Krachtig beroep van Truman op Stalin te verwachten? Muiterij op luchtbasis Twee doden bij ontploffing Rusland waarschuwt Turkije „Maipu" in dichte mist geramd Arbeiders te Haarlem verrast door vlammenzee Het staat niet onverschillig tegenover Westerse plannen 80-jarige dood teruggevonden Onveilig Java Nieuwe pogingen om koude oorlog te beëindigen in Oost-Duitsland Autodieven hebben pech VOLENDAMvoor sloop naar Italië? Tot hoofd en hart V eevoederbonnen vervalst Het weer Aanvaring met troepentransportschip Ernstig gewond in ziekenhuis Tabak duurder in Frankrijk Archivaris J. Henneman Geheim Kamerheer STAPEL GELOPEN SCHIP GERED Eén zwaargewonde DE DEFENSIE VAN HET MIDDEN-OOSTEN Tien personen in arrest 98-jarige immigrant overleden OPVARENDEN VAN HET IN JUNI VAN MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25218 Nog voor de zitting van de Algemene Vergadering der V N. te Parijs Dinsdag een aanvang neemt zijn nieuwe geruchten over een mogelijke schikking van het Westen met Rusland vooruitgesneld. Naar verluidt zal de minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Acheson, in de Algemene Ver gadering een voorstel doen om de bewapeningswedloop in te perken. Hierop aansluitend zou Truman in een rede, die hij, naar het Witte Huis bekend maakt. Woensdagavond voor de radio en televisie zal houden, de plannen van de V. S. voor het handhaven van de wereldvrede ontvouwen. De geruchten over de nieuwe pogingen om de koude oorlog te beëindigen vinden steun in een onthulling van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken j.l. Zaterdag te Rennes, toen hij verklaarde, aat de drie Westerse grote mogendheden in de komende dagen stappen ten bate van de vrede zullen nemen, welke, naar hij meende, opschudding zullen verwekken. Men verwacht volgens Reuter te Washington, dat Truman Woens dag een nieuwe krachtige uitnodiging tot de Sovjet-Unie zal richten om de voorstellen voor het beëindigen van de atoom bewapeningswedloop te aanvaarden en de huidige spanning tussen Oost en West te verminderen, Bericht in West-Duits blad Na bezoek aan dochter niet thuisgekomen Leden van mobiele brigade door bende gedood Laxnshuid handschoenen J BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuidenr Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Rutv. Wnd hoofdredacteur: W. Severm. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, t 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL ,,Die Welt", een vooraanstaand, in de Britse bezettingszone van Duitstand verschijnend dagblad, meldt dat op de Russische luchtbasis te Wittenberg in Oost-Duitsland, muiterij heeft plaats gevonden. De aanleiding was het bin nendringen van de basis door leden van de geheime Russische politie, die zoch ten naar de leiders van een groep,, wel ke tegen Stalin gerichte pamfletten had verspreid. Er ontspon zich een gevecht tussen de Russische vliegers en de leden der geheime politie, waarbij zes officie ren en onder-officieren der luchtmacht om het leven kwamen. De „Neue Zeitung", het in de Duitse taal verschijnend dagblad der Ameri kaanse Hoge Commissie in West-Duits- land, voegt aan het bovenstaande nog toe, dat de luchtbasis te Wittenberg tij delijk buiten werking is gesteld. Het blad meldt, dat Russische officieren en soldaten van de basis in groepjes van vijf of zes man zijn weggevoerd. Hun bestemming is niet bekend. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich een diefstal van een auto van het Beverwijkse Stationsplein voorge daan, die voor de beide daders, de 25- jarige W. L. D. en de 20-jarige J. O., zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Bei den zjjn met zware verwondingen in het Rode Kruis ziekenhuis opgenomen, na dat zij met grote snelheid tegen een boom waren gereden. Zaterdagavond even voor twaalf uur kwam een Beverwijker de politie waar schuwen dat de twee knapen zich op verdachte wijze op het Stationsplein op hielden en er met een auto die daar ge parkeerd was vandoor waren gegaan. Terwijl de man zijn verhaal deed, kwam het bericht binnen dat aan het einde van de Gildelaan ter hoogte van het witte hek aan de Grote Hout- of Koningsstraat een auto tegen een boom Was gereden. De auto was geheel ver nield, terwijl de inzittenden waren ver dwenen. Een nabij dit punt wonende tuinder, die de geweldige klap had ge hoord, waarschuwde de politie- De bei de inzittenden, die wonder boven won der het leven er af hadden gebracht de auto is zodanig vernield dat herstel len niet meer mogelijk is hadden ieder een heenkomen gezocht. De oud ste was in het barakkenkamp Rooswiik terecht gekomen, vanwaar door de commandant van dit kamp om dokters assistente en een ziekenauto werd ver- Zocht. De ander was bii bewoners van de Wenckebachstraat binnen gegaan naast de woning van dokter Voorzanger Van Hoogovens, die de eerste hulp ver leende en de jongeman per ziekenauto Van het bedrijf naar het Rode-Kruis- ziekenhuis liet vervoéren. Beiden zijn dus na hun tocht met een vaart van 75 km vrij ernstig gewond terecht geko men. Na dit gebeuren kwam de eigenaar van de auto, de Beverwijker J. G. A.. bij de politie aangifte doen van vermissing van zijn op het Stationsplein geparkeer de wagen. De man heeft de geheel ver nielde auto als de zijne herkend. Het laatste woord in deze zaak is aan de rechtbank te Haarlem. zjJn in Frankrijk de prijzen 23 nrnJLt sisaretten en tabak met procent verhoogd Truman zou de Sovjet-Unie voorstel len een volledig plan voor de controle op atoomwapens te aanvaarden, dat een waarborg zou vormen tegen elke onwet tige geheime vervaardiging in strijd met enige ontwapeningsovereenkomst. Wel ingelichte functionarissen verwachten echter niet, dat Truman een direct ver zoek zal doen om een bespreking van Stalin met dc Westelijke Grote Drie. Volgens Amerikaanse persberichten, die zich beroepen op verklaringen van welingelichte functionarissen, zal Tru man's rede het volgende inhouden: 1. Verzoek om een spoedige regeling in Korea als voorbereiding tot vredes- stappen elders. 2. Herhaald verzoek om ontwapening, zowel wat betreft de traditionele als de atoomwapens, en om een controlestelsel, dat schendingen zou voorkomen. 3. Het houden van verkiezingen onder leiding der V.N. in geheel Duitsland in het belang van de Duitse eenheid. Deze functionarissen verwachten meer een toelichting op de huidige politiek dan een sensationele nieuwe stap. Volgens de diplomatieke correspon dent van het Engelse blad ..Sunday Dispatch" zou een van de belangrijke punten van een vredesplan, waarover Schuman Zaterdag heeft gesproken, de vorming zijn van een strijdmacht der V.N. tot het afweren van agressie. De correspondent zegt verder, dat het on derhavige plan in de V.S. is geboren en een nieuw soort collectieve veiligheid inhoudt. Het zou Zondag door de A.me rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, en Schuman aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, te Parijs voorgelegd zijn. De „Sunday Dispatch" schrijft verder, dat de strijdmacht zou moeten bestaan uit eenheden van de leden-landen van de organisatie der V.N. en gesteund zou moeten worden door de V.S. Schuman zou Acheson reeds de steun van Frank rijk voor het plan toegezegd- hebben. De diplomatieke correspondent van een ander Engels blad „The People" schrijft bovendien, dat de verklaring van Schuman gebaseerd was op in Pa rijs ontvangen inlichtingen over een plan van Eden voor Duitsland. Dit plan zou een drastische wijziging behelzen van het Britse standpunt ten aanzien van de Duitse herbewapening. Eden zou volgens „The People" van mening zijn, dat het wellicht niet nodig is de rege ring van Bonn meer dan een symboli sche strijdmacht toe te staan. Het plan- Eden. aldus „The People" heeft ten doel „Ruslands grootste vrees, de herbewa pening van West-Duitsland te ver zachten." Het schijnt, dat de Amerikanen op de zitting van de Assemblée het initiatief willen nemen tot een propaganda-vre- desoffensief, waarmee zij Vishinsky voor willen zijn. Het heeft.Z.H. d,e Paus behaagd'te be noemen tot geheim kamerheer de zeer- eerw. heer J. J. Henneman, archivaris van, het bisdom Haarlem. In een dichte mist is Zondagmorgen circa acht uur het in Viissingen voor Argentijnse rekening gebouwde passagiers- en vrachtschip „Maipu" op drie mijl ten Noorden van het lichtschip Weser in aanvaring gekomen met het Ame rikaanse troepentransportschip „Genera.al Hersey". De Maipu werd aan bak boord geramd en begon langzaam te zinken. Alle opvarenden, honderd en zeven passagiers en honderd en vijftig leden der bemanning, zijn gered. De „Generaal Hersey" liep ernstige schade op aan de boeg, maar is behouden Bremershaven binnengelopen, waar zijn opvarenden, 2500 militairen van de 43e Amerikaanse infanteriedivisie, en een honderdtal geredden van de „Maipu", merendeels emigranten, aan wal zijn gegaan. Drie en een half uur na de aanvaring is de „Maipu" bij kalme zee gezonken. Het schip ligt 20 meter onder de waterspiegel en is niet meer te bergen. Het was in Juni bij „De Schelde" te Viissingen te water gelaten. De „Maipu" vertrok Zaterdagavond om vijf voor half negen uit IJmuiden voor het laatste deel van de derde reis I van het schip. De „Maipu" voer pas tweemaal van Argentinië, via Spanje en Amsterdam naar Hamburg. Het schip, dat 146 meter lang en 19.5 meter breed was. achthonderd passagiers en boven dien zesduizend ton lading kon vervoe ren, was geladen met stukgoed voor Duitsland. Hedenmorgen ontstond te Haarlem door een hevige ontploffing in de Benzol afdeling bij de Chemische fabriek „Rids" een brand, waardoor deze afdeling geheel uitbrandde. Deze brand kostte twee arbeiders het leven; één arbeider werd zwaar gewond. De „Maipu" zowel als de „General Hersey" hadden radar aan boord. De „Maipu" had voorts de beschikking over een Decca-installatie, waarop men blind kon varen. Toen de „Maipu" met de „General Hersey" in aanvaring kwam. sliepen de passagiers op de „Maipu" nog. Volgens Haarlem en vooral de bewoners van Haarlem-Noord werden vanmorgen opge schrikt door een drietal hevige ontploffingen in de Rids-fabrieken in de Waar- derpolder. Een grote vlammenzee brak zich door het dak, gevolgd door een zware rookkolom. Het ketelhuis, een bijgebouw van de fabriek, stond in vuur en vlam. Op dat moment bevonden zich o.a. vier arbeiders in het ketelhuis, die bezig waren met herstelwerkzaamheden. Twee van hen probeerden zich ijlings in veiligheid te steller, door van een brandladder af te springen, maar zij moes ten deze poging met de dood bekopen. De derde werd zwaar gewond, de vierde liep lichte verwondingen op. De Haarlemse brandweer was dadelijk ter plaatse aanwezig met drie wagens; de politie zorgde voor een goede afzetting, dp het terrein waren o.a. aanwezig burgemeester Cremers en. de officier van justitie, mr. v. d. Valk Bonman. Toen zich omstreeks zeven uur de eerste ontploffing voordeed, trachtte een agent van politie, die in de omgeving surveilleerde, het ketelhuis binnen te dringen. Hij slaagde daar echter niet in, cmdat de hitte te groot was. Direct werd de brandweer gewaarschuwd, die niet zes stralen het vuur te lijf ging. De spuit uit Haarlem-Noord, die met" een I bootje over het Spaarne werd gezet, verleende assistentie en ook werd de brandweer uit de omgeving te hulp ge roepen. Na twee uur spuiten was de brandweer het vuur meester en kon men met het nablussingswerk beginnen. Omtrent de oorzaak van de brand ver nemen wij, dat deze nog niet met zeker heid vaststaat. Vermoedelijk zijn er eni ge gassen ontsnapt uit een ketel, die met benzol gevuld was. Deze gassen zijn waarschijnlijk tot ontploffing gekomen, doordat ze in aanraking kwamen met de hitte van een oven. Het gevaar voor uit breiding was niet denkbeeldig, want de brandende benzol stroomde over het land. De 40-jarige De Haan en de 22-jarige P. Reehout waren boven in het ketel huis werkzaam en werden direct door het vuur gegrepen. Zij wilden via de brandladder ontkomen en sprongen halverwege van de ladder naar beneden. De brandweer trof beiden echter dood aan. Twee anderen, de heer Huisman en de 40-jarige J. v. d. Molen, brachten het er nog levend af. De eerste sprong bran dend in het Spaarne en werd zwaar ge wond uit het water gehaald. De man woont in de woonschepenhaven aan het Spaarne en is later in zorgwekkende toestand naar de Maria-stichting over gebracht. De tweede werd slechts licht gewond en kon naar zijn woning wor den vervoerd. Ondanks het vroege uur stonden zeer velen aan de overzijde van het Spaarne de brand gade te slaan. Van de zijde van de directie verne men wij nog. dat de omvang van de schade nog niet bepaald kon worden. Zij is echter vrij belangrijk, maar wordt door de verzekering gedekt. Het bedrijf zal nu slechts gedeeltelijk kunnen door draaien en het zal zeker een kwestie van maanden zijn eer alles weer op volle toeren werkt. Met betrekking tot de twee slachtoffers waren omstanders er getuige van. hoe een van hen heelhuids buiten wist te komen, maar weer terug naar binnen ging om zijn collega de helpende hand te bieden. Dit mocht echter geen van beiden meer baten. te Bremershaven aangekomen ooggetui gen gingen velen in nachtkleding in de boten. Door de botsing kregen vele vrouwelijke passagiers een zenuwschok. Enkele passagiers en leden van de be manning liepen lichte verwondingen, meest kneuzingen, op. Na de aanvaring bleef de bemanning aan boord om te proberen het schip drijvend te houden. Maar drie en een haif uur na de aanvaring zonk de „Mai pu" bij kalme zee. Toen het schip zwaar slagzij begon te maken g'af Öe kapitein aan de bemanning bevel om in de boten te gaan. Sleepboten en red dingsboten hebben hen daarna over genomen. Sommige geredden beweerden, dat de bemanning van de „Maipu" zich zeer onheldhaftig had gedragen en zelf reeds in de boten was gegaan vóór alle passagiers, waaronder vele vrouwen en kinderen, in veiligheid waren ge bracht. De reddingswerkzaamheden werden door de mist zeer bemoeilijkt. De „Ge neraal Hersey" zette onmiddellijk boten uit, die het grootste deel der passagiers oppikten. De loodsboot uit Wesermond arriveerde ai spoedig op het terrein van de ramp, gevolgd door Duitse bergings vaartuigen. Alle opvarenden der „Mai pu" werden in veiligheid gebracht. On der hen bevonden zich twee employé's van „De Schelde" en' een Nederlandse Noordzeeloods. De kapitein. Juan Mar- gues, was op zijn laatste reis alvorens inspecteur te worden van „Compagnia Argentina de naugacion dodero sa", de rederij van het schip, te Buenos Aires. De New York Times van vandaag weet te melden, dat de Holland-Ameri- ka-Lijn te Rotterdam het passagiers schip „Volendam" voor de sloop naar Italië zal verkopen. De publiciteitsafdeling van de H.A.L. kon ons omtrent de juistheid of onjuist heid van dit bericht niets mededelen, daar de president-directeur de heer W. H. de Monchy, zich momenteel in de V.S. bevindt. De Volendam is op een van haar nor male lijnvaarten tussen Rotterdam en de V.S. Advertentie Dit is een gedeelte van de neutrale zone in Korea, waar de wapenstilstandsbesprekingen: worden gehouden. Hoog boven het terrein (rechts) zweeft een van de grote kabelballons, die de neutrale zone in Panmoenjon aangeven. De ballons zijn felgekleurd en 's nachts verlicht, zodat er geen twijfel kan bestaan over de ligging van het neutrale gebied. In de bijeen liggende tenten (onder links in cirkel) worden de besprekingen gehouden. De reacties der Arabische landen op het voorstel der Westerse geallieerden toe te treden iet een defensie-organisatie van het Midden-Oosten zijn nogi niet offi cieel geformuleerd Duidelijk is slechts het standpunt van de premier van Syrië Hassan Hakim, dir zich uitspreekt voor toetreden. De meerderheid van het Sy rische kabinet is het echter niet met hem eens. Jordanië wacht nog met een beslissing, de Libanon staat niet afwijzend tegenover het plan. Ook Israël, niet officieel uitgenodigd, toont zich bereid. Intussen heeft Rusland Turkije gewaar schuwd, dat net niet onverschillig slaat tegenover een organisatie als door de Westerse mogendheden voorgesteld en dat het wil weten wat Turkije zal doen. Het Russische persbureau Tass heeft Zondag gemeld dat Rusland Turkije in een nota heeft gewaarschuwd dat de Atlantische mogendheden voor agres sieve doeleinden militaire bases in Tur kije willen oprichten en dat Rusland natuurlijk niet onverschillig tegenover zulke feiten kan blijven. Turkije moet d« uitnodiging der Westerse mogendhe den om tot hun pact toe te treden niet aanvaarden. De Russische regering zou gaarne opheldering krijgen van het Turkse standpunt. De Jordaanse premier, Aboe EI Hoeda, heeft verklaard, dat bij zjjn bespreking met de Syrische premier geen definitie! besluit genomen is ton aanzien van het Westerse defensievoorstel. De Arabische landen dienden echter niet overhaast te handelen, noch voor noch tegen het voorstel. Op de vraag of Jordanië over woog het bestaande verdrag met Enge land te verbreken of te veranderen, antwoordde de premier, dat het v.erdrag een ander karakter had dan het Egyp tische en het Iraakse. Het voorzag niet in de stationnering van Britse troepen op Jordaans gebied. Slechts twee een heden van de R.A.F. waren er gesta- tionneerd en Britse troepen konden slechts in geval van agressie en op verzoek van Jordanië gezonden worden. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Sjaret, heeft bij de opening van het Jebat over de buiten landse politiek en de defensie in het parlement verklaard, dat Israël zijn uiterste best zal doen om zich econo misch en militair te versterken ten einde zijn bijdrage te leveren aan de verdedi ging van het gebied van het Midden oosten."' De grote mogendheden hebben Israël niet uitgenodigd zich bij het voorge stelde geallieerde opperbevel voor het Midden-Oosten aan te sluiten, doch hun informatieve stap heeft Israels plaats in dit gebied officieel bezegeld, zo voegde Sjaret er aan toe. Sedert Woensdagmiddag werd in Leu- venheim (Gld.) vermist de 80-jarige gepensionneerde overwegwachter der N.- S., H. H. Hij had die middag met zijn vrouw een bezoek gebracht aan een gehuwde dochter te Dieren. De man was om half vijf per fiets naar huis vertrokken, de vx-ouw ging met de bus. Toen H. 's' avonds niet thuiskwam werd de politie ingelicht. Nog diezelfde avond werd met naspeuringen begonnen. Deze hebben tot Zaterdagmiddag geduurd, toen men het stoffelijk overschot van de vermiste aantrof in de tuin van een villa bij de Zeijpenberg te Rheden. Men heeft er geen vermoeden van, waarom H. naar Rheden is gegaan, om dat hij daardoor steeds verder van Leuvenheim kwam. H leed aan aderver kalking. Een bende van naar schatting honderd man, bewapend nxet automatische wa penen, waaronder vier brenguns, heeft een aanval gedaan op de onderneming Gunung Anaga in het Purwakartase. Hoewel hevig gevuurd werd, slaagde de politie op de onderneming er in, de bende te verdrijven. Bij de dessa Tjigagak in het Pleredse reed de troep van een mobiele brigade in een hinderlaag. P'otseling werd n.l. van verschillende kanten op de auto's gevuurd. Enige leden van de brigade werden dodelijk getroffen, drie werden zwaar gewond en vijf licht gewond. Men vermoedt dat de hinderlaag is ge- legd door dezelfde bende, die Gunung Anaga heeft aangevallen. Men kan niet goed genoeg over andere mensen denken j De C.C.D. is er in samenwerking met de Rijkspolitie te Eindhoven in geslaagd een uitgebreide vervalsing van veevoe derbonnen en mengvoedercoupures tot klaarheid te brengen. Er is een tiental arrestaties verricht. De vervalsers kochten op beurzen die de boeren in verschillende plaatsen hou den, bonnen en coupures op, zij verval sten het vermelde cijfer langs chemische weg en verkochten ze dan weer met een aanzienlijke winst. Het staat vast, dat de bedragen zeer groot geweest zijn. De gemeenschap is op ruime schaal bena deeld, omdat veel grotere hoeveelheden mengvoeder dan nodig was zijn afge staan. Verwachting tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar over wegend droog weer. Matige tot krach tige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 7.42—17.05. Maan: 14.36—23.57. F. C. Schoonebeek, naar men meent de oudste immigrant, die ooit in Zuid- Afrika is gekomen, is nog geen twee weken na zijn aankomst uit Nederland in Heidelberg (Transvaal) overleden. Hij heeft in ons land jarenlang in Zwa nenburg gewoond en zou elf November 99 jaar zijn geworden. Hij was samen met zijn 75-jarige dochter aangekomen om bij zijn zoon te wonen. Prinses Josephine Charlotte (met zwarte sluier) en Koning Boudewijn van België verlaten het paleis van Prins Karei vam Zweden om het stoffelijk overschot van hun oom Prins Karei te volgen naar de Ka thedraal van Stock holm, waar do be- grafenisdienst werd gehouden. Ook de Koningen van Zwe den en Noorwegen woonden de plech tigheid, die 1 No vember werd ge houden, bij. GERUCHTEN OVER WESTERS VREDESOFFENSIEF

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1