Vijf millioen nodig voor woningbouw Haarlem huldigde Magda Janssens .VAN CENTRALE VERWARMING Discussiedag Geluidstichting Nationale Reserve bestreed parachutisten en saboteurs Startbanen voor vliegveldDeelen op de Hooge Vela we Haarlem wil onder eigen burgerij lenen tegen 4 pet. AGENDA GROEN Co. Muziek en dienende wetenschap ,TOsi:r.ra,*a Aanslag op nationaal natuurbezit cp.taé 'S;:1'"- HERINGA WUTHRICH MAANDAG 29 OCTOBER 1951 PAGINA 2 Vechtpartij in automatiek Melkverstrekking op de scholen Het jeugdhuis te Spaarndam Het politie-bureau HET INTELLIGENTE BRUIDSPAAR Burgerlijke Stand „Haerlem" viert 50-jarig bestaan Spreekuur wethouder SANTPOORT Brandje in stoffeerderij BLOEMENDAAL TEL. 22143 In Teylers Museum: Toestellen voor stemmen Bijvoegsel TELEVISIE-DEMONSTRATIES Rookbommen en mortiergranaten in Zandvoort Na het gevecht: défilé van vriend en vijand WASSERIJ DUYN Haarl. Luchtvaarclub Zwemcompetitie begonnen Waterstanden „Ik heb maar een klein hart, doch als het heel groot was, schonk ik het U' „Kinderen zijn kinderen jubileumspel D.W.R. 1—H.P.C. 1 1—1 Biljartcompetitie F.B.H.O. MAGDA JANSSENS HEEMSTEDE Zilveren kloosterfeest Winkeliers vergaderden Propaganda voor de dieren bescherming op scholen Weense kunstschatten naar Oostenrijk terug 14 DAGEN STOFFEN- VERKOOP Beurs van Amsterdam Beurs van New York uo% I B. en W. van Haarlem stellen de raad voor hen te machtigen tot het nemen van alle maatregelen welke nodig zjjn om te komen tot de uitgifte van een 4 pCt. vijftienjarige woningbouw-lening 1951 tot een bedrag van vjjf millioen gulden, verdeeld in obligaties van f 100. f 500 en f 1000. In een uitvoerig schrijven zet het ge meentebestuur de huidige moeilijkheden op de kapitaalmarkt en de noodzakelijk heid van woningbouw uiteen. Bij de overwegingen wat er in Haarlem zou moeten geschieden, hebben B. en W nauwkeurig nagegaan of hetgeen elders geschiedt of in voorbereiding is. ook voor Haarlem aanbeveling verdient. De gedachte aan de mogelijkheid van een premielening is losgelaten, niet alleen omdat daartegen ook bezwaren bestaan maar ook omdat het tijdstip daarvoor thans volkomen ongeschikt zou zijn nu vrijwel de gehele bankwereld zich ach ter de premielening van de gemeente Amsterdam heeft gesteld en ook het Rijk met een dergelijke lening aan de markt komt. Evenmin willen B. en W. volgen het systeem om degenen, die voor een bepaald bedrag op een lening inschrij ven. het recht te geven een gegadigde voor een woning aan te wijzen, omdat op deze wijze niet urgente gevallen voor rang zouden kunnen krijgen. Tenslotte is het college tot de over tuiging gekomen, dat het voor Haarlem het meest geëigend is om eenzelfde wérkwijze te volgen als thans in Leeuwarden geschiedt. Daaruit is dan ook bovenstaand voorstel ontsproten. Om deze lening te doen slagen is een zeer uitgebreide reclamecampagne in Leeuwarden opgezet om op alle denk- De 21-jarige matroos van de Koop vaardij J. E. K. uit Haarlem werd van nacht om half twee in de Spaarnwouder- straat door de politie aangehouden, om dat hij tezamen met zijn broer, de 28- jarige los werkman H. Keen aard appelhandelaar mishandeld zou hebben. Zij hadden met deze laatste ruzie ge kregen in een automatiek aan de Ane- gang en er was een vechtpartij ontstaan, waarbij de aardappelhandelaar een vleeswond boven de ogen kreeg en een bloeduitstorting aan beide ogen. De matroos en de los werkman zijn ingeslo ten. Op de begroting van dit jaar zijn geen gelden uitgetrokken voor het verstrek ken van melk op de scholen voor ge woon en voorbereidend lager onderwijs. Aangezien B. en W. van het nut van deze verstrekking ook uit sociaal-paeda- gogisch oogpunt overtuigd zijn, willen zij een bedrag van f 1000 beschikbaar stellen om het tekort van het betrokken comité weg te werken. In een uitvoerige toelichting wordt medegedeeld, dat de verstrekking tegen de zomervacantie werd stopgezet. De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst heeft op verzoek van B. en W. geadvi seerd de verstrekking te doen hervatten, omdat het melkdrinken een gunstige in vloed op de gezondheidstoestand en het leervermogen van de kinderen heeft. Bij de stopzetting namen nog 32 van de 40 openbare en slechts 7 van de 71 bijzon dere scholen deel. Het wekelijkse ge bruik bedroeg 4500 liter. Wordt de basis van voor de vacantie hervat, dan zal het nadelig saldo ongeveer f 6000 per jaar bedragen. Teneinde de voortzetting van dp werkzaamheden in het jeugdhuis te Spaarndam mogelijk te maken stellen B. en W. voor dit jaar een aanvullend subsidie te verlenen van f 500. Particu lieren zullen het restant van het tekort, zijnde f 1000, moeten aanvullen. Voor het plaatsen van een centrale verwarmingsketel ten behoeve van de verwarming van de percelen aan het Nassau plein 1 en 3 vragen B. en W. een crediet van f 4500. Advertentie laat zich niet beperken in het kiezen van een stadhuisfotograaf. Het neemt bijtijds maatregelen en maakt VOOR HET IN ONDER TROUW GAAT een afspraak met de fotograaf HUNNER KEUZE. Daarna levert het, de aan hen uitge reikte kaart, OP DE DAG VAN ONDERTROUW bij de ambtenaar in. Onderstaande specialisten verstrek ken gaarne inlichtingen. Ned. Fotogr. Patr. Ver. afd. Haarlem, Sectie Reportagefotografen: Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen. tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, Spaarnwouderstraat 21, tel. 15551 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6, tel. 22303 Foto ..RIEJO", Rijksstraatweg 161, tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr.w. 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823. GEHUWD: E. Kaemmerer en F. G. J- Out H. D.Vooren en J. A. van Gelder. GEBOREN: H. M. KassingHartman, z. S. C. ReedijkSchuurhof, z. A. G JonkerHooft, z. P. van der Molen van Teuiingen. z. M. Verburgvan Es, z. M. J. HerberRosenberg, z. A. M.HoekstraDijkstra, z. P. Meen- derinckPeper, d. IJ. C. de Graaff— Witteveen, d. G. de BoerHoge- veen, d. OVERLEDEN: J. J. Nuijens, 41 j., Maerten van Heemskerkstraat F. Bak, 87 j.„ H. J. Koenenstraat J. C. van der Zoo de JongTjassens Keiser, 87 j., Oranjeplein H. J. Driesen, 82 j., Maerten van Heemskerkstraat. bare manieren de burgerzin te stimule ren. Het laat zich aanzien, dat deze op zet belangrijke resultaten zal opleveren. Het komt B. en W. voor, dat, mits goed voorbereid, op dit tijdstip alleen op deze wijze een 4 pCt. woningbouw-lening kans van slagen biedt. De gehele Haar lemse burgerij wordt dan in de gelegen heid gesteld om naar vermogen de ellen de, waarin eigen stadgenoten verkeren, te helpen lenigen. Ter herdenking van het vijftigjarig bestaan houdt de vereniging „Haer lem" Zaterdag 3 November om kwart voor drie in een der zalen van restau rant Brinkmann een buitengewone al gemene vergadering. Op deze bijeen komst zal een feestrede worden uitge sproken. Na afloop bestaat er gelegen heid het bestuur geluk te wensen. Wethouder A. J. M. Angenent houdt niet Donderdag maar Vrijdag zijn spreekuur BIOSCOPEN: Rembrandt: De hertogin van Idaho, 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Pinky. 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur Luxor: God heeft de mensen nodig, 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Superman, 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: De man die mij gegeven werd, 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Het land der reuzen, 18 j., 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 29 October Stadsschouwburg: :Comedia met Kinde ren zijn kinderen", 8 uur. Dinsdag 30 October Stadsschouwburg:. :Comedia met .Anna Lucasta". 8 uur. In de werkplaats van een woningin- richtingbedrijf aan de Kx'uidbergerweg was 's morgens vroeg een potkacheltje aangemaakt met hout en daarna bijge vuld met kolen. Na ongeveer een uur is de kachel gaan ploffen, waardoor, hoe wel de onderste schuif gesloten was, het vuur naar buiten kwam en een hoe veelheid kapok, die vlak bij de kachel lag, omdat een stoffeerder daarmee aan het werk was, vlam vatte. De stoffeer der slaagde er in, met toegeschoten bu ren het vuur te blussen voordat de brandweer arriveerde. De schade be draagt ongeveer f 75. Advertentie In het Teylers Museum had de Ge luidstichting, gedomiliceerd te Delft, een discussiedag georganiseerd met als on derwerp „Muziek en dienende Weten schap". Dat die dag plaats vond in dit Haarlems Museum, was het gevolg van het aldaar aanwezig zijnde orgel in de oude stemming. Behalve een lezing met demonstratie over „Moderne toestellen voor de stem toon en hun gebruik" en een „Demon- tratie van reproductie met magnetisch lint" beide door dr. ir. J. Geluk van de Ned. Radio Unie, sprak Jan van Dijk, leraar Rotterdams Conservatorium, over „Mogelijkheden bij het comperen van evenredige stemmingen, bijzonder in die van het Museum-orgel". In verband met genoemde wijze van componeren speelde Paul Chr. van Wes tering enige nummers op het 31-toons orgel, die wij reeds enkele weken ge leden bespraken. Opnieuw kon men con stateren, dat muziek van Sweelinck. dus uit de tijd vóór Bach, vanzelfsprekend het meest voldoet, volstrekt niet onge woon, doch juist natuurlijk klinkt, de he dendaagse, speciaal voor dit orgel ge schreven muziek door aanwending van de nieuwe middelen (o.a. modulatie) nog een weinig vreemd aandoet. Zoals gewoonlijk lichtte prof. dr. A. D. Fokker de samenstelling van de to nen toe volgens de berekening van Christiaan Huygens ditmaal echter vooraf gegaan door een helder betoog over de problemen van de evenredige stemming of wel gelijkzwevende tempe ratuur o.a.: A. de klassieke grote terts-toonladder volgens Zarlino, 16de eeuw. De tonen zijn vervat in de grote drieklanken, ge bouwd op 1ste. 4de en 5de trap. B. de middentoon-stemming. De 2de toon ligt tussen 1ste en de 3de toon pre cies in het midden, dus niet volgens de oude stemming. De quinten moeten „naar binnen zweven", kleiner worden. C. Ter vermijding van die licht onzui vere quinten ging men de grote terts- afstanden wijzigen. Een betere oplossing was de indeling van het octaaf in 31 to nen voigens Huygens. Verder gaf prof. dr. Fokker een be schouwing over het door ons reeds be schreven stemmen door middel van een electrische toongenerator, met behulp van een oscillograaf. Mede over de no tatie met enkele en dubbele kruisen en mollen deze tekens duiden op ver hoging of verlaging van de toon met een kleine halve toon de halve, hele, an derhalve en dubbele kruisen en mollen. Inzake notenbalken wordt terloops de vraag opgeworpen, of men wellicht tot de keuze van een andere soort, voor het aantal tonen beter geschikte notenbalk zou kunnen worden gebracht. Wat toon- geslachten betrelt: de spreker liet ons kennis maken met het stelsel-Culer. Vol gens Culer moeten de toonschalen sa menhangende gehelen zijn. Zo behoren zelfs de Zigeunertoonladder en die der hele tonen tot één soort: het „genus chromaticum"! De mechanische middelen: stemfluit en -vork voldoen niet. ze zijn te afhan kelijk van de temperatuur, alsmede van het harde of zachte aanblazen van de fluit, de vervloeiing van de klank bij de vork. Om steeds één bepaalde toon hoogte te verkrijgen, dit vooral ter wil le van dezelfde toonkleur, zijn nieuwe electrische toestellen ontworpen, die geen oi weinig invloed van temperatuur ondergaan en waarop men beter kan af stemmen, zie 4. Een dusdanig toestel is al bij de Radio- Urne in gebruik. Bij het componeien werd gewezen op de geheel andere schrijftechniek. Alles dient meer overwogen, berekend te zijn. Eerst daarna komt volgens de spreker de inspiratie. Als voorbeeld weid ge geven: de gelijkzwevende temperatuur beïnvloedde Bach bij het schrijven van zijn Prelude's en Fuga's in alle toon soorten. Deze bewering lokte bij de dis cussie nogal bestrijding uit. Enige op een magnetisch lint vastge legde composities werden ten gehore ge bracht. Bij die voor orgel en strijkinstru- menten of hobo's was nogal enig ver schil in stemming te bespeui'en. Dit wijst op een niet geheel in zich opnemen van de oude stemming door de strijkers en blazers. Op het jongste concei-t pasten de vocalisten (Begijnhofkoor onder Paul Westering) zich beter aan! Het wijst echter ook op de niet oude stemming van de hobo's alsmede wellicht op de niet zuivere quintenstemming van de strijkers (Zie bijvoegsel). Op het mag netisch lint wordt de toonhoogte bepaald door de constante snelheid en de af standen tussen de magnetische polen. Een zeer leerzame Discussie-dag, maar met te veel, moeilijk te verwerken stof. Er was grote belangstelling uit geheel Nederland! OL. KOOP. Bij de discussie werd als bestrijding van het invoeren van de oude stemming o.a. aangevoerd, dat een Toccata van Bach in die stemming niet zou klinken. Wanneer Bach dat werk absoluut in de evenredige stemming heeft gedacht, is deze bewering juist. Er zijn echter ook werken uit Bacn's eerste tijd, die op de oude stemming zijn berekend. En nu de vx-aag: als gedurende Bach's leven de gelijkzwevende temperatuur niet was „uitgevonden", maar wel het thans door prof. Fokker ingedeelde kla vier, zou Bach dan niet in oude stem ming maar dan in alle toonsoorten en onderlinge verbinding daax'van, hebben gecomponeerd? Hij wilde toch, gezien het door hem niet of weinig moduleren, zo absoluut zuiver mogelijk spelen en laten spelen! Advertentie HAARLEM Dinsdag-s- en Vrijdagsavonds na afspraak Zaterdagmiddag heerste te Zandvoort n oorlogstoestand. Ter hoogte van de halte waterleiding nabij de Zandvoortse laan had een vijandelijke mogendheid para chutisten neergelaten met de opdracht naar Zandvoort op te rukken en daar het raadhuis en andere vitale gebouwen te bezetten. De vijanden hadden zich verzekerd van de hulp van ruim 25 sa boteurs om onrust te verwekken en actieve sabotagedaden te verrichten. Zandvoort werd verdedigd door troepen van de Nationale Reserve, terwijl de gemeentepolitie en de reservepolitie tot taak hadden het gemeentehuis te bewa ken, patrouillediensten te verrichten en de saboteurs op te sporen. Terwijl de strijdende troepen zich langzaam in de richting van het dorp bewogen, kwamen de saboteurs daar reeds in actie. Een vrouwelijke saboteur probeerde met een kinderwagen de gas houder te naderen, maar werd ondanks de vreedzame camouflage door.de poli tie gesnapt. Op het Raadhuisplein ont brandden tah'ijke rookbommen en ont ploften dondex-slag-projectielen. De politie hield opruiming' onder de sabo teurs, waarvan zij er twintig kon arresteren. Toen de aanvallende troepen tot het raadhuis waren genaderd, werd de oefe ning beëindigd. Een aantal „gewonden" was door plaatselijke transportcolonnes van het Rode Kruis naar het noodhospi taal aan de Poststraat gebracht en daar verbonden. Het begon al te schemeren, toen de oefening werd besloten met een keurig défilé van de deelnemers: ruim honderd leden van de Nationale Reserve (oefen verbonden Zandvoort, Beverwijk. Vei- sen, Haarlem en Amsterdam), de sabo- teui'S, 25 man reserve-gemeentepolitxe Zandvoort en de transportcolonne van bet Rode Ki'uis. De Zandvoortse mu ziekkapel bracht pittige marsmuziek ten gehore. Het défilé werd afgenomen door bur- Advertentie amster'damskva,\rt20 tfx. 11053 Het wedstrijdseizoen van de Haar lemse Luchtvaartclub is Zondag beslo ten met een interne dubbelwedstrijd. De wedstrijd bestond uit de strijd om de z.g- Keienbeker" (alleeix voor vlie gers met modelzweefvliegtuigen van eigen ontwerp, welke niet ouder mogen zijn dan 1 jaar) en de vierde en laatste wedstrijd om het clubkampioenschap) uitsluitend voor modelzweefvliegtuigen in de „Nordic'-klasse). De proefstaxts vóór de wedstrijd de den een spanneixde strijd verwachten. Deze verwachting werd volkomen door de feiten bevestigd. De vliegei'S in de kopgi'oep gaven elkaar maar zeer wei nig toe en ieder ogenblik lag een an-' dere favoriet met slechts enkele secon den voorsprong aan de kop. De uitslag van de Keienbekerwed strijd was als volgt: 1. H. Kolderie, 265,8 sec.: 2. R.. Land, 265, 1 sec.;" 3. A- Aarts, 252.8'séc.; 4- Rüd Das, 237,3 sec. De einduitslag van het clubkam pioenschap (dus het eindi-esultaat van vier wedstrijden) luidt: 1. A. Aai-ts, 11 strafpunten; 2. Rud Das, 12 pnt.; 3. W- Weggelaar, 16 pnt.; 4. C. Nierse, 19 pnt. gemeester Van Fenema in gezelschap van overste H. W. Lenderink, comman dant van de Nationale Resei-ve, de heer H G. Smit, secretaris vaxx de provinciale commissie van S.W.G., wethouder Slag veld, de korpschef van politie, kapitein Offer-mans van de Rijkspolitie, en qe leden van de plaatselijke commissie van S.W.G. Burgemeester Van Fenema sprak de deelnemers toe en bracht hen ook de saboteurs en de „saboleuse" hulde voor hetgeen zij tijdens deze goed geslaagde oefening hebben gepresteerd. Spreker hoopte, dat deze bescheiden opgezette oefening een goede propaganda vooi S.W.G. zal zijn en er toe zal leiden, dat bij de komende wervingsactie de gele deren van de Zandvoortse afdeling der Nationale Reserve zullen worden ver sterkt. Met het „Wilhelmus" werd de plechtigheid besloten. Plet eerste gedeelte van de winter zwemcompetitie kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond is in Stoop's bad door HVGB geoi-gani- seerd. Ria Nelissen, DWT, won op keu rige wijze de 50 meter rugslag voor meisjes in 39.8 sec.; M. van Lelyveld., HVGB. en C- Holm, Haarlem, moesten ieder met 41,1 sec., de tweede en derde plaats delen. Geheel 'zonder sti-ijd zege vierde de HPC-er J. Bouman in de wedstrijd 50 meter schoolslag voor jon gens, hij legde vlindei-slag zwemmende de afstand af in 37 sec. L. Alofsen HVGB. deed er 0,6 sec. langer over en dan volgde D. Smit, HVGB, met 40 sec. In de wedstrijd 100 meter vrije slag voor dames moest Ell.v Holsken, Haar lem, de eer aan Margot Marsman. HVGB, laten, die met 1 min. 13,4 sec. als eerste aantikte, Elly Holsken volg de met 1 min. 15 sec. en dan Coky So- mers, DWT, met 1 min. 18.1 sec. Fred Pieters, DWR, was een klasse apart in de wedstrijd 50 meter rugslag heren nieuwelingen, zijn tijd was 33,3 sec., tweede werd W. van Wamel, Haarlem, 37 sec., derde C. v. d. Weele, HVGB, 38 sec. Veertien estafetteploegen ver schenen aan de start voor de 3 X 50 meter wisselslag dames en de uitslag is Haarlem 1 min. 56,3 sec.; DWT 1 min. 59 sec. en HVGB 1 min. 59,7 sec. De 100 meter vrije slag heren nieuwelin gen werd gewonnen door J. Bouman, HP.C, in 1 min. 6.6 sec-, J. Felix. HVGB, 1 min. 10.7 sec. Er waren 3 candidaten voor de derde plaats met 1 min. 11,3 sec. namelijk: J. de Haas. HVGB. A- de Vries, HPC, en T. van Rijswijk. HVGB De stand van de puntentelling is: Dames: DWT 358,7 punten; Haarlem 362.7 punten; HVGB 365.4 pnt.; HPC 393.1 pnt. en DWR 401.8 pnt. Meisjes: HVGB 132.2 nunten, DWT 133.3 pnt.; Haarlem 136,9 pnt; DWR 138.3 pnt. en HPC 150 nunten. Heren nieuwelingen: HVGB 329.7 pnt.; Haarlem 338,7 pnt.; DWT 346.2 pnt; HPC 360 pnt. en DWR 360.7 nunten. Jongens; HPC 120.2 pnt.: HVGB 122.4 pnt.; DWT 131.1 pnt: Haarlem 145,1 pnt. én DWR 145,3 pnt. Dinsdag 30 October: Hoog water:. 3.10 u. en 15.25 u. Laag water: 11.13 u. en 23.29 u. Maanstand: nieuwe maan 14.54 u. Het Haarlemse publiek heeft Zater dagavond in de Stadsschouwburg een grootse hulde bereid aan de actrice Magda Janssens, die haar vijftig-jarig toneeljubileum viert en bij de toneel groep Comedia de hoofdrol speelt in „Kinderen zijn kinderen" een spel van de Italiaanse schrijver Eduardo di Fi- lippo. Reeds bij haar verschijnen op het toneel werd haar een langdurige ovatie gebracht, maar na de voorstel ling, toen zij temidden van een huldi gingscomité en haar medespelers in het volle licht stond, kwam aan het applaus schier geen einde. De wethouder voor kunstzaken, de heer D. Geluk, bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over en noemde mevrouw Janssen een van on ze grootste Nederlandse toneelspeel sters, Belgische van afkomst, maar Ne derlandse in meer dan één opzicht. In de zaal zijn talloze oudex-e toneellief hebbers aanwezig, zei de wethouder, oudexen, die met de jongeren U dank baar zijn voor de vele momenten van ontroering, vreugde en levensblijheid. Spr. deelde mede, dat een bedi'ag zal worden overgemaakt aan de Federatie van Kinderbescherming, een bestem ming die de jubilaresse zelf voor haar feestgeschenk aanwees. Deze geste doet U uit dankbaarheid voor de ontvangst, die het Nederlandse volk U bereid heeft en voor de wijze waarop U in onze gemeenschap werd opgenomen, maar volgens ons, besloot de wethou der, dankt U ons volk bijna dagelijks door Uw spel. Een grote krans liet spr. namens het gemeentebestuur aandra gen, waarbij hij de hoop uitsprak, dat mevrouw Janssens nog veel in Haarlem zou komen. Zoals altijd bij toneeljubi- lea spitste ieder de oren om naar de feestrede van de veteraan J. B. Schxiil te luisteren. Hij schetste mevrouw Janssens als Fientje Beulemans, in welke hoedanigheid zij in haar prille jeugd met de Vlamingen optrad- De dames noemden haar een snoes, de he ren 'n schat om te knuffelen. Dat frisse, pittige en kerngezonde in haar spel van toen heeft zij altijd gehandhaafd. Spr. noemde het een vx-eugde John Gobau, die het zélfde warmbloedige tempera ment bezit, in het jubileumstuk naast haar te hebben zien optreden. Twaalf jaar werkte mevrouw Janssens bij Royaards met prachtige kansen o.a- in „De duivel in de vrouw" en Beatrijs. Gok herinnerde spr. aan haar rol in „De getemde feeks" met Saalborn. Een vurig applaus oogstte spr. met zijn opmerking, dat in één opzicht het toneel vroeger meer reden tot tevre denheid gaf: in het spreken. De oudere artisten weten wat spreken is, zij lan ceren het woord en gerieven het pu bliek. Namens het jubileumcomité bood spr. bloemen aan. Hetzelfde deed dr. Tjebbo Franken, naméns de Sociëteit Teisterbant, en de praeses van het Haerlems Studenten Gildt. De dii'ecteur van de Stadsschouwbxirg, de heer Her man Deinüm. wees 'op de hartelijke verhouding en noemde de feestelinge een lieve vrouw, eenvoudig en met waai-dering voor ieders standpunt „Ik sta hier als een kind tegenover U", verklaarde mevrouw Janssens in haar dankwoord, „de hartelijke hul diging heeft me bijzonder getroffen en opnieuw bewezen, dat Haarlem een stad is, waar men het toneel lief heeft- Ik heb maar een klein hart, doch als het heel groot was, zou het helemaal voor U zijn". Speciaal richt te spr. zich tot de jongeren. Haar lem is een der weinige steden, zo spi-ak zij, waar boven in de schouw burg altijd studenten zitten. Dat geeft hoop voor de toekomst. Kom veel, besloot de actrice, laat ons niet in de steek, wij hebben U nodig, wij kun nen zonder belangstelling niet leven. In de foyer maakten velen van de gelegenheid gebruik om mevrouw Jans sens de hand te drukken en met be wonderenswaardige vitaliteit wist zij met ieder een geanimeerd gesprek te voeren. Kinderen zijn kinderen" is een stuk met een lach en een traan; het schenkt talrijke mogelijkheden voor het geven van sterk spel en helt over naar de ouderwetse draak, die echter alleen zijn kop maar laat zien. Het draait om de vrouw met een verleden, die na vijf en twintig jaar samenleven met een rijke Napolitaan alléén dreigt achter te blij ven, omdat de man een jongere vrouw heeft ontmoet. Zij heeft dx'ie zoons, waarvoor zij buiten medeweten van de man alles heeft over gehad en die daar door flinke mensen in de maatschappij Voor de eex-ste klasse heren werd Zaterdagavond in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd DWR IHPC I Niettegenstaande de Heemstedenaren sneller waren werd hun slechts door de DWR-achterhoede eenmaal gelegenheid gelaten een doelpunt te fabriceren en het was Tjebbes die HPC de leiding be- zoi'gde. Kort hierna had Jan Kollerie succes en bracht de stand in evenwicht. Gelijk met het maken van dit doelpunt klonk een fluitsignaal, afgevuurd door een der toeschouwers hetgeen enige verwarring veroorzaakte. De scheids rechter kende echter het doelpunt toe, waartegen door HPC een protest werd ingediend. De rust ging in met 1I en dit werd ook de eindstand. De verdere uitslagen zijn; tweede klasse dames: HVGB 3—HVGB 4 4—4; DWR 2-DWT 2 05. Tweede klasse heren: Haarlem 4DWR 2 05; Haarlem 3—HVGB 3 1—1; HVGB 4—HPC 3 1—3. Derde klasse heren: HPC 4HPC 5 13. In het Sportfondseixbad woi'den Dins dagavond gespeeld: eerste klasse dames: HaarlemDWT. Tweede klasse dames: DWT 3—DWT 4. Voor Zaterdagavond zijn geen water- polowedsti-ijden vastgesteld daar dan in het Sportfondsenbad een zwemfeest wordt gehouden. Advertentie .Tante Pos", ai jaren bezig ons te leren Om volledig, met straatnaam te adresseren, ts met „BOOTZ-Amster- dam" reeds content. Die naam is alom bekend, Want ook zij weet de TIP te waarderen. Inz. Hr. C. P. te Rijswijk ontv. 1 fl. TIP A-klas: SEGADO I 08, CentrumXRI 62, KR IIOosten 80, TelescoopZand voort 44. B-klas CentrumZandvoort 62, Kam pervestDWO I 80, DWO IITelescoop 6—2, SEG—KR 4—4. C-klas: SEG—ADO I 2—6, ADO II—BW 62, CentrumH. West I 26, H. West II Oosten 62. D-klas: BW I—ADO 2—6, Oosten—BW II 2—6, DWO I—SEG 4—4, Telescoop— DWO III 8—0. E-klas: ADO IKampervest 80, BW ADO II 62, ZandvoortCentrum 26, KR H. West 0—8. 95 zijn geworden. Na veel tragiek volgt een happy end: de mensen, die een kwart eeuw bij elkander wax-en, huwen voor God en wet en de Napolitaan er kent de drie zoons, niet wetende welke de zijne is. Ge begrijpt het al, Magda Janssens speelde de vrouw Philomena Marturano. Alle snaren der menselijk heid bespeelde zij met een virtuositeit, welke het oudere toneelgeslacht ken- mex'kt. De verdienste is echter, dat het theatrale, het louter op effect bereken de, het dwingen tot lachen en huilen, zodanig werd teruggedrongen, dat het menselijke tegelijk het natuurlijke bleef. Hetzelfde moet van John Gobau gezegd worden (de Napolitaan). De mogelijkheden waren voor het grijpen om het pathos hogeschool te laten rij den en het larmoyante troef te maken. De Italiaan Eduarde di Filippo schx-eef dit spel in 1946 en de regisseur Ettore Cella deelt in het programma mede, dat de elementen van zijn dramaturgie geba seerd zijn op de traditie van het Italiaan se realistische theater. Een enkele maal kunnen we daar vx-ede mee hebben, laat het daarom blijven bij de dank- baax-heid jegens de acteur, dat hij „Co- media" en haar jubilaresse dit pu- blieksstuk schonk. Van de bijrollen vex-dienen vermel ding Caroline van Dommelen (een oude huisgenote) voor haar voortreffelijke articulatie en Bep Dekker (een dienst meisje) voor haar pittig en beweeglijk spel. En laat ik nu John Soer eens niet vergeten. Het kleine rolletje van een advocaat wist hij precies in dit milieu te typeren- „Comedia" zal ongetwijfeld lang te paard zitten met dit theater- goudstuk. v. W. 55 In hotel Jagersrust te Ottei'lo is de ze vende Hooge Veluwedag gehouden. Ir. J. H. van Tuil, directeur van het nationale park, deelde mede, dat het bezoek in het recox-djaar 1949 (254.000) in 1951 werd gebroken, want tot medio October was het aantal bezoekers, dat de hekken pas seerde. reeds gestegen tot 258.000. Ook werd voor het eex-st, sedert het bestaan van de Stichting eerf aantal van 3000 do nateurs genoteerd (1 October 3181). De heer H. M. M. Jeekel, lid van de raad van bestuur van het Nationale Park, deed vervolgens enkele medede lingen inzake de uitbreiding van het vliegveld Deelen. De Hooge Veluwe zal aan de Oostzijde een gebied van pl.m. 40 hectaren moeten afstaan voor verlen ging der startbanen. De rolbanen, die binnen het park liggen, moeten intact gelaten worden. Alleen tijdens manoeu vres zullen de af te stane gronden voor het nieuwe doel gebruikt worden. Tegen de plannen werd door het bestuur stel ling genomen, maar een ingediend re quest werd afgewezen. Wel was er ruim te voor overleg. Hieraan is te danken, dat van militaire zijde enkele tegemoet- Op Zondag 4 November hoopt Broe der Aloysix(s (in de wereld A. Couen- berg) de dag te herdenken waarop hij voor een kwart eeuw geprofest werd als Broeder van de Congx-egatie St. Jan Baptist de la Salie. Broeder Aloysius is de eerste Heemstedenaar die tot deze zo bekende onderwijscongregatie is toege treden, hoewel hij zelf geer. onderwijzer is. Hij is te Heemstede in het Broeder huis aan de Camplaan vele jaren als keukenbroeder werkzaam geweèSt en genoot ook daarbuiten een zeer .grote bekendheid, ook al omdat hij als gebo ren Heemstedenaar vele mensen kent. Hij heeft zich tot 1946 te Heemstede op alleszins loffelijke wijze gekweten van zijn taak. de lichamelijke verzox-ging van zijn confi-aters, en is thans als zoda nig werkzaam te Roermond, waar hij op dezelfde weg verder gaat. Het spreekt vanzelf dat dit jubileum niet onopgemei-kt voorbij zal gaan en daarom zal het Zondag a.s. te Heemste de worden gevierd. De dag begint met een plechtige H. Mis in de kapel van het Broederhuis aan de Herenweg, wel ke zal worden opgedragen door Pater J. Couenberg van de Afrikaanse Missiën, een broer van de jubilaris. Daarna wordt een feestelijk ontbijt aangericht, waarbij het natuurlijk niet aan toe spraken e.d. zal ontbreken. Des_ middags van 23 uur recipieert de jubilaris ten huize van zijn moede:'. Stuyvesantplein 22 zw. te Haarlem en het kan niet an ders of vele xnweners van Heemstede die aan Broeder Aloysius de prettigste herinneringen hebben, zullen naar Haar lem trekken om de jubilaris hun ge lukwensen aan te bieden. Vrijdagavond hield de nieuwe alge mene winkeliersvereniging de juiste naam is er nog niet een buitengewo ne vergadering, waarvoor een zeer gro te belangstelling bleek te bestaan. De ze vond wel zijn oorzaak in de uiteen zetting, die de heer H. C. Vermeulen, een oer directeuren van de >?Fiora iV", welke in 1953 gehouden zal worden, kwam geven omtrent de mogelijkheden voor het Heemsteedse zakenleven zich yerc^enstelijk te maken. Na het kort inleidend woord van de voorzitter gaf de heer Vermeulen in een lange toespraak een verklaring van de te volgen gedragslijn en stelde daarbij vast, dat alle geruchten en praatjes die er in omloop waren omtrent het ver pachten van stands op de winkelgalerij en industriestands, uit de lucht waren gegrepen.. Kort samengevat kwam het hierop neer dat voor de winkelgalerij de huur f125 per vierkante meter ié en dat elke stand dus f 1500 moet opbren gen, omdat de uniforme grootte 14 vier kante meter bedraagt. Uit de talrijke mededelingen, die de heer Vermeulen deed en waarvan zeer vele reeds gepubliceerd zijn, stippen we nog aan dat het in de bedoeling ligt, op de Herenweg tegenover de ingang van Groenendaal een luchtbrug te bou wen, waarvan de voetgangers gebruik dienen te maken om de tentoonstelling te bereiken, dit met het oog op het snel verkeer langs deze weg, dat niet ge hinderd mag worden. De heer Vermeulen kreeg na afloop van zijn toespraak niet minder dan 31 vragen te beantwoorden, waarmede heel wat tijd gemoeid ging, zodat de rest van de agenda in de verdrukking kwam. Er werd besloten een gezamen lijk St. Nicolaasfeest voor de kinderen te organiseren onder bepaalde voor waarden en de vergadering werd tegen 12 uur besloten met een vinnig debat tussen de pachter van het Verversings huis in „Groenendaal" en de voorzit ter, de heer O. A. Brink inzake een ver- meende achteruitzetting door eerstge noemde van de Heemsteedse midden stand. Uit mededelingen van aanwezige leveranciers kon men opmaken, dat een en ander een rechtzetting behoeft. komingen inzake aan te leggen werken werden gedaan. Naar aanleiding van deze mededelin gen ontspon zich een levendige gedach- tenwisseling, waaruit de ongerustheid bleek, die zowel bij de leden der vereni ging als bij het bestuur leeft omtrent deze gang van zaken. Er werd gesproken over „een aanslag" op het nationale na tuurbezit van tien millioen Nederlan ders; anderen wilden protesteren bij de volksvertegenwoordiging, maar enkele leden wax-en van mening, dat door over leg méér te bereiken is dan door een starre houding. De minister van Onderwijs, Kxmsten en Wetenschappen heeft aan hoofden der inrichtingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs medegedeeld, dat de Vereniging tot Bescherming van Dieren in ruimere mate dan tot dusver de dierenbeschex-ming op genoemde scholen wil propageren. De minister heeft hieraan toegevoegd, dat hij het goed oordeelt, dat de dierenbescher ming de aandacht heeft van de school jeugd. De Oostenrijkse minister van Onder wijs, dr. Felix Hurdes, heeft meege deeld, dat de tentoonstelling van Ween se kunstschatten, die door 4.000.000 men sen bewondei-d werd en thans te Bos ton wordt gehouden, in 1952 naar Oos tenrijk terug zal keren. In het voorjaar van het volgend jaar zal de tentoon stelling nog in Oslo te zien zijn. Via Innsbi-ück keert zij dan. naar Wenen te rug. Advertentie tegen VERLAAGDE PRIJZEN WOLLEN GEORGETTE 130 cm. br., mod. kleuren, van 11.95 thans 8.97 p. mtr. WOLLEN RUITSTOF 130 cm. breed, 100% wol. van 13.90 thans 11.97 p. mtr. 70% wol, van 8.95 thans 7.45 p. meter CREPE CAID de betere Japonstof, 130 cm. br., in 12 kleuren, van 12.45 thans 10.45 p. m. WOLLEN JERSEY 130 cm. br., mod. kleuren, van 16.95 thans 13.45 P- mtr. WOLLEN JAPONSTOF 130 cm. breed, bijzonder koopje van 7.95 thans 5.97 p. meter zware kwaliteit, van 9.75 thans 7.95 p, meter Verder 1001 extra aanbiedingen. TEXTIELHUIS Tel. 10748 Donderd. l Nov. GESLOTEN (Niet-officiële koersen) 3 <4 Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mii. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Vorig Opening slot 29/10 84 84 n 85 gl 85'/4 87 143% 165% 105% 122 161% 151 230-% 2273-4 222gb 173% 172'-4 172% 300% 301 102% 100 104% 132% 144% 144 110% 02% 86% 27/10 26/10 Anaconda Copper 46% 47% Bethlehem Steel 51% 52% Chrysler Corp. 69% 70% General Electric 54 55 General Motors 49 50 Hudson Motors 13% 13! '4 Kennecott Copper 81% 83« Montgomery Ward 68% 6im North American Co 18 17 "i Radio Corp. 21% 22',i Repuolic Steel 41% 43-6 Shell Oil 64% 66I2 Southern Pacific 59% Southern Railway 49 50-' 2 Tidewater 39% 40'2 U.S. Steel 41 42)4 Advertentie BREEMEN*(? O O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2