Rheuma en influenza belangrijkste schadeposten in arbeidsproces Toekomstige juristen bijeen ■Mi I MUSEUM AMSTELKRING s OFFICIEEL HEROPEND Twente candidaat voor tweede T.H. D.D. iflMota Staatsvissershavepbedrijf gaat in stijgende lijn Toekomst voor landbouw door militaire factoren onzeker Onderscheiding van dr. Van Breemen Belangrijk voor bedrijfsleven het Noord-Oosten Bekend mensen redder overleden Een heilige zolder WEK DE GAL IN UW LEVER GP i Jaarrapport voedselorganisatie MAANDAG 29 OCTOBER 1951 PAGINA 3 VIJF EM TWINTIG JAAR RHEUMATIEKBESTRIJDING Interacademiale op Marken Invloed van de oorlog op het recht in Premier Sukiman: Rijstkwestie en veiligheid meest urgente problemen 11.000ste schip in Rotterdamse haven Stoffelijk overschot van vermiste jongen gevonden Janus Kuiper werd 95 jaar DOOR ALEXANDRA ORME Hoeveelheid afgekeurde vis aanmerkelijk groter dan in 1949 Haring aan de spits Kamerlid Peters ridder M.W.O. Benoemingen Bisdom Haarlem - Tele lijders aan Rhenmatische Pijn zitten zichzelf in de weg. En hun pijn maakt ze ook tot plaag van hun omgeving. (Van een speciale verslaggever) Ter gelegenheid van het vijf en twin tigjarig jubileum van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding is Zaterdag j.l. in het Koninklijk Instituut Voor de Tropen te Amsterdam een con gres gehouden. Aanwezig waren o.a. de minister-president dr. W. Drees. de staatssecretaris van Volksgezondheid en eielid van de vereniging, dr. P. Munten dam, die. zoals bekend, gisteren benoemd yverd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau, en dr. J. F. L. van Breemen, directeur van het bekende Instituut voor Thysische Therapie te Amsterdam, en Eveneens erelid van de vereniging. Onder de aanwezigen werden in de openingsrede door de voorzitter, dr. P L Stal, nog met name genoemd de ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. F. J. E. van Lennep, de minister van O.K.W., prof. dr. F. J. Tb. Kutten, de voorz. van de Eerste Kamer. mr. J. A Jonkman, terwijl achter de bestuursta fel nog hadden plaats genomen de bui tenlandse gasten prof. E. Yarlov uit De hemarken. voorzitter van de Ligue In ternationale contre le Rheumatisme. en ®r. O. de Bornemann, directeur van de Deense vereniging tot Rheumatiekbe strijding. In zijn toespraak herdacht de voor zitter de dezer dagen overleden dr. L. A. Veeger uit Nijmegen, voorzitter van de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis" actief lid van de vereniging, en o ij verzocht de congressisten met hem onige ogenblikken stilte in acht te ne men. Voorts werd voorlezing gedaan van oen telegram van de heer J. v. Zulfen, voorzitter van .Zonnestraal", die m de kringen van de jubilerende vereni ging geen onbekende is. De note gaie, die hierop volgde en die ook als zodanig door de aanwezigen weid gewaardeerd, werd gevormd door de eerste onder-voorzitter, die nu het woord kreeg, maar het onmiddellijk weer aan de voorzitter terug gaf. Later nam prof. Remmelts uit Leiden toch weer even het woord om dr. Munten dam en dr. Van Breemen lof toe te zwaaien. De voorzitter vervolgde zijn toe spraak met een historische terugblik op de activiteiten van de vereniging en lichtte de moeilijkheden toe waai mede men in het verleden heeft te kampen gehad. Hij memoreerde enige dingen uit de oprichtingsvergadering op 26 Oc tober 1926 en prees dr. Van Breemen als geestelijke vader van de vereniging. Prof. ölotcmaker de Bruine verklaar de indertijd zijn instemming met de oprichting, maar hij kon toen geen geldelijke steun van regeringswege toezeggen. Het doel van de vereniging, dat be staat in de bevordering van de rheu matiekbestrijding op wetenschappe lijk en organisatorisch terrein, waarhij de propliylaxe volgens spr. door be strijding in het beginstadium van de ziekte, komt als leuze treffend te voor schijn op het schutblad van het door de vereniging uitgegeven tijdschrift. Hierna ging spr. na. wat het woord rheuma eigenlijk te beduiden heeft en hij verklaarde, dat 't reeds door Hippo crates - omstreeks 400 v..Chr. - werd ge- biuikt, maar dat wij aan de Griekse be tekenis „vloed" nu eigenlijk weinig heb ben. Opvallend is wel, dat physische therapie, die ook nu nog van groot bë- j lang is voor de bestrijding van de ziek- j te, reeds vanouds bekend is. Hiervan ge tuigen de resten van warmwaterbaden in de ruïnen van Pompeji en de beken de massage-behandeling door de Romei nen reeds toegepast. De goudtherapie is sinds dc laatste de cenniën in zwang voor het chronische rheuma en nieuwe geneesmiddelen staan op het ogenblik in het centrum van de belangstelling. Vervolgens wees spr. op de grote betekenis van het Rheuma als volks ziekte en hij noemde enige getallen waaruit blijkt welk een groot verlies dat voor het arbeidsproces betekent. Het is bekend, dat 25.000 gevallen in Duitsland meer dan 100.000 arbeids weken per jaar kosten. In zijn disser tatie van 1936 verklaarde dr. Munten dam, dat rheuma na influenza voor Nederland de belangrijkste schadepost als ziekte vormt. Als wensdroom stelde spr. zich rheu- ma-sanatoria voor, die de behoefte van 2000 bedden zouden moeten gaan dek ken, terwijl er nu nog maar 200 in Ne derland zijn. Hij schetste de anti-propa- ganda, die dit zou kunnen gaan beteke nen, wanneer de patiënten menen, dut er aan hun kwaal niet voldoende aan dacht wordt besteed. Velen van hen zouden pas medische hulp gaan zoeker- als het voor hen nauwelijks meer baten kon. Hierna kreeg de minister-president het woord, die betoogde, dat de grond slag voor de bestrijding de veelvuldig heid van het voorkomen van de ziekte is. De regering stelt zich nu, m tegen stelling tot 25 jaar geleden, op het standpunt, dat de bestrijding van het rheuma zeker de steun van het Rijk ver drent, waarmee volgens de minister- president het Rijk zijn maatschappelijke plicht erkent. Vervolgens huldigde de minister-pre sident dr. Van Breemen, die sinds 1901, dat is drie jaar na zijn afstuderen, werk zaam is aan het bekende Instituut aan de Keizersgracht. Spr. memoreerde het feit. dat hij destijds als wethouder van Sociale Zaken en eerste ondervoorzitter van de jubilerende vereniging reeds zijn bescheiden aandeel tot de rhcuma-be- strijding mocht bijdragen en het was hem dan ook een groot genoegen, dat hij kon mededeien, dat het H. M. de Koningin had behaagd dr. Van Breemen te benoemen tot officier in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Vervolgens werden dc versierselen de nieuwe officier opgespeld. (Van een medewerker) Onder auspiciën van de Juridische Faculteitsvereniging der Vrije Univer siteit te Amsterdam hebben van 25 tot en met 27 October 90 studenten uit Amsterdam, Utrecht. Nijmegen, en Leiden, uit Leuven, Gent en Brussel, uit Wuppertal en Göttingen een wel zeer geslaagd congres beleefd. De leidende gedachte bij de refera ten was: „Welke invloed heeft de oor log op het recht?" Prof. Mr. P. J. Verdam toonde met rechtskundig feitenmateriaal aan: de beperking van het begrip eigendom dooi de voorbije jaren, de vermindering van bet rechtsl'ormalisme en hoe vele men sen de toch veilige banden met moraal en recht in hun leven loslieten. Prof. mr. C. W. van der Pot belichtte het staatsrecht onder invloed van de tijdsomstandigheden. Gezag en vrijheid autorité en liberté zijn de .twee polen, Waartussen het staatsrecht vorm krijgt, a'dus de hoogleraar. Met vele voorbeel- ?cn, o.a. het Politiebesluit 1945, toonde aan: het belang en de invloed van e bekende „Koninklijke Besluiten" an Londen en van ,.1945" op onze staatsrechtsvorming. Veie ervan waren i-och vóór de veranuerde omstandigheden al pasklaar en konden direct worden toegepast. Deze gemakkelijke, niet for mele Wijze van rechtsvorming heeft de functionele decentralisatie zeer bevor derd en zo aan de totstandkoming van ce P.B.O. meegewerkt. De uiteenzetting over het volkenrecht van Pröf. Dr. J. P. A. Frangois heeft ve le toekomstige juristen de noodzakelijk heid van een meer intensieve studie er van doen inzien. Het in systeem bren gen, alsmede de juiste grens trekken tussen geldende en nog te gelden rechts normen zijn samen met het in werking stellen hiervan dé moeilijkheden van het huidige volkenrecht. Uitvoerig wees de hoogleraar op de voor- cn nadelen van het verdrag en de verklaring als middel tot schepping van volkenrecht; En ook de verwachtingen omtrent de Internationa] Law Commission en haar plaats onder de Algemene Vergadering onderwierp hij aan een critiek. De Belgische en Duitse gasten noemden het originele plan van de Vrije Universiteit om juist Marken en het stoomschip „De Volharding" als omgeving voor de samenkomst te ne men een gelukkige keuze. Zulk een congres is niet alleen uiter lijk om het genot van de bootreis, maar ook innerlijk om het nut in een gezel schap van alleen juristen te zijn en el- kaars zienswijzen te bespreken alle lof waard, aldus sprekers; en de Duitse gasten voegden hieraan toe: „Wij zijn blij nu in vrijheid van geest weer in Nederland aan zulk een bijeenkomst te hebben mogen deelnemen door uw gast vrijheid". Nadat nog diverse sprekers het woord hadden gevoerd, waaronder de Deense gas?, prof. Yarlov, die in het Engels sprak, werd de cchtendbijeenkomst be s'oten met een receptie voor genodigden en een koffiemaaltijd. 's Middags sprak dr. Goslings uit Leiden over „De hedendaagse ontwik keling van de Rheumntologie". waarna een rede van dr. E. M. Bingen, de be kende rheumatoloog aan de St. Maar tenskliniek te Nijmegen, over „Het rheumavraagstuk". Het congres werd besloten met een officiële ontvangst der congressisten door het gemeentebestuur van Amster dam in het Rijksmuseum. Hoewel het Museum Amstelkring („Ons Lieve Heer op Solder") te Amsterdam al sinds 1 Juni voor de vacantiegungers open is geweest en het al door meer dan zes en een half duizend bezoekers sindsdien is bezichtigd, is het Zondag nog eens officieel door burgemeester mr. A. J. d'Ailly in tegenwoordigheid van vele Amsterdamse notabelen heropend, hetgeen gepaard ging met de opening van de eerste tentoonstelling, n.l. die betreffende het Begijnhof, dat zo nauw met het voormalige schuilkerkje verbonden is. Deze expositie van prenten, photo's, por tretten, officiële stukken altaarzilver en kostbare paramenten, is over vele knusse kamertjes verdeeld en geeft een goed overzicht van het ontstaan en de ge schiedenis alsmede de betekenis van het Begijnhof. De Stichting tot bcvordereing van het Technisch Hoger Onderwijs in de Noor delijke provincies is voornemens bjj de regering een gedocumenteerd plan te overleggen voor de vestiging van de Tweede Technische Hogeschool in Twen te. Daartoe zijn reeds besprekingen ge voerd met de onderwijs-specialisten uit de beide Kamers en er is een rapport ge. pubiiceerd. In Twente, zo wordt betoogd, kan ten dele gebruik worden gemaakt van bestaande outillage (de Hogere Tex tielschool in Enschede en bestaande werkplaatsen), hetgeen de stichtingskos- ten beneden dc tien millioen gulden zal houden. Bovendien zal de tweede T. H. in Twente de technische ontwikkeling in hogere mate kunnen versterken dan in Eindhoven, waar Philips, of in Arnhem, waar AKU en Kema reeds hoog ontwik kelde laboratoria hebben, en een derge lijke stimulans minder nodig hebben, zo wordt o.m. betoogd. Voor de Twentse textielnijverheid met haar 30.000 werk nemers is een aanzienlijke vergroting van het aantal ingenieurs voorwaarde Volgens premier Sukiman van Indo nesië zijn de rijstkwestie en de veilig heid de meest urgente aangelegenheden van het hedendaagse Indonesië. Ter op lossing van de moeilijkheden inzake de rijstvoorziening is thans een ministeri ele commissie ingesteld. Deze commissie, die onder leiding staat van de minister van Landbouw, zal de rijstpolitiek zowel op korte als op lange termijn onder de loupe nemen. De prijsopdrijving vormt een der aspecten van dit vraagstuk, waarvoor een oplossing moet worden ge vonden. Ten aanzien van de veiligheid ver klaarde de premier, dat sedert de over heid medio Augustus krachtige maatre gelen heeft genomen, verbetering valt te constateren in de situatie. Alleen in West-Java is de toestand nog erg gecom pliceerd. Op het ogenblik is de regering bezig met voorbereidingen om ook voor dit gebied een oplossing te vinden voor de moeilijkheden. Sukiman heeft onthuld, dat er „een conspiratieve beweging met steun uit het buitenland" gaande was. die aansis sen beraamde op het leven van Sukarno, Hatta, diverse ministers 'en oud-minis- ters. Deze verklaring werd gegeven in antwoord op een interpellatie over de arrestaties en razzia's die door de rege- jmg omstreeks medio Augustus van dit jaar in Djakarta, Medan en andere plaat sen zijn uitgevoerd. De gevangenen, die ïerbij betrokken waren, hebben reeds bekend. Het Sukiman totaal aantal werd door °P vijftienduizend geschat. voor grote bloei. Dat wordt in zekere zin ook aangevoerd voor de machine- en electrotechnische industrie. Gronin gen, Friesland en Drente scharen zich, zo wordt verder gezegd, volledig achter dit plan in verband met de ontwikke ling van de strovezel ten bate van de cellulose. Tenslotte zal de tweede T. H ook perspectieven openen voor de che mische industrie, die in het Noord-Ooster; gevestigd is. De Stichting heeft ook plannen voor het studieprogramma: zij wil de tweede T. H. bijzonder gericht zien op het aan vullen van de Delftse lancunes. In het bijzonder zou aandacht moeten worden besteed aan de vezeltechniek en de che mische landbouwindustrie Voor de werktuigbouw en scheikunde zullen de eerste drie studiejaren gelijk zijn aan die in Delft. Voor de electrotechnische studie betreft dit alleen de propaedeuse. dus de eerste twee studiejaren. Na hei derde studiejaar zal ook hier evenals in Delft een specificatie naar richtingen optreden. Voor de werktuigbouwkunde worden onderscheiden: a. algemene be drijfsorganisatorische richting en b. ve zelverwerking. Ook de scheikunde zal in twee richtingen uiteenvallen: a. chemi sche landbouwindustrie en b. vezeltech niek. Zij, die in de werktuigbouwkunde of in de scheikunde na het derde jaar een andere richting prefereren zullen hun studie in Delft kunnen voltooien. Omgekeerd bestaat er voor hen. die de eerste drie jaren in Delft hebben door gebracht, de mogelijkheid om aan de nieuwe T. H. zich in de richtingen vezei- techniek of chemische landbouwindustrie te specialiseren. Zaterdagmorgen arriveerde het elf duizendste schip van dit jaar in de Rot terdamse haven. Het was het Duit.se s.s. „Artus" uit Hamburg, dat met een lading hout van Kamina (Finland) kwam en ligplaats koos in de Rijnha ven- Vorig jaar arriveerde het 11.000ste schip op 11 November. Toen was het het Nederlandse passagiersschip „Al- nati", komende van Buenos-Aires. De Delftse politie heeft in de Schie, nabij de Zuidwal te Delft het stoffelijk overschot opgehaald van het vermiste zesjarige jongetje Koos van Es. Advertentie m Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. In de leeftijd van ruim 95 jaar is vanmorgen om half zeven ten huize van zijn dochter te Den Helder overleden Janus Kuiper, het laatste nog levende lid van de z.g. Blauwe Zeeridders uit de vorige eeuw De overledene, een stiefzoon van de roemruchte Dorus Rijkers, is in binnen- en buitenland be kend geworden door de redding van Enige honderden schipbreukelingen op de beruchte Haaksgronden rond Den Helder. Hij ontving daarvoor talrijke binnen- en buitenlandse reddingsme- dailles en werd benoemd tot broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De laatste jaren was hij bedlegerig gewor den. Hij wist zich nog maar zelden iets Uit zijn roemrijk verleden te herinneren DE RUSSEN VERTALING'. FRANS VAN OLDENBURG ERMKE 54 KOMEN „Neen zei hij, „iedereen moet in zijn eigen land blijven, hoe het ook is. En hij moet ook sterven in zijn eigen land. Rusland zal altijd Rusland, mijn Rus land blijven, wie het ook regeert, want geen regering kan ooit voorgoed het Karakter van een volk veranderen. Neen." Toen zweeg hij een ogenblik al vorens verder te gaan. „Hoe goed en heerlijk het leven elders ook zijn mag, je kunt enkel temidden van je eigen volk leven, thuis, waar je ter wereld kwam, waar je je eigen taal leerde. Maar jullie moeten nu naar die bossen in het zuiden gaan. Morgen moet ik op mijn hoofdkantoor wezen en daar zal ik zien te weten te komen, hoever het front in die streek is opgeschoten. Als het daar een flink stuk voorbij is, gaan jullie naar die bossen van je, want dit hier wordt een gevaarlijke streek, een heel gevaarlijke streek om te wonen." „Waarom?" vroegen we. „Waarom zal het juist hier zo gevaarlijk worden?" „Omdat de Duitsers van pJan zijn om hier in de buurt een sterke troepen macht te concentreren." „Maar we kunnen toch geen twee tot driehonderd mijl te voet afleggen? We hebben zelfs geen kar. En als we die hadden, hebben we nog zelfs geen os om er voor te spannen." „Komt in orde", zei de majoor. „Ik zal zien, wat ik voor jullie doen kan." Toen kwam Lina uit de keuken om te vertellen, dat de oppasser van de majoor op hem wachtte. Dus stond hij op. nam koel en vormelijk afscheid en verdween. Een dag als alle andere: lichte vorst, de hemel vol wolken en op de grond sneeuw, die grauw en grijs werd. Een saai landschap en een saai leven. Niet saai, omdat er niets gebeurde, maar omdat er dag na dag en week na week steeds weer hetzelfde gebeurde. Iedere dag verrichtte ieder haar deel van het huishoudelijk werk of maakte kamers in orde voor officieren, die nooit kwa men; en dan waren er de Russen, die bezig moesten worden gehouden. Ik heb nog nooit mensen gezien, die zich zo vreselijk en voortdurend verve len, ais juist, de Russen. De meesten hunner kunnen kaarten en schaken; ze kunnen ook aan één stuk slapen, als katten en honden; en toch kan niets hen van hun verveling genezen. Tot hun grootste ontspanning behoort praten j 4 7P hnnrWon droeg een rode band om de arm. Hij was nog heel jong, maar liep met be hulp van een stok. Verwarde plukken j j,,q 7P hnnrrlpn j„, au- uuip vdll ctll blUK. V cIWalQi n woonden dié R er het dorp zwart haar kwamen vanonder zijn muts men^idriellnk ÖD ons af nCh kenden' te voorschijn. Hij had de rusteloze. a1J er uren aan één kxYamen- en schichtige ogen van een dief. Hij vroeg dan ve Russen t, gepraat, de Zwijger te spreken. Zoals bleek was Een va vraem'*™1 aan de h'j de zoon van een van de comtoums- de.ur om b ,8-t.n en zei, dat ten uit het dorp, die gearresteerd en hij kok was. j de keuken weggevoerd waren, voordat de Russen rond. zag hloff k°oi me3 Kwamen. Hij kwam uit het Zuiden van de kanarie ha g e „UT UL!r bÜ het land, maar waarom hij daarheen ons plakken, at J een heel uur gegaan was en wanneer, dat wisten we over een kanarie moeten praten! niet. De Zwijger liet hem bij zich ko- Maar het werd nog e ger. Dat ongeluk- men, want de Lange Majoor nad ons kigc dier van ons^k e g edeiedag be- allemaal aangestoken met zijn verhalen zoek. Zij kwamen afzonderlijk en in over de noodzakelijkheid naar het Zui- groepen, en al die kanarievrienden wa ren het er over eens, dat we wreedaards waren om het dier niet het gezelschap van een vrouwtje te gunnen. „Waarom zoeken jullie geen wijfje voor net arme den te trekken, en de Zwijger wilde weten hoe het daar was. „Kom, Stefan", zei de Zwijger, „ver tel het ons eens". Russische bezetting of geen Russische dier?" „Hij moet het wel_ eenzaam heb- bezetting, maar de Zwijger voelde zich ben, zo helemaal alleen „Geef hem tegenover de boeren nog steed*- de al- toch gezelschap! We leerden ook van- alles over het leven en de gewoonten der kanaries, dat volkomen nieuw voor ons was. Het zal vogelkenners ongetwij feld interesseren, dat ze in de Oekraïne machtige heer en meester. Hij zou hen nooit in zijn kamer ontvangen laat staan een hand geven. Hij ging zijn gang. alsoi er in ons leven niets veranderd was en als was hij nog steeds de mees- inheems zijn. Daar vliegen ze zomer en ter van het landgoed, ook al woonde hij winter vrij rond, en niemand is daar zo niet meer in het Herenhuis en sliep hij vrij wreed om ze in kooien op te sluiten. Goeie hemel, neen! We vroegen, of ze daar dan 's winters niet dood vroren, maar dat was klaarblijkelijk met Oe- krainse kanaries niet het geval. Ik vroeg een van die kanarie-maniak ken, waarom ze allemaal naar onze ka narie kwamen kijken, als de bomen bij hun thuis vol van die dieren zaten. Het BOVEN: De burgemeester van Amster dam mr. A. J. d'Ailly, staande terzijde van het altaar, spreekt de genodigden toe bij de opening van het museum. ONDER: Eén van de talrijke prachtige stukken uit de expositie prenten, foto's, portretten en kostbare paramenten, welke het museum rijk is. Mgr. W. Nolet, pastoor van „De Pa pegaai" en Regent, heeft in de stem mige, intieme en kunstzinnige kapel Zondagmorgen een H. Mis opgedragen, waarbij het koor van de Broedersscho- len van de Vredesparochie de liturgi sche gezangen uitvoerde. In zijn preek heeft Mgr. herinnerd aan de geschiede nis van het schuilkerkje en er daarbij op gewezen dat ook in de tijden van vervolging Christus als Koning door de katholieke Amsterdammers werd ver eerd. Dit kerkje is daar getuige van geweest. Des middags was een uitgelezen ge zelschap bijeen, dat door notaris J. M. F. Everling als voorzitter van het Col lege van Regenten welkom werd ge- ci des nachts op stro. In de keukendeur staande, vertelde Stefan, wat hij wist; het zou nagenoeg onmogelijk voor ons zijn om naar het Zuiden te gaan, behalve misschien wan neer we te voet gingen, als bedelaars verkleed. Maar zelfs bedelaars werden aangehouden om loopgraven te maken of Russische munitiewagens uit de mod- antwoord was, dat ze het gezellig von- (ter te trekken of de ammunitie in een den om een dier te zien, dat zij kenden. Die Russen konden de gedachte niet verdragen, dat we iets hadden, dat ze in Rusland nooit hadden gezien. We ver namen van hen eindelijk ook de droeve waarheid, dat onze kanarie nelemaal geen mannetje maar een wijfje was en dat het uit verlangen naar een manne tje de hele dag zong. Ja. we leerden heel wat over kanaries in het algemeen en onze Mandim in het bijzonder. De kok was nauwelijks weg, of er verscheen een onwaarschijnlijk verwaar loosd dorpstype in de keukendeur. Hij andere wagen over te laden. Iedereen met een paard en wagen moest die af geven, of hij nu al rijk of arm was. Van de rijken viel er overigens niemand meer te bekennen. De Herenhuizen stonden leeg en waren ruïnes. In het Zuiden zelf was de toestand beter. Het front had zich daar vlugger verplaatst. Er was nog voedsel in overvloed en er waren minder Russen. (Wordt vervolgd). Het jaarverslag van het Staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden is een belang rijke graadmeter voor de gang van za ken in dit nationale bedrijf. Niet dat hieruit het al of niet gezond zijn van de rederijen en aanverwante bedrijven naar voren springt, maar wel blijkt hieruit de activiteit in en rond de Vis sershaven. Het is er in 1950 weer druk ker geworden, want nu kwamen 12.911 vaartuigen binnen met een bruto in houd van 2.889.829 m3 tegen 11.622 vaar tuigen met 2.417.211 m3 in 1949. In 1959 werd verkocht 57.283.173 kg vis met een opbrengst van f 22.114.077 tegen 54.969.439 kg voor f 21.139.813 in 1949. De gemid delde prijs van de Noordzeetreil- en zee- viszegenvis was 40,9 cent per kg in 1950 tegen 38.8 cent per kg in 1949. Door in- en uitgaande schepen werd in het ver slagjaar 55 maal schade toegebracht aan de havenwerken tot een totaal bedrag van f 5.081. In 1949 werd 37 maal scha de veroorzaakt tot een waarde van f 3.064. De motortractie begint de aandrijving met stoom steeds meer te overvleugelen. In 1950 kwamen 166 kolenvaartuigen met een bruto-inhoud van 55.699 m3 in de havens binnen tegen 232 met een bruto-inhoud van 68.190 m3 in 1949.- De door deze schepen aangevoerde hoeveel heid kolen bedroeg 52.931.000 kg in 1950 tegen 65.458.000 kg in 1949. Daarnaast kwamen er in 1950 nog 264 wagons met vaste brandstof in IJmuiden tegen 231 in 1949. Het aantal binnengekomen vaartuigen met gasolie en stookolie was weliswaar kleiner, maar hun lading aanmerkelijk groter. In 1950 voerden 160 schepen 25.981.900 liter aan tegen 195 schepen met 21.653.000 liter in 1949. Van 9.710 vaartuigen werd de vangst publiek verkocht. Van 1.548 vaartuigen was dit geheel of gedeeltelijk niet het geval. De niet publiek verkochte vis betrof in hoofdzaak pekelharing, afkom stig van te Katwijk thuisbehorende vis sersvaartuigen. Deze pekelharing werd in de havens van het Staatsvissersha- venbedrijf in binnenvaartuigen of op vrachtauto's overgeladen en vervoerd naar elders. In 1950 werd 4.577.002 kg treilvis en 18.411.505 kg drijfnetvis niet publiek verkocht. Door de ambtenaren van het Staatsvissershavenbedrijf, be last met de keuring van vis is in 1950 afgekeurd, 125.036 kg vis tegen 70.567 kg in 1949. Het overzicht van de aanvoer en de opbrengst, gespecificeerd naar de ver schillende vissoorten leert, dat ook nu de haring weer de belangrijkste vis soort was. Bij een aanvoer van 22.611.842 kg. met een opbrengst van ƒ5.602.113 blijft 1950 maar weinig ten achter met 21.876.905 kg. voor ƒ4.872.759. Op de tweede plaats komt de makreel met 6.2.90.463 kg. voor 1.701.948 in 1950 en 6 865.148 kg. voor 1.909.351 in 1949. Een aanmerkelijke stijging vertoont de kleine schol met 5.951.712 kg. 1.817.049) in 1950 tegen 3.570.715 kg. 1.018.645) in 1949. Hetzelfde geldt voor de wijting, die toenam van 2 368.191 kg. (ƒ787.071) tot 3.568.092 kg. (ƒ1.030.898). Een enorme toename valt nog waar te nemen bij kleine schelvis I, die steeg van 831.101 kg. (ƒ426.085) iB 1949 tot 2.485.410 kg. (ƒ1.105.186) in 1950 en de kleine tong I, die toenam van 271.142 kg (ƒ481.161) in 1949 tot 1.209.433 kg. (ƒ1.419.614) in 1950. In het afgelopen jaar werd een aan vang gemaakt met de bouw van twee scheepshellingen in de Haringhaven naar ontwerp en onder leiding van de directie Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat te Utrecht Het drij vend droogdok had het met 372 schepen in 1950 iets rustiger dan in 1949. toen 393 schepen een beurt kregen. De oor zaak hiervan is, dat verschillende sche pen voor dit dok te groot zijn en daar om naar Amsterdam moeten om te dokken. Het herstel van de aan de elec- trische kraan toegebrachte oorlogs schade kwam gereed, zodat deze in Juni J950 in bedrijf kon worden gesteld. De kraan werd in 1950 een en tachtig maal gebruikt voor het heffen van twee honderd zes en twintig lasten. Uit de exploitatie-rekening blijkt, dat voor buitengewone afschrijving werd bestemd een bedrag van 67.800. Aan uitbreiding en vernieuwing werd een bedrag van 125.045.2?) besteed; voor herstel van oorlogsschade werd ƒ639.183.66 uitgegeven. De afschrijvingen met inbegrip van de buitengewone af schrijving beliepen in totaal 291.117.91. heten. De sluiting het vorig jaar. zo zeide hij, heeft vele katholieken pas het Museum doen „ontdekken." Met enthousiasme is een nieuw Regenten college aan het voortbestaan van het Museum begonnen, maar dat vermag niets als het niet gesteund wordt door ieder, die het aloude Museum een goed hart toedraagt. Ook de oud-Regent Mr. Aug. E. M. Povel legde in zijn feestrede hier de nadruk op. Het Museum is van en voor alle Amsterdammers en zij die nen dat goed te beseffen. Na een prachtige karakteristiek te hebben gegeven van wat een Amsterdamse zolder is, merkte hij op dat dit Mu seum enig in zijn soort is: het is een heilige zolder, God heeft hier eeuwen lang gewoond. Christus, die geweend heeft over Jeruzalem, moet verheugd zijn over Amsterdam, waar op deze zolder onze voorouders hun onwan kelbare trouw toonden aan de Eucha ristie. Mr. Povel bracht hulde aan de voorzitter van het vorig Regenten college, die uit eigen zak de kostbare restauratie en het jaarlijkse deficit heeft betaald en eerst tot liquidatie overging, toen de Amsterdammers niet de minste belangstelling meer toonden. Burgemeester d'Ailly, de volgende spreker, vond het een taak van heel Amsterdam dat het Museum in stand blijft. Deken Mgr. G. P. J. v. d. Burg sloot zich aan bij de hulde, aan het vorig Regentencollege gebracht en prees het nieuwe college voor zijn moed om op nieuw te durven beginnen. Jo Vincent omlijstte de toespraken met haar gevoelvolle zang, die in het kerkje zo bijzonder schoon klonk. Het was tevens bedoeld als het begi.. van een reeks concerten, die in het Museum zullen worden gegeven. Bij K.B. is de heer J. M. Peters te Roosteren, die als lid der K.V.P. deel uitmaakt van de Tweede Kamer, be noemd tot ridder der vierde klasse in de Militaire Willemsorde. Deze onderscheiding is hem verleend wegens het zich in de strijd onderschei den hebben door uitstekende daden vèn moed, beleid en trouw in de jaren 1943 en 1944, eerst als leider en organisator van een verzetsgroep en daarna als com mandant van de daaruit samengestelde O.D.-groep Roosteren, die ontsnapte ge allieerde krijgsgevangenen en piloten over de Belgische grens bracht, bij welke passeurdiensten hij herhaaldelijk onder vijandelijk vuur kwam. In het bijzonder verdient het vermel ding, dat, toen de geallieerden hem ver zochten Roosteren te ontruimen wegens de aan de verdere verdediging ervan huns inziens verbonden gevaren, hij dit weigerde en mededeelde desnoods alleen met zijn groep te blijven stand houden, waarop van de ontruiming werd afge zien. Door deze geest van onverzettelijk heid in zijn beleid wist hij steeds een nauwelijks veertig man teilende groep tot de uiterste krachtsinspanning te brengen. Advertentie V suit s morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend om gezondheidsredenen aan de zeereerw. heren A. J. M. Hoogeveen, die pastoor was te Nibbixwoude en aan de zeereerw. heer F. A. M. Hermans, die pastoor was te Zoeterwoude Hoge Rijn dijk (Leiderdorp). Z. H. Excellentie heeft benoemd tot pastoor te Nibbixwoude. de weleerw. heer B. W. Kloes; tot pastoor te Scher mer. de weleerw. heer J. Veerman, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.); tot pastoor te Zoeter woude Hoge Rijndijk (Leiderdorp) de weleerw. heer W. N. van Leeuwen; tot pastoor te Zuid-Zijpe (Burgerbrug) de weleerw. heer J. B Karskens, die kape laan was te Amsterdam (H. Petrus en Paulus). OVERZICHT VAN DC AANVOER EN VAN OE OPBRENGST VAN TE IJMUlOEN PUBLIEK VERKOCHTE VIS GEDURENDE DE JAREN i900-lt50 1*000000 )1750000 11 500000 25250000 27000000 2*710000 22500000 20250000 IIOOOOOO 11750000 11500000 l f 250000 T 000000 *750000 4 500000 2250000 7 11 1411 1* 17 )1 S*'«C «i 120000000 112 500000 105 000000 •7 500000 •2 500000 75000000 *7 500000 *0000000 52 501 45000000 27 500000 10000000 22500000 15000003 7 500000 *1 '46'47 '44 "SO KILOGRAMMEN -CUlOtNS Het vijfde jaarrapport van de voedsel- en landbouw-organisatie F.A.O. der Ver enigde Naties laat een ernstige waar schuwing horen over het feit. dat de grote defensieprogramma's de behoeften van de landbouw in de verdrukking ga-- brengen. De steeds verder om zich heen grijpende herbewapening bedreigt zelfs de thans bestaande bescheiden plannen voor economische verheffing van minder-ontwikkelde landen. Gebleken is. aldus bet rapport, dat in het oogstjaar 19501951 drie percent meer vöedsel werd geproduceerd, dan in het jaar daarvoor. Deze productieverho ging door verbeteringen deed zich vooral gevoelen in streken met goed ontwik keld landbouw. De productiviteit in Europa ging vooruit. Hoewel over het geheel genomen de voedselproductie op de aardbol thans iets sneller stijgt dan de wereldbevolking, is het bedroevend te moeten constateren, dat het voedings- peil in diverse delen van de wereld met beduidend verbeterd is. Over de vooruitzichten van de nieuwe West-Europese oogst zegt het rapport- dat deze waarschijnlijk iets kleiner zal zijn,, dan de voorgaande. De Oost-Furo- pese en Russische oogsten daarenteg zullen waarschijnlijk, dank zij pracn g v/eer, goed zijn. Vastgesteld wordt, dat de wereld-sui- keroogst in 1950'51 (34 millioen me trieke ton) een recordhoogte berelkt®- Aangezien de vraag naar suiker steeg, stegen, ondanks de grote oogst, de PrjJ" zen. De vraag naar koffie is nqg steeds groter, dan het aanbod. De prijzen blij ven hoog, evenals die van cacao. De rub berproductie was in het jaar tot 1 Mei 1951 bijna 2 millioen ton. Hoge prijzen werden gemaakt in verband met de her bewapening. Door de katoenoogst 1951— 1952 zal hoogstwaarschijnlijk een einde aan de tekorten van dit product worden gemaakt. Hoewel de toegenomen economische activiteit in de wereld in toenemende mate vraag naar producten van land bouw bosbouw en visserij veroorzaakt, meent het rapport, dat de vooruitgang ten dele teniet wordt gedaan door de in spanningen ten behoeve van de defensie. Het acht de toekomst door politiekeen militaire factoren overschaduwd en daarom voor de landbouw onzeker. Advertentie Maaf waarom zoudt ge bij de pakken neerzitten? Er is toch Kruschen Salts! De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aansporing op de bloeds omloop te ontwikkelen, waardoor voor komen wordt, dat pijnverwekkende zu ren en andere onzuiverheden zich gaan vastzetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak Kruschen bracht vele tienduizenden lijiters aan rheumatische pijnen over de hele wereld uitkomst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3