Conservatieven met meerdere vanLabour 1 Britse burgers mogen in Egypte blij ven Tussen neus en lippen m Churchill terug Verschuivingen in het Britse parlement Vijf gulden uitkering voor de werknemers? Soldaten sullen de kanaalzone moeten ontruimen Tot de kern van de zaak Winkels dicht op 1 November Premie bedraagt ruim vier pet. Uitslag Tegemoetkoming van overschrijding der consumptiebeperking Tot hoofd en har) Dragline haalt munitie op 154 opstandelingen gedood 'ee HUrvKlü defcieyou buy Het weer ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25212 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milKmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mun.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weeïg f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen. Nu alle uilslagen op vijf na binnen zijn, is hef duidelijk daf de Conservatieve meerderheid van 25 over Labour (vergeleken mei een Labourmeerderhëid van 17 over de Conservatieven in hei vorig parlement) nauwelijks vol doende is voor een krachtig regeringsbeleid, zodat men mag verwachten dat Churchill nog meer dan hij reeds van plan was zal trachten een nationaal beleid ie voeren in plaats van een pariijbeleid. De resultaten van de verkiezingen accentueren wederom de zonderlinge aard van hei Britse kiesstelsel. Ofschoon de Conservatieven 319 zeiels verwierven en Labour slechts 294, behaalde Labour tot heden 13.911.096 stemmen en de Conservatieven slechts 13.665.595. Gezien dit feit en gezien de omstandigheid dat Labour in deze verkiezingen meer stemmen behaalde dan in Februari 1950 kan Churchill rekenen op een krachtige oppositie. Kamerleden wensen: Vijftigduizend woningen per jaar EiI Versoek aan katholieke middenstanders Werkloosheidswet DODELIJKE VAL VAN SCHILDER Van 619 der 625districten Overvaller op de vlucht aot/W£,47 Zichzelf vergeten maakt sterk j ^-lilll v tlw m Hand- en mortiergranaten te Overloon gevonden Wei nip; belangstelling uit Nederland voor Rally e Monte Carlo STURKA-WINDJACKETS Operatie „Merdeka" Vijftien doden aan zijde van de Apri In Korea gesneuveld BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphhisstr. 45. tel. 3998 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rui*. Wnd. hoofdredacteur: W. Severn*. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Churchill kabinetsformateur mtHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIH llllllllltlllll Weer wordt Winston Churchill premier van Groot-Brittannië. Engeland krijgt, een nieuwe re gering, maar in vele opzichten zal dit nieuwe bewind moeten voortbouwen op fundamenten, die door Labour werden gelegd. Attlee en de zijnen hadden het land geen constructief programma meer te bieden. Labour is vermoeid. Tal van grote projecten werden tot uitvoering gebracht. Nu is Labour aan rust toe. In die rustperiode zullen de socialisten moeten bekomen van de slagen, die hun regering werden toegediend door Egyp te, maar vooral door Perzië. Maar in het bijzonder is de partij aan rust toe om te genezen van de ziekte der inner lijke verdeeldheid, een ziekte, die te weeg gebracht werd door de invloed rijke oud-minister Bevan- Labour gaat nu in de oppositie. Men moet hopen, dat de -volgelingen van Attlee niet door die van Bevan ver drongen worden, dat de gematigd j lei ders van de partij er in zullen blijven slagen de discipline te handhaven, op dat Conservatieve maatregelen niet met gewelddadige socialistische reacties zul len worden beantwoord. Reeds is door enige Labour-leiders van de linkervleu gel van de partij gesuggereerd dat er wel eens omvangrijke stakingen zouden kunnen uitbreken, als Churchill het de socialisten niet naar de zin maakt. Dat zou een ramp voor Engeland zijn. Dat zou ook een gevaar voor West-Europa betekenen. Winston Churchill, die nu aan het hoofd komt te staan van het Britse ka binet. is een man, die internationaal georiënteerd is, die weet dat Engeland, in politieke zin, geen eiland meer is. Churchill heeft zich bovendien, vooral door zijn krachtig optreden gedurende de oorlogsjaren, in de Westerse landen een grote reputatie verworven. En wat op het ogenblik van bijzonder belang is: hij weet met de Amerikanen om te gaan.' Misschien zal het premierschap van Churchill er toe bijdragen, dat de onenigheden tussen Londen en Washing ton, waardoor de Westerse politiek nog al eens aan kracht inboette, in aantal zuilen afnemen. Churchill is een man van uitzonder lijk formaat, dat kunnen zelfs zijn grootste tegenstanders niet ont kennen. Churchill is wellicht de groot ste staatsman van onze eeuw, al heeft ook hij fouten gemaakt- Een groot lei der is voor een politieke partij een kostbaar bezit. Maar een dei gelijke par tij moet er voor waken niet te veel op die ene man te steunen. Dat is het ge vaar waaraan de Conservatieven nu bloot staan- Churchill is een vitaal man, -nog heel veel werk weet te ver betten Maar Churchill is 70 jaar oud. rioe lang zal hij nog in staat zijn een functie te vervullen zo veeleisend als die van premier van Groot-Brittannië? Eden, eens minister van Buitenlandse Zaken, is Churchill's rechterhand. Ook Eden 'heeft getoond een man met grote bekwaamheden te zijn. Wordt hij weer belast met de leiding van het Foreign Office? Men acht het wel waarschijn lijk- Maar ook bestaat de mogelijkheid dat hij tot vice-premier zal worden be noemd en dan zó'n zware taak zou krijgen, dat iemand anders tot minister van Buitenlandse Zaken zou worden be noemd- Lord Salisbury, lid van het Hogerhuis, wordt voor deze post ge noemd. Voor de Engelse politiek heeft men in ons land steeds grote belangstelling ge had. Ook de uitkomst van deze verkie zingen is weer met ongeduld verbeid. Vooral de laatste jaren is de Nederland se politiek, en vooral het Nederlandse regeringsbeleid, nauw verbonden ge weest met de politiek van Engeland. Soms is men daarbij te ver gegaan. Nog niet altijd bleek men te beseffen dat niet meer Londen, maar Washington nu de hoofdstad is van de Westelijke we reld. Dat Engelands nieuwe premier waarschijnlijk de banden met Washing ton hechter zal aanhalen, zou dus ook Nederland ten goede kunnen komen. Dat Winston Churchill, geestelijk en lichamelijk, tegen de lasten van Zijn nieuwe taak bestand moge blijven, en dat zijn beleid niet minder wijs moge zijn dan het gedurende de Tweede Wereldoorlog was, zij onze oprechte wens. Op het stadhuis van Woodford (Essex) heeft Churchill zo juist vernomen, dat hij met een meer derheid van 18000 stemmen cle overwinning heeft behaald op zijn tegencandidaat. Buiten het gebouw luistert hij samen met zijn vrouw, die hem 'iets toefluistert, naar de verdere uitslagen. Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het regeringsbeleid zijn vele leden van mening?, dat ook voor 1952 de woningbouw moet worden gehandhaafd op een volume van 50 000 woningen per jaar. Het Rijk zal, waar dit nodig is, bij de financiering daarvan behulpzaam moeten zjjn, zelfs al zou van deze financiering enige inflatoire druk uitgaan. Weliswaar zal hij waarschijnlijk de meeste aanleidingen voor hevige partij strijd vermijden, maar hij moet er op rekenen dat Bevan en zijn groep, die allen erg veel succes hebben gehad in de verkiezingen, hun triomf zullen vie ren door krachtige oppositie tegen Churchill, in de hoop zich in de ogen van de Britse socialisten te vereenzel vigen met het ware socialisme van de toekomst. Ieder ogenblik kan verwacht worden dat Churchill althans de belangrijkste posten in zijn kabinet zal toewijzen aan zijn naaste medewerkers. Eden, die gis teravond Churchill's gast was voor het diner, zal ongetwijfeld terugkeren naar Buitenlandse Zaken. De verwachting is dat Lord Salisbury, leider van de con servatieven in het Hogerhuis, Gemene- bcstbetrekkingen krijgt. Lord Woolton wordt waarschijnlijk opvolger van Stokes als Lord Geheim-Zegelbewaar der met als onmiddellijke taak het op pertoezicht over Landbouw en Voed selvoorziening. Sir David Maxwell Vyfe zou het ministerie van Arbeid krijgen en Butler of Lyttleton de Schatkist. Allen zullen zij aanstonds de handen vol hebben, want de moeilijkheden hebben zich opgestapeld in zowel bin nen. als buitenland. Men verwacht dat Churchill niet, zoals tijdens de oorlog, het premierschap zal combineren met Defensie. Eveneens wordt verwacht dat hij, op 77-jarige leeftijd teruggekeerd aan de macht, zal regeren met grote gebaren en dat hij o.m. een veel belang rijker rol zal willen spelen op inter nationaal terrein dan zijn voorganger. Hij zou dan ook waarschijnlijk eerlang naar Washington gaan en hij zal zeker een poging doen de betrekkingen met Rusland te verbeteren, ware het slechts om de beschuldiging van „oorlog- zaaien". waarmee Labour probeerde de verkiezingen te winnen, te logen straffen. Om vyf uur gistermiddag was het duidelijk, na een lange nek-aan-nek race dat Churchill's partij, zelfs voordat de resultaten bekend waren, de absolu te meerderheid had behaald met 313 van de 625 zetels. Attlee begaf zich aanstonds naar het Buckingham-paleis om zijn ontslag te overhandigen. Kort daarop ontving Churchill een uitnodi ging om zich na-ar het koninklijk pa leis te begeven om een opdracht te aanvaarden voor de formatie van de nieuwe regering. Omtrent Churchill's bedoelingen is officieel nog niets bekend, doch de korte rede, welke hij hield in zijn kies. district 'na het bekend worden van zijn persoonlijke overwinning met een meerderheid van ruim 18.000 stemmen, verdient de aandacht- Hij deed een be roep voor meer begrip van politieke tegenstanders tegenover elkaar- Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben allen IliberalenII •H.. t fêb Ilabquri l Ir.ONSERVATIEVENl :;i, Tb! j 19O0 f900 /PCM t906 t P/O /p/s '922 $B33ÏIÖ£ll|| p«?j 1922 O1^1 1922 '929 1929 23 ftsi I :"i Gal I '"-"I IBB 153 194S 195 O DE CV Ft RS O.Ni A De Ned. Kath. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden hebben gezamenlijk het verzoek gericht tot de katholieke ondernemers in de midden groot- en kleinbedrijven, indien dit enigszins mogelijk is, hun zaak op 1 November, het feest van Allerheiligen, te sluiten, teneinde deze dag als Zondag te kunnen vieren. Vrijdagavond heeft mr. dr. A. A. van Rhijn, Staatssecretaris van Sociale Za ken. voor de zender Hilversum I een voordracht gehouden over de betekenis van de invoering van de nieuwe Werk loosheidswet, die, zoals bekend, 1 Juni 1952 in werking treedt. Hij deelde mede, dat de premiën van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, welke het bedrijfsleven, d.w.z. werkgevers en werknemers hebben op te brengen, ruim vier pCt. zal bedragen. Gedurende een aantal maanden is er nu stabilisatie van het prijsniveau in getreden, zo vervolgde hij. Het is zeer te hopen, dat deze premie tot zo weinig mogelijk prijsstijging aanleiding zal ge ven. Een prijsstijging van enige beteke nis zou in de eerste plaats hoogst onge wenst zijn voor de velen in ons land. die van een vast inkomen moeten leven en niet in staat zijn een prijsverhoging door een inkomens-verhoging te compense ren. Het grote doel, n.l. aan Nederland een noodzakelijke sociale voorziening te ge ven, die in de met ons vergelijkbare lan den nergens ontbreekt, is een offer waard. Wanneer de nieuwe Werkloos heidswet in die geestesgesteldheid door ons volk wordt ontvangen, dan kunnen wij het onze nationale zeeheld Bestevaer nazeggen: „Het zal waarachtig wel gaan". De 40-jarige schilder J. J. E. H., wo nende Heerderweg te Maastricht, die op een ladder bezig was met werkzaamhe den aan de voorgevel van de Suringar- school, is van een hoogte van ongeveer zes meter op de betegelde speelplaats gevallen. Hij werd met zware hoofdwon den naar het ziekenhuis overgebracht en overleed enkele uren nadien. gevoeld dat wij veel met elkaar gemeen hébben, en nu er misschien een peno'de van rust is gekomen in onze partijstrijd, zal dit ons in staat stellen meer goeds te onderkennen in onze tegenstanders en niet zulke erg knappe dingen te zeg gen over hun tekortkomingen". Churchill zal ongetwijfeld een po ging doen de basis van zijn regering te verbreden door een beroep te doen op de schamele rest van de liberalen. Ook zal hij ongetwijfeld de universi teitsvertegenwoordiging,- afgeschaft door Attlee, weer invoeren. Indien er iemand in Engeland is die de bittere klassetegenstelling kan verzachten, is het Churchill. En vooral mag men niet vergeten dat Churchill, de grote leider der conservatieven, in zijn hart altijd een groot liberaal is gebleven. Wellicht zal hij aan de door hem ge leide partij de les leren die ze zo dringend nodig heeft. Een van de opmerkelijke aspecten van de verkiezingen is de débacle van de resterende liberalen. De dochter van Lloyd George, Lady Megan Lloyd George, is na 23 jaar zitting gehad te hebben in het Lagerhuis, als radicaal liberaal met enige honderden stemmen meerderheid gewipt door een socialist. Franks Byers, voorm. chief-whip der partij, verloor zijn zetel. Fothergill, de president van de liberale partij, verloor zelfs, evenals tientallen andere libera len, zijn waarborgsom. En de dochter van Asquith, Lady Violet Bonham Car ter, verloor de strijd, ondanks Chur chill s persoonlijke steun in haar ver kiezingscampagne. De tien communistische candidaten wonnen gezamenlijk zelfs niet één zetel- Conservatieven 318 (297) Labour 293 (315) Liberalen j> Tpfsp nationalisten 2 (2) Onafhankelijken 1 (1) De resterende districten leverden in 1950 twee zetels voor Labour, twee voor de Conservatieven en een voor de Libe ralen op. Een twee en twintigjarig winkel meisje. dat werkzaam is in de manu facturenwinkel van Van der Hoek aan de Goudsesingel te Rotterdam heeft Vrijdag een benauwd kwartiertje ge had. Een jongeman kwam de winkel binnen en dreigde haar met een lucht drukpistool. Zij begon te gillen en de knaap nam de benen. Hij werd achter haald en aan de politie overgeleverd. Het. was de een en tvjjntigjarige mon teur D. P. B. uit Rotterdam. Naar het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond mededeelt, is per 15 September de vastgestelde con sumptiebeperking slechts in zeer ge ringe mate overschreden. Voor werk nemers met een loon van f 50.per week blijkt het over de gehele periode van 19 Maart tot 15 September neer te komen op een bedrag van een gulden of vijf in totaal. Het is duidelijk dat dit bedrag over een periode van ongeveer De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, Fouad Serag El Din Pasja, heeft gisteren medegedeeld dat de regering de Britse onderdanen, althans op dit ogenblik, niet zal dwingen het land te verlaten. Hij deed deze mededeling na dat in de pers het bericht had gecirculeerd dat de regering de verblijfsvergun ningen voor de Britse burgers niet zou verlengen. Overigens liet de minister weten dat „de Egyptenaren vastbesloten zijn de ontruiming der Britten uit de Kanaalzone te voltooien" en dat „alle middelen zullen worden gebruikt om dit doel te verwezenlijken". De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Salah El Din Pasja, heeft gisteren verklaard dat zijn land niet zal toetreden tot een Westelijke verde digingsorganisatie voordat de Britse troepen Egypte en de Soedan verlaten en de eenheid van het Nijldal onder de Egyptische kroon wordt erkend. Elke bemiddeling die zou leiden tot het wegtrekken van de Britse troepen ujt Egypte en de Soedan en tot erken ning van de eenheid van het Nijldal onder de Egyptische kroon, zou wel kom zijn, aldus de minister. Hij ver klaarde nogmaals, dat van Amerikaan se zijde geen bemiddelingspogingen zijn gedaan. Hij beweerde verder dat de Egyp tische douane opdracht heeft te ver hinderen dat Britse oorlogsschepen door het Suezkanaal varen. Alle koopvaardijschepen konden het ka naal gebruiken mits zij geen „contra bande" naar Israël vervoerden. Een functionaris van de Suez-kanaal- maatschappjj heeft naar aanleiding daarvan gezegd, dat de maatschappij alle bevelen van de Egyptische regering zou negeren om Britse oorlogsschepen niet toe te staan het kanaal door te varen. De directie van de maatschappij toonde zich verbaasd over de verkla minister van ring van de Egyptische Buitenlandse Zaken. De minister die wel heeft verklaard, dat de Egyptische regering een boycot zou instellen tegen Britse oorlogsbo dems, die het kanaal willen doorvaren, heeft niet verklaard hoe deze boycot zou worden doorgevoerd daar het Suez kanaal wordt geëxploiteerd door een particuliere maatschappij. De directie van de maatschappij heeft meegedeeld, dat het kanaal volgens de statuten openstaat voor oorlogs- en koopvaardij schepen van alle nationaliteiten. Op de vraag wat de maatschappij zou doen als Egypte een bevel uitvaardigde om alle Britse oorlogsbodems aan te houden antwoordde de woordvoerder: „Wij zullen vasthouden aan de statuten". De eergisteren gearriveerde Neder landse gezant en gevolmachtigd minis ter in Egypte, de heer W. Cnoop Koop- mans bevindt zich. wat het aanbieden van zijn geloofsbrieven betreft, in een moeilijke positie in verband met koning Faroek's nieuwe titel van „koning van Egypte en de Soedan". Een woordvoer der van de Nederlandse legatie heeft verklaard, dat nog geen regeling was getroffen voor het overhandigen van de geloofsbrieven aan koning Farouk- Hij weigerde te zeggen of in de geloofs brieven al dan niet gesproken werd van „Koning van de Soedan", maar voegde er aan toe, dat een dergelijk besluit berust»- bij het ministerie van Buitenlandse Zeken in Den Haag. Liberty Morgen zal het 65 jaar geleden zijn, dat het Ameriikaanse vrijheids beeld „Miss Liberty" in New York's haven werd opgericht. Dit vrijheids beeld. een geschenk van h'et Franse aan het Ame rikaanse volk, werd in 1896 door president Cle veland onthuld. Het enor me beeld is geheel van koper, staat op een gra nieten voetstuk, en heft de vrijheidsfakkel mier dan 91 meter boven de begane grond. Zeventig van iedere honderd bezoe kers beklimmen de 168 treden tellende1 wentel trap van het monument, om van 't fraaie uitzicht op stad en haven van New York te genieten. Door de jaren heen is miss Liberty bedekt met een dikke laag koper groen. die echter niet ver wijderd wordt, omdat dit haar tegen weersinvloe den beschermt en het bo vendien een prachtig ef fect geeft, wanneer het beeld 's avonds met schijnwerpers verlicht wordt. Het verzinnebeeldt: Li berty en lightening the World; de vrijheid, die het licht der wereld is. Moge dit in de toekomst geen ijdel woord worden! Nylons De Russische prima bal lerina, Galina Ulanova, die vier Stalinpnjzen ge wonnen heeft, kan geen nylonkousen dragen, ook al zou ze dat willen. Italiaanse bladen ver telden dezer dagen, aut zij op de Sovjet-ambassa de te Rome gezegd had; het zou onmogelijk zijn voor iemand, die vier Stalinprijzen gewonnen heeft, nylonkousen te dra gen. U denkt natuurlijk: hoe kan iemand zich over der gelijke futiliteiten zo op winden. Maar in de Sov jetpers wordt nu mede gedeeld. dat zij ontkend heeft de afgelopen zomer in Italic nylons gekochf te hebben. „Ik draag alleen Ko- ton"-kousen, die in de „Krasnaya Paulina"-kou senfabriek te Moskou ge maakt worden", ver klaarde Ulanova. Ook als prima ballerina moet je er wat voor over hebben uit een concen tratiekamp te blijven. De Dure bruiden bewoners van Ne- Miss Liberty" haven van New York. gefia zijn in rep en roer. Oorzaak: de prijsstijging. Niets bijzonders, zult u zeggen. Maar als wij u vertellen, dat het hier de prijs betreft van de Ne- geriaanse bruiden, wordt het toch wèl iets bijzon ders. De prijzen voor een bekoorlijke wederhelft bedragen thans nauwe lijks het twintigvoud van de voor-oorlogse. En daartegen komen de man nen nu in verzet. In lsbu, een provincie in het Wes ten van NegeVia, is een bond van „anti-hoge prij zen voor bruiden" opge- richt. Men heeft reeds een schrijven gericht aan de gouverneur, waarin de bond voorstelt een limiet te stellen van 15 pond. Er werd een lijstje bijge voegd, waarop de kosten stonden aangegeven, die een huwelijk voor de jonge neger meebrengt: De bruid: 11 pond; een schaap of een daarmee gelijkstaand bedrag aan geld: 5 guinea's: drum mer en dansers: 10 gui nea's; gelden, bestemd voor de ouders van de bru'id: 10 guinea's: dien sten van het orakel of d< tovenaar: 2 pond; ge schenken als kleding, da mesfiets etc.: 65 pond. Wij ki nnen ons de zor gen van de jonge negers wel voorstellen. zes en twintig weken onmogelijk kan worden omgezet in een loonsverhoging. Het is immers nog geen twintig cent per week. Bij het grote tekort, dat in menig ar beidersgezin bestaat, is ook een bedrag van f 5.welkom. In de kring van de Christelijke vakbeweging bestaat de in druk, dat ook de Nederlandse Werk geversorganisatie hun woord gestand willen doen en daarom in beginsel be reid zullen blijken, dit bedrag van "nkcle guldens uit te betalen. Thans wordt in de Stichting van de rbeid tussen de centrale Werkgevers- rn Werknemersorganisatie over het een en ander overleg gepleegd. Te Overloon was men gisteren me: graafwerk bezig in verband met de aan leg van rioleringen. Een dragline haal de plotseling een grote partij munitie naar boven. Het werk werd onmiddel lijk stilgelegd en de mijnopruimings- dienst gewaarschuwd. Er kwam een grote hoeveelheid handgranaten en - tronen te voorschijn. Op een andere plaats in de gemeente werd een aantal mortiergranaten en ander ontplofbaar materiaal ontdekt. (Eigen bericht) Naar wij vernemen blijft het aantal Nederlandse inschrijvingen voor de Ral- lye van Monte Carlo dit jaar ver beneden de verwachtingen. Hoewel de inschrijving bij de KNAC morgen, Zondag, officieel wordt gesloten, hebben zich tot gisteren niet meer dan zestien Nederlandse equi pes aangemeld, terwijl er zestig kunnen worden toegelaten. Het vorig jaar, toen eenzelfde contingent Nederlanders kon starten, was dit aantal ruimschoots ovcr tekend. De reden voor deze geringe belang stelling moet behalve in de LI sche omstandigheden worden gezoen in het feit dat degenen die Carlo vertrekken (lees: alle Franse fabrieksspecialisten) door verschil tolde omstandigheden zozeer in h<et zijn dat de aantrekkelijkheid voor dege nen die elders (bijv. in Den Haag) zou den willen starten, ten zeerste veimm- derd is. (Van een bijzondere medewerker) Gepuurd uit Poels' redevoeringen en lessen vat Pater Colsen het pro bleem van onze tijd samen: het probleem van de structuur voor de mo gelijke opbouw ener christelijke cultuur in deze moderne wereld, waarin niet al leen Kerk en. Staat, maar ook de chris telijke godsdienst en het openbare leven van elkaar zijn losgerukt. Er moet dus onder die ..mogelijke christelijke cultuur" een structuur der samenleving komen, die op zijn beurt berust op een erkennen en beleven van de noodzaak dat godsdienst en openbaar leven niet langer los van elkaar blijven Deze erkenning is redelijk en logisch omdat: a. Het Christendom totaal waar is. Daarom kan de wereld alleen wezenlijk gelukkig worden als ze totaal christelijk is. Er moet derhalve krachtens de wet van de liefde een methode gevonden worden om de moderne wereld te kerste- nen- i i b. De mens een éénheid, een totaliteit is. Ziel en lichaam scheiden betekent de lichamelijke dood brengen. Met die een heid moet rekening worden gehouden bij alle kersteningsarbeid. Wie alléén aan het materiële of alléén aan het gees telijke aandacht schenkt, maakt stukken. Maar. de hiërarchie en waarden moet bewaard blijven. ..Aardse welstand was voor Poels het middel om het chris tendom beter beleefbaar te maken c L e k e n-apostolaat noodzakelijk is. Christus' kerk bestaat uiteraard uit cle rus en volk. Maar dan moet ook het Christenvolk actief aan de zending van de Kerk deelnemen, anders wordt die zending nooit vervuld. Een goed mijn ingenieur kan in onze tijd soms meer goed doen dan een kapelaan. d. Het de zending van de Kerk is. niet alleen de afzonderlijke mens, maar ook de hele gemeenschap, alle uitingen en vormen van gemeenschapsleven, metter daad christelijk te maken.... Het kan niet volgens Christus' bedoe lingen zijn. dat men tevreden en rus tig is als er een bloeiend kerkelijk, gods dienstig leven bestaat in een heidense levensatmosfeer. Op den duur houdt dan dat bloeiende kerkelijke leven geen stand. Er moet komen anders gaat het christelijk leven verschrompelen een christelijke levensatmosfeer, christelijke economie, christelijke cultuur, een chris telijke sociëtas. Wij moeten een nieuwe christenheid bouwen in onze tijd, zoals de middeleeuwse katholieken de middel eeuwse „christenheid" hebben gevormd. Voor het rechtstreekse wereldlijke ter- ïein (economie, staatkunde, kunst, cul tuur) dragen de leken de verantwoorde lijkheid der kerstening. Zij alleen kun nen de ganse sociëtas kerstenen. Dus zij moeten het. Hoe nu die katholieke lekenwereld te mobiliseren, te scholen, te vormen voor haar grootse taak? Welke structuur moet aan het katholieke volk gegeven worden om het voor die grootse taak paraat te maken? Het antwoord hierop is: d e K - tholieke Standsorganisatie Uit deze redenering is een karakter- bepaling van de Standsorganisatie af te leiden, die velen, gezien de practijk van onze standsorganisaties" nogal revolu- tionnair in de oren moet klinken. Zijn er in de zin als hier bedoeld, wel we zenlijke standsorganisaties in ons land. die dit niet alleen in naam zijn, maar ook volledig metterdaad? We kun nen ons voorstellen dat alleen het stel len van deze vraag sommige mensen ver baasd, verontwaardigd misschien, zal doen steigeren. We hebben toch onze diocesane bonden van arbeiders, middenstanders, boeren, werknemende middenstanders, werkge vers en intellectuelen. We zijn toch or ganisatorisch „afgebouwd". Wat let ons dan nog? Daarnaast zijn er nog de vrou wenorganisaties. jeugdbewegingen, in stellingen op welhaast elk gebied, 't Is allemaal waar. Maar even waar is, dat de klacht van Poels opgaat, dat Katho liek Nederland niet beseft, „wat het wezen en de vérstrekkende betekenis is van onze Katholieke Standorganisaties, en het feit dat de leden der Standsorga nisatie. als regel tot het lidmaatschap ervan komen zonder dat zij zich dat bewust z ij n. (Vervolg op pag. 5) Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Verwachting tot Zondagavond: In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist, overigens droog weer en weinig bewolking. Hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Zondag: Zon: 7.2617.21; Maan: 4.42—16.13. Maandag: Zon: 7.2717.19; Maan: 6.04—16.26. In een door het hoofdkwartier van de APRT te Makassar gepubliceerd com muniqué wordt de balans opgemaakt van de operatie „Merdeka". die 17 Aug j.l. in Zuid-Celebes is ingezet tegen de opstandelingen onder leiding van Ka- har Muzakkar. Hierin wordt gezegd dat er zeven en twintig schermutselin gen en drie gevechten zijn geleverd, waarbij honderd vier en vijftig op standelingen werden gedood en acht honderd drie en zeventig gevangen ge nomen. De APRI heeft vijf gewonden en vijftien doden te betreuren. Een be langrijke hoeveelheid wapens en muni tie is in beslag genomen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen gesneuveld is op 15 Oc tober j.l. in Korea de korporaal A. Ch. Krijgsman, legernummcr 240427042, ge boren te Medan 27 April 1924. Hij ruste in vrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1