Normen voor damesturnen drastisch gewijzigd SANOSTOL [BIC DE HOOGMAH: De iBkwk VG/f h@t 1 SCHEEPVAART BERICHTEN Beginselstrijd na vijf jaren bijna ten einde Aet &fdutoe éevcbtuuM/fwd r Geen subsidie voor het N.O.C. Eerste stap naar de vrede is controle op strijdkrachten Storm in een glas water? Belangrijk conflict Wel degelijk gemotiveerd Weinig vertrouwen Geen opvoedingsinstituut Wij luisteren naar N. J Joch ploeg nactr de Olymp. Spelen Vrijwilligers per vliegtuig naar Korea Truman's beroep op Sovjet-regering STERFTECIJFER VAN KINDEREN DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 Ruim vier jaren reisden, peinsden en vergaderden technici, be stuursleden en bondsfunctionarissen van de Nationale Gym nastiek Federatie voor en over één conflict, dat met al zijn con sequenties een enorme omvang heeft aangenomen, alle andere moeilijkheden die nu eenmaal in elke sportorganisatie oprij- Zen nietig deed zijn en schijnbaar niet tot een oplossing kon borden gebracht. Vier jaar lang hebben moderne pioniers al hun krachten gewijd aan de ontworsteling van een eng-sluiten- de newlook van het middeleeuwse gildesysteem, dat een ge zond organisme als de afdeling gymnastiek van de N.K.S. dreig de te verstikken en haar noodzakelijke wasdom in de weg stond. Dit conflict, de normen voor het damesturnen, heeft enerzijds vele bekwame technische leiders in de uitleving van hun enthousiasme beknot, anderzijds de gemoederen verhit, omdat bevoegde leerkrachten in hun gevoel van vrijheid werden aan getast. 's het niet begrijpelijk dat hieruit een krachtig verzet moest ont staan van hen, die met een onverzettelijk idealisme hebben meegewerkt aan het inhalen van een achterstand, meebouw den aan de peilers van techniek, die ook deel uitmaken van het fundament ener sportorganisatie en zich voorschriften van collegae zagen gedecreteerd? Dat verzet culmineerde, overal in den lande weekte men zich los van vastgeroeste, ouderwetse ideeën, maar alle strijd scheen tot nederlagen gedoemd, totdat blotseling een hernieuwde uitgave van het vademecum, nu nog Ders-vers, de gretige lezer op de hoogte brengt van een dras tische wijziging. In een vreemd aandoende nuchterheid staan ze er nog, die veel omstreden normen, maar in zulke kleine pro- Porties teruggebracht, dat men niet weet of men zich moet ver bazen dan wel een gat in de lucht zal springen, zonder zich daarbij het hoofd te stoten tegen dat akelige plafond, dat nu een paar verdiepingen hoger zit. laaiende Pijn van Zuurbrand op de maag - kwelling voor velen. Nieuwe rubriek BROCADES II' Arsenal verslaat de Racing met 50 Elftal van Luxemburg Pierre Braine overleden Sportflitsen REQUIEMMIS VOOR MILITAIREN HONDENWEER!! 3000 kinderen sterven in eerste levensweek De samenstellers van de normen heb ben dus ingezien dat de ontwikkeling Van het turnpeil en deze tijd aanpassing Vragen en nu dat zonder „tain-tam" een feit is geworden, komt het conflict in 'tin huidige verschijningsvorm overeen «bet een storm in een glas water. Maar Dat gymnastiek een heilzame invloed •o ligt de zaak niet. °P de geestelijke en lichamelijke gezond heid heeft hoeft niet nader te worden onderstreept, maar, er kleven ook na delen aan deze invloed. Wanneer het ligt de zaak niet. De normenwijziging mag dan in alle tilte hebben plaats gevonden, wij heb ben niet zonder meer de uitdrukking «•Moderne pioniers" gebruikt en het is biet alleen interessant te weten hoe *'les in zijn werk is gegaan, maar boven dien noodzakelijk te begrijpen welke Motieven aan de geleverde strijd ten grondslag iigtgen. Bovendien valt er Veel uit te léren en er is aan de inge voerde veranderingen een consequentie Verbonden die voor leidende figuren in de trymnastiekwereld een vermaning in houden. Allereerst echter een vluchtige greep uit de recente geschiedenis van de N.K.S. da' ve'e sporten overkwam "Öerging de turnsport na de bevrijding *en massale toeloop van nieuwe be llenaars waarvan de vrouwelijke sexe "et grootste deel uitmaakte. Verenigin- stroomden over van nieuwe leden, "James- en meisjesafdelingen puilden uit, J'Ubs die in de oorlog een twijfelachtig bestaan leidden, fleurden verrassend op; 'ben sloot de deuren voor nieuwelingen jegens gebrek aan geschikte gymnas- j'eklokalen. Nieuwe afdelingen werden 8an oude toegevoegd, de vraag raar 'echnische leiders werd overstelpend, t°nge, onervaren mensen; waaronder een ntai, dat een goede bijverdienste zag Jr' het verenigingswerk, deden hun in- "ede. Zij die maar enigszins bekwaam Varen de veelzijdige taak van vereni- ®Mgsleider op zich te nemen, vonden bborme mogelijkheden en gingen aan de s-ag; wel of niet in samenwerking met •■oude rottgn" in het vak die met nun bfvaring en kennis een rijke vrucht bodem voor de groentjes bezaten. Ook 81 misten de andere leerkrachten het vaak overmoedige idealisme, toch Kingen zij met hun tijd mee, hielpen ?raag de bakens verzetten (waarvoor lri 1939 reeds pogingen in het werk ge beld waren) en trachtten een vast staande achterstand op technisch ge bied te elimineren. Heel langzaam, maar Onverbiddelijk liep de technische baro meter op totdat plotseling een koele "and verdere stijging een halt toeriep zelfs invloeden tot een daling op dekte. Verbaasd kregen de vooruitstrevende •eiders namen in handen, richtlijnen uitgeschreven door Diocesane en na- tionale technische-commissie-leden, zelf dikwijls verenigingsleiders, die de tijd Kokomen achtten om te vertellen welke Oefenstof wel en niet voor vrouwen Sfschikt zou zijn. Alsof de technici Konder enig benul, vooropleiding en deskundigheid van zaken te werk gin gen, werd hun voorgeschreven tot hoe *er men mocht gaan en zo verscheen dus het oude gilde-bestaan in een meu- ^e vorm maar zo eng, dat de toenma lige beunhazen er ook gee" raad mee Kouden hebben geweten. Dit betekende *en stap achteruit. Het behoeft geen betoog dat ziji die !"et verantwoordelijkheidsgevoel de ernst hun taak beseften, zich wel een v<etje „genomen" voelden. Ook zij, die grip hadden voor het gevaar dat er ^verenigingen, noodzakelijk™ n,""1- personen werden geleid, die "iet mer een degelijke scholing beschikten, - bt spoedcursussen waren klaargestoomd, de richtlijnen als een brok on- ,echtvaardigheid, als een beknotting van g? Persoonlijke vrijheid in hon vereni- 5 "gswerk, dat veelal uit "deahst'sche bberwegingen werd uitgevoerd. Moesten goeden onder „de kwaden lu er geen andere mogelijkheid om lir> de inderdaad aanwijsbare gevolgen a" de voornoemde situatie te L "'snappen? Nu wordt het voor ons toch wel tijd °fn voor de lezers uiteen te zetten wat eigenlijk de clou van dat „gevaar is. Advertentie Maar talloze lijders aan brandend maag- Dio ,.Yapenen zich daar tegen mei j-1^ Hennie. Een prettige afdoende srnoU bén of twee Rennies laten Dan op de t0"g- dadelijk na tafel. Einïlnrm1 z,uurbranden geen spoor meer. Zich hoorde iedereen Rennies bij bruiir i steken- ais 't niet voor eigen bruit i e, n' als t niet voor eigen ge- o ls' dan voor een disgenoot, want «hect= v en hjden aan deze pijnlijke Sstaanjagende kwaal. duidelijk is en dat mogen wij onge twijfeld veronderstellen dat de lichaamsoefeningen de ontwikkeling van het menselijk organisme stimu leren, de groei van- het skelet kan be palen bij een zich vormend lichaam, dan moet het ook duidelijk zijn dat bepaalde oefenvormen als niet ge wenst voorkomen. Maar dit alleen is nog niet het essentiële. Lichaamsoefe ningen beïnvloeden ook de geestelijke vorming (waarop wij later nog eens hopen terug te komen, maar al vast vermelden, dat gymnastiek een. zeer belangrijke factor uitmaakt der op voeding van debielen) en daar de psy chische verschillen tussen de man en vrouw voor ieder begrippen moeten zijn, is het vanzelfsprekend dat de in werking van lichaamsbeweging op beide sexen van verschillende aard is. Deze redenering was aanleiding tot de instelling van de normen. Zeer terecht overigens, maar men zal het toch wel een vreemde geschiedenis vinden dat de honds- functionarissen in de technische leiders weinig vertrouwen hadden. Op grond hier van ontstonden dan ook protesten door de beperkte bewegingsvrijheid in het optre den der clubs bij wedstrijden en uitvoe ringen. Dat het heftigste commentaar uit het Noord-Westen kwam ligt voor de hand en vooral de Amsterdamse Turnkring heeft onvermoeibaar op de bres gestaan voor de belangen van haar turnsters, en koste wat het kost, een doelbewuste maar altija loyale oppositie ingenomen. Het turnpeil in de hoofdstad en omstreken steekt na melijk met kop en schouders boven aat van het Zuiden uit, waar men pas in 1949 afstapte van het kleine schijfje, waarop men alleen maar draaien om de lengteas aan de ringen kon uitvoeren. In Februari van dit jaar bereikte dan deze strijd zijn hoogtepunt, de Turnkring Amsterdam, ge steund door het groeiend verzet in het Zuiden, werd door ingrijpen van hoger Met dit belangrijke nieuws over de normen bij damesturnen openen wij een nieuwe rubriek, waarin iedere Donderdag aandacht zal worden ge schonken aan turnen en gymnastiek. De verzorging van deze rubriek is in handen van Chris van der Velde en wij behoeven er nauwelijks bij te vermelden, dat de behartiging van de belangen der katholieke gymnas tiek- en turnsport bij hem in goede en deskundige handen is. hand gedoemd tot berustend afwachten. En zie, eensklaps valt iets uit de lucht en nu lijkt het alsof alle inspanning en moeite die in dit korte bestek niet te omschrijven zijn, overbodig waren. Waarom al die drukte, zal de buiten staander zich afvragen? Waarom houdt men zo lang vast aan ideeën die uit eindelijk net zo min stand kunnen hou den als de tegenstellingen? Wat dit laatste betreft willen wij een voorbeeld geven uit een bijeenkomst van leiders voor de oefenstof-bespreking van wed strijden die circa twee jaar terug gehou den zijn. Bij de samenstelling van de oefenstof was rekening gehouden met de bepaling uit de normen, dat net steunen in ringenzwaaien verboden was. De invloed zou lichamelijk niet verant woord zijn uit vrees voor de „nog nooit aangetoonde „turnbochel" en geestelijk nog meer afkeurenswaardig omdat de beweging te manneliik is. Dit werd enthousiast verdedigd door een aantal plafondaanhangers, maar op de vraag of de wel geoorloofde buiehang (dit is ontrekken, en in deze opgetrok ken houding van de voor- naar de ach- terzwaai vertoeven!! ook niet schadehik kon zijn. luidde het antwoord, dat deze oefening de armsoieren van de vrouw krachtig ontwikkelt en dat men deze oefenstof dient op te nemen omdat de toekomstige huismoeder later in staat zal zijn He wasketel op het gasfornuis te tillen, Wii willen hier de taak van de echtgenoot in het midden laten, maar ons. medelijden uiten in de teleurstelling van dip vooruitziende leerkrachten, wan neer straks die aardige electrische was- machineties tegen een niet al te gekke prijs verkrijgbaar zijn. Inderdaad vormt de gymnastiek in de ruimste zin van het woord een uitmun tend middel om (vooral jeugdige) leer lingen iets mee te geven voor het maat schappelijk leven, maar zo eenvoudig als dit huishoudelijk voorbeeld is het niet gesteld. Bovendien dient men zich in de verenigingsgynmastiek te realiseren dat de turnsport niet een voortzetting is van het schoolonderwijs; de beoefenaars be schouwen hun sport in het algemeen als een welkome en nuttige ontspan"'"** met daarnaast de mogelijkheid zich uit te leven in hun prestatiedrang en dat vaak ook nog op een artistieke Wfjze zoals men dat in het fraaie kunstturnen ziet weerspiegeld. Nu is het dan zover dat de vereni gingsleiders naar eigen inzichten ,?un- nen combineren: een tegemoetkoming aan de verlangens die de turnsters van hun sport koesteren op een wijze die hem zelf in «staat stelt de nuttige aspec ten tot* hun recht te laten komen. De enige beperkingen aan ringen zwaaien zijn dan buig- en sreksteun, aan orug zweefkippen en handstanden. De beper kingen in vrije oefeningen sproeien voort uit aesthetische overwegingen en dat heeft men dus ook niet aan de per soonlijke smaak en opvatting overge laten. De ideale oplossing zou zijn ge weest: een totale afschaffing /an de normen, maar daaraan heeft de toplei ding van de N.G.F. zich niet gewaagd. En wij kunnen ons zeer goed voorstellen om welke reden. Het roer berust nu in handen van personen die op eigen kom pas varen en daarmede de volle verant woordelijkheid dragen van de gevolgen die hun werkwijze met zich mee brengt. Dit is dan de gevaarlijke consequentie van tde normwijziging omdat maar zo weinig bestuursleden technisch of theo retisch georiënteerd zijn en derhalve niet altijd weten of zjj hun afdelingen wel aan de juiste leiding toevertrouwen. Het hoofdbestuur van de N.G.F. zal dus zeker verwachten dat men dit inziet, hetgeen zelfs geëist mag worden. CHRIS VAN DER VELDE. Advertentie con 200 gr. I t.95 500 gr. 3.75 VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7-45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 schoolradio, 9.45 Radio Philh. Ork., 10.15 symphonette-orkest en soliste, 10.45 Instr. dubbelkwartet, 11.00 zieken, 11.40 gram., 12.00 Angelus, 12.03 concert, 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actualiteiten, 13.25 P*an°* ,13*45 huisvrouw 14.00 schoolradio, 14.20 piano, 14.45 klein koor en solisten en instr. ensemble, 15.00 schoolradio, 15.30 gram., 16.00 zieken. 17.00 jeugd, 17.15 kinder koor, 17.35 gram., 18.00 nieuws, 18.15 Opbouw in liefde, causerie, 18.25 gram., 18.40 Bejaardenzorg, 18.50 lichte muz., 19.05 Uniformen van de Kon. Marine, causerie, 19.15 regeringsuitzending, 19.35 gram., 19.52 actualiteiten. 20.00 nieuws. 20.08 de gewone man, 20.15 omroepork. en solist, 20.50 klankbeeld, 21.35 Prome nade-orkest, 21.55 problemen van de studerende jeugd, 22.15 Metropole-ork., 22.35 De Nota-Rutten en het kleuter onderwijs, causerie, 22.45 Ik geloof in de ene, heilige Katholieke Kerk, 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muziek. 23.55 lich te muziek. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram.. 8.50 huisvrouw. 9.00 gram. VPRO: 10.00 Thuis, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.30 schoolradio. 10.50 cello en piano, 11.10 r'adiofeuilleton. 11.30 orgel en zang. AVRO: 12.00 orkest, 12.33 sport. 13.90 nieuws, 13.20 zang en orgel, 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.20 gram.. 15.15 "voordr., 15.45 reportage. VARA: 16.00 gram., 16.30 kinderen. 17.00 mannenkoor. 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws, 18.45 Denk om de bocht. 19.00 meisjeskoor 19.15 prijzenpraatje. VPRO: 19.30 Een heid en Eendracht, causerie, 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.10 gram., 20 30 Benelux, 20.40 Een sterk volk, causerie. VARA: 21.00 Ernani. opera, 21.50 bui tenlands overz., 22.05 populaire muziek. VPRO: 22.40 Vandaag. 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin, causerie, 23.30 orgel. TELEVISIE. NCRV: 20.15—21.45 actua liteiten. Sloten en sleutels in de loop der eeuwen, causerie. Spelen en volks dansen. Dagsluiting. ENGELAND, BBC. home service 320 m.: 16.45 opera-orkest. 19.20 amusem.- muziek, 20.00 Melody from the Stars. BBC. light progr. 1500 ven 247 m.: 12.15 orkestconcert, 13.15 orkestconcert, 16.00 Cubaans rhythmisch orkest, 16.45 amu- sementsmuz., 18.00 arbeidersorkest. 18.3G amusementsmuziek. 22.15 verzoekprogr., 23.20 lichte muziek, 0.15 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.25 gev. muziek, 15.50 omroepkoor, -orkest en solisten, 16.15 Engelse muziek, 19.30 or kestconcert, 20.00 Duitse operamuziek, 22.35 lichte muziek, 23.00 orkestconcert, 0.30 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 omroepork., 12.34 omroeporkest, 17.10 amusem.orkest, 20.15 symphonie-orkest en solist, 22.15 jazzmuziek. 484 m.12.05 amusem.muziek, 16.30 strijkkwartet. 17.10 verzoekprogr voor de zieken. 20.00 omroeporkest en so listen, 22.10 Belgische muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 20.00 Fortu- nio, opera. 21.20 Fortunio, opera (ver volg). 23.00 kamermuziek. léf 20. Verwonderd en wat geërgerd wer-pt Eric een laatste blik op het kreupelhout, waarin Tamar zonder enige verklaring verdwenen is. „De bedding blijven volgen herhaalt hij langzaam de laatste woorden van de Heerser der Heuvelen, doch waartoe?" Nadenkend stijgt de koning af en zet zich een ogenblik neer op een van de gladde stenen, die hier lang geleden door de rivier zijn aangevoerd. De Noorman voelt, dat om de forse gestalte van Tamar een geheimzinnig waas hangt. Zijn blikken glijden over de droge rivierbedding, waar. zover het oog reikt, goudkorrels glinsteren tussen de kiezelstenen. Als de rivier dit goud hierheen heeft gevoerd, dan ligt het voor de hand, dat ergens, verder stroomopwaarts, zich een belangrijke vindplaats van het edele metaal bevindt, misschien in de bergen. En juist daarheen stuurt Tamar hem! Om het goud? De blinkende korrels schijnen de natuurmens volkomen onberoerd te laten. Het kan ook Tamar's bedoeling zijn, de Noorman op het spoor van Gnom te brengen. Gnom! De goudmijn in de bergen kan zeer goed de plaats zijn, waar de knaap zijn rijkdom vandaan Jieeft. En de afgezant van Gonorook op de noTnadt oefent het goud een betoverende aantrekkingskracht uit. Met een zucht hervat de Noorman zijn tocht en indachtig de raad van Tamar leidt Eric de koolzwarte in matige draf over de harde bodem. Langzamerhand begint zich weer een dichtere begroeiing te vertonen tot dat de spaarzame bomen de weg wijzen naar een somber naaldwoud, waarin de oude rivierloop wordt opgenomen als een smalle gang door een donkere muur van dicht opeenstaande stammen. Er hangt een vreemde stilte in dit woudwaarin zelfs geen vogels schijnen te nestelen. Een oord der verlatenheid, denkt Eric, onwillekeurig huiverend. Doch in deze eenzaamheid dringt zelfs het kleinste geluid tot het scherpe gehoor van de Noorman - door. Reeds enige keren heeft hij luisterend het hoofd opgeheven. Dan houdt hij plotseling zijn ros in. Neen, hij vergist zich niet: Daar is datzelfde geluid weer! Het kan niet andersdaar, ergens vóór hem in het woud klinken stemmen, menselijke stemmen. De secretaris van het N.O.C., dr. van den Houten, heeft gisteren op een persconferen tie medegedeeld, dat de subsidie, die het Olympisch Comité aan de Nederlandse re gering heeft gevraagd met het oog op de uitzending van een delegatie naar de Spe len te Oslo en Helsinki, is geweigerd Van de zijde der regeringsautoriteiten is.een af wijzende beschikking ontvangen, hoe sym pathiek men ook stond tegenover dit doel. Maar de huidige financiële moeilijkheden van ons land weerhouden de regering gel den te verstrekken. Nederland zal een der zeer weinige landen zijn, die zonder sub sidie van de regering een delegatie naar de Olympische winter- en zomerspelen zal stu ren. Niettemin, zo ging de heer Van den Houten voort, zal een passende delegatie worden uitgezonden. Aan het einde van dit jaar zal daarvoor een bedrag van f 150.000 ter beschikking staan, hetgeen niet voldoende mag worden geacht. Toch bestaat er goede hoop, dat het ontbrekende bedrag in de komende maanden op tafel zal komen. De AVRO, KRO en VARA zullen in Januari a.s. gezamenlijk een luisterwedstrijd organiseren, waarvan de baten aan de uitzending ten goede zullen komen. En het bestuur van de KNVB heeft besloten om een extra bedrag op de toe gangsprijzen van de landen wedstrijd Neder- !all te ^effen, welk bedrag aan ï- c- wordt afgestaan. Voor deze initiatieven betoont het Olympisch Comité zich bijzonder dankbaar. Dr. van den Houten heeft voorts, geas sisteerd door de directeur drs. W van Zyll. een uiteenzetting gegeven over de huidige positie van het N.O.C.. Een van de belangrijkste werkzaamheden, waarmee het terrein van het N.O.C. is uitgebreid, is het deel, dat het kan bijdra gen m de strijd om de ruimte, een strijd voor de aanleg en het goede onderhoud van sport- en speelterreinen in nauwe sa menwerking met albe overheidsinstanties. Dr. van den Houten memoreerde het feit, dat mede door de adviezen van de Centrale Advies Commissie, waarin overheid en par ticuliere instanties tezamen werken en waar van het N.O.C. het secretariaat waarneemt, in 1950 een bedrag van f 6.500.000 in sport terreinen werd geïnvesteerd, waarvoor hon derden complexen, grote en kleine, zijn tot stand gekomen. Hoewel het jaar 1951 nog niet is afgesloten, mag het bedrag, voor dit doel in dit jaar in sportaccommondaties geïnvesteerd, geschat worden op f 3.000.000 Het is niet alleen van groot belang, dat de Nederlandse sportjeugd recreatie verkrijgt, maar dat de daarvoor noodzakelijke ter reinen en accommondaties op verantwoorde wijze zijn aangelegd en gebouwd, hetgeen op de duur tot belangrijke besparingen leidt. Medegedeeld werd voorts, dat een com missie kunstsport is geïnstalleerd, welke tot taak heeft het contact tussen de Neder landse kunstenaarswereld en de sport te vergroten en ook de inzending naar de Olympische kunsttentoonstelling te Helsinki zal verzorgen. Toen de sportbonden vijf jaar geleden tot reorganisatie van het Olympisch Comité overgingen hebben zij noch het bestuur van het N.O.C. de consequenties van de nieuwe doeleinden kunnen over zien. De grote uitbreiding van de werk zaamheden bracht mede, dat het N.O.C. ook op een gezondere financiële basis zou moeten rusten en te dien einde werd de commissie-Verwoerd ingesteld, die onlangs rapport heeft uitgebracht over deze materie. In dit rapport werd o.a. aanbevolen de heffing van tien cent De jaarlijkse ontmoeting Arsenal Racing Club de Paris is in tegenwoor digheid van 30.000 toeschouwers met 50 door de Londenaren gewonnen. Ruststand 2—0. De wedstrijd werd voor het eerst gespeeld in het kader van het onlangs ingestelde tournooi om de Ver- beeck-beker, waaraan, behalve Arsenal en de Racing, ook de Belgische club Anderlecht deelneemt. Het Luxemburgs elftal, dat Zondag 11 November a.s. in het stadion Te Vliert te Den Bosch tegen Zuid-Neder land speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Magnani (National, Schifflange). Achter: Wagner (Fola. Esch) en Mond (Jeunesse, Esch). Midden: Bettinger (Spora, Luxem burg), Fickinger (Progres, Niedercorn) en Guth (Union Sportive, Luxemburg)! Voor: Muller (Red Star, Merl), Nü- renberg (Progres, Niedercorn), Gales (Spora, Lux.), Revenig (Spora, Lux.) en Dahm (Progres, Niedercorn). De bekende oud-Beerschot-speler Pierre Braine, een broer van Raymond, is op 50-jarige leeftijd overleden. Pierie Braine was een der grote figuren van de Belgische voetbalsport. Hij werd in 1924 voor het eerst in het vertegenwoor digend elftal gekozen en heeft in totaal 46 maal de Belgische kleuren verdedigd, meestal als kanthalf ofschoon hij zich ook in de voorhoede thuis voelde. Tegen Nederland heeft hij tal van voortreffe lijke wedstrijden gespeeld. Naar de R.A.C. „Zuid" meedeelt, zal de negende Brabant grensrit het volgend jaar op 14 en 15 Maart gehouden wor den, met start en finish te Tilburg. De Boksbond in Djakarta heeft het plan opgevat boksers en worstelaars uit Amerika, Engeland. Australië en India naar Indonesië te laten komen. O.a. zal een schrijven worden gericht aan Joe Louis. van elke sportbeoefenaar per jaar, van alle aangesloten nationale bonden. Dr. van den Houten deelde mede, dat dit plan zeker niet voor het einde van dit jaar verwezenlijkt zal zijn, omdat het bestuur van het N.O.C. zeer goed begrijpt, dat een dergelijke maatregel moeilijkheden in sommige sportbonden zou kunnen veroorzaken. Langs lijnen van geleidelijkheid wil men in de ko mende tijd dit beginsel, waaraan het N.O.C. vasthoudt, zien door te voeren, daarbij volledig begrip tonend voor ver schillende principiële en ook practische bezwaren, welke sommige sportbonden thans nog menen haar voren te moeten brengen. Toch zal op de komende alge mene vergadering een begroting worden ingediend, w aarmede zal moeten worden gewerkt om het veelomvattende werk van het N.O.C. voortgang te doen vin den. Nadat vele moeilijkheden zullen zijn overwonnen, zai in de toekomst het N.O.C. tezamen met de sportbonden de middelen kunnen en moeten vinden om de problemen, voortspruitend uit de nor male opbloei van de sportbeweging in ons land, het hoofd te bieden. Zondag zal met een speciaal KLM- toestel een 50-tal Nederlandse vrijwilli gers naar Korea vertrekken, als aan vulling voor het Ned. detachement Ver enigde Naties. Met ditzelfde vliegtuig zal zuster Van der Plas naar Korea terugkeren voor de verzorging van onze gewonden. Bij dit detachement bevinden zich voorts enkele oud-leden van het oorspronke lijke Korea-detachement. In totaal heb ben tot nu toe twaalf gerepatrieerde Korea-strijders zich wederom voor uit zending aangemeld. Vanwege het hoofdbestuur van Natio naal Katholiek Thuisfront zal Zaterdag 24 November in de kathedraal te Breda een Requiemmis met militair eerbetoon worden opgedragen tot intentie van de gesneuvelde en overleden militairen. Tal van autoriteiten uit alle delen van het land zullen de plechtigheid bijwo- Advertentie Neem maatregelen tegen verkoudheid en griep, die U onverwacht kunnen overvallen. Neem een buisje Aspirin met de oranjeband in Kuis. Aspirin methetBayer-kruis bevrijdt U van deze na jaarsongemakken. Vrijdag a.s. wordt te Pemis op de terreinen van de B. P. Af. een katalytische kraakinstallatie in gebruik gesteld. De mammouth-constructie op deze foto it nog maar een onderdeel van deze installatie. Het is een van de cycloonbatterijen. De cyclonen vangen de door rookgassen meegevoerde poedervormige katalysa tor op en brengen deze weer in het systeem terug. AXELDIJK p. 8 Azoren n. New Orlean» ATLAS 9 te Amst. verw. AAGTEKERK 7 te Bremen. ARNEDIJK p. 7 Bermuda n. New Orleans. AARDIJK 8 te Newportnews. ARENDSKERK 7 v. Hongkong n. Manilla. ARIADNE 9 te Alex. verw. ALMKERK 9 te Cadiz Verw. ALPHARD p. 8 Kp. St. Vine. n. Dakar. ARKELDIJK p. 8 Scilly n. Antw. AMSTELVAART p. 8 Scilly n. New Orleans. AMSTELKERK p. 8 Las Palmas n. Amst. ALMKERK 8 te Cadix BAARN 8 te Paita verb. BINTANG 8 ie Puget Sound. BALI p. 8 Gibr n. Halifax. BONAIRE p. 8 Liss. 10 te Madeira BENGKALIS 8 te Penang. BLITAR p. 7 Pt. Sudan n. Aden. ELIJDENDIJK p. 7 Cp Race n. New York. DELFLAND 8 te Amst. DELFSHAVEN 7 te Casabl. DOURO 8 te Rott. FARMSUM 7 v. Newportnews n. Ned GAROET 7 v. Minicoy n. Djeddah GRAVELAND p. 8 Fern. Nor. n. B. Aires HAARLEM p. 7 Azoren n. Amst HECUBA 8 te Curagao. HEEMSKERK p. 8 Cocos-eil. n. Aden. HERA p. 8 Finisterre n. La Guaira JAPARA 8 te Cheribon. KOTA AGOENG 8 te Priok. KOTA BAROE 8 te Semarang. (Vervolg van pag. 1) „Elk stadium van ons ontwapenings- pr'ógramma zou eerst worden uitgevoerd nadat het vorige zou zijn voltooid. De conlróle zou voortdurend gehandhaafd moeten blijven en elke schending zou on verwijld moeten worden gerapporteerd. Indien er 'n schending zou plaats vinden zouden alle betrokken landen hiervan onmiddellijk op de hoogte worden ge steld, zodat zij tijdig maatregelen zou den kunnen nemen om zich te bescher men." Het is waar, dat wij in de afgelopen zes jaar in onze onderhandelingen met de Sovjet-Unie veelvuldig te maken hebben gehad met kwade trouw, mis leiding en verbroken beloften. Niette min moeten wij, als van onze verant woordelijkheid bewuste mannen en vrouwen, blijven pogen, ondanks alle moeilijkheden, ontwapening teweeg te brengen. Wij kunnen ons niet veroorlo ven, dat latere geschiedschrijvers van óns zullen zeggen, dat wij in gebreke zijn gebleven. „Ik dring er bij het Kremlin op aan" aldus Truman, „om dit voorstel te aan vaarden. Ik dring er bfj de Sovjet-rege ring op aan het ter kennis te brengen van de inwoners der Sovjet-Unie. Wij zullen ons doel, zo nodig, op de harde manier bereiken, namelijk door voorwaarts te gaan op de wijze als wfj thans doen en de vrjje wereld zo sterk maken, dat geen enkele mogelijke aan valler het zal wagen de vrede te versto ren. Doch wij zullen nimmer versagen in ons streven om de vrede op een an dere wijze te verzekeren. Namelijk door de bewapening, waardoor agressie mo gelijk wordt gemaakt, te verminderen. Daarom hebben wij deze nieuwe voor stellen aan de Verenigde Naties voor gelegd. Wij hebben ze in goed vertrou wen gedaan en wjj verzoeken slechts, dat zij ook in goed vertrouwen zullen worden bestudeerd. Wjj hopen, dat alle andere landen onze voorstellen zullen aanvaarden en dat zij, tezamen met ons, hun kracht zullen wijden aan dit groot se streven om vrede te verkrijgen", al dus besloot Truman zijn rede. Volgens waarnemers te Washington is het, aldus Reuter, niet waarschijnlijk, dat Rusland met enig voorstel accoord gaat, dat betrekking heeft op een voort durende controle op zijn atoom- en an dere militaire installaties door niet-Rus- sische functionarissen van de Verenigde Naties. Het staat, volgens genoemde waar nemers verder te bezien of het huidige Amerikaanse Congress in zijn be duchtheid voor spionnage de vereiste toestemming zou geven voor de inspec tie van de Amerikaanse atoom-instal laties. In Franse regeringskringen is de rede van Truman met instemming begroet. „President Truman heeft het Amerikaan se publiek in kennis gesteld van de vre- des- en ontwapeningsvoorstellen van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk", aldus een diplomatieke functiona ris, „en Frankrijk begroet de verklaring van de president natuurlijk met instem ming." LOPPERSUM p. 8 Dungen. n. Piombino. LIEVEVR.KERK 8 te Port Said. LINGE 7 v. Helsinki n. Toppila. LAAGKERK 8 te Amst. LARENBERG p. 8 Burlings n. Piombino LIE VEVR.KERK 8 te Alex. LUTTERK. 8 te Genua. LAERTES 7 v. Makassar n. Surabaja. LEERSUM p. 8 Ouessant n. Jacksonville LAURENSKERK 8 v. Pt. Said n. Rott. MUIDERKERK 7 v. Vizagapatan n Roti MACOMA p. 7 Runsal Jebel n. Singapore MAASKERK 7 v. Freetown n. Monrovia MAASLAND 8 te Santos. MAPIA p. 8 Kp. Palos n. Marseille. MAAS p. 8 Liss. n. Alex. MAAS p. 8 Kp. Roca. MACOMA 7 in Golf v. Oman MADOERA p. 8 Wake-eil. n. Honolulu. METULA p. 8 Runsal Jebel n. Bombay. MUREN A p. 7 Guadaloupe n. Aruba. NOORDWIJK 8 te Casabl. NESTOR 7 te Rott. OVERIJSEL 8 te Bremen ORANJE p. 8 Minicoy n. Djak. ORION p. 8 Dover n Amst RAKI p. 8 Minicoy n. Amst. RODAS 6 v. Curacao n. Port-au-Prince. FHRONTIS 6 v. Singapore n. Labuan. REMPANG 8 te Djeddah. RIJNLAND p. 7 Recife n. B. Aires. RIJNKERK 8 te Antw. RIDDERKERK p. 7 Messina n. Mombaga. RADJA 8 te Port Said SAPAROEA 7 v. Karachi n. Suez. SIBAJAK 7 v. Singapore n. Surabaja SCHERPENDR. p. 8 Algiers n. Engeland. STR. MAKASSAR 8 te Manilla. SARPEDON 7 te Maracaibo. SOESTDIJK 8 te Tegal. ST. ALKMAAR p. 7 Azoren n. Ned. ST. SCHIEDAM p. 8 Finisterre n. Rott ST. MAASTRICHT 8 te Spezia. SARANGAN 3 te Los Angeles. SCHIE 8 te Rott. STR. SOENDA 6 te Durban. ST. BREDA p. 7 Azoren n. IJmuiden. SAMARINDA 8 v. Suez n. Djak. TJIWANGI 8 te Singapore verw. TJISADANE 7 te Kaapstad. TABIAN 8 te Port Swettenham. TARIA 7 v. Singapore n. Sascbo (Japan) TERNATE p, 8 Finisterre n. Antw. TROMPEINBERG 6 te Galveston. TJIBADAK 8 te Belanwan TOMINI p. 8 Socotra n. Belawan. WELTEVREDEN 7 v. Singapore n. Rangoon WESTLAND p 8 Kp. Verd.-eil. n. Amst. WM BARENDSZ 10 te Kaapstad verw. WM. RUYS p 8 Finisterre 10 te Rott. IJSEL p. 8 Kn. Roca n. Gibr. IJSEL p. 8 Liss 9 te Gibr. ZUIDERKRUIS 8 te Amst. ZIJPENBERG 7 te Casabl. De inspecteur van de Volksgezond heid in algemene dienst, prof. dr. J. H. de Haas, heeft op een bijeenkomst te Rotterdam ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de stichting fede ratieve commissie voor de kinderhy- giëne in Zuid-Holland, medegedeeld dat per jaar drieduizend pasgeboren kinderen in de eerste levensweek ster ven en vijftien a twee en twintig dui zend kinderen dood worden geboren. I Het ligt in de bedoeling de toe komstige moeders zo vroeg mogelijk in de praenatale zorg te betrekken Mis schien verdient het volgens spr. aan beveling de moeder èn het kind met een kleine vergoeding tegemoet te tre den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5