Huisvesting hoofdbureau der politie bron van ellende PALM BEACH 15. f SCHOTH I oc&lett Lening van vijf millioen voor woningbouwevent, met premie Spaarnestad en politie Favoriet Nieuws GLOEDNIEUWE VRACHTWAGEN VOOR H.A.L.O.P. Gemeenteraad van Haarlem Het Jcu8 dhuis Spaarndam STOFZUIGERS Cocktailzijde 3.40 Kamgaren japonstoi' 11.95 ostenmews Aangeboden aan mgr. Huibers 95 ■\ARAPLUIES Zenders buiten werking ZWANENDONS P YAM A VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 Melkvei strekking op ook bijzondere? scholen wordt hervat Burgerlijke Stand DE WONINGBOUW. LENING Hoe het in Haarlem zal gaan „De Nachtegalen" Koorschool „St. Bavo" te Haarlem Zuiver wollen gestreepte 10V. KORTING lcledu«\ l hjerwnmodezaL#? Jeugdhuis Spaarndam Melk op scholen Lening van 5 millioen SPECI AALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 Deze pyama. welke ook te dragen is als huis- pyama, brengen wij in zeer exclusieve model len en kleuren, o.a. in: bordeaux, marine, don kergeel, lichtgeel, lila, donkergroen, lichtgroen, Winnaars sportprijsvraag Krommenie leent geld voor woningbouw Chemische Industrie Rids voerde productie op Kleurkanaries in de Vishal Kinderledikanten DODELIJK ONGEVAL 5-jarig jongetje het slachtoffer Grote Houtstraat Overtrekken Repareren I Vraagt ons vrijblijvend advies en prijsopgave voor het behangen van Uw kamers Intern. Academisch Instituut Ook deze winter Van half acht tot negen uur en van half vijf tot zes uur Waterstanden Beurs van Amsterdam Amsterdam candidaat voor vestiging Tafeltennis IV.KJS. Teleurstellingen in de eerste klasse STADSSCHOUWBURG HAARLEM GALA-VOORSTELLING Uit het verslag van de Haarlemse gemeenteraad, elders in dit blad gepubliceerd, blijkt, dat opnieuw een langdurige discussie heeft plaats gehad over de huisvesting van de politie aan het Nassauplein en de rechtmatige verlangens van het grafisch grootbedrijf „De Spaarnestad" om deze panden, zijn eigendom of althans van een der doch termaatschappijen, vrij te krijgen. Bij vorige gelegenheden hebben wij uitvoe rig het verloop van deze onverkwikke lijke geschiedenis geschetst: de vordering van alle panden door de Duitsers, de handhaving daarvan door de gemeente lijke overheid, het. na herhaald en nog eens herhaald aandringen, vrijgeven van het pand no. 7 (Libellehuis), de toezeg ging, dat pand no. lvbeschikbaar apu komen. Oorspronkelijk stonden beide partijen begrijpend tegenover elkaar. „De Spaar nestad" was er van doordrongen, dat het zeer uitgebreide, moderne politie-appa- raat van een grote stad als Haarlem niet binnen enkele maanden een ander on derdak zou kunnen krijgen en het hoofd van de gemeentepolitie was er van over tuigd. dat de snelle groei van het in de oorlog lam gelegde drukkersbedrijf ont ruiming der panden binnen enkele jaren noodzakelijk zou maken. Wederzijds zocht men naar uitwegen, welke aan de zijde der gemeente steeds doodliepen. Het pand Nassauplein 7 werd eindelijk vrijgegeven, maar de groei der grafische onderneming, van zulk een groot belang voor de getneente, eiste meer, véél meer ruimte. Aan de Nieuwe Gracht, achter het Libellehuis verrees een gebouw, dat een uitgaaf van 100.000 vorderde. Deze investering was niet nodig geweest, als alle panden aan het Nassauplein als vóór de oorlog weer in handen van het be drijf gegeven waren. Talrijke interne verbouwingen waren ook het gevolg van de voortgezette vordering. „De Spaar nestad" had tot voor kort steeds het vertrouwen, dat de gemeente een oplos sing zou vinden. Het bouwen van een nieuw hoofdbureau van politie, waar over een paar jaar geleden gesproken werd en waarvoor reeds de eerste gei den op de begroting waren uitgetrokken, moet een wensdroom blijven. Er is thans zeker geen kans op verwezenlijking der plannen in de naaste toekomst. Laat de gemeente dan uitzien naar grote ge- bouw:en, die geen betekenis hebben voor de huisvesting van gezinnen of voor de ontwikkeling der Haarlemse industrie, redeneerde „De Spaarnestad". Grote panden, die o.a. in het Kenau park te koop waren, liet de gemeente ontglippen. Het aangekochte gebouw aan de Raamsingel werd bestemd voor de dienst van Sociale Zaken. Het kapi tale huis van de Iraëlitische gemeente aan de Lange Wijngaardstraat zou door aankoop een oplossing geven, maar daar werd de verkeerspolitie in onderge bracht en de panden aan het Nassauplein bleven bezet alsof er niets gebeurd was. „De Spaarnestad", die nu ging twijfe len aan de goede trouw van het ge meentebestuur en aan zijn inzicht in het grote belang van een bloeiende en groeiende industrie, die honderden werk verschaft, wenste niet meer te onder handelen en deelde tevens mede, dat zij niet van plan was de capaciteit van haar verwarmingsinstallatie te vergroten om de politie in de panden Nassauplein 1 en 3 deze winter warmte te geven. De tegenzet van de gemeente was nu om voor 4500 een eigen tweedehands installatie te maken. De verwarming geschiedt thans met straalkachels. waar mede de winterkou niet verdreven kan worden. De raad hervatte naar aanlei ding van dit voorstel de discussie en betrok daarin een brief van „De Spaar nestad", met een laatste voorstel: ont ruim eind November het gehele pand Nassauplein 1 en wij geven warmte en betalen enige onkosten. Tijdens het debat deelde de burgemeester mede, dat in de volgende raadsvergadering een crediet van 9000 gevraagd zal worden om. voornamelijk in het pand Nassau plein 3, voorzieningen te treffen, die er toe zullen leiden, dat het omstreden pand binnen enkele maanden_ door de politie verlaten zal zijn. De 'heer Schippers, voorzitter der katholieke raadsfractie, vroeg zich daarbij af of het voteren van dit bedrag wel verantwoord is, daar ook pand Nassauplein 3 dringend nodig is voor het grafische bedrijf. De burgemeester wilde alle moeite doen om met „De Spaarnestad" tot over eenstemming te komen, omdat daardoor het door de raad en Gedeputeerde Sta ten goedgekeurde crediet van 4500 voor de verwarming niet gebruikt zou be hoeven te worden. De onderhandelingen zullen dus gaan over ontruiming van Nassauplein 1 be halve het souterrain, op een nader te bepalen datum, echter zeker niet ultimo November, enige verbouwing van Nas sauplein 3 en levering van warmte via de installatie van het bedrijf. De directie van „De Spaarnestad" zal zich nu wederom beraden. Vier punten van de uit drie en twintig hoofdstukken bestaande agenda van de Haarlemse gemeenteraadsvergadering droegen er toe bij, dat de dames en heren van de vroedschap en dus ook de verslaggevers, eerst over zevenen in de avond de motregen terugzagen. Vijf kwartier werd gedebatteerd over het onderdak van de politie aan hel Nassauplein en de wanhoop van „De Spaarnestad", die drin gend vcrlepen zit om een der pander. Bijna anderhalf uur werd gevuld mei een discussie over de uitgófte van een 4 pCt. woningbouw-lening en verder werden de melkvcrstrekkirg op de scholen en de betekenis van het jeugdhuis te Spaam- dam rijkelijk belicht. En zo gaat er tegenwoordig bijna geen raadsvergadering voorbij zonder woordenvloed en diner-moeilijkheden. (V.V.D.) kon zich het ongeduld van de JPl onderneming goed indenken, maar drong toch aan op heropening van het overleg. De voorzitter zei. dat B. en W. niet veel vertrouwen hebben in een nieuw overleg. De gezonden brief is welover wogen en van de ontruimingstermijn zal men niet meer willen afwijken. Er is gesproken over een houten keet in de tuinen achter de panden aan het Nas sauplein, maar daar moest men van af zien. De Haamsingel kon niet voor de politie dienen en Sociale Zaken barstten uit hun huisvesting. Toen is er gedacht over het vertim meren van de zolders op Nassauplein 3 en 5, maar dat kon niets worden. Het nieuwe voorstel, dat de raad over 3 weken zal bereiken, houdt tevens in het voor de politie gereed maken van 4 kamers in perceel Smedestraat 11 A en van 4 kamers in perceel Smedestraat 11 B. In het laatste pand woont thans een gezin, dat aan een andere huisvesting geholpen moet worden. In perceel Nas sauplein 3 moeten dan nog 4 kamers in gericht worden, opdat Nassauplein 1, zonder het souterrain vrij kan komen. De voorzitter ging ook nog even in op de kwestie of het juridisch noodza kelijk zou zijn bij vordering in gebruik aan de eigenaar te vragen of een cen trale verwarming gemaakt mag worden. Spr. meende van niet. Bij de replieken sprak de heer SCHIP PERS als zijn mening uit, dat met een beetje goede wil een andere oplossing voor de huisvesting der politie gevonden zou zijn. Vele burgers moeten ten aan zien van het wonen inschikkelijkheid betonen en daarom heeft de gemeente politie niet het recht om in enkele royale panden te blijven zitten. Het is niet aangenaam om het minder te krij gen, maar daar mogen B. en W. niet voor opzij gaan. De heer GOEDÉE stelde vast, dat ,,De Spaarnestad" de gemeente welbewust in een dwangpositie wil brengen. Onder handelingen zijn goed, maar niet met het mes op de keel. Het crediet dient dan ook verleend te worden, opdat de ge meente een vrije positie kan innemen Het gaat inderdaad hard tegen hard. besloot de VOORZITTER, maar wij willen nogmaals onderhandelen alsof er geen verleden was. B. en W. zullen alles in het werk stellen om te bereiken, dat het crediet niet gebruikt behoeft te worden. Het kan best zijn, dat een crisis doorstaan is. Het voorstel werd met 26 tegen 9 stem men aangenomen. Tegen stemde de K.V.P. met uitzondering van wethouder Angenent. Het besluit werd onmiddellijk ter goedkeuring doorgezonden naar de even eens Woensdagmiddag vergaderende Ge deputeerden aan <V Dreef. De politie vreest een vriesperiode Voor de buitenstaander leek het voorstel van B. en W. om een crediet van f 4500.te verlenen ten behoeve van de verwarming van de percelen aan-het Nassauplein no. 1 en 3. waarin het hoofdbureau van politie gevestigd is, niet zeer discutabel. Wanneer men echter bedenkt, dat deze panden eigen dom zijn van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" die er zeer dringende be hoefte aan heeft, het niet kan verkrop pen, dat de vordering van deze per celen in gebruik maar blijft voortbe staan, en er daarom niets voor voelt haar verwarmingsinstallatie zodanig te verbeteren, dat de politie niet in de kou behoeft te zitten, ligt de stof tot praten voor de hand. De voorzitter deelde mede dat „te elfder ure" of liever kwart over elf in de morgen voor de raadszitting, een brief van de onderneming was gebracht, waarin zij haar bevreemding uitte over de voorgenomen maatregel (een eigen verwarmingsinstallatie) teneinde ge noemde panden blijvend, althans voor langere tijd, dienstbaar te maken aan de huisvesting van de politie. Hoewel de onderneming het overleg met het ge meentebestuur had afgebroken, ver klaarde zij zich in de brief bereid bij onmiddellijke vrijgave van het gehele perceel Nassauplein 1, inclusief souter rain die onkosten te maken, welke voor de verwarming van Nassauplein 3 nood zakelijk zouden zijn, zolang de vorde ring van dit perceel nog zou duren. „De Spaarnestad" wilde bovendien de kosten van de afscheiding der twee per celen voor haar rekening nemen als de ontruiming van perceel 1 ultimo No vember zou zijn geëffectueerd. Namens B. en W. merkte de voorzit ter ten aanzien van deze brief het vol gende op: le. er is geen sprake van, dat perceel 1 blijvend of langere tijd bezet zal blij ven. In de volgende raadsvergadering zaleen crediet van f 9000.gevraagd worden voor vertimmeringen en ver schuivingen in perceel 3. 2e. het souterrain van pand 1 zou ge bruikt blijven door de politie, omdat daar zijn ondergebracht een nood-agre- gaat en een centrale voor de telefoon en de verkeerslichten. De verplaatsing van deze apparaten zou duizenden guldens kosten. 3e. de ontruiming op eind November is om technische redenen volstrekt on mogelijk. De voorzitter stelde dan ook voor de brief voor kennisgeving aan te nemen. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) bracht in herinnering, dat de raad enige maan den geleden een pand in de Lange Wijn gaardstraat kocht voor de verkeerspo litie. Dit heeft blijkbaar geen verade ming op het Nassauplein gebracht. Op het Wilsonsplein werd een pand tegen hoge prijs gehuurd voor snipper-afde- lingen. weer niet voor de politie. Het kapitale pand aan de Raamsingel werd voor de dienst van Sociale Zaken be stemd en niet voor de politie. Is het een wonder, merkte spr. op, dat „De Spaar nestad" er genoeg van heeft? Moet nu weer f 9000.uitgegeven worden voor het gevorderde pand Nassauplein 3 dat straks toch ook weer ontruimd zal wor den? Over het souterrain moet gepraat worden, want waarschijnlijk weet „De Spaarnestad" niet eens wat daar alle maal in staat. B. en W. dienen dan ook de afgesneden draad weer op te nemen en het voorstel ten aanzien van het cre diet van f4500.— in te trekken. De heer GOEDÉE (P.v.d.A.) be vreemdde het, dat eerst op 9 October aan de politie bericht werd, dat deze winter geen warmte geleverd zou wor den. De heer SPEK (A.R.) had uit de cor respondentie tussen het gemeentebestuur en „De Spaarnestad" opgemaakt, dat de onderneming zeer acceptabele voorstel len deed. Zij heeft een bedrag van f 100.000.moeten uitgeven voor een gebouw achter het Libelle-huis, omdat de panden op het Nassauplein bezet ble ven. 44 kamers voor 83 man personeel zijn op het plein door de politie in be slag genomen. Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI GEBOREN: A. C. M. Swart— Luyckx, z; G. E. Derksvan Delden, z; L. J. SieraadVeldhuis, z: L. L. van RossenRose, z; J. C. van den Berg— Roussac, Z; M. E. M. Zieltjensvan Breemen. z; H. M. de VriesFreijsen, z; J. J. SchuringaSchiphorst; R. M. H. GroenHof, z: E. P. A. M. J. Luns IJzermans, z: J. M. Boslandvan der Hoorn, z; G. C. BerendregtTeunis- sen, d; P. DolronHeijne, d; A. J. W. PronkStoel, d. GETROUWD: J. W. van Ruitenbeek en E. D. R. M. de Beer; S. P. Diepen- daal en M. C. F. Heemskerk: N. Zijlstra en J. H. van der Hoorn; C. J. Uijten- daal en M. A. van de Leuvert; C. J. van Dansik en C. T. M. van Kouteren; B. G. van Wooning en J. Bliek; E. Gubler en C. A. J. van Woerden; H. Lefferts en J. C. van Zonneveld- B. Timmerman en E. M. Koster; A. Bruijn en J. Smit: S. Holleman en H. E. Bouterse H. L. Hal- besma en B. H. Lam- T. Janssen en R. Voorips; A. J. Oud en W. J. Opdam; G. B. P. Tieman en A. C. Meihuizen; C. Koning en C. van Oyen- T. M. Kors en M. C. van Schie; K. Peper en A. M. Hulleman- H. Wernik en D. C. Haze- voet; J. Breebaart en G. Vrugt; J. Ha- gemeijer en A. M. Stomphorst. OVERLEDEN: G. H. Schurink, 63 j., Tetterodestraat; M. J. Silverster, 1 d„ Hazepaterslaan; M. C. Schell— Fabels, 93 j„ Schotersingel; A. F. A. Teunissen van den Brink, 58 j„ M. v. Heemskerk straat; K. L. Eimers, 66 j.. Voorduin straat; L. J. Pieters, 69 j., Hazepaters- laan; M. K. Bos, 13 m., Leliestraat. ADVERTENTIE - Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 TEL. 12762 tegenover de kerk. Ruton - Holl. Electro - Erres - Excelsior - Volta - El. Lux - Miele - Hoover - Ocolette - Gen. Electric. Betaling m overleg. BIOSCOPEN Rembrandt: De wolf van Sila, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Een slechte jongen, 18 j. 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Luxor: Gun Cra zy, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Verkeerd verbonden, 18 j, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Alles wel aan boord, a.l., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,,De zwarte panter" en ..Ontmoeting in de nacht", 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 3 November Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- die met „Een engeltje van niets" (Ver. Weldadigheid naar Vermogen), 8 uur. Krelagehuis: Cabaretavond N.Z.H., t.b.v. Sint Nicolaas-actie, 8 uur. nodig zijn om te komen tot de uitgifte van een 4 pCt. vijftien-jarige woning- bcuw-lening 1951 tot een bedrag van 5 millioen gulden, verdeeld in obliga- tiën van f 100,—, f 500.en f 1000. De heer SPEK (A.R.) verzette zich niet, maar vond het eigenaardig, dat de gemeente tegen 4 pCt. moet 'tenen, terwijl zij van het Rijk vijf millioen te goed heeft. Hij rekende op de burgerzin van de Haarlemmers De heer VAN VELSEN (K.V.P.) had de voorkeur gegeven aan een premie lening, omdat rnen liever met 2'i pCt. rente gokt dan 4 pCt. vast in handen te hebben. In Amsterdam leent men tegen 2% pCt. voor 50 jaar en hier tegen 4 pCt. voor 15 jaar. Dat betekent in Haarlem een huurverhoging van f 2. per week. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) hoopte op succes, maar realiseerde zich, dat een beroep zal moeten worden gedaan or de houders van spaarrekeningen. Particulieren hebben op banken bijna geen creditgelden, geld bewaren in een oude kous doet men niet meer. zodat het hoofdzakelijk van de spaarbanken moet komen. Zouden deze niet voelen oor een gezamenlijke inschrijving? Spr. diende een amendement in teneinde ook een premielcning in Haarlem mogelijk te maken. Wethouder Bakker (A.R.) had be zwaren tegen deze toevoeging, maar kon niet verhelen, dat de meerderheid van het college, die niet principieel bezit. Het amendement werd aangenomen met 26 tegen 9 stemmen, het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming. Tot lid van het bestuur der Vereni ging voor Nijverheidsonderwijs werd benoemd ir. G. O. J. van Ditzhuyzen en tot bacterioloog bij de geneeskundige dienst mej. dr. L. Hemmes uit Amster dam. De overige punten van de agenda wer den goedgekeurd; aangehouden werd het voorstel om tegen een rente van 2% pCt. een onderhandse lening aan te gaan van f150.000. Nu de gemeenteraad Woensdag beslo ten heeft om een woningbouwlening van 5 millioen uit te schrijven, is het volgende van belang: le. De vijf milli oen wordt uitgegeven tegen 4% rente, in stukken van f 100, f 500 en f 1000. Over wogen wordt kleinere coupures te ma ken; 2e. Het zal mogelijk zijn een stukje van f 100 op afbetaling te kopen; 3e. Aan de bedrijven zal verzocht worden spaar - certificaten voor werknemers te nemen. Er wordt dan telkens iets van de lonen of salarissen afgehouden; 4e. De mede werking van de Spaarbanken is onont beerlijk. Onderhandelingen zijn reeds gaande; 5e. De raad heeft zich accoord verklaard met de mogelijkheid deze le ning in een premielening om te zetten. Het zangkoor „De Nachtegalen" geeft voor de 17de maal zijn jaarlijkse uitvoe ring ten bate der t.b.c.-bestrijding in het Concertgebouw op Woensdag 7 No vember, des avonds om half acht. De zangersschare komt met een ge heel nieuw programma te voorschijn. Opgevoerd wordt „De weddenschap van drie muzikanten" in 3 bedrijven en 7 ta ferelen. ontworpen, bewerkt en onder leiding van Cis Kampmeijer. Meer dan honderd meisjes en jongens, onder wie dertien solisten werken aan deze uit voering mee. Het koor wordt aan de vleugel begeleid door Mia Kampmeijer. De koorschool „St. Bavo" te Haarlem wordt niet. zoals aanvankelijk gemeld, Zaterdag 3 November, doch eerst Za terdag 8 December ingewijd en ge opend. In het Sportfondsenbad te Haarlem wordt Zaterdag 3 November om acht uur 's avonds een gecostumeerd kinder zwemfeest gehouden. De heer C. H. Vrught zal een demonstratie behendig- heidszwemmen geven. Advertentie Enorm succes hebben wij met onze collectie Zwitserse en Franse 140 cm. breed. Als EXTRA RECLAME geven wij tot en met, Maandag a.s. op alle artikelen. BARTELJORISSTRAAT 27 bij de Grote Markt Advertentie EN KOOPT ER: een met smaak uitgekozen vast- boord OVERHEMD van de fijnste poplin met Trubenijs of slappe boord enkele of dubbele 1 ft 90 manchet, voor t IU. Deze aanbieding geldt tot 23 No vember, daarna weer de normale orijs 1 14.90 WAAROM DOEN WIJ DIT? Wel om nieuwe relaties te maken voor KOSTERMANS MODEZAKEN. CR HOUTS1R - KL HOUTS1R. - GEN CRONJESTk Verleden jaar Februari verleende de raad aan de Stichting „Jeugdhuis te Spaarndam" een bijdrage ineens van f 3500.— in de oprichtingskosten. De Stichting zou dan geen verdere hulp /an de gemeente nodig hebben. Geble ken is echter, dat er dit jaar een ex ploitatie-tekort zal zijn van f 1500.tot dekking, waarvan het bestuur een sub sidie van f 500.vroeg. De heer BLOKDIJK (P.v.d.A.) was minder enthousiast over de samenstel ling van het bestuur en het veto-recht. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) daarentegen gewaagde van een prettige samenwer king, die veel goeds tot stand bracht en een cultuurcentrum vormde in deze kleine gemeenschap. Zij noemde de op lossing ten aanzien van de verlangens der katholieken in de uitleenbibliotheek zeer bevredigend. De heer BALM (K.V.P.) verklaarde, dat het. bestuur t.z.t.uitgebreid zal wor den. Hij wees op het gebruik van het gebouw o.a. voor zuigelingenzorg, tandarts, bibliotheek. Wethouder Bakker vergeleek dit jeugdhuis met een jong plantje, dat veel zon en wat regen moet hebben. Men moet niet gaan onderzoeken of er niet een worteltje te weinig aan zit, want dan zou het de geest kunnen geven. Als het niet naar zin gaat, kan de ge meente door een subsidie een stokie bij het plantje plaatsen. Overigens 's het college stom verbaasd geweest, dat dit experiment in Spaarndam lukte. B. en W. vroegen de raad een crediet van f 1000.— ten behoeve van de her vatting der verstrekking van melk op de lagere scholen. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) was enthou siast over dit voorstel en had een on derzoek ingesteld naar de oorzaken vooi* de kleine belangstelling van de bijzon dere scholen. In vele gevallen achtte het onderwijzend personeel de melkv er- strekking storend voor het onderwijs en van katholieke zijde maakte vooral bezwaar tegen de regeling, dat de kinderen het geld voor de melk mee naar school moeten nemen. Zou de ver goeding bij de schoolgeldheffing verre- kend kunnen worden? vroeg zij. Wethouder GELUK (P.v.d.A.) stelde vast. dat deze bezwaren al eerder geuit werden. Bij de bijzondere scholen be staat altijd nog vrees voor ideeën, die „van het stadhuis" komen, omdat de zelfstandigheid in het gedrang zou kun nen raken. Het is echter een verouderde instel ling om te ageren tegen alles wat in de school komt en niet met kennis heeft te maken. De grote klassen verzwaren de taak van de onderwijzers, maar het kwartiertje melk drinken heeft een grote sociaal-opvoedkundige waarde en de directeur van de Geneeskundige Dienst zal nog eens uiteenzetten wat het voor de gezondheid der kinderjn betekent. Het crediet werd met algemene stemmen verleend. Aan de orde kwam dan het voorstel van B. en W. om hen te machtigen lot het nemen van alle maatregelen welke IttiRU# - !«ii,y* De aanbieding van de H.A.L.O.P--,wagen aan mgr. J. p. Huibers. De Haarlemmers, die Woensdag om streeks X uur het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht passeerden, wa ren daar getuige van een eenvoudige plechtigheid, welke overigens aan dui delijkheid niets te wensen overliet. Een gloednieuwe vrachtauto stond voor het paleis geparkeerd en het geel -witte em bleem van de Hfaariemse) A(ctie) ADVERTENTIE In de maten 40 t/m 46 vanaf lste prijs, ,f 10: H. v. d. Broek, Joh, Verhulstweg 17, Bloemendaal, 9 pnt. 2e prijs, 7.50: B. Vcnneker, Eent- straat 12, Haarlem, 9 pnt. 3e prijs, 5: H. Steenkist, Hagcstraat 10, Haarlem, 8 pnt. 4e prijs, 2.50; R. Zonneveld, Kanaal straat 205, Lisse, 8 pnt. 4 inzendingen met 8 punten zijn uit geloot. De gemeente Krommenie, die nog steeds financieel niet bij machte was over te gaan tot de reeds lang voorge nomen bouw van 40 woningen heeft thans de inschrijving opengesteld op 5 pct.'s obligaties groot, f 500 en f 1000 a pari. De looptijd van de lening is vast gesteld op 25 jaa>- Het gemeentebestuur hoopt op vol doende belangstelling, ca. f 400.000 zijn nodig. Mocht op 12 November a.s. dit bedrag nog niet zijn bereikt, dan zal men tot het uitgeven van kleinere coupures overgaan. In de aula van de Begraafplaats „Zorg- vlied" is de 73-jarige dr. J. Went uit Den Haag tijdens de plechtigheid vooraf gaande aan de begrafenis van een fami lielid plotseling niet goed geworden en overleden. De G.G.D. heeft het stof felijke overschot naar Den Haag over gebracht. Omtrent de gang van zaken, deelt de directie der Chemische Industrie Rids te Haarlem mede, dat 1951 tot dusverre zeer gunstig is geweest. Tengevolge van diverse voorzieningen, die juist in het begin van 1951 haar beslag kregen, konden productie en af leveringen belangrijk worden opgevoerd en mede hierdoor kon ten voile gepro fiteerd worden van de voor de chemische branche thans zo gunstige conjunctuur. Het staat vast. dat. onverschillig hoe de resultaten in de nog komende maan den zullen uitvallen, het totaalresultaat over het per 31 Dec. a.s. eindigende boekjaar de uitkering van een zeer be hoorlijk dividend in elk geval ten volle zal wettigen. De vereniging van vogelliefhebbers „De gekleurde zanger" heeft voor vijf dagen een tentoonstelling van kleurka naries in de Vishal georganiseerd. Gis termorgen heeft wethouder D Geluk deze tentoonstelling geopend, nadat de voorzitter van de vereniging, de heer P- Bosch een inleidend woord had gespro ken. De heer Geluk zeide liever vogels in de vrije natuur te zien dan in kooien. Hij achtte het kweken van vogels echter een waardige liefhebberij en hoopte dat deze tentoonstelling van uitsluitend vo gels die het in de natuur niet lang zou den uithouden, vele bézoekers zal trek ken. Advertentie Advertentie OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Woensdagavond te half zes is op de Cruquiusbrug op de grens Heemstede- Hoofddorp een ongeluk gebeurd dat aan het vijfjarig jongetje v. d. W. uit de Haarlemmermeer het leven heeft gekost. Het kind zat bij de moeder achter op de fiets en de moeder moest met nog enige andere wielrijders voor de geopende brug wachten. Toen de toegang weer vrij was, schijnt mevr v. d. W. met haar rijwiel tegen een voorgaande fiets gereden te zijn, waar door het kind tengevolge van dé schok vari haar plaats viel. Juist op dat ogen blik kwam een vrachtauto van een aardappelhandelar uit Bennebroek en overreed het kind, dat onmiddellijk overleed. Het stoffelijk overschot werd per ziekenauto naar de ouderlijke wo ning vervoerd O(ud) P(apier) duidde er reeds op, waartoe deze vrachtwagen moest die nen. De inzameling van oud papier ten bate van het Fonds Kerkenbouw nam de laatste maanden een dergelijke vlucht dat de organisatoren besloten af te zien van huurauto's en een vrachtwa gen aan te kopen. Daardoor zou het mo gelijk worden met meer effect te wer ken en tenslotte ook goedkoper. Het bestuur van de vereniging Lief dewerk Oud Papier, afdeling Haarlem, bestaande uit de heren F. Heerkens Thijssen, C. A. Bosse, F. van Doorne- waard, G. Straathof en A. W. J. van Gooi, maakte met rector F. H. M. Loh man Woensdagmiddag zijn opwachting bij mgr. J. P. Huibers en tijdens een au diëntie bood de heer Heerkens Tbijssen de bisschop de nieuwe vrachtwagen aan. Mgr. Huibers toonde zich bijzonder ver heugd over dit nieuwe initiatief en hij sprak de wens uit, dat allen zouden me dewerken om de actie der inzameling volkomen te doen slagen. De bisschop kwam daarna in gezel schap van zijn twee secretarissen naar buiten om de vrachtwagen persoonlijk te bezichtigen. Vóór het magazijn van het L.O.P. aan de Koudenhorn 30 zegende rector Loti- mann daarna de wagen in en toen trok men er meteen op uit om het nodige papier in te zamelen. Het ligt in de bedoeling de wagen in te schakelen voor de actie in het ge hele Haarlemse rayon, inclusief Kenne- merland en de Bollenstreek, terwijl ook het dekenaat Gouda er van zal kunnen profiteren. Advertentie TELEFOON 18036 47 COMPISTB WOMIWCINWCWnNO BMtlfuta*. 11-17.taoil (Eigen bericht) Van 12 November tot 2 Februari a.s. worden de radio-uitzendingen van Hil versum I en II in Verband met de be perkte productie-capaciteit van de elee- trische centrales tijdens de zogenaamde piekuren stopgezet. De zenders zullen buiten werking zijn op de eerste vijf werkdagen van half acht tot negen uur 's morgens en van half vijf tot zes uur 's middags. Des Zaterdags alléén - van half acht tot negen uur 's morgens. IJMUIDEN. Vrijdag 2 November Hoog water: 5.03 u. en 17.20 u. Laag water: 0.47 u. en 13.03 u. Zaterdag 3 November. Hoog water: 5.47 u. en 18.05 u. Laag water: 1.30 u. en 13.47 u. (Niet-officiële 3V. Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3>/3 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oel.fac. Inschr. Grtfok. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Deift eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum „Amsterdam' Rubber Hoii Amerika Lijp Kon. N. Stoomt» Mij Ned. Scheepv Unie H.V.A. Deli Mil cert koersen) Vorig Opening slot 2/il 85*, 85% 86 86% 87% 143)4 164 105 120 "4 1821,3 151 223 220 175% 171)4 305% 99 li 186 132!'t 143% 110 8SH 220 172 305 99)4 132 144 85% Binnenkort zal, zoals bericht, het In ternationaal Academisch Instituut wor den opgericht. De bedoeling is het in September van het volgend jaar met zijn werkzaamheden te doen beginnen. Nog geen beslissing is genomen over de plaats waar het instituut gevestigd zal zijn, Amsterdam of Den Haag. Reeds terstond nadat minister Rutten in Aug. 1950 in een radiotoe spraak had gewezen op het nut en de noodzaak van en het voornemen tot oprichting van een speciaal opleidings instituut voor Nederlandse en buiten landse jonge mensen, die een werk kring ambiëren in tropische en sub tropische gebieden (meer in het bij zonder die gebieden die een versnelde ontwikkeling doormaken) heeft de hoofdstad zich tot de minister gewend. Amsterdam meent met recht te kun nen zeggen het centrum te zijn van alle en alsoortige betrekkingen met de tropische gebieden, Amsterdam meent in het Koin. Instituut voor de Tropen een bij uitstek geschikte huisvesting te bezititen voor het te stichten acade misch instituut en ook voor de huis vesting der verwachte ca. 100 studen ten uitstekend geaccommodeerde woon ruimten te kunnen aanbieden. Amster dam heeft het vaste vertrouwen de zetel te worden van het Internationaal Academisch Instituut. Van de zijde van het Amsterdamse gemeentebestuur zijn deze mededelin gen gedaan, vooral in verband met suggesties die zijn gewekt als zou Den Haag reeds ais vestigingplaats zijn gekozen. Het optreden van de R.K. eerste klas- sers is tot nu toe weinig succesvol. Ra pidity 1, dat vorige week het loodje had moeten leggen tegen Prowano, kon het ook nu niet bolwerken en ging tegen TOG 3 met 8-2 ten onder. Ook Oranje Zwart leed zijn tweede nederlaag in suc cessie en kreeg tegen Prowano met 6-4 klop. Winfried 2, dat zijn eerste wed strijd speelde, begon ook al niet best en verloor met 6-4 van Togido. Een heel ander geluid komt uit de tweede klasse, waar in beide afdelingen behoorlijke resultaten werden geboekt. In A bleef TYBB op het goede pad en versloeg Hotac 2 met 9-1. HBO 3 deed het niet minder en klopte Oranje Zwart 2 met 7-3. Ook GTTC 4 deed goed werk en versloeg in de R.K. derby Winfried 3 met 6-4. GTTC 2 viel uit de toon en ver loor van TOG 4 met 6-4. In B zorgde HBC 2 weer voor een succes en klopte Heemstede 3 met 7-3. Winfried 4 herstel de zich goed en behaalde een verdien stelijk gelijk spel tegen Prowano 2. Ook Rapidity zorgde voor een kostbaar punt en speelde gel ijk tegen Te Zaanen 1. Bij de dames in de derde klasse kwa men het eerste en tweede team van Win fried tegen elkaar uit. Het werd een klinkende 8-2 zege voor het hoogste team. Al eerder had Winfried 1 korte metten gemaakt met Heemstede 1 door dit team met niet minder dan 10-0 te kloppen. Ook Winfried 2 had goed werk verricht en Te Zaanen met 8-2 versla gen. HBC zorgde voor een opmerkelijke prestatie door TOG een kostbare 6-4 overwinning af te snoepen. De uitslagen luiden: le kl. heren: H'stede 2Hotac 1 3-7, Rapidity 1—TOG 3 2-8, Oranje Zwart— Prowano 1 4-6, Togido 1Winfried 2 6-4. 2e kl. A heren: HBC 3Oranje Zwart 2 7-3, GTTC 4— Winfried 3 6-4, TOG 4— GTTC 2 6-4, Hotac 2—TYBB 1 1-9 2e kl. B heren: HBC 2—H'stede 3 7-3. Winfried 4Prowano 2 5-5, Te Zaanen 1Rapidity 2 5-5, Togido 2ATT 1 uit gesteld. 3e kl. A heren: Velsen 1Te Zaanen l 1-9, HBC 4Winfried 5 5-5. Rapidity 3— OZ 3 9-1. GTTC 5—TOG 6 10-0. 3e kl. B heren: HBC 5—TOG 5 5-5, ATT 2—TYBB 2 5-5. Togido 3—Prowano 3 7-3. GTTC 6—GTTC 7 10-0. 4e kl. A heren: Dios 3VGZ 3 5-5. H'stede 6Rapiditv 4 2-8, TYBB 5 Geel Wit 3 3-7. Togido 4—HBC 4 6-4. 4e kl. B heren: HBC 6Geel Wit 2 2-8. Rapidity 5H'stede 7 3-7, Dios 2— Togido 5 5-5, OZ 4—VGZ 4 9-1. 4e kl. C heren: VGZ 2—Winfried 6 4-6. Hotac 4Velsen 3 2-8, Hillegom 1— TYBB 4 9-1, Hillegom 2—H'stede 5 0-10- 4e kl. D heren: Velsen 2Hotac 3 8-2. H'stede 4—H'stede 8 10-0, Dios 1—Prowa* no 4 8-2, TYBB 3Te Zaanen 3 10-0 3e kl. dames: TOG 1—Togido 1 6-4. H'stede 1H'stede 2 8-2, Winfried 1"" Winfried 2 8-2, Te Zaanen 1Hotac 4-6. 4e kl. A dames: Velsen 1Velsen 2 8-2. TOG 3—HBC 2 3-7, Prowano 2-- H'stede 3 9-1, Te Zaanen 2Winfried 4-6. 4e kl. B dames: HBC 3—TYBB 1 0-1"; VGZ 1—TOG 2 3-7, Prowano 1—Gee1 Wit 1 8-2 GTTC 1—H'stede 4 10-0. ten bate der Ver. „Weldadigheid naar vermogen" op Zaterdag 3 Nov. 8. u van 't succesvolle blijspel „EEN ENGELTJE VAN NIETS" door de toneelgroep „Nederlandse Comedie". Nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar ad f 4.75, f 3.75, f 3.en f 1.75 aan de Schouwburg van 10 uur v.m. tot 3 uur n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2