Komende winter zal de moeilijkste zijn I V oor miilioimair gespeeld in het buitenland Tussen neus en lippen (i/MORRI H Stroomvoorziening precair Beherend vennoot van Efa- Produka in arrest Drie dodelijke ongelukken Zonder smet van partijdigheid MINISTER VAN DEN BRINK OYER DE KOLENSITUATIE 1 Januari 25 pet. tariefsverhoging boven 240 k.w. per jaar RUIM 8 TON AAN HET BEDRIJF ONTTROKKEN Een week langer Kerstvacantie Flessenmelk een cent goedkoper Regenachtig weer Een knuppel in het hoenderhok Hef weer Tol hoofd en hart S iejmipuimf! ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25217 DRINGEND BEROEP OP ZUINIGHEID Radio-oproep moet direct beantwoord worden Dronken automobilist gearresteerd Voor rijksscholen Verklaring Finletter Y.S. voor tijdperk van atomische overvloed Barteloorisstri \AT 20 TEL. 13439 PELS GEVOERDE JEKKERS Vreemdelingenbelasting voor herstel van oude gebouwen? Wettelijke voorschriften inzake de crematie BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs H W M. van Ru»*. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Het is een bijzonder opmerkelijk ar tikel van de hoofdredacteur der „Osservatore Romano", graaf Del- la Torre, waarover onze Romeinse cor respondent vandaag bericht. Men hoeft het er niet mee eens te zijn, omdat net Uit Rome komt zelfs niet omdat het in het officiële blad van het Vaticaan Verschenen is, maar het is alleszins re delijk. dat, men er bijzondere aandacht aan schenkt, omdat de Osservatore, zich van haar positie en verantwoordelijk heid bewust, haar mening weloverwogen en met kennis van zaken pleegt weer te geven. Graaf Delia Torre ziet de diepste oor- Zaak van de huidige wereldcrisis niet in de belangenconflicten der diverse mo gendheden, maar in een tegenstelling tussen twee wereldbeschouwingen, die door geen bemiddeling meer is op te lossen. Ook niet door een oorlog. Dit laatste behoeft nauwelijks enig betoog, want tussen wapengeweld en de botsing Van levensbeschouwing is nergens zulk een aanwijsbaar verband, dat men ook maar in de verste verte een bijdrage tot de oplossing dezer laatste ideële tegen stelling mag verhopen van materieel ge weld. Het gaat hier om twee dingen, die tot een verschillende 'orde behoren: tot de orde van de geest enerzijds en tot die van de stof anderzijds. Met wapen geweld kan men gebied veroveren of zijn stoffelijk bestaan verdedigen, men kan ook politieke of economische ver houdingen erdoor beïnvloeden: maar de beslechting van een morele crisis van een oorlog te verwachten ware even droevig dom als in het gehamer op een „kop van Jut" bij gelegenheid van een dorpsker mis een bijdrage te zien tot de lands verdediging. Ook in een bemiddeling, dat wil zeg gen in een praten met elkander, in een afbakenen der verschillende invloeds sferen en het eventueel bewerkstelligen van tegemoetkomingen ziet de aange haalde schrijver in de „Osservatore Ro mano" geen oplossing. Waarin dan wel, zal men geneigd zijn zich af te vragen. Want tot zover blijkt zijn zienswijze be nauwend pessimistisch, ja- uitzichtloos en daardoor wanhopig. Alvorens zijn antwoord na te gaan, zij hier gewezen op het betekenisvolle ver schil tussen een uitlating van onze Paus in 1947 en een in 1951. Stelde de H. Va der eerst nog, dat er weliswaar van funeste tegenstellingen sprake was, maar dat zelfs bij het ernstigste belangencon flict plaats zou zijn voor een vreed zame oplossing, onlangs getuigde hij van een somberder visie, door de heersende problemen van thans te kenschetsen als niet langer gebonden aan de belangen en het lot van een of ander land, maar als universele problemen, die coalities tegen elkaar opzetten tot een botsing. Welke, zo zij mocht uitbreken, de meest rampzalige gevolgen zou hebben. En Delia Torre voegt daaraan toe, dat de politieke machten niet langer de be heersers van een idee zijn. maar de wil loze en in zeker zin fatale werktuigen daarvan. Zij liggen zelf in de greep van een (universele), idee gevangen en wor den door haar als huurlingen gedreven lot de strijd op leven en dood in haar dienst. „In tegenstelling tot de feiten en materiële belangen," zegt hij, „doet de idee geen concessies en sluit geen over eenkomsten. De idee wacht hoogstens af." Hij zegt ook zeer terecht dat men desnoods belangensferen zal kun nen afbakenen, maar dat de idee, die geestelijk van aard is, voor geen scheids lijn stil zal staan. Zij is van nature ex pansief tot de uiterste, d.w.z. mondiale, grenzen; zij is totalitaristisch in uitge breidheid en verwerkelijking van zich zelf; zij geeft daardoor natuurnoodza kelijk voedsel aan wantrouwen, achter docht en vrees in beide kampen. oe kan deze conflictsituatie nu tot een oplossing worden ge bracht op straffe van anders tot onvoorstelbare rampen te leiden? Al leen door radicale middelen, behorend tot dezelfde orde als die waarin de ideeën-tegenstelling verankerd ligt. Met andere woorden: door radicale middelen, behorend tot de morele orde. Door, zoals Delia Torre zegt, te Zorgen voor de verwezenlijking van de gerechtvaardigde verlangens van mensen en volkeren naar gerechtigheid en vrede, naar werk en naar het einde van de sociale en economische on rechtvaardigheden evenwel alleen wanneer daarbij het bewijs geleverd wordt, dat zulks mogelijk is zonder te- Seweten in te gaan of de men selijke waardigheid, de godsdienstige vrijheid, de democratische orde en de christelijke zeden te schenden. Een dergelijke uitspraak vraagt in haar schematische beknoptheid eigen lijk om uitleg en nadere accentbepa- Jing. zij geeft ook aanleiding tot beden king en tegenspraak, tot twijfel aan haar volledigheid. Zo rijst onmiddellijk de vraag of de hiaterialistisch-imperialistische bedoe lingen van het Russische communisme Vel zwaar genoeg werden afgewogen tegen de in hoeverre precies? daarmee verbonden grondidee. Maar afgezien van de vruchtbare overdenking, waartoe de aangehaalde gedachten kunnen leiden, hebben wij deze in het licht gesteld, omdat daaruit twijfelloos duidelijk wordt, dat het Vaticaan niet „aan een bepaalde kant staat" in de orde van de belangentegen stellingen. En ook voor zover het de door Oost en West aangehangen ideeën betreft staat het Vaticaan, door geen enkele partijdigheid besmet, daar waar net behoort te staan: in volstrekte on afhankelijkheid boven ieder conflict als een eenzaam, richtting gevend baken. Electriciteits voorziening baart zorgen (Van onze Haagse redactie) De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M- v. d. Brink, heeft gister middag tijdens een persconferentie verklaard, dat de kolenvoorziening in de komende wintermaanden zorgelijk is, hoewel niet direct gesproken kan worden van alarmerende vooruitzichten. Wanneer de uiterste zuinigheid wordt betracht en geen onverwachte omstandigheden optreden, mag worden aangenomen, dat aan de behoefte van de industrie, de huisbrand en de energiebedrijven voldaan kan worden. Deze verklaring deed de minister op grond van de te verwachten productie en de invoer in het vierde kwartaal van dit jaar en met inachtne ming van de bezuingingsmaatregelen. Indien de bestaande vooruitzichten niet verder zullen verslechteren, zal het mogelijk zijn, dat de voorraden voor de in dustrie gemiddeld het verbruik van twee weken tot een maand zullen dekken. De handhaving van een toewijzingssysteem voor de grote verbruikers blijft echter noodzakelijk. Wanneer de industrie echter minder zuinigheid zou be trachten, wordt de kans groter, dat een korting op de toewijzingen moet worden toegepast. Wanneer de kleine verbruiker, zo waarschuwde de minister verder, het verbruik niet beperkt, zodat de genomen maatregelen niet tot een bevredi gend resultaat leiden, zullen verder gaande maatregelen genomen moeten wor den en wel in dezelfde geest als thans voor de industrie gelden. Het kolenverbruik is in vergelijking met de kolenproductie aanzienlijk ge stegen. Dat de productie achtergebleven is kan niet verweten worden aan de mijnwerkers. Integendeel: de productie per arbeider is in Limburg hoger dan in welk ander West-Europees land ook. Van een verhoging van de productie verwachtte minister v. d. Brink dan ook niet veel. Een onmiddellijke toeneming van de kolenproductie zou dan slechts mogelijk zijn, wanneer belangrijk meer arbeidskrachten zouden kunnen worden aangetrokken. Methoden om dit te be reiken worden thans bestudeerd. llit de binnenlandse productie zal voor het vierde kwartaal van dit jaar ongeveer 2.4 millioen ton kolen en cokes beschikbaar komen. Ook voor het eerste kwartaal van 1952 geldt dit kwantum. De invoermogelijkheden zijn, afgezien van het deviezenaspect, beperkt, omdat het kolentekort niet een typisch Neder lands, maar een Europees probleem is. Evenals in Nederland heeft de productie van steenkool in de OEEC-landen nog steeds niet het vooroorlogse niveau be reikt. Vooral na het uitbreken van het conflict in Korea is het tekort aan kolen in West-Europa sterk toegenomen. Van Duitsland ontving Nederland voor het vierde kwartaal een allocatie voor de invoer van 662.000 ton. Daarnaast zullen kolen worden betrokken uit Engeland en België. Met Polen wordt onderhan deld over de aankoop van kolen. Uit de Sovjet-Unie wordt in totaal een invoer van 30.000 ton Donetz-anthraciet ver wacht. Voorts rekent men met een in voer uit Amerika van 715.000 ton. Met dit alles kan, voor wat de voor ziening van huisbrand voor de komende winter betreft, nog niet worden bezien, welke hoeveelheden in totaal beschik baar zullen komen. Voor de aanstaande winter moet met een belangrijke vermindering in de voorziening met gascokes rekening wor den gehouden. Ook de levering van mijncokes zal een teruggang te zien ge ven. Volgens de beschikbare ramingen zal er ongeveer 150.000 ton gas- en mijn- cokes minder op de binnenlandse markt kunnen worden gebracht dan in het voorafgaande jaar. Op de export van cokes kan niet gekort worden uit han delspolitieke overwegingen en met het oog op de opbrengst van waardevolle deviezen. Nederland ontvangt voor de ongeveer eén millioen ton cokes, die het uitvoert, een aantal voor onze industrie onontbeerlijke grondstoffen. Ten dele zal het tekort aan cokes, voor zover het „huiselijk" gebruik betreft, kunnen wor den gecompenseerd door de te ver wachten hogere invoer van anthraciet en eierbriketten. De maatregelen tot beperking van het verbruik komen in het kort hierop neer: Het toewijzingssysteem voor de industrie zal gehandhaafd blijven. Een quotering van cokes, afkomstig uit Limburg, Sluiskil en Duitsland, in de maten I, II en III, wordt inge voerd. Op grond hiervan zal iedere groothandelaar 85 van de afzet van 1950—1951 aan zijn afnemers moeten leveren. Aan de spreiding over het land zal extra zorg worden besteed. De maatregel tot sluiting van alle Rijksbureaux op alle Zater dagen is reeds bekend. Daarnaast is Vrijdagavond te kwart over zes is over de zender Hilversum II en vijf minuten tater over Hilversum 1, aan de electrici- ^tsgebruikers in de provincies Limburg, «oord-Brabant. Zuid-Holland en Noord- bolland de mededeling uitgegaan zoveel mogelijk electrische lichtpunten, en °oral electrische kachels, uit te scha- j ^>eze mededeling was afkomstig in j e leiding der electriciteitsbedrijven n deze provincies, die bang waren dat Wn centrales te zwaar belast zouden rden, waardoor moeilijkheden voor stroomlevering zouden kunnen ont- on?n' kater op de avond trad enige "ntspannmg in. ï>e regenachtige, sombere herfstavond <vncf voora' debet aan deze situatie, die liiv va,n verschillende zijden als hache gekenschetst werd. Zeer velen had den reeds vroeg het licht ontstoken. Tegelijk met de oproep door de radio, verschillende keren herhaald, om zoveel mogelijk lichtpunten uit te schakelen, vooral electrische kachels, werd de spanning in de electrische centrale te Bloemendaal verminderd. Hierdoor hoopte men langer in staat te zijn de electriciteïtsvoorzieifing te handhaven. Men kon ons niet zeggen of de. bevol king onmiddellijk na de oproep in groten getale lichtpunten heeft uitgeschakeld, daarvoor is de apparatuur te ingewik keld maar wel heeft men de indruk dat de radio-boodschap geleidelijk aan enig effect sorteerde. Men wees ons er op dat een dergelijke oproep slechts in uiterste noodzaak de aether ingezonden wordt en dat het voor de bevolking zaak is, hierop terstond te reageren. Gis teravond behoefde men er nog niet toe over te gaan bepaalde delen van het electrische net af te sluiten, maar als de bevolking bij eventueel verder voor komende gevallen weigerachtig zou zijn aan de waarschuwing gehoor te geven, ,zal afsluiting niet kunnen uitblijven. op grote particuliere kantoren een be roep gedaan, om zich zoveel mogelijk aan de maatregelen van de Rijksbu reaux te conformeren. De sluiting van de overheidsinstellin gen straks volgen naar alle waar schijnlijkheid ook de scholen levert een besparing op van 60.000 ton cokes. De minister verwachtte dan ook, dat bij een goed doorvoeren van de bezuini gingsmaatregelen het tekort voor een belangrijk gedeelte zal kunnen worden overbrugd. Ook met het electriciteitsverbruik zal in de komende winter de grootste zuinigheid betracht moeten worden. Minister v. d. Brink verwachtte, dat deze winter de moeilijkste zal zijn. Wanneer de beperkende bepalingen niet strikt in acht worden genomen, is de kans op gedeeltelijke afschake ling van bepaalde stadswijken tijdens de piekuren niet denkbeeldig. De Ne derlandse bevolking is minder zuinig met electriciteit dan vóór de oorlog. De belangrijkste oorzaak hiervan is, dat de gemiddelde electriciteitstarie- ven voor gezinsverbruik nagenoeg niet zijn gestegen, terwijl het alge mene niveau van lonen en prijzen belangrijk boven het vooroorlogse peil ligt. De beperkende maatregelen, die gelden voor de periode van 12 No vember tot en met 2 Februari van morgens half 8 tot 9 uur en 's avonds tussen 4 en 6 uur zijn reeds bekend. De invoer van stroom uit het buitenland door Zwitser land, Frankrijk en België wordt voor de komende winter geschat op 80 mega watt. Het toekomstbeeld, dat prof. v. d. Brink schetste voor de clectriciteits- voorziening, was verre van rooskleurig. Wanneer men aan de toeneming van het verbruik volledig het hoofd zon willen bieden, zou het „opgesteld ver mogen" in 1956 3.540 M.W. moeten be dragen. (Thans bedraagt het opgesteld vermogen 1.800 M.W.) Dit zou een in vestering eisen van ongeveer f 1.650 mil lioen, hetgeen onder de huidige om standigheden economisch onmogelijk is. Tot dusver is goedkeuring gehecht aan een uitbreiding van de capaciteit met 1.310 M.W. Hiervoor is f 1.115 millioen nodig, waarvan thans f 400 millioen door leningen is gedekt. Zodoende zal in de komende jaren een tekort blijven be staan, dat in 1956 opgelopen zal zijn tot 625 M.W. Door piekbeperkingsmaat- regelen zal dit tekort grotendeels be streden moeten worden. Niettemin zullen de eerstvolgende jaren door uitbreiding van het vermogen en door het tot stand komen van het electrisch koppelnct ver lichting brengen. Ten slotte heeft minister v. d. Brink medegedeeld, dat een verhoging van de tarieven met 25% noodzakelijk is. Uit overwegingen van sociale aard is echter besloten, dat de verhoging zal gelden boven een verbruik van 240 K.W. per jaar. De verhoging gaat in op 1 Januari 1952 H£Lpr oe bisschop KEUKEN bouwen/ Het stoffelijk overschot van Prins Karei van Zweden, opgebaard in de kathedraal van Stockholm, vanwaar het, na de kerkdienst, werd overgebracht naar ae Koninklijke residentie Haga, waar de ter aarde bestelling plaats had. Behalve Koning Boudewijn van België waren nog drie vorsten aanwezig, namelijk die van Zweden, Noorwegen en Denemarken. De recherche van het bureau Lin- naeusstraat te Amsterdam is er in ge slaagd de hand te leggen op de beherend vennoot van een groot bedrijf te Am sterdam (Efa Produka), dat twee jaar geleden failliet werd verklaard, waarbij zonderlinge dingen aan het licht kwa men. De beherend vennoot, de 54-jarige M., was, toen het faillissement werd uit gesproken, in België en weigerde naar Nederland terug te keren. Het onderzoek had inmiddels tal van feiten naar voren gebracht, die beden kelijk veel op verduistering en bedrieg lijke bankbreuk gingen lijken zo vertelde ons de chef van het bureau Linnaeusstraat. Hoewel ten tijde van het bankroet de boekhouding een vrij wel onoplosbare chaos was geworden, kon toch in de loop van het onderzoek worden vastgesteld, dat M. in goed negen maanden tijd het zeer gezonde bedrijf, dat in 1948 nog een winst van ruim een ton maakte, had leeggepompt. Hij had daartoe in België en Zwitserland „N.V.'s" opgericht, waaraan de fabriek te Amsterdam haar producten beneden de kostprijs verkocht. In België en Zwit serland gingen de producten normaal van de hand. De abnormaal hoge winst, die ten koste van de leveranciers van het bedrijf te Amsterdam op deze wijze werd gemaakt, verdween in de zak van M., die het weer met handen vol uitgaf in allerlei mondaine gelegenheden. Voor zover de politie tot nu toe heeft kunnen nagaan is op deze wijze een bedrag van ruim acht honderdduizend gulden aan het bedrijf onttrokken. Enkele dagen geleden keerde M., die zich kennelijk van de zaken in Neder land op de hoogte wilde stellen, naar ons land terug. Hij dook onder in de omgeving van Amsterdam, maar zijn schuilplaats was niet zorgvuldig genoeg gekozen. Donderdagavond deed de po litie een inval en hij werd gearresteerd. Men hoopt thans in de gelegenheid te zijn de gehele omvang van het deficiet te kunnen becijferen. Vanochtend is M. voor de officier van Justitie te Amster dam geleid. In de jaren '48 en '49 leverde M. aan zijn N.V.'s in België en Zwitserland grote partijen stofzuigers voor een prijs, die 20 onder de kostprijs lag. In België en Zwitserland werden de stofzuigers echter voor de normale prijs in de han del gebracht en op deze wijze verdween alleen al in België voor twee ton in zijn zak. In Zwitserland onttrok hij op deze wijze reeds 100.000 aan het Am sterdamse bedrijf. Hoe gezond de zaak ook was, een dergelijke politiek kon dit bedrijf niet lijden en nadat al enkele malen met moeite het geld bijeen was gebracht om de vierhonderd mensen, die in het bedrijf werkten, op tijd hun sala rissen te betalen, bleken in 1949 de rekeningen van de leveranciers zozeer te zijn opgelopen, dat er geen redden meer aan was. Het faillissement werd aangevraagd en een curator werd aange steld. Een onderzoek in de boeken bracht aan het licht, dat behalve de drie ton, die op eerder vermelde wijze in Zwit serland en België verdwenen waren, ook voor twee ton aan privé uitgaven door M. waren opgenomen. In Nederland had hij 1300 stofzuigers verkocht, zonder de opbrengst ooit in de boeken te verant woorden. De waarde hiervan was ruim een ton. Hij had echter nog meer ge daan. Toen na de bevrijding de belang stelling voor de bromfiets kwam, kocht hij het octrooi van het z.g. „speedwheel". Hoewel hij slechts één speedwheel had gemaakt en geen machines voor de serieproductie had gekocht, plaatste hij toch overal orders, in totaal tweeduizend. Het speedwheel zou compleet 195 gulden moeten kosten bij de fabriek, maar hij eiste voor iedere bestelling' een borg som van 100. Tweeduizend maal 100 is wederom 200.000 en nimmer is een speedwheel afgeleverd. Het bedrijf had op het ogenblik, dat het faillissement werd aangevraagd, een totaalschuld van ruim twee millioen. Waar het geld is gebleven, is eigenlijk nog een raadsel. Agenten van een radio-auto van de Amsterdamse politie hebben Donderdag avond een automobilist gearresteerd, die onder invloed van sterke drank in Was senaar een ernstige aanrijding had ver oorzaakt en daarna was doorgereden. De politie te Sassenheim had de man reeds gesignaleerd en aan de manier, waarop hij zijn auto bestuurde, gecon stateerd, dat hij sterke drank moest heb ben gedronken. Zij waarschuwde de Amsterdamse politie, die de automobilist aanhield, omdat hij aan de linkerkant van de weg reed en met moeite de wa gen in bedwang hield. Hij werd overgebracht naar het bureau Overtoom, waar men aanvankelijk (er was geen dranklucht te bespeuren) niet goed wist of hier inderdaad van dron kenschap sprake was. Reeds meenden de agenten de man weer in vrijheid te moe ten stellen, toen zij constateerden, dat hij een tabletje innam. Bij onderzoek bleek dit chlorophil te zijn, een stof, die ademzuiverend werkt. Op hetzelfde ogenblik kwam per telex het verzoek binnen een onbekende automobilist, die waarschijnlijk onder invloed van sterke drank in Wassenaar een ongeluk had veroorzaakt, aan te houden. Ondanks de chlorophil zit de man nu in een cel. De Kerstvacantie is voor de rijksscho len met ruim een Week verlengd ten ge volge van de precaire brandstoffen-posi tie. Voorts heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een circulaire gezonden aan de gemeentebe sturen en de besturen van de gesubsidi eerde bijzondere scholen. Hierin dringt hij er met klem op aan, dat zij voor hun séholen een gelijke maatregel treffen. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht Thomas Finletter heeft, Vrijdag verklaard, dat de V.S. voor het tijdperk van atomische overvloed" staan, waarin atoomwapens voor het slagveld beschikbaar zullen komen. Finletter is onlangs teruggekeerd van een rondreis door Europa. Hij was naar zijn zeggen niet te spreken over de aan leg van vliegvelden in Europa, ofschoon men algemeen erkende, dat wij een overwicht in de lucht moeten hebben om een vijand uit de rug van onze troe pen te houden. Finletter dacht dat de nieuwe door straalmotoren voortgestuwde bommen werper B52. voor 1952 gereed zou zijn. Vrijdagmiddag heeft zich bij de „RIMI"-werkplaatsen (militaire herstel- werkplaatsen) aan de Maaldrift te Wasse naar een botsing voorgedaan tussen een vrachtauto en een tramstel van de Haagse tramwegmaatschappij. In de auto bevonden zich naast de chauffeur twee arbeiders uit Katwijk, de 61-jarige D. V. en de 60-jarige J. de V. Zij wer den door de botsing uit de cabine ge slingerd en waren op slag dood. De chauffeur liep geen letsel op. De motor wagen van het tramstel werd aan de voorzijde ingedrukt, waardoor de be stuurder diverse kneuzingen opliep. Vrijdag is de 19-jarige student G. A. P. uit Den Haag door de tram gegrepen en meegesleurd. Kort na het ongeluk is hij overleden. Met ingang van Maandag zullen de maximumprijzen voor de consument voor flessenmelk en melkproducten 'yoghurt, pappen, enz.) in flessen met een cent per literfles worden verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk door een vermindering van de bereidingsmarge de.r fabrikant'in vopr deze producten. (Van onze weerkundige medewerker) De eerste, doch weinig actieve cfé- pressie trok in de afgelopen nacht met regen en wind boven ons land in de richting van Denemarken. Er is hierme de een einde aan het vrij rustige begin van deze Novembermaand gekomen. De ze eerste storing gaat vooraf aan een stroom van nieuwe Oceaandepressies, die boven grote delen van de Oceaan herfststormen veroorzaken. Vandaag kunnen naast buien, die volgens het K.N.M.I. voornamelijk in de kustprovin cies van hagel en onweer vergezeld kunnen gaan, ook enkele opklaringen voorkomen. Voor Zondag zien de voor uitzichten er al weer minder gunstig uit, daar dan een volgende depressie onze omgeving zal zijn genaderd, waar door behalve een toenemende wind. ook meer regen te verwachten is. Adviezen van een zakenvrouw De Amerikaanse zaken vrouw Catherine O'Brien, presidente van de Stanley Homeproducts Inc. te Westfield, een bloeiende fabriek van borstels, va tenkwasten en allerlei huishoudelijke artikelen, verklaart, dat succes van vrouwen in zaken een voudig een kwestie is van schoenen, humeur en zelfcritiek. .,Een meisje, dat het in zaken ver wil brengen", aldus Catheri ne O'Brien, „moet gepiak- kelijk zittende schoenen dragen. Pijnlijke voeten bezorgen iemand een on genietbaar humeur en ge ven aanleiding tot onbe heerste opmerkingen. Een man werdt dat nog wel vergeven, maar van een vrouw slikt men hef. niet. De zakenwereld is nog al tijd het domein van de man. Daarom moeten vrou wen bij hun werk nauw keuriger zijn dan man nen. Als een man een fout maakt, lacht hij er om. Om eenzelfde positie als een man te berei ken moet een vrouio tweemaal zo hard wer ken. Ze moet dus stevig in haar schoenen staan. Hoge hakken zijn alleen maar goed voor des avonds." Miss O'Brien zelf draagt hij haar werk maatschoenen met een blokhak, mantelpakjes en een kleine hoed, die het gezicht vrij laat Hoe den met grote randen en dure kleren zijn niet ge schikt voor het dagelijks werk.. De laatste mode laat haar koud, maar wel let ze erop. dat haar kle ren haar flatteren en dat ze er goed verzored uit ziet.. „Van tijd tot tijd", zegt ze, „moet je eens voor een raam gaan zitten en je dan indenken, dat je. jezelf voorbij ziet komen, zoals een ander je moet zien. Misschien geeft het je ten schok en in ieder geval merk je wel een paar dingen op die ver beterd kunnen worden. Als je denkt een verkeer de indruk te hebben ge maakt, kom er dan op te rug. Dat wordt geappre cieerd. Wees plooibaar, probeer je collega's te be grijpen en stel je nooit aan. De meeste problemen komen voort uit misver standen. Heb zelfvertrou- 'wen en leer met mensen omgaan. Als je wilt sla gen, moet je werk doen, dat je ligt. Wees niet bang om een paar maal van baan te veranderen, tot je werk hebt gevonden, dat je bevalt.. Heb 'je dat, probeer dan overal achter te komen en doe alles, ook het kleinste, zo goed mogelijk. Wees tegen de loopjongen even beleefd als tegen je hoogste chef.'' Miss O'Brien is tijdens de malaise na de vorige wereldoorlog begonnen met het verkopen van schoonmaakmiddelen voor de huisvrouw van deur tot deur. Ze beweert toen méér van de psychologie van het zakenleven te hebben geleerd dan ze ooit uit boeken heeft op gedaan. Met Stanley Be- veridge, die nu directeur is van de „Stanley llom.e Products", richtte ze de firma op Tegen een sala ris van 25 dollar per week trad, ze op als productie leider, bureauchef, ver koopagent. inkoper van grondstoffen en kassier, en hielp handvatten aan borstels zetten en orders klaarmaken. Tluivs heeft de zaak een omzet van meer dan zeventig milli oen dollar per jaar. Laat het maar gerust aan Dick Button over. De 21-jarige „student" van de befaamde Harvard-Um- versite'it gaat straks in Oslo de Olympische titel schoonrijden in de wacht slepen, zoals hij dat in 194S te St. Moritz heeft gedaan en zoals hij nu ook alle nationale en internationale titels heeft opgeslokt. We zien hem hier in de „Spread Eagle"-positie (de orend-in-volle-vlucht-positie. zou men kunnen zeg gen) en ivat de heer Button nog meer in petto heeft (althans op het gebied van schoonrijden) zullen we in Frebruari te Oslo zien. Of althans lezen en horen. (Van een bijzondere medewerker) Als regel is een hoenderhok al geen verblijf waar rust heerst. Deftig kakelend of ordinair scheldend trachten de bewoonsters elkander steeds een graantje af te pikken en on- medogend geldt hier de rimboe-wet: pik of je wordt gepikt. Toch lijkt ons een kip een vreedzame „roofvogel. Zolang elk van de dames maar voldoende voed sel kan vinden gaat het met de rust nog wel. Misschien komt bet ook wel, omdat ze elkander in lichamelijk kun nen niet al te veel toegeven. Dit geldt zelfs voor het kakelen. Daarmee gaan ze onvermoeibaar heel de dag door. Maar o wee, als iets buitengewoons de regel maat der onrust verstoort. Een keffend hondje, een vallende steen is voldoende om de veren in het rond te doer, stui ven en menige kippenbezitter is ver schrikt naar zijn collectie gestoven om te gaan zien wat er nu feitelijk aan de hand is. Wat lijkt ons katholieke organisatie leven in Nederland toch veel op zulk een klassieke verzameling pluimvee. We zijn ons natuurlijk bewust, dat dit erg oneerbiedig klinkt. Zeker tegenover bewegingen en organisaties, die zich zelf zo gaarne zien en roemen als uniek in de hele wereld, als een voorbeeld waar aan anderen zich kunnen spiegelen. En wg moeten toegeven: we hebben het hier in Nederland lang niet gek geor ganiseerd. Van zuigeling tot grijsaard, van ongeschoolde arbeider tot hoogst mogelijk gepromoveerde intellectueel, alles en ieder kent precies het vakje, waarin hij naar staat en stand, naar vak of beroep thuisbehoort. In het algemeen moge. zonder twijfel bovendien worden erkend, dat juist door de uitstekende katholieke organisatie van ons volk. katholiek Nederland, (in het algemeen gesproken) katholiek bleef. Niemand minder dan Kardinaal de, Jong getuigde dit enkele jaren geleden in het publiek. En trouwens, we behoeven maar even een vergelijking te treffen met het bui tenland (Italië, Frankrijk e.d.) om ons met feiten en cijfers van deze belang rijke waarheid te overtuigen. Wie nu evenwel zou menen, dat we er nu helemaal zijn, maakt zich naar onze mening aan meerdere fouten schul dig. Vooreerst bergt een redenering die stelt: het gaat |oed. dus laat het zo maar blijven, altijd het gevaar in zich van de verstarring en de sleur. En de gevaren daarvan zijn eik mens met een gezond stel hersens duidelijk. Bovendien is er de geschiedenis (van de gilden b.v.) die ons als leermeesteresse voort durend tegen dat gevaar waarschuwt. Juist in verband hiermede hebben we al eerder stelling genomen tegen de kennelijke devaluatie die zich t.a.v. on ze standsorganisaties bezig is te vol trekken. We zijn er niet mee af met te zeggen dat het een tijdeigen verschijnsel is, dat de mensen veel meer materieel gaan denken (en uiteindelijk dus han delen) dan vroeger. Het constateren van een fout moet het begin ran de verbe tering zijn. Eén van de ernstigste ver schijnselen in ons katholiek organisatie leven is b.v. dat de leden (in het alge meen) hun vereniging zien als een brandverzekering: het hoort er nu een maal bij, iedereen heeft zo iets, ieder een doet het. De intrinsieke waarde van de katholieke standsorganisatie ont gaat de massa totaal. (Vervolg op pag. 5) Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Vannacht tijdelijk opklaringen met weinig wind en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag toe nemende bewolking mgt in de mid dag regen. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZONDAG: Zon: 7.38—17.08. Maan: 13.46—20.59. MAANDAG: Zon: 7.40—17.06. Maan: 14.16—22.28. (Van onze verslaggever) Naar de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly, Vrijdagavond op een bijeenkomst van het Genootschap „Amstelodamum" tijdens een bespreking van de toestand van de Oude Kerk te Amsterdam heeft medegedeeld, is het denkbeeld geopperd om aan de Rege ring te verzoeken te bevorderen dat de Gemeentewet worde gewijzigd zodanig, dat de gemeenten een vreemdelingen- belasting kunnen invoeren teneinde geld te verkrijgen voor het herstel van historische monumenten. De burgemeester rechtvaardigde dit met de opmerking dat de vreemdelin gen zeer veel van deze historische mo numenten profiteren zonder dat zij daar. voor iets behoevei. te doen. Op een hotel- of restaurant-rekening of op het biljet voor een rondvaart zal een zegel tje van b.v. een kwartje nauwelijks van invloed kunnen zijn. terwijl de vele kleine bedragen toch voldoende kun nen opbrengen om herstel van de oude gebouwen, b.v. van de Oude Kerk te Amsterdam, waarvoor millioenen gld- nodig zijn, mogelijk te maken. Dezer dagen zal een wetsontwerp, houdende voorschriften in zake crematie en balseming van lijken de Raad van State bereiken. Het alledaagse -wordt aantrekkelijk en schoon door de wijzewaarop het wordt verricht j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1