Redding van christendom zin van )ostpriesterhuJp ERIC DE NOORMAN: Be i>U>ek mm Wanhoopsdaad van een koperslager ottrmac r Valse beschuldigingen en laster over de H. Stoel weerlegd D Kapelwagenmissies hebben een groot succes 50.000 woningen; Ionen aan passen aan prijsstijging Voorvaderen moesten meer tussen martelaarschap dan eens kiezen en verraad D Oud-strijders lrene-brigade krijgen eretekenen Volgens de minister geen spontane reactie doch vooraf beraamd Niet elke afwijsing van verlangens sal leiden tot staking Apostolische blief van Z. H. dc Paus aan Tsjechoslowaken Bezorgdheid over actie onder de jeugd Zenuwpijn AKKERTJES Plechtigheid te Tilburg SCUEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 29 OCTOBER 1951 PAGINA 7 ii> ht Wederoprichting vrijheids- monument te Malaria „Zonder noodzaak door de Nederlanders afgebroken" VERKOOP WEGENS BELASTINGSCHULD Uitvaart en begrafenis dr. L. Yeeger Resolutie N.V.V.-congres (Van onze Romeinse correspondent) Examens Zo'n treiterende, zagende pijn, die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U belet te werken! Verdrijf Uw pijn met een paar ...die helpen direct! J (Van onze Brabantse redactie) ®c diaspora in Duitsland zijn de laat je barricaden, waar het christendom vcrdedigd moet worden- De verdedi ging va-, dit front der wereldkerk, dat 's de zin van de Oostpriesterhulp. De Hid van Europa is bijna voorbij. De op mars van Azië gaat voort. Het is zeker diet onze Christelijke taak deze jonge Volkeren van Azië te vernietigen, wel echter her. te bekeren. Wij moeten het pesten christelijk maken en ons chris telijk erfdeel doorgeven aan hen, die na °"s komen. Daarom is de ontmoetings- zone zo belangrijk. Wij moeten de elite Van God zijn en de kracht hebben om "ns Christendom te blijven uitdragen- "iertoe zijn alle middelen belangrijk. Zo ongeveer luidde het vurige en enthousiaste betoog waarmee pater Wereafriea van Straaten O. Praem. Zondag in de Abdij van Berne zich dichtte tot allen, die aan het eind van ecn hele zomer van activiteit met de kapelwagens ïn de diaspora van Duits land thans een kleine proefbalans op- diaakten. De kapelwagens zijn een groot succes geweest. Ongeveer honderdduizend ka tholieken, die reeds lange tijd van ge vogelde zielzorg verstoken waren ge feest, hebben kunnen profitere, van een twee-, c.rie- of vierdaagse missie, gegeven door Duitse en buitenlandse Priesters, behorende tot tal van orden en congregaties. ..Geen enkele andere missie heeft zulke successen geboekt als de ka pelwagenmissie", betoogde mgr. Kindermann. ..Ongeveer 64 pet. van de katholieken is teruggekeerd tot de Moederkerk- Hoe langer een kapelwagen op een plaats kon blij ven, hoe groter steeds het succes". De resultaten zijn prachtig en de eensgezindheid en ijver der mission- nerende priesters zijn alom _eprezen, maar als n.en bedenkt, dat in de diaspora ruim 4 000.000 katholieken wonen, als men mgr. Kindermann hoort verklaren, dat hier eigenlijk twee uizend kerken nodig zouden zijn, dan kan men de noodkreet van pater Werenfried begrijpen. Op deze laatste barricaden van het christendom moet gestreden worden 'net alle middelen. „Deze winter mi i West-Europa honderd kapelwagens kunnen bouwen", zei pater Werenfried cn reeds is hij naar Frankrijk en Ier land gereisd om ook vandaar hulp te Vlagen. Voor de katholieken in de diaspora Zijn de kapelwagens een stimulans van hun zelfbewustzijn. Zij zijn niet langer de verschoppelingen, nee, zij behoren tot de Kerk. Zij vormen een eenheid Piet hen, die deze grote, indrukwek kende wagens zenden, waarnaar zelfs de protestarten en ongelovigen met Verbazing en bewondering komen kijken. ..Waar op het ogenblik algemeen een verlangen bestaat te komen tot een eenheid over de grenzen heen, laten wij De Nederlandse regering heeft een bedrag van R 25.000 overgemaakt aan het Malangse comité voor de wederop richting van het vrijheidsmonument in de stad. dat destijds door soldaten van het Nederlandse leger is afgebroken. Het comité had zich enige tijd geleden tot de Nederlandse regering gewend met het verzoek om schadevergoeding. De Nederlandse regering heeft als haar mening te kennen gegeven, dat het mo nument in Malang' zonder noodzaak is afgebroken en dat dit niet in overeen stemming is geweest met haar wil. dan de katholiciteit van de kerk ver staan", pleitte pater Werenfried. Tot begrip voor deze katholiciteit kunnen de acties van Oostpriesterhulp in belangrijke mate bijdragen. Oversten van allerlei orden en congregaties heb ben voor dit werk priesters afgestaan, mensen van alle rang en stand hebben mild en vol liefde gegeven, kinderen gaven hun snoep voor kinderen, meis jes en vrouwen verzorgden babypakket, ten en giften voor ouden van dagen achter het IJzeren Gordijn. Het is goed en verheugend, maar de acties moeten doorgaan. Oostpriesterhulp heeft zeer succesrijk gewerkt, God-, zegen heeft zichtbaar op het werk gerust, groot is de dankbaar heid jegens allen, die hebben meege werkt, maar omwille van de redding van het christendom moet dit werk blijven X'Oortgaan, omdat alleen de lief de der katholieken deze redding zal kunnen verkrijgen. i# W\ 1.2. Behoedzaam grijpt de Noorman het stuk leder uit de scherpe snavel en neemt het niet opgetrokken wenkbrauwen nauwkeurig in ogenschouw. Het is duidelijk dat deze lap tot een kledingstuk behoord heeft en die bloedvlekken brengen een onheil spellende boodschap... Niet ver van hier heeft zich een drama voltrokken.... Het vreemde gedrag van de adelaar rukt Eric uit zijn overpeinzingen.'.Krijsend wipt de vogel omhoog en zijn scherpe klauwen grijpen in 's konings lederen jacht- hemd. Onverwachts slaat het arendsjong de machtige vleugels breed uit en verheft zich in de lucht. Doch na slechts enkele wiekslagen keert de vogel reeds terug. Hij cirkelt boven het hoofd van de Norenkoning en vliegt opnieuw dezelfde kant uit, als wil hij zijn meester iets zeggen. Vastbesloten begint de Noorman de jonge arend te volgen. In het krijsen van de vogel schijnt een triomfantelijke klank te komen nu zijn meester het begrepen heeft. Groter worden de afstanden, die de adelaar afleat, maar toch komt hij telkenmale terug. Eric verliest hem nu geen ogenblik meer uit het oog. Zijn jagersinstinct is ontwaakt. De zwarte hengst gehoor zaamt aan de druk van Eric's knieën en in galop doorkruist de Noorman opnieuw de bosstrookwaar de arend dicht langs de grond scheert. Daarna gaat het dwars door het heuvelland, door dicht struikgewas en langs eenzame boomgroepenen steeds blijft de adelaar voor hen uit vliegen. - Eensklaps bemerkt Eric dat Wolf onrustig begint te worden. Grommend snuffelt het trouwe dier over het rulle zandpad, plotseling vooruitschietend, alsof hij een spoor gevonden heeft. De koning zet zijn ros tot nog groter spoed aan en volgt zijn hond op de voet. In razende vaart wijkt Wolf vaxi het nog nauwelijks te onderschei den pad af en blijft onverwacht, zacht jankend bij een kleine groep bomen staan. Verontrust wendt Eric zijn. paard in deze richting en als zijn scherpe ogen tussen de bomen dë vier stille vormen ontwaren, houdt de koning de koolzwarte met een ruk in Daar liggen vier menselijke gestalten en één blik is genoeg om de Noorman te overtuigen, dat zij niet meer tot de levenden behoren Op vragen van het Tweede-Kamerlid Cornelissen (V.V.D.) betreffende de ge volgen van het executoriaal beslag op de inboedel van een belastingplichtige te Rotterdam heeft de minister van Financiën o.a. het volgende geantwoord: Het is de minister bekend, dat een koperslager, De W., te Rotterdam, bij gelegenheid van een tegen hem voorge nomen executie enig gerucht heeft ver wekt door enkele der te executeren voorwerpen in het openbaar te vernie len en het voorts door zijn optreden noodzakelijk heeft gemaakt, dat de bij stand van de politie werd ingeroepen, ten einde de executie te kunnen be ëindigen. De minister acht het onwaar schijnlijk, dat hier sprake is van een spontane reactie, omdat de buurtbewo ners tevoren waren ingelicht, dat er iets ging gebeuren; het complex van de door De W. gepleegde handelingen wijst op voorafgaand beraad en overleg. De mededeling, dat de man in een psychia trische inrichting is opgenomen, is onjuist. Er dreigt geen executoriaal beslag, doch executoriale verkoop, het beslag werd reeds in 1948 gelegd voor een toenmalige schuld van f 700 en, onder geleidelijke toevoeging van steeds oplo pende nieuwe schulden tot een bedrag van f 3300, gedurende meer dan drie jaren geprolongeerd. In dit opzicht kan De W. dus zeker niet over een te weinig soepele behandeling klagen. Van een faillissement van een der schuldenaren van De W. is nimmer iets bekend ge weest en is ook thans nog niets bekend Wél heeft De W. eens verteld, dat hij in 1948 op een bepaald werk f780 zou heb ben verloren, doch deze mededeling in dien al juist, kan voor een beoordelin*' van de onderwerpelijke aangelegenheid die zich drie jaar later afspeelt en op een tot het vijfvoudige van het beweer delijk verloren bedrag opgelopen schuld betrekking heeft, niet van belang zijn. De W. heeft zich gedurende een reeks van jaren niets van zijn finan ciële verplichtingen op fiscaal en so ciaal gebied aangetrokken. Hij bleef zelfs in gebreke de voorgeschreven aangiften in te dienen, waartoe hij dan toch in ieder geval wel in staat was. Met grote lankmoedigheid heen men al die tijd getracht hem in het goede spoor te krijgen. Naar de mening van de minister is hier niets voorgevallen, dat het vertrou wen van kleine zelfstandigen in de re gering kan ondermijnen. Veeleer kan het vertrouwen van de goedwillende en bona fide nijveren worden versterkt door het besef, dat de overheid hen zo veel mogelijk tracht te behoeden voor oneerlijke concurrentie van de zijde van bedrijven, die zelfs hun zakelijke lasten niet kunnen of willen opbrengen. De mi nister meent daardoor dat hij in het on derwerpelijke geval allerminst aanlei ding kan vinden om de belastingdienst tot grotere schappelijkheid aan te spo ren. Advertentie In de St. Ignatiuskerk te Nijmegen is Zaterdag de H. Requiemmis opgedragen voor de zielerust van dr. L. A. Veeger, oud-geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid en voorzitter van de Ned. Fed. van Wit-Gele Kruis Vereni gingen. Celebrant was een zoon van de overledene, kapelaan Cl. Veeger; assis tentie vërleendën de déken van Almelo, de zeereerw. heer S. Veeger. broer van de overledene, en pastoor A. Veeninks uit Arnhem. Het stoffelijk overschot werd hierna overgebracht naar het kerkhof der Heilig Landstichting, om in een der grotgraven te worden bijgezet. Honder den woonden deze plechtigheid bij. De absoute werd verricht door deken S. Veeger van Almelo. 'Vijdens Prins Bernhard's onofficiële bezoek aan militaire instellingen in de Ver enigde Staten is in de Nederlandse ambassade te Washington te zijner ere een receptie gegeven. V. I. n. r.: kolonel A. L. van de Berge,militair attaché aan de Nederlandse ambassade, luit. A. F. Eibers, adjudant van de Prtns en Z. K. H. Prins Bernhard. Zaterdag is in de Utrecht een demonstratief congres van het N.V.V. gehouden., Aan het slot hier van werd met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin het N.V.V. van de regering" verlangt, dat zij aan de noodzakelijke krachtsinspanning en de sociaal-rechtvaardige lasten-verde ling leiding zal geven door met alle ten dienste staande middelen de bouw van ten minste 50.000 woningen per jaar, waarvan zoveel mógelijk woningwet woningen, te verzekeren; de investerin gen in de particuliere sector aan recht streekse controles- te onderwerpen, om langs die weg de noodzakelijke en toe gezegde beperkingen met 25 pet. te be werkstelligen; de in Maart 1951 toege paste verlaging van het levenspeil der loontrekkenden tot maximaal 5 pet. te beperken, door verdergaande stijging van dc kosten van het levenspeil door prijs- cn subsidiemaatregelen tegen te gaan of de gcldlonon aan eventuele verdere prijsstijgingen aan te passten; in nauwe samenwerking met de werk gevers- en werknemersorganisaties alle sociaal-toelaatbare maatregelen te tref fen. welke een snelle verhoging van de productiviteit kunnen bewerkstelligen; de Werkloosheidswet in het voorjaar van 1952 in te voeren, daartoe onver wijld de nodige voorbereidende maatre gelen te treffen cn de door de werkne mers tc dragen premie door loonstij ging te compenseren; een wetsvoorstel inzake definitieve regeling van cfe ou- de-dagsvoorziening in tc dienen; een alle werknemers omvattend systeem van bezïtsspreiding in te voeren, waardoor de factor arbeid ecn aandeel in het be zit van de omvangrijke voor de hand having der werkgelegenheid noodzake lijke bedrijfsinvesteringen wordt gega randeerd: een evenwichtige industriali satie-politiek, die in het bijzonder is gericht op de bestrijding van de struc tuurwerkloosheid in bepaalde bedrijfs takken en gebieden van het land. Het congres was geopend door de heer H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V. Deze wees er op, dat het N.V.V. de sociale gerechtigheid en de vrede wil door sociaal overleg. Dat brengt echter met zich mee medezeggenschap op voet van pariteit in de besturen van bedrijf- cn productieschappen en een beperking van de consumptie-be perking tot 5 pet. Als de regering en Beatrixhal te de werknemers dit niet verstaan dan zullen wij aldus spr. tot ons leed wezen tegen die werknemers en de re gering stelling moeten nemen. ROME, 2$ October e Heilige Vader heeft een Apostolische brief gezonden aan het episcopaat, de geestelijkheid en de katholieken van Tsjechoslowakijc, waarin hij de vervolgde Kerk in dat land moed inspreekt. Deze Apostolische brief is gedateerd op heden. Tot nu toe werden soortgelijke herderlijke brieven pas ge publiceerd, nadat er verscheidene maanden vanaf de dagtekening verlopen wa- ren. Zo was het onder andere met de Pauselijke brief aan katholiek Hongarije, die twee maanden na datering door de „Osservatorc Romano" werd gepubli ceerd- Een dergelijk uitstel wordt gerechtvaardigd door de omstandigheid, dat men dc bisschoppen in het betreffende land eerst de gelegenheid wilde geven de brief aan liun gelovigen bekend te maken, voordat de tekst ervan aan de hele wereld bekend gemaakt werd. er niets geschikter is om de eendracht te bevorderen, de vrede veilig te stel len. om gerechtigheid en liefde te doen bloeien, om de menselijke waardigheid te beschermen en de beschaving voor uit te helpen. Wij weten, dat er bij U Bisschoppen zijn, die gevangen zijn genomen of over gebracht naar concentratie-kampen of worden vastgehouden in hun zetels, dat er tenslotte Bisschoppen zijn. die zijn blootgesteld aan een voortdurende be waking en controle, zelfs in de uitoefe ning van hun functie. Honderden en nog eens honderden pi lesters verkeren in soortgelijke zeer droeve qpistandigheden. Mannelijke en vrouwelijke religieuzen en zeer vele leken is het al net zo gegaan. Zij wor den beschouwd als gevaarlijke vijanden van de Staat, en dat alleen omdat zij krachtig vasthouden aan de normen van de katholieke kerk, omdat ze deze met kracht verdedigen en hun best doen ze in praktijk te brengen. Dat strekt hun tot eer en niet tot oneer. De Christelijke leer is geen hinderpaal voor het welzijn der mensen, der volken en der landen maar versterkt veeleer een rechtvaar dige regeling van rechten en plichten, Hier volgt de vertaling van de brief: ,,Met steeds groter liefde denken Wij aan hen die verkeren in moeilijke om standigheden, vooral wanneer die het gevolg zijn van hun vaste trouw en hun brandende liefde tot de Goddelijke Verlosser en de door Hem gestichte Ker'v Wij zijn diep bedroefd in de we tenschap, dat gij in zulke di'oeve om standigheden zijt. Wij weten namelijk, dat de katholieke godsdienst thans be roofd wordt van zijn wettelijke vrijheid en dat hem zoveel moeilijkheden in de weg worden gelegd,, dat het hem on mogelijk gemaakt wordt zijn taak vol ledig te vervullen, zijn weldadige in vloed te doen voelen in de harten van iedereen, van de gezinnen, in de school en in alle klassen der maatschappij, tot voordeel van het algemeen welzijn. En dat terwijl de katholieke godsdienst toch een onvergelijkelijk glorieus as pect is van uwe geschiedenis; terwijl hen naar een vreedzame en rustige wel vaart die alleen de ware gerechtigheid geven kan. De katholieken hoeven ongetwijfeld voor niemand onder* te doen in liefde voor hun vaderland, in het onderhou den der wetten, in het gezag voor de regering; mits hen natuurlijk niets be volen wordt, dat strijdig is met hun ge weten en de rechten van God en de Kerk. Als men het ware welzijn van het land nastreeft, moet men hen echter niets in de weg leggen of hen straiten wegens hun trouwe aanhankeli.1 knew aan het geloof hunner vaderen, maai* zij moeten de mogelijkheid hebben, vrij en openlijk hun geloof en hun levensopvat ting te belijden. En wanneer zij ondanks het feit dat zij door grote gevaren be dreigd worden, toch al datgene doen, dan verdienen zij de bewondering niet. alleen van heel de katholieke wereld, maar van ieder eerlijk mens. Het meest zijn Wij er bezorgd over, dat e** geen kunstgreep ongebruikt wordt ge laten om de jeugd en de kinderen er toe te brengen, bun geloof en de christelijke zedenleer prijs te geven; om hen te be roven van de beginselen en normen, die hen op deze jeugdige leeftijd moeten lei den. Want deze beginselen en normen zijn het bolwerk hunner onschuld, het voed sel voor hun deugd en de voorwaarde er voor, om burgers te zijn, die de naam Christen waardig zijn. Ge ziet. Eerbied waardige Broeders en beminde kinderen, hoe belangrijk dit door Ons aangesneden onderwerp is. Als de jeugd niet voortgaat op de goede weg. maar zich, beroofd van het licht van omhoog, laat lokken op de dwaalwegen van de hartstocht, dan zul len zij niet alleen zelf daarvan de nade len ondervinden, maar ook de komende generaties. Daarom moet men al het mo gelijke doen om zulk een grote ramp te voorkomen; om te zorgen, dat de kinde ren gezond en ongerept opgroeien en met zorg worden opgevoed volgens de Chris- telijke normen, die alleen haar ongerept bewaart de vrijheid voor allen en voert kunnen bewaren temidden van zoveel ge varen en haar kunnen opwekken tot de beoefening van de deugd. Bovenal wek ken Wij er de vaders en moeders met kracht toe op, alle zorg en moeite aan te wenden, want in d,eze omstandigheden rust vooral op hen de taak met grote zorg het werk te doen, dat priesters en onder wijzers niet meer kunnen doen. Over nog iets anders is Ons vaderlijk hart bezorgd. Wij weten, dat men met val se beschuldigingen en openlijke laster tracht, de gclovigën los te scheuren van de eenheid der Katholieke Kerk en zo mogelijk van haar centrum; deze Aposto lische Stoel. De Paus wordt voorgesteld als eelt vijand van Uw volk, terwijl hij in tegendeel zijn liefhebbende vader is en men beschuldigt hem er zelfs van, ,ecn nieuwe en nog grotere oorlog voor te be reiden, terwijl hij eerst al het mogelijke gedaan heeft om de ellende cn de smart van de laatste oorlog te verlichten en nu geen gelegenheid ongebruikt laat om dc broederschap en de vrede onder de vol keren te bevorderen. Maar laat niemand van U, Eerbiedwaar dige Broeders en beminde kinderen, te midden van deze grote gevaren de moed verliezen. Laten de Herders, wie Gol de taak heeft opgelegd, het geloof hunner kudde te voeden, haar deugd te bewaren en de eenheidsband met deze Apostolische Stoel te verstevigen, laten zij de moed niet verliezen. In de loop der eeuwen heeft uw volk al andere moeilijke tijden doorstaan; meer dan eens waren uw vaderen ge dwongen te kiezen tussen het martelaar schap en het verraad aan het geloof. En toch bewaarden zij onversaagd hun ka tholieke geloof, waarvoor zij zelfs hun bloed vergoten. Gij kent de glorierijke traditie van uw volken, tracht deze te evenaren in de krachtige hoop, dat de dwalingen zullen worden verslagen en dat de Kerk de haar verschuldigde vrijheid zal her-, krijgen, zodat dan eindelijk de voorbeel den van trouw en kracht zullen kunnen worden bewonderd door iedereen. Bedenkt, dat de mensen u wel de vrijheid kunnen afnemen, u kunnen folteren, u kunnen blootstellen aan de algemene verachting, u in de gevangenis kunnen werpen en u zelfs ter dood kunnen veroordelen, maar dat zij nooit het katholieke geloof uit uw hart kunnen rukken en dat zij uw gewe ten nooit zullen kunnen bezoedelen. Als zij dat willen kunnen zij martelaren makeuj maar geen verraders van het katholieke geloof zoals Wij hopen cn van God af smeken mits allen vastbesloten bliiven te gehoorzamen aan de wetten van God en de Kerk. Hierna herinnert de Heilige Vader aan het schitterend voorbeeld van de nationa le heiligen: de Heilige Cyrillus en Metho dius, de Heilige Adelhert, de Heilige Jo hannes Nepomucenus, de Heilige Marte laren van Cassovia, de Heilige Wences'aus en de Heilige Ludmilla. Daarna vervolgt de Paus; ,,Maar moge allereerst de Heilige Maagd Maria U bijstaan, die, evenals in het ver leden en het heden, ook in de toekomst de schutse zal zijn van uw volk. Zij, die door U in zoveel heiligdommen vurig vereerd wordt, zal als liefdevolle Moeder ongetwij feld van haar Eengeboren Zoon de hulp verkrijgen, die ge in dit moeilijke ogen blik zo nodig hebt". Dat heeft ze reeds andere keren gedaan. Wij smeken haar, dit ook te willen doen in deze tijd, „Moge de Kerk haar vrijheid terug krijgen, die zij gebruikt om de voor uitgang van de burgerlijke maatschap pij te bevorderen en om er het funda ment van te verstevigen. Zij, die om de verdediging van hun geloof in de ge vangenis gezet zijn, en zij, die leven in concentratiekampen, mogen eindelijk terugkeren naar hun huizen om ér ecn rustig leven te leiden in de vrije uitoe fening van hun godsdienstige plichten. Moge de vrede en de eendracht tussen de burgers en tussen alle volken terug keren, die aan de Heilige Kerk, aan de landen en de mensen hun rechten en hun waardigheid verzekert. Mogen gij en alle mensen zo spoedig mogelijk die ware vrede terugkrijgen, die gegrond vest is op waarheid, gerechtigheid en liefde; die vrede, die Christus is komen brengen aan de mensen van goede wil (Luc. 2 14), Om dat doel in eenheid van gebed te bereiken, hebben wij in September van dit jaar in de Encycliek „Ingruerttius Malorum" een oproep gericht, lot de ka tholieke wereld. Nu wenden Wij Ons in het bijzonder tot U, Eerbiedwaardige Broeders en beminde kinderen, om U vaderlijk uit te nodigen tot het gebed om de voorspraak van de Heilige Maagd. Wij van Onze kant smeken onze liefde volle Moeder Maria, dat zij U de he melse vertroosting en overvloedige hulp zal geven. De Goddelijke Verlosser, zon der Wie niets mogelijk is en mét Wie alles, moge op voorspraak van Zijn Moeder in zijn oneindige barmhartigheid Onze gebeden en geloften, waaraan zich de xiwe en die van de hele katholieke wereld paren, zo spoedig mogelijk ver horen. Weet dan, dat Onze brandende liefde en Ons vaderlijk hart iedere dag bij U zijn, dat Uw lijden Ons lijden is. Vergeet niet, dat Uw zorgen, inspan ningen en smarten door God.welwillend worden aanvaard en veranderd in een regen van hemelse genaden. Inmiddels geven Wij U. Eerbiedwaar dige Broeders en beminde kinderen, vooral aan hen, die vervolging lijden omwille der gerechtigheid, ten teken van God's gunsten en als onderpand van Onze vaderlijke en heel bijzonde re liefde van ganser harte Onze apos tolische zegen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter op 28 October, het feest van Christus Ko ning, van het jaar 1951, het dertiende jaar van Ons Pontificaat. PIUS PP. XII Het N.V.V. kan niet garanderen, dal alle wensen prompt in vervulling zul len gaanwant alles kan nu eenmaal niet in één s\ag. Niet elke afwijzing van onze verlangens zal dus leiden tot staking, zo verzekerde spr. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, rar. dr. In 't Veld, zei, dat het bouwplan niet omvat een maximum van 40.000 wonin gen. maar een minimum. Er zijn echter sinds de opstelling enige ^lichtpunten te constateren, waar door de aspecten wat gunstiger zijn geworden. In dat verband noemde spr. de burgerzin-acties in verschil lende gemeenten en gewesten. Als het gehele Nederlandse volk wil aanpakken, zo zei de minister, dan redden wij het wel. De secretaris van het N.V.V.. J. G Suurhoff, besprak de productiviteit. De opvoering daarvan behoeft niet te be tekenen harder werken, maar wel be ter, verstandiger en zorgvuldiger wer ken. Welvaart kan alléén stijgen door verhoging van de productiviteit. Euro pa heeft n.l. zijn vroegere bevoorrechte positie, verloren, en alleen .rhet nationale middelen kunnen wij het daardoor ge slagen gat in onze betalingsbalans dich ten. Lukt dat niet, dan keren distri butie en werkloosheid onherroepelijk terug. AMSTERDAM. Doctoraal Frans. mevr. A. v. d. VusseWaning, Amsterdam. AMSTERDAM. (V.U.). Prop. theol J. Nierop, Andijk; G. v. Loenen, Delft; J. Heemskelk, 's-Gravenhage. Wis en nat.; E. Duursma, Amsterdam. Doet. natuurk.: J. de Jong, Amstelveen; G. Steneker, Hil versum; E. Munk, Eindhov: P. Huyer. Am sterdam en Ong Ting Hok, Amsterdam. s-GRAVENHAGE Notarieel examen 1951, 3e deel: J. v. Ameijden, Leiden; D. Bakker. Wageningen; A. Bensmann, Delft; mr. P. Blauwhoff, Nieuwer-Am- stel; A. Bok, Barneveld; G. Bos, 's-Gra venhage; P. Bremer, Amsterdam-Z.; H. Callenfels. Haarlem; mej. A. Cloudt, Roermond: mej. mr. A. v. Erk, 's-Gra venhage; Tj. Fopma, Surhuisterveen; L. v. Geest, Rijswijk (Z.H.); W. Haane brink, 's-Gravenhage; B. Haar, Amster dam-C.; J. Hage, Eindhoven; L. Hak- steen, Arnhem: J. Hartong v. Ark. 's-Gravenhage; Th. v. d. Heide. Aerden- hout; J. Hesselink. Winterswijk; W. Hoek, Schiedam; J. in 't Hol, Zaandam; mr. A. de Jong, Rotterdam; G. de .Tong Posthumus, Drachten; H. Maris. Klun- dert; H. Mulder, Alkmaar; H. Palmen, Klimmen (L.); H. Riemers, Rotterdam; J. v. d. Staaij, 's-Gravenhage; mr. J. Thie, Haarlem; A. Verhoeven, Amster dam; L. de Waal. Steenwijk: Th. Wal- tjen. Wijk bij D.; S. C. Windhouwer, Rotterdam. LEIDEN. Doctoraal geneesk de dames G. Bakker, Purfev (Engeland), L. B. M. Lammerts, Den Haag; idem de heren P. D. Bakker, Haarlem, H. v. d. Bosch, Oegstgeest, C. v. d. Broek, Bussum, Lim Bok Seng, Leiden, en J. Versteeg. Den Haag. Artsexamen le ged.: J. Cohen, Leiden, S. Starrenburg, Den Haag, en J Trimp, Leiden. LEIDEN. Cand. Ned, recht de dames G. Wetzel, Den Haag, J. Bruijn, Den Haag, H. v. d. Linde, Voorburg; idem de- heren: J. v. Batenburg, Delft, G, André de la Porte, Den Haag, Ch Hermans, Den Haag, F. Goudsmit, Sclieveningen, G. v. d. Gaag, Capeile a, d, IJsel, J. v. Hessen, Amsterdam, F. v. Hoogstraten, Den Haag, G. v. Imhoff, Overschie, H. Gokkel. Bloemendaal, J. Kuiper, Over- veen, W. Hendriks, Heemstede, P. Wa genaar, Den Haag, J. Nagtegaal, Voor burg, J, Meijer, Oegstgeest. B. Rogmans, Eindhoven, H. v. Soest, Den Haag, A. Janusen, Den Haag, en J. Matthijse, Rot terdam. ATLAS 28 te Livorno. ALCYONE 29 v. Pt. Said n. R'dam. AMSTELVEEN 29 te New Orleans. AAGTEDIJK p. 29 Barbados n. N. York. AKKRUMDIJK 29 v. Aden n. Djeddah. A LM KERK p. 28 Kreta n. Genua. ALPHARD p. 29 Ouessant n. Bordeaux. ALTAIR 29 te Antw. 4 ANDIJK 28 te Bremen. ALDABI 29 te Buenos Aires verw. AGAMEMNON p. 29 Burlings n. Barbad. ALBIREO 29 v. Bremen, 30 te Antw. ALPHACCA 28 te Philadelphia. AMSTELVAART p. 29 Madeira n. Ned. ARENDSKERK 28 te Shimizu. ABBEKERK p. 29 Napels n. Port Said. ALDABI 29 te Montevideo. ALIOTH 29 te Rio Grande. ALMDIJK 27 v. Havanna n. Havre. AMPENAN 28 te Singapore. AMSTELKERK 29 te Takoradi. ARENDSDIJK 29 te Paranguay. ARKELDIJK p. 29 Bahama's n. Antw. ARNEDIJK p. 2.9 Dungeness n. N. Orl. BORNEO p. 29 Kp. St. Vincent n. A'dam. BAARN 29 v. A'dam te Callao. BENGKALIS p. 29 Ceylon n. Pondicherry. BOSCHFONTEIN 29 te Mombassa. BALI 28 v. Djibouti n. New York. BREDA 29 v. Chili te A'dam. BLITAR p. 29 Kp. St. Vincent n. Holl.a. BLIJDENDIJK p. 29 Wight n. New York. BORNEO Surabaja n. A'dam p. 29 Gibr. CELEBES 29 te Banjuwangi. COTTICA 29 v. A'dam te Georgetown. DELFSHAVEN p. 29 St. Vine. n. Casabl. DELFLAND p. 29 Madeira n. A'dam. ELMINA 27 te Novo Redondo. ESSO AMST., 29 v. Aruba te Rotterdam. ENA v. Gent n. Aruba p. 29 Ouessant. ESSO 29 v. Aruba te A'dam. FRIESLAND p. 29 Dungen. n. R'dam. FELITES 29 te Port Swettenham. GADILA verw. p. 31 Thursday n. Sydney. GEDOE p. 29 Pt. Soedan n. R'dam. GRAVELAND 29 v. Ouessant n. B. Aires. GAASTERLAND 28 te Rio de Janeiro. GR. BEER p. 29 Algiers n. A'dam. GOUWE 28 v. Kemi te Haukipudas. HAULERWIJK 28 te Baltimore. HAARLEM 27 v. Bocagrande n. Nörrkop. HEEMSKERK 28 v. Melb. n. Carnavon. HYDRA, p 27 Azoren n. Barbados. HERCULES p. 29 Ouessant n. Gibraltar. HELICON p. 29 Abaco n. Barranquilla. HECTOR 29 v. Alexandrië te Beyrouth. HERA 28 v. Bremen te Hamburg. HERSILIA p. 29 Bevezier n. Antw. ILOS 29 te Petit Goave. INDRAPOERA 29 v. Semar., 30 te Priok. ITTERSUM p. 28 Azoren n. N. Orleans. JAGERSFONTEIN p. 29 Ouess. n. Afr. JUPITER 28 v. Malata te Piraesus. KARSIK 30 te Makassar verw. KEDOE 29 te Port Soudan. KLIPFONTEIN 28 te Antw. KOTA BAROE p. 29 Ceylon n. Priok. LOENERKERK 29 te Suez. LANGKOEAS 28 v. Priok n. Belawan. LARENBERG p. 29 Dungeness n. A'dam. LAERTES 27 in Baai Dongala. LEMSTERKERK 29 te Antw. LINGE p. 28 Bornholm n. Helsinki. LISSEKERK 29 nog te Damman. LOMBOK 27 te Calcutta. LIEVEVROUWEKERK 28 te Genua. LEERSUM 28 te R'dam. LISSEKERK 27 te Damman. LUNA p. 28 Finisterre n. Amsterdam. LUTTERKERK 27 te Amsterdam. MATARAM 28 te Hollandia. MITRA 29 te Cochin. MACOMA p. 28 Makallah n. Fahaheel. MAASHAVEN 28 v. Rio Grande n. B. Aires. MAASLAND p. 28 Kp. Verdi-eil. n. Santos. METULA p. 29 Minicoy n. Bahrein. MARIE p. 28 Kanguru-eil. n. Melbourne. MURENA p. 28 Ouessant n. Aruba. MACUBA 17 v. Cochin te Bombay. MAAS 28 v. Hamburg te Bremen. MAASKERK p. 29 Ouessant n. Dakar. MARKELO p. 29 Conakry n. W.-Afrika. MATARAM 28 v. R'dam n. Hollandia MELAMPUS 29 v. Colombo n. Amst. MEERKERK p. 29 Finisterre n. Antw MENTOR v. Izmir h. Bremen p. 28 Messina, MARIEKK., p. 28 Kanguru-eil. n. MeJbn. NOORD AM 29 v. N. York te Rotterdam. MITRA p. 29 Ceylon n. Singopre. NIEUW HOLLAND 28 te Melbourne. NOORDWIJK p. 29 Algiers n. Civ. Vecchia. ORANJE v. A'dam n. Priok p. 29 Gibraltar. OVER IJSEL p; 29 Balearen n. Duink. ODYSSEUS 28 te Aarhuus. CCERONIA 22 v. Kawasaki n. Miri. OOTMARSUM 27 te Mobile. POELOE LAUT p. 28 Balearen n. Duink. POLYDORUS 28 te Tj. Priok. POLYPHEMUS 29 te Pt. Swettenham. POSEIDON 28 te Kingston. PR. J. W. FRÏSO 30 te Hamburg verw. PR. WILL. Ill 28 v. Havre n. R'dam. PR. WILLEM I 24 te Montreal. RAKI 28 v. Menado. 30 te Makassar. RIDDERKERK p. 29 Kp. Palos n. Mars. ROEBIAH 29 te Sorong. ROTTI 29 te Balikpapan. REMPANG 29 te Genua. ROEPAT 28 te New Orleans. RIJNLAND 29 v. Las Palmas n. B. Aires. ROSSUM 27 van Setubal te Amsterdam. REMPANG p. 29 Napels n. Balikpapan. RIJNDAM p. 29 Kp. Race n. Southampton. RONDO 29 te Tjj. Priok. SALLAND p. 29 Kp. Verdi-eil. n. A'dam. SCHIE 27 v. Istanbul n. Algiers. SLIEDR. p. 29 Burlings n. Bahrn. SOMMELSDIJK p. 29 Burlings n. Havana. SUMATRA 30 v. Makassar te Nunukan. SUNETTA p. 29 Fastnet n. Curasao. SALATIGA 27 te Kaapstad. SAMARINDA p. 29 Wight n. Palembang. SAPAROEA 29 v. Bombay n. Karachi. SARANGAN 28 te San Francisco. SOESTDIJK 29 te Tj. Priok. STAD HAARLEM p. 29 Algiers n. Spezia. SIBAJAK p. 28 Guardafui n. Surabaja. SLOTERDIJK 29 te Halifax. SCHERPENDR. p. 29 Bougaroni n. Sidon. SUNETTA, p. 29 Scilly n. Curasao. STENTOR 28 te Puerto Plata. THESEUS p. 29 Finisterre n. Algiers. TAWALI 29 nog t.e Bandarshapur. TJIKAMPEK 27 v. Osaka n* Priok. TIB A p. 29 Scillys n. Nederl. TJIPONDOK. TJIWANGI. te Macass. vw. TEUCER v. Priok n. N. Yok p. 29 Perim. TJISADANE 29 te Durban. TITUS 28 te R'dam. TJIMENTENG 28 n. te Itajai. TJIBODAS 27 te Shimizu. TERNATE p. 29 Kreta n. R'dam. TRAJANUS 28 v. Mobile te Houston. TROMPENBERG 29 te New Orleans. TAMO 29 v. Rosa rio 30 te B.-Aires. VEENDAM p. 28 Scillys n. New York. VENUS Levan n. A'dam 29 v. Gibraltar. VULCANUS 28 te Bremen. WELTEVREDEN 28 te Semarang. WESTLAND 29 te Bahia. WINTERSW.. Sfax-R'dam, p. 29 Gibr. WAAL 28 te Maracaibo. Advertentie Ter gelegenheid van de Tilburgse be vrijdingsdag, welke Zaterdag gevierd werd, zijn aan tweehonderd oud-strij- ders der Irene-brigade op het Willems plein hij het paleis Raadhuis eretekenen met een oorkonde uitgereikt. werd in het ontvangst gehouden, waarbij o.m. teg^„ waren mevr. De Ruijler-van Steve- ninck, weduwe van de oud-commandan der Irene-brigade, generaal-majoor J. A. Sitzen, bevelhebber der derde mui- taire afdeling, kolonel Van der Speek Obreen, vertegenwoordiger van de be velhebber der eerste militaire afdeling, generaal-majoor M. R. de Bruijne, com- Vóór deze plechtigheid paleis Raadhuis een officiële ontvangst eehouden. waarbij o.m. tegenwoordig mandant van het korps mariniers ge neraal-majoor der artillerie B^D. K E. Oudendijk, voorzitter van de Koninklij ke Vereniging „Ons Leger kolonel A. J. van Horssen garnizoenscommandant van Tilburg, luitenant-kolonel D. Blan ken, commandant van het garderegi ment .Prinses Irene" en luitenant-kolo nel L.'f. van Embden plaatsverv. com mandant van het garderegiment „Prin ses Irene Ter opluistering was aanwe zig een ere-compagnie van het garde regiment .Prinses Irene" gestoken in gala-uniform, terwijl de Koninklijke Militaire Kapel voor de muzikale entou rage zorgde. Voor de uitreiking der ere-tekenen, welke geschiedde door kolonel Van der Speek Obreen werd gedefileerd door het Tilburgs politie-muziekcorps. even als door de ere-compagnie, die vervol gens naar het Wilhelmina park mar cheerde, waar een dodenappel met kranslegging werd gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7