BEROEP OP PROVINCIALE EN GEMEENTELIJKE DIENSTEN VAL DA Jan Pieterszoon STRIJD tegen de PYTHON L Kolensituatie zeer moeilijk Tot sluiting van hun kantoren op Zaterdag Internat. Kath. Instituut voor het Vluchtelingenvraagstuk Tweede Kamer acht uitkering Oorlogsschade te traag 185 uren zonne schijn in October NEDERLAND Overeenstemming over een bestandslijn in het Oosten Wetenschappelijke basis voor sociaal- godsdienstig werk Eerste Canadezen aangekomen WILLIBRORD, de Apostel van m m *5 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 PAGINA 7 Neem een doos echbe voorkoming' van griep Gen. Sitzen neemt afscheid Commando derde militaire afdeling overgedragen Oordeel Kamerleden: Tocstcincl ziekenfonds- wezen zorgwekkend Op Nederlands initiatief Zetel in Königstein Passagiersschepen Op doorreis naar Duitsland Korea-vrijwilligers terug Lof voor zuster v. d. Plas Emigratieverdrag met Brazilië aanvaard H. J. A. Hoogeweegen Lichtpetroleum één cent duurder II Onderhandelingen op Korea vorderen Nieuw Tweede-Kamerlid Hulpverlening aan schippers K.L.M.-toestellen genoemd naar ontdekkingsreizigers De minister van Economische Zaken heeft een schrijven tot de provinciale en gemeentebesturen gericht, waarin hij een dringend beroep doet de uiterste tuinighcid met de brandstoffen te be trachten en over te gaan tot het sluiten fan de provinciale- en gemeentrlgke diensten en kantoren op Zaterdagoch tend. Hij noemt de kolensituatie van dien aard, dat dit offer in het algemeen belang gevraagd moet worden. Afgezien van de dringend benodigde brandstolïenbesparing zal de sluiting Van die diensten en kantoren een aan sporing voor de bevolking en voor het bedrijfsleven zijn, zo zuinig mogelijk ntet brandstoffen om te gaan. De minis ter zal binnenkort een persoonlijk be roep op de gehele bevolking doen in de komende winter de uiterste zuinigheid te betrachten. Minister Van den Brink herinnert in zijn schrijven aan het beroep, dat door de minister van Binnen landse Zaken reeds is gedaan, naar analogie van de door de minister raad vastgestelde wijziging in werk- Adverten tie PASTI L LÊ S (Van onze Brabantse redactie) Nadat gcneraal-majoor J. A. A. Sitsen in de afgelopen week van alle tot zijn commando behorende onderdelen af scheid had genomen, heeft hü Woens dagmiddag in de Seeligkazerne te Breda officieel het commando over de derde militaire afdeling overgedragen aan zijn opvolger, gen.-maj. J. G. Warringa. Deze overdracht werd bijgewoond door gen.-maj. C. D. Toet, bevelhebber van de 2e mil. afdeling, door kol. J. G. Fritsch, commandant van de vliegbasis Woens- drecht. door overste A. van Rest, com mandant van de vliegbasis Gilze-Rijen, kol. J. v. d. Kroon, commandant van de le divisie der Kon. Marechaussée, voorts door de garnizoens- en regimentscom mandanten en door het personeel van de Staf. In een korte toespraak zei de scheiden de commandant nogmaals hoezeer het hem ter harte ging na 40 jaren afscheid te nemen van het militaire leven. „De gevaren die de beschaving en die ons land bedreigen zijn groot", aldus gen.- maj. Sitsen." „Mijn geluid is altijd een Waarschuwend geluid geweest. Ik ben U dankbaar voor alles wat gij voor mij, voor het leger, voor de Koningin, voor ons volk en ons land hebt gedaan. Ik ben trots op wat wij gezamenlijk hebben gebouwd. Ik hoop, dat gij ook in de toekomst niet zult versagen, maar zult blijven opbouwen wat zo nodig is". Met een driewerf „Leve de Koningin" besloot hij zijn toespraak. Vervolgens was het woord aan gen.- maj. Warringa, die het een vreugde, voorrecht en eer noemde het bevel over de 3e militaire afdeling te mogen over nemen, ook al is dit een zware taak, mede door de wijze, waarop generaal Sitsen deze heeft verricht. De kapel van de Limburgse Jagers O.l.v. adj. Gerlach voerde daarna voor de eerste maal de door oud-kapelmeester v. d. Berg ter ere van gen.-maj. Sitsen gecomponeerde mars „Hail to you" uit. Tijdens een intieme bijeenkomst, die hierop volgde, bood de Chef Staf namens het stafpersoneel de scheidende com mandant een kristallen whiskeystel aan. tijden van de Rijksdiensten, ook op Zaterdagochtend de gemeentelijke en provinciale diensten zoveel mo gelijk te sluiten. Het is hem helaas gebleken, dat verschillende gemeen telijke- en provinciale diensten aan dit beroep geen gevolg hebben kun nen geven, reden waarom hij nog eens de ernst van de kolenpositie uiteenzet. Aangezien de productie in de Lim burgse mijnen vermoedelijk in 1951 niet veel hoger zal zijn dan 12.3 mil- lioen ton, moet dit jaar bijna 6 mil- hoen ton worden geïmporteerd om de nationale behoeften te kunnen dekken. Het kost de grootste moeke importko len te verkrijgen Er moeten kolen in de V-S. worden aangekocht. Terwijl ons land in 1950 geen kolen in de V.S. be hoefde aan te kopen, zal het quantum in dit kalenderjaar niet minder dan twee millioen ton bedragen. Het accent van de moeilijkheden in de huisbrandsector ligt bij de cokes voorziening. Zowel voor mijncokes als voor gascokes zal, tengevolge van ver schillende omstandigheden, naar schat ting in 1951/1952 in totaal 150.000 ton minder beschikbaar komen dan in 1950/ 1951. Zoals bekend wordt ook de sluiting van scholen op Zaterdagochtend over wogen. De toestand in het ziekenfondswezen wordt algemeen ais zorgwekkend inge zien, aldus vele leden in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken. Zjj kunnen zich er niet mee verenigen, dat onder de huidige omstandigheden het subsidie voor de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring van tien millioen tot acht millioen wordt teruggebracht. De bijdrage, die thans reeds van de verzekerde rqoet worden gevraagd, is van een dusdanige hoogte, dat de min der draagkrachtigen onder ds vrijwillig- verzekerden het zwaarst worden gedu peerd. Vermindering van het subsidie zal in vele gevallen tot nieuwe premie verhoging leiden. Ook achten zij het voor een juiste beoordeling noodzakelijk te weten hoe de minister denkt over het nog niet gedekte tekort ^an 1950, dat geraamd wordt op 6',& millioen. Ook verscheidene leden maken be zwaar tegen de verlaagde begrotingspost van acht millioen, omdat zij overtuigd zijn. dat dan de moeilijkheden blijven bestaan. Al stellen vele andere leden zich voor de ziekenfondskwesties straks bij de behandeling van het wetsontwerp te bespreken, toch willen zij thans re;ds hun teleurstelling er over uitspreken, dat de enorme bedragen van het ver- evcningsfonds niet toereikend blijken te zijn voor een doeltreffende curatieve zórg. (Van onze speciale verslaggever) Naar wij vernemen, is dezer dagen te Königstein (D.) op Nederlands initiatief opgericht het Katholisches Internatio- nalischcs Soziologisches Institut fiir Fliichtlingsfragen. Dit instituut, dat kortheidshalve K.I.S.I.F. genoemd wordt, mag worden beschouwd als de eerste internationale uitbouw van het Katho liek Sociaal Kerkelijk Instituut te Den Haag. Voorzitter van het nieuwe insti tuut is mgr. Noots uit België, generaal abt der Premonstratensen, woonachtig te Rome. Voorts hebben in het bestuur zitting mgr. Kindermann te Königstein, prelaat Harz, mgr. Koenraad, voorzitter van het Katholiek Sociaal Kerkelijk In stituut in Den Haag, pater W. van Strac- ten O.Praem.. rar. J. Norris, Europees vertegenwoordiger van het National Catholic Wellfare Committee uit Wash ington en prof. Zeegers uit Den Haag, secretaris. Het K.I.S.I.F. zal zich uitsluitend bezig houden met de wetenschappelijke bestu dering van het Europese vluchtelingen vraagstuk, waarbij bijzondere aandacht zal worden besteed aan die sectoren en aspecten, die zowel voor de Kerk als voor de katholieke bevolkingsgroepen van groot belang moeten worden ge acht. Op deze wijze hoopt men het werk onder de vluchtelingen vooral waar' dit een sociaal of religieus karakter ver toont de zo noodzakelijke weten schappelijke achtergrond te verschaffen. Men verwacht bovendien door het op treden van internationale teams van sociografen, psychologen etc. zoveel ma teriaal te kunnen verzamelen, dat ook voor de verdere toekomst een verant woorde planning gemaakt kan worden. Deze planning is ook daarom van zo groot belang, omdat de bestudering van het vluchtelingenvraagstuk, zoals het zich op het ogenblik vooral in Duitsland openbaart, in zekere zin ook een onder zoek betekent naar de katholieke sociale problemen van achter het ijzeren 'h het voorlopig verslag van de fi- ^hciële commissie der Tweede Kamer ®Ver de begroting van financiën voor ^952 wordt algemeen ernstige kriOek ii'tgeoefend op de vertraging van de uit dringen inzake de oorlogsschade. De commissie zou het op prijs stellen, in dien de richtlijnen tot uitvoering van de ^'et materiële oorlogsschade aan de ka- h»er werden overgelegd. Hierbij wordt Jh het bijzonder gedacht aan de richt- 'Wen in zake bedrijf en beroep. Hoezeer begrip en waardering ge toond werd voor de werkzaamheden dei- afdeling belastingwetgeving, blijft toch haar de mening van vele leden de teleur. Polling bestaan, dat omtrent een alge- eje herziening en modernisering van de yaiastingwetgeving in de memorie van °alichting niets in uitzicht gesteld werd. Veel leden vernamen uit de kringen ..an de middenstand, dat de boetebepa- 'hg bij niet tijdig indienen van de aan- «ute voor de omzetbelasting reeds zeer "agent wordt toegepast, zonder dat de vetrokken inspecteur van schriftelijke etzoeken om uitstel nota neemt, p Het feit, dat in gevallen, waarin man J] vrouw elk een aan loonbelasting on tworpen inkomen hebben, zij tezamen bg eens in de inkomstenbelasting wor den aangeslagen, schenkt geen bevredi- afpoffst urer» zonneschijn zijn in de r0Bk) pe" Octodermaand te De Hilt ge- Van innn of tegen normaal 105 uren. October ïocm Was in deze eeuw alléén nog ™et 197 uren zonneschijn P'aatsen ol°nmger- °ok viel er °P vele Den Helde, "an"1331 weinië regen; in Bilt 13 In in Vm m" Vlissingen 22, De H mm ttu Groningen en Maastricht viel er Rem id dol H V00rl°Pige gegevens 12 it.m tÏÏ over het gehele land thede nam ï°rmaal 72 m.m. Hier- 'satste hond?rd°n,er' berekcrld over 1861 en dtog^/wa^m tS ging. De minister werd nogmaals aan dacht gevraagd voor dit probleem. Het zou wenselijk en juist geacht worden, dat tenminste de extra-kosten voor de huishouding als gevolg van genoemde omstandigheden als verwervingskosten van het inkomen beschouwd zouden worden. Vrij algemeen voelde men ook ernstig bezwaar tegen de traagheid van de re gering in het nakomen van de linanciële verplichtingen. Vooral nu er een vrij sterke krapheid op de kapitaalmarkt heerst is het van groot belang, dat het Rijk zijn betalingen op normale wijze doet. De commissie verzocht de minister dan ook maatregelen te treffen, die aan de heersende ongewenste toestand een einde maken. KLIPFONTEIN, 31 te Amst. ORANJE, 30 Malta, n. Djakarta. RIJNDAM. 4/11 te R'dam verw. WILLEMSTAD, 31 te Cartagena. ZUIDERKRUIS, 30 v. P. Said n. Amst. Met het Panamese schip .Columbia" zijn Woensdag in Rotterdam aangeko men 34 officieren en 394 onderofficieren en manschappen van de 27e Canadese infanteriebrigade die naar Duitsland gaan. De Canadese brigade, die een bijdrage vormt voor de strijdkrachten van de N.A.T.O. en dus geen bezettingscontin- gent is, zal uit 6500 man bestaan. Al deze manschappen komen via Rotterdam Europa, nog in de loop van dit jaar, binnen. Per trein gaan zij dan, evenals het thans aangekomen contingent, naar Hannover. Dit is de eerste keer in de geschie denis. dat Canadese troepen in vredes tijd op Europese bodem gelegerd wor den. -< J V gordijn. De vluchtelingen zijn immers grotendeels van daar afkomstig en een indringende studie van hun moeilijkhe den kan van groot belang blijken voor een juiste planning op het moment dat een herkerstening van hun nu ontoe gankelijk vaderland weer mogelijk zat zijn. Het behoeft uiteraard geen betoog, dat een dergelijke planning, waaraan bij de moderne zielzorgorganisatie steeds groter behoefte bestaat, vooralsnog m een zeer ver verwijderd perspectief ligt. Voor het ogenblik zijn er echter tal van zeer kerkelijke problemen, die grondig onderzocht dienen te worden en waar over practische conclusies en adviezen b.v. voor het Duitse Episcopaat bijzon der waardevol zijn. Met dit wetenschap pelijke werk, waarvoor uit België. Duitsland. Amerika en Nederland de nodige fondsen zijn bijeengebracht, is reeds een begin gemaakt en het mag wel vanzelfsprekend worden genoemd dat men daarbij profiteert van de in' Nederland door het werk van het Ka tholiek Sociaal Kerkelijk Instituut ver kregen ervaringen. Zes en dertig vrijwilligers uit Korea, negentien Nederlanders, vijftien Fran sen en twee Belgen zijn Donderdag met de „General C.C. Ballow" in Rotterdam aangekomen. Van de Nederlanders wa ren er negen ziek of gewond, tien an deren nog van het oorspronkelijke detachement, die om verschillende re denen in Korea waren achtergebleven. De Nederlanders kregen van het Thuisfront een aansteker en van andere zijde werden zij rijkelijk met fruit be dacht. De gewonden zijn naar militaire ziekenhuizen vervoerd/ De gewonde Fra?sen gingen naar het vliegveld Val kenburg, vanwaar zij naar huis werden gevlogen. De Nederlandse jongens raak ten over de verzorging door de Neder landse zuster Van der Plas, die in To kio verblijft, niet uitgepraat- „Zoals zij vindt je er weinig op de hele wereld". De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot goedkeuring van de op 15 De cember 1950 te Rio de Janeiro tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Brazilië gesloten overeenkomst betreffende emigratie en kolonisatie zonder beraadslaging of stemming aanvaard. De CPN kreeg aantekening, dat zij geacht wij worden te hebben tegengestemd. Donderdag is op 65-jarige leeftijd te Rotterdam overleden de heer H. j. A. Hoogeweegen, de oudste firmant van do firma Hulstkamp en zoon en Molijn. De overledene was kerkmeester van de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen, kerk van de H. Igna tius. Van zijn onderscheidingen noemen wij die van ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. In verband met een stijging op de' vrachtenmarkt en een noodzakelijke kleine verruiming van de ventersmarge zijn de prijzen voor Lichtpetroleum met ingang van 1 November verhoogd met één cent per liter. LANGEDIJKER VEILINGEN, 31 Mrt. De grote witte kool aanvoeren konden vrijwel geheel geplaatst worden, waarbij tot 4.70 per 100 kg. betaald werd. Maandag kwam de eerste aanvoer van succeswitte, die vlot gekocht werd. De minimumprijs voor deze soort is 4.50. Dagelijks worden verscheiden wagons verladen voor Duitsland. terwijl ook België wat witte kool blijft kopen. Rode kool was wat luier, de kleine kool kon met moeite tot 11 cent per kg. maken. Voor groene kool was de markt onregel matig, België en Duitsland bleven oo de markt, terwijl aankopen voor de legers de prijs af en toe doen gelden, andijvie was ongelijk. Uienprijzen liep weer wat op, export uien tot boven 28 cent. Peen voor export noteerde 13 14 cent en voor af wijkende partijen werd voor binnenland 7 a 8 cent betaald. Voor bieten a werd van 8 tot 10 cent betaald. Bloemkool werd vlot verkocht, voor b 1 betaalde men van 35 tot 45 cent en voor b2 van 15 tot 30 cent. Verlading van pootaardappelen verlopen KAASMARKT GOUDA 1 Nov. Aange voerd 176 partijen. Prijzen: le kw. 2.35 2.43, 2e kw. 2.302.34, extra kw. 2.60. Handel flauw. New York 5 Nov. is het 325 jaar gele den. dat Peter Schaghen, ge deputeerde van Holland en West-Friesland te Amsterdam, aan de Staten-Generaal per brief verslag uitbracht over aan koop van het eiland Manhat tan te Nieuw-Amsterdam (New- York) van de Indianen voor 24 dollar, welk epistel tot de oudste documenten behoort, welke betrekking hebben op de stad New-York. De Nederlanders die dit ei land voor enkele guldens koch ten zullen wel nooit hebben kunnen vermoeden dat Nieuw- Amsterdam, een kleine neder zetting zoals New-York toen heette, tot de grootste Ameri kaanse stad (thans ruim acht millioen inwoners) zou uit groeien. Op talloze Amerikanen uit alle lagen van de bevolking oefent New-York een onweer staanbare aantrekkingskracht uit, want de polsslag van het leven klopt daar sneller en deze stad is het cultureel cen trum van de Verenigde Staten. New-Yorks centrum Manhat tan is een mierenhoop waar duizenden die elders wonen al leen komen om zaken te doen of congressen te bezoeken en die hun leven zo inrichten dat zij feitelijk vreemdelingen blij ven in deze stad. Maar de rest van die S.000.000. Wat doen zij? Waal lagen zij van de vroege och tend tot de late avond zo ver heten achter aan? De vreem deling, die ietwat verbijsterd midden op Manhattan slaat, vraagt zich af waar al die men sen vandaan komen, waarheen zij gaan en waarom zij zo'n haast hebben. Tenslotte krijgt hij er heim wee van, zucht en zegt: New- York is een prachtige stad maar ik zou er niet willen wo nen al kreeg ik geld toe." Wat een bezoeker niet beseft is, dat een inwoner van New- York waarschijnlijk overal voor te vinden is, behalve voor verhuizen naar een andere stad. Want deze verbijsterende la waaiige stad die nooit slaapt, deze vreemde door de mens geschapen wildernis van staal bh beton met zijn kille straat ravijnen, gedaver van het ver keer en het lawaai dat nooit door een ogenblik van stilte onderbroken wordt; de stad waar de wolkenkrabbers tot in de hemel reiken, houdt ieder een die er woont in zijn ban gevangen. Alle wijken hebben een eigen karakter. Hoewel 'het moeilijk is een zo enorme stad als New- York, waarvan de wijken on derling zo verschillen, als een tehuis" te beschouwen, voelen de millioenen inwoners van de stad waarvan er tallozen uit andere werelddelen afkomstig zijn, er zich thuis. Alle rassen zijn in New-York vertegen woordigd en men vindt er vol gelingen van elk geloof. De meeste inwoners van Ncw-York bedoelen als zij het over hun stad hebben niet zozeer de ge hele stad als wel het gedeelte van de stad waar hun leven zich afspeelt, de wijk die zij- het beste kennen. Het leven in New-York ver toont weinig overeenkomst met de voorstelling die de tallozen ervan hebben, die menen dat het leven er zenuwslopender is dan waar ook ter wereld, om dat de mensen er volgens hen bijna nooit slapen, maar altijd op zoek zijn naar vertier. Maar zo is het niet, de vrou wen en moeders in New-York besteden evenveel tijd en aan dacht aan hun man en kinde ren als die buiten New-York. De New-Yorkse kinderen zijn vrolijk en gezond. De gezinnen die in de voorsteden van New- York wonen zien bet centrum alleen een enkele keer in de vacantie! (Slot volgt). Interessante luchtopname van de wolkenkrabbers van New York. Het was in het jaar 690. Een lange smalle boot komt door de golven geschoten in de richting van het strand. Twaalf mannen zitten er in die boot. Het blijken monniken te zijn- Zorgvuldig bewaken ze een aantal grauwe leren zakken, waarin boeken, misgewaden, kelken en kleedjes geborgen zijn. In de boot bevindt zich ook een draagbaar altaar. Een van die monniken schijnt de aanvoerder van deze troep te zijn. Wat komen deze mannen aan onze zandige kust zoeken? Waarom speuren zij vol span- en zijn mannen hun zware en moeilijke taak, het Friese volk voor het Christendom te win nen. Maar in plaats van welkomst groeten, worden ze weggejaagd. De Friese koning Radboud wil niets van die nieuwe geloofs verkondigers weten. Zeker, hij ontvangt Willibrord en zijn mannen wel in zijn stad Utrecht, maar dat is dan ook alles. Hij verzoekt hun meteen weer, zo gauw mogelijk te vertrekken. De eerste ontvangst is dus niet erg bemoedigend. Maar Willibrord heeft geduld. Hij trekt naar het Zuiden, naar bisschop Lambertus. Daar wacht hij het gunstige ogenblik af, om toch aan de Friezen het kruis te brengen. En dat ogenblik komt. Willibrord wordt inderdaad de Apostel der Friezen Vele jaren lang zal hij met zijn hel pers onder het Friese volk wer ken. Overal zal hij kruisen en kapellen oprichten. Hij is het, die hier in onze landen het christendom, en de beschaving brengen zal. Bijna vijftig jaar lang heeft deze grote Apostel in onze landen gewerkt. Grote te genstand heeft hij ondervon den. Eens is zelfs jarenlange arbeid totaal vernield. Maar Willibrordus keert terug, begint opnieuw, houdt vol en bereikt tenslotte zijn doel: het Chris tendom wordt door hem en zijn helpers in ons land stevig ge vestigd. Hij sterft op hoge leef tijd in de door hem gestichte Abdij van Echternach in Luxemburg. De 7e November vieren we de feestdag van deze grote mis sionaris. Het is 330 jaar geleden dat de beroemde organist en instru mentale componist Sweelinck te Amsterdam is overleden. Op vijftienjarige leeftijd werd hij organist van de (nog Katholieke i Oude Kerk te Amsterdam. Maar toen na 1578 de hoofdstad de zijde van de hervormden koos en de Oude Kerk dus voor de Ka tholieken verloren ging, werd hij aangesteld als stadsorga- nist, dat wil zeggen dat hij- niet tijdens de eredienst het orgel bespeelde, doch op ge zette tijden voor het publiek in de kerk zijn composities en fantasieën ten gehore bracht. Tot aan zijn dood in 1621 bleef hij aan de Oude Kerk als organist verbonden. Jan Pieterszoon Sweelinck werd een van de grootste or ganisten van zijn tijd. was een volstrekt oorspronkelijk mees ter en werd wereldberoemd. H. Willibrord ning naar de mond van de Rijn, die hier bij Katwijk in zee loopt? Wat is het doel van hun tocht van uit Engeland over de zee naar deze lage landen? Het is het vuur en de geest drift van de aanvoerder, Sint Willibrord, die deze mannen voortdrijft naar het heidense Friezenvolk, om ook aan hen het heilig Evangelie te gaan verkondigen. Ziet, daar landt de boot op het strand bij Katwijk en zet Neerlands grootste Apostel de eerste voet op Nederlandse bo dem! Zijn hier nu geen afgezanten van de Friezen, de Franken en de Saksers om deze grote Apos tel en zijn helpers te verwel komen? Weerklinkt nu geen gejuich van al die volken, dat de beschavers van ons land ge komen zijn? Worden nu en ook later, geen eretekens opgericht om deze geschiedkundige plek voor iedereen aan te wijzen? Hier toch, aan de mond van de Rijn, bij het tegenwoordige Katwijk, beginnen Willibrordus Gezicht op New York's centrum Manhattan. II „Je bent geweldig vlug van begrip!" spotte mijn vriend. „Maar schiet nu ook wat vlug ger op, want we hebben geen tijd te verliezen. De inlander, die ons de weg wijzen zal, staat al vol ongeduld met de paarden te wachten." „Ik ben al weg!" riep ik uit. Nog geen twee minuten la ter reden we weg. Drie man nen te paard, gewapend met geweren en scherpe dolken. We begrepen heel goed, dat we tussen de plantages, die hier aan elkaar grensden, de tijger niet behoefden te zoe ken. Maar enkele kilometers verder was een groot alanga- langveld. Tussen dat meer dan manshoge rietveld moest de tij ger zich schuil houden. Zo dacht tenminste de Javaan, die ons begeleidde. En hij had ge lijk. Want zo gauw we bij dat aiang-alangveld aankwamen, zagen we dadelijk een platge trapte gang tussen het riet. Het was natuurlijk dwaasheid om met onze paarden door het riet te trekken. We zouden te on verwacht door de tijger be sprongen kunnen worden. Neen, we lieten de leiding liever aan de Javaan over. Die trok er te voet alleen op uit en wist ons later te vertellen, dat het pad door het alang-alangveld naar het dichtbi.jzi.jnde bos leidde. Daar moest de tijger zich nu bevinden. Met een kleine om weg konden we dat bos be reiken. Maar toen bleek toch duidelijk, dat we aan onze paarden voorlopig niets meer hadden. We bonden ze dus aan één der vele bomen vast en betraden het woud. Onze gewe ren in de handen, slopen we achter elkander tussen bomen en struiken door. Zo nu en dan sneed de Javaan wat tak ken en groen weg. die ons het voortgaan beletten. Natuurlijk keken we scherp naar alle kan ten rond. We luisterden aan dachtig naar elk geluid, dat in het bos weerklonk. En er klonken heel wat ge luiden. Het was moeilijk uit te maken, welk dier het meest te keer ging. Het gegrom van een tijger was echter niet te her kennen. En toch, als ik de in lander gadesloeg, als ik consta teerde. met hoeveel beslistheid hij ons voorging, dan kon ik mezelf niet anders bekennen, dan dat we de tijger op bet spoor waren. Ook sir Patric bleek van dezelfde mening. Want. zonder dat ik hem iets gezegd of gevraagd had. stootte bij mij onverwachts aan en fluisterde: „We zijn de tijger op het spoor! Onze Javaan leidt ons er regelrecht heen!" En inderdaad. Enkele ogen blikken later wisten we, dat het zo was. „Let op!" riep de Javaan ons toe. „En volg mij vlug!" Jan Pieterszoon Sweelinck Terwijl we onze ^tappen ver haastten achter de vlug voort- springende Javaan, trof een angstaanjagend geluid onze oren. Door het klagend ge grom van de tijger klonk nog een ander geluid heen. Het was het gesis van een slang. Wat zou ons nu te wachten staan? Plotseling hield de Javaan ons tegen. Hij hurkte neer ach ter dicht struikgewas; wij volg den zijn voorbeeld. (Wordt vervolgd) „Met vader uit vissen", dit is een van de aardige voorbeel den uit „Tekenen is een we reldtaal" (Uitg. W. Versluys, A'dam). een bijzonder interes sant tekenboek, waarin vele tekenvoorbeelden uit het da gelijkse leven behandeld wor den. Om de hengelaar te tekenen gaan we eerst een oefenfi guurtje maken (geheel boven), eerst het jasje, dan het hoofd, vervolgens zijn been in deze stand, want het mannetje zit gauw een bankje er onder zetten, dan zijn arrh, nu zijn gezicht echt maken, pet op, hengel in de hand. Let op dat het been of de arm niet te lang wordt. Hoe je een vis kunt tekenen is ook even aangegeven (een eendje en een zwaan). Je moet zelf maar een aardig geheel bedenken. Donderdagavond heeft de woordvoer der van de V.N. in Korea, luitenant-ko lonel Hill, verklaard, dat uit de bespre kingen van de sub-commissie van Don derdag is gebleken, dat er „algemene overeenstemming" bestaat tussen de communistische en de geallieerde voor stellen van een bufferzone voor het ge deelte tussen Koemhwa en de Koreaanse Oostkust. Er waren echter grote ver schillen van opvatting over een „con tactlijn" tussen Koemhwa er. de West kust, zo voegde hij er aan toe. Volgens de verbondenen ligt de linie, zoals de communisten zich die denken, in het algemeen ten Zuiden van de feitelijke geallieerde linies. Hill zei, dat de V.N. nu een grondig begrip hebben van het communistische voorstel, doch er is geen overeenstemming bereikt. Hij legde er de nadruk op, dat de ge- \%chten zullen voortgaan, totdat de ge hele agenda van de wapenstilstandsbe spreking zal zijn afgewerkt. Overeen stemming over een bufferzone: punt twee van de agenda zou geen regeling voor de oorlog in Korea betekenen en Hili meende, dat beide partijen vrij zouden zijn om aan te vallen, tedwijl andere punten van de agenda werden besproken. Volger.s U.P. verluidt het, dat de ge allieerden de laatste moeilijkheden over de bestandslijn zullen trachten op te los sen door de roden aan te bieden Kae- son, dat achter de communistische li nies zou vallen, tegen de „Heartbreak Kidge" te „ruilen". Vandaag hebben de beide delegaties gedurende drie en 'n half uur besprekin gen gevoerd. Toen de zitting van heden middag geëindigd was, hadden <le on derhandelaars, naar U.P. meldt, algehele overeenstemming bereikt over de Ooste lijke helft van de frontlijn, van Koehmwa in Noord-Korea tot de Oostkust, met uitzondering van „Heartbreak Ridg»", een strategisch belangrijke heuvelrug, en enkele heuvels ten Zuiden van het Noord-Koreaanse Koemsong. Volgens Reuter ging het bij deze besprekingen echter voornamelijk om het bezit van Kaesong, dat in de Noord-Westelijke top van Korea gelegen is en nu in Noord- Koreaanse handen is. Een woordvoerder van de verbondenen heeft verklaard, dat geen van beide partijen op dit punt de ander een duimbreed heeft toegegeven. Hij voegde er aan toe. dat er thans grote verschillen blijken te bestaan tussen het plan van de V.N. en dat van de com munisten, aldus meldt Reuter. De heer J. Roorda te Ter Apel, die benoemd verklaard was tot lid van de Tweede Kamer in de vacature-Tum (Arb.), heeft die benoeming niet aan vaard. In zijn plaats is nu benoemd mr. G. L. P. Warburg, advocaat en pro cureur te Groningen. Ten aanzien van de hulpverlening in gevolge de sociaal-economische hulp verleningsregeling voor zelfstandigen aan schippers hebben zich in het verle den speciaal gedurende de winter maanden moeilijkheden voorgedaan van financiële aard, zulks in verband met de omstandigheid, dat de gedane uitkeringen aan zelfstandigen, voor de groepen bedrijven, die in stand blijven, ten laste van de gemeente blijft. In ver band hiermede heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid be sloten. het subsidie voor de gemeenten te verhogen tot 75 pet. De zeven in bestelling zijnde DC-6- vliegtuigen, die in de loop van 1952/1953 oudere eenheden van de K.L.M.-vloot gaan vervangen, zullen de volgende namen van Nederlandse ontdekkings reizigers ontvangen: Petrus Plancius, Jan Huygen van Linschoten, Cornells Houtman. Olivier van Noort. Abel Tas man. Willem Bontekoe, Jan van Rie- beeck.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7