Spionnage Zwaarste geval dat ooit werd ontdekt Gegevens per fiets naar Russische contactman overgebracht Joegoslavië is onbevreesd AMERIKA'S TWINTIGSTE ATOOMBOM ONTPLOFT Luitenant-J^ol. Eek hout trots op het oude detachement V.N. SpeeItuin-(over)werk ENGELSE troepen naar het Midden-Oosten Vliegdekschepen moeten zich gereed houden Tussen neus en lippen Geheime zender opgespoord Compromis-voorstel van de roden Derde en grootste ontploffing m recente reeks proeven De beste verwachtingen van de nieuwe Nederlandse vrijwilligers Eerste brandweer order geplaatst Oude mannen door gas vergiftig Tot hoofd en hart WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25215 5? „Het zwaarste geval van spionnage dat ooit in Zweden werd ontdekt" kwam Dinsdag voor de rechtbank te Stockholm, toen de onderofficier Hilding Andersson'van de Zweedse marine te recht stond wegens spionnage voor het Sovjet-leger. De Zweed se aanklager Werner Ryhninger noemde dit geval van spionnage „waarschijnlijk het ernstigste geval van spionnage na de ont dekking van de atoom-spionnage in de V. S. en Engeland." Als medeplichtigen van Andersson noemde de openbare aanklager Konstantin Vinogradov, secretaris van de Russische ambassade in Stockholm, Nicholai Orlov, assistent van de Russische marine- attaché, en Victor Anussanissimov, correspondent van Tass. Onderofficier bezoekt ook Britse schepen Optimisme in geallieerde kringen te Tokio 30 divisies zullen aanvallers warm ontvangen vouwe#/ Donderdag, 1 November, Allerheiligen, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. El Ter waarde van 8 a 9 millioen f 2000 boete voor nalatige adviseur „Bevrijdingsbataljons" in Egypte in wording? „Wild-West" uit de aether Drente broedplaats van geheime zenders j FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachterv over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur Drs. H. W. M. van Rut». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaal. Bij alle waardering voor het onder houdende, ja opwindende, karak ter van de gisteren door de Binnen landse Veiligheidsdienst in de wereld gezonden publicatie over Tsjechische spionnage-activiteit hier te lande, zal men toch geneigd zijn zich critisch af te vragen, of dit verhaal niet eerder thuis hoort in een goedkope detective-roman dan in een ernstig persbericht, geïnspi reerd door een regeringsinstantie. Laten wij vooropstellen, dat de communisten, geleid door het Kremlin, overal ter we reld hun spionnageactiviteit ontplooien. Men lette alleen reeds op de meest op zienbarende feiten, welke zich in het verleden in Amerika en Engeland met betrekking tot de atodpnspionnage heb ben voorgedaan. En toévallig juist van daag kan men lezen over een zich ook in Zweden ontplooid hebbende spion- »age-activiteit. Het ligt voor de hand, dat Moskou ook in Nederland, als be langrijk knooppunt in West-Europa, zijn spionnen heeft uitgezet. Iedere ambassa de, elk consillaat waar ter wereld ook, hetzij van Rusland zelf, hetzij van een der satellietstaten, moet beschouwd wor den als een uitkijkpost van het interna tionale communisme. Vanuit zulk een door diplomatieke onschendbaarheid be veiligd centrum kan het Moskou nau welijks moeilijk vallen, die informaties te verkrijgen, welke, in het Kremlin samengebundeld, tot uitgangspunt kun nen dienen voor zijn de Westerse politiek doorkruisende activiteit. Terugkerend tot de zaak zelf moet het ons van het hart, dat wij ons nauwelijks kunnen voorstellen, dat de communisti sche spionnage zo kinderlijk te werk zou gaan als het in de bedoelde publica tie werd voorgesteld. Wanneer men leest over het geheimzinnige gedoe met prent briefkaarten, lege sigarettendoosjes en stukjes heel dun papier, ter bevestigirjg Waarvan kauwgum een belangrijke rol speelde, vraagt men zich toch af, of men hier niet eerder te doen heeft met het vermaak van beeldromans lezende school jongens dan met het geslepen spel van lieden, die hun „vak'' heus wel zullen verstaan. Ieder critisch lezer zal moeten toegeven, dat het moeilijk valt zulk een onwaarschijnlijk verhaal voetstoots te geloven ook al zou men bereid kun nen zijn de mogelijkheid, .dat er enige serieuze betekenis aan moet worden gehecht, niet geheel af te wijzen. Staande op het standpunt van de on waarschijnlijkheid van de inhoud van de publicatie kan men zich afvragen of zij toch nog een verborgen betekenis zou hebben. Heeft de B.V.D. deze publicatie mis schien vrij gegeven om bij Moskou s agenten de schijn te wekken niet op de hoogte te zijn van hun werkelijke activiteit? Of moet men aan de B.V.D. een dergelijke argeloosheid toeschrijven, dat hij slachtoffer geworden is van een schertsmatige afleidingsmanoeuvre van de echte spionnage? Wat hier ook van zij, voorlopig ont komt men er onzes inziens niet aan, in twijfels te blijven steken. Het lijkt ons diwoiii zeer gewenst, dat op korte ter- officiële uitspraak van de re- vojst, teneinde daarmee te voor- io,!? een harer eigen instanties niet ernstig zou worden genomen, niet alleen in het binnenland maar ook in het buitenland. Spionnage in Zweden Andersson zeide, dat hij niet om het geldelijke gewin gespionneerd had. Hij had de Sovjet-Unie uitvoerige en gede tailleerde inlichtingen geleverd over mogelijke invasiegebieden langs de Noord-Zweedse kust, in de Bothnische Golf en het fort Boden, het grote Zweedse bolwerk tegen een aanval uit het Oosten. Het fort Boden ligt in het uiterste Noorden van Zweden. Verder bekende hij van tijd tot tijd op Russisch verzoek Russische agenten gedetailleer de rapporten verstrekt te hebben over de verdedigingswerken der Zweedse marinebases, de paraatheid van de vloot en de uitbreiding en modernisering van de Zweedse marine in de Oostzee en de Bothnische Golf. Andersson zei in de Zweedse marine basis te Karlskrona tweemaal aan boord van Britse oorlogsbodems gegaan te zijn om voor zijn Russische opdrachtge vers inlichtingen in te winnen. In bur gerkleding mengde hij zich onder het publiek en bezichtigde op deze wijze de schepen van onder tot boven. Door de Britse wachtposten te vertellen, dat hij een van de speciaal genode gasten was, kreeg hij toegang tot die gedeelten van de schepen, die voor hef gewone pu bliek niet te bezichtigen waren. Hij be keek alles, wat van belang was, prentte het goed in zijn geheugen en verwerkte een en ander in rapporten, die hij naderhand aan zijn medeplichtigen gaf. De openbare aanklager onthulde, dat de spionnage-boodsehappen voorname lijk waren overgebracht per fiets. De Russische contactman Orlov reed met het rijwiel naar een stalling, waar hij de fiets achterliet met boodschappen in de gereedschappentas. Later haalde An dersson deze fiets af en reed naar een plek in de nabijheid van het grote zie kenhuis van Stockholm. Hier haalde hij de boodschappen uit de tas soms ook geld en deed zijn berichten in de tas. De fiets werd vervolgens weer achter gelaten voor Orlov. Op 20 September viel deze fjets in handen der politie, die de inhoud van de tas meenam. Deze inhoud bestond uit vellen papier, waarop niets te lezen was, doch na scheikundige behandeling van het papier verscheen een volledig ver slag in het handschrift van Andersson van de Zweedse oorlogsschepen in de haven van Karlskrona. De volgende ochtend werd Andersson gearresteerd. De Noord-Koreaanse en Chinese on derhandelaars bij de wapenstilstandsbe sprekingen te Pan Moen Jon hebben hedenmiddag een nieuw voorstel inge diend, dat niet veel afwijkt van dat der geallieerden. Het voorstel heeft betrek king op de vaststelling van de wapen stilstandslinie. Deze bekendmaking, die na de middagbijeenkomst van de onderhandelaars door het hoofdkwartier van de U.N.O.-strydkrachten is ver strekt. heeft in geallieerde kringen in Tokio de hoop op een spoedige wapen stilstand weer doen stggen, aldus meldt U.P. Kolonel generaal Pcko Dapcevlc, plaatsvervangend stafchef van het Joe- goslavisch leger, vertrouwt er op, dat Joegoslavië met zün meer dan 30 divi sies, de 50 divisies die zijn samengetrok ken aan de grenzen van Joegoslavië met zijn Sovjet-satellieten, zal kunnen terugslaan, als een aanval wordt onder nomen. Dapcevic gaf deze visie tegen over een groep Amerikaanse correspon denten, die zich op de hoogte kwamen stellen van de uitvoering van het Ame rikaanse programma van wapenhulp. Hij vertelde hun, dat hU niet veel gaf voor de doeltreffendheid van de Tsje- choslowaakse en Poolse legers. Volgens Dapcevic zouden die legers in geval van oorlog eerder tegen het Oosten dan te gen het Westen stryden. Rusland bezit, volgens de generaal zeker honderd atoombommen, Joego slavië zou er wel eert paar kunnen ge bruiken, zo verklaarde hij. Volgens Dapcevic is de militaire kracht van de satellietburen als volgt. Bulgarije 15 divisies, Hongarije 10, Roe menië 20 en, Albanië 5 divisies. België. Karei Timmermans is gis teren. niettegenstaande hij sedert zijn geboorte blind is, in de Dijle gedoken en heeft de 10-jarige Joseph Wolf van de verdrinkingsdood gered Hij bereikte de jongen door af te gaan op diens hulp. kreten. De nieuwe radarinstallatie te IJmui den, die a.s. Donderdag door Prins Bernhard 'in gebruik zal worden ge steld, staat broederlijk naast de vuur toren van IJmuiden. Beide steken de zeeschepen de helpende hand toebij het binnenloodsen. Bij goed zicht ste vent de zeeman op het oude getrouwe baken op het havenhoofd af; bij slecht weer en moeilijk zicht vangt de radar- installatie hem. op 10 km. afstand op en praat de schepen de haven binnen. iVoor uitvoerige be schrijving zie pag 3). ae schltteri'ng van een uiteen- „róefT. de -70n- S boven het p oefterrein m de Yucca-woestijn een grote atoombom ontploft. Honderden militaire waarnemers en vijf leden van het Amerikaanse Congress zagen de °PT,am« de commandant van het Nederlands Detachement Ver- ppv ^^L~fcoioTicl Eekhout (vechts op de voovgrond stciande)temidden vam- aantal officieren van Nederlandse en andere nationaliteiten. Links (staande met lijst) majoor Tack. De luit. B. M. Koster, Ned. oorlogs correspondent by het Nederlands deta chement Verenigde Naties, schrijft het volgende: Juist op de valreep, toen hij de diensttijd in Korea eigenlijk achter de rug had, kreeg de commandant van het Nederlandse detachement, luit.-kol. W. D. H. Eekhout, een aaito-ongeluk. De nieuwe commandant van het detache ment, luit.-kol. Christian, die eveneens in de jeep gezeten was, liep een arm en een beenbreuk op en werd voor een aantal weken uitgeschakeld. Overste Eekhout, die een beenkneuzing over hield van het ongeluk, dat te wijten Was aan het ondoordacht optreden van een Zuid-Koreaanse truckchauffeur, bleek bereid het bevel over het deta chement te blijven voeren, tot de nieuwe commandant zover is hersteld, dat hij het commando kan overnemen. De scheepstrap werd ingehaald. Overste Eekhout bleef achter om het nieuwe detachement, indien dat ge- Wenst wordt, ten aanval te leiden Deze commandant, die in zijn tent voorlopig nog de stretcher zal moeten houden, blijkt te allen tijde bereid ons te ontvangen. Tijdens ons gesprek kwam duidelijk vast te staan, dat het een grote teleurstelling voor hem is. hat hij niet kan repatriëren. Het is nu eenmaal zo, dat een verblijf van een laar aan de Koreaanse fronten een Physische, zowel als een psychische ..aderlating" Als het gesprek komt tot de wapen feiten, die het detachement, dat juist in Nederland is aangekomen, heeft be haald, beginnen de ogen van overste Eekhout te glinsteren. „Op het oude detachement ben ik trots", zo zegt hij. „Hoge Amerikaanse officieren hebben gezegd, dat deze Hol landse militairen tot de beste soldaten van de wereld behoren". Op de vraag, wat het meest was op gevallen bij de onzen, antwoordt de 34- jarige commandant onmiddellijk: „Hun kameraadschap, hun hoge moreel en het doorzettingsvermogen van die ke rels en het vertrouwen dat zij stelden in hun bevelvoerders. Hun verbonden heid inspireerde de officieren. Toen we na hevige gevechten, die van 12 Febru ari te Hoengsjong, werden teruggesla gen en vele onderdelen van de Ver enigde Naties in wanorde te hoop lie pen, ontdekte ik steeds groepjes Hol landers in deze chaos en onmiddellijk als zij mij zagen, vroegen zij: „Overste waar moeten wij ons melden?" Zij zeiden niet: „Overste we zijn alle? kwijt, tot onze kleine particuliere spul letjes toe. We hebben alleen wat we aan hebben en dat is nog koud en doorweekt En onder de ongunstigste om standigheden die men zich kan den ken, moesten- zij weer de lijn in ter gen een toen overmachtige vijand- Van de vroege morgenuren van de veertiende Februari tot en met de zestiende 'Februari vochten zij als leeuwen en werden zij driemaal te ruggeslagen. Er bleef voor mij slechts één mogelijkheid open: nog één keer ten aanval en overwinnen. Het alternatief was: teruggeslagen worden en vermoedelijk vernietigd. Moe. ondenkbaar moe. koud, vuil en hongerig gingen zij weer tegen die beruchte heuvel 325 op. Zij zet ten door. verbeten zich, sloegen raak en driftig toe en.... wonnen tegen een veelvoudig sterkere vij and. i En de Amerikaanse generaal Van Fleet nam, bij de uitreiking van onder schei Ingen, zijn eigen „Unit-citation" van de borst en spelde hem op mijn shirt als een blijk van hulde aan het Nederlandse bataljon „En de man nen van de nieuwe troep, overste, wat denkt u van hen?" „Ik heb goede hoop. De officieren, die de training hebben voorbereid en geleid en die nu naar Nederland gaan, zijn de mening toege daan, dat het enthousiasme en de wil om te leren en te accepteren, veelbelo vend zijn. Ik verwacht dat deze troep de traditie en de roem van het oude detachement zal voortzetten". derde en grootste ontploffing in deze recente reeks proeven van de atoom energiecommissie. Het verbazingwek kendste was wel, dat de bom eerst een witte en vervolgens een rode lichtflits te zien gaf. Deze dubbele actie bleek uit twee geluidsgolven, die minuut na de explosie op de top van de 80 km verder gelegen Mount Charleston waar genomen werden. De bom werd door een B-29 superfort op een hoogte van circa 10.000 meter neergeworpen; men kreeg de indruk, dat de bom op een hoogte van minder dan 300 meter boven het proefferrein ontplofte. Door de ontploffing stond het plaatsje Henderson 150 km van het proef - terrein op zijn grondvesten te schud den. In Las Vegas echter, dat 30 km dichter bij het terrein ligt. werd niets gevoeld. Er is geen schade aangericht. Bij de proef waren ook soldaten be trokken De ontploffing vormde mis schien een inleiding tot de oefening Desert Rock, tijdens welke troepen de gevechtswaarde van kleine atoomwapens zullen beproeven. De ontploffing van gisteren vermoedelijk Amerika's 20ste kernontploffing was echter niet die van een klein wapen. Waarnemers op de 2400 meter hoge Mount Charleston verklaarden, dat de lichtgloed van de explosie op zijn minst driemaal zo fel was als Zondag, toen een middelmatige ontploffing plaats had. Een verslaggever van A. P. schrijft hierover: Ik had mij juist van de zon afge wend toen ik half verblind werd door de witte lichtflits, die even rond en groot was als de zon. Terwijl de witte bal inkromp verschenen rode strepen, In het centrum gloeide een kleine rode bal, die omhoog scheen te gaan en plot seling openbarstte. De eerste flits en de reactie kwamen in vier seconden, daarna verscheen de gewone zuil grijze rook, die ongeveer 900 m. steeg en toen in de bekende paddestoel uiteen viel. Deze paddestoel was licht paars van kleur. Men hoorde het geluid van de eerste ontploffing een abrupte slag maar voelde geen schok. Een seconde later kwam de twee de slag, terwijl een minuut later een kleine weerkaatsing misschien een echo weerklonk. Na tien minuten werd een schitterende verandering waargenomen, een witte bal kwam te voorschijn uit de grijsbruine zuil, terwijl het wolkendek zachtrose gekleurd werd. Het was een adembenemend schouwspel. Nederland heeft een belangrijk aandeel in de voedselvoorziening van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa. Vooral de zuivelproducten, die vam hoge kwaliteit Zijn, vinden gretig aftrek. Speciale zorg is besteed aan het vervoer van aan bederf onderhevig zijnde artikelen. Dagelijks vertrekt uit Amsterdam een expressetrein met 50.000 flesjes melk, bestemd voor het Amerikaanse leger in Duitsland, naar Frankfort. Andere treinen, in de geregelde dienst op Parijs, vervoeren de levensmiddelen, welke bestemd zijn voor de Amerikaanse garni zoenen in Frankrijk. De betaling geschiedt in dollars. Op de foto het inladen van de flesjes in de „Melk Express" naar Frankfort. F oor al in de jaren na de oorlog is het speeltuinwerk zeer in om vang toegenomen. De ongunstige invloed welke in de jaren ran de be zetting op de jeugd is uitgeoefend, uitte zich in ongedisciplineerd en bal dadig optreden. Hierdoor ontstond vooral in de steden meer nog dan vroeger de noodzaak om de activiteit van de kinderen op te vangen en te leiden in de goede richting door hvn spel te bieden en entspanning Het werk van de speeltuin-verenigingen verdient dan ook aller steun. Bij sommige besturen van speeltuin verenigingen doet zich echter het ver schijnsel voor dat zij, begonnen met de jeugd bezig te houdenop hun beurt werden gepakt door de jeugd, zodat zij als het ware door de jeugd worden bezig gehouden. Deze besturen stel len er zich niet meer mede tevreden het eigenlijke speeltuinwerk te bevor deren; zij gaan verder en organiseren in het najaar clubs voor handenarbeid enz. en noemen dat hun winterwerk Er zijn tekenen da> mer zich ook al met de rijpere jeugd wil bezig houden. Dit gaat naar onze mening te ver. Men betreedt daardoor onwillekeurig het terrein van de jeugdorganisaties en daarvoor dient men zich te hoeden. In deze ontwikkeling zit voor de katholieken ook een les: dat, waar mogelijk, hel speeltuinwerk voor ka tholieke kinderen in katholiek ver band' wordt georganiseerd. Dit geeft de beste waarborg dat de overgang van de kinderen nac de katholieke jeugd beweging op de juiste tija en wijze zal geschieden. REFLECTOR De eerste order voor een gedeelte van het brandweermaterieel. dat ten behoeve van de burgerlijke verdediging zal wor den aangeschaft, is geplaatst. D.eze or der ter waarde van acht a negen mil lioen gulden is toegewezen aan de N.V. Motorkracht. Zjj omvat de levering van 396 chassis met motor, 44 chassis met vierwiel aandrijving met motor en 677 losse motoren. Van deze 677 motoren zijn er 627 bestemd voor tweewielige motorspuiten. De resterende vyftig mo toren worden in reserve gehouden. Daar een gedeelte van het materiaal in Duits land vervaardigd moet worden, o.m. de motoren, luchtgekoeldc Dieselmotoren (Deutz motor) kost dezer order ons Imd vijf millioen gulden aan deviezen Duitse marken). Zoals bekend, zijn in de nacht van 23 op 24 April j.I. in het St. Jozefgesticht te Wamel zes oude mannen door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. Verdacht van dood door schuld stond nu Dinsdagmiddag voor de Arnhemse rceht- bank terecht de veertig-jarige J. H.. technisch adviseur uit Den Bosch. Uit het verhoor bleek, dat verdachte in zo verre nalatig is geweest, dat hij de in stallatie vóór het geheel gereedkomen niet had mogen laten gebruiken. De plotseling veranderde windrichting heeft de trek van de schoorsteen waarschijn lijk verminderd. De Officier van Justitie, mr. De Vries, achtte J. H. schuldig, doch de schuld weer niet van zodanige aard, dat een vrijheidsstraf verantwoord was. Hij eiste een geldboete van f 2.000 subs. 180 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Holla, drong aan op vrijspraak. Uitspraak 13 November. De Britse admiraliteit heeft Dinsdag te Londen meegedeeld, dat de vliegdek schepen „Illustrious" (25.000 ton) en „Triumph" (13.350 ton) order hebben ge kregen zich gereed te houden om zo nodig troepen naar het Middellandse Zeegebied te vervoeren. Het ministerie van Oorlog maakte bekend, dat de derde infanteric-divisie is aangezegd, dat zij naar het Midden-Oosten zal worden overgebracht. In een Brits militair communiqué is Dinsdag meegedeeld, dal de Britse troe pen in de Kanaalzone zullen biyven voor dc verdediging van het Midden-Oosten, totdat een defensie-organisatie gevormd zal zijn. zoals voorgesteld werd door de vier mogendheden. Dr. Subardjo. de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft Dins dag op het vliegveld van Karatsji ver klaard. dat de Indonesiërs moregl ver plicht zijn de zaak van Egypte te steu nen, omdat zij volkomen met de Egyp- tenaren sympathiseren. Hij wees er op, dat de Egyptische regering als eerste land de Indonesische republik erkend had. De Joden in Egypte hebben bekend gemaakt, dat zij Egypte in het huidige geschil steunen. Opperrabbijn Nahoem Effendi, hoofd van de Joodse gemeente in Egypte, heeft hiervan premier Moes- tafa Nahas Pasja telegrafisch in kennis gesteld. Nahas heeft de opperrabbijn en de gehele Joodse gemeente in Egypte daarop telegrafisch de dank van de re gering overgebracht. Verwacht wordt dat kolonel Abdoellah El Tel, de vroegere commandant van de troepen van Jordanië in het Arabische Legioen, aan het hoofd zal komen van een groep ..bevrijdingsbataljons" die ge vormd worden voor mogelijk onder gronds verzet tegen dc Engelsen in Egypte, "o verneemt U.P. van ingelichte Krantenpapier Tussen Europa en Ame rika is sinds het einde van de tweede wereldoorlog een soort koude papier oorlog aan de gang. Enge land en Frankrijk en de andere West-Europese lan den klagen steen en been, dat zij- zulke kleine kran ten moeten uitgeven in verhouding dan tot die van vóór de oorlog, ter wijl Amerika de lezers dagelijks kranten aanbiedt die veel van boekdelen weg hebben. Wij zullen het hier nu verder maar met hebben over de enor me stijging van de papier- prijzen over de hele we reld, welke natuurlijk in deze koude oorlog even eens een belangrijke rol speelt. Wij willen u alleen vertellen, dat de president van de organisatie van papierfabrikanten in Ca nada, Robert Fowler, plot seling erg boos is gewor den op de critiek, welke herhaaldelijk op de om vang van de Amerikaan se en Canadese kranten wordt uitgeoefend. „Ik krijg genoeg van de bezoekers uit andere lan den, die maar klagen over de omvang van de New York Times, de Chicago Tribune of de Montreal Star met hun 60-80 pagi na's, vergeleken met de 6 tot 8 pagina's, die de Europese kranten bren gen". zei hij. Iedereen is het er over eens, dat in vele landen de kranten te klein zijn, maar men ver geet, dat de kranten in de V.S. en Canada een geheel andere rol spelen in het distributieproces dan de kranten in Europa. De advertenti"s beslaan verreweg het. grootste aan tal pagina's' Ieder speci aal'artikel wordt tot in de kleinste bijzonderheden beschreven door de fabri kanten. Deze methode vormt een belangrijke fac tor voor de handhaving van onze levensstandaard, aldus Fowler. Het 's veel betekenend, dat, wanneer door een staking de kran ten in New York en Pitts burgh niet uitkomen, de verkopen in de warenhui zen met 60 pet. dalen. Geluksvogel Een vierjarige jongen heeft te Georgetown 23000 volt 5000 meer dan voor de electrische stoel wordt gebruikt door het lichaam gekregen, zonder er enige nadelige gevolgen van te ondervinden. Terry Kennedy was met een vriendje bij een electrische centrale aan het spelen toen de jongens een gat in de om heining ontdekten. Zij kropen er door en Terry klauterde vervolgens op een transformator, waar bij hij zich aan een hoog- ipanningsdraad ophees. De stroom, ging door zijn lichaam, maar deerde hem niet. Pechvogel Een grote adelaar deed in de omgeving van Dillon een aanval op een klein vliegtuig en dwong de piloot een noodlanding te maken. Het vliegtuig werd door de vogel danig be schadigd. Over beschadi ging van de adelaar wordt niets gemeld. zijde. Vrijwilligers hebben zich voor dienstneming in deze bataljons laten in schrijven op het hoofdkwartier van de bond van Mohammedaanse jongelieden. Egyptische extremisten hebben een „oorlog van niet-samenwerking" tegen d? Engelsen in de kanaalzone afgekon digd. aldus verneemt U.P. uit Fayid. Pamfletten werden in de zone ver spreid, waarin de Egyptische arbeiders werden opgewekt de „samenwerking met de Britse honden te staken". De Egyptische winkeliers werden aangera den de Engelsen niets te leveren. Militaire autoriteiten in Fayid heb ben bekend gemaakt, dat Egyptena- ren de e?rste poging tot sabotage heb ben ondernomen. Twee Egyptenaren zijn heimelijk een R.A.F.-station te Spinney Wood binnengedrongen en hebben gepoogd een gebouwtje in brand te steken waarin employé's van het Ministerie van Luchtvaart gehuis vest zijn en belangrijke onderdalen zijn opgeslagen. De poging tot brand stichting werd ontdekt, maar de da ders slaagden er in zich uit de voeten te maken. (Van onze correspondent) Een van de exploitanten van de nog vele geheime zenders die in het Zuide lijk deel van Drente opereren, is thans wederom gesnapt door de opsporings dienst van de P.T.T. in samenwerking met de rijkspolitie te Exloo. De eige naar van de geheime zender Wild- West" te Valthermond. zekere J- B. S„ werd onder arrest gesteld, evenals zijn zoon, zijn dochter en de kapper J. F. Na verhoor zijn de vjer wederom op vrije voeten gesteld. De zendinstallatie en de platen werden evenwel in beslag genomen. Dit is in korte tijd al de zo veelste geheime zender. die in deze streek is opgespoord, doch telkens dui ken nieuwe zenders op, die van dag tot dag brutaler worden in hun uitzendin gen. Werd er aanvankelijk alleen des Zondagsmorgens uitgezonden. thans zijn er in deze streken ook des Zater dags al uitzendingen te beluisteren. Het zijn gramofoonplaat-uitzendingen met zo nu en dan een reclame-praatje.' Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 Als u veel geld heeft en geen woning, kunt u ditp - bleem oplossen op de wijze als op dit plaatje ajg beeld. Het 'is een stalen woningauto. zeer moaem ingericht, met op het dak een tuin en nog een aar dig zitje. Het geval was dezer dagen te bewonderen op een tentoonstelling in Londen. Wij voor ons vin den, dat de mensen, die voor een prikje een oude tramwagen of een treinwagen op de kop hebben kunnen tikken, niet minder gelukkig zijn. Verwachting tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt met vooral in de avond en nacht nu en dan buien. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, later matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder. Donderdag: Zon 7.3317.14 Maan 10.32—17.37. Vrijdag: Zon 7.35—17.12 Maan 11.55—18.26. Met gezond verstand en een warm hart komt men heel ver J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1