HAERLEM vierde zijn gouden bestaan Feestrede van dr. C Spoelder HAARLEMSE BOEKVERKOPERS VIERDEN FEEST TAXI? 18000 De Visserijgolf laaat U VERHUIZEN of gaat U OVER ZEE? 24 November met de klanten samen naar de schouwburg EENS IN DE HONDERD JAAR HERINGA WUTHRICH MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 WASSERIJ DUYN Personeel van Vrouwe Justitia vergaderde Dansen voor t.b.c.- bestrijding JA I 11c wil Burgerlijke Stand Geschenken en felicitaties KATH. ARBEIDERS- BEWEGING Massale dodenherdenking K.A.B. KRING OOST Zeer geslaagd Willibrord- feest Kon. onderscheiding Première van de Nederl. Comedie Kinderzwemfeest in Sportfondsenbad DRIE JUBILARISSEN GEHULDIGD Feest bij De Spaarnestad" Pastoor Luhn in het koper Twee jubilerende kerk meesters KA.B. - Kring West Fatima-avond W aterpoloprogramma HEEMSTEDE Bezinningsochtend K.A.B Jubileum Broeder Aloysius Burgerlijke Stand CONCERTGEBOUW. ORKEST Solist: Gèza Anda, piano Toneel R.K. Verenigingsgebouw BETALINGEN IN DE BOLLENWERELD Nieuws van „Bloembollen cultuur" VOOR BLOEMEN DAUDEY TIP VAN BOOTZ Waterstanden Stemt 2 X I 1 in het zwembad! Beurs van Amsterdam Beurs van New York Advertentie nrwarawrow „Drie diugin z.jn er, uic door de le den gedaan moeten worden', zo sprak dr. C. Spoelder, de voorzitter van de vereniging „Haerlem", tijdens de t'eest- vergadering, die Zaterdagmiddag in ho tel-restaurant Brinkmann bij gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de vereniging werd gehouden, „en dat is de beoefening van de Haarlemse histo rie, de ijvering voor het behoud van het stadsschoon en de strijd om het behoud van datgene waarvoor de ras-Haarlem mer een oprechte piëteit koestert. Dat de vereniging in de beoefening van de historie is geslaagd is bewezen door de twee uur voor de aanvang van de bij eenkomst verschenen uitgave van mej. dr. S. H. Kurtz' boekje „Geschiedenis en beschrijving der Haarlemse hofjes". Dat het ijveren voor het behoud van het stadsschoon noodzakelijk is, is vooral bewezen ten tijde van de oprich ting toen men het niet zo nauw nam. volgens dr. Spoelder, en alles wat het verkeer en de uitbreiding in de weg stond, onverbiddelijk met de grond ge lijk maakte. Zo sneuvelden bijvoorbeeld de aardige „dobbelsteentjes" bij de Houtbrug, die op de plaats stonden waar nu de lelijke krantenkiosk staat. De piëteitsfactor voor de stad is de derde factor van belang voor de vereni ging. Als voorbeeld noemde dr. Spoel der het lelijke monumen' aan Coster toegewijd in Den Hout, Het staat cr reeds vanaf 1823 en Luere Haarlemmer kent het en heeft er in zijn jeugd de meest fantastische bedenksels om gefan taseerd. Daarom moet dit brok steen be houden blijven. De vereniging Haerlem zal voor het behoud ervan strijden en eventueel een flinke greep uit haar kas doen om het gemeentebestuur te helpen met de instandhouding. Het gemis van dergelijke zaken immers neemt iets weg van de zielsrust die we ondervinden wanneer we terugdenken aan onze stad Haarlem en dan in onze gedachten haar mooie plekjes zien, en al. waar we in onze jeugd van gehouden hebben. Daar om is het noodzakelijk dat er voor hst behoud van ons stadsschoon gestreden wordt, betoogde dr. Spoelder voorts met klem. Hij hoopte daarom dat de ver eniging met de loop der jaren in groei en bloei zou toenemen en dat de leden van „echt Haarlemse kwaliteit" zouden blijken, tot wie het oude Haarlem in de ziel zou spreken, want alleen dan zal Haarlem „Haerlem" nodig blijven heb ben. Tevoren was op deze feestelijke bij eenkomst het woord gevoerd door de secretaris van de vereniging, de heer P. Dijkema, die de aanwezigen meevoerde op een tocht door de stad en een uitge breid overzicht gaf van alles wat de vereniging in de loop der jaren heeft bereikt. Haarlem heeft inderdaad veel aan de vereniging te danken. Talloze gevels zijn door haar toedoen hersteld en ook de toren van het stadhuis is door haar initiatief tot stand gekomen. Veel had Haerlem te danken aan de oud-voorzitter, de heer J. L. Tadema, die gedurende 47 jaar in het bestuur heeft gezeten en ieder een goed voor beeld gaf door het laten restaureren en inrichten van zijn woning tot een ju weel van oude bouwkunst. Het behoud van het karakter van de stad en haar omgeving is de reden van ontstaan van „Haerlem". aldus de secretaris, en deze trbuw en verknochtheid van de Haar lemmer aan zijn stad is in deze eeuw Advertentie In een Zaterdag j.l. te Utrecht gehou den vergadering van de Bond van Per soneel werkzaam in de Rechtspractijk en van candidaat-deurwaarders werd een geheel nieuw hoofdbestuur gekozen, zulks ter vervanging van het onlangs en bloc afgetreden hoofdbestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer K. C. van der Mije Pzn. te Zandvoort, thans voorzitter van de afdeling Haarlem van genoemde bond. De vergadering besloot oorts het 50-jarig jubileum in een feestelijke vergadering te Amsterdam op 13 September 1952 te vieren. Men hoopt alsdan tevens de beide nog leven de oprichters van de bond. de oud-deur waarders Stoppelsteen en Tabbers, te huldigen. De door de Melodisten Amusements Vereniging georganiseerde dansavond ten bate van de tuberculosebestrijding op Zaterdagavond j.l. in ..Die Raeckse" heeft het mooie bedrag van 131.09 op gebracht. De afdelingssecretaresse, mej. Jopie var, Veldhuijzen, heeft dit bedrag aan het Consultatiebureau aan de Ged. Oudegracht afgedragen. Advertentie zelf de fotograaf kiezen, die mijn foto's in het Stadhuis zal maken! Dat is nu weer mogelijk, mits dit OP DE DAG VAN ONDERTROUW aan de ambtenaar wordt bekendge maakt. Na die dag is een ongedwon gen keuze niet meer mogelijk. Laat U, VOOR U IN ONDERTROUW GAAT, inlichten door een van onder staande, erkende specialisten op dit gebied! Dat voorkomt teleurstelling. Ned. Fotogr. Patr. Ver. afd. Haarlem, Sectie Reportagefotografen: Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823. Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, St. Bolwerk 6, tel. 20095 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6, tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstraatweg 161, tel. 25637 Gé Posch, Brcestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar. Rijksstr.w. 206, tel. 24050 GEBOREN: G. C. Berendregt-Teur.is- sen z.; P. Dolron-Heijne, z.; A. J. W. Pronk-Stoel, z.; M. P. C. Heeremans- Huiberts. z.; E. M. van Drie-van Druten z T van den Broek-Koelstra, z.; J. H. C. Ram-Bijster. z.: C. Bouwmeester- Obbes. z.; H. M. de Vries-Freijsen, d.; J. J. Schuringa-Schiphorst, d.; R. M. H. Groen-Hof, d.; E. P. A. M. J. Luns- IJzermans d.; J. M. Bosland-van der Hoorn d; J. M. Elsthout-Snoeks. d.; C. M. P. Groenendijk-Reuvers, d.; A. W. van Hoegee-de Vos, d.; A. H. Janssen^ Barends, d. GETROUWD: C. M. Teves en H. N. E. Bruins: A. J. Hoogland en A. Janssen: H. J. G. Legebeeke en M. M. Gomes; J. A. Heikens en A. M. A. van der Sommen. wel bewezen, i cel is tot stand gekomen en daarom kan de eerste helft van deze eeuw in dankbaarheid afgesloten wor den. Tijdens zijn toespraak bood de secre taris burgemeester Cremers, ere-voor- zitter der Vereniging „Haerlem" 't eerste exemplaar aan van het zo juist uitge komen boekje over de Haarlemse hofjes door mej. dr. Kurtz. De tradiotionele enveloppe met inhoud ontbrak ook deze middag niet. Dr. Spoelder ontving er een met f 1200 na mens de leden van mr.. Th. J. Raedt die tevens een dertigtal nieuwe leden als verrassing aanbod. De suppoost van de Hoofdwacht, de heer Kornet, ontving van de hand van dr. Spoelder eveneens een enveloppe met inhoud voor de vele jaren van trouwe dienst die hij achter de rug had. Na afloop van de eigenlijke vergade ring bracht burgemeester Cremers zijn dank aan de vereniging voor de morele steun, die het gemeentebestuur in de afgelopen jaren van de zijde van de vereniging ondervond. Wethouder D. J. A. Geluk, die namens de vereniging Haarlems Bloei sprak, was van mening dat het doel en streven van beide ver enigingen enigszins parallel liepen al keek Haarlems Bloei naar de toekomst en Haerlem naar het verleden. Samen werking tussen beide w-as daarom noodzakelijk en spreker was zeer geluk kig dat hij deze als een zeer prettige en nuttige kon noemen. Op deze bijeenkomst waren o.a. schriftelijke gelukwensen binnengeko men van de Commissaris van de Konin gin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, van burgemeester A. G. A. Ridder van R.yp- pard van Heemstede, burgemeester jhr. den Tex van Bloemendaal. dr. E. H. Krelage, het Haarlems Studentengildt en de sociëteit Teisterbant. De verga dering werd bijgewoond door de bur gemeester van Beverwijk, mr. Schol- tens en mevr. J. Tadema. de echtgenote van de overleden oud-voorzitter. De traditionele dodenherdenking, uit gaande van de Kath. Arbeidersbewe ging afdeling Haarlem, is weer een grootse massale herdenking geworden. Wel heeft de plechtigheid iets van haar verhevenheid moeten inboeten door te weinig plaatsruimte op het kerkhof, zo dat bij het kerkhofkruis wederom de liturgische gebeden en gezangen achter wege moesten blijven. Zoals gewoonlijk begonnen de plech tigheden 's namidags drie uur in de pa rochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat. waar de geestelijke adviseur van de K.A.B., kapelaan J. H. van Ingen. een plechtig Lof celebreerde met assisten tie van de weleerw. heren H. v. d. Plas als diaken en L. Brabander als sub diaken. Nadat enkele gezangen waren uitgevoerd, o.a. „Dies irae", hield kap. Var. Ingen een gedachtenisrede over de gemeenschap der Heiligen en de ge meenschap in de Kath. Arbeiders beweging. Hij spoorde daarin aan iedere dag voor de overledenen te bidden. Aan hét einde der predikatie werden de na men afgelezen van de leden van de plaatselijke K.A.B. die dit jaar over leden zijn en een gebed voor hen ge stort Hierna werd gezongen: „O Hart voor ons gebroken". Gezamenlijk werd hierna naar het kerkhof ..St. Barbara" vertrokken voor de overweging langs de graven. Met het kruis voorop en m twee groepen rechts van de kapel trok kapelaan J. van Ingen zegenend en bid dend; kapelaan L. Brabander trok met een groep links van de kapel. Op het kerkhof waren de graven on der bloemen bedolven, die in de afge lopen dagen door nabestaanden waren aangebracht. „Laat het niet alleen bij bloemen blijven, maar vergezel de bloe men met uw gebeden", spoorde de gees telijke adviseur in zijn gedachtenisrede aan. De K.A.B. afd. Haarlem heeft weder om ëen eerbiedwaardige traditie in ere gehouden. De opening van het winterprogram van kring Oost van de K.A.B. is Zon dagmorgen geschied. Des morgens half acht was er in de parochiekerk St. Jan een H. Mis voor de levende en overle den leden der kring, waarbij een groot aantal leden aanwezig was en ter H. Tafel naderde. Na deze kerkelijke vie ring was er een feestelijk ontbijt in het jeugdgebouw Teylerplein. De zaal zag er keurig verzorgd uit en bloemen, prijkten op de lange tafels en de bela den tafels voor het ontbijt deden ver lokkelijk aan, zodat het reeds in de boe zem een geslaagd f^est was.. De voorzitter, de heer B. Reijnders, opende deze feestmorgen met een welkomst woord tot de vele aanwezigen, het ge zelschap „Animato" en de spreker van deze morgen, de heer C. v. d. Ploeg, lid van de Tweede Kamer. Verder deelde de voorzitter mede de verhindering van de geestelijke adviseur kap. H. v. d. Pias. Tijdens het ontbijt bracht „Animato" stemmige muziek ten gehore, afgewis seld met enkele solo-zangnummers door Cees Borger en solo's met gitaar door de directeur van „Animato", de heer De Hilster uit Hilversum. Voorzit ter besprak thans het komende winter program en leidde vervolgens de spre ker in. Spreker bracht eerst de figuur van St. Willibrord naar voren, hoe hij als vurig apostel het geloof naar ons land bracht en wij als goede christenen en K.A.B.-leden dat geioof moeten be leven en niet moeten luisteren naar het surrogaatgeloof van het communisme. Daarom dit winterprogram van de K.A.B. „Wij en het communisme" om de leer en de tactiek van het communisme beter te leren kennen en ons in te zetten tegen het communisme. Daarom ook het tweede onderwerp op Donderdag 15 No vember te behandelen door de geeste lijke adviseur kap. H. v. d. Plas: „Geest of beest". Komt allen deze avond en de volgende vormingsavonden. Het is van het allergrootste belang, dat al deze avonden oezocht worden door de leden met hun dames. Ook deze vormings avonden worden omlijst met een aardige en culturele strekking, waarvan door het bestuur veel werk is gemaakt. Nadat door de aanwezigen enkele liederen ut! eigen liederenbundel waren gezongen en de voorzitter dank had gebracht aan al degenen, die hadden bijgedragen tot hel slagen van deze morgen, aan de spreker de heer C. v. d. Ploeg, het gezelschap „Animato", de dames mevr. Alders, Stevens, juffr. C. Schiering en de heer J. Bruin, werd deze geslaagde feestmor gen besloten met het zingen van het „Strijdlied". Bij K.B is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: W. van Doorn, verificateur van de gemeentefinanciën te Velsen. Het is prettig wanneer U tijdens de verhuizing geholpen wordt door vak kundig personeel. Laat Darniaans dit dan ook verzorgen. F Rtiniiaans en Zn. Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 11141 BIOSCOPEN Rembrandt: De wolf van Sila, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Een slechte jon gen, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor* Gun Crazy, iö j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Verkeerd verbonden, 18 j. 2.30. 7 en 9.15 uur. City: Alles wel aan boord, al. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,,De zwarte panter" en Ontmoeting in de nacht", 18 J. 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 6 November Concertgebouw: H,O.V.-concert o.l.v Toon Verhey, solist: Geza Anda. piano, 8 uur. Stadsschouwburg: Comedia met „Kinderen zijn kinderen", 8 uur. De Boekverkopersvereniging voor Haarlem en omstreken bestaat deze maand vijf en twintig jaar. Het bestuui heeft gemeend, dat recepties en uitbun dig feestbetoon achterwege moesten blijven. Zaterdagavond is een buitenge wone algemene vergadering gehouden in „Boekenrode" te Heemstede, waar vrijwel alle leden met hun dames aan wezig waren. De voorzitter van de „HBV" de heer P. G. M. Coebergh memoreerde in zijn openingsrede de geschiedenis van de ver eniging. Haarlem was na de grote steden het eerst zover, dat een plaatselijke af deling van de Nederlandse Boekverko persbond kon worden opgericht. En het is in de loop der jaren een afdeling ge worden, die in het vak uitstekend be kend staat. Door de goede samenwerking van de collega's heerst hier onderling een sfeer, die andere plaatsen Haarlem dikwijls benijden. Dank zij deze samen werking is 't ook alleen Haarlem gelukt elk voor- en najaar een z.g. boekenbeurs te organiseren, een instelling, die voor boekverkopers uit Haarlem en omgeving van veel'gemak en nut is. De heer A. van Weerden, nie tot na de laatste oorlog voorzitter is geweest, en Indien men niet onmiddellijk het zwaarste geschut richt op het nieuwe stuk van de Nederlandse romedie, zal dit tactische inzicht vooral berusten op de overweging, dat het blijspel vooral zondigt tegen de goede smaan, zo men wil: de goede toon. Het zou interessant zijn na te gaan. hoeveel bezoekers, die »ich gisteravond klaarblijkelijk geamu seerd hebben, in gemengd gezelschap voortdurend grapjes zouden durven maken over huwelijk en huwelijkstrouw, ook al zijn die grapjes niet grof, zoals in dit blijspel van F. Hugh Herbert evenmin het geval is. Ook los van de christelijke, de eeuwige beginselen, zui ver maatschappelijk dus, is gezin en ge zond huwelijk immers een te kostbaar goed om er een te „vlotte" opvatting over op na te houden. Die vlotheid im mers is een te bittere bron van verdriet en verval. Waartoe die zogezegd soepele opvatting kan leiden, spreekt wel duide lijk uit leven en gedragingen van David Slater in dit stuk en men moet wei even door de oppervlakte dringen om te zien, dat hij niet, zoals hij wordt voor- gesteld, een vlotte bon-vivant is, maar een misselijke slappeling, die zijn eigen dochter moreel en maatschappelijk re gelrecht naar de kelder jaagt. Wij kun nen ons dan ook voorstellen, dat ook een blad als Elsevier (Cor v. d. Lugt Melsert) de vertoning terecht roemt, mede omdat regisseur en spelers niet op grof en minderwaardig effect jagen, maar dat men er niettemin niet bij voorkeur met zijn dochters heen gaat. De drie bedrijven van Herbert behan delen, tussen haakjes, niets anders dan de keuze, welke een New Yorks meisje moet maken: een ongeoorloofde verbin tenis met een verjaarde losbol, of een gezond huwelijk met een jonge man. Gelukkig kiest zij het laatste; het zal ongetwijfeld een goed huwelijk worden, en op deze manier wordt er ook nog iets gered van de romantiek en de poëzie, welke wij toch eigenlijk zo moeilijk kunnen missen. Indien de stemming van het laatste tafreel, teer en' poëtisch on danks alle Amerikaanse directheid en flinkheid, het gehele blijspel had be heerst, zou het een 'fijn meesterstukje zijn geworden. Intussen heeft Herbert in zijn knap gebouwd, boeiend en sterk geschreven st.uk ons laten kennis maken met een zeer merkwaardig meisje. De twee man nen moesten zich wel enigszins verbijs terd afvragen, waar zij de uitzonderlijke figuur van Patty O'Neill moesten inde len: een doortrapte huichelaarster, een naïef meiske of een buitengewoon ge raffineerde intrigante „die het leven kent". Niet bepaald een gemakkelijke rol dus, en een kans om te zoenen voor een jonge actrice. Dat is in dit geval Kitty Janssen, die haar kans met op merkelijk talent en heerlijke frisheid heeft gebruikt en uitgebuit. De gehele avond stond op de scène een lieve, aan trekkelijke verschijning, die de zaal op siag veroverde. Het wrong nergens in de gecompliceerde figuur, de snel wis selende stemmingen en karakteruitingcn werden getekend met een zuiverheid van-overgang, een soepelheid en gemak, een natuurlijkheid en een prettige, lichte toets, waarachter men jaren vxn gedegen ervaring en techniek zou ver moeden. Verleden jaar zat zij nog op de Toneelschool. Het zal een apart genoe gen zijn, de geestelijke groei van deze jonge toneelspeelster te volgen. Henk Rigters en Guus Oster herwogen zich naast haar als de verlopen vader en de in zijn hart serieuze en erg verliefde jonge man. De verdienste van hun boei end spel kan men afmeten aan de om standigheid, dat zij hun kracht moesten zoeken in het scheppen van sfeer en een geraffineerd-afwisselend brengen van de dialoog. Jan Teulings zal daaraan als regisseur niet vreemd zijn geweest. Pierre Myin kwam er maar even aan te pas. maar hij deed het in die paar minu ten heel gezellig. En een hartelijk complimentje voor Jan Prent, die met zijn décor een geluk kig geslaagde variant op het thema „moderne flat' had gevonden. Hk. A. Met de intocht van ruim 250 gecostu- meerde kinderen, uitgedost, m vele kleurrijke en uiteenlopende vermom mingen, werd het kinder„zwem"feest Zaterdagavond van en in het Sportfond senbad ingeluid; wel had de heer Slin. ger eerst een kort openingswoord ge sproken, maar het feest begon echt,toen de peuters en ook wel enkele ouderen gecostumeerd langs de bassinwand pa radeerden om later op de avond gecos tumeerd in het water te springen en weg te zwemmen. De heer M. K. de Graaf zorgde met zijn sprongen voor de komi sche noot en het was de heer C. H. Vrugt die wederom enige staaltjes van behendigheidszwemmen ten beste gaf. De clou van de avond was wel de opvoering van het sprookje „De betoverde Prins". De tekst hiervoor was geschre ven door mej. A. E. Beckers en werd uitgesproken door mej. Donselaar. Er is genoten van de wijze, waarop de kin deren het sprookje ten tonele voerden. De décors, vervaardigd door de heer M. K. de Graaf, zorgden, dat het geheel af was. Met de vertoning van de film „16 jaren Sportfondsenbad Haarlem", toe gelicht door de heer Joh M. Schmidt, werd het programma gesloten, waarna velen nog van het golvenbad gebruik maakten. Het is een goed geslaagd kin derfeest geworden, waarvan ook talrijke ouders hebben genoten en het was dan ook een welverdiende hulde, die de heer Slinger, directeur van het Sportfondsen bad, na afloop aan het personeel bracht. Advertentie HAARLEM TELEVISIE-DEMONSTRATIES Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak Zaterdag zijn drie jubilarissen op de drukkerij „De Spaarnestad" gehuldigd, namelijk de heren C. J. Schoen en W. Uitermark van de afdeling smoutzette- rij en de heer H. J- Jutjens van dg af deling montage. De feestelingen werden per auto met hun echtgenoten van huis gehaald en allereerst ontvangen door de directie. De heer C. Ooms had het op prijs gesteld de drie zilverlingen geza menlijk toe te spreken. Zij ontvingen de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Na dit officiële gedeelte werden de heren Schoen en Uitermark in de ver sierde cantine ontvangen met een wel komstlied. waarvan de beginletters de zin vormden „divulgendo servimus hu- manitati" (de spreuk van het bedrijf). Het woord werd gevoerd door de be drijfsleider. de heer C. Huijzer, de heer Lei'eber, chef van de zetterij en de heer Geeris- Namens de redactie van de Ka tholieke Radiogids bood de heer Holz- haus aan jubilaris Schoen een kistje si garen aan. Met enige toepasselijke woorden overhandigde de heer J. Ha ver het geschenk van de jubileumcom missie, terwijl de dames bloemen ont vingen. Het gezellig samenzijn, dat daarop volgde, werd met muziek om lijst. De derde jubilaris, de heer Jutjens, werd in de versierde montage-afdeling gehuldigd en toegesproken door de he ren Huijzer en Herbert. Ook daar ge schenken ^11 bloemen. De heer Elfers, chef van de afdeling chemigrafie,. liet "ook blijken, hoezeer het Werk van de jubilaris op prijs gesteld Wordt. Gisteren heeft pastoor Luhn van de parochie van de H H. Elisabeth en Bar bara zijn koperen pastoraat gevierd. Op deze feestdag voor de parochie vierden de heren J. Boon en H. Joosten het koperen jubileum als kerkmeesters. De dag werd begonnen met een plech tige Hoogmis om negen uur. die de pastoor opdroeg, geassisteerd door de beide kapelaans. Het parochieel zang koor voerde o. 1, v. kapelaan J. v. In gen een vierstemmige mis van Perosi uit. De mis werd tevens opgedragen ter intentie van de beide kerkmeesters. Om half een werd in de gymnastiek zaal van de zusters aan de Tugelastraat een receptie voor genodigden gehouden. Onder de velen die hun gelukwensen kwamen aanbieden, bevonden zich o.m. mgr.- J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, deken J. J. A. Kuilman en officiaal mgr. G. v. Trigt. Mgr. Huibers felici teerde de pastoor met zijn herstel en wenste hem alle goeds voor de toe komst- Deken Kuilman wenste de pa rochie geluk met het bezit van een her der, die op zo bijzondere wijze de men sen tot God bracht. Om kwart over een volgde een zeer druk bezochte receptie voor de parochianen. De pastoor werd op deze receptie verrast met een bre vier en een fraai altaarmissaal. De heren Boon en Joosten kregen een gebedenboek aangeboden. Zij werden eveneens door de deken toegesproken. Op de receptie droeg de heer Harry Prenen een gedicht voor, geassisteerd door de gidsen en verkenners, waarin hij het werk en de idealen van de pas toor beschreef. Het zangkoor o. 1. v- kapelaan van Ingen zorgde voor enige toepasselijke liederen. Op Zondag 11 November zal ™or de kring West de St. Willibrordusviering gehouden worden met een H. Mis in de kathedraal om half acht, waarna de leden in de Leonardus- zaal aan een gemeenschappelijk ontbijt kunnen deelnemen. Kaarten voor dit ont bijt zijn nog verkrijgbaar bij de bestuurs leden, zoals vermeld in het programma /an de toneelavond. Het loopt onverwachts hard met de kaart verkoop voor de toneelavond op 15 Novem ber. De enkele nog resterende kaarten voor deze openingsavond zijn eveneens bij de bestuursleden te verkrijgen. De Katholieke Arbeiders Vrouwenbe weging organiseert Dinsdag 6 November des avonds 8 uur in het Kajottersgebouw in de 'Lingestraat een speciale Fatima- avond. De Z. E. Heer Balesstra zal die avond komen spreken over de betekenis van de boodschap, welke Maria aan de kinderen van Fatirna en door hen aan de wereld heeft gegeven. Dit interessante onderwerp zal met lichtbeelden worden toegelicht. Het bestuur van de KA.V Kring Noord roept alle katholieke vrouwen op te komen luisteren naar de. ze boodschap, welke voor geheel de we reld van zeer grote waarde is. De toe gang is geheel gratis. Het programma van de in het Sport fondsenbad te spelen waterpolowedstrij- den luidt: Dinsdagavond: dames tweede klasse: Haarlem 2—HPC 2, HVGB 2 HVGB 3. Zaterdagavond: derde klasse heren: HVGB 6—Haarlem 5. Tweede klasse heren: HVGB 3DWR 2. Eerste klasse heren: Haarlem 2HPC 2. Be kercompetitie heren: HPC 1AZ '70 1. Centrale wintercompetitie K.N.Z.B.: Haarlem—HVGB. destijds de grote drijfkracht van de ver eniging was door zijn energie en door zettingsvermogen, was met zijn echtge note als gast aanwezig. De heer Coe bergh bood hem namens alle aanwezige leden het erelidmaatschap van de HBV aan. Voorts werd de secretaris, de heer J. J. Alta gehuldigd, die reeds meer dan 15 jaar deze functie met onverflauwde liefde en accuratesse vervult. Hem werd een blijvend aandenken overhandigd na een van grote sympathie getuigende toe. spraak van een der oudste leden van de vereniging, de heer M. Sas. Zowel me vrouw Van Weerder als mevrouw Alta ontving fraaie bloemen. De beer Coebergh memoreerde tevens het vele werk, dat de propaganda-com missie, bestaande uit de opvolger van de heer Van Weerden, de heer Joh. G. van Doorn, tezamen met de heren J. H. de Vries en H. H. Lankamp na de oorlog heeft verzet. Wat bijvoorbeeld tijdens de Boekenweken in Haarlem werd ge boden kan vele plaatsen tot voorbeeld strekken. Door enkele leden werd nog het woord gevoerd, waaruit telkens bleek, dat de boekhandelaren hier in Haarlem elkaar verstaan onder het motto: „Wij zijn nie eikaars concurrente, maar eikaars vrien den". In plaats van de gebruikelijke receptie heeft de HBV gemeend de boekenkopers van Haarlem en omstreken een matinée in de Stadsschouwburg te moeten aan bieden, en wel op Zaterdagmiddag 24 No vember. Mr. G. B. J. Hilterman, de hoofdredacteur van de „Winkler Prins' houdt een causerie over de geschiedenis van deze encyclopaedic. De bekende voordrachtskunstenaar Jan Lemaire Sr. draagt voor uit zijn binnenkort te ver schijnen boek: „Afschminken, Dames en Heren" en Piet Bakker spreekt over „Het Kind in de Literatuur". De Letter lievende Vereniging „J. J. Cremer" ver leent haar belangeloze medewerkin_ door na de pauze Joh. G. van Doom's reeds eerder met succes gespeelde co medie „De Terugkeer van Helen Gard ner" op te voeren. In de loop van deze maand zullen de boekenkopers van hun boekhandelaren een uitnodiging voor deze matinée ontvangen. De afdeling Heemstede van de Kath. Arbeidersbeweging had Zondag ter in leiding van het winterprogramma een bezinningsochtend georganiseerd. Om 7.15 werd in de kerk van de H. Bavo een H. Mis opgedragen, welke werd opgeluisterd met zang van het dubbel- mannenkwartet „Melodia" onder leiding van de heer G. de Barbanson. Na het ontbijt, dat door de goede zorgen van een aantal jonge dames, meest dochters van leden, een zeer goed verloop had, werden gemeenschappelijk enige liede ren gezongen en vervolgens gaf de voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden, een beknopte uiteenzetting over het winterprogramma en hij beval daarbij de verschillende instellingen zoals het St. Nicolaas-Comité, Herwonnen Le venskracht en de Retraiteclub in de be langstelling aan. Hulde werd gebracht aan de heer v. Wees. die als lid van het St. Nicolaas- comité .gedurende een groot aantal ja ren uitstekend werk hééft verricht en die thans deze functie heeft neergelegd. Aan hel slot van zijn toespraak herin nerde spr. aan de poging yan ?t ge meentebestuur om door het sluiten van een lening a 4 procent gelden te krij gen om de gestagneerde woningbouw te kunnen hervatten en hij sprak de hoop uit dat vooral de jongere leden zouden pogen medewerking te verle nen. Als eerste spreker trad daarna op ka pelaan P. Riep, die in het kader van het winterprogramma. dat gewijd is aan het onderwerp „Wij en het com munisme", sprak over „Geloof of sur rogaat." Tweede spreker was de heer H. Vu- link uit Amsterdam, die uitvoerig het onderwerp „Tehuis of kazerne behan delde: het tehuis van het christelijk ge zin, zoals wij dat allen kennen en de kazerne van de communistische heil staat. God schiep geen staat, provincie of gemeente en zelfs geen publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, maar wel man en vrouw met de opdracht Zijn werk voort te zetten. Zo werd het gezin ge vormd, dat een veilige schutse moet zijn voor de kinderen. 'Het waarachtig geluk bestaat niet uitsluitend uit materiële welvaart. Na een principiële uiteenzetting van de betekenis van het gezin benadrukte spreker de verschillende wensen van de Kath. Arbeidersbeweging, woningen, progressie in de kinderbijslag en ge zinshulpen en -verzorgsters. In verband met dit laatste deed spreker de mede deling dat binnenkort in de Prov. Sta ten van N.-Holland een voorstel komt om ter aanmoediging voor de opleiding van gezinsverzorgsters voor elke leer ling een bedrag van f 200.ter beschik king te stellen. Daarna gaf spreker een uiteenzetting hoe het communisme te genover al deze dingen staat, hoe het ne ontbinding van huwelijk en gezin heeft nagestreefd en hoe het op deze dwalingen terug is moeten komen. Thans wordt in Rusland het gezin en vooral het grote gezin geweldig be schermd, zij het dan ook om imperia listische doeleinden, zoals destijds ook Duitsland en Italië het gezin op hun manier beschermden. Aan het slot van zijn toespraak wees hij er op, dat de communistische voor keur van de kazerne zelfs in Amster dam merkbaar is, waar onder invloed van een, communistisch architect een huizenblok geheel het aanzien heeft van een kazerne. Hij wekte daarna zijn gehoor op, er voor te zorgen dat het gezin beschermd wordt tegen allerlei communistische invloeden. ..omdat juist het goede christelijke gezinde sterkste alweer betekent tegen deze dreiging. Zondag herdacht Broeder Aloysius (Rnton Couenberg) de dag waarop hij 25 jaar geleden als eerste Heemstede- naar toetrad tot de Congregatie van St. Jean Baptist de la Salie. Het feest be gon met een plechtige H. Mis in de ka pel van het Broederhuis aan de Heren weg, welke werd opgedragen door pa ter Jos Couenberg. die tot zijn broeder een kort woord sprak. Daarna werd een feestelijk ontbijt gehouden, waaronder aan de jubilaris verschillende geschen ken werden uitgereikt, o.a. een kussen, waarvan het fraaie borduurwerk door de 84-jarige moeder van de jubilaris was gemaakt. Des middags hield broe der Aloysius een receptie. GEBOREN: G. S. van Bakel en A. M. Kenselaar, d.: C. Beerthuizen en A. Kok, z.; A. C. C. van Winsen en W. J. de Haas, z. ONDERTROUWD: H. Verbeek en C. Oversteegen; R. van Vlijmen en L. M. van Duin. Zondagmiddag concerteerde in het Concertgebouw te Amsterdam het Con certgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum, speciaal voor luis teraars buiten Amsterdam; zodoende worden concertminnaars uit de pro vincie in de gelegenheid gesteld ons be roemde orkest zo nu en dan ook eens in levenden lijve te zien en te horen. Hiervan werd intussen druk gebruik gemaakt, zodat er Zondag j.l. voor een totaal uitverkocht huis werd gespeeld. Vanzelfsprekend gaat men, door het re gelmatig bezoek bij de concerten van onze Haarlemse Orkestvereniging, on willekeurig in verhouding kleine ver gelijkingen treffen. Natuurlijk weten wij, dat het Concertgebouworkest over prachtig en speciaal meer uitgebreid materiaal beschikt. Toen' wij dan ook na de pauze het concert van Bela Bar- tók voor orkest beluisterden met zijn hier en daar drievoudig bezette hout blazers, kortom een stuk met massieve orchestratie, viel er niets meer te ver gelijken. Deze mogelijkheden zijn helaas voor Haarlem uitgesloten. Voeg hierbij de gehele entourage op het podium, dat aan de eisen van een groot apparaat voldoet, dan weet men dat men in Haar lem, wat - dit betreft, aan ons orkest momenteel absoluut geen hogere eisen kan stellen. Toen wij echter vóór de pauze Schubert's Onvoltooide Sympho- nie hoorden, hebben wij ons zeker niet aan een misplaatst chauvinisme schul dig gemaakt, door de geest van een dergelijke uitvoering in Haarlem te prefereren. Nogmaals, het Concertge bouw klinkt natuurlijk prachtig, maar dit alleen is niet voldoende. Géza Anda speelde vol vuur en bril- lant Liszt's pianoconcert in Es. even eens van gelijk gehalte gesecundeerd door het orkest. De holte van de com positie viel er echter niet door weg te hemen. Eerst toen het Concertgebouworkest aan bovengenoemd opus van Béla Bar- tók begon, zijn wij gaan beseffen wat dit instrumentale apparaat vermag. Niet weinig werkte hiertoe mede de sobere maar bezielende stimulans van Eduard van Beinum's directie. Deze muzikale confrontatie zal men niet spoedig ver geten. Dat was inderdaad groots werk. Het publiek uitte zich hierna fti lange en luide bijvalsbetuigingen. JAN LAARVELD. Advertentie De toneelafdeling van de Zandvoortse politie-sportafdeling zal op Zaterdag 10 November in „Zomerlust" opvoeren het toneelspel „Een schip vaart uit''. De baten komen ten goede aan de Noord Zuid Hollandse redding maatschappij. Maandag: 8 uur repetitie „Laudate Domi- rrum"; 8 uur: bestuur HBC; 8 uur: Missie naaikrans. Dinsdag: 8 uur: repetitie Kath. Gem. Koor; 8 uur: repetitie R.K. Harmonie St. Michaël. Woensdag: 2.30 uur: Kath. Kinderkoor; 7.30 uur: clubavond damclub St. Bavo; 8 uur: repetitie Melodia. Donderdag: 8 uur: repetitie Dameskoor Viva Maria; 8 uur: volksdansgroep; 8 uur; St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur: toneelrepetitie Door Een dracht Sterk. Advertentie Door de Bond van Eloembollenhande- laren is in Februari van dit. jaar een voorstel ingediend tot wijziging van de betalingsdatum in het vak. Thans is de binnenlandse betalingsdatum vastgesteld op 1 November. Het voorstel beoogt de volgende verandering: 50% op 1 Nov. en het restant uiterlijk 1 Maart d.a.v., met de verplichting over dit later te betalen deel 14 rente per maand te betalen. In de Februari-vergadering besloot het hoofdbestuur, der Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur de behandeling van dit punt tot het najaar uit te stellen, op dat meer inzicht zou zijn verkregen in de eventuele moeilijkheden voor de ex porteurs. Inderdaad moest nu vastgesteld wor den, dat de huidige regeling niet be vredigt en dat dus gezocht moet worden naar een voor allen aanvaardbare oplos sing. Gemeend werd, dat het voorstel van de Bond wat te ver ging. Met algemene stemmen werd besloten het volgende ter bestudering aan de Vaste Commissie voor het Handelsreglement voor te leg gen; Betaling per 1 November 65%. Restant uiterlijk 1 Maart d.a.v., met de verplichting over het later te beta len deel y2 rente per maand te ver goeden. Blijkens een verslag in het weekblad voor Bloembollencultuur zijn in de hoofdbestuursvergadering van 26 Octo ber enige belangrijke, grotendeels in terne, besluiten genomen. In verband met de steeds hoger wor dende kosten van exploitatie werd de entreeprijs voor het beursgebouw van 0.25 op 0.30 gesteld. Goedgekeurd werd dat de damesbeurs dit voorjaar weer in het Kreiagehuis zal worden ge houden. De huur van gronden voor de proeftuin op de kwekerij „Zwanenburg" aan de Koninginneweg werd verlengd. Door enige verschuivingen zal de tuin vanaf de Koninginneweg een aantrekke lijker aanzien verkrijgen. Besloten werd aan de minister van Verkeer en Water- Staat een dringend verzoek te richten om al het mogelijke te doen om aan de zeer ongewenste toestand bij de Velser- pont een einde te maken. Door het weg nemen van de vierde pont zijn de moei lijkheden aldaar ernstig vergroot. Reeds herhaaldelijk is de vraag ge steld waarom de bloembakken voor het Kreiagehuis niet verzorgd worden. Eer der genomen proeven hebben echter aangetoond, dat elke nieuwe beplanting direct door kinderen wordt vernield. Nu de kantonen niet in het gebouw aan de Leidsevaart zijn gevestigd, is het on doenlijk toezicht te laten uitoefenen. Hoezeer het ook ieder spijt, voorlopig moet ons gebouw een aantrekkelijke bloemendecoratie ontberen, zo besiuit het weekblad. Advertentie Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 Als straks weer de winter gaat komen, Met hoest en verkoudheids- symptomen, Dan is er geen keus En geldt slechts één leus: Neem TIP om het kwaad te vóórkomen! Inz. Hr. A. K. te Tilburg ontv. I £1. TIP De Zaterdagmarkt gaf, overigens ge heel overeenkomstig de verwachtingen, een verdere daling van de rondvis- prijzen te zien- Grote schelvis kwam niet hoger dan f 44,per kist en voor kleinmiddel was de maximum-notering f 42,per kist- De wijting ging mee in de neergang en slechts enkele par tijen werden verkocht en de rest ver dween naar de vismeel-industrie. Grote kabeljauw had echter meer aftrek en wist, na de teruggang van de laatste dagen, weer tot f 200,per 125 kg. te komen. De fijnvis was stabiel en grote tong noteerde f 3,per kilo, terwijl de tong II vasthield aan f 0.75 per kg. Naar schol bestond een redelijke vraag. Groot- en kleinmiddel werd verkocht voor f 65,— per kist, terwijl schol II variëerde van f 28,— tot f 1L,per kist, naar gelang grootte en kwaliteit. In totaal werden Zaterdag niet min der dan ruim 6.900 kisten vis in de af slag te IJmuiden gebracht- Hieronder waren 620 kisten fijnvis, 445 kisten schol, 4.300 kisten verse haring, 400 kisten makreel en 235 kisten schelvis en piepers. Van de trawlers ging de Cath- Duy- vis IJM 60 met de beste besomming strijken, n.l. f 16.900,terwijl de Dirk je RO vó genoegen moest nemen met f 9.600,Van de talrijke haringloggers, die een gedeeltelijk gezouten, gedeel telijk verse haring aanvoerden, kwam de De Vrouwe Jacoba KW 122 het hoogst met alleen voor zijn verse ha ring een besomming van niet minder dan f 13.360,—. De Poolse logger Korab II SWI 104, die nog maar nauwelijks naar de vis serij uit IJmuiden was vertrokken, moest de reis afbreken wegens ziekte van 2 der opvarenden. Bij binnenkomst mocht niemand het schip betreden om dat men vreesde voor besmettingsge vaar. Er kwamen Zaterdag weer heel wat loggers van de vleetvisserij in IJmui den binnen. De KW 122 kwam met 270 kantjes gezouten haring, de KW 140 met 670 kantjes, de KW 56 met 520 kantjes, de KW 40 met 510 kantjes, de KW 159 met 420 kantjes, de KW 73 met 370 kantjes, de KW 5 met 520 kantjes, de KW 37 met 442 kantjes, de KW 2 met 461 kantjes, de KW 41 met 590 kantjes, de KW 86 met 385 kantjes, de KW 129 met 342 kantjes, de KW 110 met 646 kantjes, de KW 83 met 575 kantjes, dc KW 39 met 553 kantjes, de KW 43 met 607 kantjes en de IJM 75 met 410 kantjes. Voor de Maandagmarkt werd door trawlers, loggers en kotters weer een gevarieerde aanvoer geleverd. Voor de vroege lossing stonden genoteerd de trawlers Bloemendaal IJM 71 met 210 kisten schelvis en piepers, 260 kisten makreel, 40 kisten diversen. Zeelandia IJM 38 met 210 kisten schelvis. 370 kisten makreel, 10 kisten diversen en Elie Chenevière IJM 32 met 250 kis ten schelvis, 350 kisten makreel, 200 kisten verse haring, 2 loggers met een totaal van 130 kisten schelvis. 35 kis ten wijting, 60 kisten kabeljauw en gul, 25 kisten diversen en 220 stuks stijve kabeljauwen, alsmede 6 loggers Met'een" gëzam'éiTlijke 'aarrvTJer va» 1.600 kisten Engelse Walharing. Op latere lossing aan de Maandag- markt moesten wachten 16 loggers met samen 9 800 kg. tong, 370 kisten schol, 80 kisten schelvis en piepers, 130 kis ten wijting, 50 kisten kabeljauw en gul, 180 kisten diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen, alsmede 17 kotters met in totaal 840 manden verse vis. Tengevolge van het feit, dat nog steeds geen overeenstemming is bereikt ten aanzien van de bepaling van de gage voor opgehouden vis, Waardoor verschillende trawlers in de haven zijn blijven liggen, wordt deze week geen hausse in de aanvoer van verse vis verwacht. De aanvoer kan practisch al leen komen van de Alkmaar IJM 31, Batavia IJM 99, Schoorl IJM 39, Lim- burgia IJM 54 en Viking Bank IJM 183. Van deze schepen heeft de Batavia IJM 99 zich intussen gemeld voor de Dins- dagmarkt. Zijn vangst bestaat uit 240 kisten schelvis, 450 kisten makreel, 55 kisten verse haring, 40 kisten kabel jauw en gul, 40 kisten wijting en 40 kisten diversen. IJMUIDEN. Maandag 5 November. Hoog water: 7.30 u. en 19-56 u. Laag water: 3.01 u. en 15.27 u. Dinsdag 6 November. Hoog water: 8.55 u. en 21.10 u. Laag water: 3.56 u. en 16.26 u. Maanstand: eerste kwartier 7.59 u. Tijdens het D.W.T.-zwemfeest werd er op grootscheepse wijze reclame ge maakt voor het Katholiek Nationaal Thuisfront en zijn geef-wedstrtfd BAAS BOVEN BAAS. Vele tientallen stem- kaarten werden door actieve militairen aan de man gebracht en zelfs een aan tal zwemmers met reclameborden sti muleerde het stemmen op van Tutten, Kobus Kuch, Merie en de andere lijsten. Katholiek Thuisfront had een goede middag! (Niet-officiële koersen) TT/S ws gupiado 85% 3V4 Nedf 3V4 Pd 05% 3-3% Ni 86% 3 Ned. 6 88,5. tnschr. Gi 87)1 Ned. Hanoi 144 A.K.U 164 Van Berkels Patent 105 Calvé-Delft cert. 119% Van Gelder 164 Kon. Hoogovens cert. 151 inlever cert. 219 Ned. Kabel 213% Philips 175 Nieuwe Philips 170% Kon Petroleum 303% „Amsterdam" Rubber 93% Holl. Amerika Lijn 1861- Kon. N. Stoomb Mij 132 Ned. Scheepv Unie 122 H.V.A 108% Deli Mi.1 cert. 85% 8854 2X4 172 300 9834 13114 14214 107'4 8654 3/11 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Repuolic Steel Shell Oi) Southern Pacific Southern Railway Jidewater U.S. Steel 48% 50% 67% 55% 49% 13 84% 6934 17% 21 4134 65% 5914 49 V4 40% 4014 2/11 49% 61(4 68% 55% 50 13% ra'i 70 17% 21'4 41% 661 h 5934 50 4114 41

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2