Veiligheidsdienst schaduwde reeds sinds 1950 lid van Tsjechische Geheime Dienst Tsjechische speelden het militaire attache's spel mee Vliegtuig met verstelbare vleugels Bell snelheid 5» IJmuiden heeft een radar installatie Tussen neus en lippen Nederlander gaf inlichtingen dode brievenbus" via kan in de lucht aldus opvoeren m „Voor hun genoegen" op zoek naar vliegvelden, kazernes, havens enz. STRAALVLIEGTUIG wordt supersonisch vliegtuig Tol hoofd en hart Hoge Commissaris in Cambodja vermoord (M MUKKIo befrnyoa buj/f Het weer Wereldspaardag Experimenteel stadium echter nog niet afgesloten Amsterdams premielening overtekend DINSDAG 30 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25214 De Nederlandse regering heeft het noodzakelijk geoordeeld enige gegevens omtrent in Nederland geconstateerde spion- nage-activiteit ter publicatie te verstrekken. Nu in het kader van een bepaalde activiteit de omstandigheden het mogelijk maak ten hieromtrent enige mededelingen te doen, leek het nuttig het Nederlandse volk niet geheel onkundig te laten van wat op dit terrein in ons land geschiedt. In de zomer van 1950 kreeg de B.V.D. een vermoeden, dat een Tsjech, die Nederland bezocht en als reden van zijn bezoek op gaf controle van de boekhouding van de Tsjechische legatie, in werkelijkheid iemand was van de Tsjechische Geheime Dienst, die onder valse naam naar Nederland reisde en tot taak had daar een spionnage-netwerk op te bouwen. Dode brievenbus Chantage VOELHORENS VAN BRUSSEL UIT Nog een Nederlander te Den Pasar vermoord loden regenjassen Duizend woningen meer BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur- Drs. H. W M. van Rtm. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjrt.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weelc, f 1.S2 per maand, f 5.45 per kwartaal. TSJECHISCHE SPIONNAGE in ons land ontdekt De naam. waaronder deze Tsjech reisde, was dr. Oldrich Neumann, doch later bleek, dat hij ook bekend stond onder de namen Tlamicha, ing. K. Ja- kubec en Jirkovisky. Soms duidde men hem aan als Rosa. Het was een slanke ongeveer 30-ja- rige jongeman, zijn lengte bedroeg circa 1.75 M. Hij droeg een bril en had een groot litteken van de rechter mond hoek naar het midden van de wang. Hij maakt deel uit van een van de ge heime diensten der Tsjechische regering en wel die van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Neumann had een pakje met Nederlandse bankbiljetten ten bedrage van f 5000.en een flesje geheime inkt bij zich. Toen Neumann begin 1951 opnieuw naar Nederland kwam, werd hij ge volgd teneinde zijn bewegingen in Nederland te controleren. Daarbij bleek, dat het inderdaad zeer on waarschijnlijk was, dat hij een nor maal controleur van de boekhouding der legatie was, daar hij het bewijs leverde een uitstekende spionnage- training te hebben gehad en bij zijn subversieve activiteiten in Den Haag duidelijk toonde, dat hij rekening hield met de mogelijkheid gescha duwd te worden. Wanneer hij zijn ho tel in de Molenstraat in Den Haag verliet, keek hij eerst voorzichtig om Zich heen, om daarna een bepaalde richting in te slaan. Onderweg maak te hij zo nu en dan zijn veters vast en keek daarbij achter zich om te zien of hij ook gevolgd werd. Eens keer de hij resoluut op zijn schreden te rug en liep in de tegenovergestelde richting, om op die manier zijn even- tuële volgers in verwarring te bren gen. Desondanks kon worden geconstateerd, fat hij in een dancing een bespreking had met een Nederlander, wiens identi teit later kon worden vastgesteld. Deze Nederlander, die zich König noemde, had enige jaren na de oorlog in Praag verblijf gehouden en het is later komen vast te staan, dat hij reeds in die tijd Voor de Tsjechische Geheime Dienst heeft gewerkt. De vrouw van König werkte op de Nederlandse legatie. Enige maanden later kreeg de B.V.D. zekerheid, dat deze Nederlander inder daad op clandestiene wijze oerichten doorgaf, die kennelijk bestemd waren voor de Tsjechische Geheime Dienst. Deze berichtgeving geschiedde volgens het systeem van de ..dode brievenbus" Er kon n.l. worden geconstateerd, dat de Nederlander op een avond een ogen schijnlijk leeg sigarettendoosje deponeer de in een tramhuisje op een der drukste punten van Den Haag. De B.V D. wist de inhoud van net doosje, n.l. een op zeJr dun papier in het Duits geschreven bericht, te foto- copiëren, terwijl bovendien geconsta teerd werd, dat het doosje m handen kwam van een Tsjech, die als handlanger van Neumann optrad. Op regelmatig terugkerende tijden Werd telkens op geheel verschillende plaatsen in Den Haag °P soortgelijke wijze een bericht gedeponeerd, soms wederom in een sigarettendoosje dan weer in het toilet van een lunchroom, ook wel eens achter een brievenbus. De papiertjes met de berichten werden dan met kauwgom bevestigd. Uit de inhoud van deze berichten, die alle in handen van de B.V.D. zijn geval len. blijkt duidelijk de bedoeling om aan de Tsjechische Geheime Dienst te doen toekomen inlichtingen van vertrouwe lijke en geheime aard. Het zijn deels „Stimmungsberichte" en voor een deel inlichtingen betreffende de Nederlandse houding t.o.v. brandende buitenlandse problemen, die König vaï\ een insider moet hebben ontvangen. Ook deze in sider kon worden geïdentificeerd Voorts bracht König rapport uit over ae acti viteit hier te lande van Tsjechische emigranten, die om politieke redenen na 1948 naar Nederland waren gevlucht. De instructies, welke de sche Geheime Dienst aan König deed toekomen, werden op gecamoufleer de wijze verzonden. Neumann liet zich uit Nederland een aantal onbe schreven prentbriefkaarten toezen den. De rechter bovenhoek van deze briefkaarten werd gesplitst en tussen deze beide delen werd een micro film, waarop instructies stonden, in gebracht fop de plaats waar gewoon lijk de postzegel wordt geplakt) en daarna werden de twee helften weer op elkaar geplakt. Deze briefkaarten werden per brief naar Nederland gezonden, hier van een postzegel voorzien, die precies op de haast onmerkbare verhevenheid werd geplakt en daarna werd de briefkaart door de handlanger van Neumann hier te lande aan t adres van König Dr. Oldrich Neumann, die voor de Tsjechische Geheime Dienst onder valse namen naar Nederland kwam. verzonden. De B.V.D. heeft van al deze instructies kunnen kennis ne men. De fotocopieën zijn in zijn bezit. Aangezien deze handelingen door Kö nig werden bedreven vóór de inwerking treding van de wijzigingen in het Wet boek van Strafrecht op het gebied van de spionnage, was het onmogelijk een strafvervolging tegen hem in te stellen en na de wijziging van het Wetboek van Strafrecht was het contact tussen deze Nederlander en de Tsjechische Geheime Dienst om geheel andere redenen be ëindigd. De Justitie heeft echter nog een appel tje met König te schillen naar aanleiding van zijn spionnage-activiteiten in Praag. Neumann zond o.a.. instructies naar Nederland om hem volledig op de hoog te te houden van de zwakke punten in het privé-Ieven van Nederlanders, die om de een of andere reden naar Tsje- ehoslowakije kwamen, ten einde daar van gebruik te kunnen maken en hen eventueel in een valt te lokken. Hij zou deze personen dan door middel van chantage dwingen om voor zijn spionna- ge-organisatie te werken. Neumann ver zocht voorts informaties over verschil lende met name genoemde Nederlan ders. ten einde na te gaan of dit ook wellicht toekomstige spionnen zouden kunnen zijn. Behalve belangstelling voor Neder landse geheimen, bleek Neumann's ar beidsterrein ook op Internationaal ni veau te liggen. Zo probeerde hij om via Nederlandse kanalen inlichtingen te verkrijgen over de besprekingen. die door de Nederlandse delegatie in Lake Success werden gehouden. Daartoe ver zond hij uitgebreide vragenlijsten naar Den Haag. Een foto met het signalement van Neumann zal ook naar het buitenland gezonden worden, ten einde ook onze bondgenoten te waarschuwen tegen deze belangrijke persoon in dat deel van de Tsjechische spionnagedienst, dat onder het ministerie van Binnenlandse Zaken ressorteert. De reus van de Amerikaanse luchtmacht, de C 124 Globemasteris van een vlucht naar het oorlogsgebied op Korea op een vliegtuigba-sis in Japan terugge keerd. Japanners dragen door de enorme deuren' gewonden op brancards naar buiten. ae Ook de in Brussel geaccrediteerde Tsjechische militaire attache's, Horsky en Hoppe, verzamelden inlichtingen in Nederland en kwamen daartoe herhaaldelijk „voor hun genoegen", dus als privé personen, naar ons land. In Juli 1949 kwamen Jiri Horsky (gcb. te Bratislava 26-11-09), alias Berger, alias majoor Winterstein met zijn vrouw en zijn chauffeur Svoboda naar Neder land. Tijder-s hun verblijf bleek de chauffeur een zeer werkzaam aandeel te heb ben in de werkzaamheden. Er werd een rondreis gemaakt door Nederland, waarbij foto's werden gemaakt van de militaire vliegvelden Valkenburg, Eelde Twenthe er, Soesterberg. Voorts werd de Luchtvaarttentoonstelling op Ypen- burg bezocht, waar zeer veel vliegtuigen werden gefotografeerd. Foto's werden eveneens gemaakt van de sluizen in IJmuider- en van de havenwerken in Hoek van Holland. Speciale belangstelling werd aan de dag gelegd voor de Fokkerfabrieken. Horsky zag kans een tussenpersoon te recruteren, die hem over öezei fa brieken volledig moest inlichten, zulks in verband met de fabricage van .Gloster Meteors". De B.V.D. was van deze relatiés geheel op de hoogte Daar Horsky zich ook in België aan spionnage schuldig maakte, .verzocht de Belgische regering aan Tsjechoslowa- Je Horsky terug te roepen. Hij werd m October 1949 vervangen door Mi- roslaw Hoppe, geboren 22 April 1915 te Roudnice. In begin 1950 kwam Hoppe in contact met een informant in Nederland, met wie bij in de jaren 1950 en 1951 voort durend in relatie is gebleven. Een groot aantal vragen Werd door Hoppe gesteld, teneinde deze door een aantal te recruteren spionnen te doen beantwoorden. De voornaamste vragen worden hieronder vermeld: 1. Een nauwkeurige opgave van alle bijzonderheden over Nederlandse mili taire vliegvelden (gebouwen, materiaal en radaropstelling) Opgave van de belangrijkste brug gen en viaducten in de grote verkeers wegen. Tevens werd verzocht om foto's te verstrekken van deze objecten. Er moesten mensen op de foto's staan om de afmetingen van de objecten te doen uitkomen. 3. Opgave van de marechaussee kazernes en het aantal divisies, waaruit dit wapen bestaat. 4. Opgave van de namen van de be velhebbers en van de sterkte van de legeronderdelen, welke door hen wor den gecommandeerd. 5. Bijzonderheden over de strategi sche ligging' van Rotterdam. Amster dam en Den Helder, van welke laatste plaats hij een uitstekende kaart bezat. 6. Nauwkeurige gegevens over de fa briek bij de Hembrug. 7 Gegevens over het aantal Neder landse troepen, dat naar Duitsland zou gaan. 8. Antwoord op de vraag, op welke vliegvelden de Engelse ,.Meteor"-straai- jagers en op welke vliegvelden de Amerikaanse straaljagers worden ge bruikt. 9. Wat is het bedrag van de geheime fondsen op het militaire budget van 1951. 10. Gegevens over vliegtuigbouw bij De Schelde. 11. Waar bevindt zich het voertuigen park van de uit Amerika gezonden tanks? (Van onze luchtvaartmedewerker) In de V.S. heeft het eerste vliegtuig, met vleugels die tijdens de vlucht ver steld kunnen worden, een aantal succes volle proefvluchten gemaakt. Het is een straalvliegtuig, de Bell X-5, een nieuw supersonisch toestel, dat een directe af stammeling is van de Bell X-l, die enkele jaren geleden tijdens een proef vlucht op een grote hoogte, zulk een voor die dagen fantastische snel heid bereikte. De nieuwe Bell start als een gewoon vliegtuig met de vleugels gespreid. Het kan dan langzaam vliegen, terwijl toch de vleugels voldoende draagkracht op leveren. Naarmate het vliegtuig zich vlugger voortbeweegt, en de snelheid van het geluid benadert, worden de vleugeleinden naar achteren bewogen, zodat de vleugel een scherpe pijlstand krijgt. Dan wordt de Bell X-5 een super sonisch vliegtuig met een supersonische eugelvorm. vleugel heeft nu veel minder weerstand dan in de uitgespreide stand, met het gevolg dat de vliegsnei- heid nog meer kan toenemen. Het verlies aan vleugeldraagopper- u beide delen van de vleugel schuiven in de pijlvormstand een eindje in de romp wordt echter ruimschoots aangevuld door de grotere draagkracht op de vleugel zelf, ten gevolge van de veel grotere snelheid. In tegenstelling met de Bell X-l. is de X-5 niet uitgerust met een raket motor, maar met een gewone straalmo- W ij kunnen pas iets voor een ander zijn, als wij onszelf kunnen vergeten tor, type Allison J-35-A-17, die merk waardigerwijze precies onder de zit plaats van de vlieger het is een één persoonsjager is aangebracht. De in schuifbare vleugel past juist in een Dc Bell X-5. op de bovenste foto met de vleugels gespreid, daaronder met de vleugels in pijlstand naar achteren getrokken. opening tussen de motor en de daar boven gelegen stuurhut. De Allison straalmotor met een stuw kracht van ongeveer 2200 kg beslaat ongeveer 2/3 van de totale romplengte en de straalbuis is direct achter dc romp onder de staart van het vliegtuig aan gebracht. Deze constructie geeft het vliegtuig een enigszins gedrongen aan zien, maar men is met de nieuwste supersonische vliegtuigen wel aan eigen aardige vormen gewend geraakt. Het vliegtuig is evenals de „Zwaardvis" be stemd als een proefvliegtuig voor het onder zoek bij trans- sonische snelhe den, snelheden dus die groter zijn dan het ge luid. Het toestel is een meter of ttkn lang de vleugelspan wijdte heeft on geveer dezelfde afmetingen en het gewicht is circa 4.500 kg. De X-5 werd door de Bell vliegtuigenfa- briek in samen werking met de Amerikaanse luchtmacht en 't Amerikaanse Luchtvaartlabo ratorium ver vaardigd. Even als de Fokker S-14, beschikt de Bell over twee „duikremmen" twee licht metalen deuren in de romp- wand, die open geslagen kun nen worden waarmede de vliegsnelheid in de duikvlucht kan worden af geremd. stel Nederlandse 12. Een compleet stafkaarten. 13. Gegevens over de D.A.F.-fabrieken te Eindhoven. 14. De verhouding tussen de Neder landse en Amerikaanse soldaten. 15. Opgave van de zich in Nederland bevindende oorlogsindustrieën. De lig ging daarvan dient op een kaart aange geven te worden met aanduiding van grote wegen en spoorlijnen in de om geving. 16. Opgave van het aantal arbeiders in sub 15 bedoelde bedrijven, onder me dedeling tevens van details omtrent grondstoffenvoorziening en energie levering. Hoe groot is de productie van deze bedrijven. 17. Opgave van de vitale punten van deze bedrijven: ketelhulzen en plaats waar de electrische kabels de fabrieken binnengaan. 18. Mededelingen, over de bouw van een nieuwe Philipsfabriek en van een nieuwe olieraffinaderij. 19. Inlichtingen omtrent nieuwe elec trische centrales, met specificatie van de plaatsen, waar de kabels de centrales verlaten. 20. Plaatsen, waar in Nederland atoomonderzoek geschiedt. 21. Tijdschriften en brochures, waar in gegevens voorkomen omtrent voor aanstaande militairen, hun karakter en instelling. Aan Hoppe zijn op sommige van deze vragen van tijd tot tijd inlichtingen verstrekt, die afkomstig waren uit zgn. open bronnen, d.w.z. kranten, tijdschrif ten enz. Hoppe betaalde zijn informant zo nu en dan een som gelds die geregeld aan de B.V.D. werd doorgegeven. Hoppe heeft zich tegenover onze in formant er over uitgelaten, dat hij zeer nauwe relaties onderhield met de« tweede secretaris van de Russische am bassade te Brussel. Hoppe was een veel kundiger man dan zijn voorganger Horsky. Wanneer Hoppe hier in een hotel overnachtte, onderzocht hij eerst de muren van zijn kamer om te weten te komen of er ook ergens microfoons verborgen waren. Intussen praatte hij met zijn metgezel over koetjes en kalfjes. Hij gaf met pot loodstreepjes precies de plaats aan. waar zijn koffer stond, teneinde na thuis komst te kunnen controleren of iemand wellicht belangstelling voor de inhoud gehad zou hebben en daarbij de koffer zou hebben verschoven. Ook tussen de kastdeuren klemde hij een papiertje, waarvan hij de precieze plaats met pot lood aangaf. „r Tijdens zijn reizen in Nederland legde hij bijzondere belangstelling aan de dag voor IJmuiden en verschillende kazer nes. Uit later binnengekomen berichten over de roofmoord te Sanoer bij Den Pasar op Bali blijkt, dat de als gewond opgegeven Nederlander Koopman even als Ten Brink onmiddellijk werd gedood, toen vier gemaskerde rovers het huis van Koopman overvielen. Mevrouw Koop man wist in het duister te ontkomen: een tweede gast, Pendi, hield zich na het vuurgevecht dood. De Raymond, de Franse Hoge Com missaris in Cambodja, e'en van de ge associeerde staten van Indo-China, is gisteren vermoord. In een kort com muniqué heeft de Franse regering vandaag te Parijs medegedeeld, dat het ontzielde lichaam van De Ray mond gevonden werd in zijn huis te Pnom Penh, de hoofdstad van Cam bodja. H|j werd doodgestoken. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later ook opklaringen. Hier en daar ochtend mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zon: 7.31—17.16 Maan: 9.01—17.04 Op 31 October van ieder jaar staat de financiële journalist voor de vrij zware taak door middel van een kort artikeltje, ter gelegenheid tan de Wereldspaardag, een opwekkend woord te laten horen ter bevordering van de spaargedachte. Zware taak, om dat er talloze factoren zijn, die de spaar zin, traditionele eigenschap van ons volk. remmen en schijnbaar onmogelilk maken. Het is eenvoudig, om een op somming te geven van deze moeilijkhe den. Gewezen behoef', slechts te wor den op de hoge prijzen voor goederen die de normale levensbehoefte moeten dekken; zware belastingen: te lage ren te enz. Men kent onze opvatting om trent de taak, die de overheid o.i. heeft, om door het milderen van allerlei maat regelen. die een algehele of althans vrij aanzienlijke opheffing van deze rem mingen in de weg staat, onze goede Ne derlandse spaarzin weer te helpen her leven. Deze enkele regels zijn evenwel niet bedoeld om in critische geest alle hinderpalen, die het sparen in de weg staan te analyseren. Onze bedoeling is louter en alleen om, al deze hinderpalen ten spijt, te wijzen op de noodzaak tot sparen voor een ieder zonder uitzon dering. Het is n.l. zo, dat geen enkele samenleving, hetzij in groter verband: een land. hetzij in kleiner verband: een hedrijf. ja zelfs in het kleinste verband: het gezin, kan bestaan zonder te spa ren. Een typisch voorbeeld voor het eerste is b.v. de woningbouw, die eenvoudig niet kan worden gefinancierd zonder voldoende gespaarde middelen. Daar naast kan men voor het laatste als voor beeld stellen de financiering van kle ding, schoeisel, huisraad enz. welke vrij wel geen gezin uit het lopende inko men van een week of maand kan finan cieren. Wij soudenhet vu eens zeer sterk willen zeggen. Er is in Nederland vrijwel geen gezin, dat niet spaartdat trouwens wel genoodzaakt is te sparen voor het doen van de allernoodzakelijk ste aankopen. Waarom dan, zo zal men vragen, is een speciale opwekking noodzakelijk tot het aanwakkeren van de spaarzin Welnu, omdat het sparen door een niet onbelangrijk gedeelte van het Neder landse volk verkeerd gericht is. Men kan n.l. vooraf sparen, maar evenzeer achteraf. Het gebruik maken van volks- credietbanken en afbetalingssystemen is n.l. zonder enige twijfel een vorm van sparen. Een sparen echter achteraf, waa: bij men vrij hoge rente en extra kosten meet betelen. Ongetwij feld. is deze vorm van sparen als nood oplossing en onder bepaalde voor waar den een te aanvao.rdev. vorm. Wii gelo ven evenwel, dat het cp deze wereld spaardag eens goed is zich te bezin nen of de aankopen, die gedaan ijn op deze wijze of die menop het punt staat te doen, alle inderdaad voldoen aan deze bepaalde voorwaarden. Men zou zich dan tevens kunnen bezinnen op de vraag of het niet juister is vooraf te gaan spa ren, waardoor men t.z.t. event dezelfde aankopen kan doen. terwijl men dan nop bovendien rente kweekt. De wereldspaardag moge dan tevens een goede gelegenheid zijn v>oor de overheid om zich eens te bezinnen, of het niet wenselijk is door het verhogen van de rentevoet bij de spaarbanken en wellicht door een vorm van belasting vrij sparen het Nederlandse vclk te sti muleren bij het sparen. Donderdag vieren IJmuiden en het Noordzeekanaal hun 75ste verjaardag en bij deze gelegenheid heeft de gemeente Amsterdam IJmuiden een radarinstalla tie cadeau gedaan, waarmee deze plaats de eerste is van het Europese vasteland dat over havenradar beschikt. De instal latie heeft, nadat hiervoor reeds in 1949 proefnemingen werden gedaaneen plaats gekregen op dc Semaphore, lig gende in de aslijn van de havenmond. Een draaiende antenne zendt voort durend golven uit, die door deze zelfde antenne weer worden opgevangen en via een kathodebuis worden geprojec teerd op een scherm, dat in feite dus een betrouwbare landkaart is, waarop men van ogenblik tot ogenblik de positie van elk voorwerp kan aflezen. Dit beeld maakt het dus mogelijk een schip voort durend van zijn positie op de hocgte te houden, wanneer de gezagvoerder daar om vraagt. Radar is en blijft echter een hulpmiddel en de verantwoordelijkheid is dus steeds voor de gezagvoerder. Het Chinees In Amerika zijn lal van wasserijen in handen van Chinezen. In Baltimore heeft dit feit onlangs vele huisvrouwen in moeilijk heden gebracht. Het Chi nese personeel van een Chinese wasserij aldaar werd wegens handel in verdovende middelen door de politie gearresteerd en opgesloten. De politie was enigszins verrast, toen een groot aantal vrouwen een paar dagen later de schone was kwamen opeisen. De politie Het daarop de vrou- wen tot de wasserij toe, doch niemand begreep iets van de Chinese wasmer- ken. Bij gerechtelijk bevel werden de wasbazen toen korte tijd vrijgelaten om de zaak uit te zoeken. Ze stonden maar te grijnzen, vertelde later een van de gedupeerde huisvrouwen. Jacht op een schat De Weense politie is op zoek naar een schat, die zou bestaan uit negentien staven goud. die bij el kaar 247 kg wegen, twee koffers met gouden mun ten, twee koffers met ju welen en een koffer met, naar men meent valse, Engelse ponden. Deze schat, die enige millioenen guldens waard sou zijn, werd op bevel van de vroegere nat. soc. leider Alfred Rosenberg in het voorjaar van 1945 in de heuvels bij Lof er, circa 50 km van aie Beierse grens, begraven, aldus inlichtin gen van de Weense politie. Een in Wenen wonende voormalige S.S.-er, die deel uitmaakte van de groep, die de schat be droef, meende, dat hij de enige overlevende van de groep was en dat hij zich de plaats, waar de schat begraven werd, kon her inneren. Enige weken ge leden ging hij op soek, doch hij kon de juiste plaats niet meer vinden. De S.S.-er nam daarop een Weense ingenieur in de arm, die met een wichelroede de begraven voorwerpen zou trachten op te sporen. Samen gin gen zij naar het terrein, waar de schat verborgen moest zijn, doch de in genieur zei na korte tijd, dat hij die dag verder geen tijd had om te zoe ken. Zij retsden naar Salz burg, waar de ingenieur achterbleef. De S.S.-er reisde door naar Wenen. Het vervolg van het verhaal begrijpt u wel. De S.S.-er heeft aan de Ween se politie medegedeeld, dat de ingenieur, wiens naam niet bekend is ge maakt, in de nacht pan 13 op 14 October met zijn wi chelroede op stap is ge weest, de schat inderdaad heeft gevonden en deze naar Langen in Vorarlberg heeft overgebracht, waar hij op zijn beurt de kof fers met inhoud nabij een villa heeft begraven. Kostbaar vest Mevrouw Freda Kras- ney te Cleveland heeft de politie verzocht een vest op te sporen, dat haar man met nog andere af gedragen kleren aan een voddenkoopman had ver kocht. In het vest zat een bedrag van maar liefst 1500 pond. We vermoeden, dat er wel een hartig woordje tussen de heer en mevr. Krasney bij deze ontdekking is gewisseld. Het feit, dat mevrouw en niet mijnheer naar de po litie stapte, spreekt trou wens si boekdelen. zou in de toekomst zó moeten worden, dat de havenradar van IJmuiden zo be trouwbaar wordt, dat iedere gezagvoer der graag van zijn peilingen gebruik zal willen maken. Dat deze installatie thans in korte tijd gereed is gekomen mag met recht ais een bijzondere Nederlandse presta tie worden beschouwd. Weliswaar is deze installatie niet de eerste in de wereld, want in 1948 werd te Liver pool ook een havenradarinstallalie in dienst gesteld, welke echter technisch in vele opzichten van de Nederlandse uitvoering verschilt, maar toch heeft Amsterdam de primeur van de eerste haven op het vasteland van Europa te zijn, welke een havenraöarapparatuur in gebruik neemt. Dit Nederlands initiatief wordt ook in het buitenland met veel belangstelling gevolgd. Hier is iets tot stand gebracht, dat in het buitenland zeer sterk navol ging zal vinden, want in de toekomst zullen havenradarapparaturen wel tot de vaste uitrustingen gaan behoren van al le belangrijke zeehavens. De techniek staat niet stil en ook op het gebied van de havenradarapparatuur is het laatste woord nog niet gesproken. Additionele technieken zoals Ramark en een identi ficatiesysteem zullen een nuttig en bood zakelijk complement gaan vormen. Proefnemingen op dit gebied zi.in in voorbereiding en hebben de V°U®. be langstelling van overheid on bedrijfsle ven. Ook het operationeel terrein ligt nog gedeeltelijk braak. De omstandigheid, dat deze havenra- darinstallatie na haar inbedrijfstelling door Prins Bernhard door de stad Am sterdam ten gebruike zal worden over gedragen aan het Loodswezen, biedt de beste waarborgen, dat Nederland ook operationeel baanbrekend werk tal kun nen verrichten. In Amsterdam zullen binnenkort 1000 woningen meer kunnen worden ge bouwd, dan er bij de bestaande woning- bouwmogelijkheden kunnen worden op getrokken. De animo voor de premie- obligatie-lening van 10 millioen gulden, waarmede de gemeente de eerste extra steen wil leggen ter bestrijding van de heersende woningnood, is n.l. zo groot gebleken, dat de inschrijvingen het ge vraagde bedrag verre hebben overtrof fen, aldus meldt de Twentsche Bank te Amsterdam. Maandag kon n.l. op deze premie-lening werden ingeschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1