Sedert de bevrijding zijn reeds zeven nieuwe stations in Nederland gebouwd Vier bouwwerken nog in de steigers Minister Lieftinck verdedigt zijn rentepolitiek Consortium neemt aandelen A.K. U over van de Staat bij Fokker Het slechte financiële klimaat remt de Spoorwegen H.G.J. Schelling „Een station is het visitekaartje van de stad" Westerse Grote Drie over Egypte Grote veldmuizen- plaag dreigt Interview met ir. Ook hogere rente zou geen groter kapitaalaanbod uitlokken DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 PAGINA 7 Aanbod aan aandeelhouders van f. 20 mill, a 132H pet. Ook converteerbare obl igati el ent ng Vragen van Kamerleden aan regering Examens Zaterdag verklaring Gen. Eisenhower weer in Frankrijk terug N.-Koreaans voorstel afgewezen Zware tankslag in Korea De hal Vlottende schuld thans f 4878 millioen Naar wij vernemen is overeenstem ming bereikt tussen een consortium en de Staat der Nederlanden inzake het overnemen van een pakket aandelen waarover de staat overeenkom stig de bepalingen van het Besluit Her stel Rechtsverkeer onderscheidenlijk het Besluit Vijandelijk Vermogen, thans de beschikking heeft- Reeds kan wor den medegedeeld, dat het in de bedoe ling ligt terzake van de over te nemen aandelen een aanbod aan aandeelhou ders te doen. Een publicatie hieromtrent zal zo spoedig mogelijk volgen. In aansluiting op dit bericht, kan na der worden medegedeeld, dat, aaar wü uit betrouwbare bron vernemen, het in de bedoeling ligt binnenkort door een bankensyndicaat, onder leiding van de Nederlandsche Handel Maatschappij, waarvan verder deel uitmaken de heren Pierson en Co., de heren Hope en Co., de Amsterdamsche Bank en de Incasso Bank, aan de aandeelhoud. A.K.U. aan te bieden nominaal f 20.000.000 gewone aan delen A.K.U. in de verhouding vrn 1:3 tegen een koers van 132 y, pet., recht ge vende op het halve dividend over 1931. In het kader van deze hele transactie zal tevens door de A.K.U. een 4 J4 pet. converteerbare obligatielening worden uitgegeven. Het betreft hier dus reeds uitstaande aandelen van de A.K.U., welke in het bezit van de Nederlandse Staat waren, thans worden afgestoten en. daarna aan aandeelhouders aangeboden. Het ge plaatste Maatsch. Kapitaal der Mij. blijft dus onveranderd, n.L f 102.5 min. Het is zeer waarschijnlijk, dat de converteerbare obligatielening eveneens f 20 millioen groot zal zijn. Zoals bekend immers viel aan de Staat als vijandelijk vermogen een aandelenpakket van f 40 millioen toe, gehouden door de Vereinig- te Glanzstoff, welk pakket thans blijk baar door de Agent van Financiën aan het bankconsortium is overgedragen. Bovendien heeft de AKU, zoals be kend, een vordering van ca. 30 miln. op de Ned. Staat wegens schadevergoeding. De AKU werd n.l. na de oorlog ver plicht ingevolge ^en overeenkomst tus sen de Amerikaanse en de Ned. regering haar bezit aan aandelen Am.. Bemberg en North Am. Rayon af te staan, daar de Ver. Staten i.v.m. de Duitse belangen van de AKU aanspraak maakten op deze dochterondernemingen. De uitgiftekoers der converteerbare obligaties zal zeer waarschijnlijk 101 pet. bedragen. Koning Talal, die onlangs zijn vader is opgevolgd op de troon van Jordanië, heeft zijn eerste officiële bezoek aan Jeruzalem gebracht. Gekleed in Bedoeïenen-ornaat in spect eert hij een eregarde van het Arabisch Legioen. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Oorlog vragen verscheidene leden, welke mo tieven er toe hebben geleid, dat blijkens berichten in de pers. de regering bezwa ren had om aanwezig te zijn bij de ope ning van de nieuwe fabrieksgebouwen bij de N.V. Fokker. In dit verband zouden zij gaarne ant woord ontvangen op de volgende vragen: Is het de minister ook mogelijk een exposé te geven van de gang van zaken bij die N.V., waardoor kennelijk de pro ductie zeer wordt belemmerd? Zou in verband daarmede ook kunnen worden overgelegd het contract, door de Staat gesloten met de N.V. met betrekking tot de aanbouw van Gloster-Meteors? Hoe veel van deze vliegtuigen zijn tot dus verre afgeleverd? Hoeveel boete moet wegens achterstand in de levering door deze N.V. worden betaald? Zijn deze gelden reeds gestort? Is het Beheers instituut nog steeds het lichaam dat be paalt welke bestuursleiding de N.V. zal hebben? Zo ja, kan daarin geen wijzin ging worden gebracht? Met betrekking tot <je artillerie- inrichtingen worden de volgende vragen gesteld: Kan de regering mededelen hoeveel ambtenaren en hoeveel werk lieden van de Hembrug nog steeds op wachtgeld zijn? Welke rechtszekerheid bestaat er voor het bij de artillerie inrichtingen thans werkzame personeel? DELFT Civiel-ing.: J. Hofman, Woer den; cand. civ.-ing.: L. Welling, Didam; cand. werktuigk.-ing.G. v. d. Beeg. Rot terdam; J. Boesveld. Harskamp; H. Colijn, Haarlem; M. Getreuer, Steenwijk; J van Haastert. Arnhem; M. de Lange, Rijswijk; P. van Meel, Den Haag; P. Visser, Bever wijk; H. Werthauer, Amsterdam; cand. scheepsbouwk.-ing.: R. de Bock. Den Haag; C. van Dam. Voorburg: H. Janssen Zeve naar: J van Monsjou. Santpoort: G NvHand. Driebergen; G. Sorgdrager, Heemstede: cand eivcü o echn -ing.H. Bakker, De»ft M. Bergsma, Leiden; J. de Bie, Den Haag; R. Bosch, Leiden; H. Brooshooft, Dirksland; A. de la Court, Delft; Z. Doetjes, Brussel; C. Eversdijk, Rotterdam: A. Foppes, Den Haag; K Hoefnagel, Hoogeveen; W. Hoekstra, Bus- sum; B. Krediet. Enschede; C. van Leeuwen, Den Haag; J. Matthijssen, Halsteren; R. Meijer, Emmen; W. Moll, Middelburg; W. Nagelkerke, Rotterdam; T. Nordlohne, Hil versum; R. van Ommering, Amersfoort; G. Rodenhuis, Wassenaar; J. de Rooij, Nieuwer- kerk a. d. IJsel; L. Schiethart, Den Haag; G Seip, Schiedam; J. Sluiter, Hilversum; Tan Gwan An, Delft; T. Tielens, Den Haag; Tjiong Joe Bing. Delft; F. Valster, (met lof) Rotterdam; J. Veldstra, Assen; J. v. d. Vorm Lucardie. Delft; E. Vroegop, Eindhoven; cand. natuurlj.-ing.S. v. d. Broek, Delft; W. v d. Bussche, Den Haag; C. Etienne, Delft; B. v. cl Heijden, Amsterdam; J Houtman, Schiedam; S. de Meij, Rotterdam; E. Schepers, Den Haag; R. Smit, Heemstede; H. Voorrips, Rotterdam; J. de Vries, Sche- veningen; E. Waller, Delft; H. Zijlstra, De venter; ing.-ex. civiel-ing.: A. de Haas, Borculo; B. Pais, Den Haag; ing.-ex. scheepsbouwk.-ing.: D. Boterenbrood, Schie dam; T. de Jooden, Slikkerveer; ing.-ex. electrotechn.-ing.: A. Bakhuizen, Dor drecht; P. Bekkers, Schilde bij Antwerpen; P. Broekman, Den Haag; J. Hoepelman, Amsterdam; J. v. d. Hoogenband, Delft; R. Koolhof, Coevorden; J. Lccas, Heerlen; F. Neubauer, Rotterdam; J. Nieuwenhuizen, Amsterdam; M. Pot, Utrecht; R. Relnders, Groningen; O. la Roi, Leeuwarden; F. Schijff, Amsterdam; Tan Boen Gwan, Delft; C. Versfeit, Den Haag; J. Wildeboer, Eind hoven; S. Woldringh Eindhoven; ing.-ex. natuurk.-ing.: G. Alberda, Schipluiden; mej. T. Bos. Assen; G. Brouwer, Den Haag; J. van Dam. Rotterdam; H. Gerlach, Am sterdam; F. Harm, Amsterdam; J. van Hen gel, Abcoude; J. Manintveld, Delft; J. Pel ser. Dordrecht; P. Peters, Venlo; G. Prast, Amsterdam; A. de Rooij, Houten; J. Schenk, Krimpen a. d. Lek; H. Wieringa, Dordrecht; ing.-ex. geodetisch-ing.: G. Bruins, Delft: W. Claessen, Dordrecht; M. Haarsma, Leeu warden; C. Krombeen, Arnhem; W. v. d. Vegt, Voorburg; P. de With, Heerenveen; A. Wytema, Den Haag. AMERIKA Op de ..George Walton" een Libertyschip der Amerikaanse regering,i. dat met graan op weg was naar India;" heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor drie der 39 leden van de beman ning om het leven zijn gekomen. De Ver. Staten, Groot Brittannië en Frankrijk zullen deze week een gezamen lijke verklaring afleggen over het Engels- Egyptische geschil, aldus is gisteren, vol gens A.P., in Franse kringen beweerd. Waarschijnlijk zal de verklaring nogmaals de nadruk leggen op de solidariteit van de drie landen ten opzichte van dit vraagstuk. Ook zal gesproken worden over de ver dedigingsproblemen van het Midden-Oosten. Men deelde in deze kringen voorts mede, dat ook een verzoek was gericht aan Tur kije. Zuid-Afrika. Australië en Nieuw-Zee- land om de verklaring mede te onderteke nen en dat deze landen dat waarschijnlijk zullen doen. Tijdens besprekingen tussen de Ameri kaanse minister van Buitenlands^ Zaken. Dean Acheson en zijn Britse en Franse collega's Anthony Eden en Robert Schu- man. werden dezen het eens over de ver klaring. De verklaring zal vermoedelijk Zaterdag afgelegd worden, en aldus samen vallen met. een bijeenkomst van de Ara bische Liga. Semyon Tsarapkin. Sovjet-afgevaar digde bij de V.N. heeft Woensdag te Pa rijs voor de tweede maal deze week een onderhoud gehad met Magmoed Fawri Bey, Egypte's permanente vertegen woordiger hij de V.N. Een woordvoerder van de Egyptische delegatie sprak de persberichten tegen, dat Egypte een speciale afgezant naar Moskou zendt, maar hij deelde mee, dat Ahmed Bindary Pasja, voormalig am bassadeur te Moskou, wellicht spoedig als particulier een bezoek aan Moskou zal brengen. Generaal Eisenhower is gistermiddag uit de V.S. per vliegtuig in Parijs aangekomen. Hij verklaarde tegenover de pers zeer te vreden te zijn over liet resultaat van zijn reis en bevestigde, dat hij president -Tru man verzocht had, hem niet te lang in Europa aan het hoofd van de West-Euro- pese strijdkrachten te handhaven Deze wens had hij echter reeds bij zijn benoe ming uitgesproken. Generaal Eisenhower verklaarde tenslotte, dat hij de republikeinse gouverneur van Pennsylvanië, James Duff, die de beweging ..Eisenhower als president" leidt, verzocht had, hem bij zijn volgend bezoek in Parijs te komen bezoeken. De „New York Times" berichtte van daag, dat president Truman aangebo den heeft de candidatuur van Eisenho wer voor de presidentsverkiezingen van 1952 te zullen steunen, maar dat de ge neraal het aanbod niet aanvaard had. Het aanbod betrof een democratische candidatuur, welke Truman Eisenhower ook voor 1948 aangeboden had aldus het blad. De onderhandelaars van de Verenigde Naties hebben Donderdagmorgen twee uur en twintig minuten lang getracht de verborgen bedoelingen te achterhalen van de jongste communistische voorstel len voor een bestandsllnie. De voorstel len werden door de verbondenen afge wezen. Van het front in Korea kwamen be richten binnen over een nieuwe zware communistische aanval in het Westen. Op een modderig slagveld woedt een zwaar tankgevecht. Van geallieerde zijde zijn Shermann-, Patton- en Engelse Centurion-tanks in actie gekomen, terwijl de communisten zich bedienen van de T-34 tanks, die in de tweede wereldoorlog gebruikt wer den door de Russen. De eerste berichten over de slag zijn verward. De plaag van veldmuizen, die reeds enige jaren de Nederlandse oogst teis tert zal. indien de komende winter zacht zal zijn, aanzienlijk in omvang toenemen. Reeds thans zijn tekenen aanwezig, dat de muizen „een goed jaar" hebben gehad. Onder winterkoren en koolzaadplanten wordt reeds danig huisgehouden. Enige brandpunten van de muizen plaag zijn de Éommelerwaard, sommige delen van Brabant en de Noord-Oost- polder. Steeds wordt bij de boeren aange drongen op doelmatige vernietiging van veldmuizen. Ook tegen ratten wordt voortdurend gewaarschuwd. Beide soor ten knaagdieren brengen Nederland voor millioenen guldens schade per* jaar toe. Aan het begin van deze winter zal een uitgebreide actie worden gevoerd om alle Nederlanders tot verdelging van ratten aan te sporen. Kleurige affiches zullen tot die propaganda bijdragen. OOSTENRIJK In een resolutie, welke op de slotzitting van de te Wenen bijeenge komen communistisch georiënteerde We- reldvredesraad eenstemmig is aangenomen, wordt op de vijf grote mogendheden een beroep^ gedaan een overeenkomst over ont wapening te sluiten, welke zou voorzien in de geleidelijke, gecontroleerde vermindering van alle wapens en het absolute verbod van wapens voor massale vernietiging. De overeenkomst zou moeten worden gevolgd door een algemene telling van alle typen wapens en strijdkrachten. (Van onze speciale verslaggever) Voor de vele buiterianders. die sedert 1945 ons land hébben bezocht, is de snelheid, waarmede de Nederlandse Spoorwegen hun tengevolge van de oorlog totaal verminkte bedrijf weer hebben opgebouwd, symbolisch voor de werkkracht waarmede ons gehele volk na de bevrijding het herstel van dit zwaar verwoeste Lage Land aan de Zee heeft aangepakt. Na vijf jaren zijn de Spoorwegen He hun aan bedrijf toegebrachte oorlogsschade geheel te boven, °P de bouw van vier stations na, die van Leiden, Arnhem, Nijmegen en Den Bosch. Reeds kon de uitbreiding van het electrische bedrijf met voortvarendheid ter hand worden genomen. Eet* formidabele ontwikkeling is op deze wijze tot stand gebracht. Een ontwikkeling, waarin Nederland zijn buurstaten verre voor- Uit is gekomen en die de grootste bewondering van het buitenland afdwingt, laten wij ons in dit relaas tot de bouw van nieuwe stations bepalen. Reeds wer den zeven nieuwe stations gebouwd, t w. te VHssingen, Roosendaal, Lage Zwa- tuwe, Hoek van Holland. Gouda, Enschede en Hengelo. In aanbouw zijn nieuwe complexen te Arnhem, Leiden, Eindhoven, Zutphen en Den Bosch, terwijl bo vendien belangrijke verbouwingen en uitbreidingen werden aangebracht aan het Hollands Spoor te Den Haag, en het Centraal Station te Amsterdam. Drin- gend_ voorziening behoeven de stations te Nijmegen, Venlo en Rotterdam. Even- 's be' financieel klimaat vandaag van dien aard, dat er met geen mogelijk heid te zeggen valt, wanneer met de bouw ven deze laatste drie begonnen zal ivorden. In Rotterdam heeft men ..de tijd ver- Praat.". Enige jaren geleden, toen de ®®i'ste plannen voor de bouw van nieu we stationscomplexen ter tafel kwamen, ^'aren er nog middelen voldoende om e2e plannen te verwezenlijken. De ve- moeilijkheden evenwel, die rond deze Plannen zijn gerezen, hebben 'n zodanig P'tstel bewerkt, dat voorlopig van afstel gesproken moet worden. Nijmegen heeft Pet ongeluk gehad, dat de voorlopige voorzieningen die aan het verwoeste sta- ~°n zijn getroffen, van dien aard zijn Put een def'nitieve oplossing niet on middellijk geboden is. Uit architectonisch migpunt is deze oplossing miserabel, ?aar in de praktijk voldoet het noodge- °°uw aan redelijke eisen. Voor de eerstkomende jaren is nieuw bouw hier van de baan. In Venlo staat een station en de Spoorwegen zijn ,vat deze Midden-Limburgse halteplaats betreft diligent, omdat het hier een oud Seval betreft, dat ten enenmale niet re presentatief is en slechts voldoet, omdat e tijden van dien aard zijn, dat nieuw- uw alleen in de allernoodzakelijkste gevallen kan worden toegepast. Sedert Cuypers tegen het einde van o» vonge eeuw het Centraal Station te ^histerdam bouwde en niet veel later te Den Bosch, heeft de stationsbouw n ons land een grote ontwikkeling ^brgemaakt. Mezeneerste gebouwen worden, met de stations zijn gebouwd. die daaraan als massale kathedralen. p„, - --7--—Cu, waarbij C1 hi eer aan de eisen der architectuur aesthetica is toegegeven dan aan die de moderne techniek. Staande voor ongetwijfeld imposante en majestei- p'hjke voorgevel van het Amsterdamse :-entraai Station, kan men zich moeilijk v horstellen dat daarachter een slagader u bpt van een der modernste Spoorweg- «drijven ter wereld. Uitgebreide ver keringen in het interieur en aan de ehnische outillage zijn dan ook nodig «®Weest om het C.S. geschikt je hou- „eh als belangrijkste station in den lan- u Thans dient de stationshal een be- jjvërijke verbetering te ondergaan. jVertoe zijn reeds in 1944 uitgebreide H ahnen ontworpen. Maar helaas maakt ij nood der tijden het onmogelijk om v*®. plannen, die ongetwijfeld veel rjbiensten hebben, voorlopig althans te '•seren. Binnenkort zal een der belangrijk- ,le figuren op het gebied der stations- „°uw de dienst van de Nederlandse SPnorwegen verlaten. Ir. H. G. W. «helling, chef architectuur Noord; o.a. "hwer van het Amstelstation, Muider- £,°°rt en de stations te Bussum en jj.hschede, zal op 31 October de pen- ^bengerechtigde leeftijd bereiken en v e[' aan de vooravond daarvan ons aa'cl hoe de ontwikkeling van de l9l«Ts.bouw 's geweest, sedert hij in bij de Spoorwegen in dienst trad. Principe, dat in het begin bij de v.'eit egei? Werd gehuldigd en volgens Partlculiere architecten bij de nieuw« stations werden in- stellincvf TTleidde allengs tot teleur- ^e<j f\^e} was de toenmalige chef Werken, dr. ir. G. W. van betrnt j e„de gehele stationsbouw ?.p][ Ai® sfeer van de Spoorwegen bet'honfrf t i mgeniei'r kwam hij aan bureau van6rfi"!" V3n het eigen bPuw" d°ende i P°°rwegen en was zo- öie technisch ^L ons te ontwerpen. 2onder dat beter yerantwoor-d waren, k«d verwaariooTd Vde architector Pische met het f \wHlJ wist het tech" ebigen ÏÏ,t ee ®?sth.etische te ver arm Een «ppri3, zins aanvaardbare. «fe spoorhJn F?erih° eeld hlervan mag Poorlyn Eindhoven-Weert genoemd Mede door de ervaringen, sedert de oorlog opgedaan, zijn er voor de sta tionsbouw enkele normen ontstaan, die vrijwel bij elk bouwwerk kunnen wor den doorgevoerd. Een van die normen is. dat in de nieuwe stations de reizi gers die vertrekken en ook die aanko men in dezelfde hal worden ontvan gen. De aankomenden worden niet meer door een zijdeurtje naar buiten geloosd, maar verlaten het station door een representatieve ruimte. „Het station is het visitekaartje van de stad". Naar de mening van ir. Schelling is de eerste indruk, die de mensen van een. stad krijgen, meestal die van het station en dan mag het niet meer voorkomen dat zij door een smal bn schamel controle- gangetje het station moeten verlaten. Als een van zijn best geslaagde voor beelden noemt de heer Schelling dan het Amstelstation, waar licht en ruim te met elkaar wedijveren om een im posante indruk te geven. In het nieu we station in Enschede heeft hij die hal niet zo hoog gemaakt als in Am- stel. Hij heeft daar evenwel een prachtige ruimtewerking verkregen door gebruik te maken van openge werkt beton, waardoor het licht vrij baan krijgt. Een tweede vaststaande norm is die Het in aanbouw zijnde stations complex te Leiden vanuit de lucht gezien. Voor het oude stationsge bouw verrijst reeds de toren, die het nieuwe hoofdgebouw zal sie ren. Op de voorgrond de beide grote viaducten, waardoor het stadsverkeer geleid zal worden en daarbij geen hinder meer zal on dervinden van gesloten spoorbo men. Ir. H. G. J. Schelling kwam in 1913 op het bouwbureau van de Spoorwegen in dienst. In de 38 jaar die hij daar doorbracht, bouwde hij o.m. de stations te Bussum, Putten, in. de plaatsen langs de lijn AmsterdamUitgeest, het Muiderpoortstation, het Am stelstation en de nieuwe stations te Enschede en Hengelo. Hij is de ontwerper van de gebouwen die eerlang zullen verrijzen te Zut phen, Arnhem en Leiden. Afge zien van al zijn andere werk zaamheden kan men uit deze sta tions zijn betekenis voor de Ne derlandsche Spoorwegen en voor ons land afleiden. Hoewel hij op 31 October, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd officieel de dienst heeft ver laten. zal hij zijn functie blijven vervullen totdat de stations te- Arnhem, Zutphen en Leiden ge reed zullen zijn. van de hoogteligging. Het stations-em placement wordt tegenwoordig altijd hoger-gebouwd dan de,straat, opdat het stadsverkeer ongehinderd onder de spoorbaan door kan rijden. Bij de nieuw bouw in Leiden en het nieuwe station in Hengelo spreekt dit heel duidelijk. Wanneer het stationsgebouw zelf op pleinhoogte wordt gebouwd dan hoeft het publiek bovendien slechts een trap te bestijgen om de perrons te bereiken. Kleinere stations Naarmate 't spoorwegverkeer frequen ter wordt, kan met kleinere stations wor den volstaan. Een halve eeuw geleden werden de stations gebouwd met uitge breide wachtgelegenheden voor reizi gers. Maar wanneer eerlangb.v. op de lijn AmsterdamDen Haag de trei nen met tussenpozen van slechts één kwartier gaan rijden, hoeft niemand langer dan veertien minuten te wach ten en daarvoor zijn geen luxueuze wachtkamers nodig. Het moderne electrische bedrijf is veel minder gecompliceerd dan het stoombedrjjf. Ook dit is bij de bouw van nieuwe stations uiterst goed te merken. Er zijn op het emplacement geen kolen- parken meer nodig en geen waterkolom men. Het rangeren met een stoomloco motief is veel moeilijker dan met een electrische trein. Hiervoor is slechts een eenvoudig emplacement voldoende. Wes telijk Nederland wordt tenslotte „Rand stad Holland" genoemd. En het is dan ook de bedoeling van ir. Den Hollander, dat de treinen daar gaan rijden als trams, bijna met eenzelfde frequentie. En daar voor zijn geen grote stations meer nodig. Verlegen lokettisies Op vrijwel alle stations, behalve op de allernieuwste, vindt men op de plaats- kaartenbureaux de z.g. „Müllerkasten". het verticale opbergsysteem voor de kaartjes. In de praktijk is gebleken, dal deze kasten niet helemaal voldoen. Wan- naar de iokettist(e). die een dergelijke kast beheert, een dag door welke om standigheid dan ook niet aanwezig kan zijn. moet het loket, waar deze kast is opgesteld, gesloten blijven, daar het on mogelijk is het zware geval te ver plaatsen en te vervangen door een an der en men evenmin verschillende per sonen uit een en dezelfde kast kan laten verkopen, daar anders de afrekening in de war zou lopen. Voor de Nederlanders, die zozeer op hun gemak zijn gesteld en liever zittend dan staande door het leven gaan. is nu naar een Zwitsers systeem een andere oplossing gevonden, waarbij een een voudiger zittende bediening en een gemakkelijker verplaatsing mogelijk is. Enige jaren geleden is voor het eerst in de verbouwde hal van Hollands Spoor tc Den Haag een proef genomen met de z.g. ..Bollrrrannkast". Hierin zijn de kaartjes horizontaal opgeborgen en de kast zelf verdwijnt in speciaal daarvoor uitgespaarde ruimten in het tafelblad voor de lokettist. In Den Haag. waar in tegenstelling tot hetgeen men in een stad als deze zou verwachten, betrekkelijk weinig bestemmingen worden verkocht, kon een dergelijke proefneming gemak kelijk genomen worden, daar men slechts 48 bestemmingen in voorraad behoefde u n' 'n Enschede, waar naar 300 bestemmingen wordt gevraagd, was dat moeilijker. Hier zijn zes „bollraan- kesten waaiervormig voor de lokettist aa"gfTariU. hetgeen bijzonder goed blijkt te voldoen. FubïjVC Semak en de overzichte lijkheid, is een ander voordeel van deze vorm van opbergen der plaatskaarten het feit dat men thans voor de loketten een ononderbroken glaswand kan ma ken. die met meer gestoord wordt door de verticale kasten. Hierdoor verkrijgt men een prachtig overzichtelijk kantoor, dat voor de reiziger prettig aandoet. De lokettistes vonden dat aanvanke- lijk met zo prettig. Zij kregen de in- druk alsoi zij in een etalage zaten en zich door eenieder moesten laten aan gapen. Zij werden er verlegen onder. Maar aliengs begonnen zij eraan te wennen en van lieverlee lieten zij de gele stofjas, die zij gewoon waren te dragen, thuis en kwamen in een fleurige jurk naar hun werk en thans is het voor de vroege reiziger een verkwikking de dag te kunnen beginnen met het ko- Als een slak kruipt een bulldozer tegen de nieuwe spoor dijk, die in Leiden wordt aangelegd. pen van een kaartje voor de glaswand van een der nieuwe stations. Geert normalisatie Het feit. dat behalve de stations van Enschede en. Hengelo, ook die van Lei den, Zutphen en Arnhem in gewapend beton en volgens dezelfde principes zullen worden gebouwd, kan voor ve len aanleiding zijn tot de vraag: of de spoorwegen van plan zijn bij de mo derne stationsgebouw tot normalisatie en uniformiteit over te gaan. Dit is échter geenszins de bedoeling. Utillity- bouw wordt niet gewenst en evenmin willen de Spoorwegen een vast grond plan aanpassen aan de verschillende stedelijke omstandigheden. Voor elke stad afzonderlijk, wordt een geheel nieuw plan gemaakt, dat in overeen stemming is met de toevallige plaat selijke omstandigheden. Hoogstens zal in kleine onderdelen naar uniformiteit worden gestreefd. Indien de Spoorwegen overal dezelfde stations zouden bouwen, zou het kunnen voorkomen, dat de reizigers niet meer wisten waar zij waren. Zij zouden dan in Zutphen menen in Anrhem te zijn, terwijl het hun bedoeling was naar Enschede te reizen, hetgeen de rpisère die men nu reeds heeft met reizigers die de weg niet weten, alleen maar zou ver groten. De frein rijdt door Ondanks de nieuwbouw, verbouwing en uitbreiding van de stations, moet de trein blijven doorrijden. Nu hebben de Spoorwegen zich de laatste jaren op dit gebied bijzonder inventief getoond. Spoorbruggen worden op hun plaats gebracht zonder dat het treinverkeer er noemenswaardige hinder van onder vindt en ook bij de stationsbouw draait de zaak normaal door. alleen kan net voorkomen dat de reizigers zo nu en dan over een hoop zand moeten stap pen. Maar dat is dan zowat alles. In Leiden moet gebruik gemaakt worden van een hulpbaan en een hulpviaduct, waarover het treinverkeer voorlopig zal worden geleid. In Mei 1952, wanneer het nieuwe stationsgebouw aldaar ge reed zal zijn, wordt het tunnelcomplex dat daar is aangelegd nog in tv\ü>«ën gesneden door de hulpbaan, die eerst kan worden afge broken, wanneer de treinen over de nieuwe hoge baan zullen gaan rij.den Dan zullen de ont brekende delen in de tunnels moeten worden bijgebouwd, zodat tegen het eincle van 1953 in Leiden de werken pas gereed zijn. Dan zal er in Lei den een millioen m.3 zand zijn ver zet, zal 12.500 m 3 cement zijn ge bruikt en 2200 ton wapeningsstaal zal de kracht van het nieuwe bouwwerk bepalen. Dit alles tekent de voortvarend heid van de Spoor wegen. die ondanks het slechte finan ciële klimaat, niet zullen rusten voor dat alle stations ir. ons land geheel voldoen aan de ei sen die door het moderïie bedrijf worden gesteld en aan die van aes- thetica die door de stedebouw van de verschillende ste den van ons land wordt bepaald. In de financiële beschouwingen van de Regering over de begroting 1952 in antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer merkt dP minister over de gevoerde rentepolitiek op, dat de leden, die van mening zijn, dat zijn rentepolitiek volkomen gefaald heeft, üitgaan van een onjuiste praemisse, n.l. dat de overheid de rente heeft willen dicteren. Na de bevrijding werden normen ge steld voor 't aangaan van leningen door de lagere overheidsorganen, het „rente gamma". De diepere overweging, welke leidde tot deze rentevoorschriften, was de wens om de technische marktpositie van de vele honderden lagere overheids organen te versterken tegenover de klei ne groep van grote geldgevers. Het stre ven om kunstmatig een bepaalde markt- rente te dicteren 2at daarbij niet voor. De minister betoogt, dat hij steeds een realistische politiek heeft gevolgd door de rentenormen van tijd tot tijd aan te passen in overeenstemming met de ont wikkeling van het koerspeil ter beurze, waaruit de tendenz in het verloop van de rentestand tot uiting komt. Het volgen van deze politiek heeft er in hoge mate toe bijgedragen, dat de lagere overheden en de centrale over heid in de jaren na de bevrijding mt zeer grote bedragen tegen matige rente nieuw geld hebben kunnen lenen en hoog rentende Schulden hebben kunnen converteren in lager rentende schuld. Zouden de vele overheidsorganen zich elk met hun eigen vraagprijs hebben ge steld tegenover de kleine groep van nauw met elkaar voeling houdende geld gevers, dan zouden die geldgevers wel licht in staat zijn geweest van hun semi- monopolistische marktpositie te profite ren. Door de overheidsorganen in een soortgelijke positie te brengen kon zulks niet. Aangezien daarnaast op de kapi taalmarkt zowel aan de vraag- als aan de aanbodzijde nog vele kleinere markt partijen optreden, kon nimmer sprake zijn van een fixering vap de rentestand, noch door de grote geldgevers, noch door de overheidsorganen. De prijsvor ming bleef onderworpen aan de werking van het marktmechanisme, dat zich over de gehele kapitaalmarkt, waarvan de markt in overheidsleningen slechts een deel uitmaakt, uitstrekte. De rentestand, zoals deze zich in de loop der laatste zes jaren heeft gemanifesteerd, is de resul tante geweest van de prijsvorming op de kapitaalmarkt in zijn volle omvang. Het komt de minister van Financiën dan ook geheel onjuist voor, om het ge voerde rentebeieid te zien ais een po litiek tot het kunstmatig laag houden van de rente. Onredelijk en als voorstelling van zaken beneden de maat acht de minis ter de conclusie, dat dit beleid er intus sen toe heeft geleid, dat de vlottende schuld buiten alle proporties is opge lopen. Van 31 Dec. 1945 af tot eind 1950 is de vlottende schuld van het rijk ge daald van 11.222 mill, tot 6.312 mill., een vermindering dus met bijna 5 milliard. Daarenboven werd nog 350 millioen af gelost op het schatkistpapier, onderge bracht bij de Ned. Bank uit hoofde van de overneming van de rijksmarkenvor- deringen dezer bank. In de eerste 6 maanden van 1951 baal de de vlottende schuld van de staat met 434 millioen, terwijl nog 150 millioen op het zoéven genoemde schatkistpapier werd afgelost, zodat de totale vermin dering in het eerste halfjaar 584 millioen bedroeg. Sindsdien is de vlottende schuld nog weer verder met ruim een half mil liard gulden teruggelopen, aldus dé mi nister. De bruto vlottende schuld van de ge zamenlijke gemeenten beliep op 1 Juli 1950 513 mill, tegen 535 mill, op 1 Jan 1950, 472 mill, op 1 Jan. 1949, 467 mill, op 1 Jan. 1948, 571 mill, op 1 Jan. 1947 en 509 mill, op 1 Jan. 1946. Zij was dus medio 1950 niet ongebruikelijk hoog. Zij steeg tot 1 Jan. 1951 met 139 mill, tot 652 mill., om daarna snel op te lopen tot 918 millioen op 1 Juli 1951. Deze stijging valt alleen toe te schrij ven aan het in absolute zin sterk geslon ken kapitaalaanbod. Niet het rente gamma, doch de sterke ontsparing is de oorzaak van de onvoldoende gelegen heid. welke dit jaar heeft bestaan om langlopende leningen aan te gaan. Het staat voor de regering vast, dat de belastingdruk hier te lande geenszins tot onnodige hoogte is opgevoerd. Fundamenteel wordt de toestand op de kapitaalmarkt beheerst door het tekort aan kapitaalaanbod in verhouding tot de vraag naar kapitaal. Dit schaarstcvcr- schijnsel houdt als zodanig geen verband met de gevoerde rentepolitiek. Het kan uitgesloten worden geacht, dat een ho gere rente een aanmerkelijk groter aan bod van nieuwe besparingen zou uit lokken, aldus de minister. Het is nog te vroeg om te zeggen in hoeverre de genomen economische maat regelen, gegeven ook de loop der inter nationale ontwikkeling, die wij niet in de hand hebben, doeltreffend en afdoen de zullen blijken. Er zijn echter moed gevende aanwijzingen. Hoewel de toe stand ernstig blijft, is enig vertrouwen in de ontwikkeling gewettigd, mits ook verder een voorzichtig beleid wordt ge voerd. Voor het behoud van een zo groot mogelijke werkgelegenheid is het inder daad van veel belang, dat de afzet der Nederlandse industrie in het binnenland zoveel mogelijk Wordt gestimuleerd. Dat de koopkracht van de gulden in de afgelopen jaren is gedaald, wordt door de regering geenszins ontkend. Het gaat echter niet aan, dit verschijnsel op rekening te stellen van het hier 'te lande gevolgde financiële en economische be leid. Het is onvermijdelijk, dat in een wereld, waarin alom de prijzen een stij gende tendentie vertonen, ook ons land de invloed daarvan ondervindt en daar door de koopkracht van de gulden daalt. Uit de cijfers blijkt bovendien, dat se dert 1946 de koopkracht van de gulden nauwelijks meer is gedaald dan die van de dollar, aldus de minister.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7