Plan-Schuman aanvaard esc de mm-, 3ei>hek van Schijvenaar dwingt Keuze Commissie tot de .Weg Terug flld mat» SCHEEPVAART BERICHTEN Belangrijke^ beslissing Tweede^ Kamer Gavepartij in Nederlands B-team tegen Finse combinatie: 4—1 Fransen houden stand tegen Oostenrijkse team VICTORIA HOTEL Europa heeft slechts een toekomst als verdeeldheid wordt opgeheven Finnen gehandicapt Nederlander gedood Voor militairen te Velsen VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 Plan voor ontginning bij Vlodrop in ministerraad Engelse en Schotse league- ploegen in actie Britten winnen: 21 Nedërl, zwemsters winnen in Kopenhagen Van de Pol en De Ruyter ontevreden Last van aenuwen? IV \w OOK APPEL OP DE VOORGROND Rotterdams Elftal voor 10 November RAT noch MUIS Gelijk spel: 22 Ned.-Belgische steden- wedstrijder» 24 November VAN EST—GOPPI VIERDE 5500 deelnemers aan Ol. Spelen verwacht in het STUYVESANT RESTAURANT Dr. Beermann krijgt zorg voor vluchtelingen in Oostenrijk Schoenmakers hielden zich bij hun leest Overvaller moest vluchten Hoge onderscheiding voor jhr. Tjarda drommels, wat een weer/ Asnt Ut Auis/ Bij autobotsing in België Vordering van scholen „Andere ruimten niet aanwezig" (Vergadering van Woensdag, geopend ie 13 uur; voorzitter mr. Kortenhorst). Voortgezet wordt de beraadslaging Over het w.o. goedkeuring van het ver drag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (plan- Schuman). De minister van Economische Zaken, PROF. VAN DEN BRINK, consta teert, dat in ons land een grote een stemmigheid heerst ten opzichte van het plan-Schuman. Dit is voor een groot deel toe te schrijven aan het feit, dat bij ons zo sterk leeft de gedachte, dat Europa, en daarmee Nederland, slechts een toekomst heeft, indien de verdeeld heid politiek en economisch wordt opgeheven. Spr. citeert uit een in 1669 geschreven boek, dat een critische beschouwing geeft over de Nederlandse economische politiek. In deze tijd toen mercan tilisme hoogtij vierde zag de schrij ver reeds in, dat het vrije verkeer voor ons land noodzakelijk is. Dit verdrag is een realistische poging om de economische integratie of ook de politieke centralisatie over het do de punt te helpen. In de te vormen gemeenschap zit in de eerste plaats een bovennationaal aspect voor een internationale publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, tenslotte is daar het aspect van de internationale samenwerking. Spr. treedt in een aantal concrete op merkingen van algemeen politieke aard. De hoge autoriteit bezit inderdaad wel een zeker politiek karakter, al was het alleen al omdat het een bestuurlijk col lege is. De algemene vergadering kent deskundigen, maar haar voornaamste taak is algemene politieke controle op de hoge autoriteit. Waar de hoge autoriteit en de assem- blée zullen zetelen is nog niet bekend. Onzerzijds is aangedrongen op Straats burg. Het Hof zal wel in Den Haag zete len. Inderdaad kan de gemeenschap sub ject van volkenrecht zijn. Wat de souve- reiniteit aan gaat, als we zien hoe Fran cois deze definieert, kunnen we daar niet van spreken. We zouden kunnen zeggen, dat het een juridisch lichaam Van prae-federale structuur is. Als vaststaand kan worden beschouwd, dat deze gemeenschap op de duur niet goed zal kunnen werken, indien zij niet Wordt gevolgd door andere' stappen. Wat onze ertsvoorziening betreft, in bet verdrag, dat Frankrijk met Italië sloot, is een vaste hoeveelheid opgeno men, zodat *de hoeveelheid, die de an dere landen krijgen groter wordt naar mate het Winningsgebied in 'Frans- Noord-Afrika wordt uitgebreid. Prof. Gerbrandy wilde naast het staal niet alleen de kolen, maar ook het gas' aardgas, olie e.d. betrekken. Dit is tech nisch, maar economisch niet logisch. Gas is iocaal geconcentreerd; olie heeft een Wereldmarkt. Overigens botst de wer king van het verdrag niet met de pro blemen,. die liggen op het gebied van eas en olie. Wordt de verbruiker de dupe? In het Verdrag staat, dat de prijzen zo laag mo gelijk moeten zijn. Alleen mogen geen dumpingprijzen voorkomen. Men be denke wel, de keuze is niet: deze organi satie of geen organisatie, maar deze or ganisatie of een organisatie van kartel achtig particulier karakter. Een paragraaf voor de overgangstijd is voor België, Frankrijk en Italië opge nomen. Niet voor Nederland: dit is een brevet van bekwaamheid voor de orga nisatie van onze kolen- en staalindus trie. De afwezigheid van een dergelijke paragraaf is dus niet te wijten aan het feit, dat de Nederlandse onderhande laars niet op onze belangen gelet zouden hebben. Overigens zijn verscheidene voor ons en door ons verkregen voordelige punten opgenomen. De jongste kolenprijsverhoging is uit sluitend het 'gevolg van belangrijke im porten van kolen uit de V.S. Wanneer het plan-Schuman werkt zal Nederland minder Amerikaanse kolen nodig heb ben, dan het zou hébben, indien er geen - verdrag was. Over de ontginning bij Vlodrop zal spr. binnenkort een plan aan de mi- Te Sheffield werd een wedstrijd ge speeld tussen de vertegenwoordigende elftallen van de Engelse en Schotse League. De Engelse ploeg, waarin acht internationals speelden, won met 21, ha met rust met 10 de leiding te heb ben gehad. Lofthouse opende na een kwartier spelen de score; de linksbuiten Medley speelde hem de bal toe, waarna Lofthouse in volle ren een schot inzond, dat doel trof. Vijf minuten na de her vatting bracht Finney de stand met een Prachtig diagonaal schot op 20. Even later bracht dezelfde speler de schot Steel in het strafschopgebied ten val, doch de strafschop van Waddell werd op fraaie wijze door doelman Merrick ge stopt. Het Schotse doelpunt kwam pas tegen het einde van de wedstrijd toen rechtsbinnen Johnstone na een lange rush de bal over gaf aan Hamilton die bet leder slechts voor het inschieten had. Na de eerste dag van de interland zwemwedstrijd tussen de Deense en Nederlandse damesploeg leiden de Ne derlandse meisjes met 18 tegen 12 pun ten. Alleen Greta Andersen wist voor Denemarken een nummer te winnen. Det was de 400 meter vrije slag, welke Goor haar werd afgelegd in de zeer tfaaie tijd van 5 min. 06.6 sec., hetgeen ®en persoonlijk record betekende Irma ptumacher werd tweede in 5.21.5 en jle|rtle Wielema bezette de derde plaats bet a Nilversumse zwemster ver- 5 hiermede haar persoonlijk re- w« a 1 op 5-26-8 stond. Nel Garritsen ^™,e,erste op het nummer 200 meter 2o slag in de bijzonder goede tijd van Rita D?1Wij* he Groningse - zwemster De nf,1Um'La's tweede aantikte in 2.58.8. 3 min„tnSe 'sten Hedegaard werd met Zowel NelPrC18?ederde op dit nummel' braehtee rt, arntsen als Rika Bruins deze f,r persoonlijk record op tijd van Nel P av.°nd omlaag. De beste 2.56.8 terwiil T^vmJ;Sen was tot dusver ntaal' int sq i _f ruins het reeds een- De 400 ™!,had gebracht, tvaarbii W1®selslag estafette, Overwin n in schoolslag. werd een nisterraad voorleggen. Een plan dat reeds instemmend advies van de mijn- raad heeft verkregen. Intussen zullen we niet meer autonoom over deze zaak kunnen beslissen maar de toestemming van de hoge autoriteit nodig hebben. Re- en dupliek MR. VAN DER GOES VAN NATERS (arb.) betoogt, dat het nut van volken rechtelijke beschouwingen is gelegen in het feit, dat belemmerende opvattingen worden doorbroken. Zo moeten we kun nen inzien, dat souvereiniteit kan beho ren bij alle volkenrechtelijke objec ten, ook andere dan statis. De souvereini teit kan toebedeeld worden boven en onder de statis (zie naar de p.b.o.). Daarom dient dit opengelaten te worden. De heer NEDERHORST (arb.) zegt. dat hij wat betreft één punt met de mi nister van mening verschilt, n.l. dat van de volledige werkgelegenheid. De mi nister bedenke, dat in het verdrag staat, dat de gemeenschap er op gericht is de werkgelegenheid niet alleen in de be drijfstakken, maar in de deelnemende staten te vergroten. Prof. GERBRANDY (AR) zegt, dat het zo mooi begon met het citaat uit de zeventiende eeuw. Maar daarna verde digde de minister het octrooi van de po- litiek-economische pool voor kolen en staal. Spr. betoogt, dat in het systeem van het verdrag een kostprijs-verhogende factor zit. Natuurlijk, op papier staat het tegendeel, maar het systeem van het kartel wijst in een andere richting. Mr. STOKVIS (comm.) hanhaaft zijn grondwettelijke bezwaren. De commis sie van voorbereiding heeft dit pro bleem kennelijk niet voldoende onder zocht. Spr dient een motie in, waarin in overweging wordt gegeven dit punt aan een nader onderzoek te onderwerpen. De minisler De minister van Economische Zaken, prof. VAN DEN BRINK kan niet ge heel met mr. Van der Goes meegaan. Zijn begrip souvereiniteit blijft gebon den aan het begrip staat. Inderdaad spreekt art. 2 over de wel vaart van de deelnemende staten. Dit artikel moet dus ook in verband gezien Gisteravond zijn Piet v. d. Pol en Kees de Ruyter per vliegtuig uit Buenos Aires teruggekeerd uit Argentinië, waar zij hebben deelgenomen aan het wereld kampioenschap 47/2. Veel goeds hadden de Nederlanders niet te vertellen over de organisatie. Er werd op slechte bil jarts gespeeld, zo zeiden zij, met dikke lakens en de arbitrage was partijdig, na tuurlijk in het voordeel van d» Zuid- Amerikanen. Maar niet daaraan alleen wijten onze landgenoten hun nederlagen. Kees de Ruyter vertelde dat er bij elke séance bijna 2000 toeschouwers waren, die met groot enthousiasme hun landge noten aanvuurden. „Als je in een partij tegen een Zuid-Amerikaan voorstond, dan werd de zaal bijna afgebroken en kwam er van concentratie niets terecht." Over de nieuwe wereldkampioen zijn beiden het eens, dat hÜ ,ang niet van die klasse is als de West-Europeanen. „Als Carrera hier in Europa zou mee spelen zou hij het vast niet verder bren gen dan een vierde plaats." Dit wereldkampioenschap heeft de Zuid-Amerikaan geen windeieren ge legd. Behalve enige grote, zilveren be kers een van 'n meter hoogte kreeg Carrera 800.000 pesos en een nieuwe auto cadeau. Over het spel van Carrera zeiden onze landgenoten nog, dat deze eens zo lang zaam speelt als Metz. Hij speelt voorts geen serie a la ligne, maar neemt voor elke stoot zijn tijd. soms wel 2 minuten. Ook het verblijf in de Argentijnse hoofdstad is de Nederlanders tegen ge vallen. Het eten was er slecht en van de Pol zei schertsend over het logies: „ze hebben ons op de negende etage van het hotel gezet omdat er geen tiende etage was." Hun slechte resultaten weten de Ne derlanders voorts aan het feit, dat zij na aankomst enige dagen hebben moeten wachten zonder te kunnen trainen. Bui tengewoon tevreden waren zij echter over de ontvangst, die hun in Buenos Aires door de Nederlandse kolonie werd bereid. Op de ochtend van hun vertrek werden zij door pres. Peron ontvangen. Tot slot vertelde Kees de Ruyter. dat alle Europeanen, die in dit wereldkam pioenschap hebben meegespeeld, zonder uitzondering van plan zijn niet meer deel te nemen aan tournooien in Zuid- Amerika. worden met art. 3, waarover in de be drijfstakken wordt gesproken. Wat de doelstellingen betreft, wijst spr. er op, dat de algemene vergadering een democratisch gekozen lichaam controleert of de doelstellingen worden nageleefd. Spr. begrijpt niet. dat mr. Stokvis, niet in het voorlopig verslag reeds met hei lig vuur zijn mening heeft verkondigd toen hij zag dat anderen een andere me ning waren toegedaan. Spr. raadt de motie af. Prof. Gerbrandy heeft gesproken over een octrooi maar dat is toch moeilijk vol te houden, waar het betreft een zo groot gebied met zoveel inwoners. De motie-Stokvis (comm.) wordt ver worpen met 6 tegen 63 stemmen. Prof. GERBRANDY (a.r.) stelt voor de stemming op Dinsdag a.s. te doen plaats vinden. Dit voorstel wordt ver worpen bij zitten en opstaan. Het ontwerp wordt met 62 tegen 6 stemmen aangenomen. De vergadering wordt te 17.55 uur ge sloten. Advertentie Mtjotkdtdt'? Z,co*wiablette» heipen U ei overheen H, \n 15. „Waar is Jonker Gnom?" vraagt Eric scherp aan de dienaardie aan de knaap is toegewezen, maar deze moet het antwoord schuldig blijven. „Onderzoek onmiddellijk, wie de jonker het laatst gezien heeft Verstoord keert de koning bij Winonah en Svitjold terug. „Gnom is verdwenenzegt hij kort, „in zijn vertrek vond ik Hij breekt zijn woorden af: de kamerdienaar van de jongeling komt met. eén van de dienstmeisjes binnen. Het arme kind draait zenuwachtig met haar handen, nu ze vcor de koning moet verschijnen. „Gij hebt jonker Gnom dus nog kortgeleden gezien?" vraagt Eric. „Heer koningstottert het meisje, „hij ik „Komaan, mijn kind, spreek vrij uit," zegt de vorst vriendelijk, „waar hebt ge de jonker gezien?" Het kind haalt diep adem. „In de gangheer koning!" zegt ze haastig„hij ging vlak langs my heen en ae jonker deed zo vreemd hij zag mij niet eens en liep maar in zichzelf te praten „Hebt ge verstaan wat hij zeide?" dringt de Noorman aan. Het meisje knikt ijverig. „Goud, zei hij steeds, ja, dat zei hij, goud en iets van gevaar „Ei zo," zegt Eric afwezig, „ge kunt gaan meisje!" „Gnom is dus gevlucht!" stelt Winonah vast. „En mèt zijn goud!" voegt Svitjold er met een spijtige zucht aan toe. ,JZad ik de knaap doen achterhalen, heer koning Doch Eric schudt het hoofd. „Gevlucht mèt zijn goud," herhaalt hij nadenkend, „dat betekent in reder geval, dat Gnom zich mijn mededeling over Gonor's mannen méér heeft aangetrokken dan hij hééft willen laten blijken Dan richt dc koning zich vastberaden op. „Ik onderzoek dit zelf!" zegt hij. ,JIeer Svitjold moet mij tijdens mijn afwezigheid vervangen!" Enige uren later draagt de koolzwarte zijn meester opnieuw over de rulle zand weg. Het gekrijs van de jonge adelaar, op Eric's arm gezeten, doet de zangvogels angstig weg fladderen. Met Wolf voor zich uit rijdt de Noorman in Oostelijke richting, de prikkeling van het onbekende in zijn bloed, doch zonder te kunnen bevroeden dat hij één van zijn meest vreemdsoortige avonturen tegemoet gaat 4* w Het derde Nederlandse doelpunt, gescoord door Van Over beek (BW). (Van onze sportredacteur AMSTERDAM, 31 OCTOBER Henk Schijvenaar, de blonde captain van het Nederlandse B-team, dat vanavond bij kunstlicht een sterke 1'inse combinatie met 4I vlot en pijnloos onder de voet heeft gelopen, heeft de Keuze Com missie in een moeilijk parket gebracht. Door het bijzonder goede spel, dat hem in deze wedstrijd tot de ster van het veld stempelde, heeft hij het verjongings programma van de elftalleiding finaal in de wielen gereden. Het is immers ondenkbaar, dat men een dergelijke kracht, die Zaterdag te Rotterdam de wedstrijd had kunnen redden, voor de ontmoeting met de Belgen mag passeren. Natuurlijk, Schijvenaar mist de snelheid waarmee hij voor Torke Lembrechts een in alle opzichten gelijkwaardige tegenpartij zou zijn. Maar vergissen wij ons niet, dan bestaat het backprobleem rechts in stellig niet mindere mate dan links en wanneer men er dus voor zou terugschrikken, Schijvenaar op genade of ongenade aan de bliksemsnelheid van de Belgische rechtsbuiten over te leveren, zou men het nog altijd te rechter zijde kunnen proberen. ROTTERDAM, 2 November. Het Rotterdams Elftal is voor de wedstrijd 0m houden Onafhankelijkheidsbeker op 10 November a.s. te Rotterdam, als volgt samengesteld; Landman (Sparta); Tiebout en Bol (beiden Feijenoord); Kroon (Feijenoord), Terlouw (Sparta) en Sonneveld (Sparta); vóór: Joop Heys- ter en Van der Tuijn (beiden Hermes), Van Ede (Sparta), Rijshouwer (Xerxes) en Jac. Hei j ster (Hermes). Advertentie ontsnapt aan het onweerstaanbare De elftallen van Frankrijk en Oosten rijk hebben elkaar in het stadion van Co lom bes een gelijk spel kunnen af dwingen. Met 22 kwam het einde van deze ontmoeting, een stand die reeds bij de rust was verkregen. De Fransen namen het spel onmid dellijk in handen en bij een vinnige aanval, waaraan ook de beide kanthal- ves deelnamen, kwam ineens Bonifaci naar voren, stelde zich in het bezit van de bal en loste daarop een schuiver, zo hard en scherp, dat de fameuze Oosten rijkse doelman Zeman al geslagen was voor hij zelf goed en wel wist wat er gebeurde. Frankrijk stond met l-1—0 voor toen er amper twee minuten gespeeld was. Een felle aantrekkelijke strijd ont spon zich nu, waarbij de tricolores alle moeite hadden zich staande te houden tegen de stortvloed van Oostenrijkse aanvallen, die in de richting van het doel van Vignal golfden. In de elfde minuut kwam de gelijkmaker: de links buiten der gasten. Koerner. was bij een aanval naar binnen gelopen, kreeg de bal langs de grond toegespeeld en met een diagonaal schot passeerde hij Vignal (11). Het Oostenrijkse offen sief bleef aanhouden. Vignal was echter uitstekend op dreef en talrijke lastige schoten verwerkte hij op fraaie wijze, maar toen de linksbinnen van het Oosten rijkse elftal, Stojaspal. 't leder vier mi nuten na de gelijkmaker goed kreeg aangegeven van Decker, de rechtsbin nen, was hij machteloos en had Oosten rijk de leiding. Het zag er naar uit dat er voor de rust geen verandering meer in deze stand zou komen, doch één minuut voor de eerste helft was afgelopen kreeg de Franse midvoor Grumellon een kans op een pass van Bonifaci. De aanvals leider van Rennes bedacht zich geen moment en in het volgende ogenblik boorde de bal zich reeds in de uiterste linkerhoek, onhoudbaar voor Zeman. In de tweede helft wist de defensie der Fransen stand te houden, en de be legering van het domein van Vignal bleef dan ook zonder resultaat. Zaterdag 24 November, aan de voor avond van de landenontmoeting Neder landBelgië, worden twee stedenwed- strijden gespeeld: AmsterdamBrussel te Amsterdam en RotterdamAntwer pen te Rotterdam. De Japanse premier Yoshida heeft verklaard dat zijn regering de reis van de 297 athleten en officials naar Hel sinki niet zal subsidiëren. Naar verluidt zullen de Alfa Romeo- fabrieken het volgend seizoen niet meer deelnemen aan de grote internationale wedstrijden. Des te dwingerder lijkt ons de nood zaak voor de K.C. om althans in dit opzicht De Weg Terug te gaan, nu de andere gegadigden voor een der min der goed bezette plaatsen in 't oranje team in deze wedstrijd over het al gemeen weer tekort aan werkelijke klasse hebben gedemonstreerd. Er waren vlotte en aardige spelers als de NAC'er Van den Langenberg. de productieve Van den Bogert van DOS en de BVV'er Van Overbeek, maar juist het bezwaar dat men tegen het huidige Nederlands Elftal heeft zijn gebrek aan niveau kan door de op stelling van een dezer spelers niet worden weggenomen. Misschien dat Appel van Be Quick binnenkort eens aan bod komt. Hij heeft, evenals Schijvenaar, met veel overtuiging en zelfbewustheid gespeeld en misschien dat over hém de geest van een goed internationaal vaardig wordt. Zoals gezegd, de vleugelspelers van deze wedstrijd speelden een vlotte wed strijd, maar wanneer men van mening zou zijn, dat de buitenspelers, die Zater dag j.l. het oranjehemd droegen, ver vangen moeten worden, dan zou het o.i. toch wel verantwoord zijn, over de hoofden van Van Overbeek en Van den Bogert heen. de vleugelspelers van VVV, Sijbers en Carlier, eens aan de tand te voelen. Van den Langenberg is een verdienstelijke middenvoor, maar wij hebben het spel van Van Melis en diens zeer'beweeglijke combinaties met Lenstra té zeer leren waarderen om de Eindhovenaar voor déze kracht te willen passeren Naar alle waarschijnlijkheid zal Van Roessel op de duur een gevaar lijker concurrent worden, maar voordat er van vervangen sprake is, zou men misschien de combinatie Carlier-Van Melis-Van Roessel (of Van Roessel-Van Melis)-Lenstra-Sijbers eens aan de tand kunnen voelen, al moeten wij toegeven, dat daarmee het nog steeds beleden ma gische vierkant, dat door de speltrant van Lenstra tóch al een deuk heeft ge kregen, nog vager zou worden. De half- linie Wiertz-Terlouw-Biesbrouck zou sterker zijn dan de middenlinie te Rot terdam en met het achtertrio Schijve- naar-Odenthal-Kraak zou men eveneens van een verantwoorde proefneming kun nen spreken. Maar intussen zijn we van de wed strijd afgedwaald. Men mag bij de waar dering van de 41 niet uit het oog ver liezen, dat de Finnen zowel door het natte weer, de spekgladde bal en het modderige veld, als door het voor hen ongewone kunstlicht, ernstig gehandi capt waren. Maar de Finse combinatie als zodanig, met zes spelers die ook Za terdag te Rotterdam hadden gespeeld, was voor het Nederlandse B-team ook onder deze omstandigheden een zeer be. hoorlijke tegenpartij en de 41 is dan ook een behoorlijk resultaat. Van den Bogert, afgedwaald naar de linksbinnen plaats, scoorde het eerste doelpunt uit een voorzet van Van den Langenberg na twaalf minuten en toen duurde het tot dezelfde periode na rust, voordat het door dezelfde spelers 20 werd. Een paar minuten later hadden de Finnen door Vaihela hun achterstand tot 21 verkleind, maar binnen vijf minu ten tijds had Van Overbeek een pass van Clavan en Kuneman een van Van den Bogert volgens de regelen van de kunst in het net gewerkt: 4-1. De veld- meerderheid van de Nederlanders was en bleef spreken, maar een mooie kop bal van Van den Langenberg kaatste via de lat in het donkere achterland van de Finse veste en aan de andere kant moest Schijvenaar in de laatste minuten een save van de eerste helft herhalen, toen hij de bal nog juist uit het verlaten doel knalde. Te Bergamo is voor de tiende maal de gecombineerde wielerwedstrijd om de Trophee Baracchi gehouden. Aan deze koppelwedstrijd nam o.m. de Neder lands-Italiaanse combinatie Van Est Coppi deel. In de eindklassementen brachten zij het tot de vierde plaats. De resultaten luiden: Tijdrace over een wegparcours van 100 K.M.: 1. Magni Minadi 2.37.21; 2. rKüblerBartali. 4. Van EstCoppi. Een baanronde (individueel) over 420 M. 1. Bartali 39.4 sec. 2. Ex Aequo Magni en Petrucci 40.2. 4. Coppi 41.4. 8. Van Est 42.6. Koppelwedstrijd: 1. Van EstCoppi 10 pnt. 2. MagniMinardi. Eindklassement: 1. MagniMinardi 42 pnt. 2. KüblerBartali 37 pnt. 3. Petruc ciMartini 33 pnt. 4. Van EstCoppi 29 pnt. Donderdagavond laat luidde de stand in de zesdaagse te Brussel: 1. Acou Adriaenssens (B.) 248 pnt; 2. De Pauw Glorieux (B.) 155 pnt; 3. SchultePeters (Ned.) 143 pnt. BakkerLakeman lagen Donderdag avond in de zesdaagse te Hannover op de zesde plaats. De voorzitter van het organisatie comité der Olympische Spelen, Eric von Frenckell, heeft mededelingen gedaan omtrent het te verwachten bezoek. Von Frenckell rekende op 5500 actieve deelnemers, afkomstig van 65 verschillende landen. Van de 70.000 in het Olympisch stadion beschikbare plaatsen zuilen er 32.000 voor buitenlanders worden gereserveerd. 7000 plaatsen zijn beschikbaar voor deelnemers, officials, gasten, pers enz. 4000 personen zullen in hotels worden on dergebracht en 32.000 bij particulieren. Voorts kunnen 40.000 personen in scholen slapen, 15.000 in tenten. Men neemt aan. dat elké dag 6000 perso nen de grenzen zullen passeren, van wie er 3000 per vliegtuig komen. De restaurants zullen tot 3 uur 's nachts open zijn, de café s tot 2 uur. Polen zal deelnemen aan de Winter spelen te Oslo in 1952. Advertentie Londens meest bekende bont coutu rier toont voor de eerste maal zijn schitterende wintercollectie 1951 met zijn eigen Engelse mannequins op Zaterdag 3 Nov. aanvang 2.45 o. afternoon tea f.8.— p.p. aanvang 8 u. dinar daniant 1.12.50 p.p. Dinsdag 6 Nov. aanvaag 2.45 u. afternoon tea f. 5.— p.p. AMSTERDAM Tafelreservering telef. 34255 (Van onze Haagse redacteur) Het bureau van de Hoge Commissaris van de V.N. voor de Vluchtelingen, ge vestigd in Genève, is doende in enkele landen een vertegenwoordiging te vesti gen. Naar wij vernemen heeft mr. G. J. van Heuven Goedhart voor Oostenrijk aan een Nederlander de zorg voor sta- tenlozen en vluchtelingen, wier rechten zijn vastgelegd in de Conventie van Ge. nève van 25 Juli 1951, toevertrouwd. In Wenen zal optreden voor het Vluchtelin- genbureau dr. V. A. M. Beermann, tot dusverre secretaris van de Coördinatie Commissie voor Culturele Betrekkingen met Duitsland, welke functie hij gedu rende vier jaren vervuld heeft. Voordien is dr. Beermann werkzaam geweest bij de militaire missie in Duits land; in de oorlog was hij een actief werker voor de illegale bladen „Je Maintendrai" en „Christofoor". De heer Beermann is voorzitter van de R.K. Ver eniging van Woonwagenwerken in Ne derland. lid van de Hoofdraad der St. Vincentiusvereniging en voorzitter van de Jongerenwerkgroep dezer vereniging. Voorts is hij opgetreden als bestuurslid, jarehlang secretaris van de Katholieke werkgemeenschap in de PvdA. Over enkele dagen reeds vertrekt de zo pas benoemde functionaris van We nen. Dezer dagen heeft hij afscheid geno men als secretaris van de Coördinatie Commissie voor Culturele Betrekkingen met Duitsland. In hotel „Central" te Den Haag werd een drukbezochte receptie gehouden, waar o.a. Staatssecretaris mr. J. Cals. de Duitse ambassadeur, Z. Exc. K. Dumont en een aantal Kamerleden van hun waardering voor zijn werk kwamen getuigen. Dinsdagavond heeft de 23-jarige D. uit Heze op de bejaarde schoenmakers, de gebr. D. uit Geldrop. 70 en 76 jaar oud, een overval gepleegd. Gemaskerd en met een cylinder-revolver in de hand kwam hij hun werkplaats binnen. De oude mannen wisten echter wat hun te doen stond; de jongste hield zich. zoals een rechtgeaard schoenmaker past, bij zijn leest, en sloeg de jongeman de re volver uit de hand. De ander kwam met een schoenmakershamer op hem af. Na een korte vechtpartij nam D. de vlucht. In Heze is hij in een café aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. De oud-Gouvemeur-Generaal van Ne- derlandsch-Inöië, jhr. mr. A. W. L. Tjar da van Starkenborgh Stachouwer, ka merheer i.b.d. van H M. de Koningin, is benoemd tot Grootofficier van Hare Ma jesteit. Advertentie Gelukkig helpt Aspin» 5 tegeo^erkoodheid. Maar ©pgelel! Allee» Aspirin is voorzien van Bayer-kruis en oranje band om de verpakking Bij een autobotsing op de weg Ant werpenBrussel is de heer C. Lam- maerts, fabrieksdirecteur te Oud- en Nieuw Gastel (N.-Br.). om het leven gekomen. Een Nederlandse passagier, de 27-jarige H. Wille, werd zwaar ge wond. Hij is in een ziekenhuis te Ant werpen opgenomen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Vermeer (Arb.) betreffende de vordering van schoolgebouwen te Velsen. in ver band met oefeningen van Nederlandse strijdkrachten in Noord-Holland, heeft de minister van Oorlog, mede namens de minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, geantwoord, dat vorde ring in strikte zin niet heeft plaats ge had. De ingebruikneming betrof niet uitsluitend scholen. De scholen of ge deelten daarvan zijn voor de legering van militairen ter beschikking gesteld, nadat tevoren door de garnizoenscom mandant te Amsterdam met de burge meester van Velsen overleg was ge pleegd. De noodzaak tot het in gebruik nemen van schoollokalen vindt haar grond in de omstandigheid, dat, mede als gevolg van in de laatste oorlog vanwege de bezetter in het bijzonder in IJmuiden uitgevoerde afbraakplannen, geen an dere. voor het onderwerpelijke doel ge schikte ruimten aanwezig zijn. AALSUM 2 v. Amst. n. Hamptonroads. ALWAKI 1 te Santos. ARIADNE p. 2 Kp. Tenez n. Algiers. AXELDIJK 2 te Antw. AKKRUMDIJK p. X Rasmadraka n. Dubai. AMSTELVAART p. 2 Wight n. Ned. ABBEKERK 1 v. Suez n. Aden. ALNATI 3 te Bahia verw. ANNENKERK 1 v. Sydney n. Brisbane. AARDIJK 2 te New York ALKAID p. 2 Vitoria n. Las Palmas. ALUDRA p. 2 Scillys n. Rott. ANDIJK 2 te Hamburg. ARNEDI.TK p. 2 Faval n. Golfhavens. BRITSUM p. 2 Scilly n. IJm. BACCHUS 2 te Trinidad. BOSKOOP p. 1 Cp. San Antonio n. Aruba. BOISSEVAIN 2 te B. Aires. BORNEO 2 te Amst. BLITAR p. 2 Malta n. Djak. B1NTANG 2 te Portland. BEVERWIJK p. 2 Gibr. n. Civ. Vecchia. CORILLA p. 2 Finisterre n. Engeland. CERAM 2 te Bombay. CUMULUS (weerschip) 2 t« Rott. CLAVELLA 2 te Fremantle. CALLISTO p. 3 Belle-Isle n. Quebec. CERONIA 1 v. Miri n. Singapore. DELFSHAVEN p. 2 Cp. Blanco n. Casabl. DELFT 2 te Valparaiso. DRENTE 31 te Menado. ENA p. 2 Santa Maria n. Aruba. ESSO A DAM p. 1 Ouessant n. Aruba. ESSO R'DAM 1 v. Aruba n. Rott. FRIESLAND 2 te Makassar. GANYMEDES 1 v. Curacao n. Paramaribo. GRAVELAND p. 1 Kan.-eil. n. Rio de Jan. GAASTERKERK 2 te Tanga. GAROET 1 te Singapore. GROOTEKERK 1 te Dar es Salaam. GROOTE BEER p. 2 Dover, 3 te Amst. HESTIA p. 2 Azoren n. Amst. HEEMSKERK p. 2 Cp. Leeuwin n. Rott. HOOGKERK 1 rede Penang. JUPITER 2 te Famagusta. JAGERSF. 1 v. Teneriffe n. Kaapstad. KEDOE 1 v. Djeddah n. Suez. KOTA INTEN 1 v. Philadelphia n. Ned. LEUVEKERK 1 te Amst. LEERSUM 2 te Bremen. LAURENSKERK p. 2 Aden n. Rott I.ANGLEESCOT 1 te Zanzibar. LARENBERG 2 te Rott MADOERA p. 2 Guam n Honolulu. MAASKERK p. 2 Las Palmas n. Dakar. MAETSUYKER 3 te Fremantle verw. MARISA p. 1 Durban n. Kaapstad. MIRZA p. 2 Algiers n. Mena-el-Ahmadi MYONIA 2 v. Miri n. Singapore. MAASLAND p. 2 Fern. Nor. n. Santos MARKELO 1 te Freetown. MELISKERK 2 te Port Elizabeth. MURENA p. 1 Azoren n. Aruba. MEERKERK 2 v. Antw. n. Amst. MENTOR 1 te Amst. MAPIA p. 2 Dungen. n. Marseille MAAS 2 te Rott. MUIDERKERK I v. Calc. n. Rott. MALVINA p. 31 Sombrero n. Hamburg. NESTOR p. 2 Gibr. n. Rott. ORANJE 2 v. Suez n. Priok. ORANJESTAD p. 2 Wight n. Madeira. OOTMARSUM 31 te Savanna. OBERON p. 2 San Miguel n. Amst. OVERIJSEL 1 te Duinkerken. ORION 2 te Lissabon. PARKHAVEN 2 te Antw. PR J. W. FRISO 2 te Havre. PR WILLEM III 2 te Rott. POLYDORUS 1 v. Djak. n. Singapore. POLYPHEMUS 2 v. Singapore n. Djak. PYGMALION 2 te Trinidad. PARKHAVEN 2 te Antw. POSEIDON 2 te Mobüe. RAKI 2 te Priok. REBECCA p. 1 Azoren n. Curacao. RIDDERKERK 2 te Genua. RF.MPANG p. 2 Napels n. Pt. Said. RIJN p. 2 Bornholm n. Zaandam. RIOUW 2 te Amst. RIJNDAM p. 2 Scilly n. Southampton. ROTTI p 2 Levte n. Vancouver. ST SCHIEDAM p 1 Iviza n. Casabl. SALLAND p. 2 Palma n. Amst. SILINDOENG p. 1 Cp. Leeuwin n. Djak STAD BREDA p. 2 Halifax n. IJm. SUNETTA p. 2 Fayal n. Curacjao. SALATIGA 2 te Port Elizabeth. SAMARINDA p. 2 Kp. Gata n. Palembang. SARPEDON 1 te Curacao. SIBAJAK 2 te Colombo STR. MAKASSAR 1 te Hongkong. STR. SOENDA 1 v. Mauritius n. Durban. SUMATRA 2 v. Nunukan n. Balikpapan. SCHEFPENDR 2 te Sidon. STR. MALAKKA 2 v. Hongkong n. Z. Ant. SLIEDR. p. 2 Kp. Bon n. Bahrein. TEUCER 2 v. Pt. Said n. Marseille. TIBIA 1 v. Aruba n. Gibr. TOMORI 2 v. Bombay n. Madras. TARIA p. 1 Pt de Galle n. Singapore. TERO 2 te St. Vine. Kp. Verd.-eil. TASMAN 2 te Yokohama. THESEUS p. 2 Gibr. n. Algiers. TIBERIUS 1 v New Orleans n. La Gueira. TARAKAN 2 te Cheribon. TERO p. Kp Verd.-eil. n. B. Aires. TOMINI 1 v. Suez n. Aden. TERNATE p. 2 Algiers n. Antw THEMISTO p. 2 Sable-eil. n. Rott. VOLENDAM p. I Cp. Race n. Halifax. WM BARENDSZ p 2 St. Helena n. Kaapet. WINTERSWIJK p. 1 Finisterre n. Rott. WOENSDR. p. 2 Crooked-eil. n. Cartag. WESTLAND p. 2 Bahia n. Las Palmas. WM RUYS 2 v. Suez n. Priok. WILLEMSTAD 2 'te Curacao. ZUIDERKRUIS p. 2 Malta n. Algiers. ZONNEWIJK p. 2 Bermudas n. Ned.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5