Truman doet bero tot: Controle voorgesteld op alle wapens ook atoomwapens Westerse Drie stellen een onderzoek voor Tussen neus en lippen Vredesoffensief Gevolg van een aarzelend en onvoldoende beleid Tot hoofd en hart Europees leger van 43 divisies Naar strijdkrachten en wapen- voorraden der landen FRAUDE te Maastricht NAAR VREDE EN VEILIGHEID LEIDEN TWEE WEGEN Wapentelling moet eerste stap zijn Kwestie-rood China op agenda Op weg naar de gymnastiekles Politiejeep rijdt op vrachtauto AUTO RIJDT DOOR brugleuning w nUftmO defmifca mtj! Hef weer DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 e 75ste JAARGANG No. 25221 President Truman heeft te Washington voor de Amerikaanse radio een rede gehouden, waarin hij een dringend beroep doet op de Sovjet-Unie om de bewapening te verminderen. Hij wil een plan ontwikkelen, waarbij het mogelijk zou zijn controle uit te oefenen op internationale ontwapening. Alle soorten wa pens dus ook atoomwapens zouden onder deze regeling moeten vallen. Door de V. N. aangestelde inspecteurs zouden de strijdkrachten en wapens van elk land voortdurend moeten controleren, terwijl intussen overeenkomsten zouden moeten worden gesloten voor een daadwerkelijke vermindering der be wapening. President Truman verwijst voorts in zijn rede naar een vannacht gepubliceerde verklaring der Westerse Grote Drie, die elders op deze pagina is afgedruk* Nieuw schip voor Java- China-Paketvaartlijn Ontslag aan Haagse hoofdcommissaris Vishinsky stelt voor: Overeenstemming over: Jongen door autobus gegrepen et% gedood Consul-gen. van Chili heeft auto-ongeluk Wettelijke regeling partijwezen t v» 111 I - Fins zeeman verdronken Zwemmen in plaats van varen DAMES LEDER ENKLED ING Twee politiemannen gewond BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rum. Wnd. hoofdredacteur: W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per rrufn.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, t 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL De lang verbeide redevoering van president Truman is ons vandaag bekend geworden. De inhoud is minder sensationeel dan men had ver wacht, maar de woorden van het Ameri kaanse staatshoofd zijn toch nog be langwekkend genoeg. Het rapport dat Eisenhower dezer dagen aan Truman heeft uitgebracht zal ongetwijfeld van grote invloed zijn geweest op deze ver klaring. Het is al weer twee maanden geleden sinds de president van de Ver enigde Staten zijn laatste grote rede hield over de buitenlandse politiek. Die laatste rede werd immers gehouden ter gelegenheid van de Japanse Vredescon ferentie te San Francisco. Nu beeft Truman zich opnieuw tot de gehele we reld gericht om de mensheid duidelijk te maken, voor zover daar nog twijfel over mocht bestaan, dat ook Amerika slechts vrede wil. Dat de Verenigde Sta ten en de andere Westerse mogendhe den zich momenteel weliswaar krachtig wapenen, maar dat zij dit slechts uit bittere noodzaak doen en dat inderdaad die bewapening uitsluitend van defen sieve aard is. Hoe vaak heeft de laatste maanden het Kremlin nu al niet rond gebazuind dat alleen Stalin en de zijnen strijden voor de vrede en dat Amerika slechts op oorlog aanstuurt. Dinsdag nog is die theorie verkondigd door een van de machtigste lieden achter het IJzeren Gordijn, Beria, het hoofd van de Russi sche geheime politie. Nu heeft het Wes ten. bij monde van de sterkste opponent van Moskou, de communisten van re pliek gediend. De opbouw van een krachtig defen sie-apparaat vergt grote offers. Voort durend worstelen de regeringen met het probleem om ondanks de geweldige militaire inspanning het levenspeil zo min mogelijk te doen dalen. En uiter aard slagen zij daar maar zeer ten dele in. „Konden wij deze bewapeningswed loop maar staken", zo roept Truman uit. ..wat zou dat een zegen voor de mens heid zijn." Dringend vraagt hij de Sov jet-Unie deze dolle wedren om de macht op te geven en aandacht te schenken aan een plan. dat door de drie grote Westerse mogendheden, Amerika, Engeland en Frankrijk, in een gemeen schappelijke verklaring is voorgelegd aan de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties. In dat plan wordt op de eerste plaats voorgesteld om onmiddel lijk te beginnen met besprekingen over wederzijdse vermindering van strijd krachten en wapens. In dat plan wordt vervolgens voorgesteld om. zodx-a de oorlog op Korea geëindigd is, daadwer kelijk een aanvang te maken met die ontwapening. Daartoe zou eerst de hui dige kracht van de verschillende strijd machten moeten worden bepaald en daar stuiten wij reeds onmiddellijk op de eerste practische bezwaren. Want er is heel wat voorstellingsver mogen voor nodig om zich te kunnen indenken, dat Rusland zijn grenzen zou Openstellen voor een commissie van UNO-pottenkijkers. En verondersteld, dat zulks doorgang zou kunnen vinden, dan eist het een nog grotere, aan naïeve- teit grenzende, fantasie om zich te kun nen voorstellen, dat een dergelijke com missie haar wakend oog tot in de verste en duisterste uithoeken van het onmete lijke Russische rijk zou kunnen laten Weiden nog afgezien van de vraag of Zij daartoe in de gelegenheid zou worden gesteld. Wij willen niet in een onverantwoord pessimisme bij voorbaat aan het Wes terse voorstel iedere kracht ontzeggen, maar de ervaring heeft rijkelijk geleerd, dat het onzinniger ware zicïi aan een nog onverantwoorder optimisme over te geven. Het Westen is nu in ieder geval met een duidelijk voorstel gekomen, waaruit zijn vredeswil ondubbelzinnig blijkt. En indien Stalin zou voelen voor een ver draagzaam naast elkander leven van Oost en West, dan wordt hem nu de ge legenheid gegeven van zijn goede wil te doen blijken. De wens om tot zulk een vergelijk te komen betreffende het vreedzaam naast elkaar bestaan van twee werelden, een communistische en een niet-communis- tische, is de laatste dagen reeds door ver scheidene vooraanstaande Westerse staatslieden geuit. Auriol, de president van Frankrijk, heeft eergisteren in be dekte termen een conferentie van de Grote Vier voorgesteld en die zelfde dag uitte Churchill. Engelands nieuwe pre mier. de hoop dat onderhandelingen met de Sovjets zouden kunnen gehouden worden. Nu ook Truman zijn verlangens in dezen gefox-muleerd heeft hebben dus vertegenwoordigers van alle drie de Westerse grote mogendheden hun be reidheid om met de Russen te spreken te kennen gegeven. Wij willen thans niet ingaan op de mogelijkheid van een vreedzame en durende afbakening der beide machts- en invloedssferen, maar menen, dat ieder die enige weet heeft van het ideologi sche verschil tussen dictatuur en demo cratie daarin een hard hoofd mag heb- bei1- 1-V En tenslotte: men blijve wel besef fen, dat bij dit gehele „vredesoffensief" de propaganda een gewichtige rol speelt. Wat tenslotte de gang van zaken zeker zal bepalen zijn evenwel de feitelijke machtsverhoudingen. Men kan dit niet ideaal vinden, maar het is nu eenmaal zo. En dan is er gelukkig de troost, dat het Westen op het ogenblik in dat op zicht tamelijk sterk staat. Zo er van op timisme sprake mag zijn, dan doet men er het best aan, dit voorlopig hierop te gronden. Het wachten is nu op een antwoord uit Moskou. VERMINDERING BEWAPENING „Wij allen weten", aldus Truman, „hoé moeilijk de huidige wereldsituatie is. Terwijl in Korea wordt gevochten, hangt de dreiging van een communistische aanval over vele andere delen van de wereld. Om aan deze toestand het hoofd te bieden bouwen de Verenigde Staten in snel tempo hun strijdkrachten op. De andere vrije landen doen hetzelfde. Wij doen dit, omdat wij het moeten. De Sovjet-Unie en de van haar afhanke lijke staten beschikken over zeer grote strijdkrachten, die paraat zijn. De Sovjet-Unie heeft een groeiende voor raad atoombommen. De agressie in Korea heeft aangetoond, dat het com munistisch imperialisme zijn toevlucht neemt tot een openlijke aanvalsoorlog, indien het dat ter bereiking van zijn doeleinden nodig acht. Onder deze om standigheden moeten wij over een krachtige militaire verdediging be schikken. Generaal Eisenhower heeft mij juist een bemoedigend rapport uitgebractxt over de vorderingen, die zijn gemaakt met het vei-sterken der West-Europese verdediging. Als resultaat van Eisenho wer's bezoek worden voorbereidingen getroffen voor de opleiding en uitrusting der verbonden strijdkrachten in Europa. Ook in andere delen van de wereld zullen wij, zolang dat noodzakelijk is. een krachtige verdediging blijven op bouwen." „Dit opbouwen der strijdkrachten van de vrjjc wereld is één weg, die naar vrede en veiligheid leidt. Zoals de za ken thans staan, is het de enige weg. Doch er bestaat nog een andere weg om vrede en veiligheid te verkrijgen een weg, waaraan wij verre de voorkeur zouden geven. Wij zouden het liefst zien, dat de landen hun strijdkrachten op een evenwichtige basis zouden verminderen. Wij koesterden deze hoop reeds zes jaar geleden, toen wij hielpen de Verenigd® Naties te stichten. Het klinkt mogelijk vreemd te spre ken over vermindering vait bewape ning en strijdki-achten. nu wij zo hard werken om onze militaii-e kracht te vergroten. Doch er is niets tegenstrij digs in deze twee zaken. Beide hebben hetzelfde doel: het verzekeren van vrede en veiligheid. Indien wij niet op de ene manier vrede en veiligheid kunnen verkrijgen, dan zullen wij het op een andere wijze moeten zien t® bereiken." „Internationale ontwapening kan al leen tot stand komen, indien ex een hanteerbaar internationaal stelsel wox-dt toegepast, waardoor vermindex-ing der bewapening mogelijk wordt zonder dat de veiligheid van welk land ook in het gedrang komt", vervolgde Truman Deze week wordt door de N.V. C. v. d. Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel een nieuwge bouwd dubbelschroef passagiers- en vrachtmotorschip overgedragen aan de Koninklijke J avaChina-Paketvaart Lijnen N.V. te Amsterdam. Het is de rond 8500 bruto register ton metende „Tjiluwah", een zusterschip van de „Tjiwangi", die op het eind van het vo rig jaar door dezelfde werf werd op geleverd. De JavaChina -Paket vaartlijn krijgt hiermee de beschikking over een schip, dat accommodatie heeft voor bijna hon derd eerste klasse- en 160 tweede klasse passagiers. Op het m.s. zijn voor 1700 dekpassagiers de nodige badkamers, Inzake het aan de hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage met ingang van 1 Februari 1952 verleende eervol ontslag met dankbetuiging, vernemen wij van bevoegde zijde het volgende: Politiefuncties behoren tot de zoge naamde „slijtende betrekkingen", welke na het bereiken van de 55-jarige leef tijd vei-vroegde pensionnering mogelijk maken, evenwel niet op verzoek van de betrokkene. Dit legt aan het bevoegde gezag de plicht op, zorgvuldig na te gaan of een politieambtenaar na zijn 55ste jaar nog ten volle is opgewassen tegen zijn taak en, indien twijfel op dit pur.t be staat, te overwegen of het dienstverband al dan niet bestendigd moet blijven. De leiding van het omvangrijke politiekorps in een grote gemeente als Den Haag. Vraagt vooral in het huidige tijdsge wricht 'zeer bijzondere kwaliteiten. De tegenwoordige hoofdcommissaris, "te zijn functie onmiddellijk na de be vrijding aanvaardde, heeft met be kwaamheid en tact het herstel en de vex-nieuwing van de door de bezetter ge desorganiseerde Haagse politie geleid en daarbij ook goede resultaten bereikt, doch dit neemt niet weg. dat zowel de burgemeester en de Commissaris der Ko ningin als de ministers van Binnenland se Zaken en van Justitie in het algemeen de gang van zaken onbevredigend oor deelden, wat zij moesten toeschrijven aan een aarzelend en onvoldoende door tastendheid bij de leiding. Toen het niet mogelijk bleek hierin wijziging te brengen en de burgemeester voor deze aangelegenheid opnieuw de aandacht vroeg, stond de regering voor de keuze zich neer te leggen bij de be staande situatie of op andere wijze in de leiding te voorzien. Zij achtte het eerste niet verantwoord en zag zich dientenge volge zeer tot haar leedwezen genood zaakt de hoofdcommissaris te pension neren. Tenslotte kan worden medege deeld, dat nog geen enkele maatregel is genomen om te voorzien in de vacature. toiletten, reddingsmiddelen enz. aanwe zig. De „Tjiluwah" is o.m. uitgerust met een radiotelegrafie-installatie, radar, Sperry-gyrokompas, rookmeldinstalla- tie, muziekdistributiesysteem, kunstmati ge ventilatie, airconditioning en Sprinkler-brandblusinstallatie. De machine-installatie lg geleverd door de N.V. „Werkspoor" te Amster dam. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Vishinsky, heeft, aldus Reuter, in een brief aan de voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N. voorgesteld, de kwestie van de ver tegenwoordiging van communistisch Chi na op de agenda van de huidige zitting van de Algemene Vergadering te plaat sen. Vishinsky heeft voorts gisteren, aldus United Press, verklaard dat Rusland de mogelijkheid van een bijeenkomst van de Grote Vier ernstig bestudeert. De minister vertelde aan de pers dat de suggesties welke Dinsdag door Churchill en de Franse president Auriol gedaan zijn in zake een bijeenkomst van de Grote Vier, een zeer ernstige kwestie betreffen. Hij sprak echter de berichten tegen als zou hij gezegd hebben dat als de drie andere mogendheden de Sovjet- Unie zouden uitnodigen. Stalin mis schien naar Parijs zou komen. De waarnemende minister van Buiten landse Zaken der Sovjet-Unie, Gromyko heeft de Amerikaanse zaakgelastigde, Hugh Cumming, Woensdag bij zich ont boden. Vit tvijn ontstaat gemakkelijk I azijn; doch azijn wordt nooit meer wijn „Geen enkel land kan het zich veroor loven zijn bewapening te verminderen, indien het er niet zeker van is, dat an dere staten hetzelfde doen. Wij moeten dus in de eerste plaats over een veilige en voor alle staten rechtvaardige werk wijze beschikken. Een dergelijke werk wijze wordt nu geboden in hei plan, dat de Verenigde Staten, Frankrijk en En geland zojuist aan de Algemene Verga dering der Verenigde Naties hebben voorgelegd. Het is algemeen bekend, welke de voornaamste beginselen zijn. die aan een doelmatig en op de werkelijkheid ge baseerd ontwapeningsprogramma ten grondslag behoren te liggen. Ik heb ze tuim een jaar geleden uiteen gezet in mijn toespraak tot de Algemene Verga dering der Vex-enigde Naties. De Alge mene Vergadering heeft deze. op zichzelf eenvoudige, beginselen onderschreven. Zij zijn: 1. Alle soorten wapens moeten door een internationaal ontwapenings- programnia woxden besti'eken. 2. Alle landen, die over een sterke weermacht beschikken, moeten dit programma aan vaarden. 3. Er moet voor worden ge zorgd. dat alle landen de overeengeko men bepalingen ook werkelijk naleven. Ik heb ook reeds aan de Algemene Vergadering voorgesteld, dat de twee commissies der Verenigde Naties, die werken aan het opstellen van een der gelijk programma, namelijk de com missie voor op atoomkracht bei'usten- de wapens en de commissie voor alle andere soorten wapens, zullen worden samengesmolten. Er moet één interna tionaal ontwapeningsprogramma ko men. dat moet worden uitgevoerd onder toezicht van één en dezelfde commissie der Verenigde Naties. Wij hopen, dat een nieuwe commissie voor de ontwapening tot eerste taak zal krijgen het Brits-Frans-Amerikaanse plan voor internationale vermindering der bewapening in behandeling te nemen. „Elke regering," vervolgde Truman, „die niet bereid is in te stemmen met de hiervoor uitgestippelde werkwijze en haar medewerking te verlenen aa'n de uitwerking daarvan, heeft geen wezen lijke belangstelling voor ontwapening. De Sovjet-regering heeft herhaaldelijk gesproken over vermindering der bewa pening, doch zij heeft nimmer een af doend stelsel aangegeven om de sterkte der huidige strijdkrachten te bepalen. JËJl er.is geep land ter wereld,, dat kan, instemmen met een vermindering van'1 zijn strijdki-achten, indien het niet de zekerheid heeft, dat de andere staten hun weermacht op overeenkomstige wijze zullen inkrimpen. De eerste stap moet dus zijn een volledige teboekstel- ling van alle huidige strijdkrachten. (Vervolg op pap. 5) Naar A.P. te Parijs verneemt zouden de zes landen van het Plan-Pleven (Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Ne derland, België en Luxemburg) over eengekomen zjjn een Europees leger van in totaal drie en veertig divisies ter beschikking te stellen van de NATO. Frankrijk zou veertien divisies leveren, West-Duitsland twaalf, Italië twaalf en Nederland, België en Luxemburg samen vijf. Frankrijk zou bovendien zes di visies in reserve houden op eigen grond gebied. Op Rhode Island is een enorme verdedigingsoefening tegen aanvallen met de atoombom gehouden. Meer dan 20.000 mannen bestreden de atoomaanval, waarbij o.a. een muur van water in de stad werd opgetrokken. Het U-jarig zoontje van de familie D. van Veen te Nieuw-Weerdinge is gisteravond door een autobus overre den en vrijwel op slag gedood. Het kind had juist de oudei-lijke woning verlaten en was op weg naar de gym nastiekles. Bij het uitwijken voor een tractor werd hij gegrepen door de bus. Toen geneeskundige hulp kwam, wa ren de levensgeesten reeds geweken. Door onbekende oorzaak is een auto, bestuurd door H. de Haan uit Zwaag- westeinde, komende uit de richting Harlingen, door dg ijzeren leuning van een brug op de Harlinger straatweg Te Franeker gereden en te water geraakt. Toen de wagen op het droge was ge bracht. bleken de levensgeesten van de enige inzittende reeds te zijn geweken. Woensdagmiddag is op de Rijksweg nabij Willemsdorp de auto van de Chi leense consul-generaal uit Genève. Dor Fernando Donoso Silva, door tot nu toe niet opgeheldex-de oorzaak geslipt en verongelukt. De auto van de consul- generaal botste tegen een van de rich ting Moerdijk komende vrachtauto. De consul-generaal werd licht gewond en zijn naast hem zittende echtgenote vrij ernstig. Beiden zijn naar het R.K. zie kenhuis in Dordrecht vervoerd. Dezer dagen kan de instelling van een Staatscommissie worden verwacht, die o.m. de opdracht heeft na te gaan, of èn, zo ja, in hoeverre behoefte bestaat aan een wettelijke regeling van het partijwezen. Dit deelt de regering de Tweede Kamer mede naar aanleiding van het voorlopig verslag over de be groting van 1952. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben vannacht een ge meenschappelijke verklaring gepubliceerd waarin aan de momenteel te Parijs vergaderde Algemene Vergadering der Verenigde Naties voorstellen worden gedaan inzake ontwapening. Zij stellen voor een degelijk onderzoek te doen instellen naar de omvang der strijdkrachten en wapenvoorraden van de ver schillende landen. Reeds nu zou men met besprekingen over de voorstellen willen beginnen om eerst nadat de oorlog in Korea is geëindigd met de uitvoering aan te vangen. De verklaring omvat zeven punten. In een te Washington gehouden rede el ders op deze pagina afgedrukt verwijst Truman naar onderstaande verklaring van de Westerse Grote Drie. De tekst van de gemeenschappelijke verklaring luidt als volgt: „1 Frankrijk, het Verenigd Konink rijk en de Verenigde Staten zullen de Zesde Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voox-stellen om over te gaan tot regeling, beperking en rede lijke vermindering van alle strijdkrach ten en alle wapens, waaronder atoom bommen- 2 Zolang de huidige toestand van in ternationale spanning heex-st, hebben de drie regeringen de onontkoombax-e Terug in 't leven Tot grote verbazing der chirurgen kwam Meivin Hewitt, een 27-jarige oud- strijder uit Long Beach in Caiifornië, weer tot be wustzijn. nadat de dokters een kwartier lang op de operatietafel hartmassage hadden toegepast. Zijn hart was tijdens de opera tie blijven stilstaan. Na de massage kwam het weer op gangmaar de chirurgen dachten dat zijn hersens zozeer door de minutenlange stilstand van de bloedsomloop zouden zijn beschadigd, dat hij niet meer tot bewustzijn kon komen. Hewitt ging echter rechtop zitten, probeerde te praten, bewoog zijn handen en begon zijn vin gers te tellen. De vragen, die men hem stelde, be greep hij echter niet en hij slaagde er evenmin in gearticuleerd te spreken. De dokters menen, dat hij zijn geheugen verloren heeft. Amerikaans „Brand", riep iemand in een hotel te Denver, die zag dat op een kamer een matras door een branden de sigaret aan het smeu len teas geraakt. Een der gasten, een zekere Davis, hoorde dit op zijn kamer, die op de derde verdie ping lag van het hotel. Zonder zich een ogenblik te bedenken, opende hij het raam en sprong naar builen. Hij viel twee ver diepingen, kwam tegen de dakrand van een aangren zend gebouw terecht en viel op straatwaar een decimeter dik sneeuw lag. Davis stond op en ging gewoon het hotel weer binnen. Amsterdamse agent maakt school. De Amsterdamse agent, die het uniform gaat ver wisselen voor de domi neestoga, heeft twee col lega's in de Ver. Staten die hetzelfde van plan zijn. De ene is de 69-jarige Floyd Bays uit Oklaho ma en de ander de 32- jarige rechercheur Ken nedy uit Louisville. Bays heeft 51 jaar als particu lier detective achter de misdadigers aangezeten. Hij zegt als je de mensen wil vertellen, wat goéd is. moet je eerst zelf weten, wat kwaad is: Nu ik heb m'n hele leven onder boos doeners verkeerd, dus weet ik wel er iets van. Over een paar weken ver laat hij de politiedienst en vervangt revolver en boeien door de bijbel, Kennedy doet thans elke dag acht uur dienst en gaat dan naar huis om zich aan de studie van de theologie te wijden. Hij denkt nog drie jaar nodig te hebben om met zijn studie klaar te komen. Gemiddeld studeert hij drie uur per dag. Hij is er diep van overtuigd, dat als de hele wereld uit werkelijke Christenen zou bestaan er weinig werk voor de politiemannen zou zijn. Ook hij meent, dat hij, dank zij zijn ervaring als rechercheur, veel goed werk zal kunnen verrich ten onder de misdadigers. plicht om de kracht te ontwikkelen die nodig is voor haar eigen veiligheid en die van de vrije wereld, aangezien er zonder veiligheid geen vrede en recht vaardigheid mogelijk is 3 Zij geloven ook, dat, indien alle regeringen oprecht meewerken om tot de gezamenlijke en doeltreffende regeling en beperking van de strijd krachten en wapens te komen, dit in grote mate het oorlogsgevaar zal ver minderen en hierdoor de veiligheid van alle volkeren zal worden ver hoogd 4 Voor ieder eerlijk plan voor de redelijke vermindering van alle strijd krachten en wapens is een eerste en on misbare stap het verstrekken van in lichtingen en een onderzoek dienaan gaande- Het verstrekken van inlich tingen en het onderzoeken hiervan zou voortdurend moeten geschieden en achtereenvolgens alle strijdkrachten moeten omvatten waaronder para militaire veiligheids- en politietroepen en alle wapens, met inbegrip van atoombommen. Ook dient te worden voorzien in doeltreffende internationale controle teneinde de juistheid van ge noemde inlichtingen na te gaan. 5 De drie regeringen zijn van mening, dat een bruikbaar program maatstaven dient te bevatten, volgens weike de om vang van alle strijdkrachten zal worden beperkt, de grootte van de nationale productie, die zou kunnen worden ge bruikt voor militaire doeleinden. zal worden verminderd en een wederzijds overeengekomen nationaal militair program binnen de voorgeschreven grenzen en beperkingen kan worden bereikt. 6 De drie regeringen zijn van mening, dat de bespx-ekingen over het program thans dienen aan te vangen. Een derge lijk algemeen program kan echter niet ten uitvoer worden gelegd, zolang de strijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea weerstand bieden aan agres sie. Bovendien moeten en kunnen de belangrijkste kwesties, die de wereld hebben verdeeld, tegelijk met het uit voeren van het program worden gere geld. 7 De drie regeringen zijn met alle leden van de organisatie der Verenigde Naties verantwoordelijk voor het be vorderen van een toestand in de we- reld, waarbij intexmationale vrede 'en veiligheid zijn gewaarborgd. Zij zijn van mening, dat haar voorstellen de wereld een gelegenheid bieden in de richting van dit doel te gaan". V ziet zo wel aan haar gezicht, dat dit een eigenwijze géit is. Het is een zeer avontuurlijk bewoonster van de Londense dierentuin. Als ze maar even kans ziet, neemt ze de benen, zoals u op de foto kunt zien. Dat gaat natuurlijk niet in een dierentuin. Als daar alle dieren aan de wandel gingen, zou het er raar uit zien. En daarom wordt ook deze géit telkens weer gevangen en in haar hok teruggebrachte Wij hier in Nederland zouden zeggen, dat deze géit er met haar uitbraakpogingen allures van Gerrit de Stotteraar op na houdt. De centrale directie van de Centrale Volksbank N.V. te Utrecht had in het begin van dit jaar enige onregelmatig heden ontdekt in de administratie van het toenmalige kantoor Limbxxrg van deze bankinstelling. Het ingestelde on derzoek leidde tot de ontdekking, dat er een groot aantal vervalsingen in de boek houding was aangebracht, die zeer moei lijk te ontdekken bleken. De vervalsing bleek 20'n omvang te hebben genomen, dat men de politie te Maastricht er in betx-ok. Het ingestelde onderzoek leidde tot de aanhouding van de boekhouder kassier F. L. Deze man is, na verhoor door de politie, vorige week voorgeleid voor de Officier van Justitie. Als gevolg van de mededelingen bij 't verhoor werd enkele dagen later ook de reeds vroe ger ontslagen directeur van het bijkan toor L. G. uit Meerssen aangehouden en eveneens na verhoor in voorlopige hechtenis gesteld. Naar wij vernemen bedraagt het tota le bedrag van de gepleegde verduisterin gen ongeveer f 40.000. Vannacht is de stoker van het Finse stoomschip „Hulden Thorden" in het Noox'dzeekanaal te IJmuiden verdronken. Hij had met een kameraad diverse café s bezocht en toen zij zich te middernacht naar hun schip begaven maakten zij niet zoals gewoonlijk gebruik van de vlet doch prefereerden te zwemmen. De kamei-aad bereikte het schip, doch de stoker verdween „in het zicht van de haven" in de diepte. De politie dregde ter piaatse en kort daarna wex-d het lichaam van de stoker opgehaald. De levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Vrijdagavond: Vanavond cn vannacht vrijwel overal tijdelijk regen. Morgen over dag opklaringen en slechts enkele verspreide buien. Overwegend matige wind. ruimend van Zuid-Oost naar Zuid tot Zuid-West Weinig verande ring in temperatuur. Zon: 7.47—17.00 Maan: 15.152.43 In de omgeving van Veendam is gis teravond een jeep met zes politieagen ten van de gemeentepolitie te Veendam op een stilstaande vrachtauto gereden. Twee politiemannen werden gewond. De anderen kwamen met de schrik vrij. De zes agenten kwamen uit Gro ningen, waar zij een voetbalwedstrijd hadden gespeeld. Op de Kielster Acn- terwe- stond half in de berm van de weg een vrachtauto geparkeerd, waar van het achterlicht niet brandde1. Afge leid door een tegenligger zag de be stuurder echter niet, dat vlak er voor op de rijweg nog een vrachtauto stond. Er volgde een botsing. Een van de po litiemannen werd uit de auto geslin gerd en bleef gewond liggen. Een an dere werd eveneens gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1