Ruim in minimum van één vuurzee tijd Vredestak of atoombom? WRAK VAN „MAIPU Tussen neus en lippen Dikke rookwolken over de Amsterdamse haven Oosten en Westen trachten elkaar te overtroeven Dr. W. Drees naar Truman gevaar voor scheepvaart Oplossing vóór aanvaarding Grondwetswijziging nodig X Leningen voor woningbouw Diphterie in Uitgeest 'MORRIS" 9? Zal de vrede er mee gewonnen worden? Russische onder grondse actief Mening van prof Supomo Tol hoofd en hart In.. J Rich tingaanwijzers voor trams Hevige brand in Djakarta Het weer Dodelijk ongeluk te Stadskanaal DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25219 Terwijl vannacht omstreeks twee uur havenarbeiders bezig wa ren het Victoryschip „Meerkerk" van de Verenigde Ned. Scheep vaartmij. aan de Sumatrakade te Amsterdam te lossen, ontstond plotseling in het ruim, waarin zij werkzaam waren, brand, die zich zo snel uitbreidde dat de 15 man in het ruim moesten vluch ten. De brandweer, die tachtig slangen gebruikte, kon het vuur slechts bedwingen door het ruim onder water te zetten, waar mede vele uren gemoeid waren. 23.000 liter water per minuut SPANNING ROND ZITTING DER V.N. TE PARUS Oproep aan Tsoekof om te deserteren Aardbeien in November Vermoedelijk in begin van volgend jaar (Van onze Haagse redacteur) Naar ie Den Haag vernomen wordi is de minisier-presi- deni, dr. W. Drees, voor nemen-s gehoor ie geven aan een van Amerikaanse zijde geuiie suggestie om een be zoek ie brengen aan presi dent Truman. Om verschillende redenen o.a. de vergadering der V.N. ie Parijs, in verband waar mede de minisier-presideni de portefeuille van Buiten landse Zaken ad interim be heert zal dii bezoek ver moedelijk eersi in hei begin van hei volgend jaar plaais vinden. De omstandigheid, dai hei kabinet niei lang daarna demissionnair zal zijn, wordi hierbij niei als een bezwaar gevoeld. Onderzoek naar mogelijkheid tot berging Kwestie-Nieuw-Guiuea Ook Brazilië krijgt een „atoomstacT Locomotieven ontspoord op Zaanbrug Stagnatie reizigersverkeer inmiddels opgeheven K.N.A.C. richt zich tot minister HARRIS TWEEDJASSEN Nieuwe walvisvaarder in 1955 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. BRAND IN LADING" VAN DE „MEERKERK (Van onze verslaggever) Het schip was Vrijdag aangekomen na de gebruikelijke reis rond Afrika. Het ruim, waarin da brand uitbrak, was ge laden met chroomerts, copra, katoen- pitten en koffiebonen, terwijl zich nog vele andere tropische producten aan boord bevonden in de andere ruimen. Het schip meet 10.000 ton en het bran dende ruim bevatte naar schatting 2000 ton. De kraandrijver van de reusachtige topkraan. die het schip hielp lossen, vertelde ons, dat, terwijl hij juist een aantal balen wilde ophijsen, er floep een vlam aan de zijkant van het schip uitschoot. En in een minimum van tijd sprongen vurige tongen van de ene baal op de andere tot het ruim één vuurzee werd, waaruit dikke rookwol ken opkolkten. De havenarbeiders heb ben nog getracht met snelblussers en scheepsslangen de brand in de aanvang te stuiten, maar ze moesten al gauw langs de trappen en ladders een goed heenkomen zoeken. Allen bleven onge deerd. De zware brandmuren, die het ruim afsluiten, beletten, dat de brano oversloeg. Op het sein: ..Grote brand in de haven", rukte de brandweer met vier motorspuiten en enige andere wagens- uit, terwijl van de IJ-zijde de „Meeuw" van de K.N.S.M. en de drijvende stoomspuit Jason" duizenden liters water per minuut in het brandende achterschip wierpen. De „Meeuw" werd later afgelost door de ijsbreker „Walvis", die nog een veel grotere capaciteit heeft. Terwijl uit het achter schip grote vlammen opstegen en zware rookwolken een dichte mist over het IJ" legden, kwam uit de wirwar van kronkelende waterslangen op de kade en uit de kanonnen, die op het dek van het schip stonden, een waterval van 1.5.000 liter per minuut, waaraan de „Walvis" nog 8000 liter per minuut voegde. Desniettemin bleef het vuur urenlang voortwoekeren in de smeulende massa, al kon uitbreiding naar andere ruimen worden voorkomen. Het schip werd dan ook niet verhaald, terwijl evenmin schepen in de nabijheid behoefden te worden verhaald. Dat wil niet zeggen, dat er geen groot gevaar aanwezig was: door de volle olietanks aan boord. Bo vendien moest de romp voortdurend nat gehouden worden om uitzetting van het schip te voorkomen. Omstreeks vier uur begonnen enige luchtkokers op het achterdek te bran den, maar een geconcentreerd „afweer- front" van slangen en kanonnen voor kwam erger. Het voorschip en mid scheeps konden behouden blijven, het achterschip liep zeer zware schade op. terwijl de lading hier verloren ging. Wei werden er nog enige balen copra en vaten olie gelost, maar de lossing moest men aldra staken. De brand heeft onafgebroken cn in on verminderde hevigheid tot zes uur ge woed. De hitte was zo groot, dat de lucnt- kanalen „rood" hebben gestaan en het water van de brandspuiten gedeeltelijk verdampte als hét uit de monden kwam De zijwand en het dek zijn op enkele plaatsen geheel kromgetrokken Nadat dat Jason'' en de vier motorspuiten, in totaal 28 stralen, ruim 4 hadden volge spoten, is de „Walvis" om zes uur begon nen dit ruim weer leeg te pompen. Om half elf stond het water boven de ma chinekamer nog te dampen. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan, doordat het copra tijdens de reis heeft liggen broeien; bij het lossen kwamen lageren lagen in aanraking met zuurstof, waardoor bij voldoende broeihitte vrij gauw een brand is kunnen ontstaan. Vannacht is een zware brand uitgebroken in de ruimen van het s.s Meerkerk" van de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Mij., dat geladen was 'met coma lijnkoeken en vaten olie. Direct werd groot alarm aeaeven en dZ a ~Z„ copm, Rrnnriirppr hp^tTPPfi ttipf n 1 j-,rt< l -■ATTLStévdCLTTlSé aranaweer oesireea met al het beschikbare materiaal de vuurhaard. (Telefonisch van onze Parijse ^correspondent) vanVderVer^JLn V?_n de Algemene Vergadering lln de ÏÏÏTJK0 NfeS '^at in het teken vandHèeuw^ duTf IZ^en eei olijftakWkraste™ woede wordt aangewakkerd om de vrede te bereiken. Er heerst e met slechts in de termen, maar ook in de geesten. Een koortsachtige wedloop tó aangekondigd om het eerste vredesoffensief te winnen. Zal het Stalin zijn die heden op de .viste verjaardag van de Russische revolutie een nieuwe nronaean- dabom met vredesatomen loslaat, of zal het de Westerse wereld met T™«a" heson, Schuman en Eden zijn die het definitieve rust-schot zal lossen? boeken met zijn psychologische vredes offensieven. Van nu af zal het Westen niet achterblijven. Het gaat ook op dui delijke wijze blijk geven van zijn vre desgezindheid. Dit dan alleen voor de botteriken, die daar nog aan zouden twijfelen. Betekent dit een verandering van koers? Geenszins. De tactiek van laat de linker niet weten wat de rechter doet, dat heet: probeer tot .overleg te komen, maar bewapen te gelijkertijd zo snel en geducht mo gelijk. wordt onverminderd voortge zet. Het zou ook gevaarlijk zijn dit na te laten. Machtsstaten kennen en respecteren slechts één waarde, na melijk macht en geweld. Dezelfde tactiek schijnt men te willen gaan voeren ten aanzien van het pro bleem van de Duitse eenheid. Het is nadelig deze eenheidslokroep slechts door Rusland te laten uitbuiten; óok de Atlantische staten kunnen hiervoor warm lopen, als althans dit ene Duits land een vrij Duitsland is! Men kan toch niet van de Duitser van vandaag gaan veronderstellen, dat hij na zes jaren de mocratische heropvoeding reeds meer Atlantisch of Europees dan Duits denkt! Er zit een goed stuk realisme in dit nieuwe psychologische offensief. De vraag waar het angstig om gaat draaien in deze zitting van de Verenigde Naties is dan ook of de vrede er wel mede ge wonnen wordt. Hef is gevaarlijk om over beslissende phasen te spreken, maar toch kan de oorlogssituatie, waar in wij nu onder een vredesmom ver keren, door deze confrontatie met de grote wereldproblemen, die de mensheid in spanning doen leven, wel eens van koud tot vriezen overgaan. Als ministers van Buitenlandse Zaken als Robert Schuman zich al geroepen voelen sensationele onthullingen te voorspellen wie kan er dan nog onbe wogen toezien? Want niets anders heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken gedaan toen hij Zaterdag j.l. in een bijeenkomst van partijgenoten me dedeelde: „In de komende dagen zult u in de Verenigde Naties getuige zijn van initiatieven die opzien zullen baren. Zij zullen tot doel hebben de vrede te be vestigen." Welke vrede, vraagt men zich af. maar laten wij daarover heengaan. Morgen, Woensdag, zal President Truman in overleg met Frankrijk en Engeland een opzienbarend voorstel doen. Er is iets van dit voorstel over de oceaan geko men. Het essentiële schijnt hierin te i'ggen, dat men de Russische opvatting overneemt tot ontwapeningsvoorstellen, zowel wat de atoomwapens betreft als de zogenaamde „klassieke" wapenen. Wat een ontwaarding van het woord! Maar reeds nu wordt er al bij gezegd: met volgens het systeem van percen tages. zoals Rusland dat voortdurend jm'kondigt. Hoe dan met de controle? 7i. e£rst zal wder netjes opgeven wat jn effectieven ziin en als dat gebeurd riè 4 ,,?len met elkaar gaan praten over ,en de controle. Het IJzeren n behoeft dan pas bij de tweede bedr■fP'tetrokken te worden. Het eerste maat slechts om het goede kli- van schepPen> waarin beide partijen ven Dn yerte°uwen in elkaar blijk ge- w P u s,,s van dit kersverse ver- Werkt verder worden ge lukt" r,0i a",an: Maar a's dit nu niet rinl'vü. «;dar Is de "oudc-oorlogvoe- Plan lemt rSe, zijde op ee" "ipuw land H„t u7Reïnaaït met die van Rus" sta 11 Ho Westen heeft dan zijn tegen- t ?paTrd h<* psychologische te 7, toe mocht Rusland nog bij eel kortzichtige mensen successen Een Russische ondergrondse beweging heeft er Maandag bij het Rode Leger in Duitsland op aangedrongen een revolu tie te beginnen met het doel Stalin en de communisten de macht te ontnemen. Dc anti-communistische vluchtelingen- groep, die zichzelf „de staf van de re volutie" noemt heeft generaal Tsjoekof, de opperbevelhebber in Oost-Duitsland. ronduit geviaagd te deserteren en ziin achtste infanterjeleger en zijn eerste gemotoriseerde leger met zich mee te nemen. Een „open brief" is het hoofdkwartier van de generaal in Babelsberg binnen gesmokkeld, aldus de ondergrondse, en afdrukken er van worden in het Rode leger in omloop gebracht. De familie Dammes te Purmerend heeft dezer dagen nog verse aardbeien van de koude grond geplukt. jWPk Deze foto maakte een Amerikaanse persfotograaf vanaf het Amerikaanse troe pentransportschip General Hersey van het zinkende 'Argentijnse schip Maipu. Diep ligt het schip reeds in de golven en het zal in korte tijd geheel onder water verdwenen zijn. De radiostations aan de kust van Noord-Wcst-Duitsland hebben Maandag middag de scheepvaart gewaarschuwd voor reddingsboten van het gezonken Argentijnse motorschip „Maipu". De reddingsboten, die bij het verlaten van het schip niet gebruikt zijn, drijven onderste boven in het 'water en zitten nog aan het wrak vast. De scheepvaart wordt gewaarschuwd uiterst voorzichtig te zijn bij het voorbijvaren van het wrak. dat op een drukke route naar Hamburg en Bremerhaven ligt. De plaats De kwestie-N.-Guinea moet worden opgelost vóórdat de Nederlandse wets ontwerpen betreffende deze kwestie worden goedgekeurd, zo heeft de voor zitter van de commissie tot het ontwer pen van verdragen ter vervanging der R.T.C.-overeenkomsten, prof. Supomo, te Djakarta aan de pers medegedeeld op vragen inzake het voornemen van de Nederlandse regering om West-N.-Gui- nea in de Grondwet op te nemen. Prof. Supomo meende, dat, wanneer de voorgestelde wetten van kracht gewor den zijn, waardoor dus West-N.-Guinea wordt opgenomen in de Nederlandse Grondwet, de oplossing van het vraag stuk zo niet onmogelijk, dan toch wel zéér moeilijk zal worden. Hij verklaarde, dat de terugkeer van West-N.-Guinea tot het Indonesisch grondgebied nodig is voor het bereiken van politieke stabili teit in Indonesië, welke dringend ge wenst is voor het herstel van de veilig heid. Prof. Supomo noemde desgevraagd de deelneming van een vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken aan de besprekingen over herziening van de R.T.C.-overeenkomsten „onmogelijk". Admiraal Alvaro Alberto, voorzitter van de Nationale Braziliaanse Raad voor Bodemonderzoek, heeft Zaterdag tegen over verslaggevers verklaard, dat de eerste „atoomstad" van Brazilië binnen kort in de staat Minas Gcracs zal worden gebouwd. Alberto is dezer dagen teruggekeerd van een bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij met Amerikaanse autoriteiLen besprekingen heeft gevoerd over de Braziliaanse plannen. Hij beraadslaagt nu met Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commisie voor de atoom energie. die thans, op uitnodiging van de Braziliaanse regering, te Rio de Ja neiro vertoeft. WEST-DUITSLAND Op het ogenblik wordt te Augsburg achter gesloten deuren een internationale conferentie van neo-fas- cisten gehouden, waaraan gedelegeerden van de Britse Mosley-fascisten, de Italiaanse so ciale beweging (M.S.I.) en de socialistische Reichspartei deelnemen. Bekommer U niet om de vele redenen, die V beletten kunnen om Uw plicht te doen Maandagmiddag zijn in het Centraal Militair Hospitaal te Utrecht aan een tiental Korea-vrijwilligers voor hun moedig gedrag bij het Detachement Verenigde Naties onderscheidingen uitgereikt. Majoor Da Cosla speldt soldaat H. van Moil uit Den Haag het eremetaal op. Om ongeveer half zeven Maandag avond zijn tussen Zaandam en Purmer end even over de Zaanbrug twee gekop pelde locomotieven ontspoord. Het baan vak ZaandamPurmerendHoorn is hierdoor tot hedenmorgen versperd ge bleven. De reizigers werden op dit tra ject met autobussen vervoerd. Eva Peron. de echtgenote van de presi dent van Argentinië, is in een zieken huis opgenomen, waar zij geopereerd zal worden. President Peron week niet van het ziekbed van zijn vfouw. Haar toestand icas vanmorgen bevredigend. van het gezonken schip is aangegeven met een boei met groen licht. Deskundigen vrezen, dat het - schip door de sterke stroom spoedig met zand vol zal lopen. De enige oplossing voor berging acht men het schip onder water te demonteren en als schroot naar boven te brengen. In ieder geval is het te groot om in zijn geheel naar boven gebracht te kunnen worden, aldus deze deskun digen. De komende dagen zullen duikers het schip onderzoeken. De maatschappij heeft tot nog toe geen aanbiedingen voor berging gekregen. De passagiers zullen in de komende dagen nieuwe kleren krijgen en op kosten van de Argentijnse maatschappij naar hun bestemming worden vervoerd. Onderhandelingen over schadevergoe ding zijn gaande. De maatschappij heeft de passagiers hulp toegezegd, hoewel op het passagebiljet genoteerd staat, dat de maatschappij verantwoordelijkheid bij ongevallen afwijst. De ..Maipu" is bij maatschappijen in Argentinië verzekerd. Maandag is te Bremerhaven een on derzoek van de Amerikaanse marine naar de botsing geopend. Men verwacht dat dit onderzoek enkele dagen zal duren. De „General Hersey" is een dok van de Noord-Duitse Lloyd-maatschappij binnengesleept. 77 passagiers en 152 leden van de be manning van de „Maipu" zijn in het emigrantenkamp te Hamburg aangeko men. In het geheel hebben bij de aan varing achttien personen verwondingen opgelopen. Een aantal opvarenden woi-dt behandeld voor oog- en keelontstekingen ten gevolge van de ammoniakdampen die na de' .aanvaring ontsnapten. De K.N.A.C. heeft zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek te bevorderen dat. aange zien in de wegenverkeerswetgeving om streeks een jaar geleden daarover een beginselbesluit is opgenomen, op korte termijn het tijdstip zal worden vastge legd waarop het aangeven van verande ring van richting van tramwagens ver plicht zal zijn. De KNAC is van mening, dat het aan brengen van waarschuwingsbakens aan de kant van de weg, zoals in enkele in cidentele gevallen is geschied, princi pieel onjuist is, omdat dan de aandacht van de weggebruikers wordt afgeleid van het punt waar het gevaar werkelijk dreigt. A lie gemeenten zien zich gesteld voor het probleem, op welke wijze de nodige geldmiddelen moeten worden verkregen voor de in 1952 noodzakelijke woningbouw. De huidige krappe kapitaalmarkt opent daartoe practisch geen mogelijkheden en de gelden, welke voor belegging be schikbaar zijn, kunnen door de ge meenten op de normale wijze niet worden aangetrokken, omdat het maxi mum-rentepercentage van 4 (dat de minister van Financiën dwingend heeft voorgeschrevenligt beneden de opd.it moment gangbare rente. Enige tijd ge leden lag het rentetype tussen 4\4 en 5 pet., maar er is enige ontspanning ingetreden en thans schijnt er een soort van evenwichtstoestand te zijn bereikt, ivaarbij het mogelijk wordt dat geld gevers en geldnemers elkaar, zij het vooralsnog tot bescheiden bedragen, vinden op een renteniveau tussen 4 en 4!i pet. De grote belangen, welke bij een regelmatige voortgang van de woning bouw zijn betrokken, maken het de gemeentebesturen echter onmogelijk te 'wachten tot de minister van Financiën met zijn rentegamma weer eens achter de feiten is aangelopen. Verschillende gemeenten hebben daarom het initiatief genomen tot de zogenaamde „burgerzin"-leningen, waarvoor de inschrijving wordt open gesteld. Men krijgt dan 15-jarige, 4 pet. obligaties, waarvan de opbrengst uit sluitend wordt bestemd voor de wo ningbouw. Vorige week heeft ook b.v. de gemeente Haarlem tot dit middel van geldaantrekking besloten. Amster dam koos een andere weg: die van een premielening met 2M pet. rente. Het is een verheugend verschijnsel, dat deze leningen een gunstig onthaal blijken te vinden. Er blijkt uit dat de burgerij niet ongevoelig is voor de zorgen van de Overheid, mits zij op de juiste wijze wordt voorgelicht en de medewerking wordt gevraagd voor een bepaald object van groot algemeen be lang. REFLECTOR Radio-Djakarta meldt, dat meer dan 150 huizen door een hevige brand in de buitenwijken van Djakarta zijn ver woest; ruim achthonderd personen, gro tendeels Chinezen, zijn dakloos. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade wordt op één millioen gul den geraamd. In Uitgeest zijn verscheidene geval len van diphterie geconstateerd. Tot dusverre zijn alle patiënten kinderen van de R.K. bewaarschool, zodat het schoolbestuur op medisch advies de school voor onbepaalde tijd heeft geslo ten. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Het onderwijzend personeel en de kinderen moeten zich aan een onderzoek onderwerpen. Advertentie FRANKRIJK Een motie om bij de V.N. naast de uit vertegenwoordigers van rege ringen bestaande assemblee, een „Tweede Kamer" in te stellen, samengesteld uit door de volken gekozen afgevaardigden, zal bij de V.N. ingediend worden op 10 Novem ber door een internationaal congres van wereldfederalisten. Verwachting tot Woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen. In het Noorden aanvankelijk nog vrij krachtige overigens zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.44—17.03 Maan: op 14.52 ernuftige navigatie irt de toren hem vroeg, wat hem bezielde om in Noord-Oostelijke rich ting te vliegen, terwijl hij naar Calcutta moest, haastte de piloot zich te antwoorden: „Neem mij niet kwalijk, het spijt mij, ik dacht, dat die Connie ook naar Calcut ta ging. Om mijn beman ning de navigatie te be sparen. volgde ik dal toe stel maar De directeur van de luchthaven van Karachi vertelt in het orgaan van de internationale piloten- organisatie van de'K.L.M. het volgende verhaal voor de waarheid waar van hij instaat: Een Britse Constellation vertrok van Karachi met bestemming New Delhi. Een andere Connie, be stemd voor Calcutta, stond juist op de start baan klaar. Nadat het Britse vliegtuig gestart was en tot op de voorge schreven hoogte gestegen •was, rapporteerde de pi loot, dat een ander vlieg tuig op deselfde hoogte een paar meter achter hem vloog. Kon de ver keerstoren hem hierover onmiddellijk uitleg ge ven? De verkeersleider begon dadelijk ijverig te zoeken vaar het geheim zinnige tweede vliegtuig, dat zich in dit gedeelte van het luchtruim zon bevinden; maar zonder resultaat. In volkom,en vertwijfeling stelde hij zich in verbinding met de piloot van het Calcutta- 'vliegtuig met de vraag of deze mogelijk een ander toestel had. gezien. „Ja zeker," antwoordde de piloot, „het t's juist voor me Toen de verkeersleider Een nobel mens De Portugees José An tonio Valerio, een groot vriend van Engeland, heeft aan de Britse am bassade te Lissabon ge schreven dat hij zijn leven wil geven en „een van rijn gezonde longen" voor het herstel van koning George. Intussen blijkt, dat meer dan honderd personen uit Portugal, on der wie dokters, chirur gen en geleerden, hun diensten aanbieden voor het herstel van 's konings gezondheid. Toen bekend werd gemaakt, dat de ko ning het spoedigst vanszijn longoperotie zou kunnen genezen in een mild kli maat, heeft de ambassa deur een stortvloed van brieven van welgestelde Portugezen ontvangen, waarin zij de koning uit nodigen op hun grote bui tengoede? en in Portugal en op Madeira te komen, plaatsen, waarvan bekend is, dat zij het beste kli maat bezitten SpeldensJikster Een Philippijns meisje van 11 maanden dat ne gen spelden heeft inge slikt is dank zij vrijwil lige bijdragen van sym pathiserende burgers naar San Francisco per vlieg tuig kunnen vertrekken om daar te worden geope reera. De operatiekosten worden bestreden yit vrij willige bijdragen, die zijn gestort om het leven van de kleine Elvira D'funto- rum te redden. President Quirino, het staatshoofd der Philip-pijnen, gaf toe stemming, het kind, haar moeder en een verpleeg ster gratis per Philippine Airlines te vervoeren. Verontschuldiging De chauffeur van een vrachtauto te Edmonton in Amerika reed ach teruit het erf op van een boerderij om zich te. verontschuldigen, dat hij zo juist de hond van de boer had overreden. Terwijl hij achteruit het erf opreed, kwam tot over maat van ramp ook nog de kat van de boer onder de wielen, met het bekende gevolg. Wij vermoeden- dat de chauffeur toen maar vol gas vóóruit ge reden is. Maandagmiddag te ongeveer vier uur had te Stadskanaal een ernstig verkeers ongeval plaats, dat de 78-jarige wiel rijder K. het leven heeft gekost. De man wilde de rijweg oprijden en werd door een juist passerende auto gegrepen. De oude man sloeg tegen de grond en liep zodanige verwondingen op, dat hij kort na het ongeval is overleden. De au'o kwam bij de manoeuvre om de oude man te ontwijken tegen een boom terecht en liep enige schade op. De bestuurder kwam er met de schrik af. Hedenochtend is in het Geertruiden- ziekenhuis te Deventer weer een slacht offer overleden van een verkeersonge luk met een bromfiets. Enige dagen ge leden overleed een 57-jarige Devente- naar, die op zijn bromfiets op een auto inreed, doordat hij de macht over zijn stuur was kwijt geraakt. Thans is de 44- jarige ds. S. uit Diepenveen het slacht offer geworden. Op zijn bromfiets is hij in een bocht van een der Deventer stra ten op een vrachtauto ingereden. Hij werd met een zware hersenschudding opgenomen en is vanochtend overleden. De Ned. Mij. voor de Walvischvaart te Amsterdam gaat over tot uitgifte van .f Hi mill, aandelen a 100 pet. Deze uit gifte is bedoeld voor gedeeltelijke finan ciering van een nieuw groot fabrieks- schip en vernieuwing van de jagervloot. welke in totaal een bedrag van 46.6 mill, zal vergen. Het nieuwe moederschip, dat de hui dige Willem Barendsz, die te klein is geworden, zal vervangen, zal waarschijn lijk voor het vangstseizocn 1955/56 wor den opgeleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1