COMMISSIE ONDER van de vier bezetters Om mogelijkheid te onderzoeken van vrije verkiezingen Engelse troepenmacht ontvangt versterking Oost-Europa achter Egypte CONTROLE Nog geen over eenstemming Met f 270 er vandoor I AUTO STOPT PLOTSELING WEGENS BENZINEGEBREK Ruim zes ton terugbetaald President van Oost-Duitsland stelt voor: ZWITSALETTEN Patiënt gestikt GD UiMota Meisje bij botsing op slag gedood Minder trams te Den Haag Aannemer betaalt rente MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 TER BESCHERMING VAN SUEZ KANAAL Economische Unie voor Benelux Tekst van verdrag thans gereed Zaligverklaring van Maria Couderc Benoemingen bisdom Haarlem Onderhandelingen op Korea Jeugdige overvallers in arrest C. Gravin Dumonceau f iili KOM DE NATUUK TE HULP EN „ONTLAST" UW INGEWANDEN. Arts in hoger beroep ROOK-KflTER Dus teveel van het goede.Dat zou nooit gebeurd zijn als je öosbott had I a ais je Quaum nac gerookt,een pittiq maar uiterst mild DOOR ALEXANDRA ORME (Wordt vervolgd). Bestelauto slaat om; één dode Trein verplettert auto Electriciteitsvoorsiening gestoord Van zijn eigen geld! Klachten over betaling door gemeenten „VALSE STREEK VAN NEDERLAND" Indon. commentaar op grondwetswijziging Resultaat werk prijzencommissies Ernstige overvragingen in ambachtssector -11 Een brief aan de president der West-Duitse bondsrepubliek Theodor Heuss «eeft de president van Oost-Duitsland Wilhelm Pieck, naar Zondag is bekend gemaakt, voorgesteld een uit Oost- en West-Duitsers samengestelde commissie 'e laten onderzoeken of vrije verkiezingen in geheel Duitsland mog'sljjk zijn. Deze commissie moet onder controle der vier bezettingsmogendheden staan. picck hcc't verder president Heuss voor een onderhoud in Berlijn over het Fraagstuk der Duitse eeivneid en een vredesverdrag uitgenodigd. De reacties te Bonn zijn vooralsnog sceptisch en afwiizend. "p voorsteller' van Pieck gaan aanzienlijk verder dan vroegere rode suggesties. Men gelooft, dat deze nieuwe houding is ingegeven door de vorderingen, die gemaakt z-jn in de besprekingen tussen de Westerse geallieerde Hoge Commissie de West-Duitse regering over een vredescontraet met de West-Duitsers. Dndanks het aanbod van Pieck wordt te Bonn betwijfeld dat Oost-Duitsland bereid is ten volle tegemoet te komen aan de Westerse eisen inzake opheffing Fan de methodes van de politiestaat. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland Mc Cloy, heeft ter gelegen heid van de opening van een Ameri kaanse passagierslijn met Duitsland een toespraak gehouden. Hij zeide o.m., dat •Ie status van bezettingstroepen van de Amerikaanse militairen thans gewijzigd diende te worden i -in een defensieve Status. Onder de huidige omstandigheden kon then Duitsland niet onverdedigd laten. Het was daarom nodig, dat de Westelijke Mogendheden Duitsland hielpen verde digen en dat de Duitsers tot deze ver dediging zouden bijdragen. De Duitse t'eiligheid zou het beste gediend zijn door opneming in een Europees defer.- siestelsel, dat weer ingebouwd was in een ruimer Atlantisch verdedigingssys teem. Mc Cloy zei, dat ondanks een krach tige democratische ontwikkeling in Duitsland nog verontrustende zaken voorkwamen. Neo-fascistische gr.iepen hadden zich gevormd en actieve Nazi's bekleedden weer hoge posten. Sommige vroegere officieren spraken in de geest Van een verouderd militarisme en ver scheidene functionarissen en par;ijlei- ders poogden aanhang te winnen door Middel van „goedkope aanvallen" op de geallieerden. De Aartsbisschop van Keulen kardi naal Frings heeft Zaterdag een schrij ven gepubliceerd, waarin hij de aan dacht vestigt op hen die nog gevangen zitten wegens „misdaden, begaan in ver band met oorlogsactiviteit en zij. die daarvan beschuldigd worden". „Met het oog op het naderende Kerst feest, meen ik, aldus de Kardinaal, dat voorzover het daden betreft, die door militairen zijn bedreven in rechtstreeks verband met militaire gebeurtenissen, thans het ogenblik is aangebroken om onder het verleden een streep te zetten en een passende amnestie te verlenen. Ik wil de verschrikkingen die werne- lijk plaats gevonden hebben, geenszins vergoelijken en ik wil ook toegeven, dat in sommige gevallen op edelmoedige wijze vergiffenis is geschonken. Maar met het oog op de vreedzame boodschap van het Kerstfeest, doe ik een beroep op de betrokken mogendheden en vraag voor hen verlof om naar hun families met Kerstmis voor goed terug te keren. Advertentie DE ANTI-PIJN TABLETTEN Zondag zijn ruim tweeduizend Engel se manschappen van leger en luchtmacht ill het gebied van het Suez-Kanaal aan gekomen. Britse manschappen hebben Zondag het dorp Serapoem bij Ismailia afgezet, terwijl de Egyptische politie "aar wapens zocht. Verschillende vuur wapens werden gevonden, aldus een Britse woordvoerder. Volgens deze zelfde woordvoerder zijn ■Wederom drie Egyptenaren uit de zone gezet wegens bet intimideren van Egyp tische arbeiders, die voor de Engelsen Werkten. De afgelopen vier dagen zijn reeds 26 Egyptenaren uit dit gebied ge- Weven om soortgelijke redenen. Britse Manschappen hebben Zondag in de Ka naalzone duizenden in het Arabisch ge stelde pamfletten in beslag genomen, die door een ondergrondse Egyptische orga nisatie werden verbreid en waarin de Egyptenaren werden aangezet, niet met de Engelsen samen te werken. Naar het A.N.P. verneemt, is de tekst Fan het verdrag voor de Economische Dnie tussen België, Nederland en Luxemburg thans gereed. In welinge lichte kringen te Den Haag verwacht men, dat het in de loop dezer maand ter ondertekening aan de regeringen der drie landen zal worden voorgelegd, Waarna het aan de volksvertegenwoor digingen ter goedkeuring wordt aange boden. Het verdrag wijkt af van het Opport, dat daarover in September Werd uitgebracht. Er zijn n.l. tal van aanvullingen in verwerkt en ook wjjzi- ®'ngen aangebracht. Dezelfde kringen zijn van mening, dat, alhoewel het verdrag wellicht niet Folledig is, het toch kan worden be machtigd en er van een Economische Dnie tussen de drie landen kan worden Besproken. In België en Luxemburg wordt op een spoedige ondertekening van het Verdrag in zijn huidige vorm aange drongen. Van Nederlandse zijde zouden er op het ogenblik nog enige bedenkin gen bestaan. De eerbiedwaardige dienares Gods ^aria Vittoria Teresa Couderc. de Franse stichteres van de congregatie van het Cenakel, is Zondag in een plechtigheid 'tl de St. Pieter zalig verklaard. Maria Couderc werd geboren 1 Febru- 6r> 1805 in Mas de Sablières uit een ge- z'b van hardwerkende en godvrezende boeren. In 1826 werd zij religieuze en sloot zich aan bij een gezelschap zusters °M jonge meisjes te onderwijzen. Korte lijd later werd zij overgeplaatst naar La Louvesc. In 1836 werd door Mgr. Bonnel de constitutie goedgekeurd van haar nieuwe congregatie, die bekend werd °nder de naam van congregatie van 's heren ceuakel. Dxc. de bisschop van Haarlem (Ku benoemd tot pastoor te Rotterdam n Bart van Jezus, nieuwe parochie) ae wai0^rWD ,eer C. Koning, die kapelaan la=» ;e Botterdam (H. Nic.l; tot kape- de i Botterdam (H. Hart van Jezus) feT' heer A- H. P. A. Wiege- De Egyptische regering heeft naar AFP uit Cairo meldt, een protest inge diend bü de Internationale Arbeids Or- nisatie tegen „het instellen van dwang- arbeidskampen voor Egyptenaren in de kanaal-zone" door de Britse militaire autoriteiten. In deze protestnota aan de I.L.O. wordt, naar Keuter verneemt, ge zegd, dat de betrokken arbeiders „door middel van geweld en intimidatie'' waren geïnterneerd. Ongeveer 5.000 Britse militairen heb ben zich ingescheept op de vliegdeksche pen „Triumph" en „Illustrious", die hen naar het Midden-Oosten zullen brengen. Zij maken deel uit van de derde infan teriedivisie. In een officieel Brits communiqué wordt gezegd, dtt binnenkort het ver voer van grotere hoeveelheid oliepro ducten van de Kanaalzone naar Cairo en de rest van de Nijldelia toegestaan zal worden. Wel zal het vervoer beperkt blijven door de eisen van de Britse strijdkrachten. De secretaris-generaal van de Arabi sche liga Azaam Pasja heeft de verzeke ring ontvangen, dat Egypte de volle steun zal ontvangen van alle landen van het Oost-Europese blok indien het ge schil van Egypte met Engeland voor de Algemene Vergadering van de V. N. wordt gebracht. Volgens berichten zou de Poolse minister Jan Drohojowsky deee verzekeringen hebben gegeven. Hedenmorgen hebben de geallieerde onderhandelaars een communistisch voorstel voor een bufferzone langs de communistische versie van de huidige frontlijn van de hand gewezen. Brigade generaal William Nichols. de woord voerder van de V.N. verklaarde na de zitting van hedenmorgen van de sub commissie te Pan Moen Jon, dat de ge allieerde onderhandelaars niet te we ten zijn gekomen, waar de frontlijn volgens de communisten precies loopt. De verbondenen hebben op de wapen stilstandsbesprekingen te Panmoend.ion een compromis-voorstel inzake de status van Kaesong ingediend. Volgens dit voorstel moet het omstreden g>ebicd in een neutrale bufferzone worden opgeno men. Het voorstel is nog niet aanvaard Generaal-majoor Robert Soule. die het bevel heeft gevoerd over de derde Amerikaanse divisie infanterie, die zich in Korea bevindt, heeft Zaterdag te San Francisco verklaard van mening te zijn dat de Chinese communistische strijd krachten niet in staat zullen zijn in de toekomst nog een offensief op grote schaal tegen de troepen der verbondenen in te zetten. In Korea is de strijd aan het front Zondag opgelaaid, nadat het verschei dene dagen betrekkelijk rustig is ge weest. De gevechten waren van kleme omvang, doch hevig. Amerikaanse super forten vlogen ver boven Noord-Korea en bombardeerden een nieuw vliegveld in de buurt van de Mandsjoerijse grens. Amerikaanse, Nederlandse en Britse oorlogsschepen hebben spoor wegen, bruggen en troepenconcentraties aan beide kusten van Noord-Korea on der vuur genomen. Drong er Maandag j.l. een jongeman met een luchtpistool een manufacturen winkel aan de Goudsesingel te Rotter dam binnen. Zaterdagavond gebeurde er in Rotterdam-Blijdorp weer iets van dien aard. Twee jongemannen kwamen n.l. een filiaal van Van der Meer en Schoep binnen, dreigden met iets, dat op een pistool leek en namen de benen met medeneming van een bedrag van f 270. Het is de politie later gelukt de jonge mannen aan te houden. Het zijn de 21- jarige opkoper J. H. H L. en de 18- jsrige koopman A. M. L., beiden uit Rotterdam. Zij zijn ingesloten. Te 's-Gravenhage is op 87-jarige leef tijd overleden vrouwe C. A. A. A. E. Gra vin Dumonceau, ere-hofdame van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin en Prinses Margriet woonden Zaterdag middag in Grand-Théatre „Gooiland" te Hilversum de voor stelling bij van „Zwervend Volk" door kinderen van Clubhuis Galerij 7 uit Amsterdam. De opbrengst kwam ten goede aan Pro Juventute. H. M. Koningin Juliana in vertrouwelijk' gesprek met haar dochtertje. Advertentie Het is een gebiedende eis de natuur een handje te helpen, wanneer Uw ingewanden hun werk niet met de vereiste regel maat doen. Want dan ontstaat verstop ping met alle gevolgen daarvan, zoals hoofdpijn, een vale gelaatskleur, onwel, riekende adem. neerslachtigheid. Zorg dat de giftige stoffen tijdig en regelmatig uit Uw lichaam worden afgevoerd. Neem daarom eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes die vlug en veilig Uw inge wanden zuiveren. Ook bij chronische verstopping het aangewezen middel want Laxeer-Akkertjes veroorzaken geen kramp en geen gewenning. De onlangs door de rechtbank te 's-Gravenhage tot een maand voorwaar delijk en f 1000 boete veroordeelde arts A. L. te Rotterdam, aan wie dood door schuld ten laste werd gelegd in verband met het stikken van een patiënt, bij wie hij samen met een andere arts narcose had gegeven en tanden en kiezen had getrokken, is van dat vonnis in hoger beroep gegaan. De zaak zal te zijner tijd voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage dienen. Er bestaan plannen om de Texelse vis- meelfabriek op te heffen. Nu de Texelse kotters liun vangsten te IJmuiden lossen is de exploitatie van de fabriek blijkbaar niet meer rendabel. Advertentie DE RUSSEN KOMEN VERTALING! FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Ik ging naar de zolder, waar niets te verbergen?" van geest, mijn pienterheid, waar ik zo vinden was. Sashka en zijn soldaten Maar Sashka luisterde nog niet eens. vaak groot op gegaan was? Ik stond wisten dat evengoed als ik en gaven Er was een doordringende blik in zijn daar maar, als een idioot, niet in staat -. Jr. m - 1 1. 1 4-,-,.. Vi WO rt O O.. 1- X—j .1 „U 4 Kil I rt V. 1 1 zich niet eens de moeite om de steile trap op te klimmert. Toen ik boven was. hoorde ik hen van beneden roepen: „Kom omlaag! Kom naar beneden! Waarom ging je die trap op? Kom, laat ons nu de -kelder zien." Maar voordat ik naar beneden ging, deed ik een ont dekking. In een hoek van de zolder stond een korf met kippen. Na die ge schiedenis met de kalkoenen hadden de Hongaren het klaarblijkelijk nodig ge oordeeld om hun resterend kleinvee voor me te verbergen, en ik moest toe geven, dat ze gelijk hadden. Ik kon hun bezorgdheid heel goed begrijpen. Toen gingen we naar de kelders. Zo als voordien lieten de Russen mij alleen naar beneden gaan, terwijl zij boven ogen, toen hij me aankeek. En toen, om mijn gedachten bij elkaar te hou- plotseling, glimlachte hij, een misselijk den, terwijl mijn ogen een uitweg zoch- makende, weezoete glimlach. „Luister, ten uit die stal, een uitkomst uit die Lida, schat. Je zou je zwager vandaag vreselijke, onsmakelijke situatie, waarin wel graag zien thuiskomen, is het ik gevangen was als een dier in de val. niet?" „Lida", begon Sashka opnieuw, „ik ben „O, ja, graag!" antwoordde ik enthou- soldaat. Weet je, wat voor een leven ik siast. gehad heb? Vier vreselijke jaren heb ik Goed. dan boef je enkel maar tien mijn familie niet gezien. En jij maakt minuutjes samen met mij in die stal hier herrie, alsof ik je ik weet niet wat te blijven. Niemand zal hier binnen ko men. Je bent een Poolse en ik ben een mede-Slaaf, een broeder van je: begrijp je me?" En hij aaide over mijn gezicht met zijn reusachtige, vuile klauw. „En ik beloof je op mijn beurt, dat je^zwager vandaag ongedeerd terug komt. „Mijn zwager zal in ieder geval terug vroeg". Toen, als viel hem Iets in. voeg de hij er aan toe: „Ik beloof je. dat ik je nooit vergeten zal", als was dat de beste beloning, welke hij te geven had, en het mooiste, wat me in het leven te wachten stond. „Begrijp je?" ging hij verder, de vermaakte uitdrukking op mijn gezicht voor blijde instemming ne aan de trap bleven wachten. „En, wat j-omen want hij is onschuldig," zei ik, mend. „Nikogda, nikogda, nooit zal ik vrnperen 7p al<5_ c* ij 4 j 7..i i_i:: is daar in die kelder?" vroegen ze, als of ik hun ordonnans was in plaats van de schoonzuster van de verdachte. ..Aardappels", antwoordde ik beleefd en klom weer de steile keldertrap op. Toen ik weer aan het daglicht kwam. zag ik, dat Sashka me onderzoekend aanstaarde. „Hoe kom je zo mager? Wat ^heb je gedaan met je buik en de rest? vroeg hij. „Ben je ziek? Hebben ze je geope reerd of wat is er aan de hand. Hebben jullie hier in huis dan allemaal dezelfde kwaal?" Ik begreep toen niet, waarom Sashka zoveel belangstelling toonde in mijn ge zondheid, en dus antwoordde ik: „We zijn nu eenmaal zo." „Zo, als je niet ziek bent, kom dan en laat me de stallen zien En jij," zei hij tegen de soldaat, die hij bii zich had, „jij blijft hier en zorgt, dat nie mand het huis verlaat. Kijk drommels goed uit, dat er niemand komt." Dus ging ik met Sashka naar de stal len, terwijl ik hem onderweg verzeker voorzichtig naar de deur sluipend en zo liefjes glimlachend, als maar in mijn vermogen lag. Sashka echter was me voor en ver sperde de weg naar de deur. „Lida, we zijn goede vrienden: niemand zal er ooit iets van weten; en vandaag nog komt je je vergeten. Ik zal altijd aan je blijven denken". Dat zal een ware troost voor me zijn, dacht ik, en zei toen: „Laat me gaan, Sashka, Ik houd erg veel van mijn jnan en ik kan hem niet verraden". Nu werd Sashka werkelijk boos, en zwager thuis. Ik hoef maar éen woord hij greep me bij mijn schouders^terwijl tegen de kapitein te zeggen. De kapi tein waardeert me en wat ik zeg, ge beurt. Kijk nu toch eens, we hebben zelfs niet eens iets van je gestolen, om dat we behoorlijke kerels zijn". „Ik weet. dat jullie ontzettend aardig en fatsoenlijk zijn, en daarom zullen jullie ook mijn zwager weer vrij laten. Jullie hebben geen enkel wapen gevonden. Ie mand heeft jullie voor de gek gehouden, toen hij zei, dat we wapens verborgen hielden", zei ik en deed opnieuw een poging om de deur te bereiken. Het eni ge" resultaat was. dat Sashka's walglij ke glimlach verdween en zijn gezicht betrok. hij me schudde, als was ik een appel boom, en me vlak in het gezicht schreeuwde: „Praat me niet over je man. Niemand zal het ooit weten. Heb je geen medelijden met je zwager? Ben je niet verplicht om een mensenleven te redden, als je daartoe de mogelijk heid hebt? Geen wapens, hè? Ik zal ze gauw genoeg vinden. En wat zal er dan gebeuren, denk je?" O God, dit is het einde, dacht ik. Waar is Jack? Waar waren de anderen? Waarom merkte er nu niemand, wat er gaande was? Waar om voelde niemand, dat er onraad dreig de? Laat memand het met mij over te lepathie hebben, want dan zal ik hem „Luister eens, jij! Ik zal hier wapens wel eens wat anders vertellen. Hier - ft f VI J i Ir- Art li AT Vil 1 TT T ATV1 atiavhtaI /-I i rf A vinden, als ik dat wil. Je zou niet zo'n rinck; tot kapelaan te Lisse (H. Agatha) de. dat hij ook daar geen wapens vin- omslag maken, als het je man was, die ue weleerw. heer C J Berkhout die v.«+ «m^wirhliefer ïo -7wa. karro Berkhout, cue kapelaan ?aS». R°elofarendsveen; tot bevf n".,,® Amsterdam (O.L. Vr. On- Craaff Hil t ,weleerw- heer W. J. de aatt. die kanelaan was te Halfweg. den zou. Toen we het warme duister we hadden gearresteerd. Maar je zwa- binnengingen, waar het naar mest rook, ger betekent niets voor je. Maar pas op. zei ik Lida! Weet je wel. dat je een mensen- „Hier zijn we dan; er is zelfs geen leven op je geweten zult. krijgen?" vliering: waar zouden we dus wapens Waar was nu mijn tegenwoordigheid stond ik op het punt om overweldigd te worden en niemand kwam om me te redden, terwijl ze maar een paar me ter van me af waren. Je moet niet bang zijn, dacht ik; wees niet bang; verlies de moed niet. Op de Rijksweg tussen Ede en Arn hem geschiedde Zondagavond een auto botsing. die aan het elfjarige meisje B. Louréns uit Nijmegen het leven heeft gekost. Ter hoogte van de Ginkel reed een militaire vrachtauto, bestuurd door P. H. K., van het garnizoen te Eefde (G.). K. bemerkte dat de motor niet normaal functionneerde, hetgeen zijn oorzaak bleek te vinden in het opraken van de benzinevoorraad. De bestuurder trachtte daarop nog wel eejj parkeer plaats te bereiken, die hij bij het licht der koplampen zag opdoemen, maar dit lukte niet. Toen de wagen de parkeer plaats zou oprijden, sloeg de motor af. Nog geen seconde later volgde een enorme klap, veroorzaakt doordat een eveneens uit de richting Ede komende auto in volle vaart op de militare wagen reed. De gevolgen waren ernstig. De be stuurder van de auto, de heer M. M. Lourens uit Nijmegen, liep slechts lichte verwondingen op, maar zijn elfjarig dochtertje, dat naast hem zat, werd op elag gedood, doordat de rechterzijde van de Nijmeegse auto bij de botsing als een lucifersdoosje in elkander werd gedrukt. Mevr. L„ die achterin de wagen zat, kwam er met een gebroken neusbeen, een achtjarig zoontje met enkele schaaf wonden af. Zaterdagmiddag reed de 46-jarige be drijfsleider van de firma Minkema te Nieuwpoort, A. B. uit Groot Ammers, met twee van zijn kinderen in een be stelauto op de Lekdijk ter hoogte van het Schoonhovense veer. Vermoedelijk door een onverwachte beweging van een der kinderen sloeg het portier xipen. B. verloor bij een poging om het portier te sluiten de macht over zijn stuur, waardoor de auto van de dijk reed. De wagen sloeg enkele malen over de kop en werd geheel vernield. Van de kinde ren, resp. vier en zes jaar oud, brak één een been, het andere bekwam vleeswon den. Beiden werden naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. B. kwam onder de wagen terecht. Aanvankelijk scheen het alsof hij slechts enkele kneuzingen had bekomen. Zon dag is hij echter plotseling overleden. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. Zaterdagavond omstreeks half zeven reed de 21-jarige kantoorbediende W. B. uit Sneek met een snelheid van on geveer 60 kilometer met zijn auto over de Dorpstraat te Castricum. Zijn ver loofde was naast hem gezeten. Bij de spoorwegovergang gekomen bemerkte hij dat de afsluitbomen waren neerge laten. Mede doordat hij met gedempt licht reed zag hij dit te laat, waardoor hij, ondanks zijn krachtig remmen, met volle vaart door de bomen reed. De auto kwam op het eerste spoor tot stilstand. Beiden sprongen uit de wa gen, waarna de bestuurder langs de lijn in de richting Uitgeest liep om te trachten door het geven van tekens de uit die richting naderende electrische trein te waarschuwen. Vlak voor de overweg remde de wagenvoerder van de trein af. De auto werd echter ge grepen en niet minder dan zestig meter meegesleurd, waarna de trein tot stil stand kwam. Zaterdagavond half twaalf heeft een der drie grote machines in de Haagse electriciteitscentrale, die stroom levert aan de Haagse tram, de geest gegeven. Deze machine is een van de drie, die zeshonderd volt gelijkstroom levert voor de trammotoren in Den Haag, doch niet voor de lijnen naar Wassenaar en Delft. Door dit defect is het totale ver mogen van de centrale om het grote Haagse tramnet te voeden onvoldoende, zodat het tramverkeer in moeilijkheden is geraakt. De directie van de H.T.M. heeft het aantal diensten iets vermin derd. In de centrale zijn dag en nacht drie ploegen aan het werk om de machine te repareren en weer op gang te bren gen. Hoe lang dit zal duren is niet pre cies te zeggen, doch de directie van de centrale hoopt in de loop van deze week weer voldoende stroom te leveren om het Haagse tramverkeer weer nor maal te voorzien. De electriciteitsvoorziening voor de verlichting en voor de energie voor woningen, bedrijven en straatlampen wordt door het defeci, niet in gevaar gebracht. De onmiddellijk gewaarschuwde poli tie heeft, geholpen door het personeel van de spoorwegen en enige bereidwil lige passagiers, de auto van de rails verwijderd. Het treinstel was licht beschadigd; de auto geheel vernield. De trein had on geveer vijf en twintig minuten vertra ging. De wagen is door de politie voor nader onderzoek in beslag genomen. Tegen de bestuurder werd proces-ver baal opgemaakt. Opnieuw is gebleken dat de verlich ting van de zeer drukke overweg te wensen overlaat. Herhaaldelijk is hier tegen reeds gewaarschuwd. Tenzij de directie der N. S. op korte termijn in de verlichting verbetering brengt, moet worden gevreesd, dat in 'de toekomst ernstige ongelukken zich zullen blijven voordoen en deze mensenlevens zullen kosten. In zakenkringen zijn herhaaldelijk klachten vernomen over de trage afwik keling van betaling voor openbare wer ken door gemeenten. Na een desbetref fend schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam aan de ministerraad, is, zoals bekend, aan alle Rijksdiensten een circulaire gezon den, waarin er op wordt aangedrongen, bijzondere aandacht te besteden aan een snelle afwikkeling van vorderingen van particulieren. De provinciale en gemeen telijke bestuurslichamen werden daar mede natuurlijk niet bereikt. Een eigenaardig geval is nu door een van de leden gesignaleerd op een te Veendam gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veenkoloniën. Een zijner cliën ten zat min of meer „aan de grond", om dat een gemeente in Gelderland, waar voor hij bouwwerken had uitgevoerd, hem niet betaalde, hoewel de betaling volgens de overeenkomst vier weken na oplevering had moeten geschieden. De gemeente had het geld echter niet tijdig beschikbaaT. Toen de in moeilijkheden verkerende aannemer bleef aandringen, bood de desbetreffende gemeente aan, het geld te lenen en hem te betalen, mitsdeze leverancier zelf de rente van het te lenen kapitaal wilde betalen. En door de nood daartoe gedrongen, heeft de aannemer dit voorstel aangenomen. Hij betaalt thans rente van zijn eigen geld „Abadi" meent, aldus bericht Aneta uit Djakarta, dat het „besluit van de Nederlandse regering West-N. Guinea in do Nederlandse grondwet op te nemen het misnoegen van het Indonesische volk groter zal maken- Deze Nederlandse stap wijst er op, dat Nederland open lijk zijn wensen kenbaar maakt om West-N. Guinea tot een kolonie te ma ken", aldus schrijft het blad. ..Pedoman" noemt het vanzelfsprekend dat Nederland N-Guinea in het gebied van het Koninkrijk der Nederlanden zal trachten op te nemen, opdat het zijn ge zag in dat gebied kan handhaven, doch niettemin noemt het blad dit een „valse streek". „Merdeka" citeert mr. Sunarjo, het hoofd van de sectie buitenlandse zaken van het parlement, zeggend, dat de nieuwe conceptie voor wijziging van de Nederlandse grondwet niet in overeen stemming is met het handvest van de souvereiniteitsovèrdracht. In het zgn. verdeelhuisje van de gemeentegasfabriek te Apeldoorn heeft zich Zaterdag een ontploffing voorgedaan. Een stuk muur kwam terecht op de groot ste gashouder, waardoor een afsluiter in hel ongerede raakte en het in grote hoeveelheden ontsnappende gas tegelijkertijd vlam vatte. Door de ontploffing werd de in de nabijheid werkende arbeider J. Mulder vrij ernstig gewond. De directie van de gasfabriek trof aanstonds een noodvoorziening, waardoor de gaslevering spoedig kon worden hervat. Brandweerlieden bezig met het blus- sings- en opru'imingswerk. Op de voorgrond een stuk van een der omgeslagen muren van het gebouwtje. In September 1950 heeft de regering aan de bestaande plaatselijke prijzen- commissies verzocht, hun activiteit zo veel mogelijk te verhogen. In gemeen ten, waar nog geen prijzencommisie ge vestigd was, werd er bij de gemeente besturen op aangedrongen, alsnog een dergelijke commissie in het leven te roepen. Aan deze. verzoeken van de re gering is in ruime mate gevolg gege ven. Waren er in September 1950 nog slechts 252 commissies overgebleven, één jaar later telde ons land 650 meren deels zeer actieve prijzencommissies; Meer dan negen tiende van de Neder landse bevolking woont nu in een ge meente, waar een dergelijke commissie werkzaam is. Buiten het behandelen van klachten over gekochte goederen en uitgevoerde ambachtswerkzaamheden, ontplooien de meeste commissies een grote activiteit op het gebied van de huren, vooral van de onderhuren. Door het geven van kosteloze inlichtingen en adviezen be sparen de prijzencommissies zowel aan belanghebbenden als aan de huurad viescommissies veel tijd. Daarenboven kunnen zij bemiddelen over de terugbe taling van eventueel teveel betaalde huur, terwijl verschillende prijzencom missies z.g. onderhuur-enquêtes organi seren. Het blijkt namelijk herhaaldelijk dat mensen die te hoge huur betalen niet durven klagen. Een dergelijke door een objectieve in de gehele gemeente georganiseerde enquête is. volgens het departement van Economische Zaken gebleken een krachtig middel tegen de huurwoeker te zijn. De vaak zo moeilij ke verhoudingen bij inwoning worden hierdoor niet in gevaar gebracht. In Amsterdam, Eindhoven, Delft en Katwijk zal dezer dagen met een der gelijk onderzoek een aanvang wordet^ gemaakt. In verschillende andere ge meenten is men hier reeds mee bezig oi worden plannen daartoe voorbereid. In de eerste negen maanden van dit jaar werd meer dan f 180.000 aan teveel betaalde gelden terugbetaald, terwijl een huurverlagmg werd be reikt van een kleine 1270.000 per J 3 Over deze periode werd zestig pet. van 't aantal gevallen gevormd door huur- en pensionkwesties. Terugbe taald werd in deze gevallen een be drag van meer dan f 55.000. Tien pet. werd gevormd door ambachtsklach ten; hierbij werd restitutie verkre gen tot een bedrag van bijna f 40.000. Eveneens tien pet. werd ge vormd door klachten met betrekking tot vervoerprijzen, tarieven en di versen. De restitutie bedroeg f 13.000. Z#s pet. werd gevormd door klach ten op het terrein van de woning inrichting. d.w.z. prijzen van meube len en stofferingsartikelen. Een be drag van f60.000 kon in deze geval len worden terugbetaald. De overige veertien pet. bestond uit klachten en inlichtingen over gekochte artikelen uit alle andere branches; hierop werd nog f 12.000 gerestitueerd. De laatste tijd valt, naar het minis- terie van Economische Zaken voorts meedeelt, duidelijk een verschuiving in de aard van de klachten waar te nemen. Het aantal huurgevallen neemt af. Het aantal ambachtsklachten daarentegen neemt sterk toe. Geregeld moeten door de prijzencommissies in deze sector ern. stige overvragingen van tussen de vijftig en honderd pet. worden geconstateerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3