Centrale Werkplaats verhoogt haar eapaeiteit Liadinq STOOKOLIE DE WEEK IN STAD EN STREEK met ingang van 1952 1300 rijtuigen per jaar in revisie Begroting Noord-Holland sluit HARTENDORP KO VAN DIJK ALS OTHELLO COLD WAVE?? VLEESGROQÜETTEN HERINGA WDTHRICH DIEBEN MOLENDIJK'S KAPSALONS I ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 PAGINA 2 Technische vierdaagse aan Oude Weg Verkooplokaal Notarishuis MEUBILA9RVEILING 6/7 ?4GV. HANDELMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. Verhoogde en nieuwe subsidiesdoor hogere reming uit provinciefonds PASTOOR LüHN 12Vj jaar herder van Elisab. en Barb ar a parochie Jubileumwedstrijden B.C. „Hof van Holland" Burgerlijke Stand Shakespeare's drama groots gespeeld door de Rotterdammers i BASKETBALL Benauwde overwinning van de Sportbond Jubileum-tournooi Haarl. Schaak Gezelschap Zilveren jubileum bij De Spaarnestad Voorvechter van de M atrijzenfabriek 25 jaar in dienst Vanaf heden Zaterdag en Zondag EXTHA-ATTRACTIE Gezellige sfeer en stemming H.H. MISSEN OP ZONDAG Kampioenschap vierde klasse heemstede R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Burgerlijke Stand Ja. maar van LEDENGONCERT H.O.V. Soliste: Henriëtte Faure, piano Geluidstichting zakenvervoer SANTPOORT Zondagsdienst O zoals ze BEHOREN te zijn! En tochslechts 25 ct. per stuk. O BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstr.weg 238 Een overzicht van de Centrale Werkplaats, zoals deze zich over een grote opper vlakte uitstrekt aan de Oude Weg. De Haarlemse Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen zal met in gang van het nieuwe jaar met een voorlopige topcapaciteit werken, wanneer de werkplaats in Utrecht officieel zal zijn opgeheven en de vele nieuwe treinen ook in revisie zullen komen. Dat is, wat Haarlem betreft, alleen maar verheugend te noemen, want dat betekent, dat de Centrale Werkplaats aan de Oude Weg behouden blijft. De werkplaats in Zwolle, reeds voor de oorlog opgeheven, maar on last van de Duitsers weer opgericht, is nu definitief opgeheven en de op heffing van die in Utrecht is nu formeel aanstaande. Momenteel be draagt het aantal werknemers in de Haarlemse werkplaats ongeveer 1.190 en binnenkort zal dat 'WO zijn. Het is dus niet overdreven de Centrale Werkplaats voor Haarlem alleen al een industrie te noemen van het allereerste plan en wie er enige uren voor over heeft komt reeds bij een vluchtige rondgang onder de indruk van de omvang van dit bedrijf. Nog onlangs is de grote liehtcrij verbeteid en uitgebreid en zelfs de oudere Haarlemmers, die de werkplaats zich vooral de laatste vijftig jaar langzamerhand hebben zien ontwikkelen, moet deze groei overrompeld hebben. De werkplaats is overigens niet altijd in handen geweest van de N.S. als zo danig." De Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij was daarmede reeds be gonnen in 1844. Daarvoor had men zo wel te Haarlem als Amsterdam (waar tussen het eerste spoorlijntje liep) een zeer primitieve inrichting voor de aller noodzakelijkste herstellingen. De loco motieven werden in Haarlem gerepareerd, do goederenwagens en reizigersrijtuigen (waarin toentertijd nog niet zo'n groot verschil bestond! kregen een oplapbeurt in Amsterdam. Het spoorverkeer breidde zich echter uit en daarmede ontstond de behoefte aan een gedegen centrale werkplaats. De stad aan het Spaarne werd daartoe uitverkoren en besloten werd het Haarlemse station, dat toen nog stond op. de .plaats, waar nu. de oude draaierij van de huidige werkplaats staat, als zodanig in te richten. De in richting kwam in October van 1844 ge reed. In 1917 kwam de fusie tot stand van de verschillende spoorwegmaatschap pijen en sedert dat jaar ging alles onder een. gemeenschappelijke vaan. Dank zij de medewerking van de chef van de werkplaats, ir. Van Lammeren, en de toelichting van de heer Bloemsma hebben wij enkele uren in dat bedrijf kunnen ronddwalen, dat voor Haarlem en zeer vele Haarlemmers van zo'n groot belang is. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel. (K 3500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. De Haarlemse werkplaats voorziet al leen in het herstel en de revisie van het reizigersmaterieel. met name de diesel en electrische treinen en de getrokken stalen rijtuigen. De trekkrachten, loco motieven en goederenwagens moeten elders terecht. Dat de spoorwegen herstel en revisie niet als een sinecure beschouwen, moge wel blijken uit het feit, dat de treinen onderworpen worden aan een kilo meterrevisie, electrische revisie, schil- derslakfteurt en een grote herstelling. De eerste geschiedt, wanneer een trein ongeveer 150.000 kilometer heeft afge legd, dat is een tijdsbestek van tien tot twaalf maanden. Na het afleggen van ongeveer 600000 kilometer komt de trein in electrische revisie, om de zes jaar wordt een rijtuig in- en uit wendig geschilderd en om de twaalf jaar volgt een grote herstelling. Uiteraard worden sommige revisies gecombineerd. Voor de buitenstaander is het dikwijls een raadsel, hoe men met een log ge vaarte als een trein om kan springen. Op de centrale werkplaats is dat de ge woonste zaak ter wereld. De lichterij levert daarvoor bewijzen tc over. Deze lichterij is een grote hal niet een oppervlakte van ongeveer 10 000 vierkante meter. De grondige verbou wing van enkele maanden geleden, waarbij tevens de schade van de orand in 1946 werd hersteld, maakte het mo gelijk de lengte van de lichterij te bren gen van 155 op 172 meter. De breedte bedraagt 60 meter. De lichterij is feite- liik de ader van het bedrijf. Daar wor den de treinstellen in eerste instantie binnen geloodst cn daar maken zij een zgn. vierdaagse Door kranen wordt een trein op een bok gelicht, de draaistellen worden verwijderd voor nader onder zoek en alles bij elkaar duurt het zo drie dagen, dat het geheel in orde wordt ge maakt. terwijl een vierde dag aan de laatste afwerking wordt besteed. Het ligt in de bedoeling de capaciteit met ingang van 1952 op die hoogte te bren gen dat er deritenhonderd rijtuiglich- tingen. resp. revisies, per jaar kunnen geschieden. De draaistellen worden op een han dige manier naar een zijbeuk in de lichterij getransporteerd en daar staan twee wielendraaibanken gereed on de wielassen onder handen te nemer.. Tedere bank werkt per ploeg circa ze ven wielassen af. De electrische revisie is ook onder gebracht in een ruime hal, die modern is ingericht. In deze hal worden de bedrading en de electrische apparatuur van de trein ge controleerd en zo nodig vernieuwd. In een apart gebouw is verder ook ondergebracht de Centrale Aanmaak met o.a. een draaierij, instrumentma kerij. bankwerkerij, smederij enz. In 'n aparte leerlingen-afdeling krijgen de jengsten gelegenheid zich volkomen te ontwikkelen en in te stellen op het be drijf. In de tractiemotoren-afdeling ten slotte ondergaan de motoren via een zgn. hoogspanningsbeproeving een heel proces, zodat ze er de eerste jaren weer tegen kunnen. Wij zouden hier tot in de kleinste de tails kunnen trederi, maar het summiere overzicht hierboven duidt wel voldoende op het vele werk, dat in de Haarlemse Centrale Werkplaats moet worden ver zet om het devies van de Nederlandse Spoorwegen waar te maken: Vlug, Vei lig, Voordelig. Op dit laatste zal men misschien argwanend met de ogen knipperen, maar een rondgang door de centrale werkplaats zou de reiziger reeds genoeg! overtuiging geven van de enorme kosten, waarmede een veilig en vlug treinvervoer gepaard gaat. Advertentie Levering kan ook geschieden via uw brandstoffenhandelaar. Strandweg 14 IJ muiden Telefoon K 2550/4602. Na 6 uur 4912. De begroting 1952 der provincie Noord-Holland sluit voor de gewone dienst met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 13.631.113. Gedurende de laatste jaren werd steeds een bedra» uit het reservefonds geput om een na delig saldo te dekken, maar dit jaar was daartoe geen aanleiding omdat de uitkering uit het provinciefonds 6.6 pet hoger geraamd kan worden dan de mi nister had voorgesteld te doen. Gede puteerde Staten achten het een geluk kige omstandigheid dat zij daardoor niet met een voorstel behoeven t- komen tot verhoging van de opcenten op de grondbelasting en dat zij enkele met onbelangrijke verhogingen v Advertentie DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990-17696 Spaarne 3 Vanaf r 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. Pastoor A. W. J. Lühn van de paro chie H.H. Elisabeth en Barbara is twaalf er. een half jaar als pastoor werkzaam in Haarlem. Iedereen, die deze priester kent. weet wat hij in deïe twaalf en een half jaar voor de -parochie gedaan heeft. Een vurig Maria-Vereerder is hij en de bezoeker van zijn kerk kent zijn zorg voor de 'eredienst. Voordat hij als pastoor in Haarlem kwam, was hij kapelaan van de St. Josephkerk aan de Jansstraat, zodat de Kaarlemmers hem reeds van vroeger kennen. Zondag 4 November wordt in de pa rochiekerk de Hoogmis opgedragen als dankoffer voor het twaalf en een half jarig pastoraat van pastoor Lühn Vele parochianen zullen deze H. Mis bij wonen en daardoor hun dankbaarheid uiten jegens God en hun herder. Gisteren was „Benoorden het IJ", Am- sterdam, bij Hof van Holland op bezoek. De uitslagen waren: v. d. Veldt 140 140 29 38 4.82 Boonacker 150 93 29 38 3.20 Baart 250 206 24 39 8.58 Blind 250 250 24 52 10.41 Dollé 250 250 26 44 9.61 Stolk 250 160 26 32 6.15 Scholten 230 230 32 34 7.18 Beven 230 170 32 18 5.31 v. Rongen 310 310 21 91 14.76 v. Hillten 250 130 21 49 6.19 Hooydonk 6Q 42 37 17 1.13 Wilke 80 80 37 13 2.16 Stand 84 voor Hof van Holland. Dinsdag voortzetting. GEBOREN: H. AldersVader, z. C van ZantenBeilschmidt, z. J. W. M. Buschmanvan den Asdonk, z. H. CasteleijnWarns, z. E. M. Heijdenrijk Buter" z. J. T. VeeningaVerbrug- gen, z A. C. van DijkElfering, z. M. de WitHeilig, z. A. Vrenegoor— Tervoort, z. J. M. EngelsmanLa- brujére, d J. M. van Viersenvan den Aardweg, d. E. Meijer—de Berg, d. W. C. Luttik—van Dam, d. A. H. SchoonebeekLefeber, d. GEHUWD: A. G. P. Vos en G, van Petten I. L. Risseeuw en G J. Böning. OVERLEDEN: J van der Beek. 73 j„ Schoterbosstraat A. H. Blansert. 86 j., Kastanjestraat C. W. QuelleOranje, 60 j., Stationsplein. Van de prestaties, die men van het vernieuwde Rotterdamse Toneel kan ver wachten, is gisteravond in de Stads schouwburg een voortreffelijke proeve geleverd door de opvoering van Shake speare's voldragen drama Othello. Het was een vreugde Ko van Dijk, die in de toneelgroep Comedia zo'n voorname plaats innam en daardoor in Haarlem vele bewonderaars had. terug te zien in do titelrol van dit klassieke drama, waarin de grootste acteurs die ons land opbracht, triomfen gevierd hebben. Ko van Dijk is een dynamische, vierkante figuur met het bloed van de oude ka rakterspelers in de aderen; de man van het sterke, boeiende en door zijn kracht veelal fascinerende spel. Daar stond hij als de Moorse veldheer, met een diépe eerbied voor zijn ras. een eerlijke im- borst. maar met één zwakte, die hem noodlottig zou worden. Hij is gelukkig getrouwd met de schone Desdemona, maar hij laat zich leiden door de fatale intriges van zijn adviseur Jago. die zijn liefde in haat doet verkeren, zijn nobel heid in botte wraak. Frits van Dijk zou men nog meer kunnen roemen omdat zijn creatie van de sluwe vaandrig Jago, die zich els een slang om de generaal kronkelt, tot dat deze verstikt in de jalouzie, werkelijk groots was. Alle facetten van een dui velse intrigant belichtte hij met een bijna worgende kille rust en de haat jegens deze ploert voelde de toeschou wer in zijn hart aangroeien tot een lust om hem op te ruimen, terwille van de edele moor en zijn lieftallige, zo onge lukkige, gade, die deze Jago in de dood dreef. Andrea Domburg heeft een prachtige kans benut om de lieftallige, trouwe Desdemona aanvaardbaar te maken. Zij wist in het 4e bedrijf diep te ontroeren toen zij het poëtische liedje van de wil gen zong; een huivering ging door de zaal en een grote sympathie voelde men voor dit jeugdige leven, dat reeds ten dode gedoemd was. Dit deed het gemis aan kracht op sommige momenten, waarop die moesten worden opgebracht, tenvolle vergeten. Het is niet mogelijk de zeer vele an dere medespelenden in deze noodzakelijk beperkte bespreking te betrekken. Noe men wij een krachtige vadêr van Richard Flink, een bescheiden Emilia van Nell. Knoop, een waarlijk domme Rodrigo van Eli Blom, een levenslustige Cassio van Ben Aerden. Lucas Wensing maakte weer een treffend en doelmatig décor, Jacques du Mont ontwierp aan trekkelijke costuums. Het was middernacht, toen de Moor zijn verschrikkelijke daad voltrok en kort daarna in wanhoop zichzelf het leven benam. Een toneelavond van zeer hoog ge halte was Haarlem weer eens ge schonken. Een minutenlange ovatie, zoals We gewoonlijk alleen maar na een concert meemaken, ontspande de volle zaal, die uiteraard de hulde vooral aan Ko en Frits van Dijk (de laatste regisseerde tevens) deed toe komen. De leden van Geloof en We tenschap kunnen zich reeds op de re prise verheugen. v. W. Uitslagen van Donderdag en Vrijdag 25/26 October in het Krelagehuis gespeelde wed- strijden. Dames: Rapiditas III—Schoten 8—15 SC. Haarlem IRapiditas I 382, HHC IIHGA I 526, HOC IIIHGA II 14—8. HHC I— PSVH I 815, i SC. Haarlem IIRapiditas II 17—7. Heren: SC. Haarlem III—ra O II 1718, Sportbond IHOC I 2820, HGA IISc! Haarl. II 19—13, HOC III—HGA III 13—12] HGA IRAO I 15—18, IHJ I-Sportbond II 22—31. Bij de herenwedstrijden le klasse zag het team van HOC kans om bij de rust een verdiende 1611 voorsprong te nemen. Na de rust wist Sportbond zich te herstellen 'en nog een kleine overwinning te bevech ten. Deze wedstrijd was vol spanning en werd door velen bijgewoond. Bij de dames eerste klasse had het team van SC. Haarlem geen moeite een over winning te behalen, en de wedstrijd tegen HOC zal uitmaken welk team voorlopig bo venaan zal mogen staan. De andere wedstrijd in de eerste klasse heren eindigde in een overwinnig voor de militairen. bestaande naast nieuwe subsidies kon den voorstellen. Deze subsidies betreffen o.a. verho ging voor de kinderbescherming met ƒ22.500 tot ƒ64.000; van het geneeskun dig schooltoezicht met rond 15.000; de geestelijke volksgezondheid met 21.000; uitzending van kinderen naar vacantie- kolonies met rond 50.000; stichting Koningin Wilhelmina Studiefonds met 2500.—; nazorg aan leerlingen B.L.O met ƒ10.000.Als nieuwe subsidies noemen wij bijdrage in de kosten van opleiding gezinsverzorgster ad 15.000 subsidie aan het provinciaal opbouw- orgaan Noord-Holland ad 25.000. subsidie voor militaire tehuizen ƒ5000 (waarvan de helft voor katholieke) subsidie voor de bodemkarterir.g 20.000.—. Hoewel het verblijdend is dat de provincie haar bemoeiingen op ver schillend terrein kon handhaven, ma nen vei-schillende onzeker? factoren tot voorzichtigheid in verband met lonen, prijzen en uitkeringen. Een sluitende begroting biedt daarenboven nog niet de zekerheid dat alle plannen verwe zenlijkt kunnen worden. Men denke hierbij aan d? beperking van investe ring en de moeilijkheden op de geld markt. Een uiteenzetting over de sub sidiepolitiek van Gedeputeerde Staten moet opgeschort worden in verband met besprekingen op hoger niveau. Wegens oorlogsschade is voor een be drag van zes en een half millioen gul den geclaimd (provinciale waterstaat, bedrijven en ziekenhuizen); hiervan werd tot dusverre een voorschot ont vangen van bijna twee millioen. De post onvoorzien bedraagt 400.000, waardoor ruimte aanwezig is voor het geval dat de subsidiëring van Artis her zien zal worden. Het Haarlemsch Schaak Gezelschap herdenkt op 3 November a.s. zijn 55- jarig bestaan. Deze oudste Haarlemse vereniging, die een belangrijke plaats in het Haarlemse schaakleven inneemt, viert haar elfde lustrum in bescheiden kring, o.a met een tweetal achtkampen voor hoofdklassers, waaraan verschillen de bekende schakers deelnemen. In groep A spelen G. Kroone (HSG), G. W. van Vloten (Utrecht), P. Seewalt (VVV), E. J. de Ree (het Witte Paard), J. v. d. Hoff (HSG), J. P. Verhoeff (HSG), W. de Jong (het Oosten Asd.l Kr Naereboüt (ASCI, terwijl groep B als' volgt is ingedeeld: H, W. Felderhof (VVGA), R. Kwik (PSC), A. Barkema (Philidor Leiden), A. Verhoeff (HSG), F. A. Spinhoven (HSG), J. G. Baay (HSG), Ir. H. J. van Donk (DD), P. M. van Bommelen (LSG). De uitslagen van de eerste ronden wa ren: KrooneNaereboüt 01, Van Vloten De Jong 10, De Reev d. Hoff 01. SeewaltJ. P. Verhoeff afgebr., Felder hof—Van Bemmelen 10, KwikVan Donk 01, Barkema—Bday 01, A. Ver hoeffSpinhoven Op Dinsdagavond worden de wedstrij den voortgezet in het clublokaal Langè Margarethastraat 13 te Haarlem. Vrijdag 26 October was de cantine van de N.V. De Spaarnestad weer feestelijk versierd, ditmaal om de chef van de af deling Matrijzenfabriek, de heer G. Vroom, te huldigen ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. Te oordelen naar de grote belangstelling en de vele spee ches wordt de heer Vroom onder zijn collega's niet alleen als voorvechter van de Matrijzenfabriek, maar ook als méns buitengewoon gewaardeerd. Nadat de heer Knape de rij van spre kers had geopend, sprak de heer Huy- zer, bedrijfsleider van de Spaarnestad, de jubilaris toe. Hij huldigde hem vooral wegens zijn pioniersgeest, die tot uiting kwam bij de ontwikkeling van verschil lende zetmachines, die door de Spaarne stad werden en worden gebruikt, en hij sprak de hoop uit, dat de heer Vroom nog lang voor zijn werkkring gespaard mocht blijven. Dr. Ir. de Goeij wees er op, dat hij niet in de functie van adjunct-directeur van de Spaarnestad sprak, maar als ini tiatiefnemer van het Hadego-l'otografi- sche zetsysteem, waarvoor de heer Vroom altijd een bijzonder waardevol medewerker was Als chef van de afdeling zetterij en dirigent van de harmonie overhandigde de heer Lefeber na een kort speechje de jubilaris een doos sigaretten, waarna de inleider, de heer Knape, nog eens het woord nam namens het personeel van de afdeling Matrijzen. Hij bood zijn collega een Gero-cassette aan en een sigaretten automaat 'in de vorm van een Hadego- machine. Mevrouw Vroom mocht een mooi boeket bloemen in ontvangst ne men. Als afgevaardigde van -de N.V. Quod Bonum, die de exploitatie van de Ha dego-machine in handen heeft, sprak de heer J. Apon. Hij zette zijn woorden van waardering kracht bij, door de jubilaris namens zijn firma een vier-kleuren vul potlood te overhandigen. Nadat ook nog de heren Hopstaken en Luyten door speeches en geschenken hun hulde aan de jubilaris hadden ge bracht, sprak de heer Vroom zichtbaar ontroerd zijn dank uit en was het offi ciële gedeelte van het feest ten einde. Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Advertentie bij STATIONSPLEIN 12 Advertentie STATIONSPLEIN 6-Tel. 21750 Hét adres voor: LOEMPIA mei tangee Plant een man tussen honderd vrouwen en hij zal zich niet ge lukkig voelen. Plant één -man tussen zevenhonderd huisvrouwen en hij hunkert naar een klein vertrekje om daar alleen te zijn met een hoek dat hand.elt over Kruisvaarders, India nen of Poolontdekkers. Lieve lezeres sen, ik h eb deze week enige malen vertoefd tussen een ontelbaar aantal huisvrouwen en ik ben daardoor méér van de mijne gaan houden. In Haar lem bestaat de Nederlandse Vereniging van mannen- en kinaerenverzorgsters 35 jaar en daar dit een machtige or ganisatie is en de beleefdheid zeker in dit geval het aannaaiden van een uit nodiging vereist, ging ik mee feestvie ren. Daar zat ik in de Stadsschouw burg op de 5e rij in het midden. Naast mij, voor mij, achter mij. boven mij, vrouwen. Van dertig tot zeventig jaar, in feestjurken, waarvan er slechts nu en dan een hetzelfde was. Ik zweeg alleen. Maar luisterde. En weet nu: dat Piet zich gaat verloven met een studente, dat het recept in ae Li- belle van de vorige week onbetaal baar is, dat het huwelijk van Frits en (was niet te verslaan, maar zeker niet Merie) verre van geslaagd mag heten, en dat de politiek uithuizige mannen maakt. Waarom het zo prettig is om bij kapper X. je haar te laten water golven weet ik nog steeds niet, want het gordijn ging vaneen en op het to neel stonden vrouwen, drie dikke rijen vrouwen. Een ervan ging cp een groot soort stoof staan met de rug naar het publiek, waardoor haar ge zicht een voortdurend mysterie bleef- Zij had in de rechterhand een stok je, maar zwaaide met de linker, waarop alle vrouwenmonden wijd-open gin gen. Ha, dat was dus het zangkoor! De dirigente zakte door haar knieën, sprong naar boven als een Pasuko in het negerballet, krulde haar neus en lippen, zong zelf als een kanarie en bezielde haar kudde op 'n wijze, die ik, leek, niet genoeg kon roemen Des gevraagd verklaarde een onzer mu ziekrecensenten, Jan Laarveld 25 jaar koorzanger en dus voor geen kleintje vervaard c!at deze wijze van dirigeren klassiek is en dat Leopold Stokowsky er een handboek over heeft doen verschijnen. Toen het koor ons volledig in een haak-in-stemming had gebracht door een zeer realistische vertolking van de Schone blaue Donaii en het applaus verstild was, vernam ik dan eindelijk, dat Frits en Mary niet meer aardig voor elkaar zijn, maar dat ze allebei schuld hebben. TI7 Ut V er schuldig aan zijn. dat yy de Kleine Theresiastichtinq aan de Bloemhof straat haar zegenrijk iverk niet meer kan doen? Natuurlijk niet. Maar dan moet V de collectanten, die de volgende week aan Uw huis komen, niet. met lege handen wegzenden. Ja, die Kleine The- resiastichting! Ieder jaar vraagt het bestuur éven aandacht voor het werk, dat dag in dag uit de aandacht eist van zes schatten van Dominicanessen. Met de kwalificatie van de zusters tril ik overigens de nieuwe presidente niets te kort doen. Vol jeugdig vuur en enthousiasme heeft zij de taak van haar voorgangster overgenomen met het wachtwoord: ga vóór de col lecte even de hulp van de krant in roepen. „Mevrouw Hüfer", zei ik, „laat me eens 'n interview hebben met een kleuter, die de puike verzorging in het huis ondervindt." Wij naar de Bloemhof straat. Daar werd gekakeld als in een kippenhok. Het interview met een baby mislukte, omdat we el kanders taal niet verstonden: kleine Pietje, die pas een paar dagen in het hartelijke gemeenschapje was oppe nomen,, „zei d'r geen een" en Marietje van vijf riep luide: „Dag meneer de Deken", waarop ik maar antwoordde: „Zo, zo, kind". Toen ik even later mei „pappie" werd aangesproken, achtte ik de lijd gekomen om vaar een ander vertrek te emigreren. Daar trof (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30, 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antor'.us van Padua (Nwe Groen markt): 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. H. Johannes de Doper (Amsterdam- straat): 6.B0. 7.30. 8.45. 9.30 (Hoogmis). 11 en 12 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30. 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6.15. 7.30, 9.00, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30,7.30, 8.30. 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg)6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10,15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenbeid. (BloemendaaH: 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 en 10.15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15. 8.45, 10 en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste de!: 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7. 8.30 en 10 u. H. Adelbertus (Spaarndam): 7 30 en 10— u. (Hoogmis). Zondagavond 28 October om half acht vangen de eindwedstrijden aan om het kampioenschap vierde klasse in het dis trict Haarlem van de Kon. Ned. Biljart- Bond, georganiseerd door de Biljartver eniging „O.V.S.", Lange Begijnestraat 10. Meespelenden zijn: 1. W. Loerakker. BV. „IVO"; 2. G. Mulder, B.V. „DES"; 3. J. van Noort, B.V. „Schelwyck"; 4. C. Meershoek, B.V. „De Vaart'; 5. J. B. Schoor, B.V. „Onder Ons"; 6. K. Braun, B.V. „De Vaart"; 7. J. Wester, B.V. „Groenendaal"; 8. P. Vernout, B.V. „Hof van Holland". De wedstrijden worden Zondagavond 4 November beëindigd. Op 31 October wordt ter gelegenheid van de Wereldspaardag door de PTf," fanfare van de P.T.T. een Ti van rondgang gemaakt. Door middel va spandoeken zal de aandacht van publiek op het sparen gevestigd wo n- ik 'n jochie, dat bezig was met het verzorgen van drukwerk, zoals op bij gaande tekening te zien is. De zuster stond mijtoe hem in zijn grootse on derneming, waarbij de knaap rood aanliep, te storen. „Vind je het hier fijn?" vroeg ik. „Moord", antwoorade het joch, ,jk zou niet weten waar ik naar toe had moeten gaan, na alle narigheid. Ben jij hier ook klein begonnen?" „Niet zoveel praten, Lewietje," haastte ae zuster af te leiden. „Ken jij al je broertjes en zusjes in dit huis?" ging ik voort met vragen. „Tuurlijk. Het zijn er twintig, maar 't huis is veel te klein. Weet je, dat er een huis- en straatcollecie op ko-mst is? Ha. ha, ha Het joch klapte in z'n handjes, de rode kleur trok uit zijn wangen en de zuster schoot toe om een hande ling te verrichten, die in een circus gebeurt na het optreden van de oli fanten. Een schat vaneen meisje in een box stak haar handje vaar mij uit. Even keek ik haar in de staal-blauwe ogen en aaide haar blonde krullen. En het flitste door in m'n hoofd hoe dank baar het kind U, onbekende, eens zal zijn, als het door Uw hulp een flink mens geworden is. SPAARNEBABBELAAR Maandag: 8 uur repetitie ..Laudate Dominum", 8 uur Bestuur HBO Volley bal, 8 uur Missie Naaikrans. Dinsdag: 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor, 8 uur repetitie R.K. Har monie ,.St. Michael"- Woensdag: 2.30 uur repetitie Kath. Kinderkoor, 7.30 u. Clubavond Damclub St. Bavo" 3 uur repetitie Melodia. Donderdag: 8 uur Volksdansgroep, 8 uur repetitie Dameskoor Viva Maria, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk - 28 October worden de Zondagsdien sten voor artsen waargenomen door dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9. tel. 38103 en dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76. tel- Ö4445. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: Schotsman, Bin nenweg 206—208, tel. 38320. GEBOREN: E. van Dijk en A. P. Wol- ters, d; L. J. M. van Putten en A. C. J. M. Lindner, z; J. C. J. van Amerongen en M. H. Koop, d. OVERLEDEN: J. M. van Luijek, 71 jaren; A. M. G. Roozen, 76 jaren; P. Mooi 28 jaren; Jkvr. W. F. van der Goes. 79 jaren; M. M. Blesgraafvan der Knaap, 78 jaren. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Het programma van het Vrijdag avond gegeven ledenconcert der H.O.V. onder leiding van Toon Verhey, bevatte werken van Bizet, Saint-Saëns en na de pauze Beethoven's tweede Symphonie. De soliste was Henriëtte Faure in Saint- Saëns' laatste pianoconcert, het vijfde in F gTote terts. Dit werk was ons tot heden onbekend en kwam in Holland bij-mijn weten nog niet eerder tot een uitvoering. Wat structuur en inhoud betreft verschilt het concert weinig van het tweede of vierde, die men meer dere keren op het programma-repertoire der pianoconcerten tegenkomt. De hoofdeigenschappen zijn weer: grote deskundigheid in schrijfwijze en uiterst geschikt voor het instrument geschre ven. Het is muziek die direct aan spreekt met grote tendenzen naar het melodische. Speciaal het tweede deel had een aparte, typische effectvolle sfeer. Enkele passages zijn zelfs voor Saint-Saëns' schrijfwijze bepaald voor uitstrevend met min of meer Debus- syaanse tinten. De Franse pianiste Hen riëtte Fauré toonde zich een volbloed kunstenaresse. die werkelijk iets te zeggen had. Dat zij niet voor een klein tje vervaard is op technisch gebied, be wees zij in het waarlijk virtuoos ge speelde laatste deel van het concert. Een aparte vermelding verdienen ver der haar met bijzondere smaak toege paste pedaal-effecten. Nergens hard heid van toon, maar alles met een gaaf heid van een zangerig hart. ondanks een sterke persoonlijke zeggingskracht. Aan dit alles was ter opening van het programma voorafgegaan de tweede Arlésienne-suite van Bizet de bijna in de goede zin des woorde populair ge worden toneelmuziek die Bizet bij Al- phonse Daudet's drama schreef. De uiterst geniale muziek liet niet na ondanks haar bekendheid indruk te maken. Het is een grote verdienste van Toon Verhey, ook in de meer bekende muziek een even strenge maatstaf in uitvoering aan te leggen als in ieder ander werk. Zodoende wordt het geen speculeren op de muziek zelf. die het toch altijd bij de toehoorders wel doet. De fluit-solist Marius Ruysink deelde mee in het succes dat de uitvoering er van verwierf. Tenslotte dan de tweede Symphonie van Beethoven, die correct en muzikaal gespeeld werd Men merkt dat de diri gent langzamerhand in een werk als dit zijn structurele opbouw kan verwezen lijken. Het gevolg was dan ook een volkomen verantwoorde opvatting van tempo en frasering, die overal niets te wensen overliet. Verder viel de grote, verzorging in dynamische nuances op Het werd in zijn geheel een onbekom merd, vaardig musiceren, overeen komend met de speelse en vriendelijke sfeer van dit Beethoven-opus. Ook hierna veel succes bij het talrijke pu bliek. JAN LAARVELD. Wegens de grote toevloed van copij zién wij ons helaas genoodzaakt het ver slag over de discussiedag dér Geluid stichting, gisteren gehouden in Teyler's Museum, te bewaren tot Maandag. BIOSCOPEN Rembrandt: De hertogin van Idaho, 18 j. 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Pmky, 14 J. 2] 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: God heeft de mensen nodig, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Superman, 14 j, 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. City: De man die mij gegeven werd, 14 j. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Het land der reuzen, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2 en 4.15 uur: De weg die voor ons ligt; 7 en 9.15 uur: Het land der reuzen. Zaterdag 27 October Stadsschouwburg: Comedia met „Kinderen zijn kinderen". Jubileum Magda JanssenS» 8 uur. Zondag 28 October Stadsschouwburg: Comedia met „Kinderen zijn kinderen", 8 uur. -«At* Concertgebouw: Herman Rinkel's var met Bonte Avond, 8 uur. Maandag 29 October Stadssehouwburg: Comedia i»et „Kinderen zijn kinderen", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Gr^n f d Overzichtstentoonstelling rken van de schilder Dirk *er gelegenheid van zijn 70ste verjaardag Geopend van 10 —16 uur. Zondags van 13—16 uur (t,m. H November. tv/tc. r, Vishal. Grote Markt Van 1 Nov. al: Tentoonstelling ïPe ®®w*urde zanger". Ge opend van .1CT, „,i'T m- 5 November). Kunsthandel Lef fel aar, Grote Markt 14. Schilderijen en Gouaches van Hans Mulder. Geopend oP ^verkdagen van 1017 uur, be- halve Maandags van 14—17 uur. (t.m. 3 November). Museum Het Hnft Van Looy, KI. Houtweg 103. stentoonstelling „Kunst zij ons D li The°Jienci dagelijks van 1012.30 en 4 ÏT"17 Zondags van 14—1* uur. (t.m. 4 November). Mathot, Gr. Houtstraat 9 tel. 11990. 5Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te mstede Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. APOTHEKEN De Zondag-, avond en nachtdiensten van ue apotheken worden waargenomen door: Bosch- en Vaartapotheek, B. en V.-straat tel. 13290; Apotheek vh. Florijn, Gr. Hout straat 78. tel. 10500; H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6. tel. 10354; Noorderapotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme Kruisweg 25. Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondag): 10—12 en 14.30—21 00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10 00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 2—3 uur; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: Spreek uur Rector de Bot: Di. 45 uur en Dins dagavond 7.308.30 uur; spreekuur dr, Ter- vooren, Mauritsstraat 9. dag. van 13.3014.30 uur en na afspraak. Kantooruren 95 uur. Artsen; Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 8570, Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wildé. Broekbergenlaan 42. Santpoort, tel, 8284 en Blöemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal. tel. K 2500-22181. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2