B. Kordate chauffeur Waterstanden Stationschef als politie-agent MET SIR PATRIC OP AVONTUUR cursus Zeer binnenkort zal begonnen worden San de doortrekking van de Lange j ^ieuwstraat te IJmuiden, de weg, die in het wederopbouw- en uitbreidingsplan de hoofdader van het woongebied is ge worden. En met het aanleggen van het Westelijke deel daarvan wordt tevens de experimentele periode op het gebied van de straatverlichting in Velsen in- Seluid, waarover wethouder H. de Boer in de raadsvergadering van Dinsdag avond de eerste onthullingen deed. De onverkwikkelijke debatten, die zich ont spannen rondom het verzoek van de Al gemene Winkeliersvereniging „Sant- Poort" om meer licht in de winkelstra* len, veroorzaakt door het optreden van de communistische fractie, hebben de Wethouder er toen van weerhouden toeer op de details van deze proefnemin gen in te gaan. Hij bleek echter gaarne bereid in een onderhoud hierover meer ie vertellen en daaruit blijkt, dat de ge meente Velsen vooruitstrevend genoeg is «m van de moderne vindingen te profi teren, ten gerieve van de gehele gemeen schap. Enige weken geleden heeft de ,.gas- Commissie" met de wethouder een be doek gebracht aan Eindhoven ter bestu dering van de verlichtingsmogelijkhe den. Deze reis stond los van het verzoek Pan de Santpoortse Winkeliersvereni ging, want het was reeds in de zomer Aangevraagd, doch om verlichting te kunnen beoordelen in de praktijk moet I dien lange avonden hebben om op ver- schillende plaatsen te kunnen gaan kij- I ken. Dit bezoek aan Eindhoven heeft ve le ervaringen opgeleverd, ervaringen, die natuurlijk op hun waarde voor een gemeente als Velsen natuurlijk nader ihoeten worden bezien, maar dat er voor straatverlichting nog andere mogelijk heden zijn, dan alleen maar met ouder wetse lantaarns met „gloeiende spijkers", dat is daarbij wel duidelijk gebleken. Philips heeft van de straatverlichting een hele studie gemaakt, is daar zelfs nog biet op uitgestudeerd. Maar intussen- zijn reeds frappante dingen aan het licht ge komen, die zich voor een uitvoering in I 4e praktijk zeer wel lenen. Een daarvan is de verlichting van wegen met TL-bui- *en. waarin zelfs nog verschillende va riaties mogelijk zijn. Drie buizen worden gecombineerd in één lantaarn en door deze alle drie naast elkaar te leggen ofwel twee naast elkaar en één er in de 'engterichting bovenop, worden verschil lende effecten verkregen, die ieder hun eigen voordelen hebben. Met deze TL-buizen zullen nu proeven Senomen worden op het nieuw aan te 'eggen gedeelte van de Lange Nieuw straat. Daar komt dan één soort TL-ver- Üchting, terwijl men voor het Stations- Plein in IJmuiderf-Oost, dat voor reizi- Sers bij avond wel een heel armoedige entree vormt, proeven wil nemen met «en tweede soort TL-buizen. Een andere vorm van verlichting, die feeds gedeeltelijk in Velsen toepassing Vindt, zijn de HPL-lampen, zoals langs de De Nooistraat en het reeds in gebruik *ijnde deel van de Lange Nieuwstraat. Kniddels is er al weer een nieuw soort cfei-jmaücfatiag gevonden en dat zal be proefd worden langs de De Nooistraat. Op die manier krijgt men vanaf het sta tion een reeks van vier verschillende Verlichtingsmethoden: TL-systeem a, Nieuw HPL, HPL, TL-systeem b. Door deze verschillende vormen met filkaar te vergelijken moet het straks 'hogelijk zijn. daaruit straks te kiezen, Wat voor Velsen het meest geëigend is. uit betreft dan echter alleen de verlich ting van de hoofdwegen. Voor secundai- re wegen gelden andere normen, hoewel öok daar gestreefd wordt naar moderni sering. Dat moet echter met beleid ge schieden, want verouderde armaturen hunnen in een tijd van bezuiniging nipt "onder meer als afgedankt terzijde wor den gezet. Het streven is er op gericht om in deze Wegen. de oude, omgebogen armaturen Geleidelijk te vervangen door palen, die tich boven de weg richten. Daarmee Wordt niet alleen bereikt, dat het licht heter op de middenweg valt, maar te vens, dat de lichtspreiding niet wordt gehinderd door langs de weg staande bo men. Dat men ook graag overal een ho ger wattage zou invoeren bleek reeds uit het raadsverslag, maar dat zal nog wel even 'duren. Een belangrijke factor bij deze experi menten is het kostenvraagstuk. Inder daad is het zo, dat de verlichtingsvor- men, waarmee geëxperimenteerd gaat worden, duurder in aanschaf zijn, dan de tot nu toe gebruikelijke. Hier staat ech ter tegenover, dat zij in het gebruik aan merkelijk voordeliger zijn. doordat zij bij gelijke wattage, een veel groter nut tig effect geven dan de gewone gloei lamp, waar een bepaald percentage van de energie verloren gaat aan warmte. Dit verschil zou zelfs zo groot zijn, dat daarmee de duurdere aanschaffingskos- ten in tijd van drie jaar teniet zouden zijn gedaan. Er zou over de experimenten op dit gebied nog veel meer interessants te vertellen zijn. B.v. hoe Philips de ..ver kleuring" van diverse artikelen onder verschillende belichting heeft onder zocht, zoals vlees, in plastic verpakt en dan beschenen door een gewone gloei lamp, een natriumlamp, een HPL-lamp, een TL-buis en wat al niet meer. Het zelfde geldt ook voor manufacturen, die Advertentie 1 Gen. Cronjéstraat 42-44, Tel. 15438 onder verschillende belichting ook een geheel andere kleursterkte krijgen. Voor de zakenmensen is dit van erhinent be lang. Hoezeer dit van belang kan zijn, heeft de praktijk in Eindhoven bewezen. Daar werd in een bepaalde straat TL-verlich- ting aangebracht en prompt kwam van de winkeliers de klacht, dat de straatver lichting te sterk was. Vergeleken met de gloeilampen in de winkels was dit inderdaad het geval. Maar de oplossing werd niet gevonden door- de straatver lichting weer met gloeilampen te gaan verzorgen, maar doordat de winkeliers overschakelden op TL. Wat de experimenten in Velsen op zullen leveren, valt niet te voorspellen. De ervaringen in Eindhoven wettigen echter het vertrouwen, dat er ook voor Velsen wel voordeel mee te behalen zal zijn. Over niet al te lange tijd zal men het in de praktijk kunnen aanschouwen. Voor alle artikelen toonde de groen- tenmarkt deze week veel animo. Er is nog een ruim aanbod van vopr het me rendeel najaarsproducten, waarbij de andijvie verreweg aan de spits staat. Voor deze bladgroente begint rpen gaandeweg meer belangstelling te tonen. Er werd dan ook tot 16 cent per kg. be taald. Spruiten komen in goede kwali teit. Over het algemeen valt de oogst tegen. Voor de geschoonde spruiten werd van 52 tot 77 cent per kg. betaald. Spi nazie mindert in aanvoer. Voor deze bladgroenten werd van 2850 cent per kg. besteed. Bospeen gaat nog vlot weg met prijzen, die tussen de 18—-29 cent per bos hangen. Bonen ziet men weinig meer. Een enkele kweker, die de bonen nog uit de vorst wist te houden, krijgt zijn moeite beloond en zag .hiervoor nog lio cent per kg. betaald. Prei komt regel matig onder de klok. Er werd tot 18 cent per kg. betaald. Selderij-knollen draai den rond de 15 cent per stuk. Bloemkool mindert in aanvoer. De eerste kwaliteit ziet men niet meer aan de markt, maar voor de tweede sortering werd rond de 50 cent per stuk betaald. Tomaten zijn duur. De eerste kwaliteit kwam tot 91 cent per kg. Druiven noteerden van 69 Advertentie 1 persoons v.a. COMPLETE WON ING INRICHTING Barteljorisslr. 13-17 - Haarlem TeL l30Ie Nu de competitie van de Noord-Hol- ,'andse Schaakbond weer gaat beginnen 's het interessant een voorbeschouwing tp geven over de plaatsing en de kansen Wan de plaatselijke tientallen. In de eerste klasse A is HOSC II on dergebracht in de zgn. Kennemerlandse I afüeling, waaraan Zaandam I is toege voegd. Het pas gepromoveerde tweede "ental van HOSC zal thans moeten be wijzen of ze haar' plaats in deze klasse W/aardig is. In de eerste ronde krijgt ze Een uitwedstrijd tegen het sterke Zaan- dam I en deze wedstrijd zal wel verlo- i iei} gaan. Vergissen we ons niet, dan zal het wel een strijd met Santpoort I wor- öeji. welk tiental zal moeten degraderen. In de eerste klasse B is HOSC I on dergebracht in de zgn. Zaanse afdeling. Bit tiental zal dit jaar zeker wel tot de j pampioenscandidaten willen en kunnen behoren, al zal Zaandam II en Schaak mat wel trachten hun de voet dwars te betten. In de eerste ronde krijgt men feu thuiswedstrijd tegen het Alkmaarse vVy II, een wedstrijd, welke gewonnen kan worden. In de tweede klasse A zijn onze me®s' le Kennemerlandse clubs ondergebracht ■fper zal Weenink I o.i. een goede gooi doen naar de titel, tenzij Castricum voor een verrassing zorgt. Kijk uit II uit IJ- füuiden en Egmonden verwachten we in de middengroep. Het eerste tiental van „Kijk Uit", dat «i de tweede klasse C uitkomt, zal o.i. ?ok al een behoorlijke gooi naar de al Jaren verlangde titel doen. Het derde tiental varf HOSC moet het dit jaar opnemen tegen allemaal Haar- Advertentie H. DB GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 lemse clubs. Het komt in een geheel nieuwe omgeving te spelen, zodadt hier niets te voorspellen valt. evenmin als van Kijk Uit III dat ook hier ingedeeld is. Hetzelfde kan eigenlijk gezegd wor den van Weenink II, dat in de Zaanse kring is geplaatst, al is hier de kans op een kampioenschap o.i. groot, vooral doordat de sterkte van Weenink II zo is toegenomen. In de vierde klasse A heeft men weer een geheel Kennemerlandse afdeling ge vormd. Hier zijn de Beverwijkse tien tallen'HOSC IV en Weenink III ge plaatst. alsmede Lasker uit Uitgeest en Kijk Uit IV uit IJmuiden. O.i. -maakt Lasker, dat vorig jaar net voor de be slissing struikelde, thans een zeer goede kans op de titel. Voorts zijn Kijk Uit V en Lasker II nog in de vierde klasse C ondergebracht, maar deze beide tientallen^ zullen wel met een bescheiden plaatsje op de rang lijst genoegen moeten nemen. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: Groep A: Th. van WortA. Andringa 11 G. Eaaij— R. Kok afg. Th. KokM. Herben 02 Groep B H. van GastelH. Lindeman 02 V. AndringaG. Kraak 11 Groep C Th. AndringaP. Pijpers 20 J. BeltermanJ. Goosséns 20 P. J. PijpersTh. Andringa 02 J. GoossensJ. Belterman 02 J.l. Dinsdagavond speelde de dam club ..Haarlem" haar vierde wedstrijd voor de 1ste klasse competitie district Kennemerland. Het werd tevens de vierde zege. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Haarlem I Stabiel I 1. F MollemaJ. Bakh.uijs 11 2. C. F. VisseH. Janssen 20 3. H. J. Rozijn—T. Hoek 2—0 4. G. P. HeckE. Zuijderduijn 02 5. G. P. RoetJ. v. Buuren 20 6. H. BerghuisH. Bontebal 2—0 7. C. StijnmanJ. Oosterling 20 8. Ph. F. Amelung Sr.G. Kok 20 9. J. H. Burghout—P. de Kort 2—0 10. H. U. LeuwenerA. de Niet 20 Totaal: 173 94 cent per kg. Appelen en peren zijn duur. Hier speelt de export een grote rol. Op de bloemenveiling hebben de nachtvorsten een grote rol bij de aan voer gespeeld. De buitenbloemen zijn finaal weg. De kas-chrysanten zijn zelfs nog beschadigd. Begrijpelijk dat de aanvoer klein is en de bloemen duur zijn. Vooral-dc goede kwaliteit, de voorlopers der kas-chry santen gaan voor hoge prijzen weg. De tros-chrysanten noteerden voor de goede sortering van 47—28 cent per bos. Groot- bloemigen komen tot een kwartje per stuk. Freesia's gingen tot 1 gulden per bosje. Cyclamen-bloemen gaan tot 75 cent per bosje. Verina bracht dgze prijs per stuk op. Nog steeds komen er veel eikenblad, duindoorns en maïskolven. Het aanbod van potplanten wordt gro ter. De cyclamëns nemen hierbij eeii grote plaats in. Er werd tot 200 cent per stuk betaald. Naar wethouder Mr. A. de Roos Woensdagavond in de Amsterdamse Raad tijdens de bespreking van de ge meentelijke subsidies voor de toneelge zelschappen mededeelde, zal het Ned. Volkstoneel na afloop van dit seizoen wel geliquideerd worden. Het heeft z.i. met aan de verwachtingen voldaan, maar het heeft dan ook altijd gebrek aan kansen gehad. De Raad stemde er tenslotte mee in, dat aan het Ned. Volkstoneel dit jaar voor het laatst een subsidie van f 15.000 zou worden verleend. Aan „Comedia" werd een subsidie toegekend van f 15.000 en aan het „Am sterdams Toneel Gezelschap" f 170.000 plus f 55.000 tot dekking van het tijdens 't vorig seizoen ontstane tekort. De wethouder zegde toe, ervoor te zorgen, dat volgend jaar in volle vrij heid over de toewijzing van de Stads schouwburg aan een vaste bespeler zou worden beslist. H. B. C. js er jn geslaagd zijn eerste overwinning in de overgangsklasse na een felle en hardnekkige strijd te beha len. Met 64 bleven de Heemstedena ren baas in eigen huis. J. Leuven bleef heer en meester van het terrein door al zijn partijen te winnen. J. v. d. Dries en F. Smit wonnen ieder 1 partij. Na de stand 5moest het dubbel de beslis sing brengen. J. Leuven en J. v. d. Dries slaagden er in, na een zeer goede partij de volle winst te behalen. Het was een spannende en fraaie wedstrijd, die een zeer sportief verloop had. De voetbalvereniging „Kinheim" blijkt de laatste tijd een grote aantrekkingskracht uit te oefenen. Sedert *de vorige maand traden 22 nieuwe leden toe, n 1. 15 senioren, 4 adfemranten en 3 welpen. Hiertegenover staat het afschrijven van 4 leden. In het komend seizoen zullen weer in het Concertgebouw te Amsterdam con certen gegeven worden voor niet-Am- sterdammers. De belangstelling voor deze concerten blijkt zeer groot te zijn. Het aantal stations, waar gecombineerde sDOor-entrée-biljetten verkrijgbaar zijn, if uitgebreid Het eerste concert in dit seizoen is vastgesteld op Zondagmiddag 4 November om half drie. Het concert gebouworkest o.l.v- Eduard van Beinum voert dan een programma uit met mede werking van de Hongaarse pianist Geza Anda. Het batig saldo van het concert dat 3 October doof de Martnierskapel o.Lv. Gijsbert Nieuwland gegeven werd ten bate van het Marine-sanatorium fonds bedraagt f 1313,90. Uitslag van de loterij, gehouden bij gelegenheid van de tentoonstelling van de Missienaaikrans in Santpoort. De prijzen vielen op de volgende nummers: 739. 526. 255, 488, 1276, 171, 812, 352, 496, 1377 1428, 841, 646. 874. 128, 440, 1405, 319 121, 30, 1398, 703, 358, 721. 379, 1393, 283, 208. 855, 797, 1323, 1308, 1498, 1272, 84, 662, 711. Alle cursisten van de Haarlemse Kweekschool voor Pedicure en Voetkun- de te Haarlem, KI. Houtweg 39, zijn op het deze week in Den Haag gehouden examen geslaagd, n.l. mevr. Wezenaar, mevr. Toombergen, mej. Zijlstra te Haarlem, mevr. Feber, IJmuiden. mevr. v. Woerden, Heemstede, mej. Duyvestjjn, Aerdenhout. De vakgroep veehouders van de L.T.B. houdt Zaterdag 3 November om tien uur 's morgens de jaarvergadering in gebouw St. Bavo aan de Smede- straat. Woensdag 7 November vindt om half elf 's morgens in hotel De Leeuwe rik de jaarvergadering plaats van de vakgroep akkerbouwers van de L.T.B. Eveneens in De Leeuwerik wordt Za terdag 17 November 's morgens om.half elf de jaarvergadering gehouden van de vakgroep tuinders. Gistermorgen is op de Rijksweg te Velsen een uit Santpoort afkomstige vrachtauto „een ogenblik in brand ge weest" doordat het luchtfilter van de carburateur afbrak en op de uitlaat viel. Hierin bevond zich een restant olie, welke onmiddellijk vlam vatte. De chauffeur, die het .onheil zag gebeuren, sprong direct uit zijn wagen en doofde met een oude jas de vlammen. De brandweer, die inmiddels gealarmeerd was, kon bij aankomst alleen maar constateren, dat de chauffeur het zaak je zelf prima had opgelost. Met uitzondering van een trawler, welke Donderdag nog wat rondvis aan voerde, bestond de verdere aanvoer uit sluitend uit verse haring. Ook de aan voeren van Engelse wal waren goed ver tegenwoordigd. Donderdag werden reeds ruim 3000 kisten aangebracht. De note ringen van deze kwaliteiten liepen uit een van f 14 tot f 12 per kist en die dei- trawlers van f 13 tot f 10 per kist. Enkele kisten middelschol noteerden f 55 per kist en de kleine schol 2 van f 30 tot f 15 per kist. De makreel was weer een gevraagd artikel voor de rokerijen en conserven-industrieën en varieerde in prijzen van f 30 tot f 18 per Kist. De grote schelvis vond goed kopers voor f 65 per kist en de braat-schelvis tegen f 35 per 50 kg. Voor de Vrijdagmarkt waren Donder dagmiddag de volgende trawlers voor binnenkomst bekend: de Simon de Dan ser met 1600 kisten haring, 200 kisten makreel en 100 kisten diversen, en de Haarlem met 2500 kisten haring en 50 kisten diversen. Ook voor de Vrijdag markt werden weer grote aanvoeren Engelse walharing verwacht. Voor zover bekend, zal ditmaal Zater dag geen trawler vertegenwoordigd zijn aan de afslag. De HD 79 Pietertje, die Vrijdag aan de afslag kwam. had een afgebroken reis. Een der opvarenden, welke last had gekregen van maagbloedingen, moest op doktersadvies aan de wal worden ge bracht. De Tzonne heeft de haringtra wl visserij voor dit seizoen vaarwel gezegd. Don derdag heeft dit schip 70 ton ijs geladen en zal Zaterdag naar de Barends Zee vertrekken. Nu te verwachten is, dat de haringvisserij voor de trawlers binnen kort zal afgelopen zijn, is het niet uitge sloten dat nog enkele dit voorbeeld zul len volgen. De Vikingbank, die geruime tijd in Amsterdam heeft gelegen voor reparatie, is Donderdag weer te IJmuiden binnen gekomen. De kotter IJM. 239. die enkele dagen geleden in aanvaring kwam met de kot ter UK. 61 en daarbij belangrijke scha- de opliep, is Woensdag voor reparatie naar de helling vertrokken. Omae Kat wijk 77 is naar de helling vertrokke om te gaan repareren. De Katwijk 91. die Maandag j.l. voor eerst na plaatsing van de nieuwe motor weer naar zee was vertrokken, had op de eerste reis niet veel geluk. Na slechts een dag vissen, raakte de schroef n.l. een zich onder water bevindend hard voorwerp, waarbij,, twee bladen het on derspit moesten delven. Donderdag kwam de KW, 91 aan de afslag met 30 manden vis. Het schip zal voor plaatsing van de nieuwe schroef een dokbeurt moeten ondergaan. Vrijdag 26 October. Hoog water: 0.20 uur en 12.54 uur Laag water: 8.20 uur en 20.33 uur Zaterdag 27 October. Hoog water: 1.18 uur en 13.44 uur Laag water: 9.17 uur en 21.27 uur De stationschef te IJmuiden-West heeft een tweetal knaapjes van 7 jaar in de kraag gevat, toen zij zich onledig hielden met het wegnemen van cokes uit een opslagplaats bij de spoorwegen van een kolenhandelaar in IJmuiaen. De jochies zijn naar de politiepost ge bracht. waar zij. alvorens door moeder te worden afgehaald, ernstig zijn onder houden. Nu het Suez-kanaal (Egypte) in het brandpunt van de be langstelling staat willen wij. heel in het kort, enkele gege vens meedelen over het ont staan van dit belangrijke ka naal. Het plan om de Nijl-delta (riviermond) met de Rode Zee te verbinden bestond reeds ruim zeshonderd jaar voor Christus. De eerste pogingen daartoe werden gedaan om streeks 609 jaar voor Christus onder de regering van de Pha- rao (koning) Neko. Het werk werd met grote energie en kos ten ondernomen maar eiste ook duizenden mensenoffers. Plot seling werden- de werkzaamhe den gestaakt, daar de Pharao door een geheimzinnig teken gewaarschuwd zou zijn om zijn plannen niet door te voeren, daar hij hiermede de Perzen bevoordeelde. Volgens anderen moest hij zijn pogingen opge ven, daar het peil van de Rode Zee aanmerkelijk hoger was, dan dat van de Ni.jl en men toentertijd de sluizenbouw nog niét kende. Honderd jaar lag het werk toen stil, totdat de Perzenkoning Darius het liet voortzetten. Tot zijn eigen ge dachtenis liet hij de hoge zuil oprichten, waarop zijn roem ge-- schreven werd. De Ptolomeeërs waren evenwel de eersten, die tiet mooie gebouw van de Suez-kanaalmaatschappij te Port Said deinsde. Op 84-jarige leeftijd is de beroemdste uitvinder van zijn tijd overleden. Overzicht van Edison's voor naamste uivindingen: 1862 Zelfwerkende seininrichting: 1370 Drukte] egraaf voor beurskoersen; 1870-'78 Du plex- en multiplex-telegrafie. verbeteringen aan de telefoon enz., 1879 Electrische gloei- (Slot) Nadat hij geleerd had (en op de stations gezien) hoe men een telegraaftoestel moet be dienen, werd hij telegrafist.' In die periode (1862) deed hij zijn eerste uitvindingen: een zelfwerkende seininrichting. In 1868 kreeg hij een hogere func tie op het telegraafkantoor en in zijn vrije tijd nam hij aller lei proeven en deed verschil lende ontdekkingen. In 1876 richtte hij zelf een laborato rium (een werkplaats om proe ven te nemen) in en legde zich vooral toe op electrotechniek. 21 October 1879 volgde de grote ontdekking van de gloei lamp. Hij had een katoenen draadje in een oven laten ver kolen, bevestigde dit tere draadje in een glazen bol en pompte de lucht er uit. Voorts verbond hij de uiteinden van het kleine draadje met draden, die naar een machine liepen, schakelde electrische stroom inen een prachtig licht straalde hem tegen. Zelfs bij de krachtigste stroom bleef het draadje heel en de lamp brand de veertig uren achtereen. Later -werd alles natuurlijk steeds verbeterd, maar het electrische Edison-licht is de grondslag geweest voor alle verdere electrische werken. Behalve van de gloeilamp en de phonograaf kan Edison de uitvinder genoemd worden, van de microfoon, de electrische ,„00 accun.ul.W, d, itViT gistreren van uiterst kleine In alles wat hij aanpakte was warmte-uitstralingen en voch- Edison de Amerikaan, die met tigheidsgehalte; 1888 Fono- volharding en arbeidzaamheid graaf en megafoon; 1888 voer geen moeilijkheden terug- Verbeteringen in de toepassing „Jij moest loch ook nog in Indië wezen?" begon Sir Pa- tric op een morgen. „Ja, ja. ik weet het wel, het had geen haast. Maar ik moet toch die kant uit. dus kunnen we wel weer samen gaan. Ik heb op Java ook nog enkele zaken te behartigen." „Accoord baas!" zei ik dade- ^ijk. „Allicht dat er nog een avontuurtje aan verbonden is.' „Jij loert maar op avontu ren". lachte mijn vriend. „Maar dan kon je dit keer toch wel eens een strop heb ben. Want ik heb niets anders te doen, dan enkele suiker plantages op Oost-JaVa te be zoeken. Een zeer rustig werkje." We trokken er dus weer sa men op uit. Het was nog lang voor de tweede wereldoorlog. Op Java heerste nog volkomen rust. Op de plantages ging al les zijn jarenlange oude gang. We reisden verschillende sui kerondernemingen af; de oogst scheen goed geweest te zijn. Sir Patric kon verschillende overeenkomsten sluiten. Alles scheen dan ook rustig te ver lopen, toen.op een mid dag plotseling het avontuur opdook. Ik zat juist heel rustig op de veranda van het huis van één der opzichters. Mijn gast vrouw had allerlei verhalen opgedist over slangen. Ja. daar hadden ze nog al eens last van. Het was haar zelfs wel eens gebeurd, dat ze een slang in bed had aangetroffen. Ik vond dat wel een beetje griezelig. Maar mijn gastvrouw scheen daar al aan gewoon te( zijn. „Och!" zei ze, „we hebben altijd van die dunne zwiepen de rotanstokjes bij de band. Eén welgemikte slag breekt de miiiiiiiiiiiitiitiimniimiiHiiiiiiiiiiMUHHiiuiti iiiiiiiiiiiiiiiniiiitiuiiiiiiimiiiiimiimiiimmitt brutale indringers de rugwer vels." Juist toen mijn gastvrouw nog meer slangenverhalen wil de opdissen, kwam Sir Patric de veranda opstormen. „Hier is je avontuur, Tom!" riep hij mij toe. „We moeten er dadelijk op uit. Een tijger maakt sinds dagen deze omge ving onveilig. De inlanders be weren, dgt al hun schapen ge roofd zijn. En nu schijnt dat dier zoëven in de omgeving ge signaleerd te zijn." „Ha. hebben ze de tijger ge zien? En nu moeten wij dat diertje zeker onschadelijk ma ken?" (Wordt vervolgd) De vervaardiging van de eerste bruikbare gloeilamp in het labo ratorium werkplaatsvan Edison der fotografie; 1891 Kinema tograaf; 1900-1910 Verbete ringen der accumulatoren-bat terijen en van de fabricage van cement; 1905 Dicteèrmachi- ne; 1912 Kinetophone, de eerste combinatie van - film beeld en geluid; 1914 Verre schrijver; 1914-1918 Instru menten voor het ontdekken van duikboten door geluidsop- vanging, zee-ankers voor het snel draaien van oorlogssche pen. Elke stad heeft een stadhuis en elke gemeente, hoe klem ook, een gemeentehuis. En wij durven gerust te zeggen, dat jullie dat huis direct weten te vinden, nietwaar. Welnu, be kijk het dan maar' eens heel goed en maak daar nu zelf een tekening van. Het beste is om eerst de totale bftedte te me ten op de totale hoogte (ver houding dus) en goed zien, hoe het dak er uit ziet (in de hoogte, of spits). Het aantal ramen te tellen en nog .veel meer dingen, die je natuurlijk zelf moet bekijken. Wij geven hierbij een afbeelding van het stadhuis van Den Haag, een erg moeilijk stadhuis om te tekenen, daarom moet je zo eenvoudig mogelijk te werk gaan. Ferdinand de Lesseps, de schep per van het Suez-kanaal I het kanaal voltooiden, daar zij er in slaagden de eerste sluizen te bouwen bij de monding in de Rode Zee. Spoedig echter ge raakte het kanaal weder in on bruik. Tijdens de regering van de Romeinse keizer Trajanus do ken de herinneringen aan het oude kanaal weer op, maar eerst onder Arabische heer schappij werd het kanaal weer in dienst gesteld. Omstreeks 800 geraakte het kanaal in verval en bleef tot de vijftiende eeuw in de vergetelheid, toen werd het weer ontdekt door enige Vcnet.iaar.se kooplieden. Vanaf die tijd heeft men zich bijna geregeld met het plan bezig ge houden. Napoleon had zijn in genieur opgedragen plannen sn berekeningen te maken, jnaar deze waren vals, zodat zij ter zijde werden gelegd. Een Duits officier, die in Engelse dienst was, verbeterde de fouten. Zijn *plan werd uitgevoerd door Fer dinand de Lesseps, de grote Fransman zoals hij genoemd werd. In 1854 vertrok hij, op ver zoek van de onderkoning van Egypte, naar dit land, waar hij de plannen maakte om de land engte van Suez door te graven- Op 5 Januari 1856 werden de plannen goedgekeurd en in April 1859 waren de benodigde gelden bijeen en konden de werkzaamheden een aanvang nemen. In 1869 werd het kanaal officieel geopend in tegenwoor digheid. van Keizerin Eugenie van Frankrijk, de Keizer van Oostenrijk en de kroonprins van Pruisen en verschillende andere vorstelijke personen. Ieder jaar wordt op de eer ste Zondag van November te Scherpenheuvel in België de „kaarskensprocessie" gehouden. Laten wij eerst even zeggen, dat deze bedevaart niets met de allerzielenherdenking heeft te maken. Deze processie zou in het jaar 1629 ingesteld zijn ter herdenking van het ophouden van de pestziekte op voorspraak van Onze Lieve Vrouw van Scherpenheuvel tengevolge van een belofte om haar beeld 's avonds bij kaarslicht rondom de wallen van de stad te dra gen. Na deze processie daalde het sterftecijfer en enkele da gen later was de besmetting geheel verdwenen. Uit dank baarheid tegenover O. L. Vrouw hernieuwen de pelgrims ieder jaar deze processie. De Zondag van de kaarsen processie is een feestdag voor Scherpenheuvel. Duizenden bedevaartgangers komen van allerlei kanten toegestroomd. En naar Belgische gewoonte zijn er vele kraampjes en ten ten opgeslagen, waar men, be halve kaarsen, ook allerlei eet waar, zoals patates-frites, wa fels en snoep verkoopt. De processie gaat uit 's na middags na het lof. De huizen zijn verlicht en zoals de gelo vigen, die het beeld van de Heilige Maagd begeleiden, hou den zij, die langs de processie weg staan, brandende kaarsen in de hand of zetten ze zo maar bij groepjes in de grond. Het is een echte zee van licht, waarmede de bedevaarten naar Onze Lieve Vrouw van Scher penheuvel schitterend worden besloten. Deelnemers aan de kaarskensprocessiete Scherpenzeel (België) Wist je, dat in vroeger eeuwen de feestdag van Allerheiligen gevierd werd op de 13de Mei? Paus Bonifacius IV stelde die feestdag in bij de inwijding van een nieuw kerkgebouw in het jaar 610. In dit jaar name lijk had deze Paus van de Ro meinse keizer een >oud bouw werk, het zogenaamde Pan theon, cadeau gekregen. Dat Pantheon was al gebouwd 27 jaar vóór Christus' geboorte en wel ter ere van alle Romeinse goden. Het was dus al die jaren een echt heidense tempel ge weest. Toen nu paus Bonifacius dit bouwwerk ten geschenke gekregen had, begon hij eerst alles wat^ aan de heidense go den herinnerde, er uit te ver wijderen. Toen, zo wordt er verteld, liet hij talrijke reli kwieën naar deze tempel bren gen. Men zegt wel acht en twintig wagens vol. In Rome werden toentertijd heel wat re likwieën van martelaren be waard. De relikwieën werden natuurlijk in altaarstenen en schrijnen geborgen en de kerk orachtig ingericht. Deze nieuwe kerk nu met de vele relikwieën werd toegewijd aan de heilige maagd Maria en alle martela ren. Sinds dit jaar 610 werd nu volgens de bepaling van Paus Bonifacius op de 13cYe Mei het feest van Allerheiligen gevierd. Echter niet lang. In het begin van de negende eeuw reeds werd deze feestdag door Paus Gregorius verplaatst naar de 1ste November. En zo*is het sindsdien gebleven. De kerk vindt deze dag zo belangrijk, dat het zelfs een verplichte Zondag is. We ziin dus od Allerheiligen verplicht de H. Mis bij te wonen en, ais het enigszins mogelijk is, mo gen wij op die dag ook niet werken. Op 1 November gaan wij dus alle heiligen eren. Jullie weten, hoe bijna iedere dag zijn heilige heeft. Denk maar eens aan de H. Bavo, de H. Gerardus, de H. Franciscus, over wie we pas gesproken hebben. Maar er zijn in de hemel zoveel heili gen, dat we ze onmogelijk al lemaal kunnen bepreken. Ja, we kennen al die heiligen niet eens. Maar eens in het jaar gaan we bidden tot al die bekende en onbekende heiligen. Eens per jaar gaan we heel bijzon der hun voorspraak inroepen, natuurlijk voor ons zelf en an dere mensen hier op aarde. Maar ook voor de gelovige zielen in het vagevuur. Want de 2de November volgt onmid dellijk als de dag van Allerzie len. Dan gaan we extra bidden voor alle zielen, die in het va gevuur het ogenblik van hun bevrijding afwachten. En dat bidden voor die zielen doen wij dan met behulp, met de grote voorspraak van al de heiligen in de hemel. Vergeet vooral op de 2de No vember niet de arme zielen in het vagevuur door je gebeden en aflaten te hUlp te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7