Auriolinviteert Truman, Stalin en Churchill Rusland zoekt contact met Egypte Tussen neus en lippen Verwijten aan het adres van Amerika De enorme betekenis der sociale verzekering er naar Suezkanaal Ontwapening Overgrote deel naar Landmacht VREDE BOVENAL EEN ZAAK VAN GROOT VERTROUWEN Stalin zou invitatie afwachten Vestiging vanhandelsbetrekkingen voornaamste doel Het weer Beria roemt het Sovjet-systeem Wordt „Maipu*5 toch geborgen? Beria stoort Nederl. televisie WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 2522C Lichting 1952 Fraude bij de P.G.E.M. te Nijmegen Boekhouder in arrest FRAUDE TE DEVENTER Eva reron geopereerd Bondsploeg voor de gouden onaf hot tkelijk- heidsbeker AMELAND VERLOST UIT ISOLEMENT rflt.COM REGENKLEDING W oningbouwlening voor kleine gemeenten Via Bank voor Ned. gemeenten Herdenking Octoberrevolutie te Moskou Karwei zou twee jaar in beslag nemen Boter naar Duitsland Voor 1.2 tnilln. dollar O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Tijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Tijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 /oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Gesprek van de Grote Vier zou verhelderend werken Mag ik de lezers, om hun een denk beeld van de enorme betekenis van de sociale verzekering in ons land te geven, eens een aantal afgeronde cijfers onder het oog brengen? In het jaar 1949 het laatste jaar, waarover volledige gegevens ter be schikking zijn vonden 388.000 onge vallen plaats, welke onder de Ongeval lenwet vielen. In dat jaar werd betaald 7.5 millioen gulden voor geneeskundige behandeling en 38 millioen voor schade loosstellingen aan getroffenen en hun nagelaten betrekkingen. Interessant is te weten, hoe die onge vallen over de bedrijfsgroepen waren verdeeld: aardewerk- en glasindustrie 14.000 ongevallen, bouwnijverheid 61.000, houtindustrie 16.000. kledingindustrie 9.000. mijnbouw 14.000, metaalnijverheid 126.000, textielindustrie 15.000, bereiden van voedingsmiddelen 34.000, handel en verkeer 69.000 en overige bedrijfsgroepen 30.000 ongevallen. Ziehier een onderscheiding van het aantal ongevallen volgens de groep van oorzaken (deze cijfers betreffen het jaar 1947): indringen van splinters, spijkers e.d. 43.000 ongevallen, bedrijfsvoorwer- pen en gereedschappen 43.000, versjou wen en verplaatsen van goederen 41.000, machines 39.000, verkeersongevallen 28.000, vallen door uitglijden en struike len 27.000, vallen van voorwerpen 11.000, stoten tegen hindernissen 11.000, bran dende of hete stoffen 10.000. vallen van trappen en steigers e.d. 8.000. autogeen-electrisch lassen of snijden 7.000 en overige oorzaken 56.000 ongevallen. Er vinden tegenwoordig elke dag on geveer 1300 ongevallen plaats. De meeste ongevallen worden veroor zaakt, doordat te weinig aandacht wordt geschonken aan het werk en men zich door allerlei omstandigheden daarvan laat afleiden en onvoldoende oplet. Er zijn arbeiders die herhaaldelijk onge vallen krijgen, als gevolg van onoplet tendheid; daarentegen zal de bedacht zame arbeider, die zich rekenschap geeft van wat hij doet, heel zelden een ongeval overkomen. Als één der middelen om ongevallen te voorkomen, verkopen de Raden van Arbeid en de Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam en het secre tariaat van de ..Platencommissie" te Amsterdam, p/a Rijksverzekeringsbank, veiligheidsplaten om de arbeiders te wijzen op bepaalde gevaren bij hun arbeid en op onjuiste manier van wer ken. Bij grotere voorzichtigheid en oplet tendheid zouden tal van ongevallen kun nen worden voorkomen. Dan zouden vele mensen pijn en leed en ziekte en invaliditeit worden bespaard. Dan zou (Eigen bericht) Het overgrote deel van de dienstplich tigen van de lichting 1952 zal bij de Landmacht worden ingelijfd. De Lucht macht en de Zeemacht zullen slechts met kleine contingenten worden ver sterkt. De inlijving bij de Landmacht vindt plaats in drie grote groepen, in April. Augustus en December; tussentijds zul len nog kleinere groepen worden inge lijfd. De inlijving bij de Luchtmacht ge schiedt in vier ploegen, telkens bij het begin van een kwartaal; bij de Zee macht zal de inlijving gedurende het gehele lichtingsjaar plaats vinden. Er zijn frauduleuze handelingen ge pleegd door een lid van de boekhouding van de Provinciale Gelderse Elactrici- teits Maatschappij te Nijmegen en een Nijmeegse kolenhandelaar. De kolen handelaar heeft zich n.l. niet gehouden aan de vaste prijzen voor de steenkolen. Bovendien is gebleken, dat de P.G.E.M. te Nijmegen aan de betrokken kolenhan delaar een partij fijnkolen leverde ter waarde van f 5.000: dit bedrag is niet verantwoord in de boekhouding. De ambtenaar H. en de kolenhandelaar Van D. hebben dit bedrag samen gedeeld. Beiden zijn ter beschikking gesteld van de Justitie in Arnhem. scheidende voorzitter de commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven samen uit vertegenwoordigers van de volgende staten: Bolivia. Bielo-Rusland. Ethiopië, Frankrijk, Haïti, Indonesië, Irak, Noorwegen en Nieuw-Zeeland. De heer Entezam sprak daarop een rede uit, waarin hij een overzicht gaf van het in het afgelopen zittingsjaar gedane werk. Daarna kwam de verkiezing van een nieuwe voorzitter aan de orde. Van de 59 uitgebrachte stemmen behaalde de leider van de Mexicaanse delegatie, de heer Luis Padiila Nervo, als bij tover slag 44 stemmen. Geheel onverwachts kwam deze uitverkiezing voor de heer Nervo blijkbaar niet, want, terwijl hij zich van de zaal uit naar het presiden tiële gestoelte begaf, haalde hij zijn openingsredevoering al uit zijn jaszak te voorschijn. De nieuwe president van de Algemene Vergadering sprak de hoop uit, dat deze nieuwe zitting in de ge schiedenis beroemd zou mogen worden onder de naam van: de zitting van het overleg en van het onderhandelen, en voorts, dat zij er in zou mogen slagen een atmosfeer te scheppen, die bevor derlijk zou zijn voor een vreedzame op lossing van de vraagstukken, die de wereld tegenwoordig verontrusten. Pre sident Nervo sprak in het Spaans. Het Franse avondblad „France Soir'' meldt, dat de Russische minister van buitenlandse zaken Vishinsky zou hebben gezegd dat maarschalk Stalin eerst wil wachten op een officiële uitnodiging van de Westerse Grote Drie, alvorens te beslissen of hij deel zal nemen aan eventuele besprekingen der Grote Vier, zoals Dinsdag in de openingszitting der Algemene Vergadering van de V.N. door de Franse president Auriol gesuggereerd is. Officiële kringen te Londen zijn van mening, dat de suggestie van president Auriol door Engeland welwillend in overweging genomen zal worden Zijn voorstel is in overeenstemming met de suggesties, die reeds door Churchill zijn geopperd. Men gelooft dat Churchill gaarne spoedig met president Truman bespre kingen wil voeren over de wereldpro blemen in het algemeen, waaronder besprekingen tussen het Oosten en het Westen op het hoogste plan. Te Deventer is de 42-jarige W. gearres teerd wegens verduistering van girogelden ten bedrage van f 20.000. Hij was houder van een PTT-agentschap te Deventer. Hij heeft misbruik gemaakt van de goede trouw die het publiek in hem stelde. O.a. heeft hij registratienummers niet ingevuld en de verantwoording, die eigenlijk dagelijks moet geschieden, telkens uitgesteld. De fraude loopt over een tijdvak van ongeveer 2 jaar. Volgens een officiële bekendmaking van Radio Beunos Aires is Eva Peron Dinsdag met goed gevolg geopereerd. De aard der operatie, die drie en een half uur duurde, is niet bekend ge maakt. Evenmin is gezegd, wie de operatie heeft uitgevoerd. Er wordt echter grote betekenis gehecht aan het feit, dat dr. George Thomas Pack, een bekende Amerikaanse chirurg, Maandagavond in Buenos Aires is aangekomen. Dr. Pack is specialist op het gebied van kanker. Later werd van niet-officiële zijde verklaard, dat dr. Juan Carlos Ahuma- da, een vooraanstaande Argentijnse gy naecoloog, de operatie heeft bijgewoond. Het Bondselftal. dat Zaterdag 10 No vember a.s. op het Sparta-lerrein te Rotterdam in dc wedstrijd om de gouden onafhankelijkheidsbeker tegen het Rotterdams elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter: De Jong (ADO) en Mesman (Blauw Wit). Midden: J. Schaap (DFC), Bak (Gooi) en Appel (Be Quick, Gron.). Voor: Van der Bogert (DOS), Lught- hart (Be Quick. Gron.). Van de Langen- berg (NAC), Clavan (ADO) en Van der Weerd (Wageningen). Reserves: Van der Land (HBS), Boon kamp (Blauw Wit), Feldmann (AFC) en Tjepkema (Blauw Wit). Vrijwillige verzekering: 12.8 millioen gld 13.9 12.3 5.2 De Britse regering zendt meer en meer troepenversterkin gen naar de Suez- kanaalzone. Vanuit Engeland, Cyprus, Malta en Tripolis worden soldaten per boot of per vliegtuig in de kanaalzone geconcentreerd. Men hoopt binnenkort over 72.000 man te kunnen beschikken. De zestiende Brigade Parachutisten arriveert in de Britse zone. Het praeventiefonds ontvangt jaar lijks uit de opbrengst van de premie der verplichte ziekenfondsverzekering 4 millioen gulden ter bevordering van maatregelen om ziekten te voorkomen en de gezondheid te bevorderen. Voorts ontvangt het uit genoemde opbrengst gedurende 3 jaren (het laatst in 1952) 2 millioen gulden per jaar ter bekostiging van extra-voedingsmiddelen voor ver plicht-verzekerde tuberculosepatiënten, die kostwinner zijn en thuis worden verpleegd. In 1950 heeft het Praèventie- fonds in totaal ruim 8 millioen beschik baar gesteld (het had nog de beschik king over een bedrag van 1949) ten bate van het Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde te Leiden; ter bestrijding van rheumatiek, tuberculose, malaria en geslachtszieken; ten behoeve van gees telijke volksgezondheid, tandheelkunde, uitkeringen op carenzdagen. een over brugging inzake salarissen en pensioe nen voor personeel van Kruisverenigin- £ep, kinderuitzending, vaccinaties van zuigelingen en kleuters tegen tuberculo se. pokken en diphterie. medisch op voedkundige bureaux, opleiding enz. van kraamverzorgsters, en wijkverple ging alsmede ter bekostiging van ver sterkende middelen voor dc hierboven bedoelde tuberculosepatiënten. De volgende maal vermeld ik nog enige andere cijfers, waaruit de zeer grote betekenis van de sociale verzeke ring voor ons volk blijkt. A. J. LUIKINGA Advertentie De postboot, die de dienst Nes-Hol- werd v.v. onderhoudt, heeft vanmorgen weer langs de normale route gevaren, zodat het isolement van Ameland hier mede is verbroken en post en passa giers weer geregeld kunnen worden vervoerd. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen en hier en daar mist, maar vervol gens weer tijdelijk regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind, weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.46—17.01 Maan: 15.04—L32 Churchill's kabinet en de kleermakers „Het nieuwe kabinet van Winston Churchill is het best geklede, dat wij in een aantal jaren gehad hebben", verklaart het Engelse blad Tailor en Cutter (kleermaker en coupeur), dal beschouwd wordt als de bijbel voor de herenmode. Dat spe ciaal gewag gemaakt wordt van Anthony Eden behoeft geen bewonde ring, daar Eden reeds meer dan twintig jaar geldt als hét toonbeeld voor de Britse herenmode. Over het geheel geno men, zo concludeert het blad, slaat dit kabinet qua kleding een goed figuur. Het blad verheugt zich vooral over de gediscipli neerde manier, waarop de leden van het kabinet de formele stijve witte boord en de stijve fantasiehoed hebben aangenomen- De leden van de afge treden Labourregering kregen dikwijls een zach te terechtwijzing van het blad, omdat zij zich kleed den op een wijze, welke wat al te duidelijk hun proletarische afkomst ver ried. Aneurin Bevan heeft het blad eens een beroerte bezorgd door naar de .party" in Buckingham Palace te gaan in wandel- costuum in plaats van in avondkleding. „Tailor en Cutter" sprak wie zou iets anders verwachten de harp uil, dat het meer kleding be ivuste conservatieve kabi vet de Britse kleermakers enige belastingverlichting zou geven. De kleerma kers zijn echter weinig te spreken over de verlaging der ministerssalarissen Zelfs het meest modieuze lid van de regering zal nu wel op zijn kleding moe ten bezuinigen, menen zij. Hitler's Adelaarsnest Het ..adelaarsnest", Hit- Iers vrijwel ontoeganke lijke schuilplaats op de Obersalzberg in de Beierse Alpen, zal ver dwijnen. De Amerikanen hebben het aan de Beier se regering afgestaan op voorwaarde, dat deze het zullen slopen. In de om geving van Hitiers schuil plaats vindt men ook nog de door luchtaanvallen zwaar geteisterde weelde rige woningen van Hitier Coering en Rormann. als ook de grote modelhoe ve, welke Hitler in Berch- tesgaden heeft laten op richten. Het theehuis r> de Kehlstein is nog in het bezit van de Ameri kanen. Hier ontving de Duitse dictator zijn bui tenlandse gasten, die met een lift, waarvan de hon derden meters hoge ko ker in de rotsen was uit gehouwen, naar boven werden gebracht. Gevan genen, die in een concen tratiekamp waren onder gebracht, hebben een speciale weg naar het theehuis moeten aanleg gen. Zodra de Beierse regering een aanvaard baar voorstel over de verdere bestemming van het theehuis zal hebben geformuleerd, zullen de Amerikanen het weer aan de Duitsers terugge ven. Pech De Amerikaanse advo caat Charles Savage had dezer dagen met succes een man verdedigd, die er van beschuldigd werd een auto gestolen te heb ben. Nog opgewekt over zijn geslaagd pleidooi ver liet hij het gerechtshof om naar huis te gaan. Toen ontdekte hij, dat zijn autp gestolen was. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, overweegt de Bank voor Nederlandse Gemeenten de uitgifte van schuldbrieven, waarvan de hoofdsom zal worden bestemd voor de financiering van de woningbouw. Verschillende kleinere gemeenten overwegen namelijk de uitgifte van „burgerzin"-leningen. Omdat de ter plaatse te lenen bedragen beneden f 500.000.— blijven, kunnen deze niet ter beurze verhandeld worden. De Bank wil nu de ulf te geven schuldbrieven ter beschikking van de gemeente stel len. Het bedrag, dat de gemeenten aan deze schuldbrieven plaatsen, zal aan haar door de Bank op ondershandse schuldbekentenis worden verstrekt. Voor het totaal-bedrag van de elders te plaatsen schuldbrieven zal de Bank beursnotering aanvragen. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont -erp inzake het van rijkswege garanderen van geldleningen aan de Bank voor Ned. gemeenten, wordt gevraagd of nu de gehele som van f 350 millioen, die minister Lieftinck van de Verz. Mij. en pensioenfondsen heeft kunnen lenen, of slechts een gedeelte ervan voor ge meentelijke woningbouw beschikbaar komt. Zeer vele leden zouden gaarne om standige mededelingen tegemoet zien omtrent de huidige mogelijkheden tot financiering van de woningbouw. Wel ke plannen heeft de regering op dit terrein? Deze leden spraken hun twij fel uit over de noodzaak van een Rijks garantie voor de leningen aan de Bank voor Ned. Gemeenten, daar zodra de ze gelden ter beschikking van de ge meenten zijn gesteld, zekerheid aanwe zig is. De scheepvaart- en bergingsmaatschap pij „Bugsier" heeft zich bereid ver klaard het wrak van de „Maipu" te bergen. Er is echter nog geen defini tieve afspraak gemaakt. Deskundigen van de „Bugsier" verklaarden zich een duidelijk beeld te hebben gevormd van de manier, waarop de „Maipu" gelicht kan worden- Deze maatschappij heeft enkele weken geleden het wrak van de „Medea", dat enige jaren op de bodem van de zee heeft gelegen, in deze zelfde streek, gelicht. Naar schatting zou de berging van de „Maipu" twee jaar in beslag nemen. Slechts honderd dagen van het jaar zijn de weersomstandigheden voor ber ging gunstig en het werk kan alleen gedurende enkele uren tussen eb en vloed worden verricht. Duikers zullen het wrak onderzoeken, voordat besloten wordt of tot berging zal worden overgegaan. De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 1.2 millioen dollar be schikbaar gesteld voor de invoer van boter uit Nederland. Dinsdag is in het Bolsjoi-theater te Moskou voor de 34ste maal de October revolutie van 1917 herdacht in aanwe zigheid van leden van het politieke bu reau, hoge regerings- en partijfunctio narissen en hoge officieren van het Rode Leger. De voornaamste spreker op deze bij eenkomst was het hoofd van de geheime politie, Laurentie Beria, die voor de eerste maal bij deze gelegenheid het woord voerde. Hij richtte vele verwij ten aan het adres van de V.S. en ver klaarde, dat Rusland iedere agressor een vernietigende slag zou toebrengen. Hij verklaarde, dat het Sovjet-sys teem iedere dag nieuwe successen be haalt. In dit verband deelde hij mee, dat het tweede vijf-jarenplan met goed ge volg was uitgevoerd. Sprekend over de buitenlandse poli tiek zei Beria: „Er zijn thans in de we reld twee aantrekkingspunten, te weten de Sovjet-Unie aan de ene kant en de V.S. van Amerika het centrum van imperialisme en agressie aan de an dere zijde. Het imperialistische kamp onder lei ding van de V.S. en Engeland streeft er naar een nieuwe oorlog te ontketenen teneinde de volkeren van de wereld in slavernij te brengen. Het kamp voor vrede en socialisme, gevormd door de Sovjet-Unie, de volks democratieën en de grote Chinese repu bliek, bouwt daarentegen aan een socia listische wereld, waarbij de Sovjet-Unie op broederlijke wijze helpt. Beria gaf een opsomming van „zwak heden in de imperialistische achterhoe de". Hij verklaarde in dit verband, dat er een strijd over grondstoffen gaande is tussen Engeland en de V.S., zowel in Europa als in Azië. Hoe groter de me ningsverschillen tussen deze landen worden, des te beter is het, zo zei hij. Ten aanzien van. Korea merkte Beria op, dat de Amerikanen de onderhande lingen op alle mogelijke manieren ver tragen. De bijeenkomst, waarop Beria sprak, is voorwerp van uitvoerige belang stelling geweest voor de Russische televisie en de televisiezender van Oost-Berlijn, die dezelfde golflengte exploiteert als Lopik, heeft dat Rus sische programma gerelayeerd met een energie, die de Lopikse zender zo nu en dan heeft overstemd. De Nederlandse televisiekijkers hebben dit gisteravond tijdens het Vara-pro- gramma ervaren. Op een gegeven ogenblik verdween het Nederlandse geluid voor de stem van Beria, her haaldelijk door toejuichingen onder broken. Het Russische beeld kwam niet door, wel volgden golvende lijnen nauwkeurig de rhythmiek van het ge luid. Na enkele ogenblikken hield de storing weer op. Gezicht op de Berghof in Berchtesgaden, waar Hitier zijn buitenlandse gasten ontving. Een „Welt'geschicht- liche Begegnung"zeiden dc Duitsers toen. Ze had den eens tien jaar verder moeten kunnen Zien. Ga met vaste tred uw weg, links en rechts een steuntje biedend aan hen, die moeizamer gaan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1