Melkprijs houdt de gemoederen nog steeds bezig Nederland verstrekt de vereiste gegevens niet ERIC DE NOQBMAH: De IIHM het douct VWndiesfS Utrefftbete. begint in Morgen Alg. Vergadering Parijs de der V.N. De Amerikaanse hulp aan W.-Europa Wijdlopig debat demonstreert veler ontevredenheid Gezinsverzorgsters ontvangen diploma op Bouvigne MOSSADEQ blijft nog een week in Washington Toenadering of toenemende verwijdering tussen Oost en West Onvoldoende om de Europese dollartekorten te dekken Gehele Koninkrijk souverem Te weinig recreatie- mogeli mm Eisenhower: Geen politieke aspiraties MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 PAGINA 7 VAKGROEP VEEHOUDERS L.T.B. Prof. dr. L. Beel reikt het aan 59 geslaagden uit Suriname en Ned. Antillen in V.N.-commissie Notaris Van Arendonk overleden St. Nicolaaspakjes voor de „Van Galen" Bijstandsregeling voor gezin van emigrant /"i II' V\ Conclusie ir. Buskens; Ons land heeft grote achter stand in te halen Meningsverschillen te over Inflatiegevaar groter Kwestie Kashmir Donderdag op agenda? De jaarvergadering van de vakgroep Veehouders van de LTB, welke zater dagmiddag in Haarlem werd gehóuden, stona geheel in het tcaen van de melk prijs en al de vraagstuKxen, die daar mede verband houuen. Dat was wel te Verwachten, gezien het rumoer, oat reeds "Mandenlang gaande is rond deze kwes tie. De voorzitter, de heer M. Jt*. van der •Wijden, wiens rede wij Zaterdag reeds uitvoerig publiceerden, nam bij de aan vang van de vergadering dit punt ge degen onder de loupe en de besprekin gen die het gevoel van onbehagen bij "e veehouders ten duidelijkste demon streerden namen maar liefst de ge hele ochtend en een deel van de midaag beslag. Tenslotte kon de voorzitter de mening van het bestuur in dier voege formuleren, dat de afgevaardigden van de afdelingen zich daarmede konden ver- cnigen. Zeer vele voorstellen omtrent de melkprijs waren bij het bestuur reeas binnengekomen. In grote trekken kwam de inhoud daarvan op hetzelfde neer, hamelijk, dat de melkprijs voor de vee houder zou moeten zijn ae kostprijs plus 20 pet. ondernemersloon, een en ander Volgens de berekening van het L.E.I. De aid. Haarlem B, Spaarnwoude, Haar lemmermeer en Houtrakpolder hadden net onder meer 20 gesteld en bleken bo vendien gekant te zijn tegen het drie- Prijzenstelsel. De kringen Hennemerland e'l Amsterdam wilden ook alleen maar V-'eten van de kostprijs plus die 20 pet. In een uitvoerig prae-advies had het bestuur het standpunt ingenomen, dat bij het te voeren prijsbeleid geen on derscheid gemaakt kan worden tussen industrie- en consumptiemelk. Een der gelijke tactiek zou gelegenheid geven tot onderscheid van behandeling tussen de ene veehouder en de andere. Ten aan zien van het prijsbeleid was het bestuur Van mening, dat aan de tot op heden gevolgde gedragslijn diende te worden vastgehouden: dus een garantie voor al le melk, gebaseerd op kostprijs plus 20 Pet. Bij het opstellen van dit prae-ad vies was de basisprijs van de melk voor bet komende jaar nog niet bekend, maar in zijn openingswoord had de voorzitter feeds medegedeeld, dat de minister voor lopig een melkprijsgarantie van 20 ct. heeft vastgesteld. Een definitieve beslis sing blijft voorbehouden aan de Staten- Generaal. Bij de besprekingen werd menig hartig V'oordje gezegd en de heer Van der Heijden liet het tenslotte aan ir. Dc Bidder over om deze beslissing van de minister nader toe te lichten. Als secre taris van de veehouderijcommissie in de Stichting van de Landbouw had ir. De Ridder de besprekingen van nabij gevolgd. Hij gaf een overzicht van de gang van zaken bij de vaststelling van de melkprijs. Hij toonde aan. hoe de ge middelde kostprijs van 16 2/3 ct. plus 20 pet. ondernemersloon precies een uit komst bracht van 20 ct. Het hoofdbe stuur van de Stichting wilde komen met ®en kostprijs van 17.80 ct., welke ver meerderd met die 20 pet. dan een melk- Pnjs zou opleveren van 21.35 ct. Spreker Verklaarde, dat deze prijs moeilijk ligt 'n de economische omstandigheden van °nze dagen. Hij houdt bovendien het ge- j'aar in van een straffe prijsbeheersing Jh de zuivelsector, die juist zoveel bewe gingsvrijheid nodig heeft. Het uiterst technische betoog Van deze spreker bevredigde de afgevaardigden kennelijk niet en voorgesteld werd ook 'r. Van der Heyden, de directeur van de C.M.C., het woord te laten voeren. Deze betoogde daarop, dat de garantie %'an de minister voor een milliard aan de veehouderij wanneer de prijs van 20 ct. niet wordt verkregen een du- uieus punt is. me minister gaat uaaroij immers uit van een prouucue van viji milliard kilo melk. Gesteld, dat door om- sianuigneaen die proaucne hoger hgo, dan zal de ooer mulder aan 20 Ct. k-y- gen en aus aanspraan kunnen maivuu oj- uat milliard, hoewei zijn totale opDieiigot groter is aan verwacnc werü. is ae pio- auctie echier minder dan vijf miihara, aan krijgt ae ooer wel zijn 20 ct. maar ujdt aan over het totaal verlies, in dal geval kan hij toch geen gebruik maken van de garantie. Ir. Van aer Heyden betoogde verder, dat ieuere controverse bij ae garantie- piijs van consumptie- en inaustriemeik uitgesloten is. Hij behandelde het melk- prooieem tot in de kleinste details en noemae tenslotte ae huidige opiossing politiek en materieel fout, en commer cieel verkeerd. Ir. De Ridder zei er daarna weer het zijne van; uit de vergadering Kwamen svraife opmerkingen, maar de voorzit ter kon het wijalopige aebat toch beslui ten met een nadere lormulering van «het stanupunt van het bestuur, namelijk, dat een onderscneiuing van de melk in twee groepen niet kah worden aanvaard. Het oestuur onaersenrijft in dit veroand het door de Stichting van de Landbouw in genomen standpunt. Het bestuur onder- senrijft tevens net standpunt van dc stichting, dat het systeem van kostprijs p»us 20 pet. ondernemersloon ook voor ae toeKomst blijft gehandhaafd. Tegen ae genomen beslissing voor dit jaar om in verband met de vrije uitloopmogelijk heid voor de zuivelproducten genoegen te nemen met een garantieprijs van 20 ct. neemt het bestuur in zoverre stelling, dat deze garantieprijs, gezien het feit, dat in het L.E.I.-rapport niet voldoende rekening Is gehouden met het werkelijk peil van de pachtprijzen en onderhouds kosten, met de vereiste investeringen en de te duchten algemene prijsverhogingen in het komende jaar, is vastgesteld. Met deze formulering kon de verga dering zich verenigen. Verschillende andere voorstellen kwa men nog aan de orde en over het alge meen kon men zich accoord verklaren met het uitgebrachte prae-advies van het bestuur. De kring Duinstreek was nog met een voorstel gekomen, waarin er op aangedrongen werd de „volle melk" ter beSchikking te stellen van alle consu menten, waardoor wordt bereikt, dat het surplus aan melkvet, dat door de standaardisatie ontstaat, te verminderen Het bestuur was van mening, dat het in derdaad nodig zal zijn de volle melk naast de gestandaardiseerde melk uit te venten. De klant kan dan naar zijn draagkracht een keuze maken. Op de vraag, of bij het venten geknoei kan worden voorkomen, antwoordde de voorzitter, dat zulks een moeilijk punt is, dat nader bezien zal moeten worden. Overigens doet dat niets af aan het prin cipe, dat de consument betere melk moet kunnen krijgen dan tot op heden. Tussen de verschillende voorstellen door kreeg de bestuursverkiezing haar beslag. Alle periodiek aftredende leden werden herkozen, de heer Van der Weijden tevens als voorzitter. In de va cature, ontstaan door het overlijden van de heer A. C. Paardekoper, werd geko zen de heer J. C. Wesseling uit Zoeter- woude. De heren Ammerlaan en Van Kampen werden in het hoofdbestuur ge kozen. Tijdens deze jaarvergadering sprak de algemeen bondsadviseur van de L.T.B., rector J. A. G. van der Hoogte, een op wekkend woord voor het Sint Wiiübror dus-apostolaat. Hij wees er op, hoe ons land twintig jaar geleden 300.000 onker- kelijken telde, terwijl dat aantal nu op gelopen is tot anderhalf millioen. Een stad als Rotterdam telt 150.000 katholiek- gedoopten, maar 60.000 van dezen zijn afgedwaald. Spreker deed dus ook een beroep op de L.T.B. om mede te werken aan het St. Willibrordus-apostolaat, dat zich de kerstening van ons land ten doel stelt. „Ik hoop", zo zeide hij, „dat op^ de eerstvolgende vergadering in een afde ling het eerste punt van uw agenda zal handelen over dit apostolaat. Het zou prachtig zijn, als de L.T.B. zich daarin zou onderscheiden van de andere orga nisatie." In een tot de uiterste hoeken met in blauw en wit gehulde gezinsverzorgsters gevulde zaal heeft prof. dr. L. Beel, voorz. van de Nat. Gezinszorg, Zaterdag op Bouvigne aan 59 geslaagden haar di ploma uitgereikt. Deze diploma-uitrei king viel samen met de Reünie, die ruim driehonderd gezinsverzorgsters terug had gebracht naar Bouvigne, waar zij haar opleiding hadden genoten. In een korte toespraak wees prof. Beel op de enorme betekenis, die de geestelijke en tnorele versterking van het gezin voor de maatschappij heeft. In het gezin immers wordt de maat schappij van morgen gevormd. Spr. her. innerde aan het woord van mgr. Fren- cken, dat, zoals Maria eens Christus naar een iiefde-arme wereld heeft gedragen, ook nu weer de vrouw Christus moet terug brengen naar de sloppen en de stegen, naar hen, die hunkeren naar liefde. De gezinsverzorgsters spoorde spr. aan haar werk te doen blij en op gewekt, met de voeten stevig op de grond en een hart vol liefde. „Leer de wereld weer geloven in een God, die liefde is", zo besloot hij zijn toespraak. Vervolgens boden achtereenvolgens de Eind October is te Genève een commissie van de V.N bijeen ge weest, die tot taak heeft' de secreta ris-generaal der V.N. regelmatig sta tistische en andere gegevens van technische aard te verstrekken in zake de economische, socials en op voedkundige toestanden in gebieden, Waarvan de bevolking nog niet een volledige mate van zelfbestuur oe- reikt heeft. Zoals bekend, heeft de Nederlandse l'egering dit jaar in verband met de in werkingtreding van de interim-regeling voor Suriname en de Nederlandse Antil len aan de commissie medegedeeld, dat geen gegevens over de economische, Sociale en opvoedkundige toestanden in genoemde gebieden meer zal indienen, o.mdat Suriname en de Nederlandse An- ''llen in dat opzicht autonoom geworden Nin. Dit werd aanleiding voor een dis cussie in de vergadering, die de commis- ?'e de vorige maand te Genève gehouden heeft. v De Nederlandse gedelegeerde ver klaarde. dat Nederland zich niet langer Oplicht gevoelt om te voldoen aan het ^paalde bij artikel 73e van het Hand- tost der V.N. om de vereiste gegevens te dienen voor zover betreft Surina me en de Nederlandse Antillen. Hij "egde daaraan toe, dat Suriname en de Nederlandse Antillen die mening delen. Dr. R. h. Pos. algemeen vertegen woordiger van Suriname, toonde in een °ehehting aan, dat Suriname en de Ne- "dse Antillen thans zelf hun in- endige aangelegenheden behartigen. Va guaf 'n dit verband een uiteenzetting a7 *}et.beginsel der souvereiniteit van J Koninkrijk der Nederlanden en leg- jA de nadruk op net feit, dat het gehele ;iinl<njk souverein is, niet Nederland ArSft} Nederland, Suriname en de Ned. van k? -,moeten gelijkwaardige delen dit dn'nkrijk worden. Hij wees m VpIv! 5 op de te houden conferentie gehi-Ht, s.amenwerking tussen de drie grote C°r^T'S,SU; nam hierna met over- voor viïr li i 'd van stemmen (tien een resoluth»oudl"gen en één tegen) nota io waarin besloten werd Nee het Neder,l"^emen van de mededeling der het Ttaken Van8C;inf m-et betrekking tot Vens voorts rio lndlemng van gege- *ttet hot Hrl 5ze mededeling tezamen Sevraacde r- algemene vergadering S e rapDort over de factoren, welke in acht genomen moeten worden om te kunnen beoordelen in welke mate een gebied als zelfbesturend kan worden aangemerkt, aan de algemene vergade ring te doen toekomen, opdat de alge mene vergadering iedere stap zal kun nen doen, die zij nodig acht. De vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, dr. Pos, is voor vóórover- leg inzake de Ronde Tafel-Conferentie met de West per vliegtuig naar Suriname gereisd. Hij zou oorspronkelijk hebben samengereisd met de vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen, de heer Debrot, doch deze vertrekt vandaag naar Parijs om als deskundige, toegevoegd aan de Nederlandse delegatie, de alge mene vergadering der Verenigde Naties bij te wonen. 12 November keert de heer Debrot naar Nederland terug, waarna hij 13 November naar Curacao gaat, eveneens ter voorbereiding van de R.T.C. In het St. Ignatiusziekenhuis te Breda is overleden de heer G. H. M. van Aren- donk, notaris te Deventer. Hij bekleedde gedurende één jaar het voorzitterschap van de landelijke broederschap in welke functie hij verdienstelijk werk heeft ver richt. Ter gelegenheid vdn St. Nicolaas be staat tot Woensdag de mogelijkheid niet- aangetekendc briefpakjes per luchtpost tegen speciale tarieven te sturen naar opvarenden van de torpedobootjager „Van Galen" in de Koreaanse wateren. Ingevolge de met de Australische re gering gesloten emigratie-overeenkomst zal het in de nabije toekomst voorkomen, dat het gezinshoofd alleen emigreert, ter wijl het gezin enige tijd later zal volgen. In verband hiermede wijst de minis ter van Sociale Zaken op de regeling krachtens welke achtergebleven gezin nen van emigranten naar Australië, die voor zichzelf en/of hun gezinnen een rijksbijdrage in de passagekosten heb ben ontvangen, voor zover die niet in eigen onderhoud kunnen voorzien, ge durende ten hoogste zes maanden na het vertrek van de emigrant uitkeringen kunnen krijgen ingevolge de sociale bij standsregeling. heer F. v. Aalst, voorzitter van het Dio cesaan Bestuur, wethouder Romsom van Breda en de heer H. v. d. Valk, consulent voor de Sociale Bijstand in de 3 Zuidelijke Provincies, hun geluk wensen aan. Drs. A. Verdijk, directeur van het Prov. Opbouworgaan, drukte zijn vreugde uit over deze dag- Hij wees er op dat Brabant in het maatschappelijk werk veel meer te betekenen heeft dan een randgewest- Hier is het wtrk der Gezinszorg geboren. Vervolgens deelde hij mede, dat via de Provinciale Raad voor de Gezinszorg is getracht te be reiken, dat ook in Brabant de opleiding der gezinsverzorgsters van overheids wege met f 200 per candidate zal wor den gesubsidieerd. Men verwacht, dat deze pogingen met succes zullen wor den bekroond. Tot slot sprak hij zijn bewondering uit voor de moed, die de meisjes dit beroep deed kiezen cv be oefenen, voor het beleid om dit goed to doen en voor de trouw, die hieruit blijkt ten opzichte van de maatschappij en de kerk. Advertentie II, NV rooHD» 17. Dicht langs de grond snuffelend, werkt Wolf zich steeds vlugger vooruit, zodat Eric moete heeft hem over de zachtglooiende heuvels te volgen. Plotseling verdwijnt de hond achter een brede golving in het terrein. Het luide gegrom van het dier brengt zijn meester echter spoedig op de juiste plttatx en wanneer de Noorman de rand van de heuvel bereikt heeft, houdt hij zijn paard met een ruk in. Wolf heeft hem voor de tweede maal op het spoor van de jdood gebracht. Wat Eric voor een heuvel heeft gehouden, bllfkt niets anders te zijn dan de hoge oever van een droge rivierbedding en daar, in de laagte staat Wolf opgesteld naast een roerloze gedaante. Langzaam leidt de koning zijn paard omlaag en laat zich uit het zadel glijden. Van tussen de kiezelstenen en het grqvt rivierzand glinstert het Eric van alle kanten tegen. Hij fronst het voorhoofd. Goud denkt hij, en moord. Dan glijden zijn blikken over de tengere gestalte van de ontzielde man aan zijn voeten. Voorzichtig wentelt hij, bukkend, het lichaam van de vorthóorde om. Een messtoot in de borst heeft de dood veroorzaakt. Doch waarom moest deze man zo zijn einde vinden! Het verstarde gelaat heeft een onaangename, ongunstige uitdrukking: met zijn schamele tandloperskledij kan hij nauwelijks een begerens waardige prooi voor rovers zijn geweest. Mismoedig richt de koning zich op. Hier ligt, zover het oog reikt, het goud voor het grijpen en toch heeft het deze onbekende slechts ongelukgebracht Een plotseling opkomende gedachte doet de Noorman verstarreyf. Dit moet het werk ?;a?i Gnom zijn Het zijn toch de sporen van de jongeling, die Eric hierheen hebben gebracht? De koning is zodanig in zijn gedachten verdiept, dat hij nauwelijks aandacht schenkt aan de tegenoverliggende oever van deze opgedroogde rivier. Daar kijkt een man op het vreemde schouwspel neer; een krachtig gebouwd* figuur, die met pijl en boog gewapend, de ogen argwanend op Eric gevestigd houdt... Premier Mossadeq van Perzië zal nog een week in Washington blijven om met het State Department overleg te plegen over de hervatting van de rechtstreekse besprekingen tussen Per zië en Engeland over de olie-kwestie. Dit besluit van Mossadeq heeft in Amerika de hoop doen stijgen dat de Amerikaanse bemiddeling tenslotte met succes zal worden bekroond. Er zijn in officiële kringen echter geen aanwijzingen die er op wijzen dat Mos sadeq in Washington met de Engelsen zal gaan praten. Naar verluidt wachten de Engelsen instructies af uit Londen. De berichten uit Perzië, dat de com munisten zeer actief zijn geworden hebben de Amerikanen er toe gebracht hun bemiddeling te versnellen. De Perzische autoriteiten zijn echter niet zo optimistisch over een hervatting van de besprekingen. Er is maar zeer weinig vooruitgang gemaakt", zei een van de leden van de Perzische delega tie, aldus meldt U.P. Amerikaanse autoriteiten verklaar den dat de Engelsen voortdurend op de hoogte gehouden worden van de bespre kingen. Inmiddels is de laatste vertegenwoor diger van de A.I.O.C. in Perzië, Nor man Richard Seddon, naar Londen ver- De contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming is Zaterdag in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam bijeen geweest voor haar jaarlijkse plenaire vergadering, die dit- maal tot onderwerp dad „natuurbe scherming in de ^ul,digd Nederlandse samenleving". Ir. H. M. Buskens. direc teur van de provinciale planologische dienst der provincie Noord-Brabant, hield een inleiding over recreatie en natuurbescherming. Hij betoogde o.a., dat een grote mate van recreatie-moge lijkheid voor het Nederlandse volk op dit ogenblik zéér nodig is- Vooral, om dat het huidige leven in de steden voor de bevolking uiterst eenzijdig is en is ingepe-kt in tijd en plaats. Spr. wees er op, dat per duizend in woners in Nederland slechts 54 h.a- re creatiegebied ter beschikking is. In Frankrijk bedraagt dit per duizend in woners 430 h.a. en in Zwitserland zelfs 450 h.a. Hij concludeerde hieruit, dat Nederland een grote achterstand op dit gebied heeft in te halen en dat het stre ven gericht moet zijn op een ter be schikking staand recreatie-gebied per duizend inwoners van drie honderd h.a. Tot besluit van de bijeenkomst hield dr. V. Westhoff, wetenschappelijk amb tenaar aan het laboratorium voor plan tensystematiek en geografie van de Landbouwhogeschool te Wagenmgen, een inleiding over de betekenis van natuur-reservaten voor wetenschap en practijk. trokken op verzoek van de Perzische regering, die hem had laten weten, dat op zijn aanwezigheid in Teheran geen prijs meer werd gesteld. Te Teheran heeft de politie Zondag de universiteit bezet. De politie wilde, naar verluidt, voorkomen, dat studen ten, die aanhangers zijn van de com munistische Tudeh-partij, in botsing zouden komen met tegenstanders, zoals Zaterdagavond geschied was. De ge vechten tussen de studenten onderling vormden toen het hoogtepunt van een aantal demonstraties van communisti sche studenten. Met het oog op zijn ernstige financiële moeilijkheden heeft Perzië besloten geen speciale delegatie uit Teheran naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te Parijs te zenden. In plaats daarvan heeft de Perzische regering haar diplomatieke vertegen woordigers in Europa opdracht gegeven hun land op de komende vergadering te vertegenwoordigen. Tn Zaandam is Zaterdag het 75-jdrig bestaan van het Noordzeekanaal op fees telijke wijze herdacht, 's Avonds vond een défilé van bedrijfsvaartuigen plaats, waaraan alle Zaanse industrieën deelnamen. Een van de fraaie tableaux, voor stellende het havenbedrijf m vroeger tijden en nu. In de boodschap, die Trygve Lie op de dag van de Verenigde Naties de we reld heeft ingestuurd, leest men het ge bruikelijke officiële optimisme, al moet ook door deze bij uifstek deskundige worden geconstateerd, dat de vrees voor een nieuwe wereldoorlog de over heersende factor van de huidige span ning in de wereld is. waaruit men kan opmaken dat de doelstellingen van de V. N. als men het nog niet wist nog niet geheel bereikt zijn. Het Joegoslavische staatshoofd. Tito, die een merkwaardig zelfstandig po sitie inneemt, heeft op dezelfde dag ge zegd, dat gebrek aan vertrouwen een bedreiging zal vormen voor het Destaan van deze organisatie. De Russische Izvestia heeft van Üeze gelegenheid gebruik gemaakt om te eon- Jf et Amerikaanse^ Congress heeft, voordat het op reces is gegaan, inzake de Amerikaanse hulp aan West-Europa belangrijke beslissingen genomen in de vorm van twee wetten, n.l. een nieuive belastingwet en de zg. „Autho risation Act", beide van direct belang voor de gehele Europese gemeenschap. Op de eerste plaats werden nieuwe belastingen aanvaard, wier opbrengsten worden geschat op slechts 5.700 mill, in plaats van de 10 milliard, welke oorspron kelijk door president Truman werden gevraagd. Indien alle andere schattingen worden bewaarheid, zal dit betekenen, dat het overschot op het Amerikaanse budget van verleden jaar plaats zal moeten maken voor een tekort in 1952. Ondanks de jongste actie van Wall- Street, zal de inflatoire druk op Ameri kaanse en derhalve eveneens op we- reldprjjzen groter worden. Een bedrag van 7.329 mill, werd uit getrokken voor de hulp van Amerika op economisch en militair gebied ten gun ste van Europa. Dit luidt de besprekin gen in, welke in de loop van deze maann te Parjjs zullen worden gehouden in verband met de verdeling van de lasten, een geweldige taak voor degenen, die daarmede zullen zijn belast, doch die thans tenminste weten, hoeveel er te verdelen valt. Zolang deze besprekingen niet ten ein de zullen zijn, zal niemand zich reken schap kunnen geven hoeveel hulp elk land afzonderlijk zal krijgen. Militaire hulp In het Amerikaanse fiscale jaar, dat einde Juni is afgelopen, is de Marshall hulp snel verminderd, terwijl de mili taire hulp slechts een aanvang nam. In het kader van het Europese Herstel Pro gramma werd 2J/, milliard 1 mil liard minder dan het vorige jaar), uit gegeven, terwijl in de laatste twee kwartalen van het afgelopen fiscale jaar de militaire hulp van 322 tot 455 mill, is gestegen. Louter economische hulp voor de twaalf maanden eindigende op 30 Juni 1952 is nu vastgesteld op 1022 mill., ofschoon krachtens een be paalde clausule de transfer van hoog stens 10 pet. van de militaire naar de economische hulp dit cijfer op circa 1500 mill, kan brengen. De militaire hulp ten gunste van Eu ropa daarentegen wordt op een totaal van 5840 mill, gebracht tegen 3724 mill., in het afgelopen jaar. Derhalve wordt, in dollars uitgedrukt, de totale hulp aan Europa verhoogd met circa de helft. Daar het evenwel niet bekend is wel ke verhouding zal gelden voor de hulp in de vorm van goederen of bewapening en welke proportie voor de hulp in de vorm van daadwerkelijke dollars, kan (Van onze Parijse correspondent) De vnfde zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die 19 September 1950 te Flushing Meadows is begonnen, is heden te Pa rijs gesloten. Morgen begint in het Palais de Chaillot de zesde zitting. Om voor deze geweldige organisatie een behoorlijke ^werkgelegenheid te scheppen is tussen de tuinen van het oude Trocadero een nieuwe administratieve stad in enkele maanden opgetrokken. De eerste steen werd gelegd op 21 Juni, twee- duizei «1 arbeiders werken er dag en nacht en de laatste hand aan «1e gepre fabriceerde onderdelen zal wel in de loop van de vergadering gelegd worden. Drie nieuwe gebouwen zijn verrezen, waarvan twee met vier verdiepingen en het andere met drie, waarin de kantoren, vergaderzalen voor de commissies, restaurants en overigens alles wat nodig is voor de drie duizend man die deze stad dagelijks zullen bevolken. De harmonie welke men voorheen bewonderde vanaf de terrassen van het Palais de Chaillot is hiermede wreedaardig ver stoord om te trachten de harmonie tussen de volkeren te bewerkstelligen- Is daar veel kans op? stateren, dat de UNO langzamerhand verandert in een agressie-instrument. Deze Russische opvatting werd blijkbaar zeer juist gevonden, want alle Russische radioposten hebben deze politieke wijs heid die dag uitgekraamd. Er is verschil van opvatting. Eén ding is zeker, de universaliteit van deze we reldorganisatie is, zolang er nog veer tien aanvragen tot lidmaatschap lopen de zijn. nog niet tot stand gekomen. Op de nieuwe voorlopige agenda staan 67 punten, waaronder twee belangrijke, die nog een erfenis zijn van de vorige zitting, n.l. de vertegenwoordiging van het communistische China en het For- mosa-probleem. Aan de vooravond van de opening van deze zesde zitting, waarop millioe- nen mensen hun aandacht vestigen, omdat zij hopen, dat er eindelijk eens wat licht zal gaan schijnen in de don kere en benauwende atmosfeer, waarin de wereld van vandaag leeft, kan men helaas niets anders doen, dan constate ren, dat er reeds in de verwachtingen geen eenstemmigheid heerst. Indien we afzien van het officiële Russische standpunt, dat in navolging van wijlen Hitier bestaat in het schijnheilig ker men om de wolf, die uit het bos moet komen, kan men zeggen, dat er ook een fundamenteel verschil van opvatting heerst tussen de Europese houding en de Aiperikaanse. In Europa wil men weer gaarne geloven aan een zogenaamd Russisch vredesoffensief en hoezeer men de Rus ook wantrouwt, blijft men toch nog hopen op een uitweg. Europa, dat van verdragen en praten aan elkaar hangt, verwacht enig ïesul- taat van een groots opgezet tweege sprek tussen het Oosten en het Westen. In het kader van dit tvveegesprek moet geborgen worden dit andere vraagstuk waarmee de wereld geen raad weet: het vraagstuk Duitsland. De nieuwe as pecten, die dit vraagstuk de laatste tijd gekregen heeft door de machteloze en blinde discussie tussen Adenauer en Grotewohl, hebben nog eens duidelijk aan het licht gebracht, dat het vraag stuk Duitsland in laatste instantie slechts door de Grote Vier kan worden ter hand genomen. Zullen de discussies in de Algemene Vergadering daartoe een nieuwe mogelijkheid scheppen? De Amerikanen evenwel schijnen volgens de berichten zonder enige illusie naar Parijs te komen. Enkele dagen geleden heeft Truman nog eens laten weten, dat een overeenkomst met Rusland het pa pier, waarop deze geschreven* is, niet eens waard is. Bovendien hebben offi ciële woordvoerders in Amerika er de nadruk op gelegd, dat Amerika er niet veel voor voelt het gesprek met Rus land te hervatten, zolang er in Korea geen concrete resultaten bereikt zijn. Hier staat Amerikaanse hardheid tegen over Europese soepelheid. Hoe staat Engeland met zijn nieuwe regering daar tegenover? Er wordt op gerekend dat Churchill de Engels-Ame rikaanse verstandhouding, die onder Labour-bewind steeds koeler werd, aanzienlijk zal verbeteren. De Europea- men slechts in grove lijnen beoordelen waarop de hulp neerkomt in vergelij king met de dollartekorten. Volgens de laatst bekende gegevens van de O.E.E.S. is het Europese dollar tekort tegenover Amerika en Canada in het tweede kwartaal van dit kalen derjaar de helft groter geworden dan het gemiddelde van 1950. Het oordeel is gewettigd, dat genoemd dollartekort in het derde kwartaal aanzienlijk is toe genomen, waar alleen Engeland in dit kwartaal dollars heeft verloren op een jaarbasis van 2.4 milliard. Krachtens de Authorisation Act voor het nieuwe programma voor hulp aan het buitenland is thans de E.C.A. orga nisatie beëindigd, doch tegelijkertijd weer bestendigd onder een andere naam, die van de Mutual Security Agen cy onder de leiding van Averell Harri-' nian. Eerder genoemde Wet bepaalt, dat dit „Agentschap" de militaire be hoeften kan betalen niet alleen door het afrekenen van in Amerika bestelde goe deren doch ook voor „off shore "-bestel lingen in Europa zelve, met andere woorden kan het eerst met dollars in Europa vervaardigde wapenen kopen en deze dan weer ter beschikking stellen van het land, dat ze vervaardigd heeft, waardoor „vrije" dollars ten gunste van het desbetreffende land worden ge kweekt. Dit kan waardevolle financiële huip op korte termijn betekenen. De gereduceerde hulp van Amerika ten behoeve van Europa zal evenwei niet genoeg zijn om de Europese dollarle- korten te dekken, hetgen niet weg neemt dat het niet edelmoedig zou zijn de vrijgevigheid, welke gebleken is uit Amerika's buitenlandse politiek, in elk opzicht te willen ontkennen. nen daarentegen, en in het bijzonder Frankrijk, koesteren verwachtingen van Churchill's invloed op Moskou. In de samenspraak der Naties bekleedt het Engeland van Churchill op het ogen blik dus een bijzondere plaats. De Westerse wereld ziet zich echter niet alleen geconfronteerd tegenover de Slavische, maar krijgt thans ook ern stig te doen met de Arabische wereld. Egypte gaat Marokko op het tapijt brengen, hetgeen aanleiding zal worden tct een uiteenzetting van de Arabische politieke desiderata in het kader der Verenigde Naties. De recente gebeurte nissen in het Midden-Oosten geven aan deze uiteenzettingen een bijzondere be tekenis. Terwijl een pikante noot het verzoek van de Soedan is te bemidde len tegen de Arabische heerszucht. De situatie in Korea, gevoegd bij het feit van de proeven met atoombommen, die in beide kampen de laatste weken bekend zijn geworden, zal er onge twijfeld toe leiden het systeem van de collectieve veiligheid ter sprake te bren gen. Indien in dit systeem de opbouw past van een internationale legermacht, komt de vraag aan de orde. wie over deze macht zal beschikken als zij is op gericht: de Veiligheidsraad of de Alge mene Vergadering. En hiermede zal de Vergadering weer verzeild raken in een bevoegdheden-vraagstuk, zoals men dat vorig jaar gekend heeft in November naar aanleiding van de voorsteilen van Acheson. Het vraagstuk van de atoomcontröle speelt hierin een overwegende rol en hoe de besprekingen in Pan-Moen-Jon ook af zullen lopen. Korea blijft een probleem. Want hebben de besprekingen een positief resultaat, dan blijft nog de vraag te regelen, hoe de politieke orga nisatie van dit land moet worden opge zet. Men kan verwachten, dat reeds in de eerste dagen de partijen tot een uitspraak worden gedwongen naar aanleiding van het onderzoek van de geloofsbrieven. De kwestie China ligt daarmede meteen weer op het tapijt Een nevenbelang kan men zien in het feit, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika. Engeland en Frank rijk in deze dagen een voortdurend con tact met elkaar hebben, dat dringend gewenst blijkt tc zijn. daar bij de be sprekingen in het zogenaamde Comité der Wijzen de wijsheid geen waarborg blijkt te zijn voor overeenstemming- Generaal Eisenhower heeft Zaterdag bij zijn aankomst uit Parijs te New York verklaard, dat hij „nooit enige politieke aspiraties had" en dat hij slechts pre sident Truman zou bezoeken ter bespre king van militaire aangelegenheden. Gevraagd of hij geen plannen had voor een candidatuur naar het presidentschap zei Eisenhower: „Vanzelfsprekend kan men dat niet zeggen. Ik zal geen enkele politieke kleur bekennen, zolang ik mijn huidige functie vervul". Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs verwacht men, dat de Veiligheidsraad het geschil tussen India en Pakistan over Kashmir Donderdag zal behandelen, aldus meldt Reuter. De regeringen van-Engeland en de V. S. zouden het waarschijnlijk Dinsdag eens worden over de uiteindelijke vorm van haar resolutie over het door de be middelaar der V. N„ Graham, ingediende rapport.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7