Opnieuw premieverhoging voor verzekerden van groep A Jan van der Pigge NACHTEGALENCONCERT in het Concertgebouw Zestig jaar lief en leed gedeeld 1 VOLKSWAGENS zonder chauffeur TWEE HIJSKRANEN SLAAN VOOROVER op scheepswerf r „TAXM3000" Breng Uw bruid in extase Weddenschap van drie muzikanten" Kraandrijver aan verwondingen bezweken GEM. ZIEKENHUIS VERZEKERING CORONA ROYAL .J DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 PAGINA 2 St. Maarten-optocht Haarlem-Oost „DAT DOET DE DEUR DICHT" Revue voor Marine- hospitaal Koper gestolen bij de Hembrug F. J. Bouckaert 8C Zonen Burgerlijke Stand K.A.B. kring Centrum HT US VAN LOOY Vrif Groningse kunstenaars Dansavond Twee jaar voor ver duistering van fiets BILJARTEN Diamanten bruiloft in de Rosemarijnsteeg NIEUW TARIEF PLEIN 33 HAARLEM 17000 DODELIJK ONGELUK TE AMSTERDAM Vergadering in openlucht theater Bloemendaal Collecte voor blinde kinderen ZANDVOORT Bevolkingsonderzoek naar tJb.c. Huisbezoekers kregen instructie Bankbiljet van honderd gulden verdwenen in gebouw van golfclub te Zandvoort Wilhelminaschool bestaat 25 jaar VOOR BLOEMEN DAUDEY Passagiersschepen HEEMSTEDE Beurs van Amsterdam COMTTé VOOR OPRICH. TING KUNSTKRING Tua res agitur Zware straffen voor Zwemelub Haarlem N.K.S. Tafeltennis Overwinningen van GTTC en Winfried 2 VOLLEYBAL B. en W. van Haarlem hebben aan de verzekerden van groep-A der Gem. Ziekenhuisverzekering doen weten, dat de vastgestelde premie niet voldoende Is om de steeds stijgende kosten van verpleging en behandeling, o.a. door een verhoging van de verpleegprijs in 1951, te dekken. Het gemeentebestuur is daar om genoodzaakt met ingang van 1 Ja nuari 1952 de premie voor de verzeker den voor deze groep te verhogen van f 2.35 tot f 2-60 per maand voor volwas senen, van f 0.65 tot f 0.75 per maand Voor kinderen. De laatste verhoging ging in per 1 Januari 1951, de voorlaatste per 1 Juli In navolging van Overveen, waar de St. Maartenviering met groot vertoon een traditie is geworden, worden thans in Haarlem-Oost (parochie van St. Jan en het Spaarne) pogingen aangewend om deze viering ook aldaar in haar juiste vorm te herstellen. Daarvoor hebben zich drie organisaties ingespannen, na melijk de speeltuin Kindervreugd, de jeugdbeweging der parochie Sint Jan en de K.A.V. Op de avond van Zaterdag 10 Novem ber worden alle kinderen, die od de la gere school gaan in deze stadswijk, uit genodigd tot het deelnemen aan een grote lichtstoet. De grote St. Maarten zal in zijn mooie uniform van Romeins hoofdman te paard mederijden, omringd door fakkeldragers. Muziek zal in de stoet meetrekken. De jongens en meisjes, die meedoen, moeten uiterliik om kwart over vijf bij de Spaarnekerk zijn, want dp stoet ver trekt om half zes. D-» lichtjes worden pas aangestoken als de optocht begint. Later in de avond mogen de kinderen met hun lichtjes hun bekende liedjes gaan zingen, bij familie, buren enz. Er wordt aan de ouders dringend ver zocht er voor te zorgen dat hun kinde ren na deze Zaterdagavond niet meer mee doen aan het geloop langs de hui zen om snoep en centen in te zamelen met behulp van allerlei dwaze vermom mingen. Ook aan de deur dient men dan niets meer te geven. Het gevormd comi té hoopt op deze wijze op de eerste plaats een mooi avondfeest te kunnen verzorgen en op de tweede plaats goed deels een einde te maken aan verkapt gebedel. Gisteravond waren patiënten, verple gend personeel en" bemanning van het Marine-hospitaal in gebouw Domi te Overveen bijeen voor een bijzondere feestavond. Voor het voetlicht werd ge bracht de revue „Dat doet de deur dicht", waaraan medewerkten Gerard Walden. Berry Kievits en Harry Boda. Het orkest stond onder leiding van Mar tin Erich. Alles liep buitengewoon vlot van stapel en de mensen van het Marine hospitaal hebben zich dan ook kostelijk geamuseerd. Men liet zich de coca-cola, die gratis beschikbaar was gesteld, uit stekend smaken en na afloop bood de lt. ter Zee le kl. G. A. E. van Rhee de dames bloemen aan. Deze avond was geheel belangeloos aangeboden door O. S. en O. uit Den Haag. Op de 8ste Juli van dit jaar werd op het industrieterrein bij de Hembrug langs het Noordzeekanaal een hoeveel heid koperdraad gestolen. Een jonge man uit Amsterdam was in het kanaal gaan zwemmen en zag aan de kant ko perdraad opgestapeld liggen. Hij vatte het plan op om dit weg te nemen en samen met nog een ander trok hij er 's avonds op uit. Het koperdraad werd in een jutezak gedaan en op de fiets geladen. Op de terugweg werd het tweetal echter aangehouden door een agent, omdat het zonder licht reed. Een van hen wist te vluchten. Vandaag stond hij in het verdachtenbankje voor de Haarlemse rechtbank. De offi cier eiste 1 jaar jeugdgevangenis. Over veertien dagen volgt uitspraak. Advertentie Beste) Uw TROUW-AUTO'S, geheel nieuw, mode) 1950. 6-persoons. vroegtijdig bij ROZENSTRAAT 7—9 - TELEFOON 19992 Gevestigd sinds 1910. Voor ons werKen geen colporteurs. GEBOREN: S. Wijker—Beer z, H. van Staverenvan Klompenburg z, A. Paul Prins z, H. SchenkJoosten z, M. J. Croymans—Jansen z. A. H. VinkKroon van Diest z, J. A. W. KarstBoer d. G. M. C. KoomenWegman d, J. E. Roo- senBuijtink d. C. A. Koekvan Stave ren d. ONDERTROUWD: G. C. H. Soen en R. T. Fengler, D. C. Smit en C. H. Hui zing, P. van der Boon en C. M. A. Bes teman, J. Verhoef en G. Sluijter, H. de Vries en J. C. Strijbosch, B. Neuvel en M. C. A. Heemskerk. F. A. Jansen en M. M. J. Smit, F. Bonte en A. Weseldijk, H. Gerrits en E. Rinkel, J. J. J. Bonarius en E. M. J. Wolff, J. H. J. de Boo en A. J. M. Smoorenburg, T. Wijker en A. M. C. Veldman, J. Wenning en W. Klijn, H. Konings en W. J Leeuwes, G. J. T. Zwet sloot en M. Sijm, F. T. van Wooning en C. J. de Regt, J. D. Beijers en I. H. Hage- man, N. J. Spruijt en H. M. A. Rijbroek, W. W. van Brederode en H. Beenders, A. P. Bal jet en H. M. van Zoest. GEHUWD: W. C. van Tienen en L. van Doorn, A. J. van der Putten en J. J. Kettenis. C. J. Kamer en S. M. Gloe- rich, J. Kruijer en W. Vredenberg, K. Meijer en E. J. Timmerman, M. H. van Amerongen en E. S. Horeman, H. We ning en H. G. Frase, D. S. Roorda en L. J. M. Timmermans. OVERLEDEN: C. van de Steeg. 1 m. Duncklerstraat, E. W. Hendriksevan der Mark, 71 jr.. Julianastraat, N. van Beekvan der Does, 59 j., Olmenstraat. 1948. toen de bedragen vastgesteld wer den op resp. f 2.10 en f 0.60. Groep-A betreft de zelfstandig verze kerden. die dus niet bij een ziekenfonds zijn aangesloten en een jaar-inkomen hebben tot f7000. Hoe onprettig deze premieverhoging ook is, schrijven B. en W. het zal dui delijk* zijn dat enige stabiliteit in het bedrag der premie niet kan worden gegarandeerd, omdat bij deze verze kering. zulks in afwijking van de meeste verzekeringen, niet de uitke ring van een bepaalde som wordt ge garandeerd, doch de vergoeding van alle kosten van verpleging en behan deling, Een stijging van die kosten brengt onvermijdelijk een verhoging van de premie met zich mee. Daartegenover staat dan echter, dat men bij opneming in een ziekenhuis,, niet onaangenaam verrast wordt door de noodzakelijkheid om een bedrag bij te betalen, omdat men in het algemeen niet eigener beweging de verhoging van de kosten, die men bovendien slechts op enkele punten zelf kan constateren, dekt door verhoging van de verzekerde som. In groep-A zijn 440 polishouders on dergebracht met een totaal van 12000 verzekerden. Advertentie Hofleverancier Heden exposeren wij bedrijfsfoto's van onze bekende 16 cent sigaar Nijvere werkers hebben lonende arbeid met het fabriceren van ons succesmerk. Wij verzenden door geheel Nederland. Gr. Houtstraat 81 Ao. 1800 Op Zondag 11 November houdt boven genoemde Kring zijn Kerkelijke Viering van het St. Willibrordusfeest. Om 7.45 uur wordt in de kerk van de H. H. Eli sabeth en Barbara. Paul Krugerstraat, een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden, waaronder algeme ne H. Communie, waarvoor alle leden worden uitgenodigd. Op Dinsdag 13 November a.s. des avonds 8 uur feestelijke opening van het winterseizoen in gebouw Flora, Preto- riusplein. Na de opêning door de voorzitter van deze feestvergadering en mededelingen over het winterprogram volgt een bonte avond met o.a. Ogito. de bekende tele- paath-hypnotiseur. Gezien de beperkte plaatsruimte is er Vrijdag 9 November van 8—9 uur plaatsbespreking in ge bouw Flora, zodat zij die geen bespro ken plaats hebben deze avond niet kun- nep bijwonen. ?5 De Haarlemse Nachtegalen hebben gisteravond weer hun lied in het Con certgebouw gezongen. In hun mooiste kleedjes en pakjes waren zij gekomen en onder leiding van me j. C. Kamp- meyer voerden zij de cantate De wed denschap van drie muzikanten" op. Zo als reeds zestien maal daarvoor was ook nu de uitvoering ten bate van de t.b.c.- bestrjjding. Met begeleiding van mej. M. Kamp- meyer aan de piano werd ons de ge schiedenis van de drie vrolijke muzi kanten Hein, Gijs en Kris voorgezon gen en verteld. De drie vinden zijn in het bos bij elkaar gekomen en sluiten daar een weddenschap af. Ze zullen ieder huns weegs gaan en wie na een jaar het meeste heeft verdiend heeft de weddenschap gewonnen. Hein, de zan ger, trekt hierna weg om de gouden ambtsketen van de burgemeester te vinden. Hij komt deze op het spoor bij de oneerlijke houthakkers en krijgt van de gelukkige burgervader tweeduizend gulden beloning. Gijs, de violist, wordt kleermakersknecht en haalt aldus al lerlei domme streken uit. Hij redt ech ter een kind uit een brandend huis en krijgt als beloning vijf en twintig hon derd gulden. En de fluitist Kris? Wel, die komt bij de elfjes en kabouters te recht en krijgt tweeduizend gulden van het mannetje in de maan, omdat hij de eerst door hem gestolen manestraal eerlijk teruggeeft. Gijs heeft de wed denschap dus gewonnen en daarmee is het verhaal uit. Deze operette, waarin niet alleen ge sproken en gezongen, maar ook gedanst werd. werd voornamelijk door de gro teren gebracht. Zij hadden wèl succes en dit lag niet alleen aan hun fleurige en welverzorgde costumes. De manier waarop de taferelen waren ingestu deerd, verdient aller bewondering. Het succes werd nog verhoogd doordat de drie muzikanten, echte „toffe" jongens met hun grote petten op, zo verrukke- liik enthousiast speelden, zodat er van ..iets van buiten geleerd opzeggen" to taal geen sprake was. Vooral de kleine Zaterdag 10 November zal in het mu seum Het Huis Van Looy een bijzon dere expositie van werken van vijf Groningse kunstenaars Zonder ceremo nieel worden geopend. Onder de titel ..Het Narrenschip" hebben zich de kun stenaars Jan. Jordens. Jan van der Zee. Ek Kleima, Coen Schilt en Piet Snel verenigd. De wethouder van kunst zaken der gemeente Groningen, de heer H. Roelfsema. deelt in een „Ten Gelei de" mede. dat het streven van de groep het best als volgt is samen te vatten: zonder elkaar in een kunstzinnige be wegingsvrijheid te hinderenen zonder andere Groninger kunstbroeders of groepen aan te vallen beoogt „Het Narrenschip" beroepskunstenaars sa men te binden, die in zich voelen de wil om zich te ontworstelen aan de traditionele Groninger richting en in vloeden. Deze aanduiding van het ge zamenlijk streven is voor niet-ingewij- den misschien vrij vaag, doch de ken nismaking met het werk van de leden zal deze vaagheid in verstaanbaarheid doen verkeren. De jonge kunstenaars vereniging sluit de mogelijkheid in zich aldus de wethouder het boeiende patroon der Groningse schilder- en beeldhouwkunst met levendigheid te sieren en te zorgen voor verrassende eigenheid in de zeggingsmiddelen der huidige beeldende kunst E. A. Kleima werd in 1899 te Aduard, een oer-oud kloosterdorp in het Noor den van Groningen, geboren. Hij do ceert thans wiskunde aan de H.B.S. te Warffum. Coen Schilt werd in 1907 te Groningen geboren, werkte aanvanke lijk in de scheepsbouw, studeerde aan de kunstnijverheidsschool te Groningen en ontwikkelde zich als beeldhouwer. Hij vervaardigde surrealistische schil derijen en neo-klassicistische beeld houwwerken. Piet Snel werd in 1911 te Leiden geboren. Hij maakte zich de techniek var. het schilderen met druk inkten eigen: hij zwierf door geheel Europa. J G. Jordens zag het levens licht in 1883 te Wageningen. Ook hij was leraar te Warffum en Groningen. Hij verrijkte het Nederlandse teken onderwijs met een geheel nieuwe di dactiek. Hij is vooral bekend geworden door zijn grafiek en abstracte stil levenscompositie. Tenslotte Jan van der Zee, die thans drie en vijftig jaar is en uit Leeuwarden afkomstig. Hij is be kend geworden door een aantal voor treffelijk getypeerde portretten en zijn landschappen uit Groningen en Vlaan deren. Hij schiep een oeuvre van voor- stellingsloze werken. De tentoonstelling duurt van 10 Nov. tot en met 2 Dec. Op Zondag 11 Nov. zal in het Patro naatsgebouw te Zandvoort een dans avond worden gehouden. toegankelijk voor katholieken boven 17 jaar. violist verwekte door zijn grappige ge baren en radde ton herhaaldelijk veel hilariteit. „De weddenschap van drie muzikan ten" was door mej. C. Kampmeyer zelf ontworpen en bewerkt. Wie deze uit voering gezien heeft zal er des te meer van overtuigd zijn, dat zij veel zorg en toewijding heeft voor het aan haar toevertrouwde zangkoor. De kleine Nachtegaaltjes verzorgden cfe ouverture. Zij deden dit allerchar- mantst. De buikjes parmantig naar vo ren, als knipmessen buigend wanneer hun nummer uit was, zongen ze tal van alleraardigste kinderliedjes. Daar was bijvoorbeeld dat lied over de muizen begrafenis, dat met zoveel fleur werd gebracht. Of dat grappige verhaal over de poesenbruiloft. Aardig was het om te zien met hoeveel vuur er gezongen werd. Voofal de jongens zongen alsof hun leven er van afhing. Na de pauze sprak de heer Van Waard mej. C. Kampmeyer toe namens de ouders van de leden. De t.b.c.-be- strijding is zeer noodzakelijk, aldus spreker, want wanneer onze aandacht maar iets verslapt slaat het t.b.c.-mon- ster toe. Daarom is het streven van mej. Kampmeyer zeer toe te juichen. Het meest bewonderenswaardige vond de heer Van Waard echter de grote af wisseling in de programma's van mej. Kampmeyer. Als blijk van waardering bood hij haar vervolgens een geschenk aan. Na afloop van de voorstelling bo den de Nachtegalen mej. Kampmeyer twee koffers aan voor het vervoer van de costumes op tournee en bloemen. BIOSCOPEN Rembrandt: De wolf van Sila, 18 j. 12, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: éen slechte jon gen, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Luxor: Gun Crazy, 18 j. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Verkeerd verbonden, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Alles wel aan boord, a.l. 2.15, 4.?0, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte panter" en „Ontmoeting in de nacht 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 8 November Gebouw Sint Bavo: Franse filmavond (H.K.G.), 8.15 uur. Veertien dagen geleden eiste de offi cier van Justitie voor de Haarlemse rechtbank een gevangenisstraf van drie jaar tegen de 28-jarige wever J. Th. P uit Enschede, die in Haarlem van zijn hospita een fiets had geleend en deze in Utrecht aan een ijscoman verkocht De man was reeds driemaal veroordeeld wegens verduistering en vijf maal we gens diefstal. Hij had reeds acht keer in de gevangenis gezeten. Vandaag veroor deelde de rechtbank hem tot twee jaar met aftrek. De uitslagen tussen Hof van Holland en Insulinde luidden: Luiten 200 200 36 32 5.55 v. d. Water 200 131 36 15 3.63 Rosenhart 80 68 31 9 2.19 Kuppenveld 81 85 31 12 2.72 Verbeek 90 57 33 7 1.72 Komduur 90 90 33 13 2.72 Loerakker 110 110 52 9 2.11 v. Doorn 130 125 52 12 2.40 v. Wunnik 110 110 43 19 2.55 Hendriks 95 87 43 8 2.02 Kroon 170 170 25 42 6.80 Hugtenberg 170 121 25 12 4.84 Aufderheide 70 70 32 8 2.18 Spronk 75 38 32 6 1.18 Eindstand 20—4. Vrijdagavond 9 Nov. komt Het Noorden op bezoek. Wanneer u dezer dagen de Rosema rijnsteeg in loopt vanaf de Kampervest, dan is het eerste wat u opvalt de fraai versierde voordeur van nummer 14. De groene takken, het vergulde schild met de cijfers 60 en de trotse driekleur geven een feestelijk cCKhet aan de ge hele straat. En eigenlijk verkeert de hele straat ook inderdaad in een feest- stemnCmg, want Zondag 18 November vieren de bewoners van het versierde huisje, het echtpaar De DroogVan den Nieuwenhof, hun zestigjarig huwe lijksfeest. Zestig jaar! Het is een hele tijd en het is dan ook best te begrijpen, dat de pastoor, toen opa De Droog een mis ging „bestellen" voor deze feestdag, zijn oren niet kon geloven, toen hem kalmweg werd medegedeeld, dat de intentie zou zijn „uit dankbaarheid bij een zestig-jarig huwelijk". En vooral wanneer men ziet, hoe kras het bejaarde echtpaar nog is kan men dit nauwelijks geloven. De bruidegom J. G. W. de Droog is 85 jaar oud, zijn bruid, die voor haar huwelijk M. H. van den Nieuwenhof heette, is een jaar ouder. De Droog zelf is in Haarlem geboren. De wieg van zijn vrouw stond in Velsen. De zestig jaren van hun huwelijk hebben zij in de Spaarnestad doorgebracht. Eerst hebben zij in de Brouwerssteeg gewoond en de laatste een en veertig jaren wonen zij in dp Rosemarijnsteeg. „We hebben elkaar op de schommel leren kennen", vertelde oma De Droog I ons, toen we een dezer dagen bij haar I op bezoek watten. „Ik was vroeger namelijk dikwijls bij mijn tante, omdat Advertentie uur uur uur «lag dagen dagen 3.50 6 8 30. 80. 100. voor voor voor voor voor voor 35 60 80 200 800 1000 km. km. km. km. km. km. 8 dagen 120.voor 1200 km. 10 dagen 160.voor 1600 km. 14 dagen 200.voor 2000 km. 21 dagen 275.voor 2750 km. 1 maand 400.voor 4000 km. Daarboven 0.10 per km. extra. Vanmorgen omstreeks tien uur zijn op de scheepswerf van de firma Ver- schure Co. aan de overkant van het IJ te Amsterdam twee grote hijskranen omgeslagen, waardoor een der kraan drijvers ernstige verwondingen opliep aan het hoofd en aan de rug, zodat hij onmiddellijk naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd. Het slachtoffer is direct na zijn aankomst aldaar over leden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk was vanmorgen nog niets definitiefs vast te stellen. De beide, dertig meter hoge torenkranen brachten een wand- stuk aan aan een in aanbouw zijnd schip. Plotseling sloeg de eerste kraan voorover, waardoor de andere in de val werd meegesleept. De kraandrijver van de tweede kraan. E. aan 't G., zette on middellijk zijn „hijs" af en sprong uit de cabine het platform op. Door de val werd hij weggeslingerd, maar hij wist het hek te grijpen, zodat hij bleef han gen. De val van de kraan werd gebro ken door het schip, waardoor de arbei der met geringe snelheid op de grond terecht kwam. Hij liep geen enkel let sel op. De mogelijkheid, dat de kranen te zwaar zouden zijn belast blijkt uitge sloten te zijn, want het gezamenlijke hefvermogen bedraagt 12 ton- Het stuk metaal, dat aan het schip moest wor den aangebracht woog slechts drie ton. Men zoekt nog naar de oorzaak van het omslaan van de eerste kraan. Deze werji niet in de val gebroken, maar viel direct tegen de betonnen vloer, Donderdag 29 November ^zullen de le den der Vereniging „Het Nederlands Openluchttheater" hun jaarvergadering houden in het openluchttheater te Bloemendaal. De auteur Ben van Eys- selstein zal des middags in hotel ,,Zo- merzorg" een uiteenzetting geven van een door hem geschreven nieuw stuk. Wordt dit in opdracht van de vereni ging gemaakte toneelspel geaccepteerd dan zal het deze zomer in verschillen de openluchttheaters vertoond worden. Deze week heeft men bij de Bloemen- daalse politie aangifte gedaan van een onrechtmatig gehouden collecte. Een on geveer zestien jaar oude jongeman haal de namelijk, zonder daartoe bevoegd te zijn, geld op voor de uitzending van blinde kinderen naar Amerika. Deze kinderen zouden daar geopereerd wor den. Er kan daarom niet ernstig genoeg op gewezen worden dat men de collee tanten, alvorens men een offergave in het busje doet, naar een door de politic- gestempeld legitimatiebewijs moet vra gen. waardoor de cabine geheel werd ver pletterd. De kraandrijver, G. V-, had blijkbaar niet voldoende tjjd gehad om uit de cabine te komen. Htf liep een hersen bloeding en een wervelfractuur op en werd naar het Binnengasthuis ver voerd. Na zijn aankomst aldaar over leed hij in de wachtkamer. Het stoffe lijk overschot werd overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. Ruim 150 huisbezoekers waren Woensdagavond in hotel Keur te Zand voort bijeen gekomen voor de instruc tie in verband met het aanstaande be volkingsonderzoek naar t. b. c. Onder hen bevonden zich de wethouders, verschillende raadsleden, onderwijzers enz. Namens het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch-Hygiënisch Ge bied hield de heer Hooijkaas een cau serie over de taak van de huisbezoe kers. Zij moeten de gezinnen opwekken tot deelname, want deze moet 100 pet. zijn. Vooral oudere mensen moeten bewerkt worden. Want juist op latere leeftijd komt tuberculose het meest voor. Kwamen bij doorlichting van schijnbaar gezonde personen beneden 10 jaren gemiddeld 8 patiënten op 10.000 onderzochte personen voor, bij 60-jarigen en ouderen was dit aantal 60, dus 8 x zoveel. Het zijn vaak de grootouders, die het kleinkind op de schoot besmetten, omdat zij niet we ten, dat zij met een actieve t. b. c. rond lopen. De huisbezoekers zullen ook de vrijwillige bijdrage in de kosten van het onderzoek incass°"en. De kosten be dragen f 1.05 per persoon, doch naar gelang de draagkracht kan men meer of minder geven. Nadat verschillende vragen waren beantwoord, werd deze goed geslaagde bijeenkomst door de voorzitter van het werkcomité, de heer Doornekamp, gesloten. De Zandvoortse vereniging voor die renbescherming wil een asyl bouwen op een terrein tussen de trambaan en de Zandvoortse laan. Dit heeft aanlei ding gegeven tot protesten van de zijde van de bewoners der aangrenzende wo ningen. Zij vrezen ernstige hinder door geblaf enz der in het asyl onder te brengen dieren. In de laatste raadsvergadering heeft de heer Siegers (KVP) hierover een vraag gesteld. De burgemeester deelde mede, dat voor het bouwen van het asyl nog geen vergunning is gegeven. Zondag 26 Augustus werd in het ge bouw van de golfclub te Zandvoort een bankbiljet van honderd gulden vermist. Een van de bezoekers had in de kleed- zaal zijn jasje opgehangen, waarin een portefuille met geld zat. Toen hij ontdek te, dat er geld verdwenen was, trok men op onderzoek uit een doorzocht het ge bouw. Beneden in de werkplaats, waar een schoonmaker werkzaam was, vond men een opgevouwen bankje van hon derd gulden. Het kwam te voorschijn bij het omgooien van een vuilnisvat. Als verdacht van diefstal stond nu vanmor gen de 49-jarige schoonmaker C.S. voor de Haarlemse rechtbank terecht. Ver dachte ontkende de diefstallen gepleegd te hebben en zei dat hij die dag niet in de kleedkamer geweest was. De'officier meende in zijn requisitoir, dat op grond van de getuigenverklaringen vaststond, dat niemand anders dan verdachte dat ontvreemd kon hebben. Hij eiste een ge vangenisstraf van drie maanden. Uit spraak over veertien dagen De Wilhelminaschool" te Zandvoort, uitgaande van de vereniging tot stichting en instandhouding van hervormde scho len te Zandvoort, bestaat 25 jaren. A.s. Vrijdag zal 's avonds een herdenkings bijeenkomst worden gehouden in de Hervormde kerk en a.s. Zaterdag zal 's middags van 3 tot 5 uur een receptie worden gehouden in het gymnastiek lokaal van de school. j Het hoofd van de school, de heer J. A. Wagtendonk, viert tevens zijn zilve ren ambtsjubileum en zal tegelijk met het schoolbestuur recipiëren. Het zal deze sympathieke jubilaris zeker niet aan belangstelling ontbreken. Advertentie Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 ik zelf geen tehuis meer had. Mijn ouders waren al vroeg overleden en mijn zuster en ik stonden alleen op de wereld. Mijn man was bevriend met mijn neef en zo leerde ik hem bij mijn tante kennen". „En toen we elkaar wat beter ken den", ging opa De Droog met het ver haal verder, „kwam mijn vrouw dikwijls bij ons mijn vader had een herberg op bezoek en daar schommelden we in de tuin. We hebben drie jaar verke ring gehad en toen hebben we de grote stap gewaagd". Bijna was de huwelijksdag toen niet doorgegaan. Want de bruidegom, die als arbeider op een bierbrouwerij werk zaam was. verbrandde de dag voor de bruiloft zijn voeten, doordat er een ke tel kokend water over viel. Hij kon hierdoor bijna niet lopen, maar zijn vader heeft hem de trap van het stad huis opgedragen en zo kon de arme bruidegom even later toch het jawoord geven. En hij heeft daar nooit spijt van gehad, want ze hebben altijd goed met elkaar op kunnen schieten, al is er na tuurlijk wel eens een hartig woordje gevallen ook. Het echtpaar Dé Droog werd geze gend met negen kinderen. Drié kinde ren zijn nog ir leven. Dezen zijn alle maal getrouwd en opa en oma De Droog hebben acht kleinkindèren en zés achterkleinkinderen. Een van de dochters van de bruid helpt haar een maal per week het huis een goede beurt geven. De overige dagen doet de 86-jarige het huishouden nog zelf! En zij heeft geen stofzuiger of andere mo derne hulpmiddelen ter beschikking, maar veegt het kleed gebukt met stof fer en blik! Het krasse oudje is even wel niet meer zo goed ter been, zodat de boodschappen ook door haar doch ter gedaan worden. Ze is de laatste drie jaar niet meer buiten geweest, vertelde oma De Droog ons. Wat dat betreft was ze wel wat jaloers op oma Krou- wels, de honderd-jarige, die iedere dag nog gaat wandelen. De gezondheid van opa De Droog is naar omstandigheden behoorlijk. Hii begint de dag immer met een- heilige mis, verder leest hij zijn Nieuwe Haar- lemsche Courant, waar het' bruidspaar altijd abonné van is geweest en als het «oed weer is. wandelt hij .een eindje. En oma komt. wahnèëf ze met riet huis werk klaar is. bij hem zitten om aan een van de ontelbare kousen voor haar kleinkinderen te breien. De bruidegom is ongeveer vijf en twintig jaar gepensionneefd. Na op de bierbrouwerij gewerkt te hebben, waar hij in de eerste jaren van ziin huwelijk negen gulden per week verdiende, was hij de laatste jaren werkzaam bij het gasbedrijf. En nu hangen de slingers in de huis kamer van het echtpaar uit ten teken dat er feest is. En daar is wel reden toe. Zestig jaar lang hebben bruid en bruidegom lief en leed gedeeld. In deze tijd van ver vlakking en trouweloosheid aan het huwelijk is dit een verademing, een symbool voor velen. ORANJEFONTEIN 8 te Kaapstad VW> ORANJESTAD 7 v. Madeira n, W.- Indië. RUYS 7 te Mombassa, SIBAJAK 7 te Singapore. W. RUYS 7 Kp. St. Vine. n. R'dam. WILLEMST. 6 v. Barbados n. Amst. ZUIDERKR. p. 7 Ouessant n, Amst. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening slot 3 Nederl. 1948 86',2 3V4 pCt. Ned. 1950 86% 3-31/, Nederland 1947 86% 3 Ned. 62-64 oel.tac 38% lnschr. Grtbk 48 3 pC) 88/., Ned Handel Mij eer- :40(4 A.K.U. "64 Van Berkels Patem i03',t Calvé-Delft eert. 116 Van Gelder .166% Kon. Hoogovens eert 150_ Unilever eert 210% Ned. Kabel 21V2 Philips 167 Nieuwe Philips 162% Kon Petroleum 296»,i Amsterdam' ftubbet 99% rloil Amerika Lijn 184 Kon N. Stoomb. M1.1 129% vied. Scheepv, Unie 142»2 H.V.A. 107 Deli Mij. eert. 85% 8/11 154 2111; 160 294 123 140% 106% 85% Er heeft zich in Heemstede een co mité gevormd, dat wil trachten een kunstkring te vormen in verband met de spoedige opening van het Minerva theater. Het comité is van mening dat alle Heemsteedse kunstliefhebbers dank baar zullen zijn, indien zij vlak bij huis exclusieve voorstellingen kunnen bezoe ken. hetzij concerten, balletten, bioscoop of toneelvoorstellingen. Binnenkort zal het comité nader voor stellen doen, maar reeds thans worden sympathie-betuigingen ingewacht bij een der volgende heren: M. J. Nubé, Bron steeweg 80, T. Paap. Rembrandtlaan 43. mr. dr. H. Kahrel, Franz Schubertlaan 61. dr. J. D. de Jong, Franz Schubertlaan 74, T. Aarts, Teselschadelaan 1 en H. Spaan, Heemsteedse Dreef 93. Nog één week en dan sluit de inschrij vingstermijn voor de 4% obligatielening der gemeente Heemstede. Als bui ge- meester voel ik mij gedrongen een ern stig beroep te doen pp allen, die daaitoe in de gelegenheid zijn en nog met hebben ingeschreven om te tonen, dat zij daadwerkelijk deel uitmaken van onze plaatselijke gemeenschap, dat het wel en wee daarvan nun ter harte gaat en dat ware burgerzin voor hen geen holle phrase is, maar, nu onze ge meente buiten haar schuld m de financiële onmogelijkheid^ verkeert om de noodzakelijke voorzieningen te tref fen impliceert een bereidheid des harten tot hulp, tot een offer. Ja, een offer. Ik weet., men kan iets méér van zijn geld maken dan de 4% die de gemeente te bieden heeft. Men kan het voordeliger beleggen; voor velen is het in deze dure tijd uiterst moeilijk iets voor dit doel af te zonderen enz. enz. Ook politieke bezwaren zouden kun nen worden aangevoerd. Och, laten wij daarover niet verder redetwisten. Waar het om gaat: Talloos velen in onze ge meente verkeren in diepe nood, ver liezen de moed ooit nog eens een gezin te kunnen vormen. Onbeschrijflijk is de ellende, en als gevolg daarvaan het mo reel verval, van de woningnood die ook onze welvarende gemeente teistert. Ik Wilde dat U eens een ochtend, waarop ik spreekuur houd, in mijn kamer aan wezig kon zijn. Ik geloof niet dat zelfs de hardste onder U al dat schrijnende leed en die vertwijfeling zo maar naast zich neer zou kunnen leggen. Heemstedenaren! Wij kunnen slechts voortgaan met bouwen als gij ons daar- 'oe de middelen geeft Tua res agitur! Het gaat om u w zaak. n w gemeente, uu naaste! A. G. A. van Rappard burgemeester De voorzitter van de zwemelub Haar lem. de heer Th. W. Hölsken, ontving ongeveer een week geleden van de com missie van de KNZB de mededeling, dat hij voor drie jaar als lid van de KNZB was geschorst met ontheffing" uit zijn functies, dat het bestuur van de Z.C. Haarlem een ernstige berisping ontving en dat de vereniging twee jaar niet in het. buitenland mocht starten. Naar aan leiding van deze maatregelen verklaar de de heer Hölsken, dat Haarlem bij het bondsbestuur in beroep is gêgaan tegen deze straffen. „Toen kort voor onze tournee door Zuid-Frankrijk, Spanje en Noord-Afri- ka bleek, dat enkele van onze leden niet beschikbaar waren en wij dus met een onvolledige ploeg zaten, hebben wij, aldus de heer Hölsken, ons mondeling gewend tot twee leden van de sport- commissie teneinde toestemming te ver krijgen enkele waterpolospelers van een andere bevriende vereniging mee te nemen. Dit werd ons geweigerd met de mededeling, dat aan geen enkele vereni ging een dergelijke vergunning meer werd gegeven. Achteraf is gebleken, dat de Amsterdamse vereniging Meeuwen, aangevuld met enkele leden van HVGB uit Haarlem, een tournee door Zuid- Slavië heeft gemaakt. Hoe het ook zij, wij hadden geen spelers genoeg en het was te kort dag om de trip nog af te zeggen. Twee spelers van ZIAN, Snij ders en Steegman, waren bereid onze ploeg aan te vullen en zonder medewe ten van ZIAN zijn deze spelers toen met ons meegegaan. Natuurlijk, ging de heer Hölsken verder, begingen wij hier mede een overtreding, doch de weige ring van de zijde van de KNZB was paar onze mening hoogst, onbillijk en dus hebben wij, onder mijn verantwoor ding, doorgezet. Dat er straf zou volgen was te voorzien, doch gezien de voor geschiedenis achten wij deze straf on rechtvaardig hoog. Wij zijn dan ook in beroep gegaan én wachten nu op een beslissing van het bestuur van de KNZB." Van de zijde van het bestuur van ZIAN wordt vernomen, dat de Haagse vereniging inmiddels de mededeling heeft ontvangen, dat de eerste zevental spelers Snijders en Steegman naar aan leiding van het ongerechtigd uitkomen in het buitenland voor Z.C. Haarlem, voor twee maanden, met ingang van 1 November, zijn geschorst. In de eerste klasse ging GTTC voort op het goede pad en slaagde er in van Hotac met 64 te winnen. Dit is onge twijfeld een uitstekende prestatie, daar Hotac al sinds jaren een van de sterkste eerste klassers is. Winfried 2 herstelde uitstekend en wist tegen Rapidity twee kostbare punten in de wacht te slepen (73). Oranje Zwart, dat zijn derde ne derlaag in successie leed, is danig in ge vaar gekomen. Deze week werd verloren van Heemstede 2 met 9I. Voor een algemeen overzicht en de ranglijst van deze klasse, zie de cdUi" van 7 November. In de tweede klasse A behaalde HBC 3 een keurige 64-overwinning op GTTC 4. GTTC 2 versloeg Winfried 3 met 82, en geeft hierdoor wel ernstig blijk van zijn goede, plannen. Teleurstel lend was de nederlaag van TYBB 1 te gen TOG 4 met 7—3. De geel-zwarten hadden tot nu toe uitstekend werk ver richt, maar bleven nu toch de minderen van TOG. In 2B heeft HBC 2 kennelijk het oog gericht op de eerste klas, want dit team ging ook deze week naarstig voort met het verzamelen van punten. Winfried 4 werd nu met 9—1 verslagen. Ook Rapi dity 2 en GTTC 3 zorgden voor spreken de overwinningen. De Beverwijkers ver sloegen ATT 1 met 91, terwijl GTTC Heemstede 3 met 91 kraakte. Bij de dames zorgde Winfried 1 weer voor een stevige overwinning. Deze week werd Togido 1 met niet minder dan 100 aan de zegekar gebonden. Bu HBC 1, dat het zeer sterke Heemstede 1 ontmoette, stond Fortuna aan de ver" keerde kant van de tafel. Met iets mih" der tegenslag had de stand 73 zeker i" het voordeel van de HBC-dames kunnen zijn. De uitslagen van 29 Oct. tot 2 Nov. luiden: Heren le kl.: GTTC 1—Hotac 1 6—4, H'stede 2—Oranje Zwart 1 9—1. Prowa- no 1—TOG 3 64. Rapidity 1—Winfried 2 Heren 2e kl- A: Winfried 3—GTTC 2 2—8. GTTC 4—HBC 3 4—6. TYBB 1— TOG 4 37, OZ 2Hotac 2 82. Heren 2e kl. B: HBC 2Winfried 4 91 prowano 2Te Zaanen 1 64, Ra pidity 2—ATT 1 7—1, GTTC 3—H'stede 3 9_i Heren 3e kl. A: VelsenRapidity 3 1—9, HBC 4—TOG 6 10—0. VGZ 1—Te Zaanen 2 6—4. OZ 3—Winfried 5 4—6. Heren 3e kl. B: HBC 5—GTTC 7 6—4, TYBB 2—Geel Wit 1 10—0. TOG 5—Pro wano 3 55. Togido 3ATT 2 73. Heren 4e kl. A: HBC 7—H'stede 6 9—1, Rapidity 4—Togido 4 7—3. Dios 3—Geel Wit 3 4—6, VGZ 3—TYBB 5 9—1. Heren 4e kl. B: VGZ 4Rapidity 5 10—0. Dios 2—Geel Wit 2 8—2, H'stede 7 OZ 4 1—9, Togido 5—HBC 6 10—0. Heren 4e kl. C: H'stede 5Hotac 4 9—1. Winfried 6—Hiliegom 1 2—8. TYBB 4—VGZ 2 4—6. HiJlegom 2—Velsen 3 7~3- 1 Heren 4e kl. D: H'stede 8Dios 1 0—10. Prowano 4—Velsen 2 5—5, Te Zaanen 3H'stede 4 010. Dames 3e kl.: H'stede 1HBC 1 73, H'stede 2—Hotac 1 4—6, Togido 1—Win fried 1 010, Te Zaanen 1TOG 1 46- Dames 4e kl. A: Velsen 3—H'stede 3 10—0, HBC 2—TYBB 2 9—1. Winfried 3 —TOG 3 8—2. Prowano 2—Te Zaanen 2 1-9. Dames 4e kl. B: TYBB 1—Prowano 1 5—5, Velsen 2—Geel Wit 1 5—5, TOG 2 -GTTC 1 10—0, H'stede 4—HBC 3 2— Uitslagen 7 November: Dames, le klas A: IHJDie Raeckse 0—3. BGV—PSVH 0—3. HVS—VCK 0-3- B Velox 2—Haarlem 1—3. Kl. Houtstr. Ramplaan 13, VCR 2OSS 04 Heren, le klas: PSCBIHJ 13, VCR VCK 1—3, Velox—CIOS 0—4. 2e klasse A: Brandweer 2OVRA 3—1, PSVH—VCR 2 3—1, Brandweer -»--BGV 3—1. B: PWN—Velox 2 1—3. v% 2—Damiate 3—1, Boru—Rapiditas 0—4 C: Rapiditas 3—HBC 2 0—4, Haar- lem—PWN 2 3—1. OVRA 2—StamPe*s 1—3. Programma 14 Nov. 1951: Dames, le klas A: Die Raeckse—veio*« PWN—VCR HVS—Rapiditas. B: RfPJ ditas 2—Kl. Houtstr., Velox—Bov OSS-OVRA. vs Heren, le klas: Die RaeckseIHJ. —VCK, BrandweerOSS. ..„n Heren 2e klas A: Rapiditas HVS 2—OVRA. CIOS 2—HBC. B: Pb 2—MSO 2, Rampl.—Kl. Houts., Boru Damiate. C: Groentjes—VCR 3. RaP tas 3Haarlem, HBC 2—OVRA 2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2