Ziekenhuiswezen in neemt eervolle plaats Nederland in Critiek van °P de bouwbeleid overheid E zo wordt U prijswinnaar! Organisatie onbevredigend geacht Snelle medische ontwikkeling en toeloop van patiënten scheppen grote problemen Hoe werkt een kleurenfilm? Pater dr. G. Vrijmoed 70 jaar Hoe moeten bij een atoombom-aanval de vele gewonden worden verzorgd? Een knuppel in het hoenderhok Toestand beter dan wordt aangenomen Militaire problemen op de Veluwe Grote achterstand bij betalingen Intern, bureau voor de middenstand ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 BURGERLIJKE VERDEDIGING f Wijziging van de bijslag Indon. pensioenen II' Schacht over Indonesië De E.C.A.-liulp die Nederland ontving Geert gelegenheid voor ontspanning Wageningen en Texel willen lenen voor woningbouw Hogere margarineproductie Militaire mutaties Kleurcomponenten Voor onze ft amateur-fotografen m Tm&mm M. mm Kleurtemperatuur GEEFT U FOTO-TIPS Verzoek aan de V.N. Zeer veel leden van de Tweede Ka mer kunnen 7,ich verenigen met de in- Koud van het wetsontwerp, regelend de uitgaven voortvloeiend uit de Bur gerlijke Verdediging, aldus blijkt uit het Voorlopig Verslag. Verscheidene le den achten het echter onbevredigend, dat vraagstukken, welke nauw verband houden met deze aangelegenheid, tot dusverre niet konden worden afgedaan. Zij wijzen in dit verband op de brand weerorganisatie, de politie-organisatie en het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 196 der grondwet. Zonder dat deze vraagstukken zijn opgelost, acht ten zij een behoorlijke organisatie van de Burgerlijke Verdediging amper mo gelijk. Is het wel juist, aldus wordt ge vraagd, dat zoveel aan de z.g. zelfbe scherming wordt overgelaten. Dat komt er op neer, dat de beter gesitueerden maatregelen kunnen nemen, doch min der draagkrachtigen niet, hetgeen psy chologisch onjuist is en voor de morele ■weerstand funest. Men kan zich verder niet onttrekken aan de indruk, dat het treffen van maatregelen en voorzienin gen in de gemeenten stagneert, omdat de financiën niet beschikbaar worden gesteld. Gaarne zou men vernemen of het slopen van bestaande schuilkelders is stopgezet en of er een lijst van de nog aanwezige schuilkelders bestaat. Verder wordt er op aangedrongen, dat de ge meenten, die overgaan tot de bouw van nieuwe woningen, letten op de moge lijkheid om op deskundige wijze af scherming aan te brengen. Kan deze mogelijkheid niet centraal worden be zien? Met grote belangstelling zien vele le den tegemoet de plannen der regering met betrekking tot de voorlichting der bevolking. Op welke wijze, zo vroegen zij, zal het bedrag van f 1.250.000 wor den besteed. De beste methode om bij de bevolking bereidheid te kweken tot medewerking aan de Burgerlijke Ver dedigingsorganisatie is gelegen in het (Vervolg van pag. 1 Een tweede punt, waarop we hier de de aandacht wensen te vestigen is het gevaar, dat het perfectionis me begeleidt. Wij zijn blijkbaar van oordeel, dat ieder mens minstens op 5 of C verschillende manieren moet zijn georganiseerd, alvorens hij of zij zich zelf met een behoorlijke mate van li chamelijke en geestelijke veiligheid door het leven kan (helpen) loodsen. Dat deze opvatting tot volkomen nodeloze doublures moet voeren spreekt wel haast vanzelf. Laten we eens een paar voorbeelden nemen. Van iedere volwassen katho liek wordt redelijkerwijze verwacht dat hij lid zal zijn van zijn katholieke stands- en van zijn vakorganisatie. Maar is het eigenlijk niet onbehoorlijk wan neer de katholieke huisvader niet te vens lid is van de bond voor het gezin. En moeder moet toch zeker lid zijn van de katholieke vrouwenorganisatie. En die „culturele kring" of „Geloof en Wetenschap" kun «je toch eigenlijk ook niet missen? Nou vooruit, dan richten We dat allemaal maar op, organiseren culturele avonden exploiteren dure verenigingsgebouwen of huren kostbare zalen en zitten 's avonds als bestuurs lid of „geachte spreker van de avond" naar een twintig- of dertigtal mensen te kijken, terwijl het tienvoudige toch Zo dringend was uitgenodigd. En als organisatie doen we natuurlijk ons uiterste best onze vereniging de meest perfecte, de meest aantrekkelijke te maken. Alles „de leden ten dienste, ons volk tot heil". En alweer zij iets, zij veel toegegeven. Juist daardoor zijn pracht-instellingen in ons land aan het particuliere initia tief ontsproten, bleef de offervaardig heid steeds geprikkeld, leefde en bloeide de christelijke charitas op een prachtige Wijze onder ons katholieke volk. Maar is het nu ook niet zo dat ook op dit terrein verschillende doublures zijn ge groeid, die, mits gezond geleid, konden of alsnog kunnen worden geredresseerd, waardoor we minder aan „graantje pikken" behoeven te doen en heel wat solider „de leden ten dienste, het volk tot heil zouden kunnen zijn. We zijn ons bewust dat we hiermede geen heilig huisje maar een allerheiligste aangele genheid van onze zo op hun autonomie gestelde bewegingen raken. Toch moeten we eens over de gedachte durven den ken. Wanneer we ons maar eens goed de Poelsiaanse idee betreffende de stands- organisatie durven in te leven, o.m. zo Voortreffelijk door Henri Hermans uit gewerkt in zijn in '43 verschenen bro chure „Onze Standsorganisaties", dan zullen we tot de ontdekking komen dat keel wat vereenvoudiging in ons ver enigingsleven mogelijk is. De stand, integraal georganiseerd en deze organi satie met een integrale taakopvatting, kan de leden bieden wat ze behoeven: steun, bijstand, beïnvloeding en vooral Waar het om gaat in eerste instantie: zij vormen de bouwelementen van een Wezenlijk christelijke structuur. Reeds zijn en worden enkele niet on verdienstelijke pogingen aangewend om Wstellingen gezamenlijk in het leven te poepen en te ondersteunen. We denken nierbij b.v. aan de organisatie van het ^Verk van de katholieke beroepskeuze- Voorlichting, dat practisch in het gehele Jkbd als daad geldt van de samenwer kende standsorganisaties. Zijn we juist georiënteerd dan wordt een gelijk pogen ondernomen t.a.v. het Katholiek Zieken- tondswezen. Maar waarom zijn we niet consequenter en beginnen bij de basis: ®en juiste organisatie van de vijf naar ouze mening bestaande culturele rang- tanden (maar dan integraal): intellec- uelen, middenstanders, boeren, werk enlende middenstanders en arbeiders, aarin speciale kringen voor de vrouwen jnt vo°t" de jeugd. Samen kunnen zulke Waa^t 6 organisaties een blok vormen. Vorm n communisme en elke andere H- vfn ..afkeurenswaardig" modernis- n i r+ „°p te pletter lopen. Waarom dan geropn^en die instellingen in het leven speciateVVa2rvan het benutten geen eens aan ^"ds-eigen eisen stelt. Denk en -advies rechtskundig voorlichtings- kinderuitzending, rheu- Natuuriijk fLfl volkshuisvesting. opgaan metterUia deze Bedachte het Semeen-kathohekP Va" ^aalde 2 B aI' dan niet langer =ii °rgamsatles in de echt samen-w ert staande- maar samen-overlegeenri en me* alleen Misschien is n„5e standsorganisaties. fevolutionnair mfss gu dachte noB wat t<? ala de bemen't sschlen werkt ze te veel org.TatenUwe erkdnUPPel' Ook al niet »iensen niet L als katholieke gezond over gaan p^te^1611' wekken van het vertrouwen der bevol king door daden. De verklaring, dat bij een atoombom gerekend moet worden op een aantal van 15.000 doden en 25.000 zwaar en licht gewonden, heeft bij sommige le den de vraag doen rijzen of bij een dergelijke aanval op een grote stad het inderdaad mogelijk zal zijn deze zwaar en licht gewonden tijdig hulp te ver schaffen en onder te brengen in de ziekenhuizen en bovendien of tijdig voldoende chirurgische hulp zal be schikbaar zijn. Gaarne zouden deze leden vernemen, hoe de minister zich voorstelt dit te ondervangen. Verschenen is een gewijzigd ontwerp van wet inzake toekenning van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesi sche pensioenen. Gelijk bekend, was in de Tweede Kamer bezwaar gemaakt tegen het oorspronkelijke ontwerp van wet. Nader overleg heeft er toe geleid, dat de regering thans een nieuw ont werp heeft ingediend. De belangrijkste wijziging is wel dat, terwijl in het oorspronkelijke ontwerp de bijslag werd beperkt tot bepaalde groepen van pensioenen, n.l. de z.g. „achtergebleven pensioenen" (dat zijn pensioenen, toegekend in een periode, waarin de bezoldigingen waren verlaagd) en de pensioenen uit een „voordelige" periode waren buitengesloten, deze laat ste pensioenen thans eveneens onder de voorgestelde regeling zijn gebracht. Dat zijn dan in het algemeen burgerlijke pensioenen, toegekend vóór 1 October 1934 en militaire pensioenen van vóór 1 December 1936, De „voordelige" pen sioenen krijgen echter een geringere bij slag dan de achtergebleven pensioenen. Wanneer de som van pensioen, duur- tetoeslag, andere inkomsten en de bijslag beneden een bedrag van 200 blijft, zal er met neven-inkomsten geen rekening worden gehouden. Dit bedrag van 200 geldt echter niet voor iedere gepension- neerde. Men heeft in het nieuwe ont werp het bedrag verhoogd voor gepen- sionneerden met kinderen, in dier voege, dat bij de aanwezigheid van een min derjarig kind. het bedrag wordt ver hoogd tot 250, bij twee kinderen tot 300, bij drie kinderen 350 en bij vier of meer kinderen tot 400. eric de noobman De Roek van het Lgoud lil \\v <BtL-iMWaéAwHi 16. Zonder moeite vindt Eric het spoor van de jongeling, die zo haastig de gast vrije burcht heeft verlaten. Hoewel Gnom een aanzienlijke voorsprong heeft, staan toch de hoef afdrukken van zijn rijdier duidelijk afgetekend in het mulle zand. De knaap volgt dezelfde weg, die de Noorman voor zijn eerste oefentocht met de jonge arend had uitgekozen: de weg naar het Oosten Uur na uur rijdt Eric verder. Weldra breidt zich voor de koning dezelfde heuvelachtige streek uit, waar hij de moord op Gonor's afgezanten heeft ontdekt. Doch het valt de Noorman op, dat Gnom niet het pad heeft ingeslagen, dat naar de plaats van de misdaad leidt. Als de avond begint te vallen worden de bossen allengs nog minder dicht en in de nabij heid van een smalle rivier zoekt Eric onder de bomen een plek uit om de nacht door te brengen. De adelaar zet zich op een tak neer en Wolf gaat vlak bij zijn meester liggen. Weldra neemt de stilte van de nacht de koning en zijn trouwe metge zellen op. Na enige uren verkwikkende slaap trekt Eric in de ochtendschemering de zon tegemoet. Hij steekt de rivier over, waar het spoor van Gnom nog maar nauwelijks zichtbaar is. Tot zijn verrassing stelt de Noorman eensklaps vast, dat een ander spoor, van rechts komende, zich met dat van de jonkman heeft verenigd. Verwon derd vraagt de koning zich af, wie deze tweede ruiter wel kan zijn. Doch na enkele uren komt hij voor een nieuw raadsel te staan. Een van de beide sporen buigt naar rechts af. Eric houdt de zwarte hengst in. Het meest rechtse spoor loopt lijnrecht naar het Oosten. Na een korte aarzeling besluit de Noorman dit op goed geluk te blijven volgen, omdat dit hoogstwaarschijnlijk de richting is, die Gnom gekozen heeft. Met een lichte druk van zijn knieën zet hij zijn ros weer in beweging. Het wordt een eenzame en eentonige tocht over de heuvels, die zich in eindeloze opeenvolging aaneenrijgen en van een pad kan reeds lang geen sprake meer zijn Dan, onverwachts, valt het oog van de Noorjyian op Wolf. Het trouwe dier heeft zijn gebruikelijke plaats in de achterhoede verlaten De wolfshond maakt énkele grote sprongen voor zijn meester uit en heft dan, met een dreigend gegrom, de kop in de lucht Dr. Hjalmar Schacht, de Duitse finan ciële deskundige, heeft in een interview met A.P. verklaard, dat volgens hem de toestand in Indonesië veel beter is dan in het buitenland over het algemeen wordt aangenomen. Schacht zei. dat het buitenland op zettelijk verkeerd wordt voorgelicht over de economische positie van Indonesië door personen, die uit deze slechte voor lichting voordeel hopen te trekken. Schacht zei. dat Indonesië volgens hem „in een beduidend kortere tijd dan vijf jaar" zijn huidige moeilijkheden, spe ciaal op het gebied van de veiligheid, zal hebben overwonnen. Schacht weigerde mee te delen wat naar zijn mening gedaan moest worden om de welvaart in Indonesië te doen terugkeren. Hij zei, dat men dit kan vinden in zijn rapport aan premier Soe- kiman, dat binnenkort zal worden ge publiceerd. Hij verklaarde echter, dat Indonesië op economisch gebied zijn hoop stelt op het rijke eiland Sumatra. Schacht zei. dat er geen sprake is van samenwerking tussen hem en de West- Duitse regering, want die wil mij niet. Schacht zei. dat de regering van Bonn hem dit schriftelijk had medegedeeld. Het bedrag van de Marshall-hulp, dat per 1 November 1951 met de E.C.A. te Washington was afgerekend, bedroeg, afgerond f 2666.4 millioen (per 15 Octo ber f 2.642.1 millioen). Dit bedrag is samengesteld uit voedsel- en landbouw producten f 960.9 mill, (f956.0 mill.), in dustriële producten f 1.589,8 mill, (f 1.586,2 mill.), diversen f 11,8 mill. (9,3 mill.), vrachten f 90,2 mill. (86,4 mill.), technische diensten f 4,3 mill. (f3,8 mill.), technische bijstand f 0,4 mill. (onv.). Het bedrag van f 2.666,4 mill, is bo vendien verdeeld in f 358,8 mill, (onv betrekking hebbende op leningen, die door de Nederlandsche Bank met 's Rijks schatkist zijn afgerekend en f 2.307,6 mill, (per 15 Oct. f 2.283,3 mill.), betrek king hebbende op schenkingen. Voorts is nog aan indirecte hulp ont vangen een bedrag van f 604,4 millioen (onveranderd). Met ingang van 16 November is Jhr. A. van der Heyden van Doornenburg benoemd tot burgemeester van Dene kamp met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Heino. Tot burgemeester van Heino Is be noemd de heer J. van Bemmet, laatste lijk assistent-resident. De burgemeesters van Oldebroek, Doornspijk en Nunspeet-Ermelo hebben met enige schrik kennis genomen van het feit. dat de drie grote kazernes in hun gemeenten reeds in Februari ge reed moeten zijn en dat dan in elk com plex drieduizend soldaten gelegerd zul len worden. Aanvankelijk hebben de gemeentebesturen en vooral ook de na tuurliefhebbers heftig gereageerd op de mededeling, dat een drietal kazernes de aantrekkelijkheid van het Veluwse land schap nog verder afbreuk zou doen. Enige weken geleden werd evenwel met de bouw begonnen en nu reeds zijn de fundamenten van de enorme complexen gelegd. Deze kazernes zullen, evenals die te Stroe, een moderne combinatie van beton (in Oldebroek: staal) en glas Z Nu de actie van de natuurliefhebbers tevergeefs is geweest, roert men de grote trom inzake een ander probleem, namelijk dat van de ontspanning voor de militairen. De drie kazernes wor den namelijk gebouwd temidden van bossen en hei en de mogelijkheid tot vertier is voor de soldaten nagenoeg uitgesloten. De drieduizend soldaten, die in de Oldebroekse buurtschap 't Harde zullen komen en die huurlieden worden van de bewoners van het artil lerie-schietkamp, vinden in hun directe omgeving niets andere dan een tweetal kleine cafés, enige wijd verspreid lig gende huizen en de nog bescheiden die rentuin, welke onlangs bekendheid ver wierf door het besluit van de rechtzin nig protestantse raad van Doornspijk, om dit dierenpark Zondags te doen slui ten. Wanneer er geen oplossing voor het probleem der ontspanning gevonden wordt, verwacht Doornspijks burgemees ter excessen. De autoriteiten kunnen de bouw van militaire tehuizen stimule ren, zij kunnen sportvelden doen aan leggen, ze zullen moeten zorgen, dat er in de militaire ontspanningszalen elke avond iets te doen is, maar daarnaast wil de soldaat ook wel eens even uit de militaire sfeer geraken. Dit achten de Noord-Veluwse burgemeesters de grote moeilijkheid. Hun gemeenten bie den geen enkel vertier en bovendien wordt de Zondagsheiliging er vaak zo consequent toegepast, dat de militairen tijder.ts het weekeinde geen enkele mo gelijkheid tot ontspanning overblijft. (Van onze speciale verslaggever) r zijn twee feiten welke in de laatste tijd het Nederlandse ziekenhuiswe- in het middelpunt van de belangstelling hebben geplaatst. Het eerste is het vrjj onverkwikkelijke geschrijf rond de bestuurswisseling in het O. L. Vrouwe Gasthuis, waartegen ons blad met kracht heeft stelling genomen, en het tweede is de geruchtmakende rede van staatssecretaris dr. P. Munten dam in Sneek, waarbij hij de bestuurderen van de Nederlandse ziekenhuizen in het algemeen een te grote lust tot niet verantwoorde uitbreidingen heeft verweten. Beide feiten, hoewel totaal verschillend van aard en niveau, bergen het gevaar in zich dat zij bij het Nederlandse publiek een zekere bezorgdheid over de zorg voor zijn patiënten zouden kunnen veroorzaken. Aangezien deze reactie echter voor het contact tussen verplegers en verpleegden bepaald ver derfelijk zou zijn, hebben wij ons gewend tot het bestuur van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen met het verzoek ons te dien aanzien nader te willen informeren. En dan mag misschien wel worden vooropgesteld, dat aller lei min of meer heimelijke suggesties in de bladen als zou er inderdaad reden bestaan voor ernstige ongerustheid misplaatst en onjuist zijn. Het Nederlandse ziekenhuiswezen, dat voor driekwart uit particulier initiatief ontstaan is, en waarvan rond vijftig procent op katholieke grondslag rust, neemt nog altijd een plaats in, die men niet schroomt enig in de wereld te noemen. Beter wellicht dan welk goed gefun deerd en goed gedocumenteerd betoog ook spreekt daarvoor het verhaal van een bekende Nederlandse ziekenhuis- deskundige die nog maar kort geleden een reis door Amerika maakte. Midden onder zijn reis ontdekte deze arts na- Naar wü vernemen, zullen B. en W. van Wageningen voorstellen doen een burgerzin-lening uit te schrijven, om geld te verkrijgne voor uiterst nood zakelijke bouw van gemeentewoningen, nu de daartoe vereiste middelen niet op normale wjjze kunnen worden eange- trokken. De gedachten gaan uit naar een obli gatielening van 500.000 gld., tegen een rente van 4 pet. 's jaars, in stukken van 100, 500 en 1000 gld. De Texelse gemeenteraad heeft intus sen zijn goedkeuring verleend aan een drie ton grote burgerzin-lening ten be hoeve van de bouw van 24 \voningen. Er zullen obligaties worden uitgegeven van f 1.000, f500 en f 100 a 4 pet. per jaar. De looptijd der lening is 15 jaar. De voornaamste Nederlandse marga- rinefabrieken hebben, volgens het C.B.S., in 1950 verbruikt 119.692.000 kg. plantaardige oliën en vetten, 35.932.000 kg. traan, en 879.000 kg. andere dierlijke vetten. In 1949 was het quantum plant aardige oliën en vetten, dat verbruikt werd, nagenoeg gelijk, n.l. 119.970.000 kg. Totaal is in 1950 geproduceerd 168.996.000 kg. margarine, 9.516.000 kg. bakkersvet en 7.197.000 kg. aan overige producten' (bak- en braadvet, spijsoliën enz.). In 1949 waren deze cijfers resp. 144.319.000 kg., 10.901.000 kg. en 10.020.000 kg. De totale waarde van de productie in 1950 was f212.286.000 tegen f 189.715.000 in 1949. Gen.-maj. W. J. K. Baay, chef geza menlijke staf van het comité der ver enigde chefs van staven, is onder be vordering tot luitenant-generaal met in gang van 1 November op zijn verzoek eervol uit de militaire dienst ontslagen, onder dankbetuiging. In zijn plaats is benoemd gen.-maj. W. Th. Carp. Lt.-gen. b. d. Baay is benoemd tot lid van de coördinatie-commissie Mari ne-Landmacht. oals wij vorige week reeds be spraken, bestaat een kleurenfilm uit drie emulsielagen met daartus sen in een geelfilterlaag. De emulsie- logen zijn hier, evenals bij de zwart- wit-film, gemaakt met broomzilver, dat straks door het opvallende licht be nent moet worden. Ook krijgt het Zil ver na ontwikkeling een „zwarting", al nadr gelang de intensiteit van het op vallende licht. Tot zover is dus het principe van deze films gelijk. Nu Zit ten m de drie lagen van de kleuren film echter, naast het zilver, nog enige stoffen verwerkt, n.l. de kleurencompo- nenlen, d.w.z. in elk van de drie emul sielagen is naast de Zilverkorrels een stof verwerkt, die bij de ontwikkeling van de film reageert met een stof in de ontwikkelaar. Deze kleurencomponenten nemen dan een bepaalde kleur aan, waarna het zwart-wit-beeld, dat ontstaan is door de ontwikkeling van het zilver, wordt weggebleekt in een volgende oplossing, zodat wij een doorzichtig, gekleurd beeld overhouden. Dit lijkt natuurlijk vrij eenvoudig, doch in werkelijkheid was het lang niet eenvoudig dit procédé te verwezenlijken, daar zich hierbij grote moeilijkheden voordeden: wij be hoeven alleen maar te bedenken, dat de kleurcomponenten in de voor hen bestemde emulsielaag moeten blijven, niet uit mogen vloeien, elkaar niet mogen beïnvloeden enz., enz. Boven dien moet elke emulsielaag op een dui zendste millimeter gelijkmatig aange bracht worden, daar wij anders kleur afwijkingen zouden krijgen. De kleur, die het licht op een bepaald moment heeft, kan gewaardeerd wor den in graden Kelvin; dit wordt de zg. kleurtemperatuur genoemd. Zo heeft vol zonlicht een kleurtemperatuur van 5500—6000 gr. Kelvin, waarop dan ook de daglichtfilm is ingesteld. Bij deze kleurtemperatuur krijgt men dus de beste kleurweergave, zodat het aanbe veling verdient te fotograferen wan neer het helder, zonnig weer is. Het zonlicht heeft n.l. een zeer verander lijke kleur: zo is het licht bv. 's mor gens vroeg roder dan midden overdag en ook is de kleur sterk verschillend bij bewolkt of helder weer. Ons oog ziet het verschil in kleur van het op vallende licht bijna of in het geheel niet, omdat het zich bij de veranderin gen aanpast, maar de film kan dat niet. Uit ervaring heeft u zelf vaak kunnen constateren, dat 't licht grote variaties kan vertonen, bv. de kleur van een stof zult u liever bij dag- dan bij kunst licht beoordelen, omdat de kleur dan soms heel an ders lijkt. Hieruit volgt dus, dat wij de daglicht-kleu renfilm het best bij volle zon kunnen gebruiken, omdat de kleur anders niet overeen zal ko men met die van het origineel. Zo zullen wij o.a. bij opnamen als bij het vorige artikel afgedrukt gauw moeilijkheden krij gen met de kleur, daar de kleurtem peratuur hier veel hoger is. Ook bij opnamen als die van deze week, ge maakt tegen zons ondergang, is de kleurtemperatuur anders dan over dag; hier is deze lager, zodat wij een overwegend rode gloed op de foto krijgen, hetgeen echter soms een melijk bij zichzelf een kwaal, die zie- kenhuisverpleging noodzakelijk maakte. En ofschoon hij zijn waardering voor het werk in de Amerikaanse ziekenhui zen nooit onder stoelen of banken had gestoken, keerde hij toch ijlings terug naar Nederland, aangezien hij de zie- kenhuisverpleging daar toch nog altijd aanmerkelijk hoger schatte dan die in het land van de veel geprezen Uncle Sam. Men moet dan ook de door staats secretaris dr. Muntendam gemaakte opmerkingen niet los maken uit de sfeer waarin ze ontstonden. Hij sprak als deskundige bij de opening van een kinderafdeling tot een gezelschap waarin zich vooral ook vele zieken huisexperts bevonden en in dat kli maat past de waarschuwing, dat de ziekenhuissanering, vooral van de kinderafdelingen, dient te prevaleren boven de lust tot uitbreiding. Het was een opmerking van een deskundige Advertentie r REGEN - MIST - STORM Gebruik voor het onderwerp van deze maand de AGFA ISOPAN ISS-film. Ideaal voor opnamen bij ongunstige licht- verhoudingen. BEWEGINGSONSCHERPTE ls niet altjjd te vermijden. Gebruik het als een positief element. Bewegingsonscherpte kan bijv. in een stormfoto de nodige vaart brengen. BELICHTINGSMETER Belichten is belangrijk. Gebruik daarom een belichtingsmeter (AGFA Lucimeter) voor het verkrijgen van de juiste be lichtingstijd. voor deskundigen en geen alarmerende kreet om het grote publiek in bewe ging te brengen. Van de zijde van het bestuur der Ver eniging van Katholieke Ziekenhuizen heeft men hieraan bovendien nog de volgende commentaar verbonden. Men heeft ons erop gewezen, dat de bijkans tumultueuze ontwikkeling van de medi sche wetenschap in de laatste decennia en de daarmee gepaard gaande grote toeloop van patiënten de leiding der ziekenhuizen voor grote problemen heb ben geplaatst. Deze beide factoren im mers dringen in de richting van een aanpassing en verruiming der medische en technische capaciteit van de inrich tingen. Tal van ziekenhuizen staan voor de noodzaak om hun röntgenafdelingen, hun laboratoria, hun operatie-afdelin gen en keukens aanmerkelijk uit te breiden. Bovendien is het feit, dat het aantal leken-verpleegsters ook in de katholieke ziekenhuizen de laatste jaren aanmerkelijk is gestegen, er oorzaak van, dat op verschillende plaatsen de vergroting van woongelegenheid in de ziekenhuizen urgent is. Voeg hier nog aan toe, dat aan de ene kant de gemid delde verpleegduur dalende is, terwijl aan de andere kant dank zij de moderne geneesmethoden meer mensen baat kun nen vinden bij een ziekenhuisverple- ging, en men kan althans een schuch ter inzicht krijgen in de moeilijkheden verbonden aan het bepalen van de hoe grootheid en zelfs van de noodzakelijk heid van uitbreiding van het aantal bedden. Tenslotte worden al deze moeilijk heden nog verzwaard door het feit, dat zoals men van bestuurszijde opmerk te de statistieken van het zieken huiswezen nog in de kinderschoenen staan Er wordt nog te veel op het ge voel èn te weinig op exacte wetenschap pelijke gegevens gewerkt en zo is het dan ook wel verklaarbaar, dat van de 300 Nederlandse ziekenhuizen er rond 150 uitbreidingsplannen hebben. Daar bij zijn er waarvan men zich in kringen van deskundigen afvraagt of ze wel werkelijk nodig zijn. Interne sanering Het is op deze gevallen, dat men doelt wanneer men spreekt van onverant woorde uitbreidingsplannen en juist daarbij vestigt men dan de aandacht op de wel dringende interne sanering. Men heeft immers na de oorlog niet zelden het aantal bedden ook zonder uitbrei ding aangepast aan de behoefte, röntgen afdelingen en laboratoria eisen verbete ring van apparatuur en in deze rij vra gen ook de kinderafdelingen de aan dacht. Vooral daarin heeft de moderne geneeskunde zó grote vorderingen ge maakt, dat ingrijpende wijzigingen on vermijdelijk zijn. En men verheelt niet. dat er inderdaad een paar gevallen in ons land zijn aan te wijzen die niet vol doen aan de redelijke eisen van net ogenblik. Wanneer men echter uit het boven staande de conclusie zou willen trekken dat de normale uitbreidingen van het aantal ziekenhuisbedden in het algemeen genomen dus niet urgent zijndan ver gist men zich. Op menige plaats is die uitbreiding wel degelijk dringend ge wenst en de wijze, waarop hiervoor door de overheid bouwvergunningen worden verleend, ondervindt in de ziekenhuis wereld geen onverdeelde instemming. Men maakt bezwaren a tegen een te sterke bureaucratisering van het appa raat en b tegen de te geringe katholieke vertegenwoordiging in de commissie welke de minister in deze zaken advi seert. Men kan trouwens zelfs ook in het algemeen stellen dat men in de krin gen van de katholieke ziekenhuisbe stuurders de vooral na de oorlog zeer sterk toegenomen overheidsbemoeiingen nauwkeurig gadeslaat. Een te intensieve aandacht van de overheid brengt immers zonder twijfel concrete gevaren met zich en het behoeft geen verwondering te wekken dat men vooral hier. waar door particulier initiatief zulk baanbrekend werk is verricht en waar het zuiver houden van het ideaal der christelijke charitas van allesbeslissende betekenis is. dergelijke gevaren bij voorbaat wenst te bezweren. Vandaar dan ook dat men door overleg en planning in eigen kring onnodig overheidsingrijpen reeds tevoren overbodig wil maken. Een algeheel ziekenhuisplan, waarbij de uit breiding en de sanering der ziekenhuizen op landelijk niveau worden bestudeerd, verkeert in een embrionaal stadium. En reeds zijn hier en daar regionale zieken huizen door overleg tot vrijwillige on derlinge samemverking gebracht. Vooral dit overleg in eigen kring, waarvan de noodzaak door steeds bredere groepen van bestuurders wordt ingezien, moet voor de verdere toekomst van uitermate groot belang worden geacht. Het ziekenhuiswezen kampt echter op het ogenblik bij al zijn activiteiten met niet geringe financiële zorgen. 70 a 80 procent van alle betalingen voor lig dagen etc. moeten namelijk worden uit betaald door de ziekenfondsen (o.a. voor de verplicht verzekerden). In deze be talingen echter ontstaat een steeds groter wordende achterstand, terwijl de fond sen bovendien hebben geweigerd de laatste officieel goedgekeurde tariefs verhoging te betalen voor zover die vrijwillig verzekerden betreft. De fond sen nemen namelijk het standpunt in dat de huidige premies voor al hun verplichtingen aan ziekenhuizen, dokto ren. specialisten en apothekers te laag zijn en zij hebben dan ook al voorstellen ingediend die moeten leiden tot verho ging van de ziekenfondspremie voor werknemers en werkgevers. Ondertussen groeit de achterstand in de betalingen aan de ziekenhuizen nog voortdurend en voor het komende jaar wordt die achterstand zelfs geraamd op tientallen millioenen. Dit mag voor het ziekenhuis wezen in het algemeen alreeds funest worden genoemd, aangezien het de re serves volledig uitholt, voor het katho lieke (en protestante) ziekenhuiswezen is het dubbel onaangenaam, aangezien bij de prijsvaststellingen reeds rekening is gehouden met de aanwezigheid van de nog altijd talrijke religieuze verpleeg sters. wier honorering aanmerkelijk lager is dan die van de leken-verpleegsters. Elke daaruit voortvloeiende verminde ring in de verpleegprijzen is reeds aan de fondsen ten goede gekomen. Ondanks de aanzienlijke moeilijkhe den, streeft men in de katholieke zie kenhuis-wereld ook zelf reeds naar een zo efficient mogelijke bedrijfsvoering. Er is dit jaar door een studiecommissie onder leiding van prof. Van Berkum een indringend rapport uitgebracht, dat on derwerp van bespreking zal uitmaken op de komende jaarvergadering en waarvan men mag verwachten, dat het in de naaste toekomst zal dienen als ba sis ook voor een heroriëntering op fi- nancieel-economisch gebied. S3 heel aardig effect I kan geven. 1 VRAAG NAAR Pater dr. Germanus Vrijmoed O.F.M., in den lande vermoedelijk het meest bekend als de vroegere moderator van de H.K. Studentenvereniging „Sanctus Virgilius" te Delft, viert 5 November zijn zeventigste verjaardag. Sinds 11)47 verblijft hij als rector van Huize Bethlehem in de R.K. Pastorie, Nieuwe Havenstraat 74, te Den Haag. Het grootste deel van zijn priester leven van Mei 1914 tot October 1946 heeft pater Vrijmoed in Delft door gebracht. Hij was daarheen gegaan, toen zijn studies in de politieke en so ciale wetenschappen in Leuven met het licentiaat bekroond waren; in Delft schreef hij grotendeels zijn proefschrift „De arbeid in 't ethisch en economisch licht", waarop hij later in Leuven pro moveerde. Hij was er meteen ook mo derator geworden; enkele maanden la ter werd hij dat ook van de katholieke studenten in Utrecht, waar hij toen al directeur van de Sacramentscongregatie was. Delft maakte hem in 1918 tot voorzitter van de Propagandaclub van de R.K. Kiesvereniging en hij trad op in vergaderzalen en op straat, staande op een wagen, omgeven door zijn stu denten. Met zijn studenten beoefende hij trouwens ook ijverig de sport. In 1924 begon pater Vrijmoed de uit gave van de „Bourdon", een godsdien- stig-apologetisch blaadje, dat weke lijks verscheen, en dat hij, ook weer met zijn studenten, zelf verkocht in een boekenstalletje op de markt van Delft, waar katholieke volkslectuur te koop was. In 1931 kozen zijn medebroeders hem tot „Definitor", bestuurslid van de Ne- derlandse provincie. In 1934 werd hij pastoor van de St. Joseph te Delft en praeses van het huis en toen moest hij zijn DelftSe studenten officieel vaarwel zeggen; het Utrechtse moderatorschap had hij al in 1918 moeten opgeven. Als pastoor wijdde hij zijn bijzondere aandacht aan de armen en behoefti- gen, aan hun tijdelijk welzijn, getuige b.v. de Derde Orde-keuken, maar ook aan hun eeuwig heil, getuige zijn cate chetisch en godsdienstig onderricht, dat trouwens alle standen omvatte. Hij be vorderde ook opnieuw de godsvrucht tot Maria van Jesse, bouwde de prach tige Mariakapel, herstelde de vroegere „Stille Omgang" van Delft en was we deroprichter van het gilde van Maria van Jesse. De zeventig-jarige, na een kort ver blijf te Leiden thans te Den Haag houdt nog steeds lezingen en geeft cursussen in sociologie en apologie. Het congres van vertegenwoordigers van „De Internationale Middenstand", dat op het ogenblik te Parijs wordt ge houden, heeft gisteren met algemene stemmen besloten een internationaal bureau op te richten. Dit bureau zal bij de V.N. een verzoek indienen om er kenning als een raadgevend lichaam, dat voor de middenstand „dezelfde taak zal vervullen als het Internatioifaal Ar beidsbureau voor de arbeiders", aldus is ia een resolutie verklaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5