Om vier koperen spoelen tinhn^ I 570 flatwoningen in Zandvoort? Voor de politierechter DIEFSTAL EN HELING BERECHT Abr. Meijer Jan van der Pigge DEBUUT VAN HANS MULDER BIJ LEFFELAAR Verwondering over het vreemde leven Hoe spelen de R.K clubs? SAG Architect Wils ontwierp hotel met overbouwing over de Strandweg 97.50 GEMEENTELIJKE OVERHEID EN JEUGDWERK Landelijke conferentie in Haarlem begonnen WIJ ONTVINGEN EEN NIEUWE ZENDING NEVER SHARP HOEDEM Voor de Winter uw „bed" in orde K dammen DINSDAG 30 OCTOBER 1951 PAGINA 2 Dames Deux Pieces Mekken hanro - trico lux Drie zilverlingen bij „De Spaarnestad" 25 jaar administrateur Haarlems Ziekenfonds Teddy-luiers Burgerlijke Stand Zware straffen Met fiets en al in de sloot Vijf dagen voor dronken bui R.K.A.V. Holland AFSCHEID BIJ DE RAAD VAN ARBEID ONVOORZICHTIGHEID IN HET VERKEER Sint Nicolaasfeest N.Z.H. Cabaret-avond en voetbal wedstrijd als voorspel 5-jarig jongetje onder draaiorgel 40-jarig jubileum Aanwinsten R.K. Openb. Leeszaal en Bibliotheek RALLYE MONTE CARLO Deelnemers uit Haarlem en omgeving BILJARTEN SCHAKEN H.W.P. wint beker OOK VOOR PRISMA KIJKERS imrai Waterstanden Bouw woningwet woningen echter geannuleerd SPEELGOEDACTIE K.A.B.-NOORD HEEMSTEDE Vergadering Onderlinge Tuinliedenvereniging Holel met 100 bedden Ander geluid In Ecnnemerland gaat de competitie voort ,.U oefent een zeer gevaarlijk beroep uit en daarom is het noodzakelijk dat TJ immer de grootste voorzichtigheid betracht", aldus de woorden van mr. Van der Valk Bouman, de officier van Justitie, gistermorgen tot de 52-jarige inkoper bij een opkoper F. K. uit Haar. lem. Deze had zich voor de Haarlemse politierechter te verantwoorden voor heling van een viertal koperen spoelen, die hij in September van een jeugdige automonteur voor de somma van 105 had gekocht. Gelijk met deze verdachte stonden nog vier anderen terecht. Drie van hen waren van heling beschuldigd; de tenlastelegging tegen de vierde luid de diefstal. Ongeveer twintig maanden geleden was de 39-jarige metselaar P. V. uit Haarlem uit de gevangenis ontslagen. Hij keerde naar zijn gezin terug en kwam al spoedig tot de ontdekking dat de financiële toestand niet rooskleurig was. Zijn vrouw had veel te kampen met ziekte en moest tweemaal een ope ratie ondergaan. Dit had tot gevolg dat de schuldenlast nog zwaarder werd. De metselaar toonde zich een voorbeeldig huisvader en werkte als een paard om de schulden terug te betalen. Ook zijn vacantie offerde hij op om te verdienen. Dit alles was echter niet genoeg. En om uit de misère te komen bedacht de man het volgende plan; hij zou wat oud ko per stelen uit de loods van de Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoor wegen en dit door zijn broer laten ver kopen. Nadat hij uit de loods een viertal ko peren spoelen had buitgemaakt begaf hij zich naar Heemstede, waar zijn broer de 46-jarige arbeider C. V. woon de. Deze beloofde hem om naar een geschikt mannetje om te zien om het koper aan te verkopen. De arbeider voelde wel dat er iets niet in de haak was, maar omdat het een verzoek van zijn broer was deed hij toch zijn best om de spoelen kwijt te raken. Dit gelukte overigens vrij gemakke lijk. De 21-iarige timmerman D. v. d. V. uit Heemstede die op dat ogenblik zon der werk was, kwam wel eens bij C V over huis en daar de arbeider wist dat v. d. V. wel eens meer „scharrelde" vroeg hij of de werkloze timmerman iets wilde verdienen. Die had er wel oren naar. te meer waar het hem opgedragen karweitje zo eenvoudig was. Hij betaal de zestig gulden voor het koper en nam het mee in zijn fietstas naar de even eens werkloze monteur F G M. uit Heemstede M., die om iet? te verdienen in radio-toestellen handelde, zou de spoelen voor f 2.20 per kilo kopen. Dat Advertentie Grote Houtstraat 16 Nieuwe collectie wollen tricot Zaterdag 3 November hopen de heren C. J. Schoen en W. Uitermark van de afdeling Smoutzetterij en de heer H. J. Jutjens van de afdeling Montage de dag te herdenken dat zij 25 jaar gele den in dienst traden bij de N.V. Druk kerij „De Spaarnestad' De heer A. H. Beenhakker zal 1 No vember het feit herdenken dat hij 25 jaar als administrateur in dienst is van het Haarlems Ziekenfnods. Er bestaat gelegenheid de jubilaris geluk te wensen Zaterdag 10 November, 's middags om half drie in restaurant Brinkmann. De heer Beenhakker is een zeer geziene figuur in de ziekenfondswereld. Tot voor kort zat hij nog in de financiële commissie van C.O.Z Advertentie OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Geboren; J. C. K. DuikerVerhooij, z- E. W. DamKorthouwer, z. H. E. Lief rinkPieters, z. N. Spieringsde Jager, z. J- J. Doezievan der Reep, z. W, K. Schaferde Klerk. z. C. GeelsWehnes. z. J. L. BarmentloSteenkist, z - M. F. GevenJansen, z. M. W. H. Meiland Habraken, z. H. G. Gilhuijsvon Ma- gius, d. M. de WaardVermaat, d- W. C. van VelzenBennik. d. C. M. H- TwiskEssenberg, d. C. J- Destrée van Woerkens. d. M. M. Glandorf Sijm, d. J- B. Lohrmannvan Konings- brugge, d. Ondertrouwd; W, J. Admiraal en E. J. Vaupell. J- W. J. van den 3roek en M. Kuindersma. Overleden: L. J. van der Tweel, 71 j„ Schotersingel; F. M Buschman, 3 d„ Zijlweg; L. Breek, 87 j„ Westerhout- park: Boh Dalipa. 53 j., Stuijvesant- plein; P. Wubben, 74 j„ Maerten van Heemskerkstraat: 3. P. Vader, 60 1. Maerten van Heemskerkstraat; A. M. Duijn-Duijnndam, 42 j. Kamperlaan; F. J de Graaf. 82 j. Rijksstraatweg- Advertentie 1 DELANA BLOUSJES IJzersterke TRAININGSBROEKEN I met achterzak v.a. J.95 Wollen TRAININGSPAKKEN va. 16.85 Wol gebreid LINDBERGH CAP 2.35 t Wollen MUTS m. SHAWL 5.65 in diverse tinten HAARLEM Anegang 16 - Tel. 24413 1 gebeurde. En de monteur, die wel wist dat het koper veel meer waard was, ging er mee naar een opkoper, waar hij alle? aan de knecht verkocht voor f 3.50 per kilo. De officier van justitie eiste een zwa re straf tegen de metselaar P. V. Hij requireerde een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek. De politierechter, mr. Petersen, maakte er vier maanden met aftrek van. De broer van deze verdachte, C. V„ uit Heemstede, hoorde een maand tegen zich eisen. Omdat de man er niets aan verdiend had. hij had de hem betaal de zestig gulden allemaal aan zijn broer gegeven en ook omdat zijn strafblad niet zo uitvoerig was als dat van zijn broer gaf de politierechter hem de helft De eis tegen de timmerman luidde één maand voorwaardelijk en een boete van dertig gulden. Toen mr. Petersen vroeg wat de verdachte hierop te zeggen had. antwoordde deze: Kan die gevangenis straf niet hoger, edelachtbare?" Politierechter, verwonderd: „Vind je het dan niet genoeg?" Verdachte' „Jawel, maar dsn zonder boete, bedoel ik." De repliek van de po litierechter was: conform. De monteur werd conform de eis eveneens veroordeeld tot een boete van dertig gulden en een maand voorwaar delijk. Deze zelfde straf kreeg de opkopers knecht F. K.. De officier van Justitie wees er in ziin requisitoir op dat de op kopers toch vooral goed uit moesten kij ken bij alles wat ze kopen Zij moeten niet denken dat zij geheel vrij uit kun nen gaan wanneer ze maar een legiti matiebewijs hebben gevraagd en da aan- kooD hebben geregistreerd. Vooral in een eeval als dit. waarin een opgeschoten iongen voor niet minder dan honderd en vijf gulden komt aanbieden, was eni ge navraag naar de herkomst toch niet overbodig geweest. De officier be schuldigde de opkopersknecht dan ook van bewust gepleegde heb'ng. Ziin straf moest hij, aldus mr. Van der Valk Bou man. als een waarschuwing opvatten! Het was meer geluk dan wijsheid dat de losarbeider A. v. d. B. uit Haarlem- merliede zijn escapade alleen maar met een nat pak moest bekopen toen hij in Spaarndam met fiets en al in de sloot reed. Dit gebeurde op de avond van de negende September. De man had meer gedronken dan goed voor hem was en kwam al zigzaggende in het water te recht. Gelukkig kon hij zelf op de wal kruipen en nadat hij zijn rijwiel zo goed en zo kwaad als het ging langs de kant van de rijweg had geparkeerd, legde de man zich te rusten in het gras en sliep de slaap des rechtvaardigen. Helaas lag de fiets niet voldoende aan de kant en dit kostte een motorrijder, die een poosje later langs kwam, bijna de hals. De motor kwam in onzachte aanraking met het rijwiel en motor zowel als berijder rolden over de grond. Een en ander liep echter nog^ betrekkelijk goed af. De Haarlemse politierechter had de arbeider gistermorgen voor zijn onver antwoordelijk gedrag ter verantwoording geroepen. Dc officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman. vond de gedra gingen van de dronken fietser zo ge vaarlijk. dat hij een gevangenisstraf van vijf dagen eiste. De uitspraak was con form. De R.K.A.V. Holland (secr. Rollands laan 70. Overveen) deelt mede. dat de trainingsavonden voor meisjes en dames zijn in de school van de eerw. Zusters aan het Pretoriaplein. op Maandagavond van 7 tot 8.30 uur. De jongens en heren trainen Donder dagavond van 7 tot 8.30 uur in hetzelfde lokaal en Zondags om 12 uur in de dui nen te Overveen. Advertentie Hofleverancier Heden starten wij met de nieuwste Virginia sigaret: een lichte Virginia, geurig enniet scherp! Eenvoud in verpakking, betere kwaliteit 20 stuks 80 ct. Voor Haarlem hebben wij de alleenverkoop. Ao. 1800 Gr. Houtstraat 81 1 November is onze zaak gesloten. BIOSCOPEN Rembrandt; De hertogin van Idaho, 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Pinky, 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: God heeft de mensen nodig. 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Superman, 14 j., 2.30 en 8 uur. City: De man die mij gegeven werd, 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Het land der reuzen, 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 30 October Stadsschouwburg: Comedia met „Anna Lucasta", 8 uur. Woensdag 31 October Stadsschouwburg: Comedia met ,.Anna Lucasta". 8 uur. Advertentie Na een werkzaamheid van bijna een en dertig jaren aan de Raad van Arbeid te Haarlem heeft de heer Strijbosch. hoofdcommies-chef van de afdeling Comptabiliteit, gistermiddag afscheid genomen in verband met zijn benoeming tot inspecteur bij de Rijksverzekerings bank. Te midden van het voltallig per soneel is de scheidende functionaris hartelijk toegesproken door de voorzit ter mr. H. B. Wildt Meyboom, die hem daarbij dank bracht voor het vele ver dienstelijke werk. dat hij in aller be lang in een lange reeks van jaren heeft verricht. Hij prees daahbij de kundig heid. de hulpvaardigheid en de ijver van deze plichtsgetrouwe ambtenaar, die bo vendien als docent zo vele jongeren in opleiding heeft gehad. Onder aanbie ding van de beste wensen in zijn nieu we functie werd hem als blijvende her innering namens alle medewerkers een mooie gekleurde ets ter hand gesteld De heer Striibosch, die vergezeld was van zijn echtgenoot en zijn dochter, dankte zichtbaar getroffen voor deze huldiging. Hij zeide dat het hem heel moeilijk viel afscheid te nemen van deze hem zo vertrouwde omgeving en van de grote schare van bevriende mede werkers. Hij eindigde met de verzeke ring, dat hij met opgewektheid zijn nieu we taak aanvaardend, de Haarlemse ja ren steeds als zijn beste levensjaren zou blijven beschouwen. Gisterochtend wilde een 29-jarige voét- gangster de Zijlstraat oversteken. Zij lette echter niet voldoende op het ver keer en kwam daardoor vrij onzacht in aanraking met een fiets. Met een kneu zing moest zij worden overgebracht naar het Grote Gasthuis. Een 19-jarige wielrijder reed gister avond in de Kleine Houtstraat in ver boden richting. Bij de Kampervest gaf hij bovendien geen voorrang aan een auto, komende van de Kampervest. Een aanrijding was het gevolg. De verwon dingen waren niet ernstig. De jongeman werd in het Grote Gasthuis verbonden. Op de hoek van de Zomervaart en de Kruistochtstraat was het een 36-jarige dame, die met haar bromfiets in botsing kwam met een motorfiets. De botsing ontstond doordat zij geen voorrang ver leende aan de motorrijder. Het slacht offer liep een verwonding op boven het linkeroog en werd overgebracht naar het Grote Gasthuis. Het comité „Kindervreugd" van de N.Z.H.V.M. heeft, daar het St. Nicolaas feest vorig jaar aan driehonderd kinde ren van personeelsleden gegeven een groot succes is geworden, het plan om wederom een dergelijk festijn te organi seren. Dank zij de medewerking van de directeur en het personeel is het comité reeds een heel eind op weg om ook dit feest tot een succes te maken. Ten bate van het St. Nicolaasfeest wordt er Za terdag 3 November in het Krelagehuis een cabaretavond gegeven. Medewerking verlenen het accordeonorkest ASVA o.l. v. P de Haan en het cabaretgezelschap van de Rederijkerskamer Alberdingk Thijm. Deze avond is toegankelijk voor de personeelsleden en hun naaste fami lieleden. Zaterdagmiddag 3 November zal er op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat een gecostu- meerde voetbalwedstrijd plaats vinden Deze begint om drie uur. De beide elftallen worden gevormd uit het personeel van de bus en de tram aan de ene en het personeel van de werkplaats, bovenleiding en garage aan de andere zijde. Toegangskaarten voor de cabaretavond kan men krijgen bij de vertegenwoordi gers van de resp. afdelingen van de N.Z H.V.M. Een 5-jarig jongetje kwam gisteroch tend onder een draaiorgel terecht. Hij reed met zijn autoped op de hoek van de Javastraat en de dr. Leydsstraat, toen het orgel een bocht nam en de jongen raakte. Het slachtoffer had een kneuzing aan het linkerbeen en werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overge bracht. Donderdag 1 November zal het veertig jaar geleden zijn, dat mej. C. M. Metz. Vrouwenhekstraat 2, als verkoopster in dienst trad bij modemagazijn Funke, v.h Wisbrun en Liffmann. Dit jubileum zal Vrijdag 2 November herdacht worden. J. C. van Andel en O. van Andel-Rip- ke, Ontwikkeling en karaktervorming; René Biot, Opvoeding tot liefde; Ber nard Delfgaauw, Beknopte geschiedenis der wijsbegeerte, D1.2. De moderne wijs begeerte; Romano Guardini, Brieven over levensvorming; Sis Heyster. Twee maal ja. Gesprekken met verloofden; M. J. Langeveld, Inleiding tot de studie der paedagogische psychologie van de middelbare-schoolleeftijd; W. Lubberink, Onze samenleving, Eenvoudige burger schapskunde voor iedereen; J. Plessen, Inleiding tot het denken van J. P. Sar tre; P. Post, De waardering van platen door kinderen; H. C. Rümke, Inleiding tot de karakterkunde; J. G. Schreuder, Vorming en training van het bedrijfs- kader; F. P. A. Senden, De formele lo gica; Josef Spieier, Een mens ziet zich zelf. Een hulpmiddel voor het verkrij gen van zelfkennis bij de zelfopvoeding; N. S. C. Tendeloo en J. Boer, De tech niek van het verenigingsleven. Aan de rallye van Monte Carlo ne men uit onze omgeving de volgende rijders deel. de heren M. Gatsonides uit Bentveld met Humber Super Snipe, M. Pollé uit Halfweg met Opel Kapitan en W. Houtkooper uit Haarlem met Hotch- Finale kampioenschap 4e klas te orga- niseren door de B.V. O.V.S Lange Be- gij nestraat 10. Uitslagen van Zondag 28 October: C. Meershoek 49 34 11 1.44 K. Braun 75 34 14 2.20 J. B. Schors 57 26 6 2.19 P. Vemout 75 26 10 2.88 G. Mulder 75 27 11 2.77 J. van Noort 38 27 8 1.41 J. Wester 62 43 8 1.41 W. Loerakker 75 43 10 1.74 C. Meershoek 75 37 10 2.02 G. Mulder 55 37 10 1.48 W. Loerakker 57 33 7 1.72 J. B. Schoos 75 33 11 2.27 A.s. Dinsdag voortzetting der partijen. Door een éclatante overwinning op S.S.C.H. eindigde H.W.P. als nummer één in afdeling B. voor de wedstrijden om de „De Tello-beker". De uitslag was als volgt: S.S.C.H.—H.W.P. De GrootDe Ree 01 HoosW. Happel 01 Meierv. Emmerik 01 De LangeHoogland 01 Nat—M. v. d. Berg 0—1 LubberinkStolvoort 10 Elferinkv. d. Velde 01 KeizerDe Lange 01 Russeler—Reeuwijk Sr. 01 De Laat—Th. Happel 0—1 LieskerKlein Vi Gieske—Stevens Jr 10 HolstSpoor 01 De Houter—v. Deyzen 0—1 BlommaertJ. Happel Jr. 01 Totaal 2^—12% Voor de onderlinge competitie werden nog de navolgende wedstrijden gespeeld: Groep 2; v. d. StoopHeymans 01; BleekemolenBanken 10; Groep 3: BoonRosenhart 10; Willemsev. d. Berg 01; HoldorpReeuwijk Jr. !4 Holtkamp Jr.v. d. Valk 0—1; Groep 4: Bosland—Goedemans 01; BeelenDe Vos 1Gosenv. d. Putte 0—1; v. d. ReepBaas 01; EnsinkHoltkamp Sr. K— n de beslotenheid van zijn ontwik keling hebben we meermalen ken nis kunnen nemen van de ernsti ge pogingen van de jonge schilder Hans Mulder en daarom is het voor ons een genoegen getuige te zijn van zijn eer ste openbare optreden. Voor ons is daardoor deze expositie bij Leffelaar aan de Grote Markt minder een begin dan wel reeds een uitkomst. Zo veel als wij van hem hebben ge zien, zo dikwijls heeft ons de kinder lijke verwondering getroffen die in ziin werk tot uitdrukking komt, zijnde welhaast de enige beweegreden van ziin talent. In tegenstelling tot elders een voorgewende late kinderlijkheid. die meermalen gepaard gaat met de des tructie van een rijper leven, zijn wij m dit geval wel overtuigd van de eer lijkheid. In het décor van een solitaire v-ereld met meer huizen en aan de natuur ont leende elementen dan mensen, wordt ieder contact met individuen buiten h?t eigen „ik" als „vreemd" ervaren en met verwondering gadegeslagen, terwijl schrik en angst ervarings-vergroeiingen zijn van die meest neutrale gewaar wordingen. Iets schichtigs is er in veel van het werk Artistiek logisch is de aansluiting bij Klee, daarnaast hebben ook Léger, Kan- dinsky en Miro vormende aantrekkings kracht op hem. Hoe hij de onderlinge Advertentie Gr. Houtstr. (OOK Haarlem verschillen in de beïnvloedingen moet schiften is hem uiteraard nu nog niet uitgestippeld duidelijk, maar de vaste wil om ze in dienst te stellen van zijn persoonlijke behoeften blijkt hier wel. Veelvuldig, gevoelig en met veel zorg ornamenteert hij de achtergrond tot een vlakverdeling, die het spel, dat het schilderij is, afsluit. Niet steeds slaagt hij er in, aan het gevaar van de loutere aesthetica te ontkomen. Waar de droom gestalte krijgt is er bewijs van contact met het leven, wel iswaar niet het uiterlijke: de reproduc tie van de geobserveerde gebeurtenissen rondom, maar de beschrijving van de innerlijke reactie in de kunstenaar op hetgeen hem in de gebeurtenissen be trekt. Het is in dit soort ver-beeldingen, sprookjesachtige zelfportretten naar de geest, dat Mulder's talent uit de grond verf komt. In zijn werk is belofte, moeilijk te definiëren, niet zoals bij ouderen door de complicatie ervan, maar door de prille staat van wording, waarin her kennen zo gauw een poging tot prog nose wordt Daarom zijn we benieuwd hoe Mul der zich verder ontwikkelt. De tentoonstelling duurt tot en met 7 November. L. T In verband met het feest van Aller heiligen, is er Donderdag 1 November geen cursusavond van de Katholieke E. H. B. O. Vrijdagavond begint het oefenen voor de wedstrijdploegen te 8.30 uur. Dinsdag 29 October. Hoog water: 3.10 u. en 15.25 u. Laag water: 11.13 u. en 23.29 u. Maanstand: nieuwe maan 14.54 u. Woensdag 30 October. Hoog water: 3.44 u. en 16.02 u. Laag water: 11.49 u. op Zondag 4 November VelsenRivalen VitesseTOG Wijk aan ZeeIVV TYBB—Hillegom Woerden—HBC ADO—DRC NASSt. Pancratius LugdunumVVSB THBLisse ConcordiaRouwkoop Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant. Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoeken de clubs is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie Alléén zuiver haarvilt! Advertentie Gratis prijsopgaaf aan Huis 1 Voor alle voorkom, reparaties Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.50 2 pers. 15. HAARLEMS MATR ASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Advertentie DEUX-PIÈCES, Iwiism weefsel (tricot) Diverse' fraaie tinten Moten 38 t/m 48 GROTE HOUTSTRAAT 98 HAARLEM In de eerstvolgende vergadering van de Zandvoortsc raad zullen enkele zeer belangrijke voorstellen betreffende hotelbouw aan de orde worden gesteld. Een Hagenaar wil 570 flatwoningen bouwen, die later als flathotels of vacantiehui- zer. kunnen worden geëxploiteerd. Anderzijds heeft zich een gegadigde gemeld voor de bouw van een hotel met 100 bedden en met terrassen aan de Zuidzijde van de Strandweg. Merkwaardig is, dat terzelfdertijd de bouw van 21 woning wetwoningen moet worden geannuleerd, omdat de bouwkosten zo gestegen zijn. ministerie van wederopbouw en volks huisvesting. De heer Van Meggelen heeft zich evenwel reeds bereid verklaard een prijs van ƒ22.80 per m2 te betalen. De heer N. W van Meggelen te 's-Gra- venhage heeft zich aangemeld als gega digde voor de aankoop van grond in het wederopbouwgeoied langs de Boulevard de Favauge. Zoals bekend ligt het in de bedoeling, de gronden ten noorden van het geprojecteerde boulevardcentrurrr te bestemmen voor de bouw van grote flat- hotels. Onder de huidige omstandighe den is de bouw van flat hotels niet rendabel. De heer Van Meggelen wil daarom overgaan tot de stichting van „normale!' flats, waarvan de indeling zodanig is, dat deze later eventueel zonder buitenge woon hoge kosten tot flat-hotel kunnen worden verbouwd. Voor het terrein, onmiddellijk gren zende aan het geprojecteerde boule vardcentrum heeft zich reeds eerder een gegadigde aangemeld met wie het gemeentebestuur onderhandelt. De - heer Van Meggelen reflecteert nu naar het noordelijker gelegen terrein, voorbij de Karei Doormanschool en pa viljoen Kiefer. Het is Zijn bedoeling, daar te bouwen 4 grote en 2 kleinere com plexen in totaal bevattende pl.m. 570 flatwoningen. Over de prijs van de grond worden nog onderhandelingen gevoerd met het Vanmorgen begon in Haarlem een landelijke conferentie over jeugdproble men, die in samenwerking met het dis trict Haarlem van de N.J.G. werd ge organiseerd door een commissie uit jeugdorganisaties van verschillende le vensbeschouwingen. In de morgenuren werd het onderwerp aan de orde gesteld hoe de verhouding moet zijn tussen de gemeentelijke overheid en het jeugd werk. Mr. R. Höppener, voorzitter van de Kath. Jeugdraad, was de eerste spre ker, die na een kort woord van wet houder D. J. A. Geluk, zijn inleiding hield. Hij meende dat er nog heel wat moei lijkheden ten aanzien van de gestelde kwestie tot een oplossing moeten wor den gebracht. Ouders en Kerk hebben zo zeide hij, ten opzichte van de opvoe ding en de vorming van de jeugd es sentiële rechten, die door de burger lijke overheid dienen te worden geëer biedigd Deze overheid heeft echter ook een eigen wezenlijke taak. Zij moet in eerste instantie de rechten van ouders en Kerk met betrekking tot de opvoe ding en de vorming der jeugd erkennen en beschermen. Dat wil echter niet zeg gen, dat de overheid zelf het jeugdwerk ter hand moet nemen. Het particulier initiatief moet gesteund en gestimuleerd worden. De mens is een zelfdenkend wezen en het zou niet juist zijn de hulp van anderen in te roepen, als iemand zelf een moeilijkheid kan oplossen. Het overheidsgezag regelt alleen maar, neemt echter niet de taak van een mens over. De overheid geeft slechts leiding en vervult de taak die van haar ge vraagd is. Zij mag in geen geval het initiatief van de burger overnemen. Al leen wanneer dit initiatief te kort schiet, kan de overheid ingrijpen. De plaatselijke overheid moet vooral een grote belangstelling aan de dag leggen voor dat onderdeel van het jeugdwerk, dat gericht is op de vorming. Hier mag zij zeker geen invloed op uit oefenen, omdat deze jeugdvorming te diep in het particuliere leven grijpt. Men denkt bij de vraag, wat kan de overheid voor het jeugdwerk doen, zo gauw aan subsidie. Geldelijke steun is echter niet het enige wat men van de overheid verwachten moet. Op tal van andere wijzen kan het jeugdwerk steun ontvangen, o.a. beschikbaar stellen van' kampeerterreinen, sportvelden enz. De subsidiëring moet geschieden naar vas te regelen en objectieve maatstaven, en de voorwaarden die daarbij gesteld worden dienen de vrijheid ten aanzien van de levensrichting en methode van het jeugdwerk onverkort te laten. Het is wenselijk dat de gemeentelijke over heid een regelmatig contact onderhoudt met de leiding van het jeugdwerk, de plaatselijke jeugdraad. Hoofdzaak is, zo besloot mr. Höppener zijn inleiding, dat de gemeentelijke overheid een inten sieve en voortdurende belangstelling heeft voor het jeugdwerk. Evenals het vorige jaar wi! de K.A.B., Kring Noord, een speelgoed actie voeren om de kinderen, waar Sint Nicolaas niet komt, te verrassen. !n 1950 werden ongeveer 250 kinderen blij ge maakt. Werd er vorig jaar oud speel goed opgehaald, wat door het comité werd opgeknapt en weer als nieuw uit de zak kwam, ditmaal wil men de kin deren nieuw geven Enige leden van de Kring, timmerlieden en schilders, heb ben zich hiervoor ingespannen en reeds een aantal stukken gemaakt. Zondag 25 November wordt hiervan een tentoonstelling gehouden in het K.A.J.-gebouw aan de Lingestraat Deze expositie is geopend van IC tot 6 uur. Ten behoeve van de charitatieve dienst zullen er dan enige grote stukken speel goed verloot worden. Indien er kindervrienden zijn die de Kring Noord willen helpen bij het ver wezenlijken van zijn plannen, dan kun nen zij zich wenden tot de secretaris, de heer M. Koster, Lekstraat 12. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" organiseert Woensdag 31 October een ledenvergade ring in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef, die ditmaal in het kader van de houtgewassen zal staan. Daartoe houdt de heer L. Adriaanse een lezing over „Hoe leer ik mijn houtge wassen kennen" en in aansluiting daarop worden 9e leden verzocht zoveel moge lijk takken met bessen mede te nemen Dc agenda vermeldt verder enige mede delingen over een prijsvraag voor tuin bouw studieclubs en uitreiking prijzen tuinkeuring. Het is zijn bedoeling, nog in dit jaar te beginnen met de bouw van het eerste complex, bestaande uit 2 bouwblokken van 4 verdiepingen, een tussenbouw van 2 verdiepingen en een achterbouw, ge deeltelijk van 2 en van 9 verdiepingen. Dit complex bevat 125 flatwoningen, 36 boxgarages, een snelbuffet, een win kel met magazijn, een café-restaurant en 3 tennisbanen met clublokaal. Voor deze bouwblokken is totaal be nodigd 11.495 m2. De heer Van Megge len is bereid het servituut te aanvaar den, dat de gebouwen-complexen steeds een ondeelbaar geheel moeten blijven en als zodanig steeds in eigendom van één enkele eigenaar (particulier of rechts persoon) moeten blijven. Hierdoor wordt de mogelijkheid opengehouden, dat de gebouwen later als flathotels, vacantie- huizen e.d. worden geëxploiteerd. De heer Van Meggelen vraagt voorts het optierecht voor de aankoop van de noordelijker gelegen gronden langs de Boulevard de Favauge gedurende maxi maal twee jaren en onder niet ongunsti ger voorwaarden. B. en W. stellen voor de verschillende transacties tot stand te brengen. Bij raadsbesluit van 22 Mei 1951 !S vastgesteld een wijziging van het we- deropbouwplan waarbij o.a. de breedte van de Strandweg op 40 meter werd ge bracht. Deze wijziging heeft nog niet ae goedkeuring van de minister verworven. Als gegadigde voor de aan de Zuid zijde van de Strandweg gelegen £ro"" den heeft zich aangemeld de beer N. w. Bouwes, die aldaar wil stichten een hotel met 40 kamers, ruimte biedend voor 100 bedden, café-restaurant, terras sen, (waarbij een dakterras), woning voor de directeur enz. De heer Bouwes is daartoe mede in staat doordat hem een bedrag uit de te genwaarde-rekening v<fn de Marshall hulp voor hotelbouw Is ,toc,ïï, *n dê vergadering van 24 Juli 1951 (besloten zitting) werd in beginsel besloten de voor de uitvoering van het bouwplan benodigde grond aan de heer Bouwes in erfpacht uit te geven. In opdracht van de heer Bouwes heeft de architect Jan Wils een schets ontwerp van de beoogde bouw ont worpen, maar daarbij is gebleken dat het beschikbare terrein onvoldoende ruimte biedt om het hotel met voor de exploitatie onmisbare annexen geheel daarop te kunnen bouwen. Het schetsontwerp voorziet daarom in een bebouwing zodanig, dat de breedte van de Strandweg wordt terugge bracht tot 35 meter, terwijl voorts over een breede van 14,5 meter en een diepte van 8.5 meter een overbou wing over de Strandweg zal plaats vinden. De daaronder te maken door gang heeft een hoogte van 5.5 meter, terwijl de overbouwing op zichzelf 12.5 meter hoog is. Verder is meer naar de zeezijde een kleinere overbou wing geprojecteerd met een breedte van 5 meter en een diepte van 10.5 m. In een vergadering van de commissie van bijstand voor publieke werken en tijdens een informele bijeenkomst van de leden van de raad hebben de heren Bouwes en Wils de redenen uiteengezet welke hen noopten een bouwplan te ontwerpen, dat afwijkt van het door de raad vastgestelde wederopbouwplan. B. en W. zijn met de commissie van bijstand voor publieke werken van oor deel, dat in het onderhavige geval van het wederopbouwplan behoort te wor den afgeweken. Het door de heer Wils gemaakte ontwerp verzekert een ook uit stedebouwkundig oogpunt aanvaardbare oplossing. Bovendien achten zij de stich ting van een hotel ter plaatse van r* groot belang, dat daaraan alle moge lijke medewerking behoort te worden verleend. B. en W. hopen op korte termijn een voorstel te doen omtrent de voorwaar den waaronder de voor deze hotelbouw benodigde gronden aan de heer Bouwes in erfpacht zullen worden uitgegeven. Op 28 November 1950 besloot de raad aan de woningbouwvereniging „Een dracht maakt Macht", alhier, voorschot ten te verlenen ten behoeve van de bouw van 21 woningen. Naar aanleiding van dit besluit hebben Ged. Staten me degedeeld, dat bij een inmiddels gehou den aanbesteding van de bouw van ge noemde woningen geen aanvaardbare aanbieding is gedaan, zodat het niet mo gelijk was een sluitende exploitatiere kening te verkrijgen. Voorts dat de bouwkosten nog meer zijn gestegen, waardoor aangenomen moet worden, dat het in het raadsbesluit genoemde voor schot van ten hoogste f 199.199 in ieder geval niet toereikend zal zijn, zodat zij het gewenst achten, dat het bedoelde besluit wordt ingetrokken- Zodra er echter een gerede kans is, dat het bouwpan doorgang zal kunnen vinden, zien Ged. Staten gaarne een nieuw besluit omtrent de bouw van be doelde woningen tegemoet. B. en W. kunnen zich met het stand punt van Ged. Staten verenigen, even als het bestuur van „E.M.M.". In de reserve hoofdklasse nam, zoals verwacht werd, Del. Haarlem geen ri sico tegen Stabiel en won maar liefst U3; V.D.K, liet zich door het toch waarlijk liet zo sterke Oosterkwartier II verschalken; Halfweg deed het beter tegen HD.C. II evenals Beverwijk tegen Hillegom en Kijk Uit stuurde de Be- verwijkreserve's met ledige handen naar huis. Na de 4de ronde werd de stand: Del. Haarlem 4 4 0 0 8 60 -20 Beverwijk I 4 3 0 1 6 47—33 Kijk Uit 4 2 0 2 4 39—41 H.D.C. II 4 2 0 2 4 39-41 Halfweg 4 2 0 2 4 39-41 Hillegom 4 2 0 2 4 40-40 Stabiel 3* 1 1 1 3 25—35 Oosterkw. II 4 I 1 2 3 39—41 V.K.D. 3* 1 0 2 2 28 -32 Beverwijk II 4 0 0 4 0 24—54 een afgebroken wedstrijd. Het programma voor deze week ver meldt: HillegomStabiel, Kijk UitDel. Haarlem. De uitslagen voor de 2de klas luiden: Hoofddorp—St. Bavo II 812, 't Noor denD.O.S. 713. St. Bavo IICruquius 146, Sportief—Beverwijk III 137 Na 3 ronden staan nu Sportief, St. Bavo II, D.C.Y. II en V.K.D. II elk met 6 punten uit 3 wedstrijden aan de kop. terwijl Beverwijk III, Cruquius en Half weg II nog geen punten wisten te be halen. In deze week moet er gespeeld wor den: H.D.C. III't Noorden, D.C.Y II--" Sportief. V.K.D. IICruquius en B D.C. IIIHalfweg II. Uiteraard is op dit moment de tweede wedstrijd de belangrijkste. Vóör de 3de klas staan op het pro gramma: St. Thomas IIKijk Uit II cn DiagonaalV.K.D. III. Hoofdklasse. De destijds uitgestelde wedstrijd St. BavoOosterkwartier zal op Woensa fe 51 October te Heemstede gespeeld wo den. Het zal de Bavomannen we inspireren hun sterkste spel ,te ?e„n tegen Roozenburg en zijn volgeling

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2