Belediging van gezag en overheid Voormalig kapitein in hoger beroep voor Gerechtshof J.TH. KORT Optreden duo-Van Dijk een historische herhaling w BAARS AUTODIENSTEN DE WEEK IN STAD EN STREEK D Bijna alle sigaretten HH heb ik geprobeerd wÈÊÊÊÊËrkM boven alles triumpheert TAXI? 18000 AGENDA .Bakkers verdriet verdwenen Vertrek uit Comedia betekent verlies voor Haarlem Laat nu uw bedden nazien ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 In politiepost-Stationsplein: Bevestiging vonnis gevraagd De Tijd is ieis rustiger daarvoor U voorkomt lang* wachten Koperen pastoraat pastoor Luhn Twee koperen kerkmeesters Don-Kozakken Koor Concert H.C.O.V. uitgesteld Burgerlijke Stand Liederenavond Jo Vincent Haarlemmer ontwierp primeermachine Personalia Rond Othello 1951 Heeft U iets te VERZENDEN?? Raamvesi 29 /.■JGik'y v.C H.H. MISSEN OP ZONDAG SANTPOORT Zondagsdienst Auto slipte en botste tegen zandauto Fietser in Leidsestraat door auto gegrepen Ned. Volleybal Bond Afd. Haarlem SINT NICOLAAS HET MONUMENT VAN AN DRI ESSEN G.'Cóuvreur&Fils CHAMPAGNE Eén maand brommen voor een avond plezier B.C. Hof van Holland 2e avond tegen „De Vaart" Biljarten Verlies aan kracht door verkeerde situatie? ZANDVOORT T.b.c.-onderzoek Textiel ontvreemd HEEMSTEDE Vergadering Kath. Vrouwenbeweging Zondagsdiensten Beurs van New York De Haarlemse Rechtbank veroordeel de destijds de 49-jarige A. J. G. P. M. J., voormalig kapitein in algemene dienst, tot een gevangenisstraf van vijf maan den onvoorwaardelijk, waarna ter be schikkingstelling van de regering, voor waardelijk met een proeftijd van vier jaar. De heer J. werd veroordeeld op grond van het feit, dat hij zich in het openbaar beledigend had uitgelaten over de commissaris der Koningin in Noord- Holland, de Nederlandse regering en de justitie. Gistermiddag kwamen die fei ten met een overvloed van omstan digheden weer ter tafel, toen deze zaak opnieuw behandeld werd in hoger beroep voor het Gerechtshof in Amster dam. Op een desbetreffende vraag van de president, mr. Vos, verklaarde verdacn- te, dat hij onder erkenning van de hem ten laste gelegde feiten alleen in beroep was gekomen tegen het voorwaardelijk gedeelte van zijn straf. Hij maakte na melijk bezwaar tegen eventuele ter be schikkingstelling. „Wat wilt u nu eigenlijk precies?," informeerde de president, daarbij ver klarend van het al of niet vermeende onrecht verdachte aangedaan op de hoogte te zijn. Verdachte zette nog Advertentie Haarlem Heemstede Zandvoort Vertrouwenszaken sedert 1854 Zondag viert pastoor Luhn van de parochie van de H.H. Élisabeth en Bar bara zijn koperen pastoraat. Gelijk met hem zijn er nog twee jubilarissen, n.l. de heren J. Boon en H. Joosten, die twaalf en een half jaar het ambt van kerkmeester bekleden. Daar de pastoor zelf liever geen feest viert, is de feest viering die dag zeer eenvoudig gehou den. Om negen uur worden de parochianen verzocht een plechtige Hoogmis bij te wonen, welke de pastoor voornemens is op te dragen. Om half een is er voor genodigden een receptie in de gymnastiekzaal van de Zusters aan de Tugelastraat. Van kwart over een tot kwart voor twee kunnen de parochianen de pastoor en de kerkmeesters gaan feliciteren. De dag wordt besloten met een plechtig Lof om zeven uur. T Het wereldvermaarde originele Don- Kozakken Koor, dirigent Serge Jaroff, dat op het ogenblik een tournée door Zwitserland maakt, zal het eerste con cert in Nederland na de oorlog op Zon dag 11 dezer in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam geven. Het programma, dat dit koor zal uitvoe ren, bevat o.a. kerkelijke liederen (Eer ste Psalm van David, v. Kievo Pet- schersky; „Niemand is U gelijk, o God" v. Bortniansky; „Heer, Ontferm U on- zes" v. Lvovsky; „Legende" v. Tschai- kowsky; „Uit de Liturgie" v. Kastalsky; „Aan de Oever van de Don' v. Schegloff- Kulikovitsch; Fragmenten uit de Opera „Het Leven voor de Czaar" v. Glinka; Frambozen-Oogst" en „Twee Guita ren" gearr. door Schvedoff; „Wolga- schippers". gearr. doorJaroff; Kozakken- liederen en Russische en Kozakkendan- sen. Zangsolisten zijn: W. Magnu- schevsky. M. Konstantinov. M. Moro- soff, F. Bogdanoff, B. Bolotine. B. Be- lostozky, W. Kryjanocsky, N. Khadank, M Dedovich, J. Corvin en M. Bajanoff Solodansers: N. Botsenko, S. Karavaeff en J. Kozak. De touméa vervolgt op 12 November te Haarlem in het Gem. Con certgebouw. De Heemsteedse Christelijke Orato riumvereniging. die op 8 November in de Gem. Concertzaal te Haarlem een uit voering zou geven van Le Roi David van Honegger en Dividde Penitentie van Mozart, heeft dit concert te elfder ure moeten uitstellen, daar de tecitant, de heer Joh. Schmitz, zijn aangegane ver plichtingen tegenover de H.C.O.V. niet kon nakomen. De nieuwe datum van deze uitvoering zal spoedig worden vastgesteld en ge publiceerd. GEBOREN: J. C. Meijer-de Heer, z.; M. M. Bloemen-van der Valk, z.; H. A. Duijn-Dekker. z.; L. C. M. Hoep-Ravel- li, z.; J. M. Ebels-Westerbeek. z.; M. H. Vos-van Waveren, z.; M. C. Marchand- Uitermark. z.: I. F. M. Steger-Allard, d.; E. M. Töns-Teeuwen, d.; F. G. van Bu- ren-Scharp. d.; G. Dekker-van Lies hout, d.; C. H. S. Marchand-Vaars, d.; M. van der Mark-de Vries, d.; H. C. Morsink-Rovers, d.; A. E. Ahrndt-van der Waals. 2 d. GEHUWD: B. van der Woude en C. M. van Hulst. OVERLEDEN: B. Aussum-van Os, 75 j.: J. Hoppenbrouwer, 72 j.; H. van Maasdam-Deutekom, 62 ,j.; C. E. Ver kerk-Kees. 67 j.; T. van der Klashorst, 34 j.; C. M. M. Witteman, 10 d. eens uitvoerig uiteen, hoe in de na-oor- logse jaren documenten waren zoek ge raakt of gemaakt, welke hem eerherstel moesten brengen. Het doel van zijn actie was nu: zijn papieren terug te krijgen. „Heeft deze manier dan wel zin?" vroeg de president. „U staat alleen te recht wegens belediging en deze zaak handelen wij af. Maar dacht u nu, dat het Hof ging zoeken naar uw papieren? Als ze zoek zijn gemaakt, moet u een klacht indienen bij de een of andere in stantie." Verdachte repliceerde met de opmer king: „Ik heb al bij 22 instanties aan geklopt, doch zonder resultaat." Op de vraag van de president, waarom hij zich dan niet tot de officier van jus titie had gewend, antwoordde J.: „Ik ben bij mr. Sikkel geweest, maar die verwees mij naar het Arnhemse arron dissement. Daar verklaarde men echter, dat men in deze zaak geen macht had." Mr. Hoeffelman, de procureur-gene raal, merkte tenslotte op, dat dan al die beledigingen niets te maken hadden met deze kwestie. De president memoreerde, hoe verdachte reeds in 1939 begonnen was met zijn beledigingen en hoe zich dat na de oorlog verschillende malen had herhaald. „Wat bent u van plan nu te gaan doen?" Uit het antwoord van verdachte kon worden opgemaakt, dat hij zijn beledi gingsactie zou gaan staken, maar dat hij zou blijven vechten, waar het gaat om zijn eer. „Wat is uw eer?" „Ik kan niet dulden, dat ik onbe trouwbaar geacht word, onbekwaam of laf." Mr. Vos«stuitte de woordenstroom van verdachte door dr. Baan. arts in Utrecht, als getuige-deskundige te horen. Deze bevestigde zijn rapport door te verkla ren, dat verdachte verminderd tot sterk verminderd toerekenbaar was. Hij noem de J. een gestoorde persoonlijkheid. Een drietal politie-agenten, eveneens als getuigen gehoord, vertelden, dat verdachte op 11 Januari van dit jaar de politiepost op het Stationsplein was binnengelopen en daar o.m. gezegd had, dat de commissaris der Koningin 32 Perzische tapijten gestolen had, dat de regering een oplichtersbende was en de justitie corrupt. In zijn requisitoir stelde de procu reur-generaal vast, dat het. terugkrijgen van de verdwenen papieren een obses sie voor verdachte geworden was. Hij noemde hem een pathologische, zeer zieke man, die het (al of niet vermeen de) onrecht niet op normale en begrij pelijke manier kan verwerken De procureur was er van overtuigd, dat verdachte door zou blijven gaan met beledigen en daarom achtte hij hem een gevaar voor de maatschappij, welke dan tegen hem beschermd moest worden. Mr. Hoeffelman meende, dat toezicht op verdachte niet gemist kan worden en daarom vroeg hij bevesti ging van het Haarlemse vonnis. De verdediger meende tenslotte, dat deze kwestie in die richting moest wor den opgelost, dat verdachte zich ver zoent met het verleden. Een tweede beiedigingszaak (met be trekking tot de Bloemendaalse politie) kwam nog aan de orde tegen dezelfde verdachte. De procureur-generaal vroeg niet-ontvankelijk-verklaring van het be- rqep, omdat dit te laat was ingediend. In beide zaken zal het Hof op Vrijdag 16 November uitspraak doen Op Vrijdag 9 November a.s. zal Jo Vincent een Liederenavond geven in het Gem .Concertgebouw te Haarlem. Aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden, zullen liederen ten gehore worden gebracht van: Schubert, Schu mann, Caplet, Wolf en Oud Nederl. Lie deren. BIOSCOPEN Rembrandt: De wolf van Sila, 13 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Een slechte jon gen, 18 j 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor* Gun Crazy, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Verkeerd verbonden, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Alles wel aan boord, alle leeftijd. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,,De zwarte panter" en „Ontmoeting in de nacht". 18 j. 2.30. 7 en 9.15 uur; Zo.: 2 en 4.15 uur: jeugdmiddag. Zaterdag 3 November Stadsschouwburg: De Nederlandsche Co- medie met „Een engeltje van niets" (Ver. Weldadigheid naar Vermogen), 8 uur, Krelagehuis: Cabaretavond N.Z.H. t.b.v. Sint Nicolaasfonds, 8 uur. Zondag 4 November Stadsschouwburg: De Nederlandsche Co- medie met „Eens in de honderd jaar", 8 u. Teylermuseum: Piet Halsema bespeelt het 31-toonsorgel, 34 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Overzichtstentoonstelling van werken van de schilder Dirk Nijland, ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag. Geopend van 10 —16 uur. Zondags van 13—16 uur. (t.m. 11 November) Vishal, Grote Markt. Tentoonstelling „De gekleurde zanger". Geopend van 1022 uur. (t.m: 5 November). Museum Het Huis Van Looy, KI. Houtweg 103. Najaarstentoonstelling „Kunst zij ons Doel". Geopend dagelijks van 1012.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 1417 uur. (t.m. 4 November). APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waargeno men door fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6. tel. 10378; apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990. Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7. tel. 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. I>e Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme, Kruisweg 25. Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondag): 1012 en 14.30-21.00 uur. R.K. Gezinszorg, (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10.00 uur. Wit-Gele Kruis, (Kenaupark 15): Kraam- verzorging, spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 23 uur: Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: Spreek uur Rector de Bot: Di. 45 uur en Dins dagavond 7.308.3D uur; Spreekuur dr. Ter- vooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13 3014.30 uur en na afspraak. Kantooruren 95 uur. 5? Een Haarlemmer (Willem Stuve, vroeger bezitter van de nougatkramen op de Nederlandse kermissen, thans ei genaar van de riougat-fabrieken te Haar lem) meent een einde te kunnen maken aan het z.g. „bakkersverdriét". Bakkers- verdriet noemt men het brood, dat elke dag te, veel wordt gebakken en oud wordt, zodat het niet meer verkocht kan worden. Deze Haarlemmer heeft een zgn. pri meermachine ontworpen, die in staat zou zijn in een minimum van tijd een brood van de vorige dag weer in de toestand te brengen, dat het van vers brood niet meer te onderscheiden is. Het oude brood gaat over een lopende band door een zeer hete oven, waarvan de temperatuur regelbaar is. Daarna gaat het door de primeermachine, waar in het door oververhitte-, met natuurbo ter vermengde stoom in een betere staat wordt gebracht Via eeri octrooibureau in 'Den Haag is voorlopig octrooi aange vraagd voor Nederland, België en Lu xemburg. Daar het eerste exemplaar van de machine voor het nemen van proeven sedert kort eerst door de fa briek is afgeleverd, is de machine nog niet in de handel. De ontwerper verwacht, dat zijn ma chine ook op grote zeeschepen en bij de- marine een uitkomst zal blijken te zijn. Onze stadgenoot, de heer C. Schuh- man, is aan de Universiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal eaxmen geneeskunde. De nijv're bijenzwerm, de ramp aan 't IJ ontkomen, Aast op 't gebloemt' aan Maas- en Rottestroomen. ij werden herinnerd aan deze dichtregelen zo kan men ze het best karakteriseren, deze rijmende regels uit de plech tige, bezadigde en vrij saaie tijd van de achttiende eeuw. toen Ne derland in geborduurde pantoffels en mooie kuitbroeken teerde op de ener gie en het beeld van het voorgeslacht, en meer rijmelaars papier verknoeiden, naarmate er minder dichters waren wij werden herinnerd aan deze regelen, togn wij vorige week het duo-Van Dijk zagen in de prachtige voorstelling van Othello. Waarmede dus tevens dui delijk is gemaakt, dat het duo geen dusgenaamd komisch paar is, dat brui loften en partijen probeert op te vro lijken met „Krelis en Trijntje naar de bokswedstrijd" en andere producten van diergelijke sterkte. Het duo-Van Dijk bestaat uit de voortreffelijke toneel spelers Frits en Ko van Dijk, die ons vorige week met de voorstelling van Othello een avond van perfect to neel schonken, omdat zij, in enkele woorden gezegd, Shakespeare's stuk lie ten zien, zoals het is: een onafwendbaar drama van giftige haat en verwoestende jaloezie. De vader van Ko v.. Dijk heeft jaren geleden fel en fors dezelfde rol gecreëerd, met een gladde en glib berige Jago van Jan Musch, die, even als nu Frits v. Dijk, o.a. van de scène „Steek geld in uw tas" een subliem staal van toneelkunst maakte. Het zal om streeks 1920 geweest zijn. En ofschoon ric herinnering, romantisch en wazig, het verleden altijd mooier maakt, zouden wij zonder aarzelen de voorstelling van de vorige week op één lijn willen stellen met die van dertig jaar geleden. Indien de jongste voorstelling al niet op hoger niveau stond. De leden van G. en W. kunnen zich dan ook. zoals reeds in ons blad is opgemerkt. Vrijdag a.s. op een prachtige avond verheugen. Er zit een historische herhaling in dit optreden van het duo-van Dijk. en de situatie, waarop genoemde dichtregelen slaan. In Mei 1772 was de Amsterdamse schouwburg op de Keizersgracht door een catastrophale brand verwoest. De toneelspelers waren zonder emplooi ge raakt: de schouwburgregenten hadden hadden hun een wachtgeld aangeboden, maar toch werden er plannen gemaakt om aan het werk te kunnen blijven, zo lang Amsterdam zonder schouwburg zou zijn. Het resultaat was dat Jan Punt, de primus van de Amsterdamse acteurs, een eigen gezelschap stichtte te Rotterdam. Dc voornaamste toneelspelers van Am sterdam sloten er zich bij aan, en zo zwermden „de nijv're bijen" naar Rot terdam. waar zij langs Maas en Rotte honing in „nieuw gebloemt' hoopten te vinden. Een voorspoedige onderneming is het intussen niet geworden. Punt heeft er Advertentie Telefoon 14810 HAARLEM—-AMSTERDAM VERVOERT AL UW GOEDEREN, van het kleinste pakje tot de grootste zending, ook door het gehele land. BEL EVEN OP! PRIMA SERVICE! EN STAAT ALTIJD VOOR U KLAAR Ko van Dijk met Elly van Stekelenburg in „Dicht Geval" pan Jef Heydendaal, enige jaren geleden bij het gezelschap „De Spieghel" opgevoerd itmaal eens een finantieel praat je, met alle gevaren die daarin verscholen liggen, zoals volledi ge miskenning van experts, die zich uitsluitend met de circulatie van het slijk der aarde bezig houden, hoonge lach van Liejtinck-supporters en te rechtwijzing van politici wegens ver meende demagogie. Maar daarom is misschien het onderwerp des te aan trekkelijker. Laat ik allereerst beken nen, dat ik een volslagen leek ben in de geldwereld en alleen weet, dat meer uitgeven dan ontvangen het maken van schulden betekent. Dat de staat zich zulks kan veroorloven en een gemeente ook, maar een par ticulier niet. Ik ben in het eerste half dozijn jaren van mijn leven op gevoed met St. Nicolaas'n speel- goedauto en 'n spaarvarken. In aat stenen beest werden geldrestantjes geschoven van ooms en tantes, die zonder argwaan op bezoek waren gekomen. „Wimpie, laat oom Karei je spaarpot eens zien. Hoort V wel hoe mooi 't rammelt, oom Karei och nee, dat is helemaal niet no digwat zeg je nou Wimpie pn". TA»» Zo werden onze spaaarvarkens ge voed, totdat ze ploften. En dan begon het feest van tellen en de ren naar het postkantoor, toen er nog f 2,64 rente op iedere honderd gulden ca deau gegeven werd. Ik dacht daar over na toen ik met mijn jongste zoon in de rij stond voor het loket „Inleg Spaargelden" op het hoofd kantoor aan de Ged. Oudegracht. Veertig minuten stond ik in de rij, hoewel er maar negen kapitalisten vóór me waren. Ga eens na hoeveel loonverlies dat geweest zou zijn, als deze inleggerij clandestien in de tijd van de baas ware geschied. M'n jongste zoon had me met 'n onweer staanbare overredingskracht in z'n ogen overgehaald om zijn volgeplak te, rijk-geïllustreerde, in groen, wit en zwart uitgevoerde spaarkaart de schoolactie naar de heuse rijkspost spaarbank te brengen. Veertig kun stig gedrukte, ook weer kleurrijke zegeltjes met een waarde van totaal vier gulden, waren in veertig hokjes geplakt. Voor die vier gulden had de royale staat echter al een uit 64 bladzijden bestaande roman, getiteld „De reddingboot komt" geleverd, waarin mijn zoontje op regelmatige tijden snoezig gekleurde platen en plaatjes plakte, zoals ik met die van de koekfabrikant deed. Wij stonden dan in de fij en wachtten. Daar nam het rijks-spaarvarken achter het loket de spaarkaart in ontvangst. Hij telde de zegels, stempelde ze zo vervaarlijk, dat mijn vlees en bloed het respect voor de ambtenaar bijna niet kon verwerken, nam een soort kassabloc, met een carbonpapiertje, schreef daar van alles en nog wat op, scheurde het origineel af, bewaarde het blauwtje in 't boekje, greep vervolgens een lange lijst en schreef daarop ook een en an der, nam vervolgens het spaarbank boekje van mijn telg en verrichtte daarmede ook verschillende ge wich tige handelingen, die de jonge spaar der een eeuwige grootheid van de Staat, moeten hebben gewaarborgd. „En daar krijg je nog twee komma zoveel rente van bovendien", zei ./c, mc. -.r dat woord rente vereiste nadere uit leg, waarmede ik mij tijdens het wachten voor het giro-loket onledig hield. „De Staat geeft toch een enorme rente", betoogde mijn nuchtere vrouw, toen we thuis ons verhaal deden. „Dat boekwerk, de spaarkaart, de ze gels, al die handelingen, 't is kolos saal." Dat kon ik van harte beamen. Maar ze kunnen 't best dóén" ging ze voort. „Weet je wel, dat wij vóór de oorlog zo netjes gespaard hadden als goede staatsburgers. We kwamen zelfs in de hongerwinter niet aan ons boekje en na de bevrijding waren we blij nog een appeltje voor de dorst te hebben om bijvoorbeeld kleren te kopen. Ho, zei de Staat, we blokkeren je tegoed boven de zoveel gulden. Nee, schrik niet, 't blijft van jou, maar je komt in het grootboek te staan en da?i krijg je zelfs 3 pet. rente. Dat te goed wérd verleden jaar omgezet in een 3 pet. grootboekschuld 1946, groot f 1.830.618.5Ó0.Nu dachten we. als eerzame burgers, dat voor de Staat honderd gulden honderd gulden zou blijven. Niks daarvan. Van ons spaar bankboekje van vóór de oorlog kon den we zonder verlies terugkrijgen wat we stortten, maar als we nu zo'n schuldbewijs aan toonder", yoórtge- komen uit het spaarbankboekje, moe ten verkopen om definitieve aanslagen in de belasting te betalen, krijgen we van iedere f 100.maar f 87.50 terug. Ga eens na wat die Staat verdient op het astronomische bedrag van f 1.830.618.500.— Zo groot het respect van mijn zoon tje was voor de postambtenaar, zo groot was het mijne nu voor mijn gade. Ik verklaarde U reeds, dat ik een volslagen leek in finantiële aan gelegenheden ben. „Maar moet onze jongen dat op zijn beurt overkomen?" zei ik angstig. Het antwoord is achterwege geble ven. want de slager kwam 'n spaar kaart vol vlees brengen. Hebben jullie ook spaarvarkens?" vroeg de jonge staatsburger. „Natuurlijk" antwoordde de slach ter, „zo nu en dan maken we er een open en dan rollen de goudstukken er uit." „En breng je die dan naar de spaar bank?" Daar kopen we stukjes van de Haarlemse woningbouwlening voor, ook al zit daar koersverlies in", deelde de vleeshouwer met trots mee. „We hebben per slot van rekening rrieer aan huizen dan aan plakplaatjes, al laten ze zien hoe onze redders der zee een wereldnaam verwierven." Deze finantiële transactie is me nu eens duidelijk. SPAARNEBABBELAAR. 'V niet veel plezier aan beleefd, en lang heeft het niet geduurd. Ook in 1951 zijn Amsterdamse toneel kunstenaars van Amsterdam naar Rot terdam verhuisd... leden van Comedia die dit seizoen naar het Rotterdamse Toneel van Ko Arnoldi zijn overgegaan. Ellen de Thouars is niet meer bij Co media, en de sympathieke Jef de Groot, die ons dikwijls heeft getroffen, omdat hij bescheiden en trefzeker in verschil lende rollen zijn eigen houding wist te vinden. En Ko van Dijk, een acteur, die men niet bepaald gemakkelijk over het hoofd kan zien, breed en fors, die steeds zelfver7.ekerd. vierkant en zonder da minste weifeling zijn figuren op de scène zet. En.Frits van Dijk, altijd bestudeerd en toch natuurlijk en „vloeiend", een fijnzinnig ciseleur, frenetiek speler, die aan elke rol eigen cachet geeft door hou ding, gebaar en stemmodülaties. Het was dan ook een beetje zielig voor ons, het duo-van Dijk vorige week in onze schouwburg terug te zien. Want al' is Comedia in Amsterdam gevestigd, het is toch gedeeltelijk ons eigen, Haarlems gezelschap en de creaties in Othello maakten ons duidelijk, welk verlies wij met hun vertrek hebben geleden. Wij hopen van harte, dat het hun in Rotter dam voorspoediger gaat dan indertijd Jan Punt c.s., maar wij hopen ook, dat zij eens de weg naar Amsterdam en Haarlem terug vinden. En zolang zij op „het gebloemt aan Maas en Rottestrrmen blijven azen", moet het Rotterdams To neel maar dikwijls naar Haarlem komen met voorstellingen, die op hetzelfde hoge peil staan als de Othello. Vaker in elk geval dan vorig seizoen, toen het in het geheel niet in Haarlem is opgetreden. Hk. A. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30, 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antor'us van Padua (Nwe Groen markt): 6.30. 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30. 7.30. 8.45. 9.30 (Hoogmis). 11 en 12 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30. 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6.15, 7.30, 9.00, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30,7.30, 8.30. 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid. (BloemendaaD: 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 en 10.15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveem: 7. 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur en 11.30 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15. 8.45, 10 en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste de): 7, 8.30. 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7. 8.30 en 10 u. H. Adelbertus (Spaarndam): 7.30 en 10.u. (Hoogmis). Artsen: M. de Groot, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. 8249. Advertentie Bij het passeren van een groentekar op de Koudenhorn slipte gistermorgen om kwart over acht een personenauto. De wagen sloeg om zijn lengte-as en botste tegen een uit tegenovergestelde richting kofnende vrachtwagen, die ge laden was met zand. De bestuurder van de personenwagen was na de botsing be wusteloos en werd door militairen van achter het stuur gehaald. Na behandeld te zijn door een militaire arts uit de Koudenhornkazerne werd het slacht offer met schaafwonden aan hoofd en armen naar het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Op de hoek van de Leidsevaart en de Leidsestraat reed gisteravond om half acht een personenauto tegen een fietser op. De chauffeur wilde naar links de Leidsestraat inrijden en nam de bocht te kort. Een fietser werd door de auto ge grepen en liep een hersenschudding op. Hij is naar de Maria-Stichting vervoerd. De adem van de autobestuurder rook naar alcohol en er werd een bloedproef afgenomen in het Grote Gasthuis. De auto is in beslag genomen omdat de ruitenwisser bij nader onderzoek niet bleek te werken. Getuigen van dit on geluk worden verzocht zich te melden bij de verkeerspolitie in de Lange Wijn gaardstraat. Het programma voor 7 Nov. luidt: Dames, le klas A: IHJDié Raeckse, BGV—PSVH, HVSVCK. Dames, le klas B: Velox 2Haarlem, KI. Houtstr.Ramplaan, VCR 2OSS. Heren, le klas: PSCB—IHJ, VCR— VCK, Velox—CIOS. Heren, 2e klas A: Brandweer 2 OVRA, PSVH—VCR 2. Brandweer 2— BGV. Heren, 2e klas B: PWN—MSO 2, PSVH 2Damiate, BoruRapiditas 2. Heren, 2e klas C: Rapiditas 3HBC 2, Haarlem—PWN 2, OVRA 2—Stampers. Er komt nu enige tekening in de strijd om de bovenste plaatsen. De teams van HVS doen het al heel goed. In drie klas sen staan de dames- en herenploegen ongeslagen aan de kop en ook in heren 2 c staat HVS 3 a bovenaan. Veel is nog mogelijk, doch reeds nu blijkt tussen welke clubs de strijd gestreden zal wor den en ook welke teams onderaan de ranglijst zullen eindigen. De spanning blijft er nog in en nog menige spannen de wedstrijd zal er te zien zijn, alvorens de kampioenen bekend zijn. Advertentie Advertentie Advertentie GEBR. Wanneer je één avond van plezier in een gezellig café met een paar borrels om de stemming er in te brengen moet bekopen met een gevangenisstraf van een maand en negen maanden intrek king van het rijbewijs, dan is dat wel een zeer hard gelag. Vooral als je ma kelaar bent en je je wagen helemaal niet kunt missen. Toch zal de makelaar uit Laren, die gistermorgen voor de Haarlemse politierechter moest uitleg gen waarom hij dronken in zijn auto wilde rijden, het zo lang zonder zijn vervoermiddel moeten stellen. De man heeft geen ongelukken veroorzaakt. De hoge straf is echter een waarschuwing. De afloop had immers net zo goed an ders kunnen zijn. De makelaar had in zeker opzicht geluk. Toen hij het gebeurde deze zomer op een der mooie avonden uit het café kwam en voel de dat het „mis" was, rustte hij eerst een uurtje in zijn wagen, voor hij pro beerde of hij kon rijden. Voor er brok ken konden vallen, noodzaakte een agent hem uit te stappen. De make laar stond namelijk onverwachts voor een scherpe bocht, die hij niet aan durfde. De agent zag het zonderling manoeuvreren met het bekende ge volg. En nu zal de makelaar in het vervolg wel voorzichtiger zijn. Eindstand 14—10 voor B.V. „Dc Vaart". Staat hierdoor voorlopig op de le plaats Uitslag: Verbeek Verstraete J. H. v. Wun J. F. v. Wun: Loerakker Otte Klumperhoek v. d. Linde Luiten Geerts v. d. Veldt De Bruijn A.s. Dinsdag komt B.V. Insulinde op bezoek. De uitslagen der partijen, gespeeld in de strijd om het kampioenschap 4e kiasse (librc) van het district Haarlem van de K.N.B.B. zijn: 90 75 49 9 1.53 90 90 49 10 1.83 110 110 39 19 2.82 110 67 39 7 1.71 110 91 47 12 1.93 105 105 47 8 2.23 115 68 31 9 2.-9 110 110 31 14 3.54 200 173 .35 35 4.94 170 170 35 22 4.85 140 140 32 32 4.37 135 66 32 15 2.06 J. B. Schoos 75 33 12 2.27 G. Mulder 47 33 10 1.42 C. Meershoek 55 26 11 2.U J. Wester 75 26 10 2.83 K. Braun 56 35 7 1.60 P. Vernout 75 35 12 2.14 J. B. Schoos 75 38 11 1.97 J. Wester 58 38 8 1.52 W. Locrakker 75 32 8 2.34, J v. Noort 64 -32 7 2.Ö0 Jvtellor De heer G. Brinkgreve heeft voor de KRO een voordracht gehouden over „Het monument in het stadsbeeld" Hij stelde daarbij vast, dat Nederland thans beeldhouwers bezit, die ze in geen eeu wen gekend heeft, maar tevens dat bijna nergens een plaats was. die vroeg om een monument. De plek waar onze ver zetsstrijders vielen, is veelal het beste geacht voor een gedenkteken. De heer Brinkgreve wees daarbij op het monu ment van Mari Andriessen aan de Dreef. Dit teken doet gedenken, zei hij, daar staat de verzetsman gelaten, maar on eindig verheven. Men hoort als het ware de schoten vallen. Maar wat betekent dit monument aan deze Dreef? Zeer weinig. Het gaat totaal verloren, ook al is het lapmiddel van een muurtje en een be planting gebruikt. Het staat ter zijde van het voetpad, alsof het lukraak en toevallig is neergezet. Het heroïsche moment, dat Andriessen vereeuwigde, het aangrijpende, het so- ber-ernstige, zowel in expressie als vorm, de natuurlijke eenvoud van het beeld verliezen aan kracht door de ver keerde situatie. De heer Brinkgreve heeft geenszins ongelijk, maar wij mogen er toch tevre den mee zijn, dat de huidige plaats met dc huidige entourage verkozen is boven de vorige. En zeer voornaam is toch wel het ge denken: hiér, op deze plek, vonden de verzetsmannen de dood door de schoten van het vuurpeleton. A.s. Zaterdag en Zondag voortzetting der partijen in het clubgebouw van D.V.S., I,. Begijnestraat 10. Zondagavotwi sluiting. De oproep aan de bevolking van Zand voort om vrijwilligers voor het aanstaan de onderzoek van de gehele bevolking op de aanwezigheid van t.b.c., heeft in brede kring weerklank gevonden. Er hebben zich reeds meer dan 100 vrij willigers voor huisbezoek aangemeld. De omvangrijke administratieve voorberei ding geschiedt ook grotendeels door vrij willigers. Voor de huisbezoekers wordt a.s. Woensdag, 's avonds 8 uur in hotel Keur een instructie-avond gehouden. De heer Hooykaas van het centraal bureau voor keuringen op medisch-hygiënisch gebied zal dan een causerie houden. De Zandvoortse politie heeft een 38- jarige kleermaker gearresteerd die telt nadele van zijn patroon 15 coupons stof had ontvreemd. De politie heeft de goe deren in beslag genomen. Een deel waï reeds tot regenjassen verwerkt. De afdeling Heemstede van de Kath. Vrouwenbeweging opende het winter seizoen met een zeer druk bezochte bijeenkomst in het Parochiehuis aan de Achterweg onder leiding van de pre sidente, mevrouw M. KubatzBrugman. Als nieuw bestuurslid werd met alge mene stemmen gekozen mevrouw Stol- voort. De avond werd met declamatie van mevrouw Roorda opgeluisterd die voof he pauze tal van gedichten liet horen en na de pauze wees zij in een bondige toespraak op het feit dat de vrouw van tegenwoordig geen tijd meer heeft om aan zichzelf te denken en voor eigen geestelijke ontwikkeling te zorgen. Zij gaf daarbij tal van nuttige en vaak geestige aanwijzingen om daarin een gunstige verandering te brengen. Aan het slot van deze geslaagde avond overhandigde de presidente aan mevr. Roorda ditmaal een bon voor een boek naar eigen keuze en sloot daarna met een woord van dank voor de grote be langstelling deze vergadering op de ge bruikelijke wijze. Op 4 November worden de Zondags diensten voor artsen waargenomen door dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortse- laan 7, tel. 27913 en dr. P. M. v. d. Gug" ten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 3993. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz- Camplaan 17. Geopende apotheek. Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98, tel. 33197; Aerden hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel- 26772. 2/11 Anaconda Copper 49% Bethlehem Steel 51% Chrysler Corp 68% General Electric 55% General Motors 50 Hudson Motors 13% Kennecott Copper 83% Montgomery Ward 10 North American Co. 1? - Radio Corp. ®J% RepuDlic Steel 41-.* Shell Oil £6'? Southern Pacific 59-,.i Southern Railway 50 Tidewater 41.4 U.S. Steel *1 1/U 43% 51% 69% 56% 50% (3% 84% 69% 17% 21% 42% 67% 60 50% 41% 41%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2