Havenradar als het alziend oog van de kustwacht SANOSTOL Kolenhandel in een zeer moeilijk parket b UlMota Chefarinc.4 Gemeenschap der Heiligen M In ter nat. Suikertentoonstelling in voorbereiding Noordseekanaal ondergaat steeds verjongingen ;end jaar in Amsterdam Volg< Alleen voldoende brandstoffen voor hen, die over geldmiddelen beschikken Prins Bernhard beschermheer Nog geen uitspraak in meineed-affaire Melkgarantieprijs op twintig cent bepaald Vier doen méér dan één. WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 PAGINA 3 RHEIMIX Hoe werkt radar? Kapitein blijft ver antwoordelijk Aardgas voor industrie bepleit Schrijven aan minister Van den Brink ===1 „h/ffTE 2MAN"! DOOR ALEXANDRA ORME Hof verdaagt zaak tot 30 Nov. a.s. Regeling assurantie bemiddeling Weinig enthousiasme in Kamer Tijdelijke wijziging beurstijd Syrische onderscheiding voor dr. Plesman Ook voor Chefarine „4" geldt, dat do werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd krachtiger en weldadiger is, dan van elk middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijnen en griep, wanneer andere middelen falen. Ai cCo&é toonde/iestf m orgen. op de feestdag van Aller heiligen, richt de Strijdende Kerk op aarde onze volle aan dacht op haar zegevierende ledematen en huldigt in een groots eerbetoon die ..menigte, die niemand tellen kan. uit alle naties en stammen, uit alle volke een en talen, die staan voor de troon Van het Lam" (Openb. 9.7), haar ontel bare verheerlijkte kinderen, martelaren, belijders, maagden, die voor eeuwig biet het Lam delen in de hemelse glorie. Maar onmiddellijk daarna buigt zij 2ich liefdevol neer over haar lijdende ledematen, de zielen in het vagevuur, om door haar H.H. Misoffers, haar ge beden en aflaten voor deze lijdende zie len de toegang tot de hemel te openen. Grootse trilogie, die in één liefdeband de strijdende, de lijdende en de zege vierende Kerk van Jesus Christus om sluit. Op deze wijze opent Mgr. Croegaert, de. befaamde liturgist, zijn voortreffe lijke verhandeling over het geloofspunt Var. de Gemeenschap der Heiligen. Waarvan wij morgen en overmorgen in de liturgie de grootste viering van het kerkelijk jaar beleven. Juist om de gro te. de wezenlijke waarde van dit ge loofspunt voor ons hele geestelijke le ven is het van vitaal belang, dat wij deze genadenrijke dagen niet onbenut voorbij laten gaan. Om ons met veel vrucht voor Gods genadewerking' open te stellen, is het vóór alles noodzakelijk, dat wij goed weten waar het om gaat. Het geloofspunt van de Gemeenschap dei- Heiligen, die wij in de Twaalf Arti kelen belijden, is misschien wel het troostrijkste, ons menselijk gevoel het meest aansprekende onderdeel van ons H. Geloof. Daardoor immers vormen alle ledematen van de ene, heilige, katho lieke Kerk één levensgemeenschap on der eenzelfde Hoofd. Christus. Daardoor delen allen in Zijn ene genadeleven en worden geheiligd door de H. Geest uit kracht van Diens algehele inwoning in elk lidmaat van het éne Lichaam afzon derlijk. De band, die ons allen samen bindt tot het ene Mystieke Lichaam van Christus, de Kerk, kan geen andere zijn dan het wezen van God zelf: de liefde Deze saamhorigheid, deze eenheid van alle leden der ene, ware Kerk van Christus is zó sterk, dat St. Paulus ze vergelijkt met de eenheid en saamho righeid van alle delen van het menselijk lichaam., Het geopenbaarde mysterie van deze bovennatuurlijke gemeenschap is niet gebonden aan grenzen van tijd of plaats. Niet alleen bindt het alle gelovigen hier op aarde samen in de strijdende Kerk, maar deze vormen eveneens eenzelfde eenheid met de zielen, die in staat van genade dit aardse leven verlaten hebben en ir. het 'vagevuur geheel gelouterd worden. Zij behoren tot de lijdende Kerk. Tenslotte strekt dP eenheid van lijdende én strijdende Kerk zich ook bog uit tot de heiligen in de hemel, de Zegevierende Kerk. Zo vormen strijden de, lijdende en zegevierende Kerk het éne, Mystieke Lichaam van Christus, dat in en door en van Zijn goddelijke liefde lééft. In de onderlinge beïnvloeding van dezP drie delen der Kerk ligt onze kracht. De heiligen in de hemel, onze verwanten en vrienden, zijn voor ons voorsprekers, die in het- licht van Gods eeuwige waarheid en wijsheid en in hun volmaakte liefde onze beste en meest toegewijde pleitbezorgers zijn. Hen mogen en moeten wij aanroepen, overtuigd, dat zij in hun bezorgdheid Voor ons van God zullen afsmeken, wat wij aan hemelse hulp behoeven om een maal, zoals zij, ons einddoel te bereiken. Zolang.' wij hier op aarde nogk.or.der- VwTiFk zpn moeten zij, die hun doel reeds neDDen bereikt. onze voorbeelden zijn, terwijl wij tevens hun graag gegeven voorspraak moeten inroepen. De verering van allen, die* reeds de hemelse zaligheid genieten, is de kern van het feest, dat wij morgen vieren. Maar vergeten wij daarbij niet, dat ver ering' vooral in navolging bestaat. Ten opzichte van de zielen ir, het va gevuur. dat, zoals mgr. Croegaert zeer juist opmerkt, meer voorhemel is dan voorgeborchte der hel, ligt onze taak anders. Voor hen is de tijd van verdien sten voorbij. Zij worden gelouterd van hun nog uit te boeten tijdelijke straffen. Vol geloof, hoop en liefde ondergaan zij hun straf. Zelf echter kunnen zij niets doen om die te verkorten. Uit hoofde var, onze eenheid en ge meenschap met hen in het Mystieke Lichaam van Christus kunnen wij even- Wel, die nog op aarde leven, onze lief de voor hen vruchtbaar maken. De liturgie van de Kerk is vol van voortdurend smeken voor de overlede nen. Ontelbare aflaten heeft de Kerk toepasselijk verklaard op de zielen m het Vagevuur. Gebeden, aalmoezen en goede werken, voor hen opgeofferd, ontvangen uit kracht van onze onder linge gemeenschap in Christus een lief de-waarde, waaraan God nooit weer staat. Door de feesten van Allerheiligen en Allerzielen plaatst de Kerk het geloofs punt over de solidariteit van alle leden van Christus' Mystigk Lichaam in het middelpunt van onze aandacht. Een on meetbare activering van genaden heb ben wij daardoor in onze handen. En als wij dan bedenken, dat de genade uit zich zelf niets doet, maar onze mede- Werking eist om haar invloed te doen gevoelen, dan maakt een ernstige over ging van de betekenis der Gemeen- St'kap der Heiligen de hoge mate van °nze verantwoordelijkheid ontstellend duidelijk De strijdende, lijdende en zegevieren de Kerk zijn één; haar macht is onbe grensd. maar ook slechts dan. wanneer in haar de levende liefde gloeit. die God tot haar stichting bewogen heeft. Het hoogfeest van onze eenheid in Christus moge ons dezer dagen het juiste antwoord hierop doen geven. waarop wordt uitgezonden. 3,2 cm. Radar is in de luchtvaart een sedert de tweede wereldoorlog algemeen en vertrouwd hulpmiddel. Maar het ope rationele gebruik van een havenradar verschilt in beginsel veel van de bij de vliegveldradar gebruikelijke methode. Wat de luchtvaartradar betreft bestaat er een zeer goede opleiding voor het bedienend personeel met een zo nodige telefoon-discipline- Bij de havenradar, die aan de wal bediend wordt, staan de waarnemers, door middel van radio telefonie, in verbinding met de loods, die zich op zee of aan boord van de buitenkoersende loodsboot, ofwel op het beloodste schip bevindt- Een oplei ding voor het bedieningspersoneel is bovendien gebonden aan de locale om standigheden van de haven. Advertentie (Van onze speciale verslaggever) Nadat in 1933 de eerste suikertentoon- atelling in Nederland een groot succes is geworden, is thans een tweede inter- nationaie tentoonstelling over „De Sui ker" in voorbereiding, welke van 23 April tot 4 Mei in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling met deze tentoon stelling de suiker in al zijn aspecten te belichten, vanaf de suikercultuur via de bewerking en de verwerking tot de consumptie toe. Dit zal uiteraard gepaard gaan met de nodige vaktechnische bezienswaardig heden van diverse suikerbereidingsma- chinerieen, waarvan een aantal interes sante inzendingen uit verschillende lan den is te verwachten, maar daarnaast zal de suikerverwerkende industrie een belangrijke plaats op de tentoonstelling innemen, zoals suikerwerkbereiding, gom- en dropindustrie, banketindustrie (waarbij een volledige banketbakkerij in werking zal worden getoond), koek-, biscuit-, wafel-, limonade-, consumptie ijs-industrie, likeurstokerijen en distil leerderijen. Banketbakkers uit alle lan den zullen elkaar de kroon betwisten in een serie wedstrijden en tenslotte zal men kunnen ervaren in welke vormen de suiker zo al kan worden geconsu meerd. De beschermheer van de ten toonstelling is Prins Bernhard en in het ere-comité hebben zitting minister S. Mansholt van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, prof. dr. J. v. d. Brink, minister van Economische Za ken, en mr. Am. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. Als voorzitter van het uitvoerend comité heeft men de oud directeur van de Maggi-fabrieken, de heer Joh. Leijds aangezocht, die de taak op zich heeft genomen om met deze tweede suikertentoonstelling de eerste te evenaren, zo niet te overtreffen. groter dan de normale scheepsradar wordt bet gebied van zee, buitenhaven en toegangskanalen afgebeeld, met naar keuze een reikwijdte van ca. 10,4 km. of 2 km. Gewoonlijk wordt op het radarscherm het punt waar de antenne zich bevindt in het middelpunt afgebeeld. Bij deze havenradar is het door een bijzondere constructie mogelijk in het middelpunt van de schermen het preciese midden tussen de beide havenhoofden (pieren) af te beelden. De bundelbreedte van de zendstraal is 0.7 graden, de golflengte. De havenradarinstallatie te IJmuiden, die morgen in gebruik wordt genomen. Links: de centrale bedien'ingstafel met de beide panoramaschermen. Rechts: de kast, waarin zender en ontvanger zijn ondergebracht. Met ingang van 1 November 1951 beschikt IJmuiden, de aanloophaven van het Noordzeekanaal, toegangsweg tot Amsterdam en tot Europa, als eerste zeehaven van het vaste land van Europa, over een havenradar-installatie- Bij mist en slecht zicht is het binnenlopen van de haven van IJmuiden soms moeilijk. Radar biedt echter de mogelijkheid schepen binnen te loodsen bij een zicht, waarbij zjj door de aangebrachte verlichting in staat zijn op het Noordzeekanaal te varen. Rekent men op een jaarlijks scheepvaartverkeer van zee naar Amsterdam van 5000 schepen, dan zouden, wanneer middelen worden toegepast om zeesche pen nog veilig te doen binnenlopen bij een zicht van slechts enkele honderden meters, slechts weinig schepen per jaar vóór IJmuiden genoodzaakt zijn te wachten. Radar zal dus het door slecht zicht ondervonden oponthoud in belang rijke mate kunnen verhinderen. Het waren deze overwegingen, die de gemeente Amsterdam er toe brachten h'et initiatief te nemen om te komen tot de installatie van havenradar in IJmui den. In gebruik afgestaan aan het Loodswezen, dat immers belast is met het in- en uitloodsen van schepen, zal deze havenradar bediend worden door personeel van deze dienst- De nieuwe havenradar werd opgesteld in de zoge. naamde semaphore, aangezien dit de geschikste plaats is- Deze semaphore staat aan de uiterste punt van het z.g. Zuider-buitenkanaal, van waaruit de lichtwachters. die de kustwachtpost be zetten. door middel van seinlampen en signaalarmen in- en uitgaande schepen aanwijzingen geven over getij, over waterstand, over de sluis, waarin het binnenkomende schip geschut zal wor- ren, en over de vele gegevens, waar over het binnenkomende schip moet be schikken Radar samengesteld uit de woorden Radio Detection And Ranging geeft peiling en afstand van elk voorwerp door het uitzenden van heel korte bun deltjes van zeer hoog frequente elec- tromagnetische golven en door het me ten van de tijdsduur tussen het uitzen den van een impuls en het terug ont vangen van de teruggekaatste impuls. Iedere impuls duurt b.v. 1 millioenste seconde. Dan volgt het ontvangen van de door het voorwerp teruggekaatste impuls gedurende 1/2.000 seconde, wat afhankelijk is van de impuls-frequen tie. Het waarnemen van de teruggekaat ste impulsen (echo's) geschiedt op een panoramascherm, de voorplaat van een kathodestraatbuis, waarop de voorwer pen, die de uitgezonden impuls terug kaatsen, als lichtende gele vlekjes en streepjes verschijnen. Het uitzenden en ontvangen van deze electromagnetische golven wordt niet belemmerd door mist, door slecht zicht of door duister nis, zodat men onder alle omstandig heden op de radarschermen een levend beeld krijgt van hetgeen zich binnen de gezichtskring van de havenradar op zee en in de haven afspeelt- Zowel de antenne van de IJmuidense havenradar als het radartoestel zijn pro ducten van de gezamenlijke Nederland se electronische industrieën by de bouw waarvan het Nederlands Radar Proefstation te Noordwijk aan Zee a's adviseur van de gemeente Amsterdam optrad. De antenne draait, opgesteld op de Noordpunt van de Kustwachtpost, met een snelheid van 20 omwentelingen per minuut en even snel veegt de beeld, lijn over de beide radarschermen, aar- op schepen en boeien, kademuren en meerpalen als lichtende punten ver schijnen. Op de 2 schermen, elk met een doorsnede van 40 cm. aanzienlijk Het ligt allerminst in de bedoeling dat de waarnemer-aan-de-wal de navi gatie van de loods aan boord, op de brug van het binnen te brengen schip als ondersteuning van de steeds verant woordelijke gezagvoerder overneemt. De taak van de man achter het radar scherm is slechts informaties geven op verzoek van het schip, op grond van welke gegevens aan boord de navigatie gevoerd kan worden. Want aan boord kan, via de luidsprekende walkic-t-lkie die de loods meebrengt, ook de kapitein meeluisteren naar de aanwijzingen, die de radarman-aan-de-wal doorgeeft. Iedere loods die aan boord gaat, heeft een kaartje, waarop het preciese mid delpunt van de ingang tussen de haven hoofden als centrum van een getekende roos staat afgebeeld. De man-aan-de-wal geeft, bij het aanlopen van de haven mond. slechts 'peiling en afstand ten opzichte van dit punt aan. Hij kan bo vendien waarschuwen voor obstakels, die het schip op zijn koers zou kunnen ontmoeten, of inlichten over de nabij heid van andere schepen, maar nimmer zal het zo zijn, dat de stem-aan-de-wal eensklaps commandeert: „Hard bak boord je roer". Wat er aan boord ge beuren moet, blijft volkomen ter be oordeling van de gezagvoerder en de loods. Op het dak van het seinpostgebouwtje 'is het draaiende antennesysteem opgesteld Radar kan voor het goed en veilig beloodsen van zeeschepen een belang rijk hulpmiddel zijn. Van grote beteke nis is vooral ook het feit, dat loods- dienst en kustwacht voortaan beschik ken over een radio-telefonische verbin ding met binnenkomende schepen, wel ke mogelijkheid bij slecht zicht in de plaats zal kunnen komen van de tot dusver gebruikelijke visuele methode van seinarmen en seinlampen. Het Loodswezen van het district Am sterdam. dat belast is met het veilig in- en uitbrengen van de schepen in zijn ressort, zal de „veiligheid gepaard gaande aan voortvarendheid" eeu wen-oude traditie nog kunnen op voeren door de mogelijkheden, die de radartechniek biedt. Voor de haven van Amsterdam betekent dit nieuwe hulp middel van het zich steeds verjongend Noordzeekanaal een belangrijke vergro ting van de gebruiksmogelijkheden van de grote toegangsweg tot Amsterdam en tot het Europese vasteland. Advertentie Flacon ca. 200 gr. f 1.95 Familieverpakking ca. 500 gr. f 3.75 De K. van K. voor Twente en Sslland heeft er bij de regering op aangedron gen zo spoedig mogelijk met het leg gen van pijpleidingen vooi het trans port van aardgas in het Noord-Oosten van ons land over te gaan. De voorzit ter der Kamer, de heer H. van Heek Hzn., zeide tijdens een bijeenkomst, dat de prijs van het aardgas beslissend zal zijn of de industrie, en daarmede ons land, werkelijk profijt van deze natuur gave zal trekken. Een verlaging van de energieprijs, die een kostprijsverlaging zal kunnen betekenen, die volkomen past in het kader van de economische politiek der regering, zal door de in dustrie worden toegejuicht. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft de minister van Economische Zaken een schrijven ge zonden over de gang van zaken in de brandstoffenhandel. Nog steeds is er, aldus dit schrijven, een zodanige schaar ste aan vaste brandstoffen, dat er in de brandstoffenhandel toestanden zijn ontstaan en zich nog verder dreigen te ontwikkelen, die een goede gang van zaken in de distributie tegengaan en waarvan de zelfstandige groot- en de tailhandel ernstige nadelen ondervinden. De Nederlandse mijnen en de Steenkolen Handels Vereniging houden zich door middel van verkoopkantoren of agenten eigenlijk ook zelf bezig met de distri butie van kolen aan de verbruikers. Hierdoor is de situatie ontstaan, dat deze verkoopkantoren en agenten in de eerste plaats van brandstoffen worden voorzien en de zelfstandige groot- en kleinhandel moeten afwachten of ook hun iets wordt geleverd. Dit leidt er toe, dat zeer velen van hen zelfs in hun vakorganisatie niet met klachten naar voren durven komen uit vrees, dat dit hun bevoorrading nóg verder zal benadelen. Een gevolg van deze toestand is, volgens het Verbond, ook, dat ver bruikers die over voldoende geld middelen beschikken, meer dan nor male hoeveelheden brandstoffen in slaan en dat zij, die niet in deze gunstige omstandigheid verkeren en hun kolen per hectoliter of soms in nog kleinere hoeveelheden moeten inslaan, geen voldoende brandstoffen krijgen. Aan de minister wordt verzocht in te grijpen in deze toestand. Quotering Advertentie NN.ALLEMAAL ZN/ANENBERO'S ROOK/NORSEKOLOSSAAL) ALS INDE HERFST DE SCHOOI IS H/TOEGAAN. TRACTEERT MOEDER tj_ OP ROOMMORST MN DE DE RUSSEN KOMEN VERTALING! FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Het was die avond, dat de Lange Ma joor ons begon te ^vertellen over zijn grondslagen niet laten vernielen van het alleen maar bang. Wat een vreselijk le- prachtige luchtkasteel, dat hij uit de ven moesten hij en zovele andere Rus - «tTrQflpr Hi#» in r\ ~x VVC1 y* mjntige luuxinveiaaeei, udt *ijj uu uc vc» jj zuvcie andere KUS- n de' taal s £ltsland gestudeerd verhalen van zijn grootvader had opge- sen hebben gehadJ Toch schijnt het mo- l i gVOv UUCPi VA hadten als een geboren Duitser. Die grootvader van hem had een diepe indruk bij hem achtergelaten. bouwd. Als ik het hoofd schudde over gelijk om zelfs daaraan te wennen want de een of andere overdreven loftuiting anders zou ieder hunner, die geen held over onze Westerse beschaving, was dat was, allang zelfmoord gepleegd hebben En het was door hem, dat hii al even doelloos als wanneer men een Is dat alles, wat zij in de Sovjet Unie j J ^uiupa vurig Amerikaan uit het hoofd zou wil- hebben, dacht ik, goede theaters en een had leren kennen, waarderen en lief- V71 hebben. Die grootvader had zijn vader len prate"' dat L,1"c°1" d!, Smotste vdutji int a fx wi»r pld ffesch i ed c ni s 15?. De overleefd, die tijdens de revolutie ge dood was, en was de enige morele steun voor de jongen geweest, als het ware het enige venster, waardoor hij de wereld beschouwen kon. De oude grootvader had hem gesproken over een ander en beter leven, dat hij eens aan gene zijde van de grens geleefd had; en het was ge weest, als had hij het over het leven op een verre, vreemde planeet, waar alles anders was; en ieder woord van hem was in het geheugen blijven hangen van die zo aandachtig luisterende knaap. Die verhalen over de goede oude tijd wer den voor de majoor tot een soort evan gelie, waarop hij zijn hele leven baseer bV"»-, «i uu» oja hij de en dat hem in staat stelde om de last guur uit de wereldgeschiedenis is. De majoor kon maar niet begrijpen, dat, wanneer iets niet zwart was, het daar om nog niet noodzakelijkerwijze wit be hoefde te zijn. Zoals zoveel Russen had hij de neiging om categorisch te zijn en kon hij de wereld slechts in die twee kieuren zien. Hij koesterde zelfs geen wrok tegen de regering van zijn land, want hij meende, dat de fout veel die per school, te wijten was aan iets in de Russen zelf, die een volk van niets wa ren en die hij toch lief moest hebben, méér dan het leven zelf, zelfs hoewel de deuren van het paradijs in de vorm van Europa nu voor hem geopend wa- van dat leven te dragen door donkere en zware tijden. Het schonk hem de ze kerheid. dat er ergens een andere, be tere, rechtvaardiger wereld was, en dat daar, niet ver weg, mensen waren, die in behoorlijke, zindelijke huizen woon den en die gelukkig waren, niet omdat zij niets, maar omdat zij zoveel wisten. Het viel moeilijk om de majoor te doen inzien, dat het niet zo n grote prestatie was om enkel maar beter te leven dan in Rusland, en dat dit op zichzelf nftg niet wilde zeggen, dat de mensen geluk kig waren en evenmin, dat zij die toe stand van gelukzaligheid hadden be reikt, waar hij het voortdurend over had. Ik zie nu in, dat het weinig verstan dig van me was om hem zijn illusies te ontnemen. Wij waren de eerste mensen uit die andere wereld, die hij ooit ont- Na het souper vroeg de Lange Majoor aan Jack en mij, of we hem naar zijn goede contra-spionnagedienst? Ik zal nooit het contrast vergeten in dat ene ogenblik op die donkere land weg, waar het enige licht dat der ster ren was: het ene moment waren we vro lijk en lachten; het volgende was ons het lachen als op de lippen bevroren en keken we medelijdend naar onze dode lijk geschrokken vriend. Arm, ongeluk kig volk! zei de blik, waarmee Jack vlug van de majoor naar mij keek. Toen we Kolka's huis bereikten, zei de majoor ons abrupt en koel goede nacht. Hij was weer terug in het Russische leger. De volgende dag begon slecht en het scheen zo te zullen blijven, al was het maar, omdat de Zwijger met een gezicht als een donderwolk door het huis liep. Arme Zwijger! Een paar Russen in gezelschap van de verlopen Stefan, de zoon van die com- moette en het was daarom, dat hij ons dienst en onmiddellijk veranderde de zo interessant vond. Niettemin echter uitdrukking op het gezicht van de Lan- kwartier wilden terug brengen. Hii zei munist> die de Duitsers arresteerden, dat hij helemaal niet van plan was ge- verschenen op het erf. Eerst vroegen ze weest om zo lang te blijven en dus had hij zijn oppasser niet gezegd om hem te komen afhalen, en hij hield er niet van alleen in het donker te lopen: wie weet of er niet iemand schieten zou op een Russische officier zo helemaal alleen? We wisten echter, dat de Lange Majoor zijn oppasser niet altijd meenam, omdat hij liever niet wilde laten weten, ho® vaak hij onze gast was. We trokken on ze schaapsleren jassen aan en gingen met de majoor mee. Onderweg spraken we over de opera en het toneel in Mos kou en Leningrad. Voorbij het huis komend, waar de dienst van de contra- spionnage zijn kwartier had opgeslagen, zinspeelde Jack op zijn relatie met die wilde hij ons met echt Russische arg waan niet geloven, toen we zijn illusies verstoorden, wilde ons het prachtige sprookje niet laten bederven, dat men hem in zijn jeugd verteld had, wilde de ge Majoor. Hij bleef staan, greep Jack bij de arm en verzocht hem met een hoofdbeweging toch zijn mond te hou den. De majoor dacht geen moment meer aan de opera van Moskou- Hij was naar de heer des huizes en toen kwam de onvermijdelijke vraag, of we een radio hadden of wapens. Waarop de ge bruikelijke huiszoeking volgde. Ze zoch ten overal met de grootste geestdrift; hoewel we hun verzekerden, dat hun landgenoten keer op keer hetzelfde ge daan en niets gevonden hadden. We stelden hun voor, dat ze navraag zouden doen bij de contra-spionnage ter plaatse, maar ze luisterden nog niet eens. Toen de huiszoeking was afgelopen, kwamen ze allen bijeen in de kamer van de Zwij ger: de officier, die de leiding had, een kapitein met een zwarte pet met groene klep; Sashka, de sergeant, met zijn ordi nair, breed gezicht; de tolk, die geen woord Russisch sprak, maar enkel Rutheens; en Stefan. Ze hadden niets gevonden. Toen stond de sergeant Sashka op, na eerst een blik op de offi cier geworpen te hebben, ging naar de Zwijger en brulde hem toe, bijna vlak in het gezicht: „Kleed je aan! Je gaat met ons mee!" (Wordt vervolgd). van de detailhandel zou daartoe volgens adressant een middel zijn. Terwille van het bestaansrecht van de zelfstandige handelaren en niet minder terwille van de kleine verbruikers verzoekt adressant de minister in ieder geval zodanige maat regelen te nemen, dat de grote nadelen van de ontstane toestand uit de weg worden geruimd. Daartoe is het nood zakelijk, dat de zelfstandige groot- en kleinhandelaren weer de gelegenheid krijgen zich in redelijke mate van brand stoffen te voorzien. Dinsdag heeft voor het Gerechts hof te Amsterdam terecht gestaan mr. dr. H. A. Th. v. H. die op 31 Juli van dit jaar door de Utrechtse rechtbank was veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar, wegens het uitlok ken van een meineed in een valse-dol- lar-affaire, welke zich heeft afgespeeld in het voorjaar van 1950. Daar de kroongetuige in deze zaak H. C. J., die tot drie maanden was veroordeeld, doch inmiddels weer op vrije voeten is ge steld. Dinsdag niet ter zitting was verschenen, heeft het Hof de zaak tot 30 November a.s. uitgesteld- Een ver zoek van de verdediger, mr. Pauwels, om invrijheidstelling van de verdach te werd afgewezen. Dc minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor het melkprijsjaar November 1951 Novem ber 1952 de garantieprijs voor melk vastgesteld op 20 ct. per kg. melk met een vetgehalte van 3 1/2 pet. (oude ga rantieprijs 17 1/2 ct. met een toeslag van 25 ct. per 100 kg. consumptiemelk). De nieuwe garantieprijs, waarin de door het Landbouw-economisch insti tuut vastgestelde verhoging van de kos ten voor krachtvoeder, meststoffen, werktuigen e.d. is verdisconteerd, geldt als een garantie voor de boer en voor de gemiddelde opbrengst van alle gepro duceerde melk waarmede de toeslag van 25 ct. per 100 kg. consumptiemelk is vervallen. Het ligt niet in het voornemen van de Regering deze verhoging van de garan tieprijs voor de producent tot uitdruk king te doen komen in de tegenwoor dige consumentenprijs. Verschenen is het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende eer. regeling van het as- surantiebemiddelingsbearijf Verschillende leden wezen er op, dat de toestanden in het betrokken bedrijf in de laatste jaren belangrijk zijn ge wijzigd. is. zo vroegen zij, onder deze om standigheden een regeling als de voor- gedragene nog wenselijk? Zij zouden er prijs op stellen, indien de regering zich andermaal met de belangrijkste groe pen van tussenpersonen en assuradeu ren in verbinding wilde stellen, om te vernemen, of reeds nieuwe besprekingen tussen die groepen zijn geopend of in hun kringen een wettelijke regeling alsnog wordt gewenst. In verband met de stroombeperking wordt door het bestuur van de Ver. v. d. Effectenhandel overwogen geduren de de periode van 12 November tot 1 Februari de beursuren met 20 minuten te vervroegen. Definitief is evenwel nog niets besloten, daar de minister van Fi nanciën nog zijn goedkeuring moet ver lenen. Het is niet onmogelijk, dat ook de Koopmansbeurs de begintijd overeen komstig zal wijzigen. De minister-president van Syrië heeft aan dr. A. Plesman, die op het ogenblik in Damascus vertoeft, de hoogste Syri sche onderscheiding voor verdienste verleend. Politiecommissaris Douglas Bowman uit New Hartford (N.Y.) rijdt deze ver plaatsbare verkeerslichten op hun plaats. Ze functionneren ongeveer drie uur per dag op een kruispunt dichtbij een school Het apparaat weegt 120 kg. en werkt op accu's. Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 7 November viert de harpspeelster Rosa Spier haar zestigste verjaardag. Zij is te °IêTvenhage geboren Na het diploma van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag met hoogste onderscheiding behaald te hebben, studeerde zij bij Otto Muller in Berlijn ln 1905 trad zij voor het eerst op als soliste m het gebouw van Kunsten en Wetenschappen en was enige jaren eerste solo-harpiste bij het Residentie-orkest Rosa Spier was van 1932 tot 1946 verbonden aan het Concert gebouworkest Sedertdien speelt zij bij het Radiophilharmonisch Orkest en is tovons lerares aan de conservatoria van 's-Cravenhaye en Amsterdam en aan tevens lerares au dg Muziekschool te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3