Internaat voor kinderen met slecht gezichtsvermogen Visserijwereld staat voor nieuw probleem Prof. b inAiota Prins Alexander Stichting wordt morgen geopend Golflengteverdeling blijkt een moeilijk probleem te zijn Verschillende trawlers blijven weer liggen Op stilstaande auto gereden Waarschuwing voor emigranten Zet de tering naar de nering Barendse aanvaardt hoogleraarschap Geheel aangepaste opvoeding Wees op uw hoede voor aan lokkelijke aanbiedingen Thomisme aan Amsterdamse Universiteit Sii Kunstmarmer in Emmerschans DINSDAG 30 OCTOBER 1951 PAGINA 3 J ongeren-demonstratie v ALTIJD WELKOM I Dodelijk motorongeluk Vervoersconflict Schouwen opgelost Minder moeilijk dan U denkt Gedrang op de korte golf het sterkst voelbaar Nieuwkomers De wetenschap vergemakkelijkt Uw taak DOOR ALEXANDRA ORME De Ameider noodwoning „Verkwisting van materiaal, arbeid en geld" Chinese zangeres uit A msterdctm bekroond Fabriek enig ter wereld Kolentoeslag voor D.U.W.-arbeiders Verzoek aan minister Examens Advertentie ^Van onze verslaggeefster) Haar spitse kinnetje en blonde krullen raken bijna het vel papier waarop zij met grote penseelstreken, verloren in haar werk, aan het schilderen is. Zij zit met andere, circa 8-jarige kinderen, evenals zij, zwakziende, en bijna met de neus op het papier, aan een tafeltje in het lichte, zeer vriendelijke en huiselijke lokaal van de Prins Alexander Stichting te Huis ter Heide. Aan een boetseerbank, zo hoog dat zijn handen vlak bij zijn ogen zijn, staat een jongen met een grote bril op, uit klei iets te kneden, wat een voorwereldlijk monster lijkt. Maar wat in de verbeel ding van een kind, dat misschien een tiende ziet van wat n en ik zien, best voor koe kan doorgaan. Zes en vijftig jongens en meisjes van vier tot zestien jaar leren in deze pas ver bouwde school voor kinderen met beperkt gezichtsvermogen op dit gebied de eerste school met internaat in ons land om op de meest doeltreffende wijze het beetje gezichtsvermogen, dat hun rest, te gebruiken. Tot voor kort waren deze kinderen ondergebracht óf bij het blindenonder wijs hoewel ze niet volslagen blind ziin ófwel zij trachtten, met de groot ste inspanning en verdriet om de voort durende vernedering van het niet mee kunnen doen, op de g'ewone school mee te komen. Sinds een week of vijf echter genieten zij, en het woord is hier geen gemeenplaats, speciaal ftp hun onvolko men gezichtsvermogen gericht onder wijs. De jonge blinden, voor wie de Prins Alexander Stichting oorspronkelijk be doeld was, zijn ondergebracht in de blindeninrichting in Bussum en de be staande school in Huis ter Heide is ver bouwd volgens alle eisen van licht en kleur, die gelden voor degenen die moe ten woekeren met het weinige dat hun ogen hun laten waarnemen, en volgens alle moderne begrippen van eenvoudig comfort en huiselijkheid, die in een in ternaat te bereiken zijn. Van die ver bouwing (door architect Treep) is thans de laatste verfstreep gedroogd en mor gen zal de Prins Alexander Stichting of ficieel geopend worden door de heer Vlietstra, hoofdinspecteur van het B.L. O., in tegenwoordigheid van genodigden uit onderwijskringen, vele directeuren van „Sociale Zaken" uit vooraanstaande plaatsen, hoogleraren in de oogheelkun de en ook ir. Kees Boeke en mevr. Lambert, die in Amerika het onderricht aan slechtziende kinderen heeft bestu deerd. Op dit Amerikaanse systeem is dé werkwijze in het tien maanden ge leden in gebruik genomen, uitstekend geoutilleerde paviljoen voor zwakziende kleuters, aan de werkplaats van Kees Boeke namelijk, gebaseerd. Deze speciale school aan de werk plaats van Boeke, en de Prins Alexander Stichting, beide gelegen in het Stichtse, niet ver van Baam, verschillen echter hoewel zij beide gericht zijn op het kind met dezelfde handicap in zo verre dat de school van Boeke een dag school is en de Prins Alexander Stich ting een internaat. Welk onderscheid samenhangt met het essentiële verschil in opvatting tussen de Amerikaanse en de West-Europese, met name Engelse, ™«i>oae. in Amerika geeft men deze Kinderen slechts een gedeeltelijke aan hun gebrek aangepaste opvoeding in- zoverre dat het onderricht erop is in gesteld en bijv. alle leermateriaal grote letters heeft en duidelijke figuren. Maar verder, bij de omgang, bij spel en ont spanning, vermengt men de slecht zien de kinderen met de normale, in de me ning dat daardoor een gezonde wissel werking van hulp aanvaarden door de eersten en hulp verlenen door de laat- sten zal ontstaan. De heer P. Oost, directeur van de Prins Alexander School, meent echter dat kinderen, die zeer gebrekkig zien, er meer mee gebaat zijn als zij mèt el kaar opgroeien, waardoor zij onder ge lijken zijn en minderwaardigheidsge voelens, door hulpeloosheid en niet mee kunnen ravotten en spelen, uitgesloten zijn. Die mening huldigt men ook in En geland, wat echter nog niet wil zeggen dat de nieuw geopende school in Huis ter Heide het Engelse systeem klakke loos heeft overgenomen. Wel echter, dat naar deze opvatting het daagse leven in dit wereldje, waar jonge mensen moeten woekeren met wat hun rest aan gezichts vermogen, .is ingericht. AI gaan de leer lingen zoveel mogelijk ieder weekend naar huis. De grootsten alléén in de trein, als de reis niet te ver en te moei- Zoals bekend zal de Tweede Kamer morgen het plan-Schuman betreffende de vorming van een Europese kolen- en staalpool behandelen. De Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechts orde en de Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging hebben ter ge legenheid hiervan een betoging georga niseerd. Een delegatie zal aan de leden der Tweede Kamer een sympathieverklaring aanbieden. Deze delegatie zal in de ge legenheid worden gesteld voor de ver gadering van de Tweede Kamer van deze verklaring mededeling te doen. lijk is. want bij de gehele opvoeding wordt ernaar gestreefd, dat de kinderen zichzelf zoveel mogelijk leren redden. Het getuigt van realiteitszin om die leerlingen, die 't even kunnen, klaar te maken voor typiste of handelscorres pondent, zolang men nog niet dadelijk de weg ziet om de schrandersten die het qua intellect aan zouden kunnen. Meer Uitgebreid Lager of Middelbaar Onder wijs te geven. Wie de kleine gebrilde kindertjes moeizaam bezig heeft gezien aan hun verstelbare hoge lessenaars (tegen kromgroeien wordt gewaakt) met de papiertjes waarop de te spellen woor den vlak bij het gezicht, die realiseert zich, hoe traag dit onderwijs, dat ui teraard individueel is en zonder klas sesysteem, zijn loop vindt. En hoeveel, inderdaad, een gesloten boek moet blijven, omdat alleen boeken met grote druk toegankelijk voor hen zijn. De eenvoudige leeslesjes worden door de grote jongens dan ook eigenhandig gedrukt in een licht werklokaal, waar zij zich ook in andere ambachten kunnen oefenen en waar de meisjes leren weven. Toen wij in de school rondwandelden wa ren de oudste meisjes juist bezig in een ideale keuken met het bereiden van drie-in-de-pan. Opvallend rustig is de sfeer van deze kinderen, die zich volledig concentreren op datgene waar ze mee bezig zijn, wat een zoveel grotere inspanning voor hen is dan voor normaal zienden, dat het hun volledige aandacht vraagt. Zij zijn hier de hele dag bezig op die aantrek kelijke wijze die mogelijk is gemaakt doordat het meest geschikte is uitgepikt uit de verschillende moderne methoden van onderwijs. In alle klassen staat b.v. een groot plateau, of „zandbord", waar op nu, ter viering van de herfst, stuk ken levend bos zijn nagebootst, waar door ze vertrouwd leren worden met het kaartbeeld als vooroefening voor aardrijkskunde. Men moet zelf de ogen eens even bijna sluiten, om zich fe kunnen voorstellen hoe de omgeving er dan uitziet en om zich te realiseren hoeveel geduld er vereist wordt van de onderwijzende krachten. Maar hun grote voldoening is, dat de kinderen er dolgraag zijn en dat zij zich ..thuis" voelen in het internaat, waar elke groep van hoogstens tien jongens en meisjes (van alle leeftijden ter nabootsing van het gezin) een eigen huiskamer heeft. En zij hebben poesen, konijnen, een hond en een bok om mee te spelen, en een ruim bosterrein. Zij hebben het zo heerlijk als kinderen het onder deze omstandigheden maar heb ben kunnen. En een perfecte verzor ging, vooral ook medisch, door de nau we en voortdurende samenwerking tus sen oogspecialist en onderwijskrachten. Naar schatting zijn er op het ogenblik in ons land ongeveer 1600 slecht ziende kinderen, die of in een blindeninrich ting zijn ondergebracht, of sukkelen op een school waar ze niet mee kunnen. Het experiment van de Prins Alexander Stichting verdient dan ook wel de aan dacht. Het gebeurt soms dat een kind hier door het oefenen van zijn gering gezichtsvermogen dit zo ontwikkelt, dat het terug kan gaan naar de gewone la gere school. Voegen wij hieraan toe dat de school openstaat voor leerlingen van alle maat schappelijke klassen en van alle gezind ten, die desgewenst volgens hun eigen richting godsdienstonderricht kunnen ontvangen. De enkele katholieke kin deren die er zijn krijgen godsdienstles van de parochiegeestelijke. Ook externe leerlingen neemt de school op. Voorlo pig is het aantal echter nog gering. Steeds verkrijgbaar i< de pittige smaak, het fijne aroma van Droste s Verpleeg sier Cacao In cartons van Een van de lichte, jri6se school lokalen in het nieuwe schoolge bouw. De speciale schoolbanken zijn zo geconstrueerd, dat ze voor ieder kind afzonderlijk afgesteld kunnen worden op de noodzake lijke afstand tussen de ogen en het blad van de lessenaar. Het proble«m rond de Vissershaven in IJmuiden, waarover wij reeds enige we ken geleden schreven, is nog niet opge lost. Het is ontstaan rond de opgehouden verse haring, waarvoor de reders enige maanden geleden een stopprijs van f 10 per kist hebben ingesteld, omdat zij niet aan een opvangregeling wilden. De Unie Verkeer is toen met de Redersvereniging overeengekomen, da* de opvarenden hun gage berekend zcmden krijgen, voor wat betreft de opgehouden en niet afge keurde haring, naar deze stopprijs van f 10, omdat dit inhield dat de haring niet door de handel, maar door de re ders werd gekocht voor dit bedrag. Wat de reders er verder mee deden en of zij er ook inderdaad nog f 10 voor kon den maken bij doorlevering aan de vis- meelfabriekcn, kwam hier niet in het geding. Zolang de vismeelfabrieken hier voor nog f 9 per kist betaalden, leverde de regeling voor de opvarenden geen moeilijkheden, omdat de reders zich bij de bepaling van de gages hielden aan de stopprijs. Enige weken geleden hebben de vis meelfabrieken, die het intussen onder ling eens zijn geworden, hun aankoop prijs aanmerkelijk verlaagd, zodat zij nu nog slechts f7.50 per kist betalen. Hier ligt de kern van het probleem, want nu bleken de reders niet langer bereid om naa,r per k'st aan de opvarenden te betalen. De Unie Verkeer beschikte niet over de middelen om van de reders gedaan te krijgen, dat de gage toch naar f 10 per kist werd vastgesteld en heeft hierm dus node moeten toestemmen. Veertien dagen geleden kwam een nieuw element in deze zaak, toen op Maandagmorgen 10 schepen in de haven lagen met samen 19.200 kisten verse haring. Wilde men voorkomen, dat half- zieke haring in de markt zou worden gebracht dan moesten maatregelen wor den getroffen om sneller te lossen, wat gevonden werd middels latere losbeur- ten. Het gevolg was dat de haring sneller geruimd werd. maar tevens, dat De motorrijder G. W. uit Diepenveen is gisteren op de Boxbergerweg, komende van Deventer, op een nagenoeg stilstaande grote personenauto ingereden. De motor rijder werd zo zwaar gewond, dat hij en kele uren later in een ziekenhuis te De venter aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij was gehuwd en vader van een kind. Het ongelukgebeurde in een bocht van de weg waar een vrachtauto geparkeerd stond die het uitzicht mogelijk belemmerd kan hebben. De motorrijder werd tegen de kap van de personenauto geslingerd. De klap kwam zo hevig aan dat deze auto var voren zeer zwaar werd beschadigd. Het slachtoffer had vorige week zijn proef van rijvaardigheid moeten afleggen en was nog niet in het bezit van een rijbewijs. Het vervoersconflict op Schouwen is opgelost. Er is na langdurige besprekin gen een compromis getroffen, waardoor bereikt wordt, dat de kinderen weer met RTM-bussen naar school zullen gaan. Het blijkt nodig adspiranj-emigranten ernstig te waarschuwen voor adverten ties die zo nu en dan in dag-, of week bladen verschijnen en waarin aanbie dingen worden gedaan voor betrekkin gen in het buitenland. Een typisch voor beeld hiervan is een advertentie, waar in een zeker instituut, genaamd „Miss Holland" en gevestigd ergens in Cana da, aanlokkelijke betrekkingen aanbiedt voor jongedames in Canada. Ze zouden dan bij Canadese families kunnen ko men, een eigen kamer met radio en an dere prettige dingen kunnen krijgen, een goed loon genieten, veel vrije dagen kunnen krijgen en zoal meer. Hoewel het een feit is, dat in Canada zeker behoefte bestaat aan goed huishoudelijk perso neel, is het toch niet aan te bevelen dat vrouwelijke emigranten, die bij het aan vaarden van een dergelijke betrekking in den vreemde vrijwel alleen zullen ko men te staan, aan deze onderneming be ginnen. Men dient zichzelf toch op de eerste plaats af te vragen of er in Ne derland en in Canada geen erkende bo nafide instanties zijn die hulp (en dan vertrouwde hulp!) zouden kunnen bie den. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie, die deze feiten gesigna leerd heeft, raadt iedereen aan, die aanbiedingen van onbekenden, in wel ke vorm dan ook krijgt, zich onver wijld te wenden tot de erkende in stellingen op het gebied van de emi gratie, of tot de Canadese emigratie attaché. Een voorbeeld van gevaarlijke,, om niet te zeggen misdadige bemiddeling is het volgende: Een groot Nederlands gezin werd door een Nederlander in Frankrijk ge holpen aan een bedrijf, dat in het na jaar zou vrijkomen. De volwassen kin deren konden alvast aan het werk gaan om het bedrijf gereed te maken voor de ontvangst van het gehele gezin. Deze kinderen verleenden hierdoor ihfussen ruimschoots en zeer goedkoop hulp bij het binnenhalen van de oogst. Op het moment van de overname bleek de „makelaar" zichzelf liever op de klaarge maakte plaats te willen vestigen! Dat het huis en het bedrijf van de adspirant- emigranten in Nederland al waren ver kocht. waardoor de familie dus op straat stond, deerde hem niet. Ook voel de hij zich niet geroepen om de zeer hoge overnamekosten en het sleutelgeid, de vooruitbetaalde pacht, het verschul digde arbeidsloon en andere onkosten en schade te vergoeden. De emigranten waren de slachtoffers van hun goedge lovigheid. Wanneer men tevoren even geïnformeerd had bij de bekende in stanties. had deze desillusie voorkomen kunnen worden. Advertentie de schepen, die in de tweede beurt los ten, practisch alleen voor de vismeel fabrieken aanvoerden en dus niet meer dan f 7.50 per kist beurden. Voor de reders was de oplossing van dit probleem eenvoudig. Zij kwamen overeen, dat de opbrengsten van alle schepen in een pool kwamen en dat daaruit procentsgewijze werd betaald. »De schepen met een hogere opbrengst, doorgaans dus het gevolg van vroege lossing, moesten iets laten vallen ten gerieve van de schepen, die later losten omwille van een snelle ruiming Van de aanvoer. Dit wordt vooral van belang geacht om te kunnen concurreren tegen de aanvoeren van de Engelse Walharing die van nu af beginnen te konjen. In een vergadering met de opvarenden hebben de reders een soortgelijke op lossing voorgesteld voor de gages en deze vergadering is daar toen mee ac- coord gegaan. Maar toen het op uitbe talen aankwam en de opvarenden van enkele schepen die 'n goede besomming hadden .nnnder kregen uitbetaald ten gerieve van hun collega's, die minder fortuinlijk waren geweest, bleek de solidariteit niet zo diep te zitten als aanvankelijk was verondersteld. De O.V.B. wierp zich toen op voor deze arbeiders en eiste uitbetaling naar de werkelijke besomming, maar toen men doorkreeg, dat dit ten koste van de andere leden zou gebeuren, trok de O.V.B. hier zijn handen van af en koos als nieuw devies de terugkeer van de oude regeling, dus uitbetaling naar de stopprijs van f 10. Het gevolg van deze geschiedenis is momenteel echter, dat verschillende schepen weer werkeloos in de Vissersha ven liggen. Het begon met de Mary en de Thorina en daarna volgden de Haar lem. Sumatra. Assan Reiss, Simon de Danser en De Hoop. Een enkel schip gaat nog wel naar zee, maar de ver wachting is toch. dat meerdere schepen weer zullen blijven liggen. Reeds nu is men in een impasse, omdat er geen sprake is van een conflict tussen Reders vereniging en Unie Verkeer. Het enige wat de Unie er aan kan doen is een vergadering beleggen en de leden—opva renden de zaak voor te stellen zoals zij er ligt, in de hoop dat de boten weer zullen gaan varen. Deze vergadering was voor hedenmorgen vastgesteld. Sinds Marconi in 1896 de draadloze telegrafie uitvond is er heel wat ver anderd in de wereld, die wij aether noemen. De stations zijn als paddenstoe len uit de grond gerezen en met het voortschrijden der techniek zijn de mo gelijkheden uitgebreider geworden. Maar de moeilijkheden hebben daarmee gelijke tred gehouden. Want een van de grootste zorgenkinderen van de mannen, die het verkeer in deze draadloze wereld heb ben te regelen, is ongetwijfeld de ver deling van de verschillende golflengtes, het toekennen van een eigen plaats voor ieder station, zodanig, dat het station daarvan het meeste profijt heeft, maar tevens zodanig, dat de andere stations daarvan de minste en liefst in het geheel geen last ondervinden. Reeds meermalen is een golflengte verdeling gemaakt en telkens weer is deze door de praktijk achterhaald, moest een nieuwe verdeling worden opgesteld. Wij herinneren ons nog uit de voor oorlogse jaren, dat wij pas een nieuw toestel hadden aangeschaft, toen de fa brikant al weer een andere afstemschaal m de handel moest brengen, omdat de gebezigde verouderd was. Ook na de oorlog heeft de radio-luisteraar een ver andering van golflengte meegemaakt en in feite is dit slechts een deel van de grote wijziging, waaraan nu reeds vier jaar gewerkt wordt en die nog steeds niet volledig zijn beslag heeft kunnen krijgen. Het begon in Atlantic City in 1947. Alom was men het er over eens, dat een nieuwe verdeling moest worden ge maakt, omdat er tal van nieuwe stations bijgekomen waren met als gevolg een warboel van diensten, die over het ge hele golfbereik verspreid lagen in plaats van naar groepen geordend te zijn. In Atlantic City werd een permanente com missie in het leven geroepen, die de verdeling „wel even" zou regelen. Dat was inderdaad de gedachtengang en men mag zich afvragen hoe deskundigen op dit gebied de mening hebben kunnen koesteren, dat dit zo eenvoudig was en in enkele weken op te lossen. De feiten hebben het tegendeel bewezen. Voor de verschillende radio-omroepen bleek de verandering in de practijk niet zo moeilijk te zijn. Al moest ook deze zaak internationaal worden opgelost, het bleek uitvoerbaar en deze sector is dus nu geregeld. Voor de middengolven lag de zaak reeds gecompliceerder omdat de oplossing hiervan minstens per wereld deel diende te geschieden. En voor de korte golf komt men er niet onderuit, deze aangelegenheid over de gehele we reld tegelijk aan te pakken, omdat deze zenders inderdaad de gehele wereld omspannen. Het probleem van de verdeling werd nog ingewikkelder gemaakt door het zelfstandig worden van verschillende landen, die natuurlijk direct een eigen radio-station creëerden, dat ook weer om een plaats in het geheel vroeg. Daar naast worden tal van diensten regel matig uitgebreid, de vaste diensten, waarmee b.v. de verbinding Amsterdam New York wordt aangeduid, maar ook de variabele, zoals de verbindingen, die door scheep- en luchtvaart worden on derhouden én waarvan een zeer intensief gebruik wordt gemaakt. Dit alles in enkele weken om te gooien in een voor alle partijen bevredigende oplossing is een utopie gebleken en dat wordt wel bewezen door het feit, dat kortgeleden weer een conferentie in Genève werd afgesloten, waar de nieuwe verdeling uiteraard wel is besproken, maar toch nog weer niet definitief kon worden vastgesteld. Als er hier name lijk iets verandert, dan is dat obk in Er wordt zoveel geschreven en gepraat over zuinigheid, dat een mens er kriegel van wordt. Maar ja, het geld is schaars en het goed is duur. Er rest ons slechts de tering naar de nering te zetten. Het zwaarst drukt deze last op de schouders van een huisvrouw, die bij het aan breken van het winterseizoen voor haar gezin onvermijdelijke kledinguitgaven moet doen, die direct zo'n gat in haar portemonnaie slaan. Het is voor haar jan verheugend te vernemen, dat de N.V. Dobbelman te Nijmegen er in geslaagd is een wasmiddel samen te stellen, waarin zij, zonder gevaar voor het afschuwelijke vervilten of krimpen, wollen (en ook zijden) kledingstukken kan wassen. Dit middel het alkali- vrije Castelia Wolwas met Kleur Actief (rose pak) is na de komst van Castelia voor de gezinswas met Actief Wit, de meest verrassende vinding op wasgebied. Castelia Wolwas reinigt niet alleen, maar houdt de zachte wol ook na veelvuldig wassen soepel. Het Kleur Actief voor komt het vaal worden, waardoor de kle dingstukken als nieuw blijven. Uit de practijk is gebleken, dat dit prachtige middel voor de „fijne" was, uë levens duur van jumpers, vesten, kinder- en babygoed vele malen verlengt, zodat het inderdaad voor een huisvrouw op het ogenblik mogelijk is, al wassende zuinig te zijn! Onder grote belangstelling hield prof B. A. M. Barendse O.P. Maandagmiddag om vier uur zijn inaugurele rede bij'ide aan vaarding van het bijzonder hoogleraar schap in de Thomistische wijsbegeerte aan de Universiteit van Amsterdam. Prof. Barendse is hiermede de derde opvolger geworden van de nog steeds betreurde prof. J. V. de Groot O.P. In zijn rede ging de spreker uit van de DE RUSSEN KOMEN VERTaLINGi FRANS VAN OLDENBURG ERMKE „Goed", zei de Zwijger, en zich tot mij wendend, „gezien het zo juist gehoorde, wil je wel zo goed zijn om tegen je ma joor te zeggen, dat hij ons twee voer tuigen stuurt en voor beide een Rus sisch escorte. We zullen per wagen twee paarden nodig hebben, want met een zullen we die afstand niet halen. En dan gaan we". „Goed," was alles, wat ik zeggen kon. Wat verwachtte hij in 's hemels naam? De Hongaren waren dol op zwarte koffie en we hadden nog maar een heel klein beetje, wat waarschijnlijk de re den was, waarom ze dachten dat hun armzalige koffie een geweldige attractie voor een Russisch officier zou zijn. Ze dachten, dat, als ze mij stuurden om de Lange Majoor op de koffie uit .e nodi gen, hij onmiddellijk overeind zou vlie gen' bij het horen van dat toverwoord en naar ons toe komen. Ik kwam terug met het bericht, dat hij present zou zijn en met het nieuws, dat Sashka nu bij het nieuwe dorpshoofd woonde. Dit was een nieuwe beproeving voor de Zwijger. Het dorp handelde achter zijn rug om en had zelf een nieuw dorpshoofd gekozen, een oude boer, die op de een of andere manier ?en beetje Slowaaks geleerd had, zodat hij zich tegenover de Russen min of meer ver staanbaar kon makèn. Hij had vroeger bij de Zwijger op de grote hoeve van het landgoed gewerkt, maar was daar om duistere redenen weggestuurd. Hij had ook een aardige dochter (dezelfde, die bij het schoonmaken van de Villa, toen de eerste golf Russen verdwenen was, Dolly's blouse van onder haar neus had weggekaapt). Het was dus een fraai stel. Er is in ieder dorp altijd zo'n bepaalde familie. De Zwijger rekende er op, dat de man wegens zijn slech te geweten zich niet openlijk tegen hem zou durven verzetten, alsof de Rus sen hem eerder geloofd zouden hebben dan een boer. Hoe dan ook: de Zwijger liet hem roepen om hem te bewegen Sashka op te geven, want de Hongaren hadden het in hun hoofd gezet, dat, als zij de Lange Majoor niet als kostganger konden krijgen of een van de officieren van het „paardenhospitaal", zij het mis schien konden klaarspelen om Sashka te krijgen. Deze voerde, naar we verna men. het bevel over de manschappen die de molen bewaakten' en zou dus waarschijnlijk niet zo gauw meer uit het dorp weggaan. De dorpsoudste kwam en werd in de .eetkamer ontvangen. Dc Zwijger gaf hem zelfs een hand, zo zat hij om Sash ka verlegen. De oude boei was niet veel meer dan boers en allesbehalve ge negen om een rechtstreeks antwoord te geven maar eindelijk stemde hij toe om Sashka op te geven, wat tamelijk vreemd was. In dié dagen stonden de Russen bij de boeren hoog genoteerd Had je er een in je huis wonen, dan was je veilig voor bandieten en voor nachtelijke bezoeken van dronken sol daten, welke gewoonlijk op een reeks zeded'elicten uitliepen. Ik kon nauwe lijks aannemen, dat de oude boer zijn belofte zou houden, en in ieder geval zou Sashka, naar wiens mening nog niet gevraagd was. wel gek zijn. als hij er op in ging. Bij het dorpshoofd had, hij een warme, knus bedompte en slordige ka mer, drie kussens en een verenbed en het gezelschapv van de aardige dochter van zijn gastheer; terwijl hij bij ons een goed gelucht vertrek zou krijgen met slechts een kussen op iijn bed en in het gunstigste geval het gezelschap van Samuel. En toch geloofde de Zwijger nog, dat niemand zich tegen zijn wil zou durven verzetten! Toen de Lange Majoor kwam, renden de gravinnen naar de keuken om te zien. hoe het met de als heilig te ver eren zwarte koffie stond. Zo gauw hij gemakkelijk gezeten was, gaven we hem een kaart en begon hij ons de ligging van het front duidelijk te maken. Onge lukkig genoeg verzweeg hij ons de helft of was het plaatselijk hoofdkwartier, dat hij de vorige dag bezocht nad, niet erg goed op de hoogte. De Zwijger bleef me maar aanstoten, dat ik hem om de paarden en wagens zou vragen. Einde lijk deed ik het. „Ik kan jullie geen enkel paard ge ven", zei de Lange Majoor, hetgean ik met een soort van hels genoegen ver taalde. Consternatie onder de Hongaren! „Wat?" „Maar hij beloofde het!" „Wat bedoelt hij daar nu mee?" „Om de eenvoudige reden, dat ik geen enkel paard te mijner beschikking heb. dat ik jullie geven kan", verklaarde d© maj.oor. Na die dodelijke slag wenste de Zwij. ger te weten, of het dan tenminste mo gelijk was om een karretje te krijgen om cokes en aardappelen van het He renhuis uit aan te voeren. Ja. dat zou wel mogelijk zijn, en de majoor begon uit te leggen, hoe we dat klaar moesten spelen. De Zwijger had, naar bleek, geen recht op zijn eigen cokes noch op zijn eigen aardappels. Dat behoorde nu alle maal aan het Rode Leger. Jack en Fran-- zi echter hadden het recht om wat aardappels en cokes voor zichzelf em- hun familie aan te vragen, omdat zij in het veterinair hospitaal voor het Rode Leger werkten. Ze hadden echter geen recht op het gebruik van een wagen, maar dat kon met Kolka en majoor Sergiej geregeld worden, die er zeker geen bezwaar tegen zouden hebben, daar ze vrienden van ons waren. De Lange Majoor voelde zich helemaal bij ons thuis. Het begon donker te wor den en nog steeds bleef hij zitten. We spraken opnieuw over honden, paarden en de jacht, en al het andere was verge ten. Marietta kwam om te vragen, of hij mee bleef eten, hetgeen hij dankbaar aanvaardde. Hij vertelde ons telkens v/eer, hoe graag hij bij ons was, wat voor een prettige verrassing het voor hem was, ons ontdekt te hebben. Hij was niet langer bang voor ons. (Wordt vervolgd). zekere malaise, die een positief-weten- schappelijk denkend mens gevoelt t.o.v. de metaphysica. De beoefenaar der positieve wetenschap vraagt zich af, wat voor zin het heeft, zich met metaphysica bezig te houden, als er blijkens de geschiedenis der wijsbegeerte toch geen vooruitgang in deze metaphysica is. Vooruitgang is echter enkel mogelijk, betoogde prof. Ba rendse, waar een beweging in bepaalde richting is, waar m.a.w. het voorwerp der wetenschap zich als het ware successieve lijk aan de wetenschapsbeoefenaar ver toont. In de metaphysica is dit noodzakelijk anders, daar de metaphysica het zijn als zodanig tot voorwerp, of nauwkeuriger ge zegd tot quasi-voorn-erv heeft. De metaphysicus btaal van meet at aan reeds in het zijn: hij staat er niet tegen over, zoals de beoefenaar der positieve wetenschap tegenover de gegevens van zijn wetenschap staat. Daarom is de verhouding van de metaphysicus tot 't voorwerp van zijn denken ook geen subject-object ver houding in de positiefwetenschappelijkr zin. Niet de tegenstelling tussen het denken en het gedachte staat hier op de voorgrond, doch dc identiteit van het denken en het gedachte. De metaphysicus staat eerder in de subject-subject verhouding dan in de subject-object verhouding. Daarom ook heeft de metaphysicus te maken met die levensstructuren, zoals de hoop en de lief de. die de beoefenaar der positieve weten schap als zodanig noodzakelijk ontgaan. De metaphysicus streeft er heel zijn leven naar één ding te zeggen, doch ieder zeggen blijft steeds slechts benadering van verre. Prof. Barendse besloot zijn rede met de gebrui kelijke toespraken. Het is te wensen, dat de nieuwe hoogleraar een auditorium vindt, dat in staat is zijn gedachten verder uit te dragen, zoals dat bij prof. De Groot het geval is geweest. B. D. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de burge meester van Ameide en Tienhoven schriftelijk de redenen medegedeeld, waarom de rijksgoedkeuring aan de te Ameide gebouwde noodwoning werd onthouden. In dit schrijven wordt o.m. gezegd, dat voor dit bouwsel vierdui zend gulden nodig is geweest, hoewel het een tijdelijke noodwoning rnet mmi» maal woongerief was. Voor weinig meer dan het dubbele van dit bedrag, zo ver volgt deze brief, zou een woning volgens de eisen van de bouwverordening kun nen worden worden gebouwd. Deze zou niet alleen meer woongerief hebben verschaft, doch bovendien zouden de wettelijke en economische levensduur daarvan die van de noodwoning vele malen hebben overtroffen. Het bouwen van zo'n noodwoning is verkwisting van materiaal, arbeid en geld. Daarom is rijksgoedkeuring geweigerd Australië, op Nieuw-Zeeland, de Philip- pijnen of de Hawaii-eilanden merkbaar. En dat gaat niet in een hand-omdraai. Het doel dat de permanente commis sie voor ogen staat is een verdeling van de beschikbare golflengtes naar groepen. Dat houdt dus in, dat de scheepvaart niet langer over de gehele „band-breed te" verspreid zal zitten, ook niet de luchtvaart en evenmin al die andere diensten, die van Marconi's vinding ge bruik maken. En als straks de nieuwe verdeling zal worden aanvaard, dan komt nog de vraag van het tijdstip waarop deze verandering moet worden doorgevoerd. Dat alleen reeds zal een geweldige organisatie vereisen, want dat zal over de gehele wereld op precies hetzelfde tijdstip dienen te geschieden, willen er geen strubbelingen ontstaan, die funest in hun gevolgen kunnen zijn. Denk maar eens aan een vliegtuig, dat plotseling zijn verbinding met de grond ziet wegvallen en op geen stukken na meer weet, waar het aan toe is. Of het schip, dat niet peilen kan, omdat door de verandering verwarring in de- aether is ontstaan. De commissie heeft hierdoor een ge weldige verantwoordelijkheid op haar schouders gekregen. Toch heeft zij deze aanvaard, omdat het werk noodzakelijk was. omdat er reeds te veel storende elementen in de aether zijn en b.v. de scheepvaart en de luchtvaart elkaar nog wei eens in het „vaarwater" zitten. Daar aan moet een einde komen. Daaraan zal ook wel een einde komen. Maar het heeft zijn tijd nodig. En zolang zullen de mensen, die, over de gehele wereld verspreid, in de aether werken, zich moeten behelpen, er van moeten maken, wat er van te maken is. Zij zullen dit doen in het vooruitzicht van verbetering, waaraan gedokterd wordt door mensen, die uit hoofde van hun functie in staat zjjn deze aangelegenheid in al zijn om vang dus over de' gehele wereld - te overzien. Maar een gigantisch werk blijft het. Tjoa Keng Soey Lu.au, leerlinge van het Amsterdamse conservatorium, heeft tijdens een zangconcours in Italië een opvallend succes weten te behalen. Uit de ruim 150 zangers en zangeressen plaatste zij zich onder de 15 finalisten, wier slotconcert door de Italiaanse radio werd uitgezonden. De jury kon echter haar keuze niet maken en in plaats van de aangekondigde prijzen toe te ken nen, reikte zij de 15 vocalisten een gouden medaille uit. Mej. Tjoa Keng Soey Luan, die van Chinese afkomst is, werd in Surabaia geboren. Zij bezit thans de Indonesische nationaliteit. Eerst drie jaar geleden ving zij haar zangstudie aan, die zij aan het conservatorium hoopt te voltooien. Aan het concours namen zangers en zangeressen uit 17 landen deel. Mej. Tjoa. 20 jaar oud. was de jongste deet- neemster. (Van onze correspondent) De bewoners van Emmerschans en omgeving hebben nimmer gedacht op wat voor belangrijke zandgrond zij dagelijks liepen. Uit allerlei proefne mingen is n.l. gebleken dat het zand te Emmerschans het meest geschikt is voor de fabricage van kunstmarmer. De fabriek, waarin het kunstmarmer paralith, zoals het genoemd wordt gefabriceerd wordt is al bijna gereed en is de enige ter wereld. Het mar mer zal op de markt worden gebracht in diverse kleuren en zal zo goed als niet te onderscheiden zijn van natuur- marmer. Alleen is het veel goedkoper. On dit bedrijf zullen 30 arbeiders werk vinden. Het ligt in de bedoeling het bedrijf in de toekomst uit te breiden. De Raad van Vakcentralen heeft de minister van Sociale Zaken verzocht binnenkort aan de arbeiders, geplaatst bij de gemeentelijke sociale hanawerk- objecten, de brandstoftoeslag van 3.60 per week te geven, die reeds aan die genen verstrekt wordt, die in de sociale bijslagregeling zijn opgenomen. AMSTERDAM Cand. rechten: W. van Scherpenzeel, Driehuis-Velsen; B. Sanders, Amsterdam. UTRECHT. Semi-arts: H. Krediet. Utr.; C. v. Aller, Utrecht: mej. Th. Winkelman, Rotterdam: A. de Jager. Utrecnt: W Por ton, Utrecht: H. StoKmans. Zeist: C. Albers, Utrecht. Artsex.: mevr. J. v. Norden Den Bosch; me). B. Plessen, Bussum; G Vis- schers, Budel; J. Arendhorst. Mepper; J. ViSser, Vreeswijk. Tandartsex.. w Wage naar, Rotterdam; H. Koenen. Maastricht; H. Fuhring, Utrecht; F. Breuking. Hilver sum. Cand. sociol.: J. Spelberg Utrecnt. Cand. Germ, lett.: mevr. A Boon—De Vries. Bilthoven. Doet. gesch.J. Hovy icum laude), Driebergen. Cand. soc. geogr.: L. Meulenberg, Utrech*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3