VAN JUICHKREET TOT FLUITCONCERT, IL N'Y A QU'UN PAS met draw tegen de Finnen Op het nippertje nog gelijk4-4 Teleurstellins echter overtroffen door schaamte o j JJ j over sportieve armoede op de tribunes eerst 0—1 Geen steunpunten toen 2—1 ruststand 2—2 en tenslotte 4—4 Totaal ontwricht In duizend bochten Kansen vóór rust Odenthal beste debutant Toch een overwinning Van Melis: hattrick Yan Melis „groggy" bij poging om zege uit het vuur te slepen daarna 24 Speciaal genoegen Fangio wereldkampioen TOCH EEN ACHTERSTAND VAN TWEE DOELPUNTEN INGELOPEN „....aangroeiend tot een koor van hoonlachende saters Tegenslaggepaard aan onvermogen MAANDAG 29 OCTOBER 1951 PAGINA 4 met Mascotte gaat-ie goed! Gesprek onder zoveel ogen met het legioen Europa—Ol. hockey-kam- pioen 1952 te Amsterdam (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, ZATERDAGAVOND De proloog van exira- ediiies en ochfenduiigaven heefl aan duidelijkheid nieis ie wensen overgelaten: hei Nederlands Elfial heefi iegen Finland een bijzonder teleurstellende en in bepaalde op zichten zelfs slechte wedstrijd gespeeld en wie zijn best doei daar anders over ie oordelen, is als een Don Quichot, die zich heefl belast mei de onmenselijke taak, te bewijzen, dat zwart wit is. Maar teleurstellender dan de wedstrijd en minderwaardiger dan hef spel van ons oranjeteam, is de houding van het Nederlandse publiek geweest. Dat heeft zich niet ontzien, gedurende een periode waarin onze spelers volkomen de kluts kwijt waren, waarin hun werke lijk alles iegen zat, ja waarin de eervolle onderscheiding van de oranje trui als een loden last op hen allen drukte, zijn on genoegen over een achterstand van 42, die inderdaad een bittere desillusie was, te uiten, in een schril en honend ge fluit bij elke mislukte poging en dat waren er helaas maar al te veel van een onzer landgenoten om de bal te spelen. Wil men die achterstand inderdaad een blamage noemen, dan was de houding van de Nederlanders op ds tribune een zó afgrijselijke en verwerpelijke uiting van hier te lande gelukkig zelden vertoonde onsporiiviieii, dat zelfs een dubbel zo grofe achlersfand en een zo mogelijk tweemaal zo slechte wedstrijd, er geen excuus voor waren geweest. En dat de tribunes plotseling weer daverden van uitbundig gejuich en dolzinnig enthousiasme, toen een kop bal van Van Melis juist onder de lat in hei net zeilde, was alleen maar een accent teméér op de sportieve armoede van de flierefluiters op de peripherieën van hei Feijenoord- siadion. Hei gelijke spel waarmee onze landgenoten zo waar en ietwat iegen de verhouding in, tóch nog een pleister op de wonde legden, was een absoluut onver diende compensatie voor hei wangedrag van de duizen den, die zich. niet ontzagen op een dergelijke minderwaar dige wijze ie laten merken, dat ze zich excusez le mot bekocht" voelden. gekomen zou zijn, wanneer de zwarte krullen van Terlouw niet een vervaar lijke kogel van een der Finse aanvallers van de doellijn hadden weggeduwd en wanneer de inksbuiten van de gastheren toen Kraak al gepasseerd was, niet zo vriendelijk was geweest, de bal uit de Nederlandse doelmond weg te koppen. Maar het kwam en in het onderdeel van de seconde, dat Van Melis nodig had om er met een prachtige kopbal 43 van te maken, veranderde de vuurspuwende draak op de ommegangen van het sta dion in een tornado van enthousiasme. Het werd zélfs nog 44, maar minder dan dit resultaat telt tenslotte de enor me mentale kracht van de verguisde elf, daar op de smetteloze grasmat van de Feijenoordkuip. Het was bij alle narig heid en teleurstelling, vanwege het schraal resultaat, tóch nog een overwin ning! „Niet groots," zeiden wij al terloops van het Finse spel. Aardig, kwiek en gedragen door een puike athletische con ditie, maar geen hopeloos probleem voor het Nederlands Elftal in gemiddelde conditie. Toch sloeg dat spel de Neder landse ploeg behoorlijk uit elkaar en dreef haar dan hulpeloos opeen in een gedrang om de bal, waar niets goeds uit kon voortkomen. Het was lopen en nog eens lopen geblazen en de goed uit gebalanceerde athleten van het Finse elftal, met hun snedige, zij het kort ge houden positiespelletje waren hun te genstanders op dit stuk verre de baas. In werkelijkheid waren slechts hun bei de binnenspelers en rechtsbuiten en hun spil, wiens spel overigens eerder een stijve, dan een soepele indruk maakte, werkelijk zeer goede krachten. Maar het Nederlands Elftal was er zo absoluut uit vandaag en bood hun zoveel gelegen heid om in te grijpen, dat het veldover- wicht van de Nederlanders, gedurende vrijwel de gehele wedstrijd, pas in de laatste tien minuten werkelijk vruchten afwierp Een der voornaamste oorzaken van de tenslotte zelfs dreigende débacle was het feit dat dit gedesillusionneerde Neder lands Elftal eigenlijk geen enkel steun punt had, waaraan het zich kon opwer ken. £elfs de legendarische onverzette lijkheid van T e r 1 o u w bestond alleen maar in ogenblikken, die op de vingers van één hand te tellen waren. Bakers maakte een debuut, dat men zelfs zijn ergste vijand niet zou gunnen; zijn spel werd niet gedragen door de onontbeer lijke rust en het zelfvertrouwen, dat zo'n debutant behoeft en deze Bakers, ver spelend beneden zijn kampioensvorm van het vorig jaar, maakte het behalve Terlouw ook de Amsterdammer Wiertz niet gemakkelijk, zich frank en vrij aan zijn eigen taak te wijden. De DWS'er probeerde wel zich daardoor niet te laten intimideren, mar tenslotte sleepte het gemis aan fundament in deze sector van het verdedigingsblok ook hém mee. Van Schijndel had meer steun aan de Haarlemmer Odenthal, die van alle debutanten de beste indruk op ons maakte en het spelletje om de langste adem uitstekend heeft volge houden. De Schiedammer zat er weer heel vaak uitstekend tussen, maar het plaatsen, dat ditmaal wel bijzonder zwakke punt van vrijwel onze hele ploeg, was ook nu weer zijn slechte zijde. Zelfs Kraak ontkwam niet aan de depressie in de linies voor hem. Het was alsof die ook hem weifel moedig en onzeker maakte en wan neer wij vaststellen dat de beide eer ste doelpunten, maar vooral het eer ste, te wijten waren aan zijn iets te gedurfde opstelling vóór en niet in het doel hebben we daarmee de producti viteit van de Finnen, naar wij menen, in het juiste daglicht gesteld. Middlesex Wanderers de beste man van de voorhoede, kon die vorm ditmaal bij lange niet halen en ook Biesbrouck, tien dagen geleden een brillant uitblin ker en de ster van het veld, slaagde er niet volledig in. zich uit de impasse te werken, al behoorde hij tot de gunstige uitzonderingen. K u n e m a n, die hem na zijn blessure moest vervangen, kon er tijdens de impasse begrijpelijkerwijs niet al te best inkomen. Lenstra be wees zijn al vaak bezongen talenten ook nu weer in de vijf of zes ogenblikken, die zijn opstelling altijd weer rechtvaar digen en Van Melis, die nu eenmaal niet van het type Stormram is en die geen kanonskogels in zijn schoen heeft als Bakhuys of Lagendaal, stelde dege nen, die het nog altijd niet met zijn op stelling eens zijn, voor een wei zeer moeilijk probleem, door zich met drie doelpunten weer eens te onderscheiden als de productiefste aanvalsleider van het oranjeteam uit de na-oorlogse perio de. En méér dan door zijn doelpunten aai het legioen zich maar ineens alle illusies ontnemen: wij heb ben er een erg nare smaak van in onze mond gehad. Nooit heejt het ons ontbroken aan goede wil - jfe om publiek te zijn met het pu bliek, maar evenzeer poogden wij voet baller te zijn met de voetballer. Za terdagavond hadden we alleen nog maar zin in dat laatste, zo schaamden wij ons. We wilden onszelf in die zestig duizend niet terugvinden en hebben onszelf als Invisible Man (twaalfde man) binnen de krijtlijnen begeven. Hoe we ons na afloop voelden? Als de ge folterde inhoud van een oranjeshirt, kersvers bevrijd van de pijnbank der publieke tribune. En nóg snerpt het door je heen: „Hdaó daar schopt ie er wéér naast... Sjonge daar laat ie een mooie bal lopen! Heb ik je niet gezegd, dat ze er maar beter mee kun- nen ophouden? Ach, ach. wat een zon de van m'n centen en kijk es, wal daar nou weer gebeurt.... Héééé Zou je dan als speler niet echt iets gaan voelen voor een interland zonder toeschouwer? Mét trainer Van der Leek zaten we op dat kleine bankje binnen de afrastering op onze tong te bijten en vlak daarop voelden we ons één met. Kraak-na-zijn-vierde. Onze anders zo standvastige verdediger kreeg het zwaar te verduren, had niet alleen de Finse schoten te verwerken, maar moest óók nog weerstand bieden aan een groot gedeelte van 60 mille schreeuwende Ne- derlandertjes. Getruide Piet lag bijwij len vuur te spuwen bij zoveel voetbal- narigheid. TT T ij waren dus oranjeman met de oranjemannen. Maar moeten wij ook niet Fin zijn met de Fin nen? Het zag er echt een paar keer naar uit, dat ze medelijden hadden met onze misère en met het luidkeels mis baar van de tribune. Was het niet Ryk- konen die de bal uit het Nederlandse doel kopte toen Kraak al gepasseerd was, of waren wij toen een van die an dere „konens", waar op bepaalde mo menten zo weinig tegen te beginnen bleek? What 's in a name. Het gebeur de. Merci. Wij kruipen weer in het oranjehemd terug en vragen ons af wat de schoenmaker op de hoek zou doen, wanneer een klant hem bij iedere ver keerd geslagen spijker zou uitlachen. In het vel van deze schoenmaker ge stoken, zouden wij de klant de schoen naar diens hoofd mikken en misschien, onze goede opvoeding ten spijt, een onparlementair woord bezigen. Maar met een krant kun je moeilijk gooien en met een onparlementair tvoord al léén bereik je zo weinig. Dus sluiten we zo goed en kwaad als dat gaat onze oren voor alle onsportieve ongerechtig heden en schoppen na vijf missers met evenveel enthousiasme voor de zesde keer naar de bal. Om bewondering voor ons moreel uithoudingsvermogen vra gen we niet langer, zélfs niet om be leefdheid. We doen met een jubelend hart, omdat ze ons tenslotte nog niet alle plezier hebben kunnen ontnemen, een achterstand van twee doelpunten teniet. Op een door elkaar geschudde hersenpan en een blauw oog kijken we niet, maar koppen opnieuw naar de bal, omdat het misschien tóch nog wel eens 5—4 zou kunnen worden. Maar maak Uzelf vooral niet wijs, dat wij, Abe Lenstra, erkentelijk zijn geweest voor het uitgelaten eerherstel aan onze persoon, of dat wij, Van Melis, de juich kreten bij ons drievoudig succes nog au sérieux hebben genomen. Een voet baller, die nog geen dertig seconden te voren bij een missertje een duizend stemming fluitconcert te verwerken heeft gekregen, trapt daar niet in. TT/ ilt gij ook nog niet even het yl/ woord richten tot de H.H. De- r butanten? Misschien zijt ge be nieuwd, of zij de schok hebben iveer- staan en of ze vanochtend weer monter aan het werk zijn gegaan. Verdient het volgens U geen aanbeveling om de trai ning voor Het Elftal uit te breiden met een cursus in de psychologie van de Nederlandse voetbalsupporter? Een an dere mogelijkheid zou misschien zijn, de toegangsprijzen voor de eerstvol- gende interland met een tientje te ver hogen, teneinde de bouw van een spe ciaal rusthuis voor pas beginnende oranjehemden te bouwen. Och, waarom zouden wij bij wijze van contrast niet óók nog even onze aandacht vestigen op de man, die onder alle omstandigheden zijn kalmte scheen te bewaren. Is dit een eigenschap van de Schotten in het algemeen, dan wel van de heer Mit chell in het bijzonder? Wij weten het niet, maar beivonderen hem deson danks, temeer daar hij géén watten in zijn oren had gestopt. Gehuld in zijn purperen ambtsgewaad, wekte de hand haver van de plaatselijke voetbalorde de indruk. King Soccer in hoogst eigen persoon te zijn! De nauwkeurigheid, waarmee hij bij de rust het leder op de „stip in het midden" deponeerde, was zonder meer ontroerend. En had zijn laatste fluitsignaal niet iels van een „Gaat heen, mijn broeders, en ver galoppeert U niet meer"? Hel leek na afloop al op de brug naar de stad vrij rustig. Dat kan zo maar een reactie zijn geweest, maar ook een eerste opwelling van berouw. In ons hart z ij n we toch immers zo kwaad niet? Kom legioen, foeter nou es niet dagenlang op de Keuze-Commissie, zend haar hoogstens een bewijs van medeleven en geef niemand de schuld, maar klop Uzelf deemoedig op de borst. Stuur Uw vriend een briefje en herroep daarin Uw hartelijke afscheidsgroet „Tot de volgende nederlaag!" Enne gooi wanneer ge op 25 November weer BB of WW, of in ieder geval een plaats je op de bovenste omloop hebt, niet meer uit ergernis en kivaadheid Uw si- garereltenpeukje op het hoofd van Ad Z. Maar ondanks de vier doelpunten is het resultaat van de wedstrijd tegen de Finnen een gelijk spel geweest en dat is ook achteraf beschouwd niet vol doende. Er zat zonder meer een behoor lijke overwinning voor het oranjeteam in deze krachtmeting, zelfs voor een oranjeteam, dat in zuivere kwaliteit bij veruit de meeste van zijn voorgangers achter stond. Dit elftal had een offday, best. Maar omdat een offday tenslotte de grootste gemene deler is van kwali teit, conditie en mentaliteit, moet dit resultaat zónder verzachtende omstan digheden worden geregistreerd ais een slechte beurt. Een slechte beurt ove rigens, die men heel wat gemakkelijker verdraagt dan de sportieve armoede van „de tribune"! JAN COTTAAR Van Melis, die in de wedstrijd tegen Fin land in de tweede helft met keeper Laak- sonen in botsing was gekomen, is Zaterdag avond per ziekenauto naar Eindhoven over gebracht. Men vreesde voor een hersen schudding. De Eindhovenaar is er echter met een stevig blauw oog afgekomen. GroeneveldWiertz en trainer Jaap van der Lectc omringen Naud van Melis -met hun kameraadschappelijke zorg bij de aftocht der gladiatoren naar de kleed kamer. De Schotse scheidsrechter Mitchell verklaarde aa nhet officiële diner na afloop van de wedstrijd spontaan, dat hij ten zeerste was getroffen door de sportiviteit waarmee beide ploe gen hadden gespeeld. „De houding van alle spelers gedurende de gehele wedstrijd maakte het leiden van deze wed- v strijd voor mij tot een zeer spe ciaal genoegen; een genoegen waarvan ik helaas niet kan zeggen, dat het ook in onze professiona- listische voetbalgemeenschap be staat." Overigens bleek de heer Mitchell ook zelf de sportiviteit een goed hart toe te dragen. Gevraagd naar zijn mening over het spel van de Ne derlanders vertelde hij, dat volgens hem de buitenspelers vervangen moesten worden. „That will be easy tot do" voegde hij eraan toe. „Ja", antwoordde hem een onzer, „datzelfde heeft men in het Engelse team met zes spelers gedaan na de draw tegen Frankrijk en het blééf een sof." Er trok een glimlach over het ge zicht van de heer Mitchell, welke met Schotse zuinigheid niets van doen had. „You're right", antwoord de hij spontaan. Helaas, aan uie gemiddelde vorm kwam het Nederlands Elftal pas toe, toen het al te laat was om toch nog een bescheiden overwinning uit het vuur te slepen. Hoewel zelfs in de periode, dat onze jongens een achterstand opliepen, het veldoverwicht van de oranjetruien aan duidelijkheid maar heel weinig te wensen overliet, mislukte de greep naai de macht keer op keer. De kansen lagen bij de heus niet zo solide defensie van de gasten keer op keer voor het grijpen, maar de Nederlandse voorhoede zag ze eenvoudig niet of was bij haar pogingen om die te benutten onfortuinlijk tot en met. Een strafschop moest ons aan de gelijkmaker helpen en toen Van Melis uit een prachtige pass van Lenstra ten minste het gezicht van onze landgenoten had kunnen redden, bleven de Finnen het antwoord niet schuldig, doordat ze nog juist voor rust de stand weer op ge lijke voet brachten: 22. De tweede helft moest dus de ver wachte ommekeer brengen en eerlijk gezegd maakte niemand zich er erg on gerust over, dat die niet zou komen. Maar juist in een periode, dat de Neder landers de tang rond het vijandelijk doel steeds nauwer toeknepen en het be vrijdende doelpunt, dat zonder twijfel een onvervalst Hollands kwartiertje zou inluiden, al van schim tot gestalte groei de, scoorden de Finnen bij een onver wachte uitval. En wat zich toen voltrok was inderdaad een kwartiertje, zoals we dat zo goed kennen; maar het werd ge ïnspireerd en beheerst door het spel-in- majeur van de Finnen. Het was nog altijd niet groots of verpletterend, maar het was voldoen de om onze landgenoten met het schaamrood op de kaken van links n,ar rechts te sturen. Het versloeg hen keer op keer, het dreef de spot met hen, het ontwrichtte hen. Er klopte letterlijk niets meer in hun ontredderd paniek-voetbal. Niets deugde meer en niets lukte; geen trucje, geen pass en geen schot. Er viel een doelpunt, maar dat bracht de stand wie had dat ooit kunnen denken! op 42 voor de Finnen. Op de tribunes begon zo Advertentie Ned. Elftal behaalt ONVOLDOENDE Van de vier wedstrijden, die tot op heden tussen Nederland en Finland zijn gespeeld, was dit de eerste, die in een draw eindigde. De tot nu toë genoteerde resultaten waren: 1912 (Ol. Spelen) NederlandFinland 90, 1949 FinlandNederland 14, 1950 Finland Nederland 41, 1951 Nederland—Finland met een inderdaad prachtige kopbal: 4—4. De onzen hebben zich daarna nog in duizend bochten gewrongen om de zege van de grasmat te slepen. Oranje's mid- voor en doelman Laaksoncn vlogen op het allerlaatste moment zelfs zo hard in de lucht tegen elkaar op, dat zij beiden gewond ter aarde stortten Van Melis verliet min of meer groggy het veld. Geen mens kon echter meer redden, wat in tweemaal drie kwartier spelen voor ons vaderlands voetbal over boord was gegaan. Want ook in de eerste helft zijn er vele en goede kansen geweest. Voor er vijf minuten verstreken waren, hadden Oranjes vleugelspelers al ieder een hoekschop mogen nemen. Een prima •schot van Biesbrouck scheerde rakelings langs de legger van Finlands doel. Een meesterlijke pass van Van Melis stelde Lenstra in staat een van zijn bekende „directen" in te schieten; Laaksonen verrichte echter een pracht save. Rechts achter Martin miste een keer zó royaal, dat Abe ervan schrok en ook maar faal de. Allemaal feiten dus, die op een Ne derlands overwicht duidden. Helaas, onze defensie stond niet sterk in haar schoenen. Zonneklaar kwam zulks tot uiting, toen in de 24e minuut het Finse binnentrio aan de wandel ging. In drie- hoekspel kwam Lethovista vrij voor Kraak te staan, die te ver voor zijn doel stond en daardoor het kind van de re kening werd: 01. Een „vergissing" van linkshalf Bergaz, die Van der Tuyn te gen de grond liep, vlak bij de doellijn, hielp ons aan een penalty, die Lenstra gebruikte om de stand op 11 te bren gen. Toen liad het moeten gebeuren! Na veertig minuten was Nederland volledig de meerdere in het veldspel. Van der Tuyn demonstreerde zulks, toen hij enige Finnen omspeelde en Lenstra het leer correct aangaf. De Heerenvener tikte vliegensvlug door naar Van Melis, die voor een „ouderwets" doelpunt zorgde: 21. De grondslag voor de zege was ge legd. Het fundament bleek echter te week te zijn! In de middenlinie is de depressie be gonnen. Wiertz beging één minuut voor de pauze een overtreding. Hij stond toen net buiten het strafschopgebied. De daarop volgende vrije trap van Letho vista deed het appiaus van de tribunes dalen. Suizend verdween het leer van de Finse voet in de touwen: 22. Kraak moet ondanks de stralende herfsthemel toen reeds nattigheid gevoeld hebben, het kan haast niet andersEnfin, wij zijn het gewaar geworden. De Argentijnse coureur Fangio heeft te Barcelona de Grote Prijs van Spanje gewonnen, waarmede hij tevens het we reldkampioenschap der autocoureur» 1951 behaalde Maar intussen kan, zoals gezegd, al het water van de zee het feit niet uit wassen, dat het Nederlands Elftal een slechte, ja misschien wel zijn slechtste wedstrijd sinds de oorlog heeft gespeeld. Het spel, dat de Finnen vanmiddag eta leerden, kon dan gebaseerd zijn op een goede athletische basis en op een ver dienstelijke groei van hun voetbalkwaii- teit, maar wij zien in dat spel geen en kele reden om achteraf onze prognose te wijzigen: dat het Nederlands Elftal de Finse voetballers voorlopig nog best kon hebben. Toegegeven, het was fris en kwiek, dat Finse spel. Het getuigde van een degelijke voorbereiding, van een supreme conditie en ook van een zekere voetbalintelligentie. Maar gescheiden van de dankbare achtergrond, welke een totaal ontredderd Nederlands Elftal voor dit aardige spel aanvalsspel vooral van de Finnen vormde, was het toch al tijd nog geen team, waarvoor 'n oranjc- pioeg in gemiddelde conditie van angst behoefde te klappertanden. hier en daar een afkeurend gefluit te klinken en als in een nachtmerrie hoorden de spelers het aangroeien tot een koor van hoonlachende saters; links en rechts, achter, voor en boven hen: vernederend en dreigend. Het was niet minder dan een meester stukje van mentaliteit, dat die elf tot speelbal van 'n vijandige toeschouwers massa gemaakte oranjemannen daar nog bovenuit konden komen. Dat zij, de he mel weet waarvandaan, nog de morele moed en de kracht haalden om zich te hergroeperen. Nee, het ging nu niet lan ger tegen de Finnen, het was een bit tere, onbehaaglijke strijd tegen het deni grerend massief van de tribunes. Niemand onzer zal beweren, dat dit offensief óók Na afloop van het Olympisch hockey- tournooi zal in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd gehouden worden tussen de Olympisch kampioen en een Europees selectie-elftal. Een da tum is nog niet definitief vastgesteld, doch de heer Quarles van Ufford, presi dent van de F.I.H. deelde mede Zater dag 2 Augustus op het oog te hebben. Van de voorhoedespelers kan, ondanks de vier doelpunten, in feite niet veel anders worden gezegd, dan dat ook zij niet boven het niveau zijn uitgekomen. Groeneveld nam wel actiever aan het spel deel dan tijdens zijn eerste wed strijden voor het oranjeteam, maar de nuttige clubspeler, die hij voor Haarlem is, staat'nog altijd een klasse hoger ge noteerd. Van der Tuin, tegen de (Van een onzer verslaggevers) Vijf minuten nadat de Schotse scheidsrechter Mitchell de in onzekerheid door gebrachte rust had afgefloten, moest worden vastgesteld dat de gasten min of meer de toon aangaven. Gelukkig ontwikkelde Van der Tuyn in de volgende periode een grote activiteit, die eenmaal de Finse spil Pylkkönen zelfs zeer in het nauw bracht. Een lage voorzet van de Nederlandse rechtsbuiten trapte hij haast in eigen doel. Het leverde Oranje een hoekschop op. Rechtshalf Asikai- nen maakte even later hands in het Finse strafschopgebied. Mr. Mitchell legde het leer echter even buiten de gevaarlijke zone. Van Schijndel deed weinig goeds met de vrije schop. Nog meer mogelijkheden kreeg Oranje echter. Tien minuten na Van Schijndel's slappe boogballetje, plaatste Lenstra fraai naar Van Melis, die met de bal vrij voor het F'inse doel belanddejammerlijk ging zijn schot naast. nog door de intelligentie waarmee hij zich op momenten, dat er eens even schot in zat, onderscheidde als een zeer beweeglijke en gevaarlijke aanvalsspits. Tegenslag paarde zich aan onvermo gen. Zichtbaar voor iedereen lieten de onzen het voor een wijle verworven overwicht uit de handen glippen. Keer op keer plaatste men het leer juist voor de voeten van de tegenstanders en het was allerminst een wonder, dat de aal-gladde Rytkönen rechtsbin nen plotseling voor Terlouw op dook, hem rustig liet aarzelen, daarna Kraak uit zijn hok op zich af het ko men en met een beheerst schot de kroon op uitstekend werk zette. Tweedrie was de stand. En Neder land volhardde in de boosheid. Lenstra miskende een opgelegde scoringskans. Van Melis liep als met kogels aan zijn voeten. Terlouw speelde het liefst van twee meter afstand keihard op Kraak terug. Letterlijk geen bal werd er meer correct geplaatst. Biesbrouck, geblesseerd, werd vervangen door Kuneman: applaus op de tribone, maar geen goal op het bord. Volslagen hopeloos werd de toestand in de 24ste minuut. Groeneveld, ver te rug gekomen, raakte de bal aan een der Finnen kwijt, geen voet van onze ver dedigers was bij machte een pass naar rechtsbuiten Vaikela te onderscheppen en het schot, dat de Fin afvuurde, zag Kraak nog niet staan: 4!!! Het joelfeest ter ere van de Finnen nam een aanvang. Achteraf is het bijna een soort wonder, dat het geval met een gelijk spel is afgelopen. Dit soort wonder voltrok zich dan als volgt: vierendertig minuten was de tweede helft oud toen Van der Tuyn een hoge voorzet gaf, die het leer precies bij Van Melis deed terecht komen. De Eindhovenaar sprong net iets hoger dan zijn Finse schaduw, doelman Laaksonen vergiste zich in de hoogte van die sprong en over zijn handen heen verdween Van Melis' kopbal in de touwen: 34. Het legioen werd er ineens weer pro-Neder lands van! Twee minuten later werd zelfs Ter- louw naar de aanvalslinie „gebruld". Vari der Tuyn moest echter eerst een van zijn beste corners nemen, alvorens Van Melis de hattrick kon verrichten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4