KAZERNES VOOR 12.000 MAN worden uit de grond gestampt Mastbos op de Veluwe van metalen bekistingsstutten ü\Mota Bravourstukje van onze genie Gen. Van Fleet naar ons land? RHEUMIN TSgPono vertroffen-"j NOBELPRIJS VOOR DE VREDE Zuid-Molukkers voor militair ambtenarengerecht Boter clandestien naar België Vrouwen hebben de brei-koorts Ï5INSDAG 6 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Gigantisch wagenpark Mordt centraal geleid Koortsachtige haast Kazernes met zwembaden. Speciale maatregelen voor ontspanning. Wo ningen voor beroepsmili tairen. Twee emmertjes water halen. Ambtenaar veroordeeld Probleem der recreatie Chaotische bedrijvigheid Loopt visserij-staking ten einde? Rijdend postkantoor Voor het Kind Op uitnodiging v. A.N.V.V. „Graag, zo gauw ik er de gelegenheid voor heb Minder vluchten AmsterdamNew York ALTIJD WELKOM Toegekend aan Franse vakbondsleider Jouhaux Ontslag uit K.L.-dienst bestreden DOOR ALEXANDRA ORME r^-i Iedere maand één millioen kilo Brieven en geschenken voor Tokio en Sydney Bij begin van K.L.M.- lijndienst „Eerste vlucht-enveloppen" Grensarbeiders krijgen achterstallig loon Naalden rikketikken overal Prachtige resultaten worden bereikt (Van onze speciale verslaggever) Er wordt op het ogenblik op en nabij de Veluwe een viertal kazernes uit de grond gestampt in een tempo, dat zelfs een ervaren Amerikaanse generaal van pure bewondering zijn kostelijke tijd deed vergeten. Op 15 Juni n.l. gaf minister Staf opdracht ogenblikkelijk met de bouw van vier kazernes voor in totaal 12.000 man te beginnen. Op 23 Augustus schoof voor het eerst een woedende bulldozer over de weerbarstige bosgrond. Vandaag wordt het oog ver rast door een mastbos van ontelbare metalen bekistingsstutten en op 1 Februari a.s. zullen de nieuwe kazernes, braafjes aan geharkt en met de vlag in top, haar eerste bewoners ontvan gen. Prompt daarop zal de genie echter andermaal een bra- vourstunt moeten uithalen, want na deze zullen er nóg eens vier kazernes voor 12.000 man uit het niet te voorschijn moeten Worden getoverd. Maar waar, dat kon zelfs de inspecteur der genie, generaal-majoor Kok, ons niet vertellen. Overigens, er is daar op en rond de Veluwe, ook in onze ogen, werkelijk sprake van een ongehoorde bedrijvig heid. Op ieder werk staat per dag rond 1000 man personeel. Men heeft kranen moeten aanvoeren zo groot, dat op de spoorlijnen, die men passeerde in de hacht, de electrische bovenleidingen moesten worden neergehaald. Men heeft speciaal voor dit object uit zeven aannemersfirma's één kolossale N.V. Midden-Nederland gevormd en heel het gigantisch wagenpark van bulldozers, draglines, betonmolens en kranen wordt Vanuit een centraal punt geleid aan de hand van grote kaarten met veelkleu rige vlaggetjes, als gold het een aan- yalsoperatie in oorlogstijd. Kortom, het is een stunt, een hoogtepunt in de roemruchte geschiedenis van het wapen der genie, Afgezien echter van dit organisato risch en bouwtechnisch kunnen, bestaat er werkelijk geen reden om zich over de bouw van deze kazernementen te Verheugen. Immers wanneer men ze hezoekt en men ondergaat iets van de koortsachtige gejaagdheid, waarmee dit Werk is aangevat, dan realiseert men Zich scherper dan ooit, dat een Atlan tisch Pact ert een Atlantische Verdedi ging klaarblijkelijk geen uitstel dulden. Er is haast en de stunt is alleen maar stunt in zoverre men er in slaagt zijn ogen te sluiten voor de daarachter lig gende werkelijkheid. Bovendien; voordat de ratelende betonmolens hier hun werk konden beginnen is menige hectare kostelijk bos gesneuveld. En ook al kan men dan inzien, dat hier niet van vanda lisme of gebrek aan inzicht, doch uit sluitend van bittere noodzaak sprake is, men behoudt dat onaangename ge voel dat weer een stukje van onze schaarse recreatiegebieden is afge knabbeld. In de gemeenten, die hier het nauwst oij betrokken waren (de kazernementen staan resp. in Steenwijkerwold, in Ol- denbroek, vlak bij het station, in Ermelo "ij de Jan van Schaffelaarkazerne en tussen Nunspeet en Elspeet in het zoge- haamde .,Jodenbos") heeft deze kwestie hatuurlijk het meeste stof op doen Waaien. Het ging immers iedere keer over een gebied van rond 25 ha en men kan zich voorstellen, dat b.v. Ermelo, dat nu twee van die militaire „steden'' eXtra, op zijn grondgebied heeft gekregen daarmee niet bijzonder gelukkig was. Er is dan ook menige bespreking nodig geweest voor en aleer deze zaken tot ieders tevi-edenheid (voor zover bereik baar-, althans) waxen opgelost. De plek, Waar de kazernementen moesten komen, is daardoor zo nu en dan nogal eens gewijzigd, ook al omdat het nu eenmaal militaire noodzaak is dat oefenterrein en kazerne zo dicht mogelijk bijeen lig gen. Een kleine verschuiving, zo heeft •hen ons voorgerekend, die tijdens de besprekingen aan de orde kwam, zou het leger jaarlijks 5 ton extra hebben Sekost alleen aan benzine. Enfin, de terreinen zijn nu onherroe pelijk bepaald. Maar nu de vier kazernes met grote snelheid huri voltooiing naderen, duikt er al weer een nieuw probleem De rechtbank te Rotterdam heeft de 3'-,iarige ex-ambtenaar bij de dienst )'oor Volkshuisvesting te Rotterdam, J. w- H„ veroordeeld tot een gevangems- ®'raf vtn tien maanden met aftrek, waar- ^an 4 maanden voorwaardelijk met een ^r°eftijd van drie jaar. De man zou ten ®dele van een familielid f 673 hebben „'6rduisterd; ook zou hij gegevens over vordering van woom-uimte, die voor "tern ambtelijk gebruik waren bestemd. ah een tweetal personen hebben bekend g6lhaakt. op. Het is het probleem, waarop de Noord-Veluwse burgemeesters vorige week de aandacht hebben gevestigd. Wat moet er tei-echt komen van de openbare orde en de Zondagsrust als er straks rond 3000 man hun vertier moeten zoeken in gemeenten, die daarop geenszins berekend zijn? Denk b.v. aan Doornspijk, waar bij raadsbesluit (dit raadsbesluit is overigens inmiddels ter Als een mastbos verrijst het steigerwerk voor de nieuwbouw. x>- Z. .f v m. f Staalconstructies vormen het geraamte voor de nieuwe kazerne. capaciteit, eindeloze rijen autobussen met arbeiders spoeden zich nog m het nachtelijk duister over de Veluwe en op de plaats, waar straks de sergeant van de week onverstoorbaar rapportjes zal opmaken, heerst nu de schier chaoti sche bedrijvigheid van het moderne bouwbedrijf. Men heeft er zo een ver schrikkelijk tempo ingezet, dat men al aan betonstorten toe was op het moment, dat de waterleiding nog niet function- neerde en de arbeiders het water em mertje voor emmertje moesten aandra gen. Alle vier de kazernes worden vervaar digd volgens een speciaal montage systeem, ze zullen in tegenstelling tot b.v. de kazerne in Stroe centraal wor den verwarmd, de toiletten worden niet langer ergens bij elkaar op een afgele gen plaats gebouwd, doch normaal in de logiesbarakken en o droom op ieder kazerneterrein is wel ergens een klein hoekje bos uitgespaard, zodat lich telijk poëtische jongelieden zich moge lijkerwijs straks nog in een vacantie- kolonie kunnen wanen. Voor het overige: ondanks het razen de tempo, waarmee hier op waarlijk Amerikaanse wijze kazernementen in bliksemtempo wor den opgericht, vindt men toch nog tijd om bij iedere mo gelijke archeologi sche vondst een Prof te waarschu wen, die zo men zei „dan met een lepel in de grond komt kx-assen". Zo tegelijk voortvarend en be dachtzaam bouwt het leger zich een onderkomen en straks op 1 Februax-i is het vaderland weer viermaal 8 logiesgebouwen, viermaal een keu kengebouw met eet zaal, viermaal twee cantines, viermaal x magazijnen en viermaal een riool- zuiveringsinstallatie rijker. Kosten: iets in de ox-de van 30 millioen. Dat het er in vrede van profi- tere! vernietiging aan de Kroon voorgedra gen) 's Zondags de dierentuin en de beide café's gesloten moetexi zijn. Bij ons bezoek hebben wij ook deze kwestie aan de orde gesteld en heeft ons nadrukkelijk verzekerd, dat dit probleem door het ministerie terdege ender het oog wordt gezien en dat men op dit terrein speciale maatregelen mag verwachten. In onderzoek is b.v. de vraag of er in de kazernes geen zwem baden kunnen worden aangelegd. Zou dit gebeuren, het zou een novum in onze militaire geschiedenis betekenen. Ook de kwestie van de militaire tehui zen houdt hiermede natuurlijk ten nauwste verband en al is dit geen zaak, die direct de overheid aanbelangt, men heeft ons toch wel doen verstaan, dat verzoeken om medewerking door de re gering met grote bereidwilligheid zullen worden ontvangen. Een andere kwestie, ook van eminent belang, is die van de huisvesting van het beroepskader. Te veel beroepsmilitairen zien hun gezinsleven teruggebracht tot wat men in die kring „weekend-huwelij ken" pleegt te noemen. In ons gesprek hierover met generaal-majoor Kok en het hoofd van het Centraal Bouwbureau kolonel J. C. Stumphius heeft men ons gezegd, dat er bij het ministerie plannen bestaan om ook hierin te voorzien. In de eerste plaats in de vorm van dienstwo ningen, annex aan de kazerne, en op de tweede plaats zij het nog niet in zo'n vergevorderd stadium in de vorm van normale woningen, speciaal voor militai ren, die in de uitbreidingsplannen der onderscheidene gemeenten zouden moe ten worden opgenomen. Wat nu de bouw zelf betreft: het schijnt of er plotseling in midden-Ne derland vier nieuw© steden in aanbouw zijn. Grote Rijnaken voeren enorme la dingen hoogovenslakken aan, waai'mee vele tientallen kilometers weg worden verhard. Zeven betonfabrieken werken dag en nacht op het maximum van haar ïn redex-skringen verwacht men. dat de staking van de trawlerbemanningen, welke nu dertien dagen duurt, ten ein de loopt. Zoals bekend weigerden de op varenden naar zee te gaan, omdat voor de bepaling van hun gage bij opgehou den haring niet langer de stopprijs van f 10,zou gelden, maar de prijs, die de vismeel-industrie daarvoor wil betalen, zijnde momenteel f 7,50 per kist. Het is de O.V.B. geweest en later ook de E.V.C., die hier een mogelijkheid tot strubbelingen zagen en deze dan ook hebben aangegrepen. De trawlers bleven liggen, terwijl tussen de Unie Verkeer en de Redersvereniging geen verschil van inzicht meer bestond Het is, duidelijk, dat bij deze stand van zaken een volkomen impasse werd bereikt, omdat er geen sprake is van een mogelijkheid tot onderhandelen. Wij vernemen thans echter, dat het einde van de staking in zicht komt en men grondt deze mening op het feit. dat ver schillende opvarenden zich bij hun re ders hebben gemeld en zich bereid ver klaarden weer te gaan varen. Mocht de bemanning niet comoleet zijn, dan werd de reder verzocht uit te zien naar ver vangers. Bij deze stand van zaken kan het uit varen van de trawlers niet lang meer uitblijven. Dat is trouwens ook nodig, want niet alleen liggen nu nog grote kapitalen renteloos in de haven, maar ook dreigt in de aanvoer van verse vis stagnatie te gaan optreden, gezien «het geringe aantal schepen, dat van de trawlervloot nog ter visserij is. Van 12 November tot exi met 29 De cember zal de stichting „Voor het Kind- wederom een rondreis door Nederland maken om de verkoop van kinderpost zegels te bevorderen. Deze rondreis zal, evenals vorige jaren, met een rijdend postkantoor worden gemaakt. In dit postkantoor zullen kinderpostzegels 1951 worden verkocht en met deze zegels ge frankeerde gewone aangetekend© stuk ken worden aangenomen. De Amerikaanse legende over een Nederlands jongetje, dat bij Spaarndam een dijkbreuk voorkwam door een hele nacht, 'lang zijn duim in een gat in die dijk te houden, inspireerde blijkbaar luitenant-generaal James A. van Fleet, opperbevelhebber der UNO-troepen in Korea. Aan het begin van de herfsteam- pagne op Korea bracht hij n.l. zijn man. nen van het achtste leger hulde, door hun moed te vergelijken met die van dat jongetje. De gehele zomer hadden zij tot taak gedurende de onderhandelingen van Kaesong „de duim op het gat" te houden, dus om peneti'atie van de vijand te voorkomen. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer stuurde aan generaal Van Fleet, die van Nederlandse afkomst is, een foto-reportage uit 1950 over de onthulling door Prinses Mar- gi'iet van het beeldje op de Woerder sluis te Spaai-ndam, welk beeldje aan het heldenfeit van het Nederlandse jon getje herinnert. Een uitnodigiiig voor een bezoek aan ons land ging daarbij. In een brief aan de A.N.V.V.. waarin luit.-generaal Van Fleet bedankt voor de foto's, schrijft hij: „Niets zou me meer plezier doen dan om Nederland, het stamlaxxd van mijn vaderen, te be zoeken. Ik ben van plan te komen, zo gauw ik er de gelegenheid voor heb. Veel dank voor uw uitnodiging naar een vrij cn gastvrij land." De dienstregeling van de Pan Ameri can World Airways voor het winter- seizoen 1951-1952 is ingegaan. Het aan tal vluchten AmsterdamNew York is van drie per week gebx-acht op twee en het aantal vluchten New YorkAmster damFrankfort eveneens van drie op twee per week. Advertentie Bij hoofd-, kies- of keelpijn, verkoudheden, maandpijnen enz. bren gen de volstrekt be trouwbare R h e u m I n - tabletten uitkomst I Bovendien populair ge prijsd 20 tabletten 45 ct Advertentie is de pittige smaak, het fijne aroma van Drosie's Verpleegster Cacao. In cartons van ''u, V», fa en 1 kg. Sleeds verkrijgbaar en... De Nobelprys voor de vrede van het jaar 1951 is toegekend aan de Fransman Leon Jouhaux- Leon Jouhaux is vakbondsleider der Franse „Force Ouvrière" en sinds 1949 voorzitter van de internationale raad der beweging voor een verenigd Europa. De Nobelprijs bedraagt dit jaar onge veer 11.500 gulden en is toegekend door een commissie van het Noorse parle ment. Jouhaux is de zevende Fransman, die deze prijs wint. De overige Nobel prijzen (voor litteratuur, geneeskunde, natuurkunde en scheikunde) worden toegekend door een Zweedse commissie te Stockholm. Jouhaux trad al voor de oorlog van '39-'45 op de voorgrond. Toen de Fran se socialist Leon Blum in 1936 zijn op socialisten en communisten steunende „regering van het volksfront" vormde, werd Jouhaux algemeen als de „man achter de schei-men" beschouwd. Hij werd lid van de directie der Franse staatsbank. Van 1936 tot 1940 was hij vice-voorzitter van de internationale federatie van vakvex-enigingen. In de afgelopen oorlog is Jouhaux door de Duitsers gevangen gezet. Na de oorlog hervatte hij zijn politieke be drijvigheid. Hij wex-d secretaris-gene raal van de C.G.T., het algemene Fran se vakverbond, waarin sinds 1945 socia listen en communisten waren verenigd. Het militair ambtenarengerecht te Den Haag heeft Maandagmorgen het be roep behandeld van een aantal Zuid- Molukse K.N.I.L.-militairen tegen het aan hen bij aankomst in Nederland verleende ontslag' uit de tijdelijke K.L.- dienst. Er bestond voor deze zaak grote belangstelling. De grote zaal van de Hoge Raad was geheel gevuld met Am bonezen en andere Zuid-Moiukkers. Uit elk der Ambonese woonoorden hadden twee Ambonezen verlof gekregen de zitting bij te wonen. Mr. K. van Rijckevorsel, de raads man van de Zuid-Molukkers, voerde Advertentie DE Dfcsafi HU «tl BESJE iAH» NEDERLANDSCHE HOEDENFA BRIEK BUSSüM Beton wordt gestort in de bouwput. DE RUSSEN VERTALINGi FRANS VAN OLDENBURG ERMK.E 11 KOMEN „Goed" zei ik, „maar wacht even". „Waarom?" vroeg Sashka zeer ad rem, en hij was zo verrast, dat hij me losliet. „Sashka!" werd er buiten geroepen. „Sashka, waar ben je gebleven? De ka meraad luitenant heeft naar je ge vraagd". Precies een Amerikaanse film, kon ik net nog denken. Het leven imi teert de kunst! Toen rende ik de stal uit, gevolgd dooi* de woedende Sashka. De Tsjechische detective had een di ner laten aanrichten, had wijn laten aanrukken en tracteerde nu zijn onder geschikten. Mijn deugd kostte de Hon garen een pond spek, een paar meter worst, een heel wittebrood en twee Hes sen rode wijn. Maar aangezien zij nooit iets van die geschiedenis te weten kwa men, hadden ze zelfs die troost niet. Ik schaamde me zo over mijn eigen stom miteit, dat ik het hun nooit verteld heb. Wat Sashka betrof, was het mijn schuld niet, dat men hem was komen roepen, en hij bleef griezelig vriendelijk en uit- sloverig beleefd. De Hongaren sloten vriendschap met de Tsjech en praatten heel gewoon met hem, zodat de Russen niets verstonden van wat er gezegd werd. Stefan verscheen in de eetkamer, maar kreeg zelfs geen sigaret aangebo den. Na gegeten, gedronken en gerookt te hebben namen de Russen eindelijk afscheid. We scheidden als de beste vrienden. Sashka drukte mijn hand heel stevig en glimlachte zelfs nog tegen me, toen hij al op de wagen zat. Daar ik vu rig hoopte, dat dit de laatste keer zou zijn, dat ik hem ooit nog zag, glimlachte „Ik ben een Poolse. Drie van ons hier was eerder vriendelijk dan wat anders, zijn Polen". Hij wist niet, wie hem had aangegeven, „Zo, dan heb ik nieuws voor jullie, maar veronderstelde, dat het Stefan was. Ons leger heeft zonder slag of stoot P zeiden de twee boeren tenminste. Krakau genomen". Ik stond de volgende morgen niet op. Dat was het begin van het gebruike- Ik was zo moe, dat ik Fifi en Jack mijn lijke, eindeloze gesprek, waarbij de hond werk liet doen. Toen kleedde ik me uit, vergeten werd, want het dier had na- iets wat ik 's nachts nooit doen kon, en tuurlijk nooit bestaan. Ze hadden het genoot van mijn bed en van mijn rust beest weliswaar zeer uitvoerig beschre- en mijn eigen luiheid, ven, want hun Russische verbeelding Om het er echt goed van te nemen stond voor niets* Ze waren enkel maar en een poging te doen om alles te ver eens naar ons komen kijken, zoals men geten. nam ik een van de boeken van naar een museum gaat of naar een lach- mijn schoonmoeder zaliger, een bundel huis op de kermis. Ons huis, ons en onze novellen van Guy de Maupassant, schonk schilderijen te bekijken was een grote mezelf een groot glas wodka in en leun- attractie, en geen Rus die zichzelf res- de genoeglijk achterover om te lezen pecteerde, verzuimde ooit, ons een be- van een voorbije wereld, waarin liefde zoek te brengen; maar daar de Russen en vrouwen de hoofdrol schenen te spe- een Oosters volk zijn, zeiden ze dat ie Goeie hemel, wat soort van ver- nooit rechtuit halen zou De Maupassant niet geschre- Later die middag kwam de kleine Alec ven hebben, als hij nu geleefd had! buiten adem de kamer binnen. „Oom is Door het raam kon ik de saai grijze, terug! Oom is teruggekomen!" riep hij. bewolkte winterhemel zien en een paar „Wat een banaal einde van een hoogst naakte takken, welke me onbeweeglijk originele dag" zei ik tegen Elsie, en leken aan te staren. Het scheen, alsof we we liepen naar de deur en door de keu- de Lange Majoor niet meer terug zouden ken het erf op, waar we de arme Zwij- zien, alsof ook hij bang voor ons was, ger, klaarblijkelijk uitgeput, moeizaam de heuvel op zagen komen. Toen we hem eindelijk de hall in gekregen had den. omringden we hem en overstelpten hem met vragen. „Hebben ze je gesla gen?" „Waarom schreef je die stomme brief?" „Heb je het dorpshoofd gezien?" „Hebben ze je die boterhammen met net als de boeren. Jumbo zat bij het raam in zijn grootmoeders stoel en las zijn Richelieu. Ik kon de Zwijger en Rxidi horen, die hout aan het hakken waren in het houtschuurtje en van de hall uit klonk het geluid van Elsie's stem, die Alec een sprookje voorlas. Hoe goed was het om uitgekleed in bed te -aan, dat het ontslag volgens de R.T.C.- regeling der landstrijdkrachten en de dienstvoorwaarden van het K-N.I.L. slechts moent geschieden, gelijktijdig met de afvloeiing. Dit is niet gebeurd- De sociale rechtspositie van deze be roepsmilitairen, zo vervolgde de raads man, is beschermd tot op het tijdstip, waarop zij hun uiteindelijke bestem mingsplaatsen hebben bereikt, zodat de regering hen niet tussentijds in de toe stand van armlastige ontheemde bur gers had mogen brengen door hen uit de dienst te ontslaan- Mr. van Rijcke vorsel bestreed ten slotte het beroep van de legering op de onbevoegdheid van het militair ambtenarengei*echt. De raadsman was van oordeel, dat zowel uit de geschiedenis van de tot stand- koming van het militair ambtenaren gerecht ais uit de aanstelling van de Zuid-Molukse oud-KN.I.L.-militairen tot tijdelijke beroepsmilitaii*en van de K.L. blijkt, dat het militair ambtenaren- gex*echt bevoegd is in deze zaak- Het bestreden ontslag ligt bovendien uit sluitend in de Nedei*landse rechtssfeer, omdat het is een ontslag uit de Neder landse militaire dienst, vei'leend door de Nederlandse regering en in Neder land, terwijl het ontslag in strijd is met het Nederlands recht, zo besloot de i*aadsman. Het standpunt van de minister van Oorlog inzake deze ontslagprocedure werd toegelicht door mr. D. J. Veegens. Hij verklaarde, dat de Zuid-Molukse K.N.I.L.-militairen naar zijn mening niet onder de militaire ambtenarenwet 1931 vallen. Zij moeten zich dus niet tot de militaire ambtenax-enrechter wenden, zo zei hij, maar tot de burger lijke ^rechter. Hij betoogde, dat het ge geven ontslag niet ongeldig is, wan neer de gewenste afvloeiing niet heeft plaats gevonden. Naar zijn inzicht heb ben de Zuid-Molukse oud-K.NI.L.-mi- litairen geen absoluut recht kunnen doen gelden op afvloeiing naar Ceram of Nieuw-Guinea. Deze afvloeiing mocht de regering op grond van mili taire of staatkundige overwegingen weigeren zo vervolgde mr. Veegens. Dx raadsman besloot met de opmer king, dat de Ambonezen, die niet terug willen, er goed aan zouden doen het woord van de Koningin ter harte te nemen, uit haar brief van September aan president Truman over het interna tionale vluchtelingenprobleem. In deze brief schrijft de Koningin, dat verlos sing van het gevoel van onvrede en mislukking en herwinning van onaf hankelijkheid en zelfrespect slechts kunnen worden verkregen door inscha keling in het economische leven, waar door zij wederom zelf de verantwoorde lijkheid kunnen dragen voor hun ge zinnen. Uitspraak 26 Nov. Jouhaux kreeg evenwel meningsver schil met de communistische meerder heid in de C-G-T. Hij trad uit en vorm de een nieuw algemeen vakverbond, de „Force Ouvrière". Hij organiseerde de steun der Franse niet-communistische vakverenigingen aan het Plan-Mars hall. Jouhaux liet zich ook kennen als een krachtig voorstander van de Raad van Europa. Toen een aantal Westerse vakbonden uit de wereldfederatie van vakverbon den trad, omdat deze organisatie onder communistische leiding was gekomen., werd de nieuwe anti-communistische „Internationale Federatie van Vakver enigingen" gevormd, met Jouhaux als vice-voorzitter. Volgens het Belgische blad ..Het be lang van Limburg" wordt maandelijks één millioen kilo boter, dat is 1/8 ge deelte van het totale Belgische verbruik, uit Nederland naar België gesmokkeld. De douanediensten staan tegenover deze goed georganiseerde smokkel op grote schaal machteloos; nog geen twee tot drie procent kan in beslag worden ge nomen. De boter wordt meestal verpakt als Belgisch product en dikwijls vermengd met minderwaardige vetten Zoals bekend zal de K.L.M. 4 Decem ber haar geregelde lijndienst beginnen tussen Schiphol en Tokio cn 7 Decem ber de geregelde lijndienst tussen Schip hol en Sydney. Het eex*ste vliegtuig naar Tokio zal een brief meenemen van de burgemeester van 's-Gravenhage voor de burgemeester van Tokio, vergezeld van een geschenk van de stad 's-Graven- hage. Voorts zal het eex*ste vliegtuig een jonge eik uit Boskoop overbx*ergen, die aan de bevolking van Tokio zal worden aangeboden en zo spoedig mogelijk na aankomst van het vliegtuig op een plein in de stad zal worden geplant. Het eerste vliegtuig naar Sydney zal brieven meenemen van de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, vergezeld van een cadeau dxer beide gemeenten voor de burgemeester van Sydney. Deze brieven en geschenken zullen zo spoe dig mogelijk na aankomst van het vliegtuig aan de burgemeester van Syd ney worden overhandigd, evenals een brief met cadeau van de burgemeester van Lutjegast, waar Abel Tasman, de ontdekker van Austx*alië, is geboren. In verband met de eerste vluchten naar Tokio en Sydney heeft de K-L.M. ten gerieve van de vele vei'zarr.elaars van „erste-vlucht-enveloppen" bijzon dere enveloppen ontworpen met voor gedrukt adres welke, als brief naar To kio en/of Sydney verzonden, door de zorgen van de posterijen en de K.L.M. wederom aan de afzenders zullen wor den terugbezorgd. De enveloppen zijn verkrijgbaar bij alle K.L.M.-passagekantoren en -agen ten in Nederland. In April 1945 werkten vele Twentena ren als z.g. grensarbeiders in de nabije textielfabrieken te Gronau, Epe, Nord- horn enz. De oorlogshandelingen in die maand waren oorzaak dat de uitbetaling van hun lonen plotseling stagneerde. Daar bovendien de verbindingen voor lange tijd verbroken waren, raakte deze kwestie in het vergeetboek. Geen van de rechthebbenden 'dacht meer aan de mogelijkheid dit geld ooit te zullen ont vangen. De Nederlandsche Bank heeft nu ech ter medegedeeld, dat deze lonen in ont vangst kunnen worden genomen. Circa duizend textielarbeidex*s zullen bedra- gen variërend van veertig* tot hondeid- vijftig gulden, ontvangen. Advertentie ham gegeven?" We wilden allemaal alles liggen. Wat een klein, alledaags genoe- tegelijk weten. gen, en toch hoe heerlijk nu. Eindelijk kx*eeg de Zwijger kans om te huwde de deur tussen de hall en ik zo liefjes mogelijk terug, tot groot spreken. Ze hadden hem goed behandeld, de eetkamer kraken. Lxna, die cokes op _i die reeds de hele ge- Hij was opgesloten samen met twee boe- de kachel komt doen, dacht ik. Maar dat ren uit het dorp, die ze twee keer in het was nIe.t z°; onmiddellijk daarna gezicht geslagen hadden, maar hem n°ord£ lk ,Elsle Zdrastvujtie zeggen met hadden ze met rust gelaten. Ze hadden haar Engels accent, en ik maakte uit de hem te eten gegeven, één keer, brood tocm van haar stem op, dat ze glimlachte. plezier van Fifi schiedenis wist. Na 't eten zaten we na te praten oVer de brief van de Zwijger, toen de deur openging en er twee Russen binnenkwa men en zonder verdere inleiding vroe- met soep. De kapitein had hem met de gen: „Ergens een herdershond gezien?" En ze keken in de kamer rond, als dach ten ze het dier tussen de schilderijen te zien hangen. „Er is er geen hier geweest", zei ik. „En waar leerde jij Russisch?" vroeg de oudste van de twee. revolver op de borst gedwongen om die he Lange Majoor met een glimlach op brief te schrijven, maar was overigens zlJ,n gezicht. „Mag ik binnenkomen, zei een behoorlijke vent. Ze hadden hem hij. vandaag na het eten laten gaan zonder (Wordt vervolgd). een reden op te geven, maar de boeren hadden ze daar gelaten. Ze hadden hem helemaal niets gevraagd. De kapitein Nu de avonden lang worden, rikke tikken de naalden in ieder gezin. Er is bijna geen vrouw in Nederland, die niet breit. Het kledingstuk, dat zij onder handen heeft is óf voor de baby, voor de kinderen, óf voor haarzelf, terwijl manlief af en toe ook bedacht wordt met een prachtige pullover of warm vest. Voor deze dames is de nieuwste ont dekking op wasgebied als het ware een geschenk uit de hemel. Eindelijk is er een wasmiddel gevonden, waarmee zij, zonder gevaar voor krimpen of vervilten, de prachtigste wollen kleding grondig kunnen reinigen. Het is het alkali vrije Castella Wolwas met Kleur Actief (rost pak). Deze nieuwe vinding is afkomstig van de N.V. Dobbelman te Nijmegen, die de huisvrouwen al eerder verblijdde met Castella voor de gezinswas met Actief Wit. Het alkalivrije Castella Wol- was echter is een weldaad voor zachte wol en tere zijde, omdat geen schadelijke kalkzeep wordt gevormd en daardoor de vezels onaangetast blijven. Het heeft niet alleen een grote reinigende kracht, doch het toegevoegde Kleur Actief zorgt er bovendien voor, dat pasteltinten of sprekende kleuren niets van hun oor spronkelijke aantrekkelijkheid verliezen. Door bovengenoemde eigenschappen is in de practijk reeds bewezen, dat kleding, op deze manier gewassen, viermaal zo lang meegaat. Is dit voor alle breisters geen reden om zich uitbundig te ver heugen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3