Tussen neus en lippen ARABISCHE STATEN Krasse maatregelen over en weer Am. troepen blootgesteld aan atoomexplosie DE KWESTIE- MAROKKO Had Rusland plan tot blikseminvasie Verhuizing van Ambonezen en Keiëzen BESTRIJDING vogelpest OOSTELIJKE LANDEN Ketel ontploft in fabriek Russisch protest bij Noorwegen Niemand in vlakte van Nevada gedeerd Perzië bereid eisen van Egypte in Marokko bij V.N te steunen VREDESPACT VAN GROTE VIER BEDREIGING VOOR DE MENSHEID GEACHT ™,£de" Tot hoofd en hart Sovjet-Unie moet betrokken worden bij enigerlei defensieregeling Geen commentaar van gezant Het weer VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 o 75ste JAARGANG No. 25216 FALCON REGENKLEDING VOORTDUREND RELLETJES IN DE KANAAL-ZONE Nationale Plan en militair tempo De toestand in Egypte verslechtert. De Engelsen zijn er toe over gegaan de leveranties van stookolie van Suez tot Cairo stop te zetten. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat dit een revolutie tot gevolg zou hebben. Egypte heeft een voorraad,,die de behoefte slechts enkele dagen kan dekken. Intussen vinden voortdurend relletjes plaats. Sterke druk wordt op de Egyptische arbeiders in de kanaalzone uitge oefend het werk te staken. Als een bewijs hoe critiek de toe stand is mag wel de Britse maatregel gelden om een derde ge deelte van de gezinnen van Brits militair personeel in de kanaal- Zone te evacuëren. Wegens massale vernieling van Russische oorlogsgraven Staatsloterij Ache son spreekt Zondag met Schaman BESPREKINGEN OVER OLIEGESCHIL IN VERGEVORDERD STADIUM Radiotoespraak dr.W. Drees Tito beantwoordt kruisvuur van vragen De betrekkingen met bet Yaticaan verkiezingen O -rr Politie moet er aan te pas komen Pluimveehandel beperkt Berucht bendeleider in Indonesië gedood volgens Rusland Tsjechische spionnage Tsjechische regering moet eerst instructies geven Tien arbeiders gewond BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tet. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. W/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. R DARTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Advertentie Van officiële zijde verneemt Reuter uit Beiroet, dat de politieke commissie van de Arabische Liga omstreeks tien November te Parijs zal vergaderen ter bespreking van de voorstellen voor een gezamenlijke verdediging van het Mid den-Oosten. Besloten is de bijeenkomst te Parijs te houden, omdat de meeste ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Staten zich begin Novem ber derwaarts moeten begeven voor de Algemene Vergadering van de V. N-, die 6 November in de Franse hoofdstad begint. Een andere overweging is dat de Britse. Franse en Amerikaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken zich dan tevens te Parijs bevinden, hetgeen een betere contactmogelijkheid schept dan bij een bijeenkomst in een Arabisch land. Van de zeven staten-leden van de Arabische Liga heeft tot nu toe slechts Egypte zich over de Westerse voorstel len die het verwierp uitgesproken. De zes andere landen, namelijk Syrië, de Libanon, Irak. Jordanië, Saoedi-Ara- bië en Jemen hebben nog geen defini tief antwoord gegeven. De vordering van terreinen voor mi litaire doeleinden onder de gemeente Ermelo heeft en'ige stof doen op waaien. Niet onvermakelijk bij deze affaire is, dat toen de zaak reeds was afgehandeld, namelijk enige dagen na de tweede raadsvergadering, waarin over deze aangelegenheid een beslis sing was gevallen, B. en W. van Er melo nog een schrijven ontvingen van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. In deze brief vroeg deze dienst het advies van het college over het plan voor de bouw van kazernes de terreinen in kwestie aan te wijzen. Toestand in Egypte verslechtert Het officiële Russische persbureau Tass heeft Donderdag de inhoud van een nieuwe Russische nota aan Noorwegen gepubliceerd. De nota beschuldigt de Noorse regering van massale vernieling Van Russische oorlogsgraven, teneinde het Noorse volk de gelegenheid te ont nemen de nagedachtenis van Russische soldaten, die „in de strijd tegen de Duit se fascisten vielen" te eren. Voorts verwerpt de nota de Noorse verklaring, dat het eiland Tjetta een be tere en meer toegankelijke begraafplaats is en zegt, dat het veel gemakkelijker is voor de bevolking om begraafplaatsen op het vasteland te bezoeken. De Russische regering eist, dat ,,de Vernieling van graven van Russische soldaten in het Noorden van Noorwe gen" onmiddellijk wordt gestaakt en verwerpt het voorstel voor een gemeen schappelijke Russisch-Noorse commissie. In de 514e Staatsloterij, derde klasse, Jweede lijst, is op het nummer 5012 een Srijs van f 25.000 gevallen. De Britse autoriteiten hebben censuur ingesteld op berichten over de arbeids toestand in de kanaalzone. Woensdag had ruim een vijfde gedeelte van de ongeveer zeventigduizend Egyptische arbeiders in de zone het werk neer gelegd. Een Brits militair woordvoerder van het hoofdkwartier heeft bekend ge maakt, dat twee Egyptische politie functionarissen en vier politie-agenten, buiten da zone zijn geleid wegens inti midatie en bedreiging van Egyptische arbeiders in Britse dienst. Voor het eerst sinds vele jaren, mis schien voor het eerst sinds de eerste wereldoorlog, is een Brits oorlogsschip voor anker gegaan in het Timsa meer bij Ismaillia. Het is de torpedobootjager „Chequers". De Egyptische verzetsbeweging, die met vechtgroepen werkt, heeft een ac tie op grote schaal ondernomen om de Britse strijdkrachten weg te werken uit de Suez-kanaalzone, aldus heeft een Britse militaire woordvoerder te Cairo verklaard. De vechtgroepen worden ge vormd door nationalistische organisa ties, zoals de rechtse politieke en reli gieuze Mohammedaanse broederschap. Twee escadrilles van de R.A.F. begeven zich met spoed naar de kanaalzone om de gezinnen der Britse militairen en de militaire installaties aldaar te bescher men. Ook het Britse garnizoen in dit gebied wordt versterkt. De verzetsbeweging wordt georgani seerd door vooraanstaande militairen, zoals veldmaarschalk Aziz El Masrv Pasja, voormalig bevelhebber van het Egyptische leger, en kolonel Abdoellah Donderdagmiddag zjjn 4500'man Amc- rikaanse grondtroepen voor het eerst blootgesteld aan een atoomontploffing in de woestijn van Nevada. Zij z.ijn al len ongedeerd „uit de strijd" gekomen. De proefneming, die was aangeduid als de operatie „Desert rock" heeft, volgens de commissie voor atoomenergie der V.S., veel belangrijker inlichtingen ver schaft dan men verwacht had. Duizend speciaal opgeleide manschap pen hadden in de „frontlinie" gevechts- stellingen ingenomen, loopgraven cn eenmansgaten gegraven en verbindings lijnen aangelegd. Zij waren ingeschakeld voor de ..observatie van het effect van de ontploffing op proefvoorwerpen en hitrustingen en voor het bestuderen van Psychologische en physiologische reac ties". De ontploffing vond plaats om 15.30 "dr Nea. Tijd. Een enorme witte wolk op, die de vorm van een padden stoel aannam. T Zeven minuten later werd de schok in Las Vegas waargenomen. De politie- "ureaux werden overstroomd met ang- s'ige aanvragen wat er aan de hand was. Sommigen zeiden, dat de ratelende schok sterker was dan bij de ontplof- Dhgen van de afgelopen winter. Ih drie grote winkelzaken sprongen tie ruiten Naar Reuter meidt, is Frankrijk, dat door Engeland gesteund wordt, voorne mens zich krachtig te verzetten tegen ®®h bespreking van zijn betrekkingen diet Marokko door de Algemene Verga dering van de V.N. Veel zal afhangen van het standpunt dat de Amerikaanse delegatie gedurende het debat zal innemen. Minister van Bui tenlandse Zaken Acheson heeft bij zijn aankomst te Parijs verklaard, dat de Cyherikancn hun houding ten aanzien an Marokko pas zullen bepalen, nadat h'j (Acheson) Zondag met de Franse ""nister van Buitenlandse Zaken Robert ehuman zal hebben gesproken. El Tel. voormalig Jordaans militair gouverneur van Jeruzalem. Kolonel Abdoellah El Tel is in Jordanië bij ver stek ter dood veroordeeld onder be sehuldiging van medeplichtigheid aan de moord op koning Abdoellah. De Egyptische „waakzaamheids- en bevrijdingsgroep" in de Egyptische pro vincie Sharkia heeft Donderdag mede gedeeld dat elke Egyptenaar, die wordt schuldig bevonden aan samenwerking met de Britse troepen in de kanaalzone, gegeseld zal worden en dat op zijn ge zicht in het openbaar met een rood gloeiend ijzer een merk zal worden ge drukt wegens „het bedrijven van hoog verraad". Drie Egyptische arbeidersorgani saties hebben een gemeenschappe lijk ultimatum aai\ de Suez-kanaal- maatschappij gezonden waarin zij van deze eisen, het gezag van Egypte over het Egyptische Suez- kanaal te erkennen. De leiders van arbeidersbonden te Suez, Port Said en Ismailia hebben waarbij te kennen gegeven, dat zij nood zakelijke maatregelen zullen nemen, in dien zij van de maatschappij niet bin nen zeven dagen een bevredigend ant woord ontvangen. Met deze noodzake lijke maatregelen bedoelen zij vermoe delijk staking. Het. grootste passagiersvliegtuig 'in de wereld is uit zijn hangar te Cowes, op het eiland Wight, te voorschijn gekomen, om in de open lucht afgebouwd te worden. In de eerstkomende weken zullen de vleugelpunten, het staartstuk en tien gas turbine-motoren aangebracht worden. Dan is deze enorme 140 ton vliegboot, de eerste van een serie van drie van de .,Pkmcess"-klasse. gereed voor haar eerste vlucliL. Ofschoon zij oorspronkelijk bestemd waren voor passagiersvervoer, zullen zij begin volgend jaar ter beschikking worden gesteld van de Royal 'Air Force. Het is mogelijk 200 militairen over een afstand van 5000 km. zonder tussenlan ding te vervoeren. De afmetingen van de vliegboot zijn: 45 meter lang, 17 meter hoog en een omvang van 64 meter. Men krijgt een indruk van haar afmetingen m vergelijking met de mensen, die er om heen staan. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat zeer spoedig verstrekkende Amerikaanse voorstellen ter regeling van de Perzische oliekwes tie officieel ter kennis zullen worden gebracht van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden. Deze voorstellen zijn voortgekomen uit de besprekingen, die door de Ameri kanen zijn gevoerd met vertegenwoor digers van Engeland en Ferzië. Wash ington zou voorstander zijn van recht streekse onderhandelingen tussen Enge land en Perzië. Kringen, die in nauw contact staan met de „International co-operative petroleum associations" zijn van oordeel, dat het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken thans tracht Mossadeq te bewegen tot instemming met een voorstel een grote oliemaatschappij, waarschijnlijk de Koninklijke Nc- derlandsMie Petroleum Maatschap pij, de raffinaderijen te Abadan in be heer te geven, aldus meldt TI.P. De Koninklijke zou de raffinaderijen te Abadan beheren onder toezicht van de Perzische autoriteiten. De Perzische olie, zou dan onder zekere voorwaarden verkocht kunnen worden aan de AIOC. Leden van het personeel van die maat schappij, die in Abadan gewerkt hadden, zouden weer naar Abadan kunnen terug- Camera's, die op bijna 60 kilometer van hei proefterrein te Las Vegas stonden opgesteld, fotografeerden de „paddenstoelwolk''welke opsteeg na de atoomontplof fing in de serie proeven, welke daar gehouden worden. keren om hun werkzaamheden onder nieuwe leiding te hervatten. De plaatsvervanger van Mossadeq, Hoessein Makki, heeft aan verslaggevers medegedeeld, dat de raffinaderij te Aba dan a.s. Zondag de productie zal her- vaMen voor binnenlands gebruik. wet Perzische conservatorium voor muziek heeft bekend gemaakt, dat een ..petroleumhymne" is gecomponeerd. *r °e1 nationalisatie wordt verheer- ïwr j zai de thuiskomst van Mossadeq over de radio worden uitge zonden. Makki heeft aan journalisten mede gedeeld, dat hij het parlement zou ver zoeken, zjjn goedkeuring te hechten aan instructies aa,n de Perzische delegatie bij de UNO, strekkende tot het steunen van de eisen van Egypte en het streven van Marokko naar onafhankelijkheid. Hij voegde hieraan toe: de nationalisatie van de petroleum industrie door Perzië was slechts een phase in de strijd van het Midden-Oosten tegen de „imperia listen" De Perzische politie heeft geheime communistische orders in handen gekre gen, waaruit blijkt, dat Rusland een bliksemsnelle invasie in Noord-Perzië in de zin had voor het geval, dat Engeland troepen zou landen bij de petroleumraf- finaderij te Abadan, aldus meldt A.P. Een hoge autoriteit heeft A.P. mede gedeeld, dat zich onder de documenten, die bij een overval op het ondergrondse hoofdkwartier van de communistische Tudeh-partij, welke Zaterdag heeft plaats gevonden, in handen der politie zijn gevallen, gedetailleerde plannen voor een communistische staatsgréep met militaire hulp van Rusland bevon den. Minister-president, dr. W. Drees, zal he denavond om kwart over zeven over Hil versum I, in een radio klankbeeld, getiteld ..Zo staan de zaken", een kort woord spre ken. Maarschalk Tito heeft Woensdag drie uur lang een kruisvuur van vragen be antwoord van ruim honderd binnen- en buitenlandse journalisten. Bij deze ge legenheid heeft hij verklaard, dat de Oost-Europese staten, die aan Joego- Ongeregeldheden bij slavië grenzen, thans één millioen man onder de wapenen hebben. Tito noemde dit een bedreiging niet alleen voor Joegoslavië, maar voor de wereldvrede. Gevraagd naar zijn houding ten aanzien van een mogelijk vredespact tussen de grote mogendheden, verklaarde Tito, dat hij dit een bedreiging voor de mensheid zon achten. Hij deed een beroep op de kleine landen zich tegen het sluiten van een dergelijk pact te verzetten. Het zou de wereld in invloedssferen der grote mogendheden verdelen. Wat de betrek kingen van zijn land met het Vaticaan betreft zei Tito: „Wij willen tot een Donderdag zijn in Marokko verkie- ingen gehouden voor de raadgevende ergadering. In een wijk van Casablan- a kwam het tot ongeregeldheden tus- n nationalisten, die door communisten erden gesteund, en de politie. Eén per- te^"1 n^verd.^oor de politie doodgescho- w„ A, P°btiemannen werden ge- nd. Er zijn vele arrestaties verricht. heAT?,'1 Z1)n aangerukt om de orde te gewone verhouding met het Vaticaan komen, omdat de huidige betrekkingen niet tot enig positief resultaat zuilen leiden. Maar het Vaticaan moet zich niet mengen in de binnenlandse aangelegen heden van het land een kwestie, waarmee^ het Vaticaan op het ogenblik het niet eens is". Tito voegde hieraan toe, dat volledige godsdienstvrijheid in Joegoslavië heerst. De jongste besprekingen met de Ameri kaanse stafchef generaal Collins noemde Tito bevredigend. Joegoslavië heeft niet genoeg tanks, zware artillerie en vlieg- Naarmate wij onszelf kennen, herkennen we ook onszelf in de ander tuigen, aldus Tito, maar wat lichte wapens betreft is Joegoslavië er niet zo slecht aan toe. Op de vraag, wat de V.S. zouden terugkrijgen voor het zenden van wapens, antwoordde Tito: „De V.S. zullen een bevriend land aan hun zijde zien, indien een agressie in Europa zich niet alleen tegen onszelf, maar tegen elk willekeurig land in Europa zou voor doen". Tito verklaarde, dat Joegoslavië niet' het sluiten van een gewestelijk pact met Griekenland cn Turkije overweegt. Wei zou zijn regering de betrekkingen met Griekenland trachten te verbeteren. Hoewel neutraliteit voor enig land in Europa op het ogenblik uitgesloten is. denkt Joegoslavië er niet over, zich bij het Atlantisch Pact aan te sluiten, aldus Tito. Tito geloofde niet, dat de regerings wisseling in Engeland enige wijziging in de politiek ten aanzien van Joego slavië tot gevolg zal hebben. Hij sprak zich uit voor Duitse herbewapening op voorwaarde, dat Duitsland „werkelijk democratisch" wordt. Tito verwacht, dat de besprekingen met Italië over Triest zeer spoedig zullen beginnen. Na liun zegetocht door Canada vlogen Prinses Elizabeth en Prins Philip naar Washington. Bij aankomst werden zij begroet door de president en mevrouw Truman. Na hun bezoek aan Blair House reist het echtpaar via Montreal naar Engeland terug. V. I. n. r.: mevrouw Truman, president Truman, de chef van nel protocol' John Simmons, prinses Elizabeth en prins Philip. Woensdagmiddag zijn ongeveer hon derdzestig Keiezen, ongeveer vijftig ge zinnen, uit het woonoord Graetheide naar Mill vertrokken. Deze verhuizing, waardoor de Keiezen en de Ambonezen ieder in een eigen kamp werden onder gebracht om eventuele moeilijkheden in de toekomst te voorkomen, had een vlot verloop. Op hun beurt zijn honderd Ambone zen uit het kamp Viiheide in Mill naar Geleen vertrokken. Hierbij heeft zich een incident voorgedaan, aangezien drie Keiesë gezinnen weigerden in Mill ach ter te blijven. Nadat de hele dag het pakken van de bagage was vertraagd, namen Ambonezen en Keiezen tenslotte in de bussen plaats. De politie sommeer de de Keiezen uit te stappen, waaraan zij evenwel geen gevolg gaven. De Am bonezen en de Keiezen uit dit kamp hebben het steeds uitstekend met elkaar kunnen vinden en achten het onjuist dat zij gescheiden zouden worden we gens het gebeurde in het kamp te Vught. Nadat even later een overvalwagen met vijftien man Rijkspolitie ter plaatse was verschenen, verzocht de politie de kampcommandant de Keiezen aan te wijzen. Deze weigerde dit echter uit vrees voor de dreigementen die aan zijn adres waren geuit. Tenslotte heeft de Rijkspolitie aan de Keiezen toestem ming gegeven, tezamen met de Ambo nezen naar het nieuwe kamp te vertrek ken. In Barneveld moest aan de verplaat sing van een twintigtal Ambonese ge zinnen eveneens de politie te pas komen. Vreemd sinjeur Er lopen toch wel heel rare individuen rond op onze aardbol. Moet u ho ren. De Amerikaan Char les Ledford wilde dezer dagen op radicale wijze een eind maken aan zijn huiselijke moeilijkheden. Hij haalde zijn polis van de begrafenis-onderne ming uit zijn bureau en ging het huis uit. Vervol gens ging hij een café binnen en vroeg daar een glas limonade. Hij dronk het glas half uit, gooide er strychnine in en dronk toen de rest op. Hij wan delde daarop naar de be grafenis-onderneming en ivachtte buiten tot het gif begon te werken. Hij klopte keurig aan en deelde de daar aanwezi ge heren mede, dat hij een polis had bij de on derneming, dat hij elk ogenblik verwachtte dood te gaan en meende, dat hij op deze wijze de fir ma een dienst had bewe zen, daar zij zich de moeite kon besparen zijn lijk thuis te komen halen. De firma gaf zich ech ter toch enige moeite en belde ijlings het zieken huis op. Nadat de dokters een uur met hem waren bezig geivecst, zeiden zij, dat hij buiten gevaar was. De man lijkt ons verder rijp voor een krankzinnigengesticht. Muizenval David Brown te Brigh ton in Engeland heeft, naar hij beweert, de beste muizenval, die men zich maar denken kan, n.l. een boaconstrictor; die hij uit Zuid-Amerika heeft meegebracht en vrij in huis laat rondscharrelen. Het merkwaardigste ech ter is, dat de man vrijge zel is, want vrijgezellen plegen juist niet bang voor een muisy maar wel voor een boaconstrictor te zijn. Atlas Wij h'ier in Nederland hebben beste atlassen. De Deense uitgeverij Gyl- dendal heeft thans echter een atlas uitgegeven, die. naar zij zegt, de grootste ter wereld is. De in zeven kleuren uitgevoerde kaar ten bevatten volgens de uitgeefster elk dorp en elk riviertje in de vijf continentalen. Het werk geeft niet minder dan een half.millioen plaatsnamen. Ónze jeugd behoeft zich niet bezorgd te ma ken: het is geen school atlas. De uitbreiding van het optreden van de pseudo-vogclpest in ons land gedu rende de laatste tijd maakt opnieuw maatregelen ter beteugeling van deze vogelziekte wenselijk. In een in de Staatscourant afgekondigde beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt nu het vervoeren van pluimvee, anders dan niet afgeknipte staart, verboden, tenzij dit vervoeren, zulks tot een maximum van dertig geschiedt van pluimveehouder tot pluimveehouder. Het vervoer van ééndagskuikens valt buiten dit verbod. Na een uitermate spannende klopjacht, die vijf uren duurde, is de beruchte bendeleider en moordenaar Darim«alias Suria een van oe twaalf gevangenen die in de avond van 9 Juli kans zagen uit de Bantjeuj-gevangenis te Bandung te ontsnappen door eenheden van het Indonesische leger neergeschoten en ge dood. Naar Reuter meldt, heeft de Sovjet-Unie aan de Arabische regeringen meege deeld. dat zij de Arabische staten als Oostelijke landen beschouwt er. dat bij enigerlei defensie-regeling de Sovjet-Unie betrokken moet worden. De Sovjet- Unie is tot deze stap overgegaan nu de V. S., Engeland, Frankrijk en Turkije het verzoek tot de Arabische landen gericht hebben om deel te nemen aan de verdediging van het Midden-Ooste». Verschillende Egyptische dagbladen hebben de vrees te kennen gegeven, dat Egypte niet de solide steun van de Ara bische wereld ontvangt bij het verwer pen van het defensiepact voor het Mid den-Oosten. Het regeringsgezinde blad „Al Misri" schreef, dat verschillende Arabische staten het voorstel niet verworpen heb ben en dat het duidelijk is dat zij dit ook niet zullen doen. Volgens dit blad zijn dit Syrië en de Libanon. Berichten van A. P. uit Damascus melden dat op hoog niveau verschil van mening bestaat. De minister van Buitenlandse Zaken van Syrië, El Atassi, heeft in een rede verklaard niet te geloven dat.het in het belang van Syrië zou zijn zich bij een dergelijk pact aan te sluiten. Eerste mi nister Hassan El Kakeen zou order heb ben gegeven de uitzending over de ra dio van de rede af te breken. Inmiddels meldt het in het Frans verschijnende „Journal d'Egypte", dat de nieuwe am bassadeur van India zijn geloofsbrieven zal overhandigen aan ..Koning Faroek van Egypte en de Soedan". De Griekse. Belgische en Nederland se ambassadeur wachten van hun rege ringen op instructies aangaande dit punt. De gezant van Tsjcchoslowakije bij ons Hof, <jr. J. Martinio, heeft aan het A.N.P. medegedeeld, nog geen commen taar te kunne„ geven op de door de Nederlandse regering verstrekte gege vens over Tsjechische spionnage-aetivi- teit in ons land. Hij wacht daarover nadere instructies van zijn regering af. Verwachting tot Zaterdagavond: Vanavond veel bewolking met enige regen. Overigens wisselend bewolkt met voornamelijk in het kustgebied enkele buien. Matige en nu en dan vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Iets kouder over dag. Zon: 7.36—17.10. Maan: 13.01—19.35. In de volop draaiende coöperatieve aardappelmeelfabriek „Wildervank en omstreken" te Eexterveenschekanaal, stagneerden gisteravond de werkzaam heden door een tekort aan stroom. En kele arbeiders begaven zich daarop naar de machinekamer, teneinde hier de be hulpzame hand te bieden. Op dat ogen blik ontstond een ketelontploffing. Tien arbeiders werden hierbij gewond, geen hunner echter levensgevaarlijk. Twee zijn met brandwonden in het Academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen en drie in het Katholiek ziekenhuis aldaar. De ontploffing is vermoedelijk ont staan ten gevolge van het scheuren van een vlampijp, waardoor het ketelwater in het vuur kwam. In de fabriek is een vrij ernstige ravage aangericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1