Tweede testament heeft waarschi jnlijk nooit bestaan PIETJE IS GEK: HIJ LIEGT Wereld reageert op Churchill's zege DE WERELD VAN DEZE WEEK i\ x r Betrekkingen tussen de Y.S. en Rusland zijn verbeterd" Wijziging van de Statenkies- kringen der K.V.P. c Aanspraken van aanhangers van Naundorff op heel losse schroeven Truman tekent wetsontwerp Tito krijgt tanks en artillerie Nederlandse regering hoopt deselfde goede relaties te onderhouden Nieuwe luchtslag in Korea ln Rijkskieskring Haarlem Wij luisteren naar (schupvaariberichiin) HET GEHEIM VAN DE HERTOGIN VAN ANGOULeME Hertogin gelooft niet in de bedriegers Amerikaanse ambassadeur te Moskou: OVERWINNING IN WIJDE KRINGEN MET INSTEMMING ONTVANGEN Haalde 8nm Kustgeschut van de roden beschadigt twee schepen V., J ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 PAGINA 4 Hulp aan het buitenland slechts onder voorwaarden Overeenstemming met Amerika over militaire bijstand Belg. kleinhandelsprijzen gestegen Medisch standpunt PRIJS spons er over! T T et testament van de hertogin van Angoulême is niet gevonden. Nóch in de archieven van het Franse ministerie van Buitenlandse Zakennóch in die van het Vaticaan blijkt het document aanwezig, dat de nazaten van Naun dorff zulke weidse perspectieven zou verschaffen. En, mag men de „Figaro" gelo ven, dan is er ook nooit een testament geweest. Dat wil zeggen, een tweede testa ment van de hertogin van Angoulême. De hertogin heeft namelijk wel degelijk een testament nagelaten, dat zij de eerste Juli 1851, twee en een halve maand vóór zij op het kasteel van Frohsdorf stierf, met ha/ar handtekening heelt bekrachtigd. Het bevat geen enkele verwijzing naar Lodewijk de Zeventiende. De hertogin draagt haar executeurs testamentairs daarin op alle bladen, papieren en geschriften van haar hand te verbranden, die zich in haar cassette en haar tafels bevinden. Deze geschriften loochenen nergens de dood van Bodewijk de Zeventiende. Er wordt niet eens over de kwestie gerept. Een tweede testament is er ook niet. En daarmee komen de aanspraken van Naundorff cum suis wel op heel losse schroeven. Wat werd er precies verbrand, dat zich in de cassette en tafels der hertogin bevindt? De executeurs-testamentairs vertellen het: twee brieven, wat papie ren en twee schriften met mémoires. De executeurs mochten van die mémoi res kennis nemen. Zij vertellen, dat ze aantekeningen bevatten, die personen uit haar omgeving konden kwetsen, vol strekt onbelangrijke krabbeltjes, boeken met tekeningen en lijsten met giften Over Lodewijk de Zeventiende ofwel Naundorff, die voor de dochter van Lo- déwijk de Zestiende het voorwerp was van een onoverwinnelijke minach ting, was niets te vinden in het aange geven meubilair, helemaal niets en bij gevolg ook niets compromitterends. De hertogin ontving slechts enkele dagen vóór de ondertekening van het testa ment het nieuws van de verwerping in eerste instantie van de aanspraken der erfgenamen van Naundorff, die een proces tegen haar begonnen waren. Aangezien zij bevestigt, dat zij altijd haar neef Henri en zijn zuster Louise heeft beschouwd als haar kinderen aangezien zij voorts haar neef benoemt tot haar universeel erfgenaam, laat zij eigenlijk meteen een laatste protest ho ren tegen de bedrieger Naundorff. De reacties van allen, die Naundorff's zaak steunden, kwamen nochtans hierop neer, dat de executeurs-testamentairs er van beschuldigd werden belangrijke be scheiden zoek gemaakt te hebben en dat het zwijgen van de hertogin nog niet bewees, dat Lodewijk de Zeventiende in de Temple gestorven was. Maar blijkens de overgeleverde docu menten heeft de hertogin tijdens haar leven meermalen bevestigd, dat d„ troonopvolger inderdaad in de Temple gestorven was. In een harer aantekeningen, gedateerd 14 October 1795, zegt zij: „hij (mijn broer) stierf de 9e Juni zonder doods strijd te drie uur in de middag." In een President Truman heeft gisteravond het wetsontwerp ondertekend, volgens hetwelk militaire en economische hulp van de V. S. aan landen, die militaire uitrustingsstukken en andere strategisch belangrijke goederen naar communisti sche landen uitvoeren, wordt onthou den. De nieuwe wet geeft de president het recht, het verbod op het uitvoeren van andere goederen dan wapens en mate rialen voor atoomsplitsing op te heffen, indien hij van mening is dat het in het belang van de V. S. is, dat de uitvoer van genoemde goederen voortgaat. brief over haar broer, die zij uit Oosten rijk schreef aan de toekomstige Lode wijk XVIII. van Januari 1796 zegt zij: „Mijn broer sterft in de kamer beneden mij, men houdt er mij onkundig van." Op 12 December 1833 schrijft zij aan een der beschermers van de zogenaamde hertog van Normandië: „Ik ben helaas te zeker van de dood van mijn broer om hem in een ander te herkennen." Bij het lezen van de verslagen over het proces, dat een der pretendenten, Richemont, heeft gevoerd om zijn aanspraken te verwezenlijken, is de volgende getuige nis van de hertogin bewaard gebleven: „Ik geloof niet in die bedriegers. Ik heb nooit in een van die intriganten geloofd. Nooit heeft zij de dood van haar broer in twijfel getrokken. Wat nu het tweede testament betreft, dat madame Royale geschreven zou hebben: De mare ging, dat het zou te vinden zijn in Parijs en wel in de ar chieven van het ministerie van Buiten landse Zaken. Het zou in een rood koffertje zijn opgeborgen. Volgens een Frans tijdschrift had de hertogin het aan haar biechtvader, mgr. Viale, toe vertrouwd. Daarop zou Napoleon III het onder zijn hoede hebben genomen. Maar de biechtvader van de hertogin is nooit mgr. Viale geweest. En in het archief van het Franse ministerie is geen rood koffertje en geen testament te bespeu- len. De aanhangers van Naundorff heb ben nu de veronderstelling uitgespro ken, dat het testament door de Duitsers is zoek gemaakt. Hetgeen evenwel al evenzeer is te bewijzen als het bestaan van het tweede testament zelf. Ook de archieven van het Vaticaan bevatten niets van een testament der hertogin. Reeds in 1949 schreef de pre fect van de geheime archieven van het Vaticaan in antwoord op de vraag, of hij van het bestaan van een tweede testament afwist: „Hier in onze archie ven is niets, maar dan ook niets van een testament der hertogin te vinden." En de directeur van de archieven van het Huis, het Hof en de Staat Oostenrijk moet ook al een ontkenning laten horen. „Het testament bevindt zich ook niet onder de stukken van aartshertogin Maria Theresia, de weduwe van de neef der hertogin van Angoulême, Henri de Chambord." En daarmee zijn ongeveer alle kansen verkeken om het, als het inderdaad bestaat, nog op te sporen. Maar het bestaan van een tweede testa ment zal men wel naar het rijk der legenden dienen te verwijzen. Na verscheidene weken van geheime onderhandelingen zijn de V. S. en Joego slavië het eens geworden over de in houd van een verdrag voor militaire bij stand, op grond waarvan de V. S. mo derne wapens aan Joego-Slavië zullen leveren voor de verdediging van het land. Het verdrag zal binnen enkele dagen te Belgrado worden ondertekend, aldus vernemen Reuter, A.F.P. en A.P. uit gezaghebbende bron te Washington. Naar verluidt, zullen de wapens wor den geschonken. De militaire hulp zal worden bekostigd uit het fonds van on geveer 5.779 millioen dollar, dat bestemd is voor militaire bijstand van Amerika aan bevriende landen. In het afgelopen jaar heeft Joego-Slavië alleen lichte wapens en munitie uit de V. S. ontvan gen. De zendingen op grond van het thans te sluiten verdrag zullen o.m. tanks en artillerie omvatten Een Ameri kaanse missie zal zich naar Belgrado be geven om zich ervan te verzekeren, dat de wapens goed gebruikt worden. De index .der kleinhandelsprijzen is in Bel gië in October 1951 met twee punten ge stegen tot 419.1 tegen 417.1 in Sept en 100 in 1936—*38. Een psychiater vertelde mij eens een verhaal, dat ik. om wille van de leerzaamheid, aan U wil doorgeven. Op zijn spreekuur meldde zich sen danig onthutste vrouw, die een klein kerel tje voor zich uitschoof. „Dokter, nou moet U 'ns ho renEn zij vertelde in kleurige termen, hoe haar Pietje van nauwelijks zes jaar de laatste maanden vreemd was geworden. Hij loog letterlijk om alles, en dat zonder enige reden. Je kon Pietje nie'ts vragen of hij gaf een volkomen avë- De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, admiraal Allan Kirk, heeft Vrijdag na een onderhoud met president Tru man te Washington verklaard, dat de Amerikaans-Russische betrekkingen „een Advertentie Beschermt tegen keel°ntstekii wending ten gunste schijnen te nemen. De verhouding is niet zo stroef als zij was", aldus Kirk, die hieraan toevoegde: „Wij moeten vastberaden en consequent in onze politiek blijven". Naar zijn mening hadden de Noorde lijken in Korea, na zijn onderhoud met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Vishinsky, „een verstandiger houding" aangenomen, waardoer zij in een hervatting van de wapenstilstands besprekingen hadden toegestemd. Admi raal Kirk zal deel uitmaken van de Amerikaansed elegatiè naar de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties te Parijs, alwaar hij twee a drie maan den zal blijven. De verschillende reacties op de uitslag van de Britse verkiezingen, die ons uit de hoofdsteden van een groot aantal landen hebben bereikt, tonen aan dat de overwinning van Churchill in wijde kringen met instemming ontvangen is. De commentaren van socialistische zqde zijn uiteraard somber gestemd. Sommige medestanders van Labour en ook vele niet-socialisten zien in het resultaat van de verkiezingen het bewijs, dat in de gehele wereld een tendenz gaande is om het socialisme de rug toe te keren. Leidende figuren uit de Amerikaanse repu blikeinse partij menen er in verband hiermee een goed voorteken in te zien van een overwinning van de republikeinen bij de in 1952 te houden presidents verkiezingen. Het hoofdkwartier van de democratische partij bestreed deze visie onmiddellijk door te verklaren, dat de uitslag van de Britse verkiezingen zeker niet mocht worden gezien als een aamwijzing voor een zwenking naar rechts in de Amerikaanse politiek. Amerika: Ondertussen xoonden vele Congressleden van beide partijen zich voldaan over de overwinning van Chur chill. Aan het feit, dat president Truman een telegrafische gelukwens heeft gezon den aan de nieuwe Britse premier dient men geen bijzondere waarde te hechten, want toen in 1945 Labour de overwin ning behaalde heeft Truman ook Attlee geluk gewenst. Het belangrijkste nieuws van deze week is natuur lijk de uitslag der Britse verkiezingen. Daarover kan men op het S-X, ré* ogenblik be schouwingen te kust en te keur lezen. Maar er heerst toch wel een bijzondere eenstem migheid ten opzichte van het feit, dat de verkie zingsuitslag weinig effect hebben kan op de buiten landse politiek van het Britse rijk. De situatie in Egypte is uitermate ge spannen, er vinden gro te anti-Britse betogingen plaats en, naar het schijnt, groeit deze beweging tot een heftigheid, die de Egyptische regering te ver gaat. In Alexandrië althans werd, na machti ging van de Egyptische minister van Binnenland se Zaken, Foead Serag el Din Pasja, door de politie op de betogers geschoten. Ondanks de pressie dooi de Egyptische regering uitgeoefend en ondanks de stakingen van de Egyptische havenarbei ders blijft het Suezkanaal open voor de scheepvaart. Ook het weigeren van douanepapieren en het uitblijven van loodsen kan niet beletten, dat lange convooien vracht schepen onder Britse vlag van Suez naar Port Said varen. De militaire situa tie onderging geen wijzi gingen. Wat de Soedan betreft, de Egyptische re gering schijnt er in toe te stemmen, dat de bevol king daar bij stemming zal beslissen of ze al dan niet aangesloten wil wor den bij Egypte en koning Faroek als haar souverein wil erkennen. „Maar, zegt de Egyptische regering, dan moeten eerst alle Britse troepen het land uit!" En deze eis bete kent, dat er nog wel heel wat water door de Nijl zal moeten stromen voor er een compromis bereikt zal zijn! In de Verenigde Staten heeft president Truman op het ogenblik geen goede pers. In verband met pu blicaties in de Amerikaanse pers beklaagde Truman er zich over, dat de kranten lichtvaardig om gingen met de Ameri- olieconflict, dan behoeft kaanse staatsgeheimen. Zo had bijv. het blad „For tune" een kaart gepubli ceerd. waarop alle atoom installaties waren aange geven. Ook hadden vele kranten kaarten van ste den gepubliceerd, waarop met pijlen de voornaam ste doelen voor bombar dementen waren aangege ven. Maar het bleek, dat de gegevens voor deze publicaties door de rege ring zelf aan de pers wa ren verstrekt! Het is geen wonder, dat de pers een nogal onvriendelijke toon tegen Truman aansloeg. Het bekende blad „Time" zei. dat de president blijk baar zelf niet altijd wist wat hij zeggen of zwijgen moest. Onze president „is er vaak niet heel zeker van öf hij zijn voet in zijn schoen of in zijn mond heeft!" verklaarde het blad. Ook ten aan zien van de benoeming van een Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Heilige Stoel sloeg Tru man een haast onbegrij pelijke flater. Hij be noemde generaal Mark Clark, de bevrijder van Rome. tot ambassadeur der Ver. Staten bij het Vaticaan. zonder te infor meren of hij daartoe wel bevoegd was. Thans blijkt, dat de benoeming een paar maanden moet wor den aangehouden, omdat niet de president, maar alleen het Congress be voegd is een generaal tot ambassadeur te benoemen. De toestand in het Midden-Oosten moet wel teleurstellend worden ge acht. De plannen van de Westelijke mogendheden om de Arabische lan den in deze gebie den. samen met Israël en met Tur kije als de voor naamste spil, tot één militair ver bond te bundelen, moeten voorlopig wel op gegeven worden. Er schijnt integendeel in heel de wereld van het Midden- Oosten een steeds sterker wordende neiging aan de dag te treden om de ban den met het Westen los ser te maken. En als er thans sprake is van nieu we Amerikaanse bemid deling in het Perzische men hierbij geenszins te denken aan concessies van Perzische zijde. De Perzen houden hardnek kig vast aan hun eisen, ook al betekent dit voors- 'hands grote schade voor hun land en volk. Zij zeggen: er bevinden zich grote rijkdommen in ons land aan olie, die willen wij ten eigen bate exploi teren en verkopen. Wat de buitenlanders betreft, die mogen ons daarbij wel helpen, maarals onze dienaren! Naar het zich laat aanzien, zal er voor de Westerse belan gen wel niet veel anders overblijven, dan zich bij de gegeven situatie aan te passen. Samenvallend met de verjaardag van de Ver enigde Naties, bij welke gelegenheid in Parijs een mach tig groot paleis aan de Verenig de Naties werd aangeboden, werden de wa penstilstandson derhandelingen in Korea hervat. Twee maanden lang zijn deze besprekin gen onderbroken geweest en geen van beide partij en was gedurende die tijd in staat belangrijke stra tegische voordelen te be halen. Thans staat de winter voor de deur in Korea en wat dat bete kent weet de wereld uit tal van beschrijvingen en verhalen van mensen, die daar in die hel van kou, honger en dood moesten verblijven. De onderhan delingspositie is er voor de aanvoerders Van de troepen der Verenigde Naties intussen niet voor deliger op geworden. Dat is niet in alle opzichten te betreuren, want tenslotte verlangt de wereld, dat men tot een compromis komt en tot een overeen komst, die het mogelijk zal maken ook de andere geschillen op de een of andere manier op te los sen. Het alternatief var een derde wereldoorlog is voor niemand aanlokke lijk en van een ongebrei delde bewapeningswed loop is ook niet veel te verwachten, dat de mens heid tot rustige, vreedza me arbeid in staat kan stellen. In Amerikaanse kringen is men van mening, dat het weer aan de macht ko men van Churchill tot een versterking van de Brits-Amerikaanse samenwer king in de koude oorlog zal bijdragen en dat het verder tot gevolg zal hebben, dat het verzet in het Congress tegen het verlenen van Amerikaanse hulp aan En geland thans zal verminderen. Waarne mers te Washington zijn er van over tuigd, dat Churchill binnenkort naar Amerika zal vertrekken voor een onder houd met Truman. Zij geloven verder, dat hij zal streven naar een conferentie van de Grote Drie met Stalin. In Ame rikaanse zakenkringen is men met de uitslag zeer ingenomen. Frankrijk: Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat Frank rijk hoopt, dat de nieuwe Britse rege ring elke neiging in Engeland tot af zijdig blijven van het streven naar eenmaking van Europa zal tegengaan. Sprekend over het Midden-Oosten zei- de de woordvoerder: „Het is ondenk baar dat enige Britse regering ooit weer de oude pro-Arabische dromen in haar buitenlandse politiek zal ver disconteren. Engeland en Frankrijk zullen, op straffe van ondergang, in het Midden-Oosten één lijn moeten trekken". In Parijs heeft Paul Reynaud, bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog Frans minister-president, de zege van zijn „illustere vriend" toegejuicht en ver klaard, dat het een keerpunt in de in ternationale politiek betekende. Rusland: Radio-Moskou heeft tot nu toe slechts onder de aanhaf „Labour ver slagen bij de algemene Britse verkie zingen" een kort overzicht van de re sultaten gegeven, zonder enig commen taar. Gemenebest: Canadese handelskringen putten uit de verkiezingsuitslag nieuwe hoop op toeneming van de handel tus sen de landen van het Gemenebest. Perzië: De enige reactie, die tot nu toe uit Perzië is binnengekomen is wel veelzeggend, maar niet volkomen duide lijk. Zodra de resultaten van de verkie zingen in Teheran bekend waren, aldus meldt Réiitêr, verschenen twee 'ambté naren van het stadsbestuur in gezel schap van een agent in de Churchiil- straat in de Perzische hoofdstad, ver wijderden het naambordje en bevestig den hiervoor in de plaats het bord „Mossadeq-straat". Volgens A.P. werd dit gedaan door ongeveer vijfhonderd demonstranten, die vermoedelijk be hoorden tot de communistische Tudeh- partij. Egypte: De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat zijn land geen belang stelt in een verandering van personen, maar in een verandering van politiek. België: De voorzitter van de Belgi sche katholieke partij, Lefevre, ver klaarde in de uitslag een bewijs te zien. dat „overal waar de mensen het socialisme hebben meegemaakt, zij het beu zijn en zich tot andere partijen wenden". Het commentaar van de lei der van de Belgische socialisten komt ongeveer op het zelfde neer, maar was alleen in andere bewoordingen gesteld. De nederlaag was te verwachten, zo verklaarde hij, „de Europese socialis tische partijen worden de een na de ander in de oppositie gedrongen". Spanje: De resultaten van de Britse verkiezingen zijn met grote voldoening ontvangen in politieke kringen te Ma drid, waar men verwacht, dat thans een wijziging zal intreden in de Britse poli tiek ten aanzien van Spanje. Straatsburg: In kringen van het hoofdkwartier van de Raad van Europa heerst de mening, dat de overwinning der conservatieven geen daadwerkelijke wijziging zal brengen in de Britse „terughoudendheid" ten aanzien van het tot stand brengen van een Europese statenbond. In dit verband wordt in herinnering gebracht, dat de Britse con servatieve vertegenwoordigers tijdens de jongste debatten in de Raad van Europa geen grotere geneigdheid toon den dan hun socialistische collega's om een beperking van de Britse souvereini- teit ten gunste van een bovennationaal gezag te aanvaarden. „De Nederlandse regering hoopt met de nieuwe Britse regering dezelfde goede relaties te onderhouden, die zij met haar voorgangster onderhield", aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage a*nle"H?5 van de overwinning van de conservatieven bij de verkiezingen in Groot-Bnttannie. „Engeland heeft met deze verkiezingen op- JÏI Triifruf PT hechte democratie te zijn. die haar kracht ontleent aan N^dériandse regering V°'k"' luidde het Commentaar van de Enige vooraanstaande Nederlandse po litici hebben hun mening te kennen ge geven over het resultaat van de verkie zingen in Engeland. De heer Koos Vorrink, voorzit ter van de Partij van de Arbeid, ver klaarde dat de uitslag van de verkie zingen in Engeland een einde maakt aan een uitermate zegenrijk bewind van de Labourpartij. Hij acht het voor Engeland maar nauwelijks in min dere mate voor de rest van de westerse wereld van enorm belang, dat de uit slag slechts een zwakke meerderheid van de conservatieven heeft opgeleverd. Het is denkbaar, aldus de heer Vor rink, dat de geringe meerderheid zou dwingen tot een zodanige gematigde politiek, dat daarvan een voor het ge hele volk aanvaardbare politiek op het alles beheersende internationale vlak het resultaat kan zijn. Professor mr. C. P. M. R o m m e, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij, zeide: „Dit is niet zulk een vrolijke uitslag. Er zijn twee tekenende dingen en wel ten eerste, de sterke gematigdheid van de overwinning van de conservatieven en dat na twee ronden van Labour en ten tweede de grote meerderheid waarmede Bevan en de zijnen herko zen zijn. Het komt er op neer, dat er weer geen grondslag is gelegd door de kiezers voor een regeerkrachtig be wind. Wel schijnt de grondslag te zijn gelegd voor de verdere versterking van de Bevan-vleugel in de Labour partij. Dat alles tezamen is noch ple zierig voor Engeland noch plezierig voor de vrije Westerse wereld. Daar staat tegenover vooral wanneer wij denken aan de buitenlandse politiek in de tegenwoordige omstandigheden dat het aantreden van Churchill als leider van het kabinet winst genoemd mag worden sinds de goede tijd van Bevin voorbij is". Mr. A. B. Roos jen, tweede voorzit ter van de Anti-Revolutionnaire Tweede- Kamerfractie, acht deze uitslag niet on verwacht gekomen. Hij vindt het merk waardig, dat de socialisten, nu ook in Engeland op de terugtocht zijn, zoals over het algemeen in West-Europa het geval is. De naam Churchill heeft veel meer te zeggen dan de naam Attlee, al dus de heer Roosjen. rechts antwoord. Als het jong kon weten, dat je hem met Keesje van de buren op de zandpiaats had zien spe len, zei bij ijskoud, dat het niet waar was. En zo ging het de hele dag door. „Pietje is gek, dokter, hij liegt maar raak. IS daar nog iets aan te doen?" Een leugen wordt nooit zonder reden uitgesproken, mevrouw, een leugen heeft altijd een oppervlakkige of een diepere achtergrond. Dit geldt voor volwassenen, ook echter voor kinderen. Indien U r.iet wilt, dat Uw vriendin net zo'n mooie hoed koopt als Uzelf onlangs op de kop heeft getikt, zult U op haar argeloze vraag niet de des betreffende winkel aanwij zen, maar bijvoorbeeld zeg gen, dat U hem toevallig ergens in Den Haag zag lig gen en niet meer precies weet in welke straat. De beweegreden van de ge legenheidsleugen is door gaans gemakkelijk te achter halen. Wilt, U zich beter voordoen dan U bent, dan zult U met smaak vacantie- belevenissen vertellen, waar van U alleen maar gedroomd heeft. Of U laat enige ken nissen versteld staan van Uw savoir vivre met het on gedwongen verhaal in be scheiden en vage bewoor dingen over Uw ontmoeting met de bekende kunstenaar X, die uitgerekend voor Uw huisdeur door een plof-fiets werd aangereden en zich waarderend uitliet over Uw koffie en het interieur van Uw salon. Zo kan men ver der gaan. Ook komt het voor, dat een mens demonstratief gaat liegen, omdat men hém heeft voorgelogen. Bij vol wassenen is dit een kinder lijke reactiehouding. Het kind bedient zich niet zel den van deze zoete wijze om wraak te nemen op zijn on betrouwbare omgeving: zijn arsenaal van weloverwogen verdedigingsmethoden is nog maar klein en primitief ge tint. Wat was nu het geval bij Pietje? De psychiater had weinig moeite om de moe derlijke diagnose te ontze nuwen, alhoewel het ventje aanvankelijk zo gesloten was als' een pot. Pietje had enige maanden geleden een broer tje gekregen. Regelrecht had hij zijn moeder gevraagd, waar dat kindje zo ineens vandaan kwam. Antwoord: geheimzinnige stilte! Vervol gens had men zich op een belachelijke mapier van de vraag afgemaakt. Een derge lijke reactie is voor een jongen van zes jaar onbegrij pelijk. Toen had hij het nog een keer gewaagd om het gerezen probleem op te los sen. Moeder had hem iets op de mouw gespeld, hij had gezien, hoe ze daarbij naar vader keek met een knip oogje. Dat nam hij niet. Even later was hij begonnen met zijn wraak. Ze zouden van hem ook de waarheid niet meer horen. Pietje was dus niet gek. Integendeel, hij liet zich al leen geen sprookjes aanleu nen. Daar voelde hij zich te groot voor. De meeste kinderen van die leeftijd zijn (goddank?) anders dan Pietje. Ze gelo ven vaak onvoorwaardelijk wat de ouders hun voorhou den. Toch is het raadzaam uit deze ervaring van de psychiater enige conclusies te trekken. Geeft Uw kinderen eerlijk ant woord op hun vragen, zij het dan ook een antwoord, dat afge stemd is op hun be vattingsvermogen. Daar hebben ze recht op! Juist het delicate probleem van Pietje eist een eerlijke behandeling en wordt aller minst opgelost met dwaze „verzinsels", die alleen maar verraden, hoe scheef en schichtig de ouders zelf tegenover de kwestie staan. Fabeltjes verstoren in veel gevallen het vertrouwen, dat het kind in vader en moeder heeft en ook moet hebben. Stelt U zich eens voor, dat U emigreert naar een land, waarvan de taai, de mensen, de gewoonten en gebruiken U totaal onbekend zijn, en dat U de personen, die eerst vriendelijk en vol goede raad waren, betrapt op een valse inlichting. Zoudt U zich niet plotseling angstig en eenzaam voelen in dat onbekende land. achterdoch tig ten opzichte van elke voorbijganger, vast besloten U zo min mogelijk bioot te geven. Zoudt U niet in U zelf keren en daar alléén op vertrouwen? Op zijn minst zult U zich afvragen wat de reden kan zijn van deze valse inlichting. Aldus handelt een volwas sene. Men mag zich er niet over verwonderen, dat een kind even verstandig rea geert. Een punt om over na te denken. Zonodig vraagt U inzake de voorlichting van Uw kind de raad van de huisarts. j. m. W» mpt*1 Advertentie iëmpoi „Lekkere smeerboel Voor de vijfde achtereenvolgende dag is het ook gisteren boven West-Korea hoog in het noorden van het land weer tot felle luchtgevechten gekomen. Ame rikaanse straaljagers hebben twee vij andelijke toestellen van het type „MIG 15" neergeschoten ere. drie andere be schadigd. Alle geallieerde straaljagers keerden veilig op hun bases terug. Op de grond werden de ruïnes van Kumsong opnieuw door de geallieer de tanks bestookt. De infanterie kon echter door het taaie verzet van de Chinese verdedigers weinig vorderin gen maken. Het algemeen hoofdkwartier van de vloot heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse schepen getroffen zijn door communistisch kustgeschut. De schepen waren evenwel niet genood zaakt hun positie te verlaten. Bij de nieuwe Kieswet (wet van 13 Juli 1951) is het gebied van de Rijks kieskring Haarlem uitgebreid met de gemeente Heemskerk, terwijl het aantal Statenkieskringen in de Rijkskieskring Haarlem gebracht is van 3 op 4, zodat ook het gebied van de Statenkieskringen gewijzigd is geworden, en zulks zoals hieronder aangegeven. Statenkieskring Haarlem omvat de ge meenten Haarlem, Zandvoort, Bloemen- daal, Heemstede en Bennebroek. Statenkjeskring Velsen omvat de ge meenten. Velsen, Beverwijk en Heems kerk. Statenkieskring Nieuwer-Amstel om vat de gemeenten Nieuwer-Amstel, Die- men, Haarlemmërliéde en Spaarnwoude. Haarlemmermeer. Aalsmeer, Uithoorn, Ouder-Amstel, Weesperkarspel, Weesp en Muiden. Statenkieskring Hilversum omvat de gemeenten Hilversum, Naarden, Huizen, Nederhorst den Berg, 's Graveland, Kor- ter.hoef, Ankeveen, Laren, Bussum en Blaricum. Deze wijzigingen waren voor het Kringbestuur der K.V.P. aanleiding zich te bezinnen over de volgende punten: a. liquidatie c.q. hergroepering van de oude Statenkringbesturen; b. oprichting van de nieuwe Statenkringbesturen; c. herverdeling van de aanwezige geldmid delen van de oude Statenkrïngen. Ten aanzien van de punten a. en b. heeft het Kringbestuur het volgende be sloten: Statenkieskring Haarlem. Deze wordt alleen gewijzigd door toevoeging van de gemeenten Heemstede en Bennebroek aan zijn gebied. Het Statenkringbestuur zal zich met de besturen van de afdelin gen in laatstgenoemde gemeenten in ver binding stellen. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8 00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 plechtige Hoog mis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 gram. IKOR: 10.00 De Open Deur, 10.30 Prot. pr. NCRV: 12.00 Klein Omroepkoor. KRO: 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.40 amusementsmuz.. 12.55 De Pottebaas 13.00 nieuws, 13.10 lunchconcert, 13.45 Uit het Boek der Boeken. 14.0o Philhar- monisch orkest en solist, 14.30 Het Mo nument in het Stadsbeeld, causerie, 14.45 koor, orkest en solisten, 15.15 piano, 15.35 Emigratie naar Australië, causerie, 15.47 bariton en piano, 16.15 sport, 16 30 Vespers. NCRV: 17.00 Prot. pr.. 18.30 koorzang, 18.43 gram., 18.55 omroeporkest, koor en solisten, 19.15 causerie, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 actualiteiten, 19.52 boek, 20.05 De gewone man. 20.12 ge varieerd progr., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram.. 8.35 platteland, 8.45 gram., 9.02 sport. 9.05 gram., 9.45 cau serie. 10.00 vocaal dubbelkwartet. 10.15 Met en zonder omslag, 10.45 amusem.- muziek, 11.15 babaret. AVRO: 12.00 Disco-causerie, 12.40 jeugd, 12.50 gram., 13.00 nieuws, 13.10 New York Calling, 13.15 orkest, 13.50 Even afrekenen, he ren, 14.00 gram., 14.05 boek, 14.30 Con certgebouw-Orkest en solist, 15.10 to neelbeschouwing, 16.30 sportrevue. VARA: 17.Oo amusementsmuziek. 17.25 jeugd, 17.45 piano. 17.55 sport. 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 Prot. pr. IKOR: 19.00 Prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 omroeporkest, 20.50 Paul Vlaanderen en het Vandyke-Mystérie. hoorspel, 21.35 strijkorkest, 22.n5 hersengymn.. 22.30 cabaret, 23.00 nieuws, 23.15 weekoverz., 23.30 dansmuziek. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 16.3o opera-orkest, 19.15 symphonie- orkest, koor en solisten. BBC, light, progr. 1500 en 247 m.: 14.00 lichte muziek, 14.30 gevar. muziek. 19.30 lichte muziek, 20.30 gevar. muziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.25 lichte muziek, 14.30 verzoekprogr., 16.00 dans muziek, 18.OQ symphonie-orkest en so list, 20.00 gevar. muziek, 22.15 rhythmi- sche muziek, 0.10 orkestconcert. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 lichte muz,, 14.00 operamuziek, 22.15 verzoekprogr., 23.05 dansmuziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest, 14.30 lichte muziek. 15.00 groot symphonie-orkest, 17.10 jazzmuziek, 20.00 groot symphonie- orkest en soliste, 23.00 amusem.muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 15.30 Chanson Gitane, operette, 17.45 orkestconcert, 20.15 lichte muziek, 23.00 kamermuziek. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 muziek, 7.45 prot. pr.. 8.00 nieuws. 8.10 sport, 8.20 gram., 8.45 idem, 9.00 zieken, 9.35 fam.-comp., 10.10 orgel. 10.30 prot. pr., 11.00 bariton en piano 11.25 gevar. muziek, 12.15 gram 12 25 V} ,tuil?d?r',„1L33 0rsel en sopraan, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13 15 man- dolinemuziek, 13.45 gram., 14.00 school radio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 1515 gram., 15.30 strijkkwartet, hobo, piano en zangsolisten, 16.00 prot. pr16 30 piano, 17.00 kleuters. 17.15 vocaal en semble en orgel, 17.45 kinderen, 18 00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 Voor de man nen in grijs, groen en blauw, 18.30 ver zoekprogr., 19.00 Volk cn Staat, cause rie. 19.15 Engelse les, 19.30 gram.. 19.40 radiokrant, 20.0o nieuws, 20.10 Als dat eens gebeurdecauserie, 20.15 salon orkest, 20.45 Nemesis, hoorspel, 21.55 gram., 22.20 Wie waren uw voorouders?, causerie, 22.30 gram., 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gvmn., 7.33 gram.. 80n nieuws. 8.18 gram.. 8.30 vrouw. 8 j° orgel, 9.00 gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag. causerie, 10.05 prot. pr. VAKA. 10.20 kleuters. 10.40 zieken, 1140 sopraan en piano, 12.00 gram.. 12.15 dansmuK^, 12.33 platteland. 12.38 dansmuziek. 13.00 nieuws, 13.15 middenstand, 1320 Metro- pole-orkest, 13.45 gram.. 14-°9,T vrouW' 14.15 piano. 14.45 gram.. 15-00 Neem je gemak er eens van. hoorspel,j" sidentie-orkest en solist. l'-00 jeugd. 17.30 piano. 17.45 Exploitatie van Nieuw- Guinea, 18.00 nieuws, 18.15 militair com mentaar, 18.30 amusem.muziek, 19.00 parlem. overz., 19.15 kamerkoor, 19.45 De verzorging van het rundvee tijdens het stalseizoen. 20.00 nieuws, 20.05 ac tualiteiten, 20.15 militaire kapel. 20.45 gevar progr21.45 middenstandscongres van de P. v. d. A.. causerie 22.0o Ra dio Philharm. Orkest en sobst. 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto, 23.20 orgel 23.40 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 13.00 amusem.muziek, 14.10 gevar. muziek, 19.30 orkestconcert. BBC, light progr 1500 en 247 m.: 12.15 rhythmische muziek, 13.45 Schots ork., 16.00 lichte muziek, 16.45 dansmuziek, 23.20 lichte muziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.25 amu sementsmuziek. 14.15 gevar. muz., 15.50 orkestconcert, 16.40 rhythmische muz., 17.45 gevar. muziek, 19.30 symphonie- orkest en solist, 23.30 kamermuziek, 0.30 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 klass. muziek, 16.00 kamermuziek. 16.45 Intern, radio universiteit, 17.10 lichte muziek, 18.00 Franse les, 20.00 orkestconcert, 21.15 Ethnische muziek, 22.35 verzoekprogr., 23.05 verzoekprogr. 484 m.: 12.05 amusem.muziek, 18.30 jazzmuziek, 19.00 gevar. muziek, 2U5 omroeporkest en solisten. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.30 Joli Gilles, opera, 13.18 Joli Gilles, opera (vervolg), 15.00 orkest concert, 16.00 kamermuziek, 17.30 dans muziek. 20.00 symphonie-orkest én so listen, 23.20 Spaanse muziek. Statenkieskring Velsen. De oude Sta tenkieskring is in liquidatie. De aan wezige geldmiddelen worden aan de Kringpenningmeester overgedragen Het archief, voorzover van belang, komt on- dei berusting van de Kringsecretaris. De besturen van de afdelingen, beho rende tot de nieuwe Statenkring zullen binnenkort worden opgeroepen, tenein de een nieuw bestuur te kiezen- Statenkring Nieuwer-Amstel. Het kringbestuur heeft het lid van het da- gelijks bestuur, de heer P. J. van Gros- ningen, opgedragen om maatregelen te nemen om tot oprichting en organisa tie van deze nieuwe Statenkring te ko men. Statenkring Hilversum. Het bestuur van de oude Statenkring Weesp zal af treden en een nieuw bestuur zal door de afgevaardigden van de afdelingen behorende tot de nieuwe Statenkring Hilversum, naar de StateiikringverEa- dering worden gekozen. Het archief van de oude Statenkring gaat over naar de nieuwe Statenkring. Ten aanzien van punt c. is besloten, dat de geldmiddelen van de oude Sta tenkring Velsen zullen worden verdeeld onder de Statenkringen Haarlem, Vel sen ;en Nieuwer-Amstel en zulks op ba sis van het aantal leden, waarvoor in het eontributiejaar 1950 door de tot die Statenkringen behorende afdelingen aan de Kringpenningmeester werd afgedra gen. De geldmiddelen van de oude Sta tenkring Weesp worden overgedragen aan de Statenkring Hilversum, met dien verstande dat op basis als voornoemd ^ra(^ za* moeten geschieden aan de Statenkring Nieuwer-Amstel, daar de afdelingen Diemen, Muiden, Weesp en Weesperkarspel thans tot het gebied van laatstgenoemde Statenkring beho ren. ARENDSDIJK 26 v B. Aires n. Paranaguay. ALDABI 29 te B. Aires. ALAMAK K26 te Chittagon. ALDABI 26 n. Montevideo. ALMDIJK 26 te Havanna. AI.NATI 26 n. Rio de Janeiro. ALPHERAT 27 te Montreal AMSTELSTAD 26 n. Nederland. ARNEDIJK 26 te Antwerpen. BOSKOOP vtr. 2 Nov. v. Kmgst. n. Amst CHAMA 27 te Aden. CORYDA P- 26 Dominica n. Engeland. COTTICA 30 te Georgetown verw. C1STULA P- 26 Azoren n. Stanlow DELFT 27 te Moliendo. ESSO R'DAM 28 te Aruba. ELMINA 27 te Novo Rodendo. GROOTE BE„,R 2 Nov. te Amst.. verw. HAARLEM 27 te Boca Grande. UOCXïKERK 26 n. Pt. Swettenham I!ïK A vtr- 1 Nov- v. Priok n. Rott, JAVA 28 te Singapore LAERTES^' P S"eZ Aden' 13 Dongala. 2r> v- Bahrein n. R'dam. w/r;oTTVROUWEKERK 26 te Marseille. 27 te Rio Grande, RK 26 te Antwerpen. ÏÏS? ERR 26 n- Antwerpen. i?SjISKERK 27 te Kaapstad. NIGERSTROOM 27 te Takoradi. NOORDAM 29 te Rott. verw. OOTMARSUM 24 te New Orleans. ORANJE 1 Nov. Pt. Said. PR. FRED. WILEM 24 te Chic. PR W. V. ORANJE 23 v. Chic. n. Rott. POLYDORUS 27 n. Semarang. RAKI 27 n. Menado. ROEBIAH 26 n. Sorong. ROEPAT 23 te Lake Charles. RIJNDAM 3 Nov. te Southampton verw. SIBAJAK 27 te Aden. 8 Nov. te Priok. SLIEDRECHT 26 n. Bahrein. SUMATRA 27 te Makassar. TERNATE 27 te Suez. TJISADANE 27 te Lorenco Marques, TOMORI 27 te Bombay. UTRECHT 26 te Los Angeles. VEENDAM 27 v. Southampt.. 6 Nov. te N.Y. VOLENDAM 2 Nov. te Halifax verw. W ESTER DAM 29 te New York verw. WILLEM RUYS 10 Nov. te Rott. verw. WILLEMSTAD 28 te Cristobal verw. WELTEVREDEN 26 n Semarang. WILLEM RUYS p. 26' Minikoy n. R'dam ZUIDERKR. 30 te Suez, 9 Nov. te Amst. vw WESTLAND 26 te Rio de Jan. WOENSDRECHT 27 te Boston. ZIJPENBERG p. 25 Gibraltar n. Savona ALWAKI 27 te Rio de Janeiro. A MPEN AN 26 v. T. Priok n. Singapore AMSTELDIEP 26 te Rotterdam. CALLISTO 26 van Swansea n. Quebec. CISTULA 4 Nov. te Rotterdam verw. DELFSHAVEN p. 25 St. Pauls Rock n Sa*'*. DRENTE 26 rede Bitung. FRIESLAND 27 te Semarang. GAASTERKERK 26 v. Beira n. Amst. KLIPFONT., 27 te South.t., 28 te Antw» 1/11 te Amsterdam. LIMBURG 26 v. Padang n. Tjilatjap. ORANJE p. 27 Ouessant n. PTiok.' REMPANG p. 27 Kp. de Gata n. Genua. RJDDERK., p. 27 Lissabon n. Marseille SCHERPENDR., p. 27 Gibr. n. Sidon. SIBAJAK 27 te Aden. SINGKEP 27 te Safaja. WIELDRECHT 27 v. Auckl. te Napier. AAGTED.. 24 K. San Roque. BREDA 27 v. Hamb. te Antwerpen. ZONNEW1JK 25 v. Galveston n. Ned. AMSTELVEEN p. 26 Key West n. N. Orf- BREDA 26 n.m. te Antw. LEMAIRE 26 te Singapore. NOTOS 23 te Philadelphia. BORNEO p. 27 Algiers n. A'dam. 1 BOSKOOP 27 te Cartagena.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4