Churchill premier en minister van defensie DRIEVOUDIGE FUNCTIE VOOR ANTHONY EDEN GEEN LIBERALEN IN BRITSE REGERING Twee brandweerlieden bedwelmd Rond een publicatie Wel steun in Lagerhuis toegezegd Souvereiniteit van de Soedan De export van bloembollen Eclen naar Parijs Artsen verwerpen voorstel Wetgevende vergadering keurt streven van Egypte af Vier—vier tegen Finland en... BIJ BRAND IN ARCHIEF VAN HOLL. STOOMBOOT MIJ. Tot hoofd en hart Spoedig conferentie Grote Vier? rn riUKKIü befmgcubuy! Het MAANDAG 29 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25213 il Over honorering voor bejactrden Middellaiidse-Zeevloot der Y.S. zeer sterk Vliegtuig in Indonesië neergestort School gesloten wegens roodvonk eert fluitend publiek METERSHOGE VLAMMEN AAN AMSTERDAMSE HAVEN Nederlander te Den Pasar vermoord Verwachting van Russische delegatie bij de V.N. Relletjes in Parijs bij Requiemmis voor Pctain NOORDERLICHT WAARGENOMEN Pakhuizen bijna leeg, record bereikt PELSGEVOERPE JEïIKEBS Voor f 20.000 aan opium gesmokkeld Gevangenisstraf voor twee Chinezen Conflict in IJmuidense trawlvisserij Fraude in Nijmegen? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM' Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL EERSTE NIEUWE BRITSE MINISTERS BENOEMD (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, Zondagavond: Op Zaterdagmiddag werd bericht vanuit nummer 10 Downingstreet, dat de eerste nieuwe ministersbenoemingen waren goedgekeurd door de Koning. On danks het feit dat Churchill in zijn keuze voor de eerste posten vanzelfsprekend Was aangewezen op de kopstukken van zijn voormalig „schaduwkabinet", en ondanks de zekerheid waarmede niet geheel ongeïnteresseerde! conservatieve bronnen reeds vanaf Vrijdagavond voorspellingen deden, slaagde Churchill er in eer. aantal verrassingen te brengen. De eerste verrassing was dat Churchill dc in vredestijd ongewone stap nam zelf de portefeuille van Defensie te behouden. Dit betekent één van twee din gen, óf het is een voorlopige regeling (er gaan geruchten dat Veldmaarschalk Lord Alexander, Gouverneur-Generaal van Canada, later deze portefeuille zal krijger4, óf dat Churchill niet slechts de persoonlijke verantwoordelijkheid op Zich wenst te nemen voor de doorvoering van de herbewapening, doch dat hij zich zo nauw mogelijk wenst te associëren met het vredesbeleid van zijn kabi net. Er kan geen twijfel aan bestaan dat Churchill, misschien op dramatische w ijze, stapper* zal ondernemen tot het verzekeren en bestendigen van de we reldvrede^. zowel om de lastercampagne van zekere, politieke tegenstanders te logenstraffen als om zijn levenswerk af te ronden. Kennelijk in navolging van het „Pa rool" heeft ook de „Volkskrant" od nogal nadrukkelijke, om niet te zeggen sensationele, wijze een boekje open gedaan over de verwikkelingen van beleid en bestuur bij het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam en over de mede tengevolge van het optreden ener bis schoppelijke adviescommissie gekozen oplossing. Nieuw noch opzienbarend was het in deze berichtgeving dat de direc teur, dr. v. d. Speek, zou heengaan en evenmin, dat er een wijziging was ge komen in het College van Regenten. Wel was het althans bij het grote publiek onbekend, dat dr. v. d. Speek een jaarlijkse nogal ruime wedde zou blijven genieten tot aan de pensioengerechtigde werden enige, in enkele jniet scheel juiste misstanden op gesomd, welke tot een. bisschoppelijke inmenging hadden geleid. Bij een poging tot eerlijke beoordeling van deze openbaarmaking zal men naast de juistheid der feiten ook in aanmer king moeten nemen of het noodzakelijk dan wel verstandig was deze bekend te maken. Daar' wij op o.i. goede gronden meen den, dat dit laatste niet het geval was, hebben wij tezamen met het overgrote deel der katholieke pers gezwegen. Om dat wij de vuile was uit het eigen kamp zouden willen negeren? Neen. omdat wij het nut niet inzagen van haar ten toon te spreiden. Zojuist is ons allerduide lijkst gebleken, dat men ook van de zijde der bisschoppelijke overheid zeer a 'f w ij z e n d staat tegenover bedoelde publicatie. Berichtgevingen als die van de /olks- krant" mogen een deel van het publiek weliswaar aangenaam zijn, een oplos sing van de gelaakte misstanden zullen zij niet kunnen bewerkstelligen. Daar mee was trouwens een bisschoppelijke adviescommissie belast en niet de „Volkskrant" noch het grote publiek. En die commissie heeft haar taak inmiddels goeddeels verricht. Wanneer men meent, dat niettemin zekere misstanden worden geprolon geerd, dan dient men zich af te vragen of een krantenpublicatie daarin verbe tering kan brengen. Is dit niet het ge val en publiceert men dus alleen maar vanwege het twijfelachtige en naar twee kanten werkende genoegen, om bepaal de zaken aan de grote klok te hangen, dan handelt men naar onze mening in strijd met de journalistieke voorzichtig heid. Over dc vraag 0f een nog voortdu rende miss!-311" door openbaarmaking evenzeer van mening verschillen als kan worden weggewerkt, kan men over de vraag of die misstand, alle overige omstandigheden in aanmerking genomen, wel als zodanig dient te wor den aangemerkt. Wij hebben gemeend, dat publicatie in dit geval niet de mlnste positieve zin had en hebben daarnaar gehandeld- De benoeming van Anthony Eden tot minister van Buitenlandse Zaken is geen verrassing. Doch tegelijkertijd heeft Churchill hem gemaakt tot leider van het Lagerhuis, dat wil zeggen de minister verantwoordelijk voor het ar- beidsprogram van het wetgevend li chaam, en tot plaatsvervangend Eerste Minister. Dit laatste is duidelijk een verdere ontwikkeling van de reeds geruime tijd bij Churchill waarneem bare neiging Anthony Eden definitief tot kroonprins te maken. Het is een goede keuze. De zeer gematigde Anthony Eden ge niet groot aanzien bij beide partijen, en is reeds tijdens de oorlog een uiterst bekwaam Leider van het Lagerhuis ge bleken. De vestiging van Eden's positie in de partij is des te belangrijker in verband met de benoeming van de voormalige minister van Onderwijs en vervolgens minister van Arbeid, R. A. Butler, tot Kanselier van de Schatkist. Want Butler is een zeer sociaal voelend en gematigd conservatief, een man van wie in de laatste jaren de meer moder- de opvattingen van de conservatieve politiek zijn uitgegaan- Zijn functie is na die van Churchill en Eden de be langrijkste in het kabinet. Het drie manschap aan de kop is derhalve wei nig reóctionnair en zal gezamenlijk de conservatieve partij ongetwijfeld in meer progressieve richting stuwen. Lord Woolton is benoemd tot Lord President van de Troonraad met als speciale taak een coördinatie tot stand te brengen tussen de ministe ries van Voedselvoorziening en Landbouw, welke de laatstp jaren al te zeer onafhankelijk van elkaar hebben gewerkt. Lord Salisbury is benoemd in de mi nisteriële functie van Lord Geheimze gelbewaarder. Er is nog niet bekend welke speciale opdrachten hij in deze functie zaï hebben uit te voeren. Hij is tevens benoemd tot Leider van het Hogerhuis. Salisbury behoort tot het beroemde geslacht van de Cecils, dat reeds in -de dagen van Koningin Eliza beth een grote rol speelde in de rege ring van Engeland en dat sindsdien vele leden aan de macht heeft gezien. Tot minister van Binnenlandse Zaken en minister voor Wallische Zaken (dit laatste is een nieuwe functie) is be noemd Sir David Maxwell Fyfe, een van Engelands knapste juristen, bekend uit het Neurenberg-proces- Voorheen was hij, achtereenvolgens, Advocaat- Generaal en Procureur-Generaal in Churchill's oorlogskabinet. Tot minister van Arbeid heeft Churchill benoemd Sir Walter Monckton, een van de be kwaamste onderhandelaren in het En gelse publieke leven- Het lijkt een uit stekende gooi voor een conservatieve premier, daar onder een conservatieve regering het probleem van de arbeids- vrede vanzelfsprekend aanstonds veel meer delicaat wordt. Een opmerkelijke benoeming is ver der die van Lord Ismay tot minister van Gemenebest-betrekkingen. Lord Ismay was in de oorlog Chef van dc Staf van Churchill's subsidiair ministe rie, dat van Defensie. Churchill heeft tijdens de oorlogsjaren dagelijks nauw met Lord Ismay samengewerkt en heeft altijd grote waarde gehecht aan diens opinies en adviezen. De keuze van Ismay voor de door Churchill blijkbaar als zeer belangrijk beschouwde post van minister van Gemenebest-betrekkingen is bijzonder goed. Want Churchill staat van het begin af bloot aan de verden king, dat zjjn houding tegenover India en Nehroc niet bepaald geestdriftig is- Ismay evenwel is de man die eerste adviseur was van Lord Mountbatten, De nieuwe Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, zal de volgende week Maandag of Dinsdag naar Parijs gaan om de Britse delegatie bij de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties te leiden, aldus een woordvoerder van het ministerie. Men verwacht dat Eden in Parijs bespre kingen zal voeren met Dean Acheson en Robert Schuman, zijn Amerikaanse en Franse ambtgenoten. toen deze laatste, onderkoning van In dia, de zelfstandigheid van India en Pakistan organiseerde. Doch tegelijker tijd is Ismay het enige lid van Mount- batten's staf, dat niet in kwade reuk staat bij de regering van Pakistan, zulks dank- zv het feit, dat hij tezamen met de huidige hoofdofficieren van het Pakistaanse leger werkzaam was aan het Militair Stafcollege van Quetta in Pakistan. Tenslotte is onder de eerste acht Oliver Lyttleton benoemd tot minister van Koloniën, tijdens de oorlog achter eenvolgens minister van Handel, minis ter van Staat voor het Midden-Oosten en minister van Productie. «g? mi Vier Nederlandse mijnenvegers, n.l. Hr. Ms. „Jan van Gelder", „Abraham van der Hulst", „Pieter Florisz" en „Abraham Crijnssen", zijn Zaterdagochtend na een langdurig verblijf in de Indonesische wateren in de haven van Den Helder teruggekeerd. Het eskader stond onder commando van luitenant ter zee eerste klasse J. H. van de Weger. De mijnenvegers voor het eerst na vier jaar weer gemeerd aan de kade te Den Helder. Links voor de Pieter Florisz", rechts voor de „Jan van Gelder", links achter de „Abraham Crijnssen" en rechts achter de „Abraham van der Hulst". Gisteravond werd vanuit het liberale hoofdkwartier in Londen bekend gemaakt dat de leider van de liberale fractie in het Lagerhuis Clement Davies (die eerst op Zaterdag er« vervolgens wederom op Zondag een onderhoud had met Chur chill) een hein aangeboden ministeiiëlc benoeming geweigerd had. Tegelijker-: tijd verklaarde de leiding van de liberale party dat zij, bezorgd over de geringe regeringsmeerderheid in het Lagerhuis, besloten heeft de regering te steunen in alle maatregelen, gericht op het nationale welzijn. Dit betekent dat de liberalen die. na een laat binnengekomen verkiezingsresultaat, zes zetels hebben in het Lagerhuis van de 625. de effectieve meerderheid van Churchill zullen verhogen tot 30. Men moet evenwel rekening houden met de redeloze wispelturigheid waarmee liberalen zich dc laatste jaren in het Lagerhuis hebben gedragen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de fractie, zelfs nu zij tot zes geslonken is, toch nog kans zal zien nu en dan verdeeldheid te tonen. Het voorstel van de gezamenlijke zie kenfondsen aan de huisartsen inzake de honorering voor behandeling van de Ouden van dagen, die ingevolge de wet op de uitbreiding van het Ziekenfond- senbesluit per 1 Januari j.I. als verplicht verzekerden in het ziekenfonds zijn op genomen, is Zaterdagmiddag in een te Utrecht door de landelijke huisartsen vereniging gehouden vergadering be handeld. Na langdurige en grondige besprekin gen is dit voorstel met nagenoeg alge mene stemmen verworpen. Aan het be stuur en de onderhandelingscommissies is opdracht gegeven de onderhandelin gen voort te zetten, zich daarbij richtend naar de in de discussie naar voren ge brachte gezichtspunten. Dan A. Kimball, dc Amerikaanse staatssecretaris van Marine, heelt op ecn persconferentie gezegd, dat dc j®sde Amerikaanse vloot, die in de Middel» landse Zee gestationneerd is, sterk ge noeg is voor de verdediging van dit ge bied in geval van vijandelijkheden. Hii zei dat thans 60 a 70 oorlogsbo dems met een bemanning van 20_000 bij de zesde vloot ingedeeld waren De vier vliegtuigmoederschepen, die bij deze vloot ingedeeld zijn, beschikken over de modernste vliegtuigen met inbegrip van straalvliegtuigen. Op het vliegveld Kalidjati is een Mustangjager bij het opstijgen neerge stort en in brand gevlogen. De kaanse instructeur-vlieger van de Aun Douglas Beamer, kwam hierbij om net leven. De kleuterschool van dc vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Zaandam, is na overleg met de gemeen telijke geneeskundige dienst gesloten in verband met enkele gevallen van rood vonk onder de leerlingen. Winston Churchill heeft Koning George reeds Zaterdagavond een lijst van nieuwe ministers voorgelegd, die de belangrijkste functies in het nieuwe kabinet zullen vervullen. Deze lijst zal worden aangevuld. De nieuwe ministers zullen „in verband met de critieke toestand op buitenlands en economisch gebied" zoals officieel werd medegedeeld onmiddellijk m functie treden. In het nieuwe Engelse kabinet werden benoemd: BOVEN v. l. n. r.: Anthony Eden minister van Buitenlandse Zaken, }ef^ ^~^rste rm„lster. sir David Maxwell Fyffe, minister van Binnenlandse Zaken; Markies van Salesbury, geheim-zegelbewaarder; Ri chard Butler, minister van Financiën. ONDER Lord Woolton, minister voor Levensmiddelen- en Landbouwzaken, tevens voorzitter van do Ministerraad; Monckton, minister voor Arbeidsaangelegenheden- Lord. Ismay, minister voor de betrekkingen met het en Olivier L. Lyttelton, minister van Koloniën. v. I. n. r.: Sir Walter Gemenebest, De wetgevende vergadering van dc Soedan heeft Zaterdag een motie aange nomen, waarin zij haar afkeuring uit spreekt over het streven van Egypte om zijn souvereiniteit aan de Soedan op te leggen en Groot-Brittannië wordt ge prezen wegens de bij herhaling gedane uitspraak dat de Soedan over zijn eigen lot moet beschikken. Deconstituerende commissie van de Soedan heeft gisteren telegrafisch een beroep gedaan op de UNO om de Soe dan te helpen bij het verkrijgen van zelfbestuur. De Egyptische regering heeft Zaterdag de Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, officieel meegedeeld, dat het Brits-Egyptische verdrag van 1936 en de overeenkomst betreffende het gezamenlijke bestuur over de Soe dan niet meer van kracht zijn. De Egyptische raad van state heeft het wetsontwerp betreffende algemene mobilisatie, dat het mogelijk maakt alle Egyptenaren tussen 18 en 50 jaar in tijd van oorlog of oorlogsdreiging op te roepen, aangenomen. Voor het ontwerp rechtsgeldigheid verkrijgt, behoeft het alleen nog door het kabinet te worden goedgekeurd, Onze sportredacteur rvas er nog altijd een beetje ontdaan van, toen hij Zon dagavond zijn verslag van de wedstrijd NederlandFinland kwam inleveren. Niet van het gelijke spel (44), hoewel dat een tegenvaller was en het zijn prognose, dat deze wedstrijd zonder een „zacht eitje" te zijn, absoluut een Ne derlandse overwinning moest worden, aardig in de wielen reed; maar wel van het onsportief gedrag, waaraan een groot deel van de 65.000 toeschouwers zich schuldig maakte, toen het oranje team met 42 achterstond. ..Men begon de totaal gedesillusion- nec-rde en uit hun evenwicht gespeelde Nederlanders, wie bovendien niets meer lukte, bij elke misser uit te jou wen en uit te fluiten, zoals men het een leverancier van ondeugdelijke waar. nooit in zijn leven zou doen. Het was een blamage, waarbij de smadelijkste nederlaag haar betekenis zou verliezen en ik kan me voorstellen, dat verschil lende spelers een ogenblik dachten „doe het dan zélf maar", zoals ze me na de wedstrijd toevertrouwden." Dat, zij des ondanks nog ergens de moed en de kracht vandaan haalden om van de ne derlaag een gelijk spel te maken, be schouwde onze sportredacteur als een belangrijk lichtpuntje in de duisternis. ..Het was inderdaad een duisternis", vertelde hij. „want hoewel de Finnen uitstekende en geharde athleten bleken te zijn en aardig voetbal speelden, heeft het Nederlands elftal de overwinning in de eerste helft voor het grijpen gehad. Maar het speelde inderdaad een van zijn slechtste wedstrijden na de oorlog; die waarheid kan al het water van de zee niet wegwassen." Hoe het allemaal precies in zijn werk ging, vindt de lezer op bladzijde 4. (Van onze speciale verslaggever) Zaterdagavond om ongeveer tien uur is brand uitgebroken op de bovenverdie ping van een gemeentegebouw aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, waar het oud archief van de Hollandsche Stoomboot Mij. was opgeslagen. Aanvan kelijk had de brand geen ernstig aan zien, maar door de vrij krachtige wind en de gemakkelijk brandbare papier massa grepen de vlammen na enige tijd om zich heen en laaiden metershoog op uit het dak. De brandweer was met groot materieel uitgerukt en slaagde er eerst om kwart over elf in het vuur meester te worden. Het nablussingswerk duurde tot Zondagmorgen half tien. Dc brand werd ontdekt door de portier van de Hollandsche Stoomboot Mij., die de nachtdienst in een der nevenstaande gebouwen had. Inmiddels waren de amb tenaren van de afdeling invoerrechten en accijnzen van de douane-recherche dienst. die in de benedenverdieping van het gebouw zijn kantoren heeft, op de yiet ojfer is het krachtigste gebod^J brand opmerkzaam gemaakt en begon nen dadelijk met het in veiligheid brengen van de meest waardevolle pa pieren. Met drie motorspuiten, waaronder het waterkanon van de „Jason", richtte de brandweer, die onder commando stond van de commandant van Amsterdam, J. B. Schuitemaker, zeven stralen op het vuur, waaraan later twee stralen werden toegevoegd van de „Atjeh", een sleep boot van de Mij. „Nederland". Twee ladderwagens stelden de brandweerlie den in staat het dak te beklimmen en het vuur van naderbij onder de spuit te nemen. Twee brandweerlieden, die iets te dicht bij de vlammen kwamen, wer den door de rook bedwelmd en moesten in bewusteloze toestand worden wegge bracht. Met rookmaskers en zuurstofapparaten werkte men verder en bestreed het zich steeds verplaatsende vuur. De boven verdieping namelijk vormt een soort koker over een lengte van 45 meter van het gebouw. Tegen de windkracht in baanden de vlammen zich worstelend een weg, zodat de vuurhaard zich lang zaam van de Westelijke kant naar de Oostelijke verplaatste. Hierdoor werden de gehele bovenverdieping en de vliering een prooi der vlammen. De geweldige watermassa's die anderhalf uur lang uit negen watermonden spoten, brachten een belangrijke waterschade toe aan de douanekantoren in de benedenverdie ping. Deze zijn vandaag verplaatst voor wat de sectie Handelskade betreft en de inklaringssectie naar het hoofd kantoor van de Hollandsche Stoomboot Mjj. Het subkantoor van de ontvangsten van invoerrechten zal voorlopig worden ondergebracht bij het „moederkantoor" m het Oost-Indisch Huis. De brandschade, die aan het gebouw is toegebracht, komt ten laste van de gemeente Amsterdam, omdat het ge meentegebouw voor eigen risico is ver zekerd. Het oud archief van dc Holl. Stoomboot Mij. bestond in hoofdzaak uit papieren van afgedane zaken, die vol gens wettelijke bepalingen enige jaren moeten worden bewaard. Talrijke Am sterdammers hebben in de stad de brand gadegeslagen. De hemel was boven de haven rood gekleurd en dikke rookwol ken dreven over het centrum. Te Den Pasar op Bali is Zaterdag in een winkel nabij Sanoer de Nederlan der Ten Brink vermoord. Bij de aanslag was een tweede Nederlander aanwezig, n.l. de heer Coopman, die gewond werd. De heer Ten Brink was agent van de N.V. Esser. aangezien het parlement op het ogenblik op reces is. De Egyptische grondwet voorziet in deze gang van zaken als spoedeisende gevallen dat noodzakelijk maken. Britse oorlogsschepen zullen uit het Suczkanaal geweerd worden, aldus heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken Salah el Din verklaard. Hij deel de echter niet mee, hoe men een der gelijke boycot practisch wilde toepassen. De directie van de Suezkanaal-maat- schappij heeft onmiddellijk doen weten, dat zij elk bevel tot een boycot zal ne geren. De Egyptische regering heeft besloten de ongeveer 150 Britse deskundigen die zich in regeringsdienst bevinden te ont slaan. Van de zijde der Russische delegatie bij de V.N. te New York verneemt Reu- dat„ de verwachting bestaat dat GUurcmlIs verkiezingsoverwinning een aanmoediging zal zijn voor het Kremlin om op korte termijn een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken va" de „Grote Vier" voor te stellen. Dezelfde kringen zijn van mening, dat Cnurchill en Eden een dergelijke confe rentie als een voorloper tot een moge lijke bijeenkomst van de leiders der „Grote Drie" welgevallig zou zijn. Zondagmorgen hebben in de omge ving van de Notre Dame, waar een re quiemmis voor wijlen maarschalk Pétain werd opgedragen, relletjes plaatsgehad. De politie dreef de menigte, die „Pétain. moordenaar" riep uiteen De requiemmis werd opgedragen door de aartsbisschop van Parijs, Mgr. Feltin, en door duizenden gelovigen bijgewoond. Pétain's familie had verzocht een Mis te doen opdragen voor de zielerust van Pétain. Na de Mis werd de gelovigen via de luidsprekersinstallatie verzocht, de kerk door een kleine zijdeur te verlaten. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede. dat Zondagavond tussen acht en tien uur in het Zuiden. Midden en Oosten van on land het Noorderlicht is waargenomen. Uit de Noordelijke provincies zijn geen berichten over dit verschijnsel ontvan gen, een gevolg van de zware bewolking, die de waarneming daar onmogelijk heeft gemaakt. „T j Ook in het buitenland is het Noorder- licht jiezien: berichten uit Nooid-We&t- Duitsland en ook uit Schotland hebben melding gemaakt van dit verschijnsel. Naar het A. N. P. verneemt, heeft de export van bloembollen tussen dit jaar Juli en tot op heden een record hoogte bereikt. Men schat het bedrag, waarvoor geëxporteerd is, op ongeveer f 120.000.000. De pakhuizen in de Bollenstreken zijn vrijwel leeg, op enkele soorten na, waarvan zeer veel werd gekweekt. Aangezien de navraag naar bloembol len nog zeer groot is, schat men, dat binnen enkele weken de pakhuizen ge heel leeg zullen zijn. Het restant be draagt op het ogenblik nog geen 1500 manden. In 1950 werd voor f 100.000.000 ge ëxporteerd, zodat naar voorlopige schatting de export met een vijfde is verhoogd. Engeland, waarnaar voor het eerst geheel vrij kon worden geëxpor teerd, bleek een uiterst gretige afneem- ster te zijn. Advertentie L P l/| BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Overwegend droog weer met wis selende bewolking en in de nanacht en ochtend plaatselijk mist. Aanvan kelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen, later zwakke, verander lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon; 7.29—17.18 Slaan: 7.31—16.42 Vijf Chinezen hebben zich voor de po litierechter te Rotterdam te verantwoor den gehad in verband met opiumsmok kel te Schiedam. De opium vertegen woordigde een waarde van circa 20.000. Tegen de eerste verdachte eiste de Officier van Justitie een gevangenisstraf van zes weken. Zijn raadsman vroeg op juridische gronden vrijspraak, doch de politierechter veroordeelde de man con form de eis. De tweede Chinees werd conform de eis veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier maanden. De ove rige verdachten werden vrijgesproken. In het IJmuidense trawlvisserijbedrijf is een conflict ontstaan, waardoor van morgen vijf haringtrawlers niet zijn uit gevaren in afwachting van het besluit, te nemen door een deel der bemanningen over het al of niet doorwerken. Dit conflict heeft als kern de afreke ning met de bemanningen volgens een z.g. "gemiddelde prijs voor de gevangen vis. De vorige week kwamen enkele be sommingen boven deze gemiddelde prijs uit en de bemanningen van deze schepen wensten nu naar die werkelijke besom mingen te worden uitbetaald. De politie te Nijmegen heeft in ver hoor genomen een administratief amb tenaar van de P.G.E M. te Nijmegen, die er van wordt verdacht frauduleuse handelingen te hebben gepleegd. Dit zou zijn gebeurd bij de levering van brandstoffen voor de electrische cen trale. Er zou geknoeid zijn m de boek houding, zo deelde de recherche mede. De zaak is nog in onderzoek, noch de politie, doch de directie van de P.G. E.M. konden nadere inlichtingen doen. Of met de frauduleuse handelingen grote bedragen zijn gemoeid, is nog niet bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1