Aan de Raaks zaten zij op de schoolbanken OPBOUWORGANEN IN NOORD-HOLLAND „CLECO" 85.» 129.50 139.50 jiSJssE Uitbreiding van Beverwijkse chemische industrie Opleiding Gezinsverzorgsters Las L H.H.V. herdenkt 40-jarig bestaan MM—— Belangrijk rapport leidt tot subsidie van f 25.000— Brieven van lezers Beverol wereldfirma Provincie wil mede bijdragen in de onkosten onder bepaalde voorwaarden Artis. uniek voor ons land Waddenzee ligt bijna droog Amsterdamsche Ballast 6 pet. (ortv.) dividend FABRIEKSPRIJZEN VERENDE MATRASSEN Voor de Winter uw „bed" in orde Voettocht gevaccrlijk DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 OPLICHTER AAN HET WERK Winkeliers en bouw kundige voor 975 bedrogen De ontploffing in de Ridsfabrieken Katholieke speeltuin Elba Sint Adelbertvereniging Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs H.O.V.-Giro-Actie Etna-kachels f 54.- Burgerlijke Stand Boombladeren op de rails Tram botste tegen geparkeerde auto H.O.V. Beethoven-concert Haerlems Studenten Gildt Bureaux Zaterdag gesloten Tentoonstelling in Waaggebouw Vereniging tot Opleiding van Gezinshulpen BLIJFT DE MIDDEN STAND BESTAAN? „Othello" voor G. en W. op 23 November Goede resultaten over 1951 verwacht ELECTRICITEITS- TARIEVEN Direct van Fabri kantvia Oostwald zó naar de klant epijisstpaat Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.50 2 pers. 15.— HAARLEMS MATR ASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Aanvullende subsidie van de provincie BLOEMENDAAL Jaarfeest K.A.B. Geen spreekuur Waterstanden VUURBOL TE DOORN DAMMEN Competitie in District Kennemerland Noord-Holland tegen Zuid-Holland GEDRUKTE M ARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York 55 '4 21 Een der Haarlemse verenigingen die samengegroeid is met de stad is wel die van oud-leerlingen van de Haarlemse Hogere Handelsschool (H.B.S.-A). ge naamd de „H.H.V.". Deze verenging her denkt op 9 en 10 November het feit dat z(j veertig jaar geleden werd opgericht Het eerste bestuur bestond uit de heren K. W. de Bont, voorzitter, L. W Heil, secretaris, G. W. van Sloten (over leden), penningmeester, mej. S. van Marselis Hartsingk en K. Oei, commis sarissen. De zaak werd grondig en en thousiast aangepakt en zo verscheen reeds aanstonds een maandblad en werd een orkest opgericht dat debuteerde met een eigen clublied. De directeur van de school, dr. A. Borgman werd ere voorzitter en de leraren B. ten Have en G. Smits, de initiatiefnemers, werden al aanstonds tot ere-leden benoemd. In een snel tempo ontwikkelde de vereniging zich tot een der grootste en best georga niseerde op dit gebied in Nederland. In 1925 verdween de H.H.V. maar in 1934 In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft de Haarlemse politie de 38-jarige boekhouder S. P. aangehouden, die verdacht werd van oplichting of verduistering De man, die zonder vaste woon of verblijfplaats is, genoot bekend heid als boekhouder en kon gemakkelijk bij winkeliers binnenkomen. Hij wist een 75-jarige winkelier in Haarlem op te lichten voor een bedrag van f 175, na dat hij te kennen had gegeven het geld nodig te hebben voor iemand, die in staat van faillissement verkeerde. Bij een verder onderzoek van de politie bleek, dat hij ook een 59-jarige bouw kundige oplichtte voor f 400 en een siga renwinkelier. eveneens voor f 400. Te genover deze laatsten beweerde hij het geld nodig te hebben als handgeld voor het doen van een handeltje. Over de oorzaak van de ontploffing, die gistermorgen in de Ridsfabriek plaats vond vernemen wij nog het volgende: In twee distilleerkolommen. die in het bijgebouw staan, deed zich een verstop ping voor. Het apparaat werd buiten werking gesteld om het af te laten koe len tot 40 gr. Toen dat gebeurd was gingen de werklieden naar boven en schroefden het bovengedeelte van de distilleerkolommen af. De verstopping bleek echter groter te zijn. dan normaal het geval was. Grote hoeveelheden ben zol dropen naar beneden en verdampten Deze verdampte benzol is op een of andere manier tot ontploffing gekomen. De ontploffingen, die men gehoord heeft, vonden plaats in de tanks buiten en in het bijgebouw. De plechtige inzegening en opening van het nieuwe gebouw op de speel tuin Elba van de Haarlemse Katholie ke Vereniging voor het Gezin zal plaats vinden op Zondag 11 November, des middags om twee uur. De plechtige inzegening aan de Gedempte Schalk- burgergracht zal worden verricht door kapelaan L. Beugelsdijk. De leden van de Sint Adelbertvere niging zullen tweemaal de gas: zijn van de Regent van het seminarie Ha- geveld. Op Zaterdag 10 November, des middags om half vier, zal de countess of Listowel spreken over „Stalin orga nizes the succession." Op Dinsdag 13 November zullen de leden op Hageveld eerst een televisie-uitzending meema ken en daarna luisteren naar de tech nische beschouwingen over dit moder ne wonder van de docent J. van Rek. Door het bestuur der Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem werd benoemd dr. B- M. I. Delfgaauw te Haarlem, om les te geven in Sociale Wijsbegeerte aan haar Aca demie te Haarlem. Dr. Delfgaauw vangt zijn voordrachten aan op Dinsdag 13 November, 8.20 uur 's avonds, in het ge bouw der H.B.S.-A, Zijlvest 25a, Haar lem. De aandacht van belangstellenden wordt er op gevestigd, dat men deze voordrachten kan volgen zonder cursist te zijn der Academie. Voor inlichtingen wende men zich tot de Rector der Academie, Westerhoutpark 28, Haarlem, tel. 12879. De loting van de giro-actie van de H.O.V. heeft op 31 October j.l. plaats gevonden. De winnaars krijgen de prij zen deze week toegezonden. Advertentie OUDE GROENMARKT 16H4 HAARLEM TELEFOON 11266 bij het zilveren jubileum van de Hogere Handelsschool verrees zij. En zo telt deze vereniging van oud leerlingen thans niet minder dan du- zend leden en donateurs. De oudste in geschrevenen zijn reeds lang de vijftig gepasseerd en naderen de zestig jaar; de jongsten zijn misschien zeventien a acht tien. Daardoor is het voorgekomen dat een jong lid zijn eigen contributie en die van zijn vader kwam betalen. De leden zijn verspreid over de gehele wereld en hebben zowel hoge als zeer huge func ties, terwijl de jongeren de eerste stap op de maatschappelijke ladder hebben bereikt. Het contact is voor de betrok kenen veelal van groot belang gewor den, velen hebben oude verloren vrien den door de H.H.V. teruggevonden door de familieberichten in het blad. De stichting ,,Dr. A. Borgman-fonds" welke steun verleent aan leerlingen en jongere oud-leerlingen alsook aan de outillage van de school is op initiatief van de ju- bilaresse in het leven geroepen. Uit haar kwam ook voort de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs. In het maandblad zijn verschillende jubileumartikeltjes opgenomen. De heer J. Schouten, die in 1911 eind-examen deed, verbergt zijn heimwee niet naar de onbezorgde schooljaren en Diek Leffe- laar. die in 1951 het diploma behaalde, bezingt de lof van het feestvarken. Ver der zijn er stemmen van oud-leerlingen uit Londen (Louis Groen, 1913), uit Ban doeng (A. C. Brouwer, 1924), uit New York (Betty Prins-Goos, 1945). uit New Orleans (J. Meerburg-Zondervan. 1921), uit Singapore (D. Nooy, 1924), uit Chili (W. Hoogeboom. 1935), uit Zuid-Afrika (mevr. Bink. 1932) en uit Canada, (M Gerdeman-Van Eek. 1936). Op Vrijdag 9 November zal in de stadsschouwburg een jubileumcabaret- revue worden vertoond door het eigen cabaretensemble ,.De Toverlantaarn". De volgende dag recipieert het >estuur van drie tot half vijf bij Brinkmann. Daarna vindt een jubileumdiner plaats dat besloten wordt met soiree in het concertgebouw. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het roesten, gronden en afwerken van de viaducten: in Haarlem. Bijzonder lastig is het werk hij het viaduct aan de Schotersingel hij het Kenaupark, waar op een steiger hoven het water de mensen hun werkzaamheden moeten verrichten. Tot half December zal het totale karwei duren en zolang is het dus oppassen onder de viaducten', waar u de kans loopt de verfklodders om de oren te krijgen. BIOSCOPEN Rembrandt: De wolf van Sila, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Een slechte jon gen. 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Gun Crazy, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Verkeerd verbonden, 18 j. 2.30 en 8 uur. City: Alles wel aan boord, a.l 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,,De zwarte panter" en ..Ontmoeting in de nacht", 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 6 November Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Toon Verhey, solist: Geza Anda, piano, 8 uur. Stadsschouwburg: Comedia met „Kinderen zijn kinderen", 8 uur. Woensdag 7 November Concertgebouw: Zangkoor de Nachtegalen o.l.v. mej. C. Kampmeijer. (t.b.v. de t.b.c.- bestrijejing*, 7.30 uur Met de toeneming van het aantal en de activiteit der verschillende instellin gen, die zich op het gebied van het maatschappelijk werk bewegen, is ook het belang van een goede coördinatie en samenwerking, en een doelmatige taakverdeling tussen deze instellingen gegroeid. In dit licht dienen de be moeiingen gezien te worden, die heb ben geleid tot de oprichting van z.g. provinciale opbouworganen. Deze orga nen zijn alle in stichtingen omgezet. Zij beogen het overleg en de samenwer king tussen de bestaande instellingen onderling en tussen deze en de over heid te bevorderen, en verder de in stellingen voor zoveel nodig te active ren en te stimuleren. De stichtingen trachten daarbij een bijdrage te leveren tot een betere taakverdeling tussen de instellingen, opdat onnodige doublures in het maatschappelijk werk worden opgeheven. Speciale onderwerpen, waaraan de aandacht gewijd zou worden, zijn b-v. het kleuteronderwijs, de jeugdzorg, oudeliedenzorg, gezinsverzorging, blin denzorg. Een stichting voor de pi-ovin- cie Noord-Holland, welke thans aan de Provinciale Staten wordt voorgedragen, zal rekening moeten houden met, doch tevens ook kunnen profiteren van het bestaan van de sociale raden te Amster dam, Haarlem, Alkmaar en Hilversum, die reeds op hun arbeidsterrein en voor hun ambtsgebieden een overkoepeling GEBOREN: A. M. Bakker—Bakker, r- C. Snoekvan Dansik, z; H. J. La bohm—Ridder, z; T. E. Wijkhuizen- Visser, z; M. B. BaasBremmers, z; J. M. G. PietersSampion, z: T. C. M. Schoenmaker—Uijttewaal, z;A. Hirs— Doorgeest, z; M. .L. W. J. de Paus Bercht, z; J. M. van Ooijenvan Oort, z- H. van ZomerenPijnaker, z; P. M. M/elagenHilbers, 2 d; J. M. Schoite Bakker, d; G. M. van RijnJanssen, d; E. M. VersteeghKajuwatu, d; J. W. M. Kerstjens—Blom, d; W. C. T.'Leuven— Klumper, d. GETROUWD: 5 Nov.: L. Schmidt en M. Serier. OVERLEDEN: A. A. Warmerdam- Schouten, 75 j-, Kenaupark; J. M. van Roode 5 j„ Zuider Tuindorplaan; J. Visarius—Wensing, 67 j„ Kleverpark weg- E. A. Plantingade Vries, 74 j„ Pijnboomstraat; A. M. J. Bakker, 13 u., Kamperlaan; C. G. Ebeli. 67 Harmen- jansweg; K. Lubberink, 77 j„ Lorentz- plein; C. J. Froeling, 87 j., De Gene- stetstraat; D. J. Meijer, 34 j., Hazepa- terslaan; E. van der PolVaal, 65 j„ Nobelstraat. Gistermorgen om 10 minuten over 9 kwam op de Koninginneweg een tram in botsing met een vrachtwagen, die rechts van de weg geparkeerd stond. De tram kon niet passeren en de trambe stuurder trachtte te remmen, hetgeen niet gelukte. Zelfs het gebruik van de zandstrooier mocht niet baten. De tram slipte over de met boombladeren be dekte rails en botste tegen de vracht auto, die tegen een lichtmast werd ge duwd. De lichtmast knapte bij de grond af. De voorbumper van de tram werd ingedeukt. De Hongaarse meeslerpirnist Géza Anda zal als solist medewerken aan het 3e concert serie D, dat de H.O.V. op Dinsdag 6 November zal geven. Er wordt een Beethoven-programma uitgevoerd, dat bestaat uit de volgende werken: Ouverture „Egmont", het Pia noconcert No. 5. met Géza Anda als solist, alsmede de Symphonie no. 3 „Eroïca". Het concert staat weder o.l.v. Toon Verhey. Op Woensdag 7 November zal op de Sociëteit .Stadsdoelen" spreken de schrijver Rice Bulthuis Aanvang half negen. Introducties zijn te verkrijgen bij de heer G. F. de Clerck, Emmalaan 3, Overveen, tel. 11048. De -bureaux van de Provinciale Grif fie, de Economische Technologische dienst en de provinciale accountants dienst zullen van 10 November 1951 tot 26 April 1952 op Zaterdag gesloten zijn. De bureaux voor de afgifte yan rijbe wijzen zullen alleen in spoedeisende ge vallen open zijn. Het bureau van de dienst paspoorten is eveneens voor bijzondere gevallen op Zaterdagen geopend. In het Waaggebouw wordt van 10 t.m. 25 November een tentoonstelling gehou den van werken van Roelf Gerbrands. De expositie is overdag geopend van 10 tot 4 uur. De Nederlandse Vereniging tot Op leiding van Gezinshulpen biedt de ou ders van haar leerlingen een gezellige avond aan op Donderdag 8 November. Deze avond wordt gehouden in de huis houdschool aan de Voorhelmstraat en begint om acht uur. Op het programma staat o.a. de vertoning van een film. vormen- Overwogen moet worden, of eventueel aanleiding bestaat voor een regionale organisatie. Terzake' is een rapport uitgebracht door mr. Moltzer, waarmede Ged- Sta ten zich in beginsel accoord verklaren, hoewel zij de rapporteur niet in alles willen volgen. Zo dient de stichting zich althans voorshands niet te bege ven op het gebied der volksgezondheid, o.a. in verband met de komende pro vinciale raden voor de volksgezond heid. De behartiging van de sociale be langen dient op de voorgrond te staan en eerst mettertijd zal overwogen kun nen worden, of ook aandacht moet worden besteed aan culturele vraag stukken. In het kader van de verschillende overheidssubsidies zal Noord-Holland een bijdrage moeten verlenen van 1 25.000- De rapporteur, mr. Moltzer, besluit zijn rapport met het opsommen van enkele vraagstukken, waarmede de di recteur van het te stichten opbouwor- gaan zich voorlopig zou kunnen bezig houden. Hij noemt het maken van een sociale kaart der provincie, het kleuter onderwijs (o.a- in verband met de ver deling van een aantal Finse scholen), het vormen van een instituut voor jeugd- en ontwikkelingswerk, waarbij de jeugdverenigingen van verschillende kleur zouden kunnen worden ingescha keld. Verder het bevorderen van de in stelling van gemeentelijke contactcom missies en de aanstelling van maat schappelijke werkers (sters); het bestu deren van de sociale vraagstukken in verband met industrialisatie-plannen, het probleem der rheuma-bestrijding. Aan de orde kan ook komen het bestu deren van de vraag, op welke wijze de kinderen, die in de verschillende bad plaatsen wonen en des zomers geheel aan hun lot worden overgelaten, in de vacantie-maanden krijgen wat hun toe komt. Op de urgentie van dit vraagstuk werd de rapporteur door een ambtena res van de kinderpolitie in Zandvoort gewezSn en de burgemeester van Ber gen sloot zich daarbij aan. Momenteel mag de afdeling Haarlem van de Ned. R.K. Middenstandsvereni ging gerust gerekend worden tot één van de beste en actiefste afdelingen van het land. De jaren, dat het Midden standsbureau er is, heeft het steeds met succes gewerkt voor de belangen van zijn leden en die der diverse vakorga nisaties. Over enige jaren zullen de tegenwoordige bestuursleden hun plaat sen moeten inruimen voor jongere krachten. Waar kunnen die jongeren organisatorisch beter voor die taak opgeleid worden dan in de Kath. Jonge Middenstands Vereniging. Het bestuur van de K.J.M.V. staat er borg voor, dat de programma's, die geboden worden, leerzaam, maar ook gezellig zijn. Alle mogelijke zaken- en levensproblemen worden bij ons door ervaren sprekers behandeld. Jonge middenstanders, aar zelt dus niet, maar komt eens bij ons kennis maken. Iedere Woensdagavond houden wij bijeenkomst om 8.15 uur in het Middenstandsbureau, Kruisstraat 25, waar ook nadere inlichtingen over de K.J.M.V. verstrekt worden. Om alle misverstand te voorkomen zij hier meegedeeld, dat de opvoering van ..Othello" voor de vereniging „Ge loof en Wetenschap" niet a.s. Vrijdag, maar twee weken later, 23 November, zal geschieden. Vrijdag a.s. spreekt de Countess of Listowel over het onderwerp: ,.The wo man behind the iron curtain." Advertentie Uit het jaarverslag over 1950 der Am- stcrdamsche Ballast Mij. blijkt, dat het saldo exploitatierekening na afschrijvin gen 1.180.154 1.068.399) bedraagt. Na o.m. algemene onkosten ad 205.58< 205.550) en na salarissen en bijdrage pensioenfonds ad 318.013 282.014! bedraagt de bruto-winst .f 605.269 (ƒ592.782), waaruit o.m. een onveranderd dividend van 6 pet. zal worden betaald. Wat de modernisering van het mate rieel betreft kan de directie mededelen, dat wat het drijvend materieel aangaat, goede vorderingen zijn gemaakt. De uitvoering der werken aan het Suez-kanaal werd in de loop van 1951 beëindigd, hoewel omtrent de eindafre kening nog onderhandelingen gaande zijn, zijn reeds bij de opstelling der jaar stukken 1950 voor eventuele tegenval lers verdere voorzieningen getroffen. De Nederlandse dochteronderneming heeft ook in 1950 goed gewerkt. De wer ken hier te lande liepen normaal en de resultaten waren zeer bevredigend. Wat het lopende Jaar betreft is de MU. ruim van orders voorzien en men verwacht, dat goede resultaten behaald zullen worden. Een groot werk in Bangkok 16.000.000) werd aangenomen in sa menwerking met een Franse Mij. De voorbereidingen zijn tot tevredenheid verlopen. Met zeer veel belangstelling en steeds toenemende bezorgdheid heb ik kennis genomen van het artikel in uw blad. getiteld: „Electriciteitsvoorziening baart zorgen". Dat de kolenpositie er lange tijd slecht voor staat, is genoegzaam bekend en dat men daardoor de uiterste zuinigheid moet betrachten, behoeft geen nadere uitleg. De enorme prijsstij ging van huisbrand noopt iedereen reeds tot grote zuinigheid en dat menig huismoeder de haren ten berge rijzen bij de gedachte, dat er nog een gehele winter voor de deur staat, is geen won der. Doch het artikel verder lezende trof ik een zinsnede uit het betoog van mi nister v. d. brink, waarmede ik het niet eens kan zijn. Worden dergelijke uitla tingen -gedaan zonder vooraf terdege kennis te nemen van de feiten óf om de goegemeente zand in de ogen te strooien? De minister betoogde o.m.: ,.De Nederlandse bevolking is minder zuinig met electriciteit dan vóór de oorlog. De belangrijkste oorzaak hier van is, dat de gemiddelde electriciteits- tarieven voor gezinsverbruik nagenoeg niet zijn gestegen, terwijl het algemeen niveau van ionen en prijzen lelangrijk boven het vooroorlogse peil ligt". Dat de Nederlandse bevolking minder zuinig is met electriciteit (lees méér stroom verbruikt) dan vóór de oorlog, ligt m.i- hoofdzakelijk in het feit, dat de propaganda voor het electrisch ver- bruiksartikel, wasmachines, fornuizen, kookplaten, stofzuigers e-d., vlak voor het uitbreken van de oorlog '40—'45 is afgeremd om weer opnieuw ter hand genomen te worden direct na Mei 1945. De technische vooruitgang op electro- technisch gebied is m.i. de eerste reden, dat men meer stroom verbruikt dan voor de oorlog. Dan nu het kardinale punt waarmede ik het niet eens kan zijn. Dat de electriciteitstarieven nage noeg niet zijn gestegen voor huishoude lijk gebruik is zó tegen alle waarheid in, dat ik niet kon nalaten hierop een protest te laten horen. Wanneer ik mijn eigen electriciteitsverbruik onder de loupe neem, kom ik tot de volgende conclusie: Vóór de oorlog was het vast rechttarief 2 en 4 cent per K.W.U-. waarbij 2 ct. berekend werd voor het verbruik tussen 11 en 14 uur en tussen 23 en 7 uur. In 1946 heb ik mijn huishoudcontract van voor de oorlog opnieuw verlengd en toen luidden mijn contractprijzen 2.55 en 5.28 ct. per K-W.U. Thans over de maand September '51 luidt de bere kening 4.1 en 8.5 ct- per K.W.U., een .verhogir van pl.m. 60 pet Wanneer dit in de ogen van de minister een ver. hoging van nagenoeg geen betekenis is wat staat ons dan van die zijde nog te wachten. Met ingang van 1 Januari '52 een verhoging van 25 pet.? De schrik sloeg mij om het hart bij het lezen van zo'n prijsverhoging. (Staat de prijsbe- heersing dit wel toe?) Als men op deze manier het Nederlandse volk tot zui nigheid wil bréngen (lees dwingen) waarom dan niet alle levensmiddelen met 25 pet. omhoog, dan zal men het wel laten om méér te gebruiken, dan net nodig is om er bij in het leven te blijven. Dan zal de gehele Middenstand ten dode opgeschreven zijn. (Of is dit soms de bedoeling?) Een vrijstelling voor verbruikers van 240 K-W.U. of minder per jaar is belachelijk, want welke verbruiker heeft genoeg aan 20 K-W.U. per maand? Een zeer klein per centage, te klein om ook maar van enige betekenis te zijn. Nederland ..Quo Vadis?" JOH. G. SPRUIJT Kampersingel 64, Haarlem. Men spreekt over hoge prijzen en men spreekt over lage prijzen, maar wij verkopen gedurende één week tegen merk „Irma" met 10 jaar fabrieksgarantie 80 x 190 1 persoons met kapok kussen 120 x 190 2 persoons met 2 kapok kussens 130 x 190 2 persoons met 2 kapok kussens KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Reeds tijdens de bezetting werden door de directie van de Beverwijkse Beverolfabriekcn plannen uitgewerkt om straks door export tot omzetvergro- ting voor de fabrieken te komen. Hoe wel opgesloten in de enge sfeer van een bezet land, afgesneden van elk inter nationaal contact, werd begrepen dat deze plannen alleen te verwezenlijken zouden zijn indien de in 1939 alreeds min of meer uitgebreide installaties zou den worden vervangen door moderne, maar dan ook de meest moderne. Vrijwel onmiddellijk na de bevrijding zijn deze plannen ten uitvoer gebracht. Zelfs boven verwachting steeg de bui tenlandse vraag naar de Beverolpro- ducten, smeeroliën en smeervetten, zo dat de modernisering onmiddellijk werd Thans is de voordracht verschenen van Ged. Staten van Noord-Holland be helzende een subsidieregeling voor de opleiding van gezinsverzorgsters. Oor spronkelijk stelde het college zich op het standpunt dat in deze kwestie voor de provincie slechts een taak was weg gelegd, voor zover wijdere dan plaatse lijke belangen worden gediend en dat subsidiëring van het plaatselijk werk der gezinsverzorging meer op de weg van het Rijk en de gemeenten dan op die van de provincie liggen. Inmiddels is van de besturen van een vijftal in stellingen, onder welke de stichting Ka tholieke Gezinszorg en Gezinshulp in het bisdom Haarlem, een verzoek inge komen tot het verkrijgen van een sub sidie uit de provinciale kas. De tekorten ontstaan voornamelijk door de hoge kosten van de noodzakelijke internaats opleiding, welke kosten variëren van f500 tot f700 per leerlinge. De meesten kunnen het schoolgeld niet ten volle be- Advertentie talen. Het Rijk helpt enigszins zodat verreweg het grootste deel der oplei- dingskosten niet dan met grote moeite uit particuliere en kerkelijke bijdragen bijeen wordt gebracht. Ged. Staten willen dan ook nun standpunt herzien opdat de provincie het instituut van de Gezinsverzorging tot betere ontwikkeling zal kunnen brengen waardoor eeii gezond gezinsle ven beter zal worden gediend. Voorge steld wordt dan ook aan de in aanmer king komende instituten een subsidie van f200 te verlenen voor elke volledig opgeleide gezinsverzorgster, die zich verbindt om na voltooiing van haar opleiding ten minste twee achtereenvol gende jaren in Noord-Holland werk zaam te zijn in dienst van een vereni ging of instelling welke zich bezig houdt met het betrokken werk. Het bestuur van Artis te Amsterdam heeft Ged. Staten van Noordholland verzocht te bevorderen, dat tot dekking van het te verwachten tekort op de ex ploitatierekening van Artis voor 1951 een aanvullende bijdrage van f 60.000 en voor 1952 van f 72.000 wordt ver leend. Ged. Staten ontveinzen zich niet, dat de jaarlijkse uitgave, die voor dit doel nu op f 95.000 gesteld moet worden, zeer aanzienlijk is. Zij menen echter, dat Artis een voor ons land unieke in stelling is van grote betekenis, zowel voor het onderricht als voor de ont spanning van het volk. De gemeente Amsterdam draagt in twee-derde van de kosten bij, In de eerstvolgende Staten vergadering zal over deze subsidie-aan vrage beslist worden. Advertentie Zondag 11 November hoopt de KAB afd, Bloemendaal het jaarfeest te vieren. Ook dit jaar is er weer een prima ver zorgd programma. Het toneelgezelschap „Genesius" zal opvoeren het stuk: „Als de kinderen maar eens groot zijn". Dit is een stuk geschreven voor en uitgege ven door de KAB in het kader van de Encycliek-herdenking van dit jaar. Hierna volgt een gezellig samenzijn, opgevrolijkt door de „Boerenkapel" van de harmonie „St. Caecilia" uit Haarlem- Noord. Deze avond wordt de leden aangebo den zonder enige kosten. Door de recon structie van het secretariaat is het mo gelijk dat enige leden geen uitnodiging voor deze avond hebben ontvangen. Zij kunnen deze alsnog bij het secretariaat, Litslaan 20, Santpoort (stad), verkrijgen. De burgemeester van Bloemendaal zal niet Vrijdag, maar Donderdag spreek uur houden van tien tot twaalf uur. Dinsdgg 6 November Hoog water: 8.35 u. en 21.10 u. Laag water: 3.56 u, en 16.26 u. Maanstand: eerste kwartier 7.59 u. Woensdag 7 November. Hoog water; 9.57 u. en 22.40 u. Laag water: 5.08 u. en 17.45 u. gevolgd door uitbreiding na uitbreiding, waarna tenslotte met een forse greep alles is aangepast aan de sterk gewij zigde toestand. Zo zijn na de tanks de opslagruimten vergroot, laboratorium up-to-date gebracht, transport gemecha niseerd, pompinstallatie uitgebreid, maar vooral de machines en apparaten ver nieuwd en vermeerderd, waardoor thans vlot aan de enorme vraag uit alle delen van de wereld kan worden vol- daan. De omzet in 1951 is het vijfen- twintigvoudige van die van 1939, het jaar vóór de laatste wereldoorlog, hoe wel Beverol thans uiteraard tot nog veel meer in staat is. Zo kunnen per dag 80.000 kg. smeervetten en 100.000 kg. motoroliën worden geproduceerd en afgeleverd. Ofschoon een steeds groei end bedrijf feitelijk nooit klaar is, meent de directie thans na het gereed komen van de laatste belangrijke vergroting op een mmt te zijn gekomen, waarop de officiële opening van de uitgebreide fabrieken kan plaats hebben. Dit zal Vrijdag 9 November a.s. om twee uur in de middag gebeuren. Ameland is nog steeds geïsoleerd. Hoewel de postboot de afgelopen nacht zou proberen naar de Friese kust te gaan, lukte die niet wegens de te lage waterstand. Aan de overkant, tel Hol- werd, stonden verscheidene arbeiders en de aannemer van een nieuw te bouwen school op Ameland om over te komen. Toen de boot niet kwam besloten zij om met zeven man lopend over het wad te gaan. Zij startten vanochtend om half acht. Vijfhonderd meter uit de Friese kust keerden vier man terug, omdat voor de Friese kust een zware kleilaag lag en zij niet verder dorsten te gaan. Eén van deze mensen alarmeerde Ame land. Op Ameland kwam dit bericht binnen om half elf. De drie overige Waddenlopers zetten de tocht voort. Daar er al geruime tijd verlopen was begon men zich op Ameland ongerust te maken. De L.S.K. werd gewaarschuwd en een vliegtuig ging op onderzoek uit. Op Ameland ging een kleine ploeg naar de dijk om te proberen verbinding met de mensen te krijgen. Toen de reddings ploeg van Ameland aan de dijk kwam, bleek dat de drie mensen reeds aan de wal waren. Zij waren dus het wad over gestoken, wat, in verband met het daar aan verbonden levensgevaar, waaghal zerij is. De burgemeester van Ameland waarschuwt een ieder om niet over het wad te lopen. Het is te gevaarlijk in verband met plotseling opkomende mistbanken en verdere weersomstan digheden. In Doorn is Zaterdagavond omstreeks half twaalf eenzelfde helder licht schijnsel waargenomen als Donderdag avond boven Dordrecht. Ook hier was sprake van een heldere meteoor of vuurbol. De werkgroep meteoren van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde te Utrecht ontvangt gaarne gegevens over deze vuurbol. De aanvankelijk afgebroken wedstrijd StabielVKD werd uitgespeeld en be slist in een overwinning voor VKD 911. Stabiel won in Hillegom met 119 van de club van die naam en Del. Haarlem deed hetzelfde tegen Kijk Uit, doch met de cijfers 146. Hierdoor staat Del. Haarlem nu onbedreigd aan de kop van de reserve Hoofdklasse en het moet wel erg raar gaan, willen zij die nog verspelen. De stand luidt nu: Del. Haarlem 5 5 0 0 10 74—26 Beverwijk I 4 3 0 1 6 47—33 Stabiel r. 2 1 2 5 4555 Halfweg 4 2 0 2 4 39—41 HDC II 4 2 0 2 4 39—41 VKD 4 2 0 2 4 39—41 Hillegom 5 2 0 3 4 49—51 Kijk Uit 5 2 0 3 4 43—55 Oosterkwartier 11 4 1 1 2 3 39—41 Beverwijk II 4 0 0 4 0 24—54 In deze week gakt er weer een volle- dig programma en wel: StabielHDC II, Beverwijk IKijk Uit, Oosterkwartier IIHaarlem, VKDHalfweg. Hillegom Beverwijk II. Behalve Oosterkwartier II hebben de thuisspelende clubs de beste kansen op de volle buit, of zouden de volgelingen van de wereldkampioen voor een verrassing zorgen? Voor de 2de klas werden de volgende uitslagen genoteerd: 't Noorden maakte een goede beurt door met 155 van HDC III te winnen; Sportief deed het met 13—7 van DCY II; VKD II behaal de een magere 119 tegen de hekkeslui- ter Cruquius en Beverwijk III hield de punten aan zich tegen Halfweg II: 128. Verder kwamen nog tot een definitieve uitslag: HDC III—DCY II 8—12 en Spor tiefDOS 146. In deze afdeling is het nog een verwoede strijd om de leiding, drie clubs staan nog zonder puntenver lies om de kop te dringen om de boven ste plaats. De voliedige stand is nu: Sportief 440 VKD II 4 4 0 St. Bavo II 3° 3 0 DCY II 4 3 0 DOS 3 2 0 't Noorden 4 2 0 St. Thomas 3 10 BDC III 3 10 HDC III 4 10 Hoofddorp '410 Halfweg II 4 Cruquius 4 0 8 52—28 0 8 46—34 0 6 38—22 1 6 44—36 1 4 32—28 41—39 32—28 24—36 35—45 34—46 0 0 4 0 32—48 0 0 4 0 30—50 Ook in deze klasse gaan er deze week verscheidene wedstrijden en wel: St. ThomasHalfweg II, DCY IISt. Bavo II. Cruquius—'t Noorden, DOS—HDC III, BDC IIIHoofddorp. Laatstgenoemae wedstrijd wordt op Woensdag te Heem stede bij St. Bavo gespeeld. In de 3de afd. maakte St. Thomas II de afgelopen week een goede gooi naar de bovenste plaats door van Sportief II met 164 en van Kijk Uit II met 146 te winnen. Diagonaal won met 128 van VKD III. Op het rooster staat slechts één wedstrijd, n.l. Hillegom IIBDC IV. Naar we vernemen, bestaan er plan nen om te komen tot een wedstrijd tus sen de 10 sterkste dammers van beide provincies, gekozen uit verschillende verenigingen. De plannen verkeren in vergevorderd stadium; in principe is besloten om dit treffen te doen plaats hebben te Haarlem in rest. Munniks aan de Grote Markt, op Zondag 8 De cember. Omtrent de samenstelling van de tientallen is nog niets bekend. Biljartcompetitie F.B.H.O, A-klas ADO I—SEG 3—3 KR ICentrum 08 Oosten—KR II 2—6 ZandvoortTelescoop 44 B-klas KR ICentrum 6—2 DWO I—SEG 5—3 KampervestDWO II 8 2 ZandvoortTelescoop 80 C-klas ADO IH. West II 6—2 SEG—ADO II 3—5 H. West I—BW 6—2 OostenCentrum 44 D-klas ADO—Oosten 6—2 TelescoopBW I 5—3 BW II—DWO I 8—0 DWO II—SEG 6—2 E-klas H. West—ADO I 6-~2 ADO IIKampervest 64 BW—Zandvoort 4— CentrumKR 4-" Amsterdam, 5 Nov; 1951 De nieuwe week zette in met een ge drukte stemming voor de leidende fond sen hetgeen niet zonder invloed bleet op 'nagenoeg de gehele overige mark- Hoewel geen rechtstreeks verband meer bestaat met de buitenlandse beurzen is de flauwe houding van New York der laatste dagen en ook die van Londen hier niet onopgemerkt gebleven, terwijl het aangekondigde Amerikaanse Vre desoffensief niet als een haussefactor werd beschouwd. De meest opmerkelij ke koersdaling gaf Unilever te zien. waarin weer vrij veel aanbod vanuit Londen moet worden opgenomen. Het fonds liep met circa 6 punten terug tot 213 waarna slechts een klein herstel kon intreden. Olies lagen eveneens gedrukt in de markt en liepen tot 299 terug om op 299 te sluiten, hetgeen een koersver lies betekende van ruim 314 pet. De Phi lips lag aanvankelijk vast in de markt op vraag van Franse zijde en opende op een 1 Vv pet. hoger niveau op 172 pet- voor de nieuwe aandelen. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 6/11 31Z Nederi. 1948 85 L 3% pCt. Ned. 1950 85% 3-3'A Nederland 1947 86'. 3 Ned. 62-64 bel.fac. 88 Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 87*4 Ned. Handel Mij. cert 141 2 A.K.U. 154 Van Berkels Patent 104 Calvé-Deift eert 116 Van Gelder 166 Kon. Hoogovens eert 150% Unilever cert 214 Ned. Kabel 2J9 Philips 173 Nieuwe Philips 166' Kon, Petroleum 299% „Amsterdam' Rubber 98% Holl. Amerika Lijn 186'2 Kon. N. Stoomb. Mil 130'4 Ned. Scheepv. Unie 141'.. H.V.A. 1073'» Dell Mt1. eert. 85% 861V ?l3 16-5 299*2 99 130% 5/11 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American C< Radio Corp. Repuolie Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railwa- Tidewater U.S. Steel 48 50% «714 55 50 13 8354 69% IS 21 41'4 65'2 59% 50 40 A 40% 87 3/11 48% 50% 67% 49% 13 84% 69% 17% 41% 65% 59% 49 40% 40%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2