DIEPE KLOOF TUSSEN OOST EN WEST Zijn rede heftig, ruw en beledigend Vernietigende indruk te Parijs 1 Tunnel bij Yelsen gaat vóór IJ-tunnel Grote besparing mogelijk van brandstoffen Tussen neus en lippen Tragische dood van jongetje Mijn ontploft St Nieuw Perzisch voorstel? Stalin s soon te Lamsdorf begraven Tariefsverhogingen bij Spoorwegen eerst na rijp beraad Tol hoofd en hart Klaprooscollecte VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25222 MINISTER STIKKER OVER vreedzaam samenleven 70pet. van olie-productie voor het Westen Verklaring van Duitser: In krijgsgevangenschap gestorven Amer.-Japanse rubber cultures in Indonesië? Mgr. Bercm naar klooster bij Brno overgebracht Ridgway in Korea RAPPORT ADVIESCOMMISSIE Aansporing tot bouw van waterkrachtcentrales Door landbouwwagen overreden Bij graafwerkzaamheden Chauffeur ernstig gewond Tijdens piekuren N.S. beperken verlichting en verwarming 74 ZAKENMENSEN OPGELICHT Binnenkort regeling voor bromfietsen Honderdjarige overleden 'ee riUttKlO Depteifca ornj! jPELSGEVOERDE JEKKERS| Het weer Twee gesneuvelden in Korea Spoorwegongeluk bij München Diefstal van 15 mille opgehelderd BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H, W M. van Run. Wnd hoofdredacteur: W. Severin. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tariet. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. VISHINSKY onverzoenlijk (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Na het kleine voorspel van de vorige dagen heeft gisteren de eerste grote uit voering in het Palais de Chaillot plaats gehad. Kon men aanvankelijk enige hoop hebben dat het te spelen stuk nog een hoopvolle wending zou nemen, na de rede van gisteren van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Vishinsky, moet men wel ziende blind zjjn als men het dramatische einde niet Voorziet. De twee grote kampioenen van de vrede, ieder van hun eigen vrede wel te verstaan, zijn gisteren in het krijt getreden. Daar tussendoor verstillen welhamst de melodische en idealistische klanken van onze minister van Buiten landse Zaken, de heer Stikker. Dean Acheson en Vishinsky hebben den volke gisteren nog eens duidelijk gemaakt welk een afgrond er gaapt tussen de we reld van het Oosten en die van het Westen. De grote dialoog is begonnen, zo werd in de wandelgangen van het huis van de V.N. opgemerkt. De dialoog gaat Voort, schrijven de koppen in de kranten. Maar waar is deze dialoog dan? Men staat voor twee totaal verschillende monologen, die elk der partijen in het open baar houdt, wel wetende dat de andere partij doof is en doof blijft. Toen Woensdag de tekst van de ver klaring van de Franse. Amerikaanse en Engelse regering en de rede van presi dent Truman bekend werden, heerste er een zekere opwinding. Gisteravond was er niets van deze opwinding over gebleven dan een doffe ontmoediging. Les jeux sont faits. De kogel kan rond draaien in de speelbank. Waar zal hij stil gaan liggen? In zijn ochtendvergadering voerde de Braziliaanse afgevaardigde de heer De Pimentel Brandao eerst het woord om nog op enkele schoonheidsfouten van de organisatie der V.N. te wijzen. Het ont breken namelijk van enige Zuid-Ameri kaanse staten doet afbreuk aan de uni versaliteit van de Verenigde Naties. Daarna kwam minister Stikker aan het woord. In een bijna dichterlijke, in het Frans gehouden rede brak de minis ter een lans voor het „vreedzaam samen leven" tussen twee verschillende werel den. Deze termen worden door Moskou gebruikt, laten wij derhalve de betekenis ervan onderzoeken, aldus de minister. Deze vreedzame coëxistentie moet evenwel op de basis van het handvest der Verenigde Naties worden nage streefd. Zolang evenwel de collectieve veiligheid nog niet door een universele inspanning is verwezenlijkt, is het Noord Atlantische Pact het enige middel dat bij gebrek aan beter de doelstel lingen van het handvest kan dienen. DEAN ACHESON De Perzen zouden hebben voorgesteld om 70 pet. van de olie-productie tegen een speciaal tarief aan het Westen te verkopen, aldus verneemt A.P. te Wash ington. De overige 30 pet. zouden de Perzen tegen een veel hogere prijs aan andere landen willen aanbieden. De Sjah van Perzië heeft de voor malige minister-president Ghavames Soeltaneh in speciale audiëntie bij zich ontvangen. Waarnemers te Teheran be schouwen Soeltaneh als een mogelijke opvolger van Mossadeq, wanneer deze met zijn missie in de V.S. inzake het •liegeschil geen resultaat zou boeken. Franz Seliger, een uit het Sudetenland uitgeweken Duitser, die thans te Neuhof, nabij Wiesbaden, woont, verklaarde gis teren, dat Stalin's oudste zoon, de inge nieur Jakob Djoegaswili, die in de afge lopen oorlog als eerste luitenant der ar tillerie dienst deed bij het Rode Leger, ais krijgsgevangene in een Duits kamp 's overleden. Hij verklaarde, dat Djoe- gaswili is begraven in een massagraf te lamsdorf, in Opper-Silezië, dat thans on der Pools gezag staat. Maarschalk Stalin heeft indertijd een. beloning van één millioen roebel uitge loofd voor degene, die inlichtingen zou Weten te geven, welke zouden leiden tot bet vaststellen van de plaats waar zijn oudste zoon is begraven. Japanse en Amerikaanse belangheb benden bij de rubber-industrie hebben plannen om in Indonesië gezamenlijk fubberondememingen op te richten, al dus werd in handelskringen te Tokio Sezegd. Volgens een bericht van Radio Vati- cana is Mgr. Beran naar een klooster PÜ Brno in Moravië overgebracht. Dit ,s de derde verandering van verblijf plaats van de Praagse aartsbisschop sjnds zijn gevangenneming. De Tsjecho- slovvaakse regering is hiertoe genood- Jaakt, aldus dit radiobericht, om de be rgingen van sympathie tegen te gaan, hie Mgr. Beran steeds ondervindt, wan- «eer zijn verblijfplaats bekend gewor den is. Generaal Matthew Ridgway is Vrijdag Per vliegtuig in Korea aangekomen om en bezoek te brengen aan de troepen. riJi zo.u c'e nacht doorbrengen bij de egatie voor de bestandsbesprekingen. "middels besteedden de onderhande- - rs, vandaag enkele vruchteloze uren bespreking van de oude commq- histische voorstellen om de bestandslijn op dit ogenblik vast te stellen. aldus dr. Stikker. Hetgeen gedaan is door de Verenigde Naties en hetgeen nog gedaan moet worden in de naaste toe komst, wordt vervolgens door minister Stikker belicht zoals dat te doen ge bruikelijk is bij algemene beschouwin gen. Een indrukwekkende visie van Nederland op de wereldproblemen. Als goed en hoofs democraat erkent de mi nister dat hij ondanks zijn oppositie van vorig jaar tégen de zitting in Parijs om redenen van budgetaire aard. thans met vreugd eens te meer de gast is van Frankrijk en Parijs. Met een zekere en gerechtvaardigde trots kan minister Stikker verklaren dat Nederland het eerste land is geweest in Europa dat het plan-Schuman heeft geratificeerd. In zijn slotrede vroeg de minister Gods zegen «pver het werk van de Verenigde Naties. De Amerikaanse Staatssecretaris VISHINSKY van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, begaf zich daarop met verfijnde distinctie in houding en gebaar naar de tribune. In tegenstelling tot de za kelijke, droge griffierstoon die vroe ger deze staatsman kenmerkte, offer de de Amerikaanse minister ditmaal met vurig welgevallen het zijne aan de kunst der welsprekendheid. Het was een rede! Er waren weinig nieu we aspecten. Dat kon ook moeilijk na de grote rede van president Tru man waarop de heer Acheson een persoonlijk commentaar gaf. Vrede en nog eens vrede. Maar een vrede om ringd door bolwerken en vestingen. Een vrede tot de tanden toe gewa pend, een vrede in krijgsuitrusting. Wanneer eindelijk de vrede in Ko rea? Wanneer vrede in de wereld? Het is niet aan ons maar aan de commu nisten hun vredeswil door daden te to nen. aldus Dean Acheson. Gelegenheid te over: Korea. Duitsland. Oostenrijk, Ita lië, Indo-China, Rusland wil wel een vrede voor vijf mogendheden, maar geen vrede met de zestig naties die bij de V. N. zijn aangesloten. De toon van de rede was van tijd tot tijd iets feller, iets bijtender. De Russische politiek heeft 'de vrije naties gedwongen een be wapen ingsprogramma op te zetten dat aan de behoefte van hun eigen vei- ligheid beantwoordt. Aldus is door Dean Acheson het vraagstuk van de verantwoordelijkheid gesteld en be antwoord, De drie hoofdthema's van zijn rede: hervatting van het voorstel van de Drie, het stellen van de ver antwoordelijkheid en daden inplaats van woorden Na Acheson slingert Vishinsky zijn bekende verhalen de zaal in Zijn be toog is levendig en heftig, ruw soms. De thema's ziin oud en bekend. En in het kort een omkering van die van Acheson. Amerika is de grote agressor en heeft dus alle verantwoordelijkheid. Wanneer stelt Amerika daden inplaats van woorden te veilen? Met betrek king tot het plan van de Grote Drie weet Vishinsky niets meer op te bren gen dan de gemeenplaats dat de berg een dode muis baart. Ook Vishinsky gaat gebukt onder het verschrikkelijke verarmingsproces van de wereld tenge volge van de bewapening. Hij wil niet achterblijven met concrete voorstellen en tegen het einde van zijn betoog legt hij zijn nieuw plan op tafel: Ten eerste: Het lidmaatschap van de Verenigde Naties is niet verenigbaar met de deelneming aan het Atlantisch agressieblok; Ten tweede: Een onmiddellijke wa penstilstand in Korea en het binnen tien dagen terugtrekken van de troepen tot de 38ste breedtegraad; Ten derde: De vergadering doet een beroep ap alle naties tot vermindering te komen van de bewapening. Een con ferentie komt daartoe uiterlijk 1 Juni 1952 bijeen; Ten vierde: De vijf grote mogend heden (China, Amerika, Frankrijk, En geland en Rusland) worden uitgeno digd e>en vredesverdrag te sluiten. Had Dean Acheson enkele uren tevo ren gezegd dat Rusland wel met vijf maar niet met zestig staten vrede wil de? De indruk was, zoals ik al zeide, vernietigend. Deze rede. in de gebrui kelijke propagandastijl, was beledigend negatief. Tevergeefs zocht men naar een passage die het uitspreken wettigt De Russische regering wenst blijkbaar geen duimbreed van de eenmaai inge slagen politiek af te wijken. De hou ding van Dean Acheson, die voor ve- Jsn van te weinig soepelheid getuigde, blijkt gerechtvaardigd. Maar wat geldt nu wel van de Verenigde Naties? Te gen de zg'n ontaarding van de Ver enigde Naties was het grootste deel van het Russische requisitoir gericht. Betekent deze rede dat Rusland van pian is te breken met de Verenigde Naties? Och. wat maakt dit uit. Ook wan neer het Kremlin niet officieel breekt met de organisatie van de Verenigde Naties, is de reeds bestaande breuk door Vishinsky's rede nog iets meer verstevigd. De conclusie: Het vredes offensief is in eerste instantie op een smadelijke nederlaag uitgelopen. Van het gestelde alternatief blijft nog één term over: bewapenen en nog eens be wapenen De economische druk die zo als altijd het eerst op de gewone man merkbaar is, zal daardoor in Europa en elders nog meer verzwaard worden. De vitaliteit en de bereidheid tot verweer van het Europese volk wordt daardoor nog -meer ondermijnd, waardoor een gunstiger klimaat voor de communisti sche propaganda ontstaat. Het comité van Wijze Mannen krijgt een taak die voorshands nog zwaarder gaat worden dan die van de bewape ningstechnici. Wat toch baat een zwaar harnas om een verzwakt lichaam? V/erkspoor te Utrecht heeft een mill'ioenenorder van 40 personenrijtuigen en 1000 gesloten spoorwagons voor de Indonesische spoorwegen ontvangen. Van deze order, die einde Maart geheel afgeleverd moet zijn, is het eerste personenrijtuig klaar gekomen en Donderdag van de haverc van Werkspoor te Utrecht naar Amsterdam vervoerd, waar het als deklading verscheept zal worden. Wekelijks worden twee wagens afgeleverd en afwisselend Via Amsterdam en Rotterdam naar Indonesië getransporteerd. De directie van de N.S. en de minister van Verkeer en Waterstaat houden zich momenteel bezig met de tarieven van de Spoorwegen. Zij hopen dat ook in de toekomst de rekening nog zonder ver lies zal sluiten. Het is echter de vraag of dit, gezien de nog steeds stijgende prijzen, o.a. van kolen en van electrische stroom, zonder maatregelen op tariefge- bied bereikbaar zal zijn. Eventuele ta riefsverhogingen zullen in ieder geval niet verder gaan dan strikt geboden is en zullen bovendien daar moeten worden gezocht, waar zij het gemakkelijkst zijn op te vangen. Aldus is te lezen in de Memorie van Antwoord van minister Wemmers aan de Tweede Kamer. Eventuele invoering van goedkope ge zelschapstarieven, gezinstarieven, week endretours, vacantiekaarten, rondreis- biljetten en meerdaagse retourbiljetten zou een verhoging van het algemeen tarief noodzakelijk maken. Wat betreft de vraag, welke de plan nen van de minister zijn met betrekking tot het stichten van publiekrechtelijke organen op het gebied van het gehele vervoer en het wegvervoer in het bij zonder. deelt de minister mede, dat hij de verhoudingen in het vervoerwezen in het algemeen nog te weinig stabiel acht, om reeds publiekrechtelijke orga nen in deze sector in het leven te roepen. Naar de mening van de minister is het juist gezien, dat het in het licht van het verkeersbeleid der gemeente Amsterdam om practische redenen de voorkeur ver dient, dat de tunnel bij Velsen eerder door het verkeer in gebruik wordt ge nomen dan de IJ-tunnel. De regering heeft gemeend afwijzend op het verzoek van de gemeente Kat wijk inzake de aanleg van een vissers haven te moeten beschikken, omdat de totale vissershavencapaciteit van ons land voldoende wordt geacht, zodat de aanleg van een vierde vissershaven na IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen op een kustvak van slechts ruim zestig km lengte tot over-investering zou lei den en dus reeds uit dien hoofde niet verantwoord is De kunst van vergeten is soms veel belangrijker dan een goed geheugen Het grootste en nieuwste vliegdekschip van dc Britse Marinede 36.000 ton me lende Eagle", stoomt de haven van Devonport, zijn thuishaven, binnen. Het is het 21ste schip van deze naam en is gebouwd te Queens Island, Belfast, Ierland, waar het getest 'is. In het komende voorjaar zal het geheel bemand, uitgerust en klaar zijn voor zijn taak om als moederschip voor straaljagers te dienen. De adviescommissie inzake besparing bij het verbruik van brandstoffen heeft haar rapport aangeboden aan minister Albregts. Indien het bedrijfsleven het uiterste verricht, zal naar de mening van deze commissie op het industrieel verbruik een niet te verwaarlozen hoeveelheid kunnen worden bezuinigd. Afgezien van de electrische centrales, de gasfa brieken en de cokesovens wordt ge schat, dat zonder enigszins grote inves teringen voor het wijzigen der instal laties een directe besparing in de ke telhuizen van de industriële verbrui kers bereikbaar is van globaal 150-000 ton per jaar. Daarnaast kan bij een goede verzorging van de distributie van warmte in het bedrijf en bij het instellen van een doelmatige controle een besparing worden verkregen van gelijke orde van grootte. In de huisbrandsector is een vermin dering van het totaal-verbruik van 10 pet. mogelijk bij een zorgvuldige fa bricage en een behoorlijk onderhoud van de verwarmingsinstallaties. De voorkeur van de meeste gebruikers gaat nog steeds uit naar haarden. Het verdient nader onderzoek of met het oog op de schaarste aan geschikte brandstoffen goed geconstrueerde ka chels meer mogelijkheden bieden dan haarden. Naar schatting van de commissie zal bij de industrie, hieronder de electri sche centrales, de gasfabrieken en de cokesovens niet begrepen, een totale besparing mogelijk zjjn van 400000 a 500.000 ton. Het is de commissie bekend, dat ge ruime 'tijd geleden door een der in dustrieën hier te lande een project voor een waterkrachtcentrale in de Maas bij Linne is uitgewerkt. Afhan kelijk van de grootte van de bouw en dus van het watergebruik kan hiermede 20 a 32 millioen kwh per jaar worden opgewekt. Stelt men het kolenverbruik op 0,5 kg. per kwh, dan betekent uit voering van dit project een kolenbe- Bejaarde favorieten In tegenstelling met „de onsterfelijke sterren, hoog boven mijn sterfelijk tioofd", waarvcin de dich- teres Helène Lo,pidoth Swarth indertijd dichtte, voltrekt de wet der ver gankelijkheid zich sneller en zichtbaarder aan de filmsterren van l}et Holly- woodse namaakfirrtiament. Ouderdom is voor de fa vorieten van het witte doek doorgaans zo funest als weer voor een spie gel of staar voor een oog. Nu bestaan er tn de we' reld van de schijn tal van middeltjes om althans uiterlijk nog enige tijd de illusie van „eeuwige jeugd" te prolongeren, maar eenmaal treedt ook daar de waarheid on- barmhartig aan het licht van de schaduwen ver slindende Jupiterlampen. Ouderdom betekent voor de Amerikaanse filmster ren doorgaans het einde van de roem, vooral voor de vrouwen. In Holly wood zijn ongeveer 70 filmspelers ouder dan 50 jaar en van deze zijn er meer dan 60 mannen. Van de actrices in Hollywood is slechts 3 procent boven de vijftig. Mannen oo leeftijd blijken voor het naar Umonaderomantiek. smachtende filmpubliek altijd nog acceptabeler dan overjarige vrouwen, tenzij de meer dan mid delbare helden al te erge oude wijven ivorden. On der de nog altijd opgang makende namen bevinden zich b.v. die van Ronald Colman (60 jaar). William Powell (58 jaar), Frederic March (53 jaar), Walter Pidgeon (52 jaar), Fred Astaire, Spencer Tracy en Charles Boyer (allen 51 jaar) en Clark Gable, Gary Cooper en Hum phrey Bogart (50 jaar). Van de vrouwen boven de halve eeuw treden al leen Ethel Barrymore 71, Billis Burke 65, Gloria Swanson en Judith An derson, beiden 53. Spring Byington 52 nog op en dan nog enkel in zeer zorgvuldig voor haar ge kozen rollen. Misschien moeten we Marjorie Main ook nog tot haar rekenen, want zij houdt haar leef tijd angstvallig geheim. Er zijn echter tientallen mannen in dezelfde leef tijdsgroep, die het hele jaar door en in de meest verschillende rollen door spelen, zoals b.v. Edmund Gwenn en Charles Co- burn, beiden 74, Lionel Barrymore an Sidney Greenstree t, beiden 73, Lewis Stone. 71, Barry Fitzgerald 63, Charles Bickford en Monty Wool- leybeiden 62, Adolph Men jou en Edward Ar nold, beiden 61, Claude Rains en Clifton Webb, beiden 60, William. De morest en Gene Lock- hart, beiden 59, Cedric Hardwicke 58, Thomas Mitchell 57, Louis Cla- them 56, Walter Brennan 55, Raymond Massey 54, J. Caroll Naish en Char les Laughton 51. De mannen blijken de filmmaatschappijen ook het meest in het laatje te brengen. Van de elf kas sa-kampioenen van verle den jaar waren 9 mannen. Twee van die mannen waren ouder dan 50, n.l. But Abbot en Spencer TracyDe twee vrouwen tvaren Betty Grable en Esther Williams. Hondenwacht In Parijs is een veror dening uitgevaardigd, waarbij het verboden is honden in levensmidde lenwinkels mede te ne men. Deze maatregel, die om hygiënische reaenen genomen is, heeft een nieuw beroep in het lo ven geroepen, n.l. dat van hondenbewaker. Men kan thans aan de ingang van grote winkels zijn 'hondje in bewaring geven. Wij vrezen, dat dit nieuwe be roep in bepaalde seizoe nen zijn eigenaardige moeilijkheden zal opleve- sparing van 10.000 tot 16-000 ton per jaar. Het project is in een zover gevor derd stadium, dat spoedig na het ver krijgen van de nodige vergunningen van rijkswege met de bouw kan wor den begonnen. De directie van het be drijf heeft in principe besloten het ge hele werk, waarmede ongeveer twee jaar zullen zijn gemoeid, uit te doen voeren- De commissie beveelt de snelle tot standkoming van deze waterkracht centrale krachtig aan. Voorts acht zij het van belang, dat onderzoekingen naar de eventueel mogelijke verdere benutting van het Maasverval worden bevorderd- Te Oude Pekela vond Donderdag een tragisch ongeluk plaats dat het le ven kostte aan het tienjarig jongetje H. Krul. aldaar. Ter hoogte van de stro- cartonfabriek Union speelde het kind aan de kant van het kanaal. Plotseling stak de jongen de weg over en liep te gen een landbouwwagen aan, die door een tractor getrokken werd. Een der wielen van de wagen ging over hem heen. Het kind was op slag dood. De 23-jarige chauffeur Gommans uit Sevenum werd Donderdagmiddag ern stig gewond, toen in zijn omgeving een landmijn tot ontploffing kwam. G. was 'bezig met graafwerkzaamheden in een sloot langs de weg Venray-Horst onder het plaatsje Castenray- Plotseling stiet hij op een mijn. G. liep verwondingen op aan de linkerhand en de linker schouder. Zijn onderlijf werd getroffen door verscheiden scherven. Zijn toe stand is redelijk. Wegens de noodzakelijke beperking van het electriciteitsverbruik zullen de Nederlandse Spoorwegen tijdens de zo genaamde piekuren de verwarming en de verlichting van de electrische treinen aanzienlijk moeten beperken. Van 12 November tot en met 2 Februari zullen op werkdagen van 7.30 tot 9 uur en van Maandag tot en met Vrijdag van 16.30 tot 18 uur in de electrische treinstellen waarin dit technisch mogelijk is. slechts de halve verwarming en de halve ver lichting ingeschakeld worden. In de door electrische locomotieven getrokken treinen zal tijdens de piekuren slechts de halve verwarming worden ingescha keld, behalve wanneer deze treinen worden verwarmd door middel van een aparte stoomverwarmingwagen. De rechtbank te Middelburg heeft de 35-jarige J. de B. uit Middelburg, ex- ambtenaar van de Provinciale Planolo gische Dienst, die in een half jaar tijds vierenzeventig zakenmensen voor meer dan veertigduizend gulden heeft opge licht, veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van twee jaar. Minister Wemmers zegt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer te hopen zeer binnenkort een regeling te kunnen treffen voor het pro bleem der bromfietsen. Het aantal kan thans op ongeveer 170.000 worden ge steld. De oudste inwoonster van de gemeente Emmen. de wed. H. WakkerEelsing te Nieuw-Dordrecht, die 12 December haar 101e verjaardag hoopte te vieren, is gis teren overleden. Als het Nederlands Oorlogsgraven Comité betrekkelijk geringe be kendheid geniet bij ons volk. komt dat wel voornamelijk door de aard van zijn werk. Het ontvangen van nabestaanden van hier begraven gealli eerde militairen, het leiden ven plechtig heden op militaire kerkhoven of het leggen van een krans op een oorlogs graf. dat zijn allemaal werkzaamheden, waaraan men geen grote ruchtbaarheid via pers of radio kan geven. Uit pië- teitsoverwegingen zou men zelfs geneigd zijn iedere vorm van publiciteit naar aanleiding van dit soort gebeurtenissen bij voorbaat uit te sluiten. Maar waar het Nederlandse volk door zijn bijdrage aan de jaarlijkse Klaprooscollecte de werkzaamheden van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité financiert, heeft het van tijd tot tijd recht op een overzicht van de gang van zaken bij het Comité, een over zicht. dat bovendien een aansporing kan inhouden om te blijven bijdragen aan een goed en menslievend doel. ik Bij de gevechten om de bevrijding van ons land ziin tienduizenden geal lieerde militairen op ons grondgebied gesneuveld en na de oorlog begraven op algemene of speciaal aangelegde mili taire kerkhoven. De meeste van deze graven werden geadopteerd door de inwoners van in de buurt der begraaf plaatsen gelegen dorpen en steden, waarvan de meesten al spoedig in cor respondentie waren met de nabestaan den in het buitenland. Uit een behoef te tot coördinatie van dit verspreide werk, ontstaan uit dankbaarheid voor de offers der geallieerde soldaten en uit gevoelens van hartelijkheid jegens de nabestaanden, is toen het Nederlands Oorlogsgraven Comité opgericht. Behal ve het stimuleren van het werk der adoptanten. zou zijn taak zijn de plechtigheden te organiseren ter nage dachtenis van onze gesneuvelde bevrij ders en op te treden als centraal li chaam. waar alle gegevens omtrent de geallieerde oorlogsgraven, de nabe staanden der gesneuvelden en de adop tanten zouden samenkomen. Het nu ge regelde contact met het buitenland bracht een nieuw punt naar voren: de wens van talrijke nabestaanden om eenmaal het graf van een betreurde dode te mogen bezoeken, die ver van zijn vaderland en ver van zijn familie zijn laatste rustplaats in Nederlandse bodem had gevonden. Na besprekingen met de buitenlandse organisaties, die op dit gebied werkzaam waren, werd overeengekomen dat Nederland telkens voor drie dagen gastvrijheid zou geven aan de naaste familie van hier begra ven militairen, terwijl het eigen land de overtocht of de reis naar ons land zou bekostigen. Sinds die afspraak zijn duizenden familieleden uit het buitenland naar Nederland gekomen voor een even eenvoudige als ontroerende hulde op het graf van hen, die voor onze vrijheid gevallen waren. Zij zijn afzonderlijk gekomen, in kleine groepen en in pel grimstochten van 100 en meer deelne mers. Meestal vonden de bezoekers on derdak bij particulieren en vooral Nij megen legde bij deze massale bezoeken een bewonderenswaardige gastvrijheid aan de dag. Maar ook individueel, in kleine plaatsen toonde men begrip en sympathie voor de buitenlandse gasten, die meestal diep onder de indruk aan kwamen, maar getroost en gesterkt ons land weer verlieten. Uit hun persoonlijke uitlatingen en ook uit de reacties in de buitenlandse pers, waarin met warmte getuigd werd van de Nederlandse gastvrijheid en van de zorg aan de geallieerde graven be steed, is het steeds duidelijker gewor den welk een prachtige en unieke taak Nederland op zich heeft genomen, toen het Nederlands Oorlogsgraven Comité, sprekend namens ons volk, het initia tief nam tot deze bezoeken. Daarom is het een zaak van het gehele Neder landse volk. om het mooie en menslie vende werk van het Comité in stand te houden. Het kan dit doen door de Klapvoscollecte van a.s. Zaterdag krachtig te steunen en tot een duide lijk succes te maken. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige lichte regen. Matige tot vrjj krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Iets minder zacht. Zon: 7.49—16.58 Maan: 15.26—4.0! De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op 10 October in Korea is gesneuveld de sol daat R. F. Parijs, legernummer 29I103I99. Hij werd 3 November 1929 geboren en was afkomstig uit Surabaja. Verder is tengevolge van op 10 Octo ber tijdens actie in Korea bekomen verwondingen, op 11 October overleden de soldaat J. Duinmayer, legiernummer 250419246. Hij werd 19 April 1925 gebo ren en was afkomstig uit Hoorn. Hij diende bij het regiment huzaren van Boreel en was ongehuwd. Zij rusten in vrede. Op het station van Walpertskirchen (bjj München) is Donderdagmorgen een personentrein op een stilstaande goede rentrein ingereden. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 15 personen om het leven gekomen en 15 personen ern stig gewond. De bestuurder van de per sonentrein en de verkeersleider van het station Walpertskirchen zijn gearres teerd. De Haagse politie is er in geslaagd een inbraak op te helderen, die in de nacht van 27 op 28 Februari is gepleegd in een juwelierswinkel aan de Gouver neurlaan. De daders, medeplichtigen en helers zijn gearresteerd. Een groot deel van de buit. waarvan de waarde ongeveer 15.000 gulden bedroeg, is teruggevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1