Vrije Duitse verkiezingen op agenda te Parijs Sovj ATOOMWAPENS voor generaal Eisenhower Spionnage-affaire een volkomen verzinsel Tussen neus en lippen Joegoslavië brengt geschil met iet-Unie voor V.N Woningbouw geen sluitpost Egypte zendt o nota aan De kern van de zaak ONDANKS BEZWAREN VAN ROOD BLOK Drastische Franse invoerbeperking Churchill: Engeland vooruitgeschoven basis voor deze wapens Zij moet op één lijn gesteld worden met defensie en industrialisatie Heilige oorlog Tot hoofd en hart Vallende sterren Mond- en klauwzeer van nieuw type Prins Bernhard naar Brabant weer ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 o 75ste JAARGANG No. 25223 Rode aanvallen in Korea afgeslagen Jane Russel heeft een baby meegenomen Mossadeq blijft nog één week in Washington Tweede Kamer over urgent probleem Tsjechoslowaakse regering verklaart: Vijf personen aan de dood ontsnapt Lek in gasbuis te Stadskanaal Hoge onderscheiding voor Mgr. v. d. Vliet ONDEROFFICIEREN WEIGEREN DIENST Rijksdiensten 24 en 31 December gesloten Defensie Midden-Oosten Vuurbollen tussen 20 Oct. en 20 November Nieuw serum gevonden WISSELEND ZACHT HERFSTWEER Arrestaties in Den Haag In verband met inbraak in belastingkantoor te Leiden Lamshuid handschoenen V oor uitreiking trofee van het Anjerfonds Morgen verkiezingen in Argentinië BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Teletoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5290 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De agenda-commissie ran de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond te Parijs, ondanks de bezwaren van Rusland en Polen, met 12 tegen 2 stemmen, het voorstel aangenomen om de kwestie van de verkiezingen Voor geheel Duitsland op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. De Russische vertegenwoordiger Malik zeide dat de Verenigde Naties de be voegdheid misten zich met het houden van verkiezingen in te laten. Hij zeide dat het voorstel inbreuk maakt op de rechten van de bezettende mogendheden in Duitsland. Het door de Westerse mogendheden ingediende voorstel voor het instellen van een commissie der Verenigde Naties, die het onderzoek naar het bestaan van de juiste voorwaarden voor vrije verkiezingen zou moeten instellen, is onwettig en een „grove schending van het Handvest", aldus Malik. De Franse vertegenwoordiger Maurice Schnman zeide dat Frankrijk niet kon inzien hoe enig land het een belediging zou kunnen achten indien er het houden van vrije Verkiezingen werd gewaarborgd. De afgevaardigde van de Verenigde Staten, Austin, maakte bezwaar tegen Malik's gezegde dat de Verenigde Naties de be voegdheid zouden missen zich met het Westerse voorstel bezig te houden- De vertegenwoordiger van Groot-Brittannië Jebb onderschreef de uitspraken van Sehuman en Austin. „Het probleem van vrije verkiezingen is een zaak van in ternationaal gewicht", zeide hij. Joegoslavië heeft gisteren het drie jaar oude geschil met de Sovjet-Unie formeel aan de Verenigde Naties voor gelegd en een beroep gedaan op de Al gemene Vergadering om een einde te maken aan de toenemende „agressieve druk" van het Sovjet-Blok. De Joegosla vische delegatie verzocht de Assemblee deze zaak als een nrgent punt op de agenda te plaatsen. Volgens de „New York Times" is Frankrijk voornemens zijn invoer te be perken om het hoofd te bieden aan een crisis, die beschouwd wordt ais de erg- ate sedert 1847, toen Amerika noodhulp aan dit land verstrekte. Naar verhouding zouden de invoerbeperkingen van Frankrijk drastischer zijn dan die, welke Engeland onlangs heeft ingesteld. De correspondent te Parijs van de ,.New York Times" mei It, Jat dc vice- premier, René Mayer, dc invoerbeper kingen de volgende week in het parle ment zal aankondigen. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger hebben de verbonden troepen in Korea ten Noorden vr,n Yanggoe aan hef Oostelijke front gen zware aanval der Noordelijken afge slagen. Zij rukten daarop ongeveer duizend meter op. Bij Koemsong aan het Centrale front sloegen de verbondenen vier lichte aan vallen af en te Yontsjon aan het Wes telijke front twee. Men acht het vrijwel zeker, dat het Joegoslavische verzoek om een debat over deze aangelegenheid ingewilligd zal worden. Daardoor zou de ernstige vete tussen het Kremlin en maarschalk Tito dus voor de eerste maal door de V.N. in behandeling worden genomen. De agendacommissie van de- Aigeme ne Vergadering der V.N. heeft met zes tegen vier stemmen hij vier onthoudin gen besloten de beslissing over de vraag, of de kwestie van de onafhankelijkheid van Marokko op de agenda van de Alge mene vergadering zal worden geplaatst, uit te stellen. Gisteren is te Parijs door de V.N. be kend gemaakt, dat de 57-jarige Russische jurist Sergei Goloensky door de Russi sche delegatie is benoemd tot opvolger van de Sovjetrussische rechter bij het Internationale Gerechtshof, Krylof. Deze heeft telegrafisch medegedeeld, zich niet voor herbenoeming beschikbaar te stel len met het oog op zijn gezondheidstoe stand. Sommige waarnemers wisten niet wat zij er van moesten denken, omdat zeven landen buiten de Russische groep de 63-jarige Krylof reeds voor een volgende termijn hadden benoemd. Deze benoe ming werd niet gesteund door de drie Russische staten de Russische repu bliek, de Wit-Russische republiek en de Oekrainse republiek die Goloensky steunden. Philip C. Jessup heeft gisteren in een persconferentie een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om de besprekingen over dc ontwapening nu te beginnen in de Ver. Naties. Hij beschuldigde de Sovjet-Unie ervan het verzoek van de Ver. Naties om een wereld-ontwapenings-confercn- tie, te saboteren. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties komt Maandagochtend weer bijeen. Volgens de Washingtonse eorrespon- Jriit van „Le Monde" heeft generaal Eisenhower de stellige verzekering ont vangen de beschikking te zullen krijgen ®^er moderne wapens, met inbegrip van atoomwapens. Generaal Eisenhower had te verstaan gegeven, dat het zeker nodig zou zijn v?,?A,e„n .of zelfs wel meer divisies naar Europa te zenden. Korea, Alaska „en andere eritieke gebieden" zouden ech ter voorrang genieten. U.P? Britse premier, Winston Churchill, I nil gisteravond op een banket in het ki^jnse,„-SlïkIS onder meer ver ens "WlJ hebben een groot risico op de ®el®den dooi goed te keuren dat wij meest vooruitgeschoven Amerikaan'- °asis voor atoomwapens werden. Wij Het Britse parlementslid Marcus Lip- (Labour) heeft aan journalisten toegedeeld, dat hij in het Lagerhuis ?ar» de minister van Binnenlandse Za- tO Sir David Maxwell officieel de zal stellen of deze er van over- If'gd is .dat de baby, die Donderdag ■t?er de filmster Jane Russel mee naar plywood genomen is, met toestem- hg van de ouders buiten het land is jj bracht en of hij naar deze aangelegen- 'd een onderzoek wil instellen. 0,56 bedoelde baby, de 15 maanden „;Oe Thomas Kavanaeh, is een zoontje v een arm Londens gezin. Zijn moeder eft gezegd, dat zij het kind voor drie v aanden aan Jane Russel heeft toe- rJ-rouwd omdat zij meende, dat het A Amerika betere vooruitzichten had. hat i ^ane Hussel heeft verklaard, dat kind weer zal worden teruggebracht. V; Engelse wet verbiedt adoptie van dp„a ren van Engelse burgers door on- te i?anen van andere landen. Lipton gaf kennen, dat de hele geschiedenis „nog a' vreemd" is. bekJ1iANTlsCH PACT Te Londen is Van a gaworden, dat de chefs van staven te landen van het Atlantisch Pact Voot-nO.! bijeenkomen, enkele dagen komt ministerraad op 24 Nov. samen- hebben ons hiermede tot een der aller eerste doelen van de Russische vijand schap gemaakt. Wij hebben daarom het volste recht van de Amerikanen alge heel begrip voor ons standpunt te ver wachten, en ik ben er zeker van dat wij dat ook zullen krijgen." De Grote Drie hebben gisteren te Pa rijs besloteen op 24 November in Parijs een interim-bijeenkomst van de Noord- Atlantische Raad te houden teneinde de middelen te bespreken tot oplossing van de financiële- en productiecrisi's die op het ogenblik een belemmering vormt voor de West-Europese herbewapening, De drie westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken hadden eerder op de dag tijdens een bijeenkomst op de Quai d'Orsay het besluit genomen een verga dering van de Noord-Atlantische Raad in Januari a s. te Rome te doen houden. Aanvankelijk zou de raad op 24 Novem ber in Rome bijeenkomen, maar dit plan vond uiteindelijk alleen steun van de zijde van de Verenigde Staten. De Perzische premier Mossadeq heeft besloten nog tot het einde van de volgende week in Washington te blijven. Mossadeq bespreekt momenteel met functionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken de olie-kwestie. De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft Vrijdagmorgen de ka- talytische kraakinstallatie van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Pern'is officieel in gebruik ge steld. Het was tegelijkertijd de opening van het daaraan verbon den complex fabrieken op de raf finaderij van de N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij. Na de opening maakten autoriteiten en genodigden een rondgang. Op de voorgrond links minister Van den Brink, rechts mr. B. Th. W. van Hasselt, directeur van de Bataafse. De nieuwe Lord-Mayor van Londen sir Leslie Boyce heeft zijn joyeuze entree in Londen gemaakt. Hij deed dat Vrijdag in een1 200 jaar oude koets, geëscorteerd door landers van de Koninklijke Artillerie en troepen van de Cavalerie. Vier brouwerspaarden trokken de koets. De stoet, die de Lord-Mayor volgde, was een halve mijl lang. De woningbouw dient tot een der pri maire doeleinden van het regeringsbe leid te worden gemaakt. In plaats van hom tot sluitpost tc maken in het inves teringsproces, dient hjj in het opdelen van de beschikbare kapitalen met de fensie en industrialisatie op een ljjn te worden gesteld, aldus zeggen verschei dene Tweede Kamerleden in het Voor lopig Verslag over dc begroting van We deropbouw en Volkshuisvesting. Zij wijzen er verder op dat volgens de Memorie van Toelichting het conflict in Korea en daarmede de hoge uitgaven voor militaire doeleinden de schuld dragen van de minder gunstige vooruit zichten met betrekking tot de woning bouw. Hoewel hiermede inderdaad een der oorzaken is aangegeven, is er toen niet alles door verklaar^. Het is duide lijk gebleken zo menen deze leden dat de goedkoop-geldpolitiek, en tevens de huurpolitiek, voor de woningbouw funeste gevolgen heeft gehad. Ér zijn thans voldoende vaktykwame arbeiders en genoeg maté.lake, om 'tc bouwen, maar het geld ontbreekt. Daardoor moest het bouwprogram voor 3952 verlaagd worden tot 40.000 woningen, terwijl er nog een enorme achterstand is. De schuld voor deze gang van zaken moet aldus deze leden voor een groot deel bij dc regering worden gezocht Door haar financiële politiek heeft zij tal van particuliere beleggers er van weer houden hun geld in de woningbouw te steken. Nu zitten de gemeenten met de moeilijkheden. Om toch het nodige geld voor de woningbouw bijeen te krijgen, doen zij thans pogingen om cp eigen gelegenheid leningen te sluiten. De achterstand bedroeg eind 1947 250.000 a 300.000. Gaat de bouw in het zelfde tempo door (de verlaging van het tempo wordt dus nog buiten beschou wing gelaten), dan zou de woningnood eerst tussen 1972 en 1977 overwonnen zijn. Wat is het oordeel van de minister over deze cijfers? zo wordt gevraagd, en hoe is deze te rijmen met de verwach tingen, die door de minister zelf al Egypte heeft gisteren Engeland een protestnota doen toekomen, waarin o.m. gezegd wordt, dat „het duidelijk is, dat de Britten voornemens zijn in Egypte te blijven tegen de wil van het Egyp tische volk en de regering". De Britten worden ervan beschuldigd het Suez- kanaal te maken tot een Britse water weg en de Kanaalzone van de rest van Egypte af te sluiten. De Egptische minister van binnen landse zaken, Serag EL Din, heeft gis teren te Cairo de oppositieleiders ont vangen en het vermoeden bestaat dat hij met hen over 'n gemeenschappelijk „front" tegen Groot-Brittannië heeft gesproken. Het wordt niet waarschijnlijk geacht Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag in een officiële, door radio-Praag omge roepen verklaring de berichten, dat een employé van de Tsjechoslowaakse legatie te Den Haag, dr. Oldrich Neu mann, betrokken zou zjjn geweest in spionnage-acties in Nederland .en Bel gië, een „volledig verzinsel" genoemd. In de verklaring wordt gezegd: „Ne derlandse en Belgische bladen voeren een lastercampagne tegen Tsjechoslo- wakije en publiceren volledige verzin sels, welke iedere grond missen en waarin zij beschuldigingen uiten betref fende spionnage in Nederland". „Naar verluidt heeft de Nederlandse regering op 29 October een verklaring uitgegeven, waarin zij Tsjechoslowakije aanvalt. Hoewel een aantal dagen ver lopen zijn sinds de eerste aanvallen op Tsjechoslowakije door de dagbladen en periodieken, heeft de Tsjechoslowaakse regeringtot„neg..neen officiële net kaarten. Overigens gebeurde er niets. Ik merkte echter op, dat de dichtst- bijgelegen stad herhaaldelijk genoemd werd. Waren de Russen een offensief begonnen of was misschien het tegen deel het geval? Die laatste gedachte zet ten we hardnekkig van ons af, want zelfs het koesteren van die mogelijkheid leek ons verraad. Toen de avond viel, klom de Held op een vrachtwagen en reed weg, naar het front, zoals hij zei. De anderen bleven, maar een Held moet nu eenmaal een held zijn. In een om mezien was de Held +»*»•- 1 dat de regering een volledige „heilige oorlog" („Jihad") tegen de Britten zal uitroepen, zoals gisteren geopperd werd door de Imam van de Moskee Al Hous- sein in Cairo. Wel wordt rekening ge houden met de mogelijkheid van een actie van lijdelijk verzet tegen de Britse garnizoenen in de Suez-kanaalzone. INaar het geluk lopen slechts zwaarbeladen goederentreinen I vol zorg, arbeid en tranen i mededeling ontvangen (Van officiële zijde verneemt het A.N.P., dat de Nederlandse regering zich inderdaad niet over deze kwestie met de Tsjechoslowaakse regering in verbinding heeft gesteld). „Het ministerie van Buitenlandse Za ken van de Tsjechoslowaakse republiek is van oordeel, dat de betrokken auto riteiten onzuivere doeleinden nastreven, en verklaart, dat de bewering, dat dr. Neumann een bijzondere missie had, een volkomen verzinsel is". Vijf personen een bejaard echtpaar reu--drie gehuwde dochters zijn in be- s!wusteloze toestand in een woning te ^Stadskanaal aangetroffen. Het bleek, dat eJzij tengevolge van gasvergiftiging wa- eren bedwelmd. Hun toestand is thans k redelijk en er is geen reden tot onge rustheid. sc In enkele oude gasbuizen, die onder Pde woning doorlopen (de woning zelf niet op het gasnet aangesloten), was p;i.l. een lek ontstaan. Uit dit lek is daar op een hoeveelheid reukloos gas ont snapt. Bij schrijven d.d. 30 October 1951 heeft Zijne Zaligheid Maximus IV, Patriarch van Antiochië en van geheel het Oos ten, van Alexandrië en van Jerusalem, de Hoogeerw. pater N. van der Vliet W.P., oud-rector van het St. Anna-Semi- narie te Jerusalem benoemd tot groot- exarch van het Patriarchaat van Jeru salem. Mgr. W. Mutsaerts heeft deze hoge onderscheiding persoonlijk mede gedeeld aan Pater van der Vliet, die zijn emeritaat geniet in St Charles te Esch. meermalen zijn uitgesproken? Vele leden geven de minister dringend in overweging een bijzondere financie ringsregeling in het leven te roepen, die de bouw van bescheiden woningen voor zelfbewoning tot een minder kostbare onderneming doet zijn en velen zullen aanzetten tot sparen, zo nodig ten koste van niet-zakelijke consumptieve uitga ven. Een combinatie van uitkering in eens en een aanvullende jaarlijkse bij drage in de exploitatiekosten is hier misschien het beste systeem. Vele leden zijn van oordeel, dat de voor de kerkbouw in het bouwplan 1952 uitgetrokken som van 15 millioen te laag is, gezien de grote achterstand en de steeds groeiende behoeften. Zij zouden gaarne vernemen, of dit volume niet kan worden opgevoerd. Drie en twintig onderofficieren van de Palmkazerne uit Bussum hebben de zer dagen geweigerd deel te nemen aan een vaardigheidstest die zij na ander half jaar dienst beneden hun stand achtten. Zij werden onmiddellijk in ar rest gesteld doch zijn daaruit Vrijdag avond ontslagen. Maandag is er een be spreking tussen de overste Greter en de onderofficieren. Het gehele gebeu ren draagt het karakter van kwajon gensachtige onbedachtzaamheid. De rijksdiensten zullen in verband met de noodzaak om het verbruik van brandstoffen te beperken, op de Maan dagen 24 en 31 December a.s. gesloten zijn. Op de Zaterdagen 22 en 29 Decem ber zal in verband daarmede dienst worden gedaan van 8.45 tot. 13 uur. Engeland, Frankrijk, Amerika en, Tur kije zouden vandaag, aldus meldt U.P. uit Parijs, bekend maken dat, ondanks dc Egyptische bezwaren, de voorgenomen organisatie van de defensie van het Midden-Oosten voortgang zal vinden. In de Joop van deze week is een onge woon groot aantal zeer heldere vallende sterren, z.g. vuurbollen, zichtbaar geweest boven Nederland. Een nader onderzoek van de banen van deze vuurbollen heeft aan getoond, dat deze hoogstwaarschijnlijk alle behoren tot een zwerm vallende sterren, die ieder jaar ongeveer tussen 20 October en 20 November verschijnen, de z.g. Tau- riden. Het grootste aantal kan verwacht worden gedurende dit weekeinde. Hoewel het moeilijk is een schatting te maken, zijn er dan misschien een of twee vuurbollen per avond te verwachten. De werkgroep Meteoren van de Nederlandse Ver. voor Weer- en Sterrenkunde, die zich bezig houdt met het onderzoek van dergelijke objecten, is voornemens de binnengekomen waar nemingen uit te werken om nieuwe bij zonderheden van deze zwerm op te sporen. Hiervoor is het van belang, dat ieder, die vuurbollen of heldere vallende sterren waarneemt, dit zo spoedig mogelijk mee deelt aan de werkgroep Meteoren, per adres Sterrenwacht Utrecht, liefst met een zo nauwkeurig mogelijke opgave van de plaats van waarneming, het tijdstip. de duur van het verschijnsel, de helderheid, kleur, de baan tussen de sterren of de hoogte in graden boven de horizon, richting van begin en eindpunt en andere bijzon derheden. (Van onze Haagse redactie) In verschillende Europese landen heerst mond- en klauwzeer van een nieuw type, te wijten aan een virus, ,,A5" geheten. Zo als bekend heeft de Nederlandse overheid het noodzakelijk geacht de grens voor ex port van herkauwende dieren en varkens te sluiten, teneinde het risico te vermijden, dat de reputatie van het Nederlandse vee in discrediet zou worden gebracht. Inmid dels heeft de Veeartsenij kundige Dienst ijve rig gezocht naar een nieuw vaccin ter be strijding van de A5-stam. Naar wij vernemen heeft men thans een vaccin gevonden, waarvan op grond van genomen proeven verklaard kan worden, dat het aan de te stellen eisen voldoet. De bestrijding van de gevreesde ziekte is der halve een kwestie van het produceren van voldoende inentstof geworden. Na 19 No vember hoopt men met de eerste afleverin gen te kunnen beginnen. Daarna zal het van het verloop van de epidemie afhangen of de keuringen voor de vee-export zullen kunnen worden her vat, d.w.z. de grens weer voor uitvoer zal worden opengesteld. (Van onze weerkundige medewerker) In tegenstelling met Noord-Scandina- vië, waar zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk heeft ontwikkeld, blijft ons land onder invloed van een depres- siegebied gelegen, waarvan het centrum zjch even ten Westen van Frankrijk be vindt. Hierdoor blüft ons land ook ge durende het weekeindé in een vrij zach te Zuidelijke luchtstroming liggen. Wel komen hierin regenstoringen voor, waar door het weer weliswaar een vrij rustig maar sterk wisselend karakter zal hou den. In Finland en in grote delen van Zweden komt strenge vorst voor. Dit vorstgebied heeft zich de afgelopen 24 uur in Zuidelijke richting versterkt, maar blijft voorlopig toch nog ver buiten onze grenzen. Vooral boven Zuid-Europa is de luchtdruk deze week zeer laag ge bleven. Er vielen grote hoeveelheden regen, b.v. Woensdag j.l. aan de Rivièra ruim 50 m.m. tegen 1216 m.m. in het Westen van ons land. De Haagse recherche heeft in samen werking met de Leidse politie in Den Haag enige aanhoudingen verricht. De ze arrestaties houden verband met de inbraak in het kantoor van de Directe Belastingen te Leiden, gepleegd in de nacht van 27 op 28 September j.l. De inbrekers sneden de brandkast open en verdwenen met de inhoud, een bedrag van ongeveer f 50.000. Spoken De Times doet een be roep op de regering van Winston Churchill om een plan uit te werken voor de huisvesting van de van huis en haard ver dreven Engelse spoken. Het invloedrijke dag blad schreef, dat de za ken thans zo stonden, dat voor het gemiddelde spook in dit land geen plaats meer was om te spoken. Er werd op gewezen, dat de meeste oude ge- bouwen, die de natuurlij ke woonplaats voor gees ten vormden, of in elkaar gestort zijn, of door de regering opgeëist zijn voor Rijksinstellingen, zodat ze voor het spoken- gilde waardeloos zijn ge worden. En hoe, zo vraagt het blad. kan men van een spook eisen, te werken in een na-oorlogse montage woning zonder zolder? De geesten, die geen stemrecht hebben, zijn op schandelijke wijze ver waarloosd, en dat in een tijd, waarin ze de over heidsbescherming het dringendst nodig hadden. Geen enkele bevol kingsklasse heeft zozeer te kampen gehad met het huisvesting-probleem als juist de spokengemeen- schap. De technische moeilijk heden, verbonden aan het spoken in een montage woning zijn schier on- overkomenlijk en, hoewel hier en daar nog wel be hoorlijke accommodatie te vinden is, zijn deze l uizen meest in beslag geno men door de civiele dienst, waarvan de werk tijden zelden samenvallen met, die van zelfs het meest arbeidzame spook. En er is weinig aardig heid aan om met je ket tingen te lopen rammelen, wanneer je geen enkele aanspraak hebt behalve aan een paar lege thee kopjes en grafieken, die zich allemaal somber in dalende lijn bevinden. Zelfs in de paar oude kastelen, die nog door de oorspronkelijke eigenaars bewoond worden, is de mop eraf voor de spoken, omdat ze in de voortdu rende angst leden, dat achter hun rug om hun filmrechten verkocht wor den. Het blad besloot met de waarschuwing: Hoewel we onszelf mo gen gelukwensen met de nieuwe regering en mo gen hopen, dat er weldra een nieuwe geest door het land zal waaien moeten we toch de harde feiten onder de ogen zien. en wel. d.at, tenzij er iets voor de spoken gedaan wordt, wgldra de meeste geesten het land uit zul len waaien. Koning George en de winter Koning George, die her stellende is van een ern stige longoperatie, ts vastbesloten de mist, kou de en somberheid van een Engelse winter te door staan. Velen zijner goedmenen de vrienden hadden hem voorgesteld voor de duur van zijn herstel in Zuid- Frankrijk, Noord-Afrika of op Malta de zonneschijn op te zoeken. Zij herin nerden er aan. dat 's ko- nings vader, George de Vijfde, die eveneens aan een ziekte der ademha lingsorganen leed. ook be slist in Engeland wilde overwinteren en in Ja nuari 1936 op een sombe re dag te Sandringham overleed. De tegenwoordige ko ning heeft de gehechtheid aan Engelands bodem van zijn vader. „Op Buckingham Pala ce wordt er op het ogen blik over gedebatteerd en de kwestie is nog niet op gelost", zei iemand uit hofkringen. „Sommigen onzer krijgen de indruk, dat de koning de voorkeur geeft aan het koninklijke jachthuis in Windsor, dat waarschijnlijk zijn ge liefdste woning is. Maar dat jachthuis ligt stroom afwaarts aan de Theems in een gebied, waar vele depressies heersen en ech te Engelse koude en mist normaal zijn. Enkele dok toren voelen niets voor dat plan Maar zodra de koning zieh iets in het hoofd gezet heeft, kan hij zeer koppig zijn. Het bes te wat men wellicht kan doen is hem te overreden naar Sandringham te gaan, dnt hoger en dro ger ligt Waarschuwing aan St. Nicolaas De zesjarige Jackie Cambra uit Californië heeft het volgende briefje aan Sinterklaas geschre ven „Kom niet langs de schoorsteen naar bene den. Gebruik liever de voordeur." Jackie had namelijk persoonlijk de schoorsteen aan een inspectie onder worpen. Hij was het dak opgeklommen, in de schoorsteen gekropen en naar beneden gedoken, totdat hij in het rookka naal bleef steken. De brandweer moest komen om hem er weer uit te haler± (Slot) (Van een bijzondere medewerker) Telkenmale als een plaatselijke K.A.B.-afdeling een lustrum viert, worden we opnieuw herinnerd aan de grote betekenis, die zulk een plaatselijke afdeling heeft voor het leven van de katholieke arbeiders en hun gezinnen. Onwillekeurig gaan daar bij op de eerste plaats de gedachten naar de veranderingen, die het maat schappelijk beeld vertoont, tussen de datum van oprichting en die der lus trumviering. Minder aandacht wordt geschonken aan de veranderingen in de organisatie zelf en vaak ook ontgaat het de beschouwer, dat die uiterlijke ver anderingen in het maatschappelijk beeld een diepere grond hebben. Maar al te vaak wordt een zwart-wit-tekening ge leverd, waarvan de contouren nog wat zijn aangedikt om toch maar vooral de zegenrijke werking van de beweging te doen uitkomen. Het gevaar van zulke vergelijkingen is. dat men de geschiede nis te oppervlakkig gaat zien. De ont wikkeling van het sociaal gebeuren in de laatste 60 jaar is geen geschiedenis van beslissingen en feiten zonder meer, maar is vooral het aaneengeschakeld verhaal van een omgroeiende mentali teit. Natuurlijk was het ontzaglijk fout, dat 60 jaar geleden de arbeidstijd ongereg lementeerd was, dat de arbeider volko men rechteloos en machteloos in het bedrijfsleven stond, dat hij practisch niet mee telde en slechts gewaardeerd werd, zoals men een stuk gereedschap op prijs stelt. Maar heel deze toestand dient, naar onze mening, op de aller eerste plaats te worden beschouwd als een gevolg van een onjuiste, onchriste lijke mentaliteit. Berucht blijft het woord van een bekende groot-industrieel uit het einde van de vorige eeuw, toen deze zijn mening werd gevraagd ovei de onmenselijke toestanden, waarondei ook in zijn bedrijf moest worden gear beid: „Och wat zul je er aan doen. Dit is een onontkoombaar maatschappelijk verschijnsel." Toch was deze groot industrieel een bekend en een vooraan staand katholiek, een man met een uit stekende naam, die duizenden guldens weggaf voor de armen en die van zich zelf eerlijk meende, dat hij een brave christen was. In de arbeiderswereld zelf leefde een mentaliteit van „ik ben maar een arbeider". Een mentaliteit, waarvan wij de sporen ook nu nog regelmatig aan treffen, had de arbeiders in een onzelf- standigheidsslaap gesust, die elke da dendrang onmogelijk maakte. Er is uiteraard een sterke wisselwerking ge weest tussen de maatschappelijke toe standen enerzijds en het zo verkeerd ingestelde gedachtenleven anderzijds. Slechte huisvesting, veel te vermoeiende arbeidsdagen, beslist onvoldoende on derwijs. dat alles werkte dat minder waardigheidsgevoel bij de arbeiders sterk in de hand. Daar kwam bij. dat gevoel van machteloosheid: we kunnen toch mets-doen,-de „bazen" hebben het toch in elk opzicht voor het zeggen, waardoor zelfs een eerste initiatief van de zijde der arbeiders nimmer ver wacht kon worden. Vervolg op pag. 5) Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen; later plaatselijk opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk Oostelijk, later Zuidelijk. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon: 7.51—16.56. Maan: 15.38—5.21. MAANDAG: Zon: 7.5316.55. Maan: 15.536.40. (Van onze Brabantse redactie) Zoals wij reeds eerder hebben bericht organiseert het Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant gedurende November en December een loterij met het doel hon derdduizend gulden bijeen te brengen voor de subsidiëring van culturele ver enigingen en instellingen in Noord- Brabant. Aan deze loterij is ook een verkoopwedstrijd voor de Brabantse gemeenten verbonden. Op 17 November zal prof. dr- J. E. de Quay de wissel trofee, een presse-papier, uitreiken aan de burgemeester in wiens gemeente tot 15 November het grootste aantal loten per honderd inwoners is verkocht. In de periode van 15 November tot 1 December wordt opnieuw slag gele verd. Z. K. H. Prins Bernhard, regent van het Prins Bernhard Fonds, waarvan de Anjerfondsen de provinciale afde lingen zijn, heeft zich bereid verklaard op Maandag 3 December de trofee te komen uitreiken aan de burgemeester in wiens gemeente gedurende deze tweede periode relatief de beste ver koopprestatie zal zijn geleverd. De ge meentenaren zelf hebben het dus in de hand of hun gemeente de eer van een Prinselijk bezoek te beurt zal vallen. Brabanders buiten Noord-Brabant kunnen loten a 30 cent bestellen per giro 431745 bij de heer Sliepen te Breda, of per postwissel bij het Provihciaal Anjerfonds te 's-Hertogenbosch. Morgen zullen in Argentinië verkie zingen worden gehouden voor een pre sident, een vice-president, 30 senatoren, 149 afgevaardigden en voor de gouver neurs van de provinciën. Intussen zijn gisteren drie Argentijnse generaals afgezet, op beschuldiging van samenzwering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1