Zij kankeren op gezonde wijze Beraad tussen Middenstand en K.Y.P. op komst Kleermaker in het ongelijk ENGELAND AAN DE RAND VAN EEN BANKROET Biak ingeschakeld in luchtverkeer Van veel betekenis voor West-Nieuw-Guinea iflAtota Tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen Met brandkast er vandoor Ongevraagd ontslag Haagse hoofdcommissaris Stemming is best Nationalisatie van de staalindustrie ml worden ongedaan gemaakt Dagelijkse dienst op Djakarta Een gevolg van ontevredenheid over zijn beleid Zweeds precisiewerk schenkt ons de volmaakte ballpoint! nn WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 FOX-HOLE ALS SLAAPKAMER In de bunker n Centrale Raad Kath. Middenstand bisdom Haarlem Aanvragen om hulp en steun stijgen schrikbarend Eén jaar voor overval op „Jockeyclub" Gefortuneerde lieden opgelicht IVo en 2 jaar geëist Krimpen van pijn Motorschip na aanvaring gezonken In conflict met vak groep kleermakerij Churchill in Engelse Lagerhuis DOOR ALEXANDRA ORME WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei TWEEDE KAMERLEDEN OVER ZWIJGEN VAN DE MINISTER TELEURGESTELD Brutale inbraak in studenten sociëteit te Groningen Granaten zoemen over Korea-vrij willigere de hooiden der Luitenant B. M. Koster, oorlogscorrespondent by het Nederlandse detachement Verenigde Naties, schrijft uit Korea aan de Leger voorlichtingsdienst: •.Ze hebben weer een kruiwagen vol granaten", zegt soldaat Bootsman uit Den Helder, en hij wijst met een vinger naar de heuvel tegenover ons, waar com munistische Chinezen de vuurmonden laden en op onze „tjot" richten. Drie keer doemen of hui/en wat granaten over ons heen en een „blindganger" valt dood in bet zand van de heuvel, waarop we vertoeven. De mannen steken de hoofden nauwelijks in de fox-hole die hun slaapkamer is. De nachten zijn lang en koud, doch de stemming onder deze kerels is blijkbaar heel goed. Nu is het natuurlijk niet zo, dat de Nederlandse soldaten zich buitengewoon prettig gevoelen in een gat in de grond bij een natte en doordringende kou, boven op een honderd meter hoge heuvel. komt, knippert hij met de ogen de dodelijke vermoeidheid van de nacht waarin de opmars werd be gonnen weg. „Ha, die oorlogscor respondent", zegt hij. „Mannen, mondje dichtDoch de mannen slapen door, vast enrustig, on danks het hevige vuur dat de onzen wegzenden. De wachtposten hebben Soldaat Jan van Anrooy, Meester Bruntstraat 17 te 's Gravenhage, die als ordonnans dienst doet, durft het gerust te bekennen, dat hij deze eerste nacht 'n een fox-hole slecht geslapen heeft- Benen buiten boord en de rug in de gegraven kuil. Korporaal Brouwers, Hastelweg 143 te Eindhoven, die sectie commandant is, blijkt uitermate tevre den over deze, nog niet zo lang geleden aangekomen nieuwelingen, die het maar weer best doen. De avonturier van de mannen op deze tjot is korporaal Bothmer uit de Heiligerstraat te Brunssum. Hij heeft met het 9e Amerikaanse leger reeds ge- vochten tegen de Duitsers. Hij reed in 1944 al in de jeep van een Amerikaanse kolonel naar huis, toen de Duitsers in het gebied bij Brunssum nog tegenstand boden- De eerste luitenant Prins, Nassaukade 310II te Amsterdam, weet al van wan ten, want hij heeft al meer acties in Korea meegemaakt. Hjj laat de 75 m.m. maar weer eens losbarsten en de trom melvliezen van de hier vertoevenden beproeven. Tweede luitenant Bosman, Eikbosserweg 138 te Hilversum, tuurt met een kjjker naar de inslagen van de granaten, die worden afgevuurd. „Het gaat best, ze liggen goed", concludeert hij. In de bunker liggen officieren en minderen door elkaar te slapen. Do minee Ph. P. Meerburg, Bergweg 24 te Maastricht, zit met opgetrokken knieën op een margarinekist. Als er wat daglicht op zijn gelaat zoals dat bij ons heet fietsban den om de ogen. De plaatsvervangende bataljonscom mandant, de kapitein J. H. Luykenaar, Pelsrijkenstraat 22 te Arnhem, ligt met de ogen open wat te turen. Zijn wandel stok, die hij evenmin als zijn wapen ooit zal vergeten, ligt naast hem. Zijn Koreaanse oppasser heeft zich opge rold als een stekelvarken. „Nog nieuws?" vraagt kapitein Luy kenaar. „Neen, dat kom ik bij jullie ha len." „Weet je of er nog eten komt voor de mannen?" „Ja, waarschijnlijk is het al onderweg." ..Een uur geleden is de vijandelijke aanval op de heuvel voor ons afgesla gen", zegt kapietin G. C. van Gorcum, Polsbroekstraat 65. Den Haag. „Het gaat goed. De stemming is best. Zij kan keren op gezonde wijze, nu over het eten enals het niet komt, gaat het nog goed." Intussen zit korporaal K. L. Bauer. Middellaan 77 te Haarlem, aan een hardgenerator te draaien, die in de volksmond koffiemolen wordt genoemd. Hij tracht stroom op te wekken voor do radio, doch er ontstaat geen enkel contact. De gehele nacht en ook de dag daarop volgend zit de commandopost van het bataljon zonder verbinding en dat is eigenlijk even erg als zonder mu nitie. Deze ZxCid-Koreaanse familie mag zich nog gelukkig -prijzen de beschikking te hebben over twee onderkomens. Het verblijf links op de foto dient tot huisves ting op koude dagen, daar het dichter bij de grond gebouwd is en daardoor war mer. Het rechtse heeft een betere ventilatie en wordt op mildere dagen gebruikt. De oorlog in Korea heeft slechts weinig huizen gespaard en' deze mensen, die tenminste onderdak hebben, worden beschouwd „goed af" te zijn. De voorzitter van de Diocesane Ka tholieke Middenstandsbond in het bis dom Haarlem, de heer F. C. de Hosson, heeft vanmorgen de Najaars Centrale Raad in de Stadsgehoorzaal te Leiden geopend met een rede, waarin hij o.a. zei zich gaarne aan te sluiten bij de voor zitter van de N.R.K.M., de heer Koops, die zijn vreugde heeft uitgesproken over de ruimere voorziening van het fonds, daaruit het Economisch Instituut voor de Middenstand' kan putten, en over de Aanbieding aan de Raad van State van een nieuw ontwerp-Vestigingswet. Ook ^'ees de heer de Hosson op de grote stap, Welke naar de verwezenlijking leidt van een toporgaan van de Middenstand in de P.B.O., als gevolg van het feit, dat °nlangs een eensluidend rapport daar over de S.E.R. werd aangeboden door de betrokken werkgevers- en werk nemersorganisaties. Spr. becritiseerde de „beruchte" prij- Zenbeschikking 1950, die de bewegings vrijheid van de middenstanders aan banden legde, die bleek onverdraaglijk lc zijn en welker desastreuse gevolgen zjch thans doen gevoelen. Hier wreekt zich een psychologisch ministerieel ge baar. De overweging, dat alles voor sociaal verantwoord kan gehouden wor den wat de gevoelens der massa ontziet, Wijzen wij, aldus spr., met klem van de hand. Spr. pleitte er vervolgens voor, dat de heffing van de omzetbelasting naar de bron zal worden verlegd. Het ont breken van de, volgens spr., hoognodige y^'t op het cadeaustelsel maakt momen- pt.el toestanden mogelijk „die naar de srenzen van het krankzinnige gaan". tenslotte wees de bondsvoorzitter op de moeilijke liquiditeitspositie van de middenstand. Het doet hem veel ge degen. dat minister Albregts naar een oplossing streeft. °at in de textielbranche, die steeds Voor een zeer gezonde doorging, reeds Oen noodfonds is opgericht, spreekt toch yel duidelijke taal; de aanvragen om hulp uit het Chris Jansenfonds, het ^antos-, het Dr. van Beurdenfonds en ?et Voorschotfonds, stijgen in schrik barende mate. .De Haagse rechtbank heeft de 22-ja- r'ge buffetchef R. de W. uit A dam en 25-jarige matroos W. H. van der W. Den Haag ieder tot een gevangenis- af van een jaar zonder aftrek ver- brdeeld. De eis was anderhalf jaar. De \v. en van der w. hebben met nog 'wee kornuiten in de nacht van 20 op April een overval gepleegd in de "J°ckeyclub" aan de Laan van Meerder- oort te Den Haag. Gemaskerd en gewapend kwamen zij de speel- le- -i non- Onder het uiten van aller- -I dreigementen fouilleerden zij snel en dn?5 asIen<* de bezoekers. De buit, vier- zend gulden, werd later verdeeld. rechtbank01"-^ Justitie b« de Haagse heeft van anrfi.pv.vi# 4 en gevangenisstrai tegen ri» rkaU Jaar met aftrek geëist de v tt JN ge autohandelaar M. F. trek \eeon ri«"r?"?er>"half jaai' met af' M riie hYf 32-jarige boekhouder H. ben rife v-n V1 de club vau !ie" 'chatriito o m goedgelovigheid van een en ecn 7, PI ,f rerC!ammer' de heer B- c- Sebrink- hoKn de Haagse freule 'affineerdebben gemaakt om hen op ge smeerde wijze op te lichten. Naar aanleiding van een actie van het hoofdbestuur betreffende de houding van de K.V.P. in de laatste tijd ten op zichte van de middenstandsbelangen, zal er binnen enige weken een beraad ge houden worden tussen het partijbestuur van de K.V.P., de Tweede-Kamerfractie en vertegenwoordigers van de vak- en standsgeledingen van de middenstand. Gehoopt wordt hierdoor meer belang stelling te kweken voor de inzichten van de middenstand en diepere oriënte ring in de middenstandsvraagstukken bij de K.V.P. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere ronddelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.06, f 7.94. Maandagavond is op de Nieuwe Maas het motorschip „Door Vertrouwen" schipper Terlouw uit Ouderkerk aan dé IJssel, na een aanvaring gezonken. Het schip kwam zo hevig in aanvaring met het met zand geladen sleepschip „Mer- wededat het binnen enkele minuten zonk. De vier opvarenden konden zich met een roeiboot in veiligheid brengen. De president van de Haagse rechtbank heeft de vordering van de kleermaker M. J. Hulsman uit Amsterdam tegen de vakgroep kleermakerij in Den Haag afgewezen. De heer Hulsman, uitvinder van een nieuw coupesysteem voor maat- en con- fectiekleding, achtte zich in zijn belan gen geschaad door een schrijven van de vakgroep, waarin wel werd medegedeeld, dat een eerste proefneming met het nieuwe systeem was mislukt, zodat de vakgroep zich een oordeel over het nieuwe systeem moest voorbehouden, maar waarin een gunstig oordeel in bui tenlandse kringen niet stond vermeld. De heer H. verzocht daarom de presi dent de vakgroep te bevelen, dat zij moest overgaan tot publicatie van het waarderend oordeel, dat Franse deskun digen hadden gegeven en dat zij bij nalatigheid een dwangsom van 250 gul den zou moeten betalen voor iedere dag, dat zij in gebreke mocht blijven. De president oordeelde echter, dat de vakgroep niets anders dan haar taak heeft gedaan, namelijk het voorlichten van haar leden. De vakgroep was niet verplicht melding te maken van het oordeel der Franse deskundigen, omdat dit de leden der vakgroep reeds bekend was uit een door de heer Hulsman ver zonden prospectus. Advertentie Ziehier de Reporter! De betere ballpoint, die al lang „in de pen" was, nu bij iedere goede kantoor boekhandel en vulpenzaak verkrijgbaar. Een triomf van Zweeds precisiewerk* Schrijft beter, mooier en langer De enige ballpoint met „Gold"-vulling - bevat 70% meer inkt- en S. K. F. kogel. In twee uitvoeringen Reporter Forty f. 2.95« Reporter Sixty f. 3-90. Eis steeds vulling in de originele Reporter verpakking. Licht alt N«d. Oct. PAP (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisterochtend las de Lord Kanselier in het Hogerhuis namens de afwezige Ko ning de Troonrede voor waarmede het nieuwe parlement zijn werkzaamheden begon. Het hoofdpunt van de rede was een waarschuwing dat „drastische en uitzonderlijke maatregelen" hoorden te worden genomen om Engelands economie te saneren. Churchill zelf, die zijn rol van bejaard staatsman accentueerde door in het La gerhuis te verschijnen in een geklede jas, weidde uitvoerig uit over de grote moeilijkheden welke overwonnen moeten worden, wil Engeland een bankroet kunnen vermijden en prestige herwinnen in de wereld. Vooral in de eerste helft van zijn rede werd hij herhaaldelijk onderbroken door luchthartige interjecties van een strijdlustige Labouroppositie. Doch aan het eind van zijn rede. toen Churchill het had over de koude oorlog en hij sprak als in dc majestueuze periode van zijn beste rhetoriek, werd het Huis ernstig- BOEK. AmlirGa Na Attlee geluk gewenst te hebben met de onderscheiding (de Order of Merit) die hij 's ochtends van de Ko ning had ontvangen, begon Churchill al spoedig over het ene punt dat hij La bour niet gemakkelijk zal vergeven: hun lastercampagne tijdens de verkie zingsstrijd. toen socialistische candida- ten rond gingen langs de huizen, en waarschuwden tegen Churchill als „oorlogszaaier". Churchill noemde dit „een wrede en ondankbare beschul- In de eerste tien maanden van 1951 zyn reeds 3460 passagiers op eigen kos ten per KLM naar Australië gereisd. Er is een duidelijke vervoersstroom naar Australië ontstaan, niet alleen van emi granten, ook van zakenlieden, haven bouwers, huizenbouwers, technische uit voerders enz. en dan weer niet alleen uit Nederland, maar uit geheel West-Europa, waarbij Duitsland van betekenis is. Met de vervoersstroom ontstaan belangen verbindingen en de vermeerdering der relaties brengt toeneming van vervoer, van postvervoer ook. Redenen genoeg zJj de heer B. G. van Os van Delden. hoofd van de Oostgroep der KLM, toen wq hem enige vragen ter zake stelden om de nieuwe lijn naar Sydney, die 7 De cember begint, met groot vertrouwen te openen. Deze nieuwe lijn is in eerste op zet geen emigrantenlijn. Immers de meeste emigranten gaan in van rege ringswege gecharterde vliegtuigen en dat zal ook wel zo blijven. De nieuwe lijn voert van Schiphol via München, Cairo, Bagdad, Karachi en Bangkok en dan via Manilla als techni sche landingsplaats, naar Biak op Nieuw- Guinea. Vandaar naar Port Darwin en dan dwars over het vijfde werelddeel naar Sydney als eindpunt. Dus ook naar Biak: Nederlands overzees gebied. De belangstelling voor Nieuw-Guinea neemt toe en het verkeer neemt toe. Niet alleen de „routine"-passagiers, ook vele zaken lieden en handelsreizigers gaan zich voor Nieuw-Guinea interesseren. De vervoers- prognose is zowel voor Australië als voor Nieuw-Guinea goed, zei de heer Van Delden, en de belangstelling is in stij gende lijn. Bovendien, zei hij, elke ver binding brengt nieuw vervoer. Deswege heeft de KLM Nieuw-Guinea in de route van de lijn naar Sydney opgenomen. Advertentie DE RUSSEN KOMEN VERTALINGi FRANS VAN OLDENBURG ERMKE De Lange Majoor ging naast Jumbo dienden, stonden er reusachtige, glim- zitten, legde een legerkrant op de grond, mend gelakte auto's voor ons klaar in keek de kamer rond, slaakte een diepe de hete Egyptische zon. In de straten zucht en liet zijn handen neervallen op klampten ons bedelaars aan, aan wie zijn knieën, die hij wijd gespreid hield, we genadig onze aalmoezen gaven „Ik ga hier weg", zei hij. „Mijn orders palmen stonden roerloos aan de rand zijn gekomen van een woestijn, waarvan het zand Het was toen eerst, dat ik besefte, soms lila, soms rose-rood was. Maar wat hoezeer ik aan de Lange Majoor gehecht ons het meest interesseerde, waren de was geraakt. Eerst wilden we hem niet menu's want onze voedselvoorraad geloven, doch het was maar al te waar. liep op een eind. Terwijl Jumbo ons ver- Hij beloofde om vanavond nog even aan telde over Arabische danseressen, bij- te komen om afscheid te nemen. Nu dehante, kleine piccolo's, inhalige gidsen had hij echter een paar goede berichten en de stroomversnellingen van de Nijl, om ons te troosten. Hij raapte zijn krant keek ik uit het raam. waar ik juist nog op en begon langzaam te lezen met zijn eentonige stem, terwijl hij nu en dan naar ons keek. „Warschau, Zyrardy, Radom en Czestochowa door het Rode Leger bezet", en de Lange Majoor glim lachte van genoegen, dat hij zo'n goed nieuws voor ons had. Daarop gaf hij ons raad, hoe we ons het best konden beschermen tegen het leger, waarin hij diende. „Lieg, lieg brutaalweg", zei hij, „en kijk hen recht in de ogen, want de Russen hebben het bijgeloof, dat een leugenaar je nooit in het gezicht kijkt. Dus lieg en blijf liegen. Vertel hun. dat je dokters bent. kunstenaars, en probeer het zelf te geloven, maar houd je altijd aan dezelfde leugen". We lachten en dankten hem. Toen stond hij op. „Ik kom vanavond nog even langs", zei hij. „Kom toch vanavond bij ons eten". „Goed". Toen drukte hij ons stevig de hand en ging. Het was het grijze uur van de avond schemer. In het leven zijn er momenten, dat de tijd stil staat, en dat zijn de ogen blikken, die je je herinnert, van die grijze schemeruren, welke in de herin nering dagen schijnen en toch maar een half uurtje zijn. Dit was er een van. We staken in die dagen, om petroleum te sparen, maar zelden de lamp aan. en het was nu te donker om te lezen. „Ver tel ons iets", zei ik tegen Jumbo, en hij koos iets, zover mogelijk verwijderd van de tijd en de omstandigheden, waarin we nu leefden. Hij sprak over Egypte. Terwijl hij vertelde, konden we de luxe hotels zien (we wilden van geen andere hotels weten), waren we omringd door zwermen onderdanig dienstvaardige be de twee naakte takken kon zien en de schimmige gestalte van een soldaat, die voorbij glipte, onderweg naar de keu ken wellicht. Toen was het tijd voor het avondeten. Ik kreeg mijn maal op bed, alleen op de bedelende Alf na, die op een houtje moest bijten, zodat het water hem uit de bek op de dekens liep. Na het eten kwam de Lange Majoor. Hij ging aan mijn bed zitten en we be gonnen over litteratuur te praten en over Russische humor. We moesten zo lachen, dat we allemaal vergaten, dat de majoor de volgende dag weg zou zijn, totdat Lina op haar sloffen de ka mer kwam binnenschuifelen met de mededeling, dat er een paar boeren waren met een soldaat om te zien, waar de majoor bleef. Waarschijnlijk was het uitschot van het front de huizen van die boeren binnengevallen om te trachten hun vrouwen mee te nemen. En nu kwamen ze de majoor halen om te hel pen, want hij had naam gekregen in het dorp. „Ik kom dadelijk weer terug. Ik maak dit even in orde en kom terug", zei de Lange Majoor, trok zijn gordel recht, greep naar zijn zwaar pistool en rende de deur uit. We wachtten een uur, toen nog een, maar hij kwam niet meer opdagen. We zaten aan het ontbijt, de hele fa milie, behalve Jumbo, die ziek was en nog sliep, en aten onze laatste aardap pels, die we wegspoelden met onze laatste thee. Zware voetstappen weer klonken in de gang; de deur ging open en, ja, het was de Lange Majoor. „Ik moet gaan. Ik heb geen tijd om mijn jas uit te trekken. Of misschien ook wel". En hij ontdeed zich van pet en overjas. „Ik ben gekomen om afscheid te nemen". Toen wendde hij zich tot mij en fluisterde heel verlegen: „Als er misschien wat wijn is, zou ik graag met jullie drinken". Ik haalde een fles Tokayer en schonk ons ieder een glas in; toen stond de Lange Majoor op en zei: „Ik ben erg veel van jullie gaan hou den, van jullie allemaal. Nu ga ik weg en zal jullie misschien nooit meer zien". Hij had Russisch gesproken, doch heel langzaam en terwijl hij alleen de aller eenvoudigste woorden koos, maar toch moest ik vertalen, wat hij gezegd had. De taal is een barrière wie haar niet verstaat. Het waren enkel Fifi. ik en de Lange Majoor, die aangedaan waren. Terwijl Fifi en ik een man zagen, ten prooi aan een grenzenloos verdriet, en die slechts de eenvoudigste woorden koos in de hoop, dat we hem dan beter zouden begrijpen bèm en zijn ver driet om het afscheid zagen de Hongaren slechts het belachelijk tafe reel van een reus in Russisch uniform met een glas in zijn hand en tranen in zijn ogen. Toen maakte de Lange Majoor een kleine buiging voor de Zwijger, raakte met zijn glas het zijne aan, boog zich toen diep voorover en kuste hem op de wang. Hij deed hetzelfde bij ieder van ons, om beurten met ons klinkend en ons op de wang kussend. De Hongaren zaten een beetje gek te kijken en na men er wel enigszins aanstoot aan, maar als mensen van de wereld hadden ze genoeg manieren om pas te giechelen toen hij weg was. Het gezicht van de Lange Majoor stond ontzettend be droefd en drukte een dodelijke ernst uit. als verrichtte hij een godsdienstige ritus, en hij werd steeds meer ont roerd. Hij schaamde zich niet over zijn tranen, noch was hij er trots op, maar schreide, omdat er tranen waren, die geschreid wilden zijn, als Odysseus ge schreid had, als hij in die stemming was, zoals mensen en goden schreiden in de dagen van Homerus, toen mannen zo onmiskenbaar mannen waren, dat tranen hun roem niet konden deren. (Wordt vervolgd). Zij zal voor Nieuw-Guinea veel be tekenen kunnen. Is Biak eenmaal lucht haven, dan zal het vliegveld steeds ver der gemoderniseerd moeten worden. Thans reeds zal de KLM er in de kortst mogelijke tijd een „station" gaan bou wen, met bevredigende afhandelings- ruimtcn en met een goed restaurant. De bouw, die men in Juli of Augustus van het volgend jaar gereed zal hebben, zal prefabricated zijn. De bestaande start banen kunnen zeer wel voor een uitge breid intercontinentaal luchtverkeer worden gereed gemaakt. Biak en niet Hollandia is gekozen, omdat jBiak het gunstigst is gelegen voor de distributie van de aange voerde reizigers: het ligt tussen So- rong en Hollandia in. Vier uur vlie gen naar beide zijden. Het verkeer tussen Biak en de beide genoemde vestigingen wordt op het ogenblik met een Dakota uitgevoerd, maar neemt het vervoer toe, dan zal het bij dit ene (regerings)-vliegtuig niet kunnen blijven. Er zijn nog geen wegen, geen spoorwegen, het vlieg tuig is de beste vervoersmogelijk- heid. Thans vliegt de KLM via Bangkok zes maal per week naar Djakarta. Op 4 De cember takt in Bangkok een lijn af naar Tokio, 7 December een andere naar Sydney. Daarbij zal Djakarta echter ge nerlei schade lijden, want de KLM heeft het uitvallen van de ononderbroken ver binding op twee dagen der week niet al leen opgevangen door tussen Bangkok en Djakarta een afzonderlijk toestel heen en weer te doen vliegen, maar ook door een zevende lijn AmsterdamDjakarta in te voegen. Men kan dus in December op elke dag van de week via de KLM naar Djakarta. Een ander voordeel is nog, dat men nu ook via Bangkok per KLM van Djakarta naar Tokio kan vliegen. Ook hebben de nieuwe lijnen aansluiting op andere verbindingen, zodat men b.v. zonder tijd verlies per KLM van New York naar Sydney komen kan. De lijn naar Sydney is mogelijk ge worden door het sluiten van een verdrag tussen Australië en Nederland, waar door aan beide landen toestemming is gegeven, dat een nationale luchtvaart maatschappij de verbinding tussen bei de onderhoudt. Dat is voor Nederland de KLM, en voor Australië de Quantas. d.w.z. de „Queensland and Northern Territories Air Service". Advertentie Verscheidene Tweede-Kamerleden to nen zich in het Voorlopig Verslag over de Justitie-begroting ernstig teleurge steld, dat de minister zwijgt over het wetsontwerp in zake het tegengaan van lichtvaardige echtscheiding. Er wordt op aangedrongen, dat de minister zich zo spoedig mogelijk een oordeel over dit ontwerp zal vormen en dat hij binnen kort de Memorie van Antwoord zal in zenden, zodat het ontwerp nog voor de zomer van 1952 in openbare behandeling zou kunnen komen. In verband met dit wetsontwerp wordt er aan herinnerd, dat er nog altijd een eerder wetsontwerp omtrent de echt scheiding bij de Kamer aanhangig is, n.I. het ontwerp-Goseling. Is het de bedoe ling van de minister, zo vroegen sommi ge leden, dit ontwerp verder met de Kamer te behandelen? Vele leden> zijn van oordeel, dat aan een ingrijpende herziening van onze burgerlijke rechtsvordering hoe langer hoe meer behoefte ontstaat. In het bijzonder menen zij, dat de procesgang in het algemeen moet worden versneld en vereenvoudigd en minder kostbaar gemaakt. Het ideaal moet zijn een snelle, goede en goedkope rechtsbedeling. Nu is het duidelijk, dat vooral- de elementen snelheid en gedegenheid soms met elkaar in strijd kunnen komen. Men zal wel eens genoodzaakt zijn In de studentensociëteit „Mutua Fi des" is, naar thans bekend is geworden, in de nacht van Zondag op Maandag een brutale inbraak gepleegd. De in brekers hebben de zware brandkast naar buiten gesleept en zijn met het gevaarte en de inhoud van ruim f 2000 verdwenen. De Groninger recherche heeft deze zaak in onderzoek. De ongenode gasten hebben juist de Zondagnacht voor hun plannen uitge kozen omdat dit de enige avond is dat de sociëteit tijdig dat is om twee uur sluit terwijl op andere dagen vaak bij het ochtendgloren de laatste stu denten naar huis gaan. Zij hebben zich toegang tot het gebouw verschaft door het vernielen van een ruitje en het daarna openmaken van de deur,' in het sousterrain. Onmiddellijk zijn de heren naar de keuken gegaan en hebben in het sleutelkastje de sleutel van het kantoor, waar doorgaans de boekhou der zetelt, gezocht. Uit een bureau, waarvan de laden in een ommezien wa ren geforceerd, werd een bedrag van ongeveer f 40 geroofd. Maar het was de heren om de brandkast te doen. Veel tijd hebben zij zich overigens niet ge gund om deze zware kast te forceren en daarom hebben ze het gevaarte doodeenvoudig met vereende krachten weggesleept. De inbrekers hebben de brandkast onmogelijk op een fiets kunnen versle pen. Wellicht is hierbij gebruik ge maakt van een auto. Hoewel de Gro ninger recherche onmiddellijk met de nasporingen is begonnen, is er tot dus ver van de inbrekers nog geen spoor ontdekt. de kwaliteit enigszins aan de snel heid op te offeren. Doet men dit niet dan kan het onrecht, dat een gevolg is van het uitstellen van een beslis sing. zo groot worden, dat de justi tiabelen er de voorkeur aan geven te berusten in het voortduren van de onrechtvaardige toestand. Van verschillende zijden verklaarde men zich ingenomen met het krachtige optreden tegen de clandestiene speel gelegenheden. Men voegde daaraan toe te vertrouwen, dat, indien de huidige wetgeving onvoldoende mocht blijken om deze speelgelegenheden de kop in t» drukken, de minister niet zal nalaten met de grootste spoed maatregelen voor te stellen om hierin te voorzien. Niettemin menen vele leden, dat uit het drukke bezoek van deze clandestie ne speelgelegenheden blijkt van het bestaan van een zekere onbevredigde behoefte aan spel. Men behoeft h.i. deze behoefte niet volstrekt tegen te gaan. Vandaar ook het toestaan, onder be paalde voorwaarden, van loterijen. Zij zouden niet onder alle omstandigheden tegenstanders zijn van een zeker ge reglementeerd toelaten van roulette, bijv. in Scheveningen. Daarop zou dan een streng toezicht kunnen worden uit geoefend en men zou dan met des te meer kracht kunnen optreden tegen on gecontroleerde speelgelegenheden welk» immers tot ernstige misbruiken aanlei ding kunnen geven. Deze leden juichten ook het optreden tegen de voetbalpools toe. Andere leden hebben ernstig bezwaa tegen een reglementering van het rou lettespel. Zij zijn van oordeel dat de overheid aan de invoering van dit spel waaruit voor de deelnemers de grootste ellende kan voortvloeien, niet mag me dewerken. Vele leden menen tenslotte, dat de tijd gekomen is om de gehele opbouw van de rechterlijke macht te herzien. Dit zou een principiële herziening van de rechterlijke organisatie moeten mee brengen. Zij vroegen of de minister bereid is dit vraagstuk ter hand te nemen. ging". Hij schreef de geringe meerderheid van de Conservatieven toe aan deze lastercampagne en sprak de verwachting uit dat degenen, die nu profiteren van deze laster, hiervoor een volgende keer dubbel en dwars zouden moeten boeten. Hij hoopte overigens dat het voorlopig uit zou zijn met de vin nige partijstrijd in het Lagerhuis. In dien de verkiezingsatmosfeer bleef be staan, zou dit een schouwspel opleveren „dat de wereld zou aanschouwen met verbazing en rroRmdoeW met ver slagenheid". In dit verband herinnerde hij eraan dat. krachtens het hun verleende man daat, de Conservatieven het recht had den de universiteitsvertegenwoordi ging in het Lagerhuis te herstellen (dit zijn twaalf zetels die meestal de Conservatieve Universiteitscandidaten plachten toe te vallen). Doch als men-hierop terug zou komen en maat regelen zou nemen, zouden deze slechts effectief worden bij een volgende al gemene verkiezing, omdat het herstel len van deze zetels tijdens de duur van het huidige parlement een twij felachtig precedent zou scheppen Vervolgens sprak Churchill over het in de Troonrede aangekondigde voor nemen van de Conservatieven om de nationalisatie van staal en ijzer onge daan te maken. Hij noemde deze natio nalisatie een uitgesproken daad van politieke partijdigheid. Toen Churchui vervolgens aankon digde. dat de regering besloten had het parlement vroeg in December op reces te sturen en eerst aan het begin van Februari terug te doen keren om de ministers de gelegenheid te geven zich in te werken in hun portefeuilles, groeiden de interrupties van Labour tot een orkaan van verontwaardiging en de Speaker moest tussenbeide ko men om de bedreigde orde te herstel len. Maar Churchill hield vol, dat dit lange reces nodig was en gaf niet toe.. Hij kondigde aan, dat het Lagerhuis een debat zou houden over buiten landse zaken zodra Eden terugkeerde uit Parijs en hij beloofde tevens een geheime zitting over dc' n?,e. Daarna begon iuj ovei ^..gtuands eco nomische positie Hij verklaarde dat, terwijl Engeland in de tweede helft van het vorige jaar een surplus had op de uitwendige betalingsbalans, hetwelk ge durende een vol jaar 350 millioen pond sterling zou hebben bedragen, de huidige zes maanden een nadelige balans had den geproduceerd van een omvang, wel ke, voortgezet over een geheel jaar. 700 millioen pond zou bedragen. Indien de omstandigheden hetzelfde zouden blijven als nu, moest men voor 1952 rekenen op een deficit van 600 millioen pond op de uitwendige betalingsbalans. „Deze getal len," aldus Churchill, „betekenen, om kort te gaan. dat wij veel meer kopen dan wij ons kunnen veroorloven op grond van ons huidig inkomen. Op de duur kan dit slechts leiden tot êen na tionaal bankroet." Hij beloofde, dat de nieuwe Kanselier van de Schatkist, R. A. Butler, vandaag een volledig beeld zou geven van de ernst van de toe stand. Over Perzië zei Engelands premier, dat de regering met kon berusten in de tot heden gevolgde methode, doch dat zij bereid was tot een schikking, die zowel Perzië als de oliemaatschappij recht zou doen wedervaren. In Egypte en de Soedan zou de regering de door Morrison ingeleide politiek voortzetten. Hierna kwam het hoogtepunt van een rede die tot dan. dank zq de vrij con crete punten welke noodzakelijkerwijze moesten worden opgesomd, nuchter en zakelijk was geweest. Churchill sprak over de vijandelijke verhouding tussen Oost en West. „Onze grote hoop," aldus Churchill, „is een verzachting tot stand te brengen van de koude oorlog door onderhandelingen vanuit een positie van kracht en niet van zwakte. De minister van Buitenlandse Zaken en ik houden ons aan het denkbeeld van een uiterste krachtsinspanning om de kloof tussen twee werelden te overbruggen, zodat de twee kunnen leven, zo al niet in vriend schap, dan toch tenminste zonder de vrees en haat en verschrikkelijke ver kwisting van de koude oorlog. Ik moet hier een waarschuwend woord tot U richten. De werkelijkheden, waar tegenover wij ons geplaatst zien, zijn talrijk, ongunstig en halsstarrig. Wij moeten er voor oppassen, dat wij niet op een golf van emotie overzwaaien van desillusie tot optimisme. Het scheppen van een nieuwe atmosfeer en een nieuw geestesklimaat, herleefde betrekkingen en een gevoel van menselijke kameraad schap zouden, naar- mijn mening, een enorme winst betekenen. Nooit moeten wij toegeven, dat een derde wereldoorlog onvermijdelijk is." Een stroom van veronderstellingen is losgebroken naar aanleiding van het feit, dat de Haagse hoofdcommissaris van politie ongevraagd eervol ontslag heeft aangezegd gekregen. Tracht men de zaak tot verantwoorde proporties terug te brengen, dan lijkt vooralsnog slechts vast te staan, dat men over het beleid van de heer G. W. Valken niet tevreden is geweest, hem verzocht heeft onder de titel „overschrijding van de pensioen gerechtigde leeftijd" ontslag te nemen en dat men, toen de hoofdcommissaris hierop niet inging, de leeftijdsgrens van het ambtenarenreglement, welke voor hogere politie-functionarissen met enige soepelheid pleegt gehanteerd te worden, in dit geval strikt geïnterpreteerd heeft. De ontevredenheid bestond zowel by het departement van Binnenlandse Za ken als bij dc Haagse burgemeester, mr. F. Schokking. Zü gold verschillende aspecten van het beleid, welke voor het merendeel terug te brengen zyn tot de kernkwestie, dat het Haagse politiecorps vrij slecht staat aangeschreven. Hoewel men niet mag generaliseren, is onmis kenbaar, dat by tal van gelegenheden functionarissen van de politie getuigden van weinig tact. De heer Valken wordt verweten, dat hij hiertegenover geen krachtig beleid heeft gesteld. Officiële instanties biyven zich over de achter grond van het ontslag in stilzwqger hullen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3