1500 millioen per jaar voor defensie het maximum Zonder buitenlandse hulp is dese inspanning voor onze economie niet te dragen Utreff'tbeter! LICHTVAARDIGE PUBLICATIES OVER O.L. VROUWEGASTHUIS GELAAKT Wetsontwerp Toezicht op Credietwezen socialistisch of niet KALODERMA Gancia Onderwijs en jeugdwerk Studiedag ter bevordering van de samenwerking Met IV0R0L: elke tand een brillant! Waterkracht centrales Voorontwerp van Ziekenfondsenwet groot gevaar voor Ziekenhuiswezen Welter: Met dit ontwerp bereiken socialisten in één slag socialisatie van alle bedrijven in ons land" s™dS"&p x SJsx -JafSTtR si» REGERING ANTWOORDT DE TWEEDE KAMER £al het eiland Tabolina verkocht worden? Felle critiek van Mr. Oud Iets wat U bijzonder welkoiA is! DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Regering streeft naar aanvaardbaar beleid Indonesië en N.-Guinea Middenstand Woningbouw Drieling te Coevorden geboren Limburg vraagt concessie voor zes centrales 80 CENT Jaarvergadering Ver, van Katholieke Ziekenhuizen C.H.U. geheel tegen Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Oagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 DOOR ALEXANDRA ORME nri ggt Om de vrijheid Een socialistisch ontwerp vermoulh Torino Advertentie Bij de steeds verdergaande coördinatie van de inspanningen der Westelijke Wereld is in toenemende mate de defensie-inspanning van de verschillende lan den in het centrum van de aandacht komen te staan, aldus antwoordt de re gering de Tweede Kamer naar aanleiding van het voorlopig verslag over de begroting 1952 Zij onderschrijft het oordeel van de Kamerleden, die van mening zijn, dat het bedrag van 1500 millioen per jaar het plafond is van hetgeen, re kening houdende met een adequate buitenlandse hulpverlening, in Nederland kan worden gedragen, zonder dat wezenlijke schade wordt toegebracht aan de belangen op economisch, sociaal en cultureel gebied. De passage in de Troonrede, welke mededeelt, dat buitenlandse financiële hulp noodzakelijk zal zijn voor de volbrenging van het militaire vierjarenplan, doelt op de omstandigheid, dat in de eerstvolgende jaren naast de zuiver militaire hulp voor Nederland economische hulp. welke in dit kader kan worden versterkt, noodzakelijk zal zijn, omdat anders de inspanning van 1500 millioen gulden per jaar voor onze economie niet te di-agen zal zijn. Aangezien de bedragen, welke het Congress voor militaire en economische hulp voteert, telkenjare opnieuw moeten worden vastgesteld, kan uiteraard nog geen zekerheid worden gegeven of de Amerikaanse bijdrage ook in de komende jaren Voldoende zal zijn om het Nederlandse programma ad. 1500 millioen per jaar tot uitvoering 4e brengen. Daar het deficit op de Nederlandse betalingsbalans in het verleden één van de hinderpalen is geweest, wel ke een verwezenlijking der volledige Economische Unie met België en Luxemburg hebben bemoeilijkt, kunnen in het licht van de gunstige ontwikkeling, welke deze betalingsbalans in de laatste maan den heeft vertoond, ook de vooruit zichten voor de verwezenlijking der Economische Unie met een groter optimisme onder ogen worden ge zien. N Sommige leden vragen zich af of niet van een socialistisch overwicht in het kabinet sprake is, terwijl andere leden van oordeel zijn, dat er geen voldoende tegenwicht is tegen de invloed van K.V.P. en P. v, d. A. samen De rege ring merkt op, dat in elk van de twee genoemde partijen zelf bij herhaling de klacht tot uiting komt, dat de andere partij zich tè veel zou laten gelden en de eigen partij zich te zeer voor com promissen zou laten vinden Bjj een ka binet van gemengde samenwerking is niet anders te verwachten dan dat aan hangers van bepaalde beginselen ieder °P hun beurt zullen menen, dat aan hun gevoelens niet voldoende recht is ge daan. Bij het kabinet bestaat echter het ernstige streven om, ondanks verschillen Jn uitgangspunt en beginsel, zoveel mo- geiyk gemeenschappelijk tot een zake lijk verantwoord en in brede kring aan vaardbaar beleid te komen. Homogeniteit in de zin van gelijkheid van opvatting omtrent alle belangrijke vraagstukken is niet aanwezig en was ook niet te verwachten. Men kan niet tegelijkertijd verlangen een kabinet op brede basis en homogeniteit in voren- edoelde zin. Waar het op aan komt >s vt'e£rwii van de bestaande en tevo ren bekende meningsverschillen een ge meenschappelijk beleid kan worden ge voerd. Dat is tot nog toe het geval ge- tveest, al zal ieder lid van het kabinet sommige punten andere wensen heb ben gehad. Ten onrechte echter wordt onder steld, dat de minister van Economi sche Zaken wel het belang zou in zien van de mogelijkheid van inter ne financiering der ondernemingen en de minister van Financiën niet. Het gehele kabinet acht het wense lijk. dat er ruimte is voor die moge lijkheid. Niettemin brengt de finan ciële toestand van ons land mede, dat de fiscus een belangrijk percen tage van de winsten der onderne mingen moet opeisen, wat intussen niet heeft verhinderd, dat sinds de bevrijding op grote schaal zelffinan ciering van uitbreidingen heeft plaats gehad. De regering zegt. dat het ongetwijfeld een zegen zou zijn geweest voor Indone sië zowel als voor Nederland, indiende overgang naar de zelfstandigheid van Indonesië zich geleidelijker en op ge ordende wijze had- kunnen voltrekken en indien een nauwer en beter samen gaan van Indonesië en Nederland had nonnen worden behouden. Anderzijds ri u overtuigd, dat onder de omstan digheden zoals zij zich in Indonesië, in Uost-Azie in het algemeen, en in de in ternationale verhoudingen hadden ont wikkeld, de gevolgen van afwijzing der 'ervroegde sou vereiniteits-o verdracht zowel voor Nederland als Indonesië veel ongunstiger zouden zijn geweest dan die Van aanvaarden. V He indruk, welke verscheidene leden nadden gekregen uit persberichten aan bande het verzoek van de Indonesische „"gering om overleg te plegen over wij ziging van de ter Ronde-Tafel-Conferen- }]Q gesloten overeenkomsten, dat dit ini tiatief der Indonesische regering voors hands uitsluitend zag op een overleg over de wijziging van de Nederlands- Indonesische Unie, is niet geheel juist. ■°Jj het informatief overleg met de bij zondere Indonesische vertegenwoordi ger, prof. Supomo. is wel gebleken, dat ?e Indonesische regering aan dit punt bijzondere waarde hecht, maar tevens °at zij ook andere ter RTC gesloten overeenkomsten in het overleg wil be trekken. De voorlopige besprekingen met prof. Supomo hebben intussen nog niet geleid tot een zodanige concrete op stelling van desiderata, dat daarover thans reeds nadere mededelingen zou den kunnen worden gedaan. De regering stelt zich op het stand punt dat zij bereid is tot overleg over alles wat onder de gegeven omstandig heden kan leiden tot verbetering van de verhouding met Indonesië, maar zij meen' dat een dergelijk overleg alléén vruchtdragend kan worden gevoerd wanneer alle zaken, welke daarbij aan de orde komen, in haar algemeen ver band kunnen worden overzien. De regering ziet niet aanstonds een oplossing voor de Nieuw-Gui- nea-kwestie, waarin de standpunten van Indonesië en Nederland zóver uit elkander liggen. De Nieuw-Gui- nea-kwestie heeft overigens voor Nederland meer aspecten dan die van het meningsverschil met Indo nesië alleen. Zo is bijv. de vraag, hoe Nieuw-Guinea het beste tot ont wikkeling kan worden gebracht, er een van eigen orde. Naar aanleiding van de gedachte van een gezinsraad kan de regering mede delen dat in de afgelopen zomer de nati.onale contactcommissie voor ge- zinsbelangen is opgericht. Het verdient wellicht overweging of het mogelijk is dat deze commissie, eventueel in iets gewijzigde opzet, de taak kan vervullen die aan een gezinsraad zou zijn toe gedacht. De leden, die menen dat de oplossing van de moeilijkheden in de midden stand in de eerste plaats gezocht zal moeten worden in ordening en sane ring. zij gewezen op de mogelijkheden welke de wet op de Bedrijfsorganisatie biedt voor het tot stand brengen van geordende toestanden in midden- en kleinbedrijf. De regering acht het niet raadzaam thans het initiatief te nemen tot ver dergaande saneringsmaatregelen, door het uitvaardigen waarvan zij noodzake- l«k zou moeten ingrijpen in historisch gegroeide toestanden en verhoudingen, met alle gevolgen van dien. Wat betreft de gemeentelijke woning bouw zal voor 1952 hulp kunnen worden geboden uit de bekende lening, welke door institutionele beleggers ten be hoeve van de woningbouw versterkt wordt en waarvan ruim f 100 millioen voor nieuwbouw in 1952 bestemd kan worden, zomede uit de opbrengst van de nationale leningen, waarop hiervoor werd gedoeld. Mevr. A. A. Leemhuis-Reinink te Steenwijksmoer, gem. Coevorden, heeft het leven geschonken aan een drieling, twee jongens en een meisje. De kinde ren wogen samen vijftien pond. kent de perzen als geen ander Amsterdam, Rokin 116 Den Heag, Arnhem, Utrecht, Htlversose Advertentie Naar wij bij informatie van zeer be voegde zijde vernemen heeft de Prov. Limb. Electr. Mij. bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat concessies aangevraagd voor de bouw van een zestal waterkrachtcentrales resp. in de Maas en het Julianakanaal. Deze instal laties zouden, wat het Julianakanaal betreft, resp. te Roosteren, Born en Maasbracht en wat de Maas betreft te Buggenum, Belfeld en Sambeek worden opgericht. De keuze van deze plaatsen werd bepaald door het feit dat zich daar reeds sluizen resp. stuwen bevinden. De bouw van een en ander zal wanneer de concessie eenmaal zou zijn verleend ongeveer twee en een half jaar in beslag nemen, terwijl de kosten worden geraamd op een bedrag van 25 a 30 mil lioen in totaal. In het gevangenkamp te Kediri is de Nederlandse planter Herman overleden. De heer Herman werd geruime tijd ge leden gearresteerd in verband met wa penbezit; hij zou binnenkort worden vrijgelaten en naar Nederland terugke ren. Advertentie wmM. komen ruilen. Vervolgens am de gezant namens Zijne Majesteit NÓ,, van Kokanje aan Koning Advertentie yan een correspondent in Gortupal ^"tvingen wij het bericht dat de gezant rfr Kokanje aan koning Napoleontica- hsimonantonibus, die gewoonlijk Nap scnoemd wordt, de groeten van de ko- het Van Kokanje heeft overgebracht en de, VerzoGk heeft gedaan een ambassa- Zp„. naar Kokanje te zenden om post- ,cgeis te T*-am de HanK°ning Wil ,vr?gen of hij het eiland Tabolina Wil ,erkoPer>. De koning van Kokanje Paria ,roamelijk graag op schild- gezantn]HCht gaan' Als P^js bood de duka»Q„ koning vierduizend gouden twintirr 1 veertis vaten donker bier, rode ?n+igVerworsten mot loodjes en en een bmH»en Yat met zure augurken Naa,. wil m aan- "omen zal tan- we,ineeliehte zijde ver- biet ingaari ri aNap °P dit voorsteI bier geeft "1" hij niets om donker Vo°r lijn maagZUzyn.aUgUrken niet goed inleiding10van "gesteld mend in n. passage voorko- »on D2n"^nlJiïer,tje Lik" verhaal den f3.90- verkriTu pr'i5 Bebon- handel en bhi?.?arJn de bo<?k- Tód, Amsterdam.) Drukkerij De (Van onze speciale verslaggever» Op de gisteren te Utrecht gehouden algemene jaarvergadering van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen heeft de voorzitter, de heer Jos. Maenen, zich in scherpe bewoordingen gericht tegen een aantal ook in ons blad gelaakte publi caties ten aanzien van het gebeurde in het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam Met name gispte hij daarbij een artikel in de N. R. C., dat hij ronduit een fabel noemde, en daartoe gemachtigd door Mgr. Huibers, legde hij daarop over deze kwestie een officiële verklaring af. In deze verklaring heet het, dat het bestuur de bovenbedoelde publicatie betreurt en dat het na lezing vande stuk ken tot de conclusie is gekomen dat door de commissie, die de situatie in het O. h. Vrouwegasthuis onderzocht heeft, de grootst mogelijke objectiviteit is be tracht zowel bij haar samenstelling als bij het onderzoek. Het bestuur van het ziekenhuis is m de gelegenheid gesteld van antwoord te dienen en de genees heer-directeur heeft zelf zijn ontslag ingediend, hetgeen hem op de meest eer volle wijze verleend is. Eerst daarna hebben ook enige leden van het bestuur ontslag gevraagd, dat ook hun op de meest eervolle wijze is verleend. Tevoren had de heer Maenen even eens met grote ernst gewezen op de ge varen, die op het ogenblik het zieken huiswezen van alle kanten bedreigen. Als voornaamste noemde hij daarbij het voorontwerp op de Ziekenfondsenwet, dat op het ogenblik ter bestudering is vrijgegeven. HU zeide dat het hem met verbijstering vervuld had dat men daar in de Ziekenfondsraad de bevoegdheid wenste te geven het ziekenhuiswezen bepaalde bindingen op te leggen. Het tweefle probleem dat hy aansneed be trof de noodzaak om nieuwe zieken huisruimte te scheppen. Men heeft er geen flauw vermoeden van, aldus de heer Maenen, hoe groot de achterstand op het ogenblik wel is. Het bouwvolu me moet naar onze mening dan ook an ders verdeeld worden, want hetgeen ons thans ter beschikking wordt gesteld is absoluut ontoereikend. Tegen deze ach tergrond, aldus vervolgde hy, moet men ook ons standpunt zien ten aanzien van de invoering van de 48-urige werkweek voor verplegend personeel. Tegen dit beginsel immers, zo zeide hy, hebben wy geen bezwaar. Wij juichen het zelfs toe. De vraag ig echter hoe wij met het huidige bouwvolume het huisvestings probleem in de ziekenhuizen moeten op lossen voor alle verpleegsters die wij dan extra nodig zullen hebben. En ten slotte sprekend over de diepe achter grond van het katholieke ziekenhuiswe zen zeide hy nog, dat wanneer het waar is dat de charitas het gezicht is van de Kerk het katholieke ziekenhuiswezen daarop de schoonste glimlach betekent. Iets minder bloemrijk was de heer F. J. v. Aalst, de tweede spreker op deze middag, wiens taak het was een inlei ding te houden over de financiële ver houdingen in het ziekenhuiswezen. Hij baseerde zijn betoog op het economisch rapport van prof. v. Berkum, dat wij ter vergadering beurtelings de grondwet en de troonrede van het ziekenhuiswe zen hoorden noemen, hetgeen ons een wonderlijke combinatie leek. Na een zeer uitvoerige inleiding, waarin de spre ker een somber beeld schilderde van de financieel-economische positie der zie kenhuizen, kwam hij tot de conclusie dat een meer reële prijspolitiek in de toekomst dringend noodzakelijk is. Hij gewaagde van een algemeen gebrek aan liquide middelen waardoor zelfs kleine uitbreidingen in de ziekenhuizen niet kunnen worden uitgevoerd zonder dat vreemd geld wordt aangetrokken. In dit verband sprak hij ook over de zorgelijke financiële positie van talrijke Congregaties en becijferde dat het katholiek ziekenhuiswezen door zijn bijzondere geaardheid jaar lijks het Nederlandse volk een voor deel oplevert van zeventien millioen gulden. Uitvoerig stond hij daarop stil bij de moeilijkheden met de zieken fondsen. Hij zeide dat gebrek aan vertrouwen hier een groot obstakel vormde en voegde eraan toe dat een door de ziekenfondsen uitgevoerde controle op de ziekenhuisprijzen nim mer kan worden aanvaard. Het zal evenzeer nodig zijn. aldus de heer v. Aalst, dat wij ons bij onze onderhan delingen over de prijzen losmaken van de belangen van de artsen. Fel nog altijd de mogelijkheid bestaat, dat een patiënt voor één kwaal bijvoor beeld driemaal in een ziekenhuis wordt opgenomen waar hij driemaal van verschillende specialisten dezelf de behandeling ondergaat, achtte hij funest. A sPrak in dit verband rondweg van profiteursgeest en het stemde hem tot vo'doemng dat waar ook van de zijde van het publiek de drang naar (onnodf ge) specialistenbehandeling steeds toe neemt, er op het ogenblik aan gedacht wordt om de verplicht verzekerden voor bepaalde verrichtingen te laten bijbeta len. Tenslotte bepleitte hij in het alge meen dat men het economisch beleid in de ziekenhuizen in handen van des kundigen zal leggen. Bepalingen dat in ziekenhuizen, die door religieuze Con gregaties geleid worden, aan leken geen inzage van de boeken mag worden ge geven, noemde hij hopeloos verouderd. Hij sprak als zijn mening uit dat de kerkelijke autoriteiten bereid zouden zijn dergelijke voorschriften te wijzigen. Natuurlijk z0 zeide hij. zullen in derge lijke ziekenhuizen de deskundigen door de religieuzen moeten worden bijge staan. Men geve ons echter dan niet die genen die door hun bijzondere geeste lijke óf lichamelijke gesteldheid ergens anders onbruikbaar zijn. (Vergadering van Woensdag, geopend te 13 uur; voorzitter mr Kortenhorst) Voortgezet worden de beraadslagin gen over het wetsontwerp toezicht op het credietwezen. De heer VAN DE WETERING (C.H.) kan niet verhelen, dat het merendeel der adviezen en reacties, die binnen kwamen na de indiening van het ont werp, ongunstig waren. Spr. betreurt dat de minister het ontwerp zo heeft ingediend. De regering deed er beter aan het ontwerp in te trekken en de bankwet te herzien. Spreker's fractie heeft in '48 tegen het bankstatuut gestemd en het is wel zeer pijnlijk voor haar, zich nu een bre der kabinet regeert voor een nog verdergaand ontwerp geplaatst te zien Spr. oepleit uitstel van deze regeling- Als men de voorstanders hoort, krijgt men de indruk, dat de banken bij hun credietverlening onverantwoordelijk te werk gaan. Maar wat weten zij daar van. Spr. weet wel beter. Veel van deze schrijvers en sprekers hebben dikwijls het papier, waarop het ontwerp is ge drukt nog niet gezien, laat staan, dat zij het ontwerp hebben gelezen. Een stem: namen noemen. De heer VAN DE WETERING: De regering kan de credietsverstrekking gerust aan de banken overlaten. Wat zij doen is in het belang van de industri alisatie en van de export. Komt men op een te hoog niveau, dan kan de minis ter van Economische Zaken ingrijpen. Minister LIEFTINCK: „Met directe controle?" De heer VAN DE WETERING: Het is niet mijn taak nu op de concrete uit werking daarvan in te gaan. De heer HOFSTRA (Arb.) zegt. dat de heer Van de Wetering eens moet be denken, dat het schermen met het spook van het staatssocialisme niets anders is dan het vechten tegen windmolens. Men geeft eenvoudig een caricatuur van de mening van de voorstanders; noemt dat staatssocialisme; men wint dan het ge vecht natuurlijk, maar men denkt er niet aan, dat een werkelijke overwin ning iets anders is. De tegenstanders hebben veel meer dikke woorden ge bruikt, maar zij zijn dikwijls zo onbe hoorlijk geweest, de vergelijkingen, die ze maakten, niet concreet aan te tonen. Spr. betoogt, dat dit toezicht in het geheel niet specifiek socialistisch is. maar eenvoudig door de ontwikkeling van de maatschappelijke omstandighe den zelf onvermijdelijk is geworden. Het program van het huidige kabinet heeft wei degelijk te maken met dit ontwerp. Gesproken werd van beper king in de particuliere en in de bedrijfs sector. Welnu, hier ligt toch de nood zaak van het toezicht op het credietwe zen. Dr. Schouten wil een en ander op andere wijze bereiken. Hij wil zich niet aan de offers onttrekken. Hfj ziet de zaak echter te optimistisch, als hij denkt, dat zonder deze middelen en vrij willig het doel bereikt kan worden. Spr. fractie geeft de voorkeur aan een blijvende regeling. Het toezicht dient immers permanent te zijn; het ingrijpen dient te geschieden, wanneer dat nodig blijkt. De laatste nota van wijziging is voor spr. dan ook een achteruitgang, Advertentie DE RUSSEN KOMEN VERTALING» FRANS VAN OLDENBURG ERMKE wSV 8 Toen hij bij Fifi kwam, ging ze op men, en de twee jongens waren niet spulletjes en zijn officier te halen. +/irxon ctaan n r-i ciaa™ ti__j. c- - -r i ji maar overwegende bezwaren heeft hij er niet tegen. De heer WELTER (kath. nat.» acht het gelukkig, dat hij na de heer Hofstra spreekt. Hij kan nu zorgen voor een scheutje tegenspraak. De strijd is geen strijd tegen wind molens, maar tegen een aanslag op de vrijheid. Een beheersing, zoals de mi nister voorstelt, past uitsluitend in een staatssocialistische conceptie. Als dit nu de vrucht is van een kabinet op brede basis, dan moet spr. zeggen, dat deze vrucht hem niet smaakt. Het is een bewijs voor spr.'s stel ling, dat een kabinet, waarin socia listen als partijministers.... Minister LIEFTINCK: „Als minis ters van de Kroon." De heer WELTER: als ministers van de Kroon, maar tevens als partij - ministers worden opgenomen, onher roepelijk een socialistische koers zal varen. Met dit ontwerp bereiken de socia listen in één slag de socialisatie van alle bedrijven. Daartegen is verzet gerezen; dit zijn geen windmolens. De verzachtingen, die de regering heeft aangebracht, doen aan het wezen van de zaak niets af. De minister is in gebreke gebleven de urgentie van dit ontwerp te bewij zen. Er blijkt uit de stukken niets van. Of het in het regeringsprogram staat kan spr. niet beoordelen, want dat is geheim. De heer HOFSTRA: Lees de rege ringsverklaring! De heer WELTER: Daarin staat er ook niets over. Prof. ROMMME (kath.): Wel wa„r! De heer WELTER: Dat moet u dan maar eens aantonen. Prof. ROMME: Dat ben ik ook wel van plan. De heer WELTER vervolgt, dat de minister had kunnen volstaan met een wijziging van de bankwet. Hij had een noodregeling met sancties kunnen scheppen. Een ontwerp als dit was vol slagen overbodig. Spr. heeft de indruk, dat de minister de linkervleugel van de P.v.d.A. voor de verkiezingen wil binden door een socialistisch stokpaard je binnen te loodsen. De minister rede neert op losse gronden, maar hij rede neert naar een zeker doel toe. Mr. OUD (VVD) zegt niet vernomen te hebben hoe de meerderheid en de minderheid van de SER waren samen gesteld. De regering geeft de namen niet, omdat de SER zelf ze niet heeft gegeven. Spr. kan dit begrijpen, maar i hij vraagt zich af of het juist is, dat de SÈR diezelfde belangrijke zaken achter gesloten deuren behandelt. Het ontwerp is socialistisch. De heer WELTER sprak van „een socialistisch stokpaardje". De minister gaf te ken nen. dat hem dit onaangenaam trof. Dat kan slechts betrekking hebben ge had op het tweede woord. De minister kan er toch geen bezwaar tegen heb ben, dat gezegd wordt dat hij die socia list is, een ontwerp heeft ingediend dat in overeenstemming is met zijn begin selen. Het is een compliment. Spr. betreurt, dat de minister va» Economische Zaken het ontwerp niet mede heeft ondertekend. Tegen bedrijfseconomisch toezicht be hoeft principieel geen bezwaar te be staan. De Overheid is immers hoedster van het algemeen belang. Maar we moeten ook vragen: is een toezicht no dig? We moeten dan een onderscheid maken tussen de grote en de kleine bar.ken. Spr. bezwaren tegen het sociaal-econo misch toezicht zijn groter. Ook'hier moet de vraag gesteld worden, of het toezicht nodig is. De regering zegt, dat de oanken het monetaire beleid njet mogen door kruisen. Natuurlijk niet, maar bestaat dit gevaar dan? Tot dusver nam de disconto- sehroef en de open marktpolitiek effectieve afweermiddelen Thans niet meer door de grote hoeveelheid schatkistpapier. Maar deze is ontstaan tengevolge van het beleid van de minister. De minister zegt nu, dat hij nie' mee' heeft kranen consolideren. Spr. zegt, dat de mogelijlmeden er wel waren geweest, als de minister maar een andere rentepolitiek had gevoerd. De moeilijkheden rezen voorna melijk na Korea. Maar dat wil niet zeggen, dat Korea volledig de schuld van alles was, want we wisten toch, dat er Wel eens iets onverwachts zou kunnen gebeuren, waar door de minister zijn schatkistpapier niet meer kon verlengen. De minister heef! een voudig de voorwaarden tot consolidatie niet gunstig gemaakt. Spr. wil geen onbehoorlijke critiek uit oefenen. De minister is niet lichtzinnig te werk gegaan. Zo is hij niet. Spr. heeft een enorme waardering voor diens persoon en voor het feit, dat hij in 1945 de zeer moei lijke taak op zich heeft genomen. Hij stond voor ongekende moeilijkheden. De minister heeft dus niet lichtzinnig ge handeld. Het was zijn overtuiging als socia list, die hem zo deed handelen. Hij heeft opzettelijk een lage rentepolitiek gevoerd. Maar het is niet juist, dat het sociaa: zo gevaarlijk is om de rente te doen oplopen. De minister heeft zich geen zorgen gemaakt, omdat zijn beginsel hem ingaf, dat hij naar meer overheidsmiddelen zou kunnen grijpen, indien de zaak mis zou lopen. Zo gaat dat door. Men spreekt momenteel al over een gedwongen le ning en over een premielening. Welnu dit wijst er toch rriet op, dat het met het staatscrediet zo best voor staat. Het ontwerp is na de laatste wijzi gingen verbeterd. Maar in beginsel is de minister geen stap geweken. Hij heeft wel een enkele concessie gedaan. Maar dit alleen neemt niet weg, dat in dit ontwerp blijven botsen de socialis tische en de niet socialistische overtui ging. En daarom kan spr.'s fractie haar goedkeuring niet geven. De vergadering gesloten. wordt te 17.50 uur Advertentie haar tenen staan en sloeg haar armen meegenomen om aan het front te wer- om zijn hals. Toen was het mijn beurt, ken en waren nog steeds werkzaam op Ook ik sloeg mijn armen om zijn brede het veterinair hospitaal. De planken van schouders en gaf hem een hartelijke de schutting waren allemaal bijeen ge- raapt en listig op de vliering verstopt, en we hadden een zak aardappels ge kregen van de veldwachter en ook nog een zak cokes. Met andere woorden: we waren goed voorzien en de vooruit zichten waren minder onzeker. Voor het moment hield ons maar één ding be kus, de kus, die een Poolse pleegt te geven aan een familielid of een goede vriend. Toen keek de majoor bezorgd om zich heen. als een herdershond, die met het bewaken van een kudde belast is. Hij had Jumbo gemist en wilde af scheid van hem nemen. Ik nam hem mee naar onze kamer. .Het spijt me, dat ik gistel avond niet snei uit onze ómgeving verplaatsen zou Het middagmaal verliep in alle rust en toen kwam Nicholas met zijn bemin de officier. Ook hij was heel jong, maar intelligenter dan zijn oppasser en minder zeker van zichzelf. Nadat hij het bed geïnspecteerd had dat we voor hen had den opgemaakt, vroeg hij, waarom we aan ieder eind een hoofdkussen hadden gelegd in plaats van twee naast elkaar. Hij wilde weten, of dat misschien in Europa de mode was voor getrouwde - JC-""«u rv C*0 V VJVJJL CCWUUDUV zig: wanneer de hoofdstad genomen zou mensen om met hun tenen onder eikaars worden. We wisten, dat, als Boedapest gevallen zou zijn, het oorlogsterrein zich meer terug heb kunnen komen." zei hij, „maar ik had nauwelijks in het ene hoerenkot de orde hersteld, toen ik en dat er dan kans bestond, dat alles beter werd. Het liep tegen twaalf uur, toen een naar een tweede geroepen werd en toen vriendelijke, jonge soldaat om kwartier naar een derde, en zo de hele nacht kwam vragen voor zichzelf en zijn lui- door." - tenant. Hij heette Nicholas en was zeer Maar Jumbo hoorde het niet. Hij zelfverzekerd, zoals de meeste jonge sliep. Ik schudde hem bij de schouders Russen. De pedantste en verwaandste en hij werd wakker, hief zijn hoofd op zijn die tussen veertien en een-en-twin- j. i j„ tig, de leeftijd, dat de jeugd niet na denkt, niet enkel in de Sovjet Unie, en knipperde verrast met de ogen Toen bukte de majoor zich over hem heen, met een strak als uit hout ge- maar over de hele wereld. Ik bedoel sneden gezicht. drukte een afscheids kus op Jumbo's slaperig gezicht, greep hiermee, dat ze weliswaar denken en véél denken, maar zonder veel resul- zijn hand drukte die stevig en haastte 'aat, want ze denken oiet, zoals men be hoort te denken. Dat is de reden, waar om dictators er altijd zo tuk op zijn om zich meester te maken van de jeugd van hun land. Ik heb een afkeer gehad van d. Lange Majoor na. opnieuw f „SimenKe! te doen. komt me in mijn armen en omhelsde hem. Nog - stonden er tranen in zijn ogen en nu ook in de mijne. En zo haastte de Lange zich de kamer uit. Jack hielp hem in zijn overjas en gaf hem zijn pet aan. Ik schaamde me ontzettend, dat zoveel vriendschap en bijzonder walglijk voor. De zelfvolda ne verwaandheid en brutaliteit van die jonge, Russische knapen was precies zo Majoor zich heen, zijn eigen emotie onuitstaanbaar als die van hun Europe- ontvluchtend in de routine van de Se leeftijdgenoten in de fascistische lan- twintigste eeuw, de oorlog en de sleur den. Is 'haar jeugd de bloem der natie? van het dagelijks leven; en ik ging te- Waarachtig niet. Het is een gevaarlijke rug naar de eetkamer, terwijl de tranen dynamietlading, welke onder voortdu- nog aan mijn wimpers hingen. „Aardige vent!" zeiden de Hongaren met hun mond vol aardappel. HOOFDSTUK X 21—23 JANUARI 's Morgens vroeg was het rustig en het leven scheen eindelijk zijn vaste neus te slapen. Fifi en ik verzekerden hem niet zonder verbazing, dat we voor getrouwde mensen het bed zo opmaak ten, dat de hoofdkussens naast elkaar aan het hoofdeinde lagen. „Doet dat nu dan ook!" zei Nicholas ijverig en hij en zijn luitenant hielpen óns zelfs om het bed opnieuw op te maken. Daarna gingen de twee Russen zitten en be gonnen we het gebruikelijke gesprek met zijn onvermijdelijke, persoonlijke vragen, welke nu eenmaal bij een Rus sische kennismaking horen. Intussen stroomden Russische troepen het dorp binnen, en we hoorden vage geruchten, dat ieder huis nu bezet was en dat er overal troepen lagen. Jack/ kwam terug met een luitenant, die we met open armen ontvingen, want we waren bang, dat er, nu het dorp weer zo propvol met manschappen was, een nieuwe horde soldaten op ons neer zou strijken. Het is altijd hetzelfde met die Russen: ken je ze persoonlijk, dan zullen ze je geen haar van je hoofd krenken, al was je de „bourgeois-koning" zelf. Maar de Russen die je niet kent, zijn steeds onberekenbaar en vol van mogelijkheden welke ik niemand ter kennismaking zou aanbevelen. Tegen de avond echter had de stroom de rich ting van ons huis reeds ingeslagen, een stroom van soldaten die om onderdak vroegen. Ze kwamen in groepen, en een groep zette zelfs Nicholas en diens teer- .,„i- r„„i beminde luitenant aan de dijk. omdat ze zak in Jack s kamer leggen voor zijn numerjek sterker waren. De twee ver- rende controle dient gehouden. We beloofden Nicholas in huis te ne men en wilden zelfs een tweede stro keerde hij zich vervolgens tegen het I loop genomen te hebben. Er waren geen medisch perfectionisme. Het feit dat I nieuwe troepenafdelingen meer geko- luitenant. Nicholas verklaarde ons ech ter heel ernstig, dat zij gedurende de vier jaar, dat de oorlog nu duurde, in een en hetzelfde bed geslapen hadden en dat zij ook nu niet van hun gewoonte zouden afwijken. Toen ging hij om zijn dwenen rustig zonder het gebruikelijke gevloek en getier, hetgeen ons in onze argwaan versterkte. (Worét nemoigd) Het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk heeft gisteren in Den Bosch tezamen met een groot aantal vertegenwoordig sters van religieuze onderwijsorden en congregaties uit het gehele land een studiedag gehouden ter bevordering van de samenwerking tussen Onderwys en Jeugdwerk. In deze studiebyeenkomst werd vooral veel aandacht besteed aan de schoolverlatende jeugd, speciaal aan de meisjes, die naar de bedrijven gaan. Dr. H. Fortmann hield de eerste in leiding. Hij sprak zün vreugde uit over het samengaan en het betere begrip tus sen de school met haar jarenlange er varing enerzqds en het jeugdwerk met zijn grotere soepelheid anderzijds. Ter wijl de scholen zich meer gaan aanpas sen, doet ook het jeugdwerk dat. Het beperkt zich niet meer tot de jeugd beweging, maar neemt ook andere ac tiviteiten ter hand als Mater Amabilis- scholen en het werk voor de ongeorga niseerde jeugd. Spr. wees er op, hoe de veranderde maatschappij ook andere eisen stelt. In de practijk blijkt nu, dat er in het le ven van de jonge, werkende meisjes van pl.m. 14 jaar een vacuum bestaat, dat opgevuld moet worden. Enerzijds zou dit kunnen door de invloed van het gezin weer te vergroten, anderzijds door de school langer haar invloed te doen gelden, dus door verlenging van de Advertentie Juist deze weken vóór Sin terklaas moe I U ervoor zorgen, dat U het Snoepje van de Week krijgt. U kunt immers best wat extra snoepgoed gebruiken om de schoentjes te vullen voor weinig geld! En dan nóg water zijn bij bet Snoepje verpakt aller aardigste kaarten met ver rassend geïllustreerde Sin terklaasliedjes. Zo kunt U 4 kaarten met acht liedjes in Uw bezit krijgen. De Gruyter's Snoepje van Je Week kost ook n u nog slechts 10 cent. U krijgt het elke keer als U 4 gul den aan De Gruyter-arti- kelen besteedt. Dat gaat vlug genoeg: bedenk maar eens wat U per week alleen al aan margarine uitgeeft! 5HM8 leerplicht. In dit opzicht is Nederland achter bij de rest van Europa. De cijfers bewijzen dat in 40 jaar tijds het getal der onkerkelijken van 1.5 pet. is gestegen tot 17,2 pct„ ofwel dat ongeveer een vijfde van het Neder landse volk niet in staat is geweest zijn heiligste beginselen aan de volgende ge neratie door te geven. Persoonlijkheidsvorming is een der eerste vereisten. Men kan deze echter niet voor het veertiende jaar. dus tijdens de lagere schooltijd geven, omdat het kind dan nog niet rijp is om deze din gen te accepteren. De veranderde maatschappij vraagt om een nieuwe aanpak. Wij zijn ver plicht om het uiterste te doen om het vacuum, dat bestaat op de leeftijd tus sen 14 en 20 jaar. op te vullen met be hulp van aangepaste middelen. Naar deze middelen moeten allen samen, de priester naast de leek, de religieuze naast het jeugdwerk, zoeken. Mej. R. Vendrik, nationaal voorzitster van het K.V.J., sprak daarna over de praktijk. Zij constateerde. dat tegen woordig dcor het jeugdwerk niet meer dan 20 pet. van de vrouwelijke jeugd wordt bereikt. Maar juist onder die 30 pet. anderen zitten er zovelen. die hard beïnvloeding nodig hebben. Zij deelde mee, dat het K.V.J. op het ogenblik een plan voorbereidt voor de beïnvloeding van de ongeorganiseerde jeugd. Men stelt zich voor, hoewel nog geen syste matisch plan gereed is, door middel van incidentele samenkomsten en losse uit nodigingen diverse jeugdgroepen te be reiken. Deze schijnbaar losstaande acti viteiten zullen echter voor de leiding een geheel vormen. Men hoopt met dit plan in het voorjaar te kunnen starten. Spr. wees dan nog op de speciale moeilijkheden voor het meisje, dat de school gaat verlaten. Aan haar dringen zich vragen op als: welk werk ga ik doen?, wat betekent mijn leven?, wat doe ik met mijn vrije tijd? Ook het ge zagsprobleem doet zich gelden als het kind zelf gaat verdienen. Bij deze vra gen moet het geholpen worden door be- roepenvoorlichting, voorlichting op het leven enz. Als een mogelijkheid om de ze hulp te verlenen zag spr. b.v. een contactpersoon, die zowel met de school, het gezin en het -bedrijf contact zou hebben. Ook dacht zij aan jeugdweken, aanvullende vorming enz. Op deze beide inleidingen volgden zeer geanimeerde discussies, waarbij het voor en tegen van een degelijke contactpersoon naar voren werden gebracht, de waarde van de patronaten, aangepast aan onze tijd, te berde werd gebracht en ook nog werd gesproken over de mogelijkheid van een in te voeren gedeeltelijke leer plicht. Nadat de hier geopperde plan nen binnen de eigen congregaties of or den zijn besproken, hoopt men op kor te termijn opnieuw bij elkaar te komen, zo mogelijk samen met de lekenleer- krachten, om de plannen nader te be zien. In de middagvergadering sprak voorts mr. L. Baas, secretaris van de K.A. in het aartsbisdom over „Christus, hoeksteen van het gezin". Spr. betoogde, dat, waar zovelen in het gezin thans niet meer het ideaal van liefde vinden, dat er behoorde te zijn, het mogelijk de taak is der ongehuwden en der religieu zen, die de hoogste vorm van liefde in hun leven gerealiseerd hebben, om de jeugd deae waarachtige liefde weer *e doen kennen en waarderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3